Sprint Qualification
06.07.2019 Dzegužkalns (Coursemaster: Alvis Reinsons)
M85-1
1200m 8CP Climb 26m
Race result Index
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      1.82\69m   2.88\108m    3.94\89m   4.97\129m   5.101\65m  6.116\177m   7.111\89m  8.100\114m   F.\54m       
   1. Peo Bengtsson               OK Pan Kristianstad         SWE 00:10.28  00:10.28    0:53( 6)    2:31( 2)    3:43( 1)    5:49( 1)    6:34( 1)    8:13( 1)    9:17( 1)   10:08( 1)   10:28( 1)  
                                                                                        0:53[ 6]    1:38[ 1]    1:12[ 1]    2:06[ 3]    0:45[ 1]    1:39[ 6]    1:04[ 5]    0:51[ 3]    0:20[13] 
   2. Martin Hutzli               ULUS REISEWELT              SUI 00:11.11     +0:43    0:53( 6)    2:31( 2)    4:29( 5)    6:45( 5)    7:31( 4)    9:09( 2)   10:09( 2)   10:56( 2)   11:11( 2)  
                                                                                        0:53[ 6]    1:38[ 1]    1:58[11]    2:16[ 7]    0:46[ 2]    1:38[ 5]    1:00[ 3]    0:47[ 1]    0:15[ 1] 
   3. Pentti Pelkonen             Keski Karjalan Rasti        FIN 00:11.37     +1:09    0:55(11)    2:37( 6)    4:33( 6)    6:40( 4)    7:31( 4)    9:25( 3)   10:17( 3)   11:20( 3)   11:37( 3)  
                                                                                        0:55[11]    1:42[ 4]    1:56[ 9]    2:07[ 4]    0:51[ 4]    1:54[11]    0:52[ 1]    1:03[13]    0:17[ 4] 
   4. Svend Fladberg              Koege OK                    DEN 00:12.00     +1:32    0:49( 4)    2:32( 4)    4:28( 4)    7:00( 7)    7:52( 6)    9:37( 4)   10:48( 4)   11:40( 4)   12:00( 4)  
                                                                                        0:49[ 4]    1:43[ 5]    1:56[ 9]    2:32[13]    0:52[ 5]    1:45[ 7]    1:11[ 8]    0:52[ 4]    0:20[13] 
   5. Johan Jansson               Vaxjo OK                    SWE 00:12.15     +1:47    0:52( 5)    2:37( 6)    4:03( 3)    6:22( 3)    7:23( 3)    9:49( 6)   10:59( 6)   11:58( 5)   12:15( 5)  
                                                                                        0:52[ 5]    1:45[ 8]    1:26[ 3]    2:19[ 9]    1:01[13]    2:26[19]    1:10[ 7]    0:59[ 8]    0:17[ 6] 
   6. Janis Pommers               TAKA TOK                    LAT 00:12.24     +1:56    0:46( 1)    2:29( 1)    4:33( 6)    6:58( 6)    7:56( 7)    9:43( 5)   10:58( 5)   12:00( 6)   12:24( 6)  
                                                                                        0:46[ 1]    1:43[ 5]    2:04[15]    2:25[10]    0:58[10]    1:47[ 8]    1:15[12]    1:02[11]    0:24[20] 
   7. Atsushi Takahashi           Tama OL                     JPN 00:12.56     +2:28    1:01(14)    2:50(11)    4:53( 8)    7:20( 8)    8:15( 8)   10:16( 7)   11:36( 8)   12:35( 7)   12:56( 7)  
                                                                                        1:01[14]    1:49[10]    2:03[14]    2:27[11]    0:55[ 7]    2:01[12]    1:20[14]    0:59[ 8]    0:21[17] 
   8. Georg Reischl               TV Osterhofen               GER 00:12.58     +2:30    0:53( 6)    3:03(13)    5:04( 9)    7:21( 9)    8:18( 9)   10:41( 8)   11:35( 7)   12:43( 8)   12:58( 8)  
                                                                                        0:53[ 6]    2:10[17]    2:01[13]    2:17[ 8]    0:57[ 9]    2:23[17]    0:54[ 2]    1:08[14]    0:15[ 2] 
   9. Pertti Laurila              Espoon Suunta               FIN 00:14.02     +3:34    1:12(19)    3:26(18)    5:09(10)    8:32(11)    9:26(10)   11:17( 9)   12:39( 9)   13:35( 9)   14:02( 9)  
                                                                                        1:12[19]    2:14[20]    1:43[ 5]    3:23[25]    0:54[ 6]    1:51[10]    1:22[16]    0:56[ 6]    0:27[25] 
  10. Rolf Andersson              Rimbo SOK                   SWE 00:14.42     +4:14    0:48( 3)    3:12(15)    7:07(20)    9:15(17)   10:19(15)   11:46(10)   12:58(10)   14:23(10)   14:42(10)  
                                                                                        0:48[ 3]    2:24[24]    3:55[23]    2:08[ 5]    1:04[15]    1:27[ 1]    1:12[ 9]    1:25[18]    0:19[ 8] 
  11. Ville Asikainen             XYZ                         FIN 00:15.10     +4:42    1:00(13)    3:05(14)    7:48(25)   10:00(21)   10:59(20)   12:32(13)   13:34(11)   14:53(12)   15:10(11)  
                                                                                        1:00[13]    2:05[15]    4:43[26]    2:12[ 6]    0:59[11]    1:33[ 3]    1:02[ 4]    1:19[16]    0:17[ 4] 
  12. Edmund Keil                 Bielefelder TG              GER 00:15.11     +4:43    0:46( 1)    2:45(10)    7:25(23)    9:27(18)   10:29(17)   12:46(15)   13:52(13)   14:53(12)   15:11(12)  
                                                                                        0:46[ 1]    1:59[13]    4:40[25]    2:02[ 1]    1:02[14]    2:17[13]    1:06[ 6]    1:01[10]    0:18[ 7] 
  13. Lars Eric Malmqvist         Vaxjo OK                    SWE 00:15.14     +4:46    1:20(23)    3:32(21)    5:24(12)    8:34(12)    9:41(12)   12:07(12)   13:40(12)   14:51(11)   15:14(13)  
                                                                                        1:20[23]    2:12[18]    1:52[ 7]    3:10[21]    1:07[18]    2:26[19]    1:33[20]    1:11[15]    0:23[18] 
  14. Johannes Sollid             Verdal OK                   NOR 00:15.59     +5:31    1:18(22)    3:32(21)    5:26(13)    8:21(10)    9:37(11)   11:58(11)   14:00(15)   15:32(14)   15:59(14)  
                                                                                        1:18[22]    2:14[20]    1:54[ 8]    2:55[17]    1:16[23]    2:21[16]    2:02[26]    1:32[23]    0:27[25] 
  15. Palle Bay                   Koege OK                    DEN 00:16.01     +5:33    1:38(29)    5:42(31)    7:17(22)    9:45(20)   10:41(18)   13:14(17)   14:53(16)   15:42(15)   16:01(15)  
                                                                                        1:38[29]    4:04[32]    1:35[ 4]    2:28[12]    0:56[ 8]    2:33[23]    1:39[22]    0:49[ 2]    0:19[12] 
  16. John Larsson                Vastvarmlands OK            SWE 00:16.06     +5:38    0:54(10)    2:37( 6)    6:57(18)   10:57(23)   12:06(22)   13:42(19)   14:54(17)   15:47(16)   16:06(16)  
                                                                                        0:54[10]    1:43[ 5]    4:20[24]    4:00[28]    1:09[19]    1:36[ 4]    1:12[ 9]    0:53[ 5]    0:19[ 8] 
  17. Eero Liski                  Salon Viesti                FIN 00:16.18     +5:50    1:09(16)    3:13(16)    5:19(11)    8:34(12)    9:49(13)   13:27(18)   15:00(19)   15:57(17)   16:18(17)  
                                                                                        1:09[16]    2:04[14]    2:06[16]    3:15[23]    1:15[21]    3:38[24]    1:33[20]    0:57[ 7]    0:21[15] 
  18. Peter Larsen                Helsingoer SOK              DEN 00:16.55     +6:27    1:23(24)    3:48(26)    5:32(14)    8:48(15)   10:22(16)   12:50(16)   14:54(17)   16:22(18)   16:55(18)  
                                                                                        1:23[24]    2:25[27]    1:44[ 6]    3:16[24]    1:34[27]    2:28[21]    2:04[28]    1:28[21]    0:33[29] 
  19. Othmar Sauter               ULUS REISEWELT              SUI 00:17.51     +7:23    0:57(12)    2:35( 5)    3:58( 2)    6:00( 2)    7:00( 2)   12:45(14)   13:58(14)   17:35(19)   17:51(19)  
                                                                                        0:57[12]    1:38[ 1]    1:23[ 2]    2:02[ 1]    1:00[12]    5:45[30]    1:13[11]    3:37[28]    0:16[ 3] 
  20. Nils Ragstedt               IS Kullen                   SWE 00:18.40     +8:12    1:13(20)    3:37(23)    6:14(16)    9:07(16)   10:44(19)   15:04(22)   16:49(22)   18:11(20)   18:40(20)  
                                                                                        1:13[20]    2:24[24]    2:37[20]    2:53[16]    1:37[29]    4:20[27]    1:45[24]    1:22[17]    0:29[28] 
  21. Feliks Kipper               OK Orion                    EST 00:18.58     +8:30    1:32(28)    3:40(24)    5:38(15)    8:42(14)   10:02(14)   14:07(20)   15:58(21)   18:37(21)   18:58(21)  
                                                                                        1:32[28]    2:08[16]    1:58[11]    3:04[19]    1:20[24]    4:05[26]    1:51[25]    2:39[26]    0:21[15] 
  22. Arvo Ali Rantala            Loimaan Jankko              FIN 00:19.07     +8:39    3:02(32)    5:29(30)    7:36(24)   10:39(22)   11:54(21)   14:24(21)   15:53(20)   18:43(22)   19:07(22)  
                                                                                        3:02[32]    2:27[28]    2:07[17]    3:03[18]    1:15[21]    2:30[22]    1:29[18]    2:50[27]    0:24[19] 
  23. Svein Haukaas               Aarstad IL                  NOR 00:19.52     +9:24    1:09(16)    3:27(19)    6:20(17)   13:45(26)   14:49(25)   16:38(23)   17:58(23)   19:26(23)   19:52(23)  
                                                                                        1:09[16]    2:18[22]    2:53[21]    7:25[30]    1:04[15]    1:49[ 9]    1:20[14]    1:28[21]    0:26[24] 
  24. Johannes Iljas              Keravan Urheilijat          FIN 00:20.39    +10:11    1:15(21)    3:27(19)    6:58(19)    9:40(19)   15:14(26)   17:31(24)   18:46(24)   20:20(24)   20:39(24)  
                                                                                        1:15[21]    2:12[18]    3:31[22]    2:42[15]    5:34[30]    2:17[13]    1:15[12]    1:34[24]    0:19[ 8] 
  25. Gunnar Timner               Umea OK                     SWE 00:21.43    +11:15    1:09(16)    6:48(32)    9:13(26)   12:26(25)   13:48(24)   17:48(26)   19:50(25)   21:17(25)   21:43(25)  
                                                                                        1:09[16]    5:39[33]    2:25[18]    3:13[22]    1:22[25]    4:00[25]    2:02[26]    1:27[20]    0:26[22] 
  26. Stanislav Valla             Hana Orienteering           CZE 00:22.08    +11:40    1:47(31)    4:38(28)    7:11(21)   12:12(24)   13:23(23)   17:47(25)   20:16(26)   21:42(26)   22:08(26)  
                                                                                        1:47[31]    2:51[30]    2:33[19]    5:01[29]    1:11[20]    4:24[28]    2:29[30]    1:26[19]    0:26[22] 
  27. Per Mathismoen              Fana IL                     NOR 00:25.28    +15:00    1:26(26)    3:46(25)   12:56(28)   16:01(28)   17:05(28)   19:28(27)   20:50(27)   24:59(27)   25:28(27)  
                                                                                        1:26[26]    2:20[23]    9:10[29]    3:05[20]    1:04[15]    2:23[17]    1:22[16]    4:09[29]    0:29[27] 
  28. Nils Erik Aberg             Tjallmo Godegards OK        SWE 00:26.17    +15:49    7:34(33)   10:18(33)   15:22(29)   18:46(29)   20:13(29)   22:33(29)   24:12(29)   25:52(28)   26:17(28)  
                                                                                        7:34[33]    2:44[29]    5:04[27]    3:24[26]    1:27[26]    2:20[15]    1:39[22]    1:40[25]    0:25[21] 
  29. Paul Forseth                OL Trollelg                 NOR 00:27.21    +16:53    0:53( 6)    2:42( 9)   19:35(30)   22:07(30)   22:57(30)   24:29(30)   26:00(30)   27:02(29)   27:21(29)  
                                                                                        0:53[ 6]    1:49[10]   16:53[30]    2:32[13]    0:50[ 3]    1:32[ 2]    1:31[19]    1:02[11]    0:19[ 8] 
  30. Mieczyslaw Zielczynski      Atomy                       POL 00:29.00    +18:32    1:42(30)    4:52(29)   10:09(27)   13:53(27)   15:27(27)   20:11(28)   22:39(28)   28:21(30)   29:00(30)  
                                                                                        1:42[30]    3:10[31]    5:17[28]    3:44[27]    1:34[27]    4:44[29]    2:28[29]    5:42[30]    0:39[30] 
      Asko Brax                   Tampereen Pyrinto           FIN MP                    1:08(15)    2:56(12)  
                                                                                        1:08[15]    1:48[ 9] 
      Heikki Lario                Rastivarsat                 FIN MP                    1:27(27)    3:25(17)  
                                                                                        1:27[27]    1:58[12] 
      Kalle Leppanen              Rasti E4                    FIN MP                    1:25(25)    3:49(27)  
                                                                                        1:25[25]    2:24[24] 
      Rolf Blom                   Frolunda OL                 SWE DNS                 
                                                                                     
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
                                                                                     
      Juhani Salmenkyla           Helsingin Suunnistajat      FIN DNS                 
                                                                                     
WMOC 2019, Latvia
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2019 www.tak-soft.com 07.07.2019 07:22:26