Middel final
10.07.2019 Bumbukalns (Coursemaster:Aigars Varna)
M35A  M35B  M40A  M40B  M45A  M45B  M50A  M50B  M50C  M55A  M55B  M55C  M60A  M60B  M60C  M60D  M65A  M65B  M65C  M65D  M70A  M70B  M70C  M70D  M70E  M75A  M75B  M75C  M80A  M80B  M85A  M85B  M90A 
W35A  W35B  W40A  W40B  W45A  W45B  W50A  W50B  W55A  W55B  W55C  W60A  W60B  W60C  W65A  W65B  W65C  W70A  W70B  W70C  W75A  W75B  W80A  W80B  W85A  W90A 

M35A
6190m 26CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 35072 Normunds Leina            Ozons                       LAT              8111100   12:53  
 35081 Sergei Malin              Saint Petersburg            RUS              8011055   12:54  
 35127 Kaspars Vitols            SPAMMA OK                   LAT              8629082   12:55  
 35047 Gatis Grinbergs           Saldus OK                   LAT              8004590   12:56  
 35128 Denis Voitov              SmolOrient                  RUS              8655999   12:57  
 35075 Arturas Liubartas         OK Perkunas                 LTU              8462019   12:58  
 35053 Mikhail Ippolitov         Individual                  RUS              8445555   12:59  
 35130 Aleksej Vorobjov          Kronan                      BLR              8000131   13:00  
 35057 Mikko Kainu               Vetelin Urheilijat          FIN              8650204   13:01  
 35109 Matthias Schwartz         Berliner Turnerschaft       GER              8719081   13:02  
 35100 Vitaly Pavlenko           Sever                       UKR              1300195   13:03  
 35123 Jaroslav Tomes            Oddil OB Kotlarka           CZE              8651714   13:04  
 35024 Robert Ashton             BAOC                        GBR              8260785   13:05  
 35071 Andrius Laukaitis         Medeina OK                  LTU              8625441   13:06  
 35036 Manuel Diaz Gonzalez      ORIENTIJOTE                 ESP              8658617   13:07  
 35032 Tom Cochrane              HH                          GBR              8190483   13:08  
 35037 Mantas Drulia             Medeina OK                  LTU              8644535   13:09  
 35095 Jiri Otrusina             Hana Orienteering           CZE              8662320   13:10  
 35038 Anatolii Dunaev           Gymnasion Offenbach         GER              8302070   13:11  
 35033 Salvis Dagis              Alnis OK                    LAT              8656752   13:12  
 35115 Dmitry Somov              Black Sea OK                RUS              1393775   13:13  
 35133 Uldis Zimants             Ozons                       LAT              8656755   13:14  
 35114 Benoit Sol                AS IGN                      FRA              8094480   13:15  
 35092 Igor Obernikhin           Belarus Orienteering Federa BLR              8645000   13:16  
 35066 Piotr Kukhto              Baklan                      BLR              8719039   13:17  
 35120 Maris Stucis              Teku Taku                   LAT              8650186   13:18  
 35111 Maxim Simakov             Omega                       RUS              8662027   13:19  
 35084 Victor Milovanov          Kentavr Penza               RUS              2069412   13:20  
 35065 Atis Krumins              Ozons                       LAT              8000010   13:21  
 35023 Zhukov Andrei             Yaroslavl                   RUS              8040581   13:22  
 35129 Mantas Volungevicius      OK Azuolas                  LTU              8402190   13:23  
 35030 Agnius Ciapas             OK Arboro                   LTU              8151105   13:24  
 35096 Svajunas Pajaujis         OC Levuo                    LTU              8667260   13:25  
 35105 Mika Rautanen             Tuupovaaran Sepot           FIN              1423621   13:26  
 35097 Nikolay Panasenko         Individual                  RUS              995863    13:27  
 35054 Evgeniy Ivanov            Gulfstream                  RUS              681811    13:28  
 35106 Sergey Rogalevich         Nemiga Nord                 BLR              8660072   13:29  
 35044 Maris Freimanis           Silva                       LAT              8629225   13:30  
 35069 Aleksey Lakhmanov         Saint Petersburg            RUS              8669919   13:31  
 35113 Dariusz Sokalski          KU AZS WAT Warszawa         POL              8667186   13:32  
 35060 Uldis Klepers             Ziemelkurzeme OK            LAT              8628694   13:33  
 35040 Raul Ferra                Koovee                      ESP              8636820   13:34  
 35026 Serhiy Babych             LeO Team                    UKR              8044365   13:35  
 35064 Pavel Krasko              Kamvol SK                   BLR              8660070   13:36  
 35087 Andrey Morozov            Sverdlovsk region           RUS              8655821   13:37  
 35110 Aleksandr Shavkunov       Sverdlovsk region           RUS              8654939   13:38  
 35132 Jorgen Wickholm           OK Trian                    FIN   10         8406311   13:39  
 35051 Juha-Matti Huhtanen       Lynx                        FIN   9          8670529   13:40  
 35055 Kristaps Jaudzems         Saldus OK                   LAT   8          8432188   13:41  
 35070 Vladyslav Laskarzhevsky   Nash Klub                   UKR   7          8300300   13:42  
 35028 Sergey Borovkov           Novorossyisk                RUS   6          8081888   13:43  
 35082 Dmitry Mikhalkin          Eridan                      BLR   5          8668560   13:44  
 35094 Oystein Kvaal Osterbo     Norwegian Orienteering Fede NOR   4          8640388   13:45  
 35099 Henrikas Pauzas           OK Dainava                  LTU   3          8670399   13:46  
 35093 Erik Ohlund               Ulricehamns OK              SWE   2          8650205   13:47  
 35108 Siarhei Salodkin          Nemiga Nord                 BLR   1          8643975   13:48  

M35B
4960m 19CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 35058 Uwe Kelhar                SU Schoeckl Orienteering    AUT   non ranked 8000041   11:41  
 35124 Donatas Tumaitis          OC Levuo                    LTU   non ranked 8408100   11:42  
 35101 Juho Pietilanaho          Hiidenkiertajat             FIN   non ranked 8201937   11:43  
 35042 Ville Forsstrom           OK RASEBORG                 FIN   non ranked 8650251   11:44  
 35121 Viktor Sundstroem         Bredareds IF                SWE   non ranked 2144632   11:45  
 35063 Dmitry Krapivko           Kamvol SK                   BLR   non ranked 8666167   11:46  
 35102 Ondrej Pijak              KOBRA Bratislava            SVK   non ranked 8200003   11:47  
 35031 Grant Clarke              ORIENTACTION                CYP   non ranked 8144836   11:48  
 35125 Anton Vernichesko         Individual                  RUS   non ranked 8388388   11:49  
 35091 Villeveikko Nurminen      Suosmeren Salpa             FIN   non ranked 8651744   11:50  
 35117 Matti Stoor               Kokkolan Suunnistajat       FIN   non ranked 7207962   11:51  
 35056 Andrejus Jemeljanenko     OK Takas                    LTU   non ranked 8650203   11:52  
 35046 Arturs Graube             Ozons                       LAT   non ranked 8650208   11:53  
 35035 Petar Delic               OK Maksimir                 CRO   non ranked 7820618   11:54  
 35052 Christopher Immervoll     SU Schoeckl Orienteering    AUT              8719084   11:55  
 35089 Timo Mouhu                Rastihaukat                 FIN              8651743   11:56  
 35062 Aleksandr Kozlov          ISR OC Galilee              ISR              2071282   11:57  
 35090 George Neagu              ACS Sanatatea Ploiesti      ROU              7300267   11:58  
 35098 Przemyslaw Patejko        KS Spojnia Warszawa         POL              8150216   11:59  
 35029 Kwok Wai Choy             Hong Kong Orienteering Club HKG              8670167   12:00  
 35088 Goncalo Mota              Clube TAP                   POR              8099077   12:01  
 35080 Tero Maki                 Turun Metsankavijat         FIN              8650209   12:02  
 35021 Robert Amper              Individual                  FIN              8000320   12:03  
 35073 Giedrius Lenkauskas       Individual                  LTU              8661164   12:04  
 35122 Morten Tangen Fredh       OK Moss                     NOR              681897    12:05  
 35079 Grzegorz Loniewski        KU AZS WAT Warszawa         POL              8664974   12:06  
 35039 Sergei Fedorov            Delaware Valley Orienteerin USA              8636998   12:07  
 35034 Dzmitry Davidovich        BSU                         BLR              682039    12:08  
 35085 Alex Minakov              O Club Moscow               RUS              8251280   12:09  
 35045 Tomas Grabauskas          Rudamina OK                 LTU              8648811   12:10  
 35103 Mikk Podra                RSK Johvikas                EST              8358613   12:11  
 35050 Jan Hrouza                KOS TJ Lokomotiva Krnov     CZE              8654914   12:12  
 35104 Sergii Raevskiy           Sever                       UKR              1300140   12:13  
 35077 Magi Llaveria Grau        Club Montsant               ESP              8647682   12:14  
 35027 Raitis Birznieks          Individual                  LAT              8631456   12:15  
 35126 Aliaksandr Vinenka        Kronan                      BLR              8201912   12:16  
 35041 Carl Forsstrom            OK RASEBORG                 FIN              8650202   12:17  
 35107 Alex Rogovsky             Praleska                    BLR              8030682   12:18  
 35061 Ralph Koerner             OLV Landshut                GER              8099000   12:19  
 35048 Julius Hakkarainen        MS Parma                    FIN              1470548   12:20  
 35067 Sergey Kuntsevich         OC Silwan Liuks             BLR              8660074   12:21  
 35083 Andris Mikijanskis        Mezmalas                    LAT              8000090   12:22  
 35022 David Andre               Goteborg Majorna OK         SWE              1981614   12:23  
 35076 Justinas Liubinskas       OK O Klaipeda               LTU              7201428   12:24  
 35116 Aleksei Stakhanov         Rus veteran                 RUS              1451272   12:25  
 35131 Dima Vorobyov             Kamvol SK                   BLR              8660060   12:26  
 35074 Lauri Lindberg            Finnish Orienteering Federa FIN              8000510   12:27  
 35049 Tuomas Helin              Rastihaukat                 FIN              8651742   12:28  
 35119 Pavel Strokin             PovSport                    RUS              8666526   12:29  
 35086 Sergei Morozov            Rus veteran                 RUS              8655989   12:30  
 35025 Marius Astrauskas         OSK Sakas                   LTU              8402200   12:31  
 35043 Paulo Franco              COC Clube de Orientacao do  POR              8653210   12:32  
 35078 Andreas Loefroos          OK RASEBORG                 FIN              8630851   12:33  

M40A
6050m 23CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 40023 Mikishanov Aleksey        SmolOrient                  RUS              8660080   12:49  
 40057 Markus Kainu              Vetelin Urheilijat          FIN              8650324   12:50  
 40042 Rogovskii Evgenii         Yaroslavl                   RUS              8190376   12:51  
 40089 Valeriy Pautov            Legenda                     RUS              8179797   12:52  
 40075 Meelis Malter             Harju KEK RSK               EST              8680056   12:53  
 40045 Martin Gantenbein         OLG Rymenzburg              SUI              8138192   12:54  
 40066 Tarmo Kuub                LSF Pronoking Team          EST              8101098   12:55  
 40098 Markus Salo               Punkalaitumen Kunto         FIN              1423623   12:56  
 40104 Oeyvind Steinbekken       Odal ol                     NOR              1520883   12:57  
 40026 Peter Balabanov           Kamvol SK                   BLR              8660075   12:58  
 40029 Lauri Beilmann            SK Saue Tammed              EST              8001826   12:59  
 40112 Anatoliy Tomarovskiy      Belgorodskaja obl           RUS              1406678   13:00  
 40083 Girts Pakalns             Individuali                 LAT              2086767   13:01  
 40033 Tomas Boguzinskas         Medeina OK                  LTU              8644898   13:02  
 40097 Dmitry Safonov            O MuseTeam                  RUS              8332039   13:03  
 40092 Melker Pettersson         OK Renen                    SWE              8111660   13:04  
 40046 Marcis Gedins             Auseklis IK                 LAT              8666030   13:05  
 40086 Dmitry Parkhut            Yaroslavl                   RUS              8030477   13:06  
 40095 Tom Quayle                OK Nolaskogsarna            SWE              750815    13:07  
 40088 Mindaugas Paukste         OK Levuo                    LTU              8223322   13:08  
 40069 Aleksandr Larichev        Kineshma                    RUS              8663337   13:09  
 40073 Oleg Linkevich            Individual                  RUS              8655738   13:10  
 40072 Juhani Lehtinen           Kauhajoen Karhu             FIN              1423622   13:11  
 40044 Pontus Funke              Leksands OK                 SWE              8111665   13:12  
 40056 Tuomas Johansson          Helsingin Suunnistajat      FIN              9201543   13:13  
 40078 Viktors Mateics           Saldus OK                   LAT              8044400   13:14  
 40025 Rimvydas Arlauskas        OSK Silas                   LTU              8386831   13:15  
 40034 Jevgenijs Bondins         Auseklis IK                 LAT              8665880   13:16  
 40027 Aidas Barkauskas          OK Azuolas                  LTU              7777111   13:17  
 40022 Solovev Aleksandr         Yaroslavl                   RUS              8271276   13:18  
 40091 Tapio Pera                Rajamaen Rykmentti          FIN              8651746   13:19  
 40041 Grigorii Etenko           Fryazino                    RUS              1005324   13:20  
 40058 Aidas Katarskis           IGTISA                      LTU              8648793   13:21  
 40031 Johan Bernhard            Snattringe SK               SWE              8400999   13:22  
 40028 Michel Bastin             ARDOC                       BEL              7747586   13:23  
 40032 Claus Bobach              Aalborg OK                  DEN              8201909   13:24  
 40068 Mindaugas Kvedaravicius   OK Levuo                    LTU              8667590   13:25  
 40030 Sergey Belov              Northern Wind               RUS              8650187   13:26  
 40070 Mads K Larsen             FIF Hilleroed Orientering   DEN              8198768   13:27  
 40059 Algirdas Kaupinis         OK Dainava                  LTU              8651335   13:28  
 40048 Vytautas Grasys           OK Perkunas                 LTU   10         8629915   13:29  
 40094 Pauls Platais             Ozons                       LAT   9          8011888   13:30  
 40114 Toms Veits                Purva Bridejs               LAT   8          8668668   13:31  
 40102 Michael Soerensen         OK Oest Birkeroed           DEN   7          8191284   13:32  
 40038 Marian Davidik            Kobra Bratislava            SVK   6          8667959   13:33  
 40087 Petri Paukkunen           MS Parma                    FIN   5          8045125   13:34  
 40121 Viacheslav Zhuravlev      Nemiga Nord                 BLR   4          8643976   13:35  
 40064 Janis Krumins             Briksnis SK                 LAT   3          8665843   13:36  
 40082 Petteri Muukkonen         OK Trian                    FIN   2          8444433   13:37  
 40067 Tomas Kuzminskis          OK Azuolas                  LTU   1          8240578   13:38  

M40B
4960m 19CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 40119 Siarhei Zakharchuk        Individual                  BLR   non ranked 440311    10:41  
 40006 Erik Kjellgren            Norrkoping AIS              SWE   non ranked 0         10:42  
 40053 Ragnar Ilp                No club membership          EST   non ranked 218380    10:43  
 40105 Petteri Suominen          HELSINGIN POLIISIVOIMAILIJA FIN   non ranked 8651747   10:44  
 40084 Leonid Panteleev          Individual                  RUS   non ranked 998855    10:45  
 40117 Sergii Voitsekhovskyi     Sever                       UKR   non ranked 1300194   10:46  
 40062 Erik Kjellgren            Norrkoping AIS              SWE              1392494   10:47  
 40099 Ilya Samoshin             Nizhni Novgorod SDYUSHOR12  RUS              8719002   10:48  
 40065 Leopold Kuehschelm        Berliner Turnerschaft       AUT              8632425   10:49  
 40081 Ivo Miller                Kooperaator                 EST              8041077   10:50  
 40049 Andrius Grigusevicius     Rudamina OK                 LTU              8661165   10:51  
 40100 Javier Serrano Molinero   Escondite Nature Sport M    ESP              8070777   10:52  
 40107 Chung Yin Dickson Tam     Youth Advance Orienteering  HKG              8102728   10:53  
 40024 Eric Alexandre            AC BEAUCHAMP                FRA              1403694   10:54  
 40040 David Engstedt            OK Linne                    SWE              8654924   10:55  
 40111 Aivar Tihane              No club membership          EST              8080707   10:56  
 40103 Mart Sooberg              OK TON                      EST              1931308   10:57  
 40118 Per Wall                  OK Sodertorn                SWE              2104244   10:58  
 40047 Pedro Gonzalez Sanchez    Escondite Nature Sport M    ESP              8665016   10:59  
 40043 Jan Erik Fredriksson      Salon Viesti                FIN              7206521   11:00  
 40113 Juha Vallittu             Jamsan Retki Veikot         FIN              595135    11:01  
 40035 Alexey Borevich           Belie Nochi                 RUS              2090422   11:02  
 40079 Teemu Matilainen          Rastihaukat                 FIN              8651745   11:03  
 40050 Philipp Haider            WAT                         AUT              8107107   11:04  
 40080 Siarhei Melnik            Orion                       BLR              8000133   11:05  
 40096 Linas Ramanauskas         Medeina OK                  LTU              8644509   11:06  
 40060 Mareks Kilups             Ziemelkurzeme OK            LAT              8650189   11:07  
 40074 Aleksandr Lopatin         Aralia                      RUS              8652393   11:08  
 40039 Dmitrii Degtiarev         Rus veteran                 RUS              8719009   11:09  
 40036 Janis Brokers             Umea OK                     LAT              774545    11:10  
 40110 Lauri Tarlap              LSF Pronoking Team          EST              8123030   11:11  
 40071 Edward Larsson            IFK Mora OK                 SWE              9771023   11:12  
 40052 Jesus Hervas              CDCEBE                      ESP              8010106   11:13  
 40115 David Veleda Diaz         COCatalunya                 ESP              8027878   11:14  
 40101 Antonio Carlos Silva      CORDF                       BRA              8822019   11:15  
 40109 Lauri Tapola              Finnish Orienteering Federa FIN              8651748   11:16  
 40076 Tommi Manninen            Kuusankosken Urheiluseura   FIN              7207739   11:17  
 40063 Kiyoshi Kogure            ES Kanto Club               JPN              2088821   11:18  
 40077 Alexandr Markov           Vologda                     RUS              8670647   11:19  
 40120 Maris Zeiluks             Azimuts OK                  LAT              8644443   11:20  
 40061 Tadas Kireilis            OK Takas                    LTU              8123721   11:21  
 40106 Juha Taini                Jamsan Retki Veikot         FIN              8719069   11:22  
 40037 Maris Cirulis             Auseklis IK                 LAT              8000075   11:23  
 40085 Sergey Papazov            Yaroslavl                   RUS              1420972   11:24  
 40108 Toomas Tammer             Individual                  EST              7200983   11:25  
 40021 Ansis Actins              3A                          LAT              1410734   11:26  
 40055 Kristoffer Jacobsen       Tyrving IL                  NOR              8665504   11:27  
 40093 Miroslav Pilat            KOB Kladno                  CZE              2103282   11:28  
 40051 Tuomas Hakkarainen        Espoon Akilles              FIN              1470547   11:29  

M45A
5070m 20CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 45156 Zdenko Rohac              ATU Kosice                  SVK              8017128   12:15  
 45152 Andrei Rabtsau            OC Silwan Liuks             BLR              8719055   12:16  
 45185 Arturas Vaitiekus         Medeina OK                  LTU              8654401   12:17  
 45026 Sergey Bakun              Individual                  RUS              1300396   12:18  
 45098 Marcin Krasuski           OK Sport                    POL              8060972   12:19  
 45147 Dmitry Popov              Black Sea OK                RUS              1405049   12:20  
 45090 Jani Kiuru                Raja Karjalan Suunnistajat  FIN              9201813   12:21  
 45035 Sander Blehner            OK West                     EST              8664202   12:22  
 45198 Rolf Wuestenhagen         OLG St. Gallen/Appenzell    SUI              8120570   12:23  
 45127 Valtteri Mulari           Maarian Mahti               FIN              8650191   12:24  
 45125 Robertas Mikalauskas      OK Levuo                    LTU              8650728   12:25  
 45172 Kaspars Stana             Briksnis SK                 LAT              8200002   12:26  
 45065 Alexey Gorbachev          Ramtruck                    RUS              7201333   12:27  
 45048 Laimis Drazdauskas        OK Levuo                    LTU              8648934   12:28  
 45027 Aldis Banga               Prizma OK                   LAT              8180080   12:29  
 45169 Uvis Soika                Ozons                       LAT              8138888   12:30  
 45174 Mareks Strauss            Individuali                 LAT              8655437   12:31  
 45199 Sergey Yashchenko         Omega                       RUS              8638333   12:32  
 45112 Stepan Liabzin            Krasnoyarsk                 RUS              8666480   12:33  
 45050 Dagnis Dubrovskis         Siguldas Takas              LAT              8653086   12:34  
 45150 Antero Pulli              Rajamaen Rykmentti          FIN              8680079   12:35  
 45077 Mareks Indans             Ogre OK                     LAT              1301988   12:36  
 45072 Lars Henriksson           Sundsvalls OK               SWE              7102260   12:37  
 45038 Laimonas Caplikas         OK Takas                    LTU              8648787   12:38  
 45111 Guido Lenges              FRSO Belgium                BEL              8719030   12:39  
 45102 Sergei Kuzmenkov          SmolOrient                  RUS              1007976   12:40  
 45104 Kirill Kydryavtcev        Legenda                     RUS              8200510   12:41  
 45052 Jonas Eklund              OK Rodhen                   SWE              9721223   12:42  
 45093 Dmitry Konanov            LSR Russia                  RUS              1393537   12:43  
 45033 Rimvydas Bertasius        OK Klajunas                 LTU              8001944   12:44  
 45034 Igor Blachut              Stowarzyszenie Team 360 sto POL              8030173   12:45  
 45121 Vadim Marchenko           U                           RUS              1201072   12:46  
 45008 Ovidiu Mutiu              Clubul Sportiv Universitate ROU              8000415   12:47  
 45164 Dmitri Shved              SRD                         EST              8029701   12:48  
 45060 Robert Fredriksen         Notodden OL                 NOR              1396152   12:49  
 45078 Kaupo Jaerve              LSF Pronoking Team          EST              8645011   12:50  
 45144 Jevgenijs Petrovs         South London Orienteers     LAT              8662261   12:51  
 45063 Roger Goddard             Forth Valley Orienteers     GBR              8230874   12:52  
 45155 Petri Rintala             Turun Metsankavijat         FIN              8016175   12:53  
 45179 Mikael Tjernberg          Tumba Malarhojden OK        SWE              8682019   12:54  
 45074 Mika Honkasalo            Pargas IF                   FIN              8651750   12:55  
 45029 Richard Barrett           British Army OC             GBR              8040470   12:56  
 45067 Rolandas Griksas          OK Takas                    LTU              8648781   12:57  
 45151 Otars Putralis            Azimuts OK                  LAT              8650192   12:58  
 45166 Einars Sillers            Ziemelkurzeme OK            LAT              8651751   12:59  
 45107 Jan Lager                 Halmstad OK                 SWE              8719025   13:00  
 45176 Vitaliy Tetikov           Black Sea OK                RUS              8719070   13:01  
 45057 Taras Fedorov             IZHORA                      RUS              8719024   13:02  
 45076 Jari Ikaheimonen          Individual                  FIN              8631098   13:03  
 45047 Samuel Diaz               ALABARDA                    ESP              8141974   13:04  
 45108 Martin Larsson            IFK Goteborg orientering    SWE              8080628   13:05  
 45168 Audrius Smilgius          Takas OK                    LTU              7003276   13:06  
 45118 Yuri Lukashov             Belgorodskaja obl           RUS              1007603   13:07  
 45184 Mikko Vaisanen            Anttolan Urheilijat         FIN              8650286   13:08  
 45189 Toni Venalainen           Valkeakosken Haka           FIN              8364183   13:09  
 45134 Fredrik Nordstroem        OK Algen                    SWE              8207746   13:10  
 45085 Vesa Kankaanpaeae         OK 77                       FIN              1009888   13:11  
 45186 Andrius Valatka           OSK Šilas                   LTU              8654412   13:12  
 45137 Kalinin Oleg              Omega                       RUS              8631493   13:13  
 45122 Simo Martomaa             Kalevan rasti               FIN              8150674   13:14  
 45064 Martins Godins            Azimuts OK                  LAT              8006000   13:15  
 45175 Tuomas Tala               Helsingin Suunnistajat      FIN              8230372   13:16  
 45115 Torgny Lindstrom          Ronneby OK                  SWE              8280008   13:17  
 45045 Ilmars Davidsons          Purva Bridejs               LAT              8300700   13:18  
 45092 Vesa Klemettinen          Suunta Jyvaskyla            FIN              9201513   13:19  
 45028 Nick Barrable             South Yorkshire Orienteers  GBR              8080674   13:20  
 45039 Kaspars Cerjaks           Kapa OK                     LAT              8643013   13:21  
 45128 Manu Mutka                Turun Metsankavijat         FIN              8016169   13:22  
 45081 Jesper David Jensen       Tisvilde Hegn OK            DEN              8482019   13:23  
 45133 Petri Noponen             Anttolan Urheilijat         FIN              9201996   13:24  
 45187 Fabrice Vannier           Balise77                    FRA              8059404   13:25  
 45025 Rolandas Backys           IGTISA                      LTU   10         8638434   13:26  
 45177 Mati Tiit                 Ilves OK                    EST   9          8100004   13:27  
 45069 Ilya Gusev                Saint Petersburg            RUS   8          8638440   13:28  
 45201 Ivars Zagars              Ozons                       LAT   7          8385777   13:29  
 45139 Radim Ondracek            VSTJ Ekonom Praha           CZE   6          8087414   13:30  
 45080 Thomas Greve Jensen       Tisvilde Hegn OK            DEN   5          8572019   13:31  
 45197 Sergei Vorfolomeev        Partizan Chelyabinsk        RUS   4          8657014   13:32  
 45005 Janis Ozolins             Burkanciems OK              LAT   3          8650346   13:33  
 45154 Mantas Rimkus             OK Azuolas                  LTU   2          8654406   13:34  
 45037 Uldis Brucis              Saldus OK                   LAT   1          8011232   13:35  

M45B
4230m 15CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 45059 Ain Fjodorov              No club membership          EST   non ranked 8091272   10:01  
 45046 Sergey Desinov            Mysl Moscow                 RUS   non ranked 307306    10:02  
 45094 Sergey Kononov            Eridan                      BLR   non ranked 8640501   10:03  
 45126 Nerijus Misikas           OSK Sakas                   LTU   non ranked 8650284   10:04  
 45149 Stephan Puchegger         WAT                         AUT   non ranked 8000026   10:05  
 45055 Alexey Eremenko           VelNovgorod                 RUS   non ranked 8650207*  10:06  
 45131 Bjorn Nilsson             Tumba Malarhojden OK        SWE   non ranked 8140637   10:07  
 45159 Mika Salonen              Kouvolan Suunnistajat       FIN   non ranked 7203500   10:08  
 45194 Ivliev Vitaly             Orienta Kuncevo             RUS   non ranked 2113982   10:09  
 45110 Alexander Lebedev         Belie Nochi                 RUS   non ranked 7205489   10:10  
 45041 Thomas Cheng              HKOC                        HKG              1815151   10:11  
 45160 Silvar Savolainen         No club membership          EST              8265400   10:12  
 45129 Tuomas Naakka             Rasti Jyry                  FIN              8643008   10:13  
 45136 Leonhard Oesch            OLG Bern                    SUI              8439814   10:14  
 45007 Audin Aygun               Eontours                    TUR              7202352   10:15  
 45023 Antero Aunesluoma         Rastihaukat                 FIN              1423624   10:16  
 45006 Veysel Gurel              Eontours                    TUR              2028756   10:17  
 45181 Mihai Tudorache           OK SILVA CAMPINA            ROU              7112122   10:18  
 45096 Leo Koskenvuo             Espoon Suunta               FIN              7140879   10:19  
 45084 Vasili Kamisarenka        Eridan                      BLR              2066957   10:20  
 45086 Hristo Karaivanov         Uzana                       BUL              8655568   10:21  
 45073 Aleksandr Hlebnikov       SRD                         EST              8062371   10:22  
 45054 Kari Elovaara             Suuntavaisto SK             FIN              1010074   10:23  
 45036 Peter Borcin              Klub OB BOR Topolcianky     SVK              8650190   10:24  
 45116 Alf Inge Lindtner         Haugesund IL                NOR              639624    10:25  
 45056 Humberto Esteves          COC Clube de Orientacao do  POR              1428630   10:26  
 45157 Mikael Roohs              Skattkarrs SOK              SWE              8245245   10:27  
 45024 Daniel Axelsson           Malilla OK                  SWE              7203833   10:28  
 45079 Tomas Jandera             INSCOM Credit Insurance     CZE              8662373   10:29  
 45043 Matthias Kalle Dalheimer  IK Vikings OK               GER              8270570   10:30  
 45040 Po Lok Chau               Hong Kong Orienteering Club HKG              1815930   10:31  
 45051 Andrey Egorov             Vsevphoto                   RUS              1301550   10:32  
 45109 Marko Lassila             Lammin Sakia                FIN              7207744   10:33  
 45191 Indrek Viikmaa            OK West                     EST              8662654   10:34  
 45097 Juha Koskenvuo            Espoon Suunta               FIN              8650283   10:35  
 45113 Rait Lille                Harju KEK RSK               EST              1417178   10:36  
 45066 Mario Gorecki             USV Jena                    GER              1620      10:37  
 45183 Juris Vaidakovs           Individual                  LAT              1410733   10:38  
 45087 Nikolay Khramov           VelNovgorod                 RUS              7208411   10:39  
 45124 Alvis Mats                Madonas BJSS OK Arona       LAT              8651731   10:40  
 45101 Sami Kuntola              Laihian Luja                FIN              8657323   10:41  
 45193 Joni Virtanen             Espoon Suunta               FIN              7207741   10:42  
 45053 Andreas Eklund            Goteborg Majorna OK         SWE              8000234   10:43  
 45117 Javier Liz                FLUVIAL LUGO                ESP              8647695   10:44  
 45030 Radek Bednarik            TJ Slovan Luhacovice        CZE              8650206   10:45  
 45163 Roman Shcherbakov         Zmeinka Vladivostok         RUS              2046066   10:46  
 45082 Darius Jonytis            OK Dainava                  LTU              2043911   10:47  
 45188 Martin Velgos             ATU Kosice                  SVK              8004600   10:48  
 45099 Guenther Kroupa           Naturfreunde Wien           AUT              8180471   10:49  
 45095 Aleksei Kornilov          SmolOrient                  RUS              2055814   10:50  
 45161 Petr Semelik              KOB Kladno                  CZE              515065    10:51  
 45148 Karel Postulka            Hana Orienteering           SVK              8071297   10:52  
 45031 Mats Bergenfur            IK Vikings OK               SWE              8650341   10:53  
 45170 Sergey Sorokin            Kedr                        RUS              1633442   10:54  
 45103 Raivo Kuzums              Individual                  LAT              1415480   10:55  
 45083 Ruslan Jurikin            TirasOrient                 MDA              1300214   10:56  
 45061 Vilnis Gailis             Burkanciems OK              LAT              1411921   10:57  
 45058 Marek Filicko             OK Lokomotiva Pardubice     CZE              8582019   10:58  
 45182 Dmitry Ushakov            London Orienteering Klubb   GBR              8644568   10:59  
 45132 Reinis Nimanis            Ogre OK                     LAT              8399990   11:00  
 45042 Dmitry Cheremisin         Rus veteran                 RUS              238618    11:01  
 45021 Yurii Afanasev            Sever                       UKR              1300146   11:02  
 45062 Pavel Galusha             Ramenskoye                  RUS              2007121   11:03  
 45091 Margus Klementsov         SK Mercury                  EST              8200572   11:04  
 45044 Jiri Datel                KOB Kladno                  CZE              995851    11:05  
 45022 Hakan Andersson           Halmstad OK                 SWE              9741203   11:06  
 45192 Pavel Vins                KOB Kladno                  CZE              51684     11:07  
 45130 Chernov Nikolai           Ulyanovskaya oblast         RUS              8060421   11:08  
 45068 Arturs Grinbergs          Ozons                       LAT              1393038   11:09  
 45145 Magnus Pettersson         SOK Viljan                  SWE              8180030   11:10  
 45142 Erkki Penu                OK West                     EST              218907    11:11  
 45143 Vladimir Perevozniy       Novorossyisk                RUS              8650285   11:12  
 45088 Irek Khusniiarov          Spartak Oktyabrskiy         RUS              8657002   11:13  
 45167 Valeriy Slavinskiy        SATUREAL                    RUS              895812    11:14  
 45180 Vasyl Tkachenko           O Club                      UKR              502535    11:15  
 45089 Sergei Khvastovskii       SmolOrient                  RUS              8659151   11:16  
 45196 Alexander Vompe           Omega                       RUS              700330    11:17  
 45140 Vladislav Pahhomenkov     SRD                         EST              8200671   11:18  
 45158 Bogdan Rycerski           15BZ                        POL              8061271   11:19  
 45032 Jonas Bergenfur           Skattkarrs SOK              SWE              8010209   11:20  
 45178 Stefan Tisell             IK Stern                    SWE              7714585   11:21  
 45100 Raul Kudre                Estonian Orienteering Feder EST              8662665   11:22  
 45135 Danny Ocallaghan          Austin Orienteering Club    GBR              8657447   11:23  
 45106 Alberts Lacis             Purva Bridejs               LAT              1007360   11:24  
 45070 Vladimir Gusiatnikov      Orienteering Cincinnati     USA              504022    11:25  
 45173 Vadim Stepanov            Moscow region               RUS              8645046   11:26  
 45120 Remo Madella              ASD Polisportiva Punto Nord ITA              8680058   11:27  
 45190 Jussi Viero               Laihian Luja                FIN              8650265   11:28  
 45071 Jussi Pekka Hanhela       Rasti Jyry                  FIN              8651780   11:29  
 45171 Alexander Srb             WAT                         AUT              8030573   11:30  
 45123 Kevin Matrosovs           Sage Orienteering and Rogai CAN              8662628   11:31  
 45165 Frank Sickert             SSV Planeta Radebeul        GER              681610    11:32  
 45075 Mirko Hoppe               USV Jena                    GER              236490    11:33  
 45049 Peteris Drukis            Auseklis IK                 LAT              8100333   11:34  

M50A
5040m 20CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 50143 Martin Nolte              OSC Hamburg                 GER              8222100   11:22  
 50152 Richard Parkin            Derwent Valley Orienteers   GBR              8483820   11:23  
 50083 Kilian Imhof              ULUS REISEWELT              SWE              8644812   11:24  
 50114 Mats Luspa                IFK Kiruna                  SWE              8080107   11:25  
 50063 Heikki Grekela            SK Pohjantahti              FIN              1700303   11:26  
 50179 Ainars Skrubis            Ziemelkurzeme OK            LAT              8300933   11:27  
 50091 Kari Jussila              Tampereen Pyrinto           FIN              8663251   11:28  
 50131 Per Olav Naerestad        IF Trauma                   NOR              8651752   11:29  
 50212 Nir Yasur                 ISR OC Jezreel              ISR              8291968   11:30  
 50188 Ricardas Tevelis          OK O Klaipeda               LTU              8652578   11:31  
 50086 Veaceslav Isacov          CS Run Kompass              MDA              8650293   11:32  
 50181 Juhapekka Stromberg       Rasti Jyry                  FIN              8201949   11:33  
 50180 Conny Strandberg          Gustavsbergs OK             SWE              2079620   11:34  
 50187 Aleksandr Telyatnikov     Take Them All               RUS              8042001   11:35  
 50031 Serge Baert               FRSO Belgium                BEL              8448449   11:36  
 50094 Markus Kaukonen           Espoon Suunta               FIN              209097    11:37  
 50154 Anders Pettersson         Karlskrona SOK              SWE              650221    11:38  
 50066 Panu Haaramo              Espoon Suunta               FIN              8659174   11:39  
 50080 Christoph Hutzli          ULUS REISEWELT              SUI              8010466   11:40  
 50208 Jens Werner               Gustavsbergs OK             SWE              7201155   11:41  
 50078 Daniel Hotz               OLK Argus                   SUI              8190667   11:42  
 50149 John Owens                BAOC                        GBR              8643409   11:43  
 50170 Mattias Sandqvist         Vallentuna Osseby OL        SWE              8719067   11:44  
 50138 Leonid Nikitin            Individual                  RUS              8631557   11:45  
 50144 Kaido Nurja               OK Nomme                    EST              8640114   11:46  
 50088 Ulf Jansson               OK Triangeln                SWE              9680620   11:47  
 50137 Jyrki Nieminen            Individual                  FIN              1201068   11:48  
 50139 Andrei Nikitin            SRD                         EST              8200468   11:49  
 50103 Igor Kuzmin               Club Ukraine                UKR              8014402   11:50  
 50064 Alberto Grilli            ASD Polisportiva Punto Nord ITA              8488388   11:51  
 50127 Eric Morris               Bennelong Northside Oriente AUS              8633233   11:52  
 50165 Vesa Ruuska               Kangasala SK                FIN              8650272   11:53  
 50054 Michael Finkenstaedt      OSC Hamburg                 GER              8011012   11:54  
 50109 Pekka Lauri               Keravan Urheilijat          FIN              8190765   11:55  
 50122 Andris Melkerts           Saldus OK                   LAT              8001555   11:56  
 50209 Hendryk Wetzel            SV Robotron Dresden         GER              8655888   11:57  
 50068 Risto Haikonen            Anttolan Urheilijat         FIN              2039018   11:58  
 50105 Pekka Larmala             Espoon Suunta               FIN              8659183   11:59  
 50173 Gregoire Schrago          CA Rose                     SUI              8732019   12:00  
 50189 Robert Theiss             FRSO Belgium                BEL              8196532   12:01  
 50046 Piotr Cych                WKS Slask Wroclaw           POL              8091968   12:02  
 50042 Ramunas Casas             OK Perkunas                 LTU              8111811   12:03  
 50058 Sergey Gaskevich          Dream Team                  RUS              8088811   12:04  
 50030 Stefan Aroneng            Hestra IF                   SWE              7651216   12:05  
 50182 Simo Sukselainen          Lynx                        FIN              1061168   12:06  
 50194 Anton Tsvetkov            Nizhniy Novgorod            RUS              8719001   12:07  
 50217 Meelis Zimmermann         OK Kape                     EST              9680826   12:08  
 50198 Vladimir Vasilenok        Orion                       BLR              1396130   12:09  
 50155 Arimantas Petukas         OSK Sakas                   LTU              8648816   12:10  
 50111 Girts Linins              Ozons                       LAT              8657191   12:11  
 50191 Tsvetan Todorov           BEGUN                       BUL              8160666   12:12  
 50065 Kimmo Gynther             IHR                         FIN              9101763   12:13  
 50115 Sergei Makeichik          Voronezh                    RUS              8005060   12:14  
 50196 Ints Ulmanis              Auseklis IK                 LAT              8081188   12:15  
 50213 Matti Yliluikki           Suomusjarven Sisu           FIN              8004756   12:16  
 50045 Jon Cross                 Forth Valley Orienteers     GBR              8630841   12:17  
 50073 Ossi Heikkila             Suunta Jyvaskyla            FIN              7211101   12:18  
 50039 Per Henning Bjerva        As NMBU Orientering         NOR              8201977   12:19  
 50207 Tim Falck Weber           Tisvilde Hegn OK            DEN              8719090   12:20  
 50118 Guntars Mankus            Saldus OK                   LAT              8000004   12:21  
 50079 Ola Hultin                OK Roslagen                 SWE              8313313   12:22  
 50167 Sergejs Sadrins           Kapa OK                     LAT              8000099   12:23  
 50050 Zaripov Eduard            Ulyanovskaya oblast         RUS              8020101   12:24  
 50051 Ulrik Englund             Tumba Malarhojden OK        SWE              8140636   12:25  
 50201 Janis Virbulis            TAKA TOK                    LAT              8655299   12:26  
 50022 Alexander Afonyushkin     Ramenskoye                  RUS              8100965   12:27  
 50029 Guntis Arnicans           A2                          LAT              8004554   12:28  
 50053 Lukas Erne                OLG Cordoba                 SUI              8012269   12:29  
 50027 Alexandr Angelov          AMOR                        RUS              8181267   12:30  
 50172 Nils Schmiedeberg         SV Turbine Neubrandenburg   GER              8663316   12:31  
 50006 Helge Gisholt             OK Skeidi                   NOR              8612019   12:32  
 50206 Edgaras Voveris           OK Azuolas                  LTU   10         8014399   12:33  
 50113 Marko Loukkalahti         Hiidenkiertajat             FIN   9          8636810   12:34  
 50199 Wim Vervoort              Trol                        BEL   8          8630901   12:35  
 50024 Svajunas Ambrazas         S Sportas                   LTU   7          8648805   12:36  
 50126 Aleksei Morozov           AMOR                        RUS   6          8200969   12:37  
 50153 Johan Pettersson          OK Motala                   SWE   5          8719089   12:38  
 50203 Christian Vogelsang       Nydalens SK                 NOR   4          8650194   12:39  
 50089 Per Jansson               OK Djerf                    SWE   3          728627    12:40  
 50072 Tero Heikkila             Paimion Rasti               FIN   2          8636165   12:41  
 50110 Tommy Lindberg            OK Roslagen                 SWE   1          690725    12:42  

M50B
4510m 17CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 50142 Ronald Nolan              Edinburgh Southern Orientee GBR              8630948   12:44  
 50067 Erkki Haavisto            Turun Suunnistajat          FIN              7841968   12:45  
 50195 Tony Udris                South Yorkshire Orienteers  GBR              8712019   12:46  
 50157 Michael Rahn              OLG Suhr                    SUI              8665425   12:47  
 50215 Yaroslav Zdradovskii      Rus veteran                 RUS              2086193   12:48  
 50092 Olli Kantanen             OK 77                       FIN              2077801   12:49  
 50134 Volker Naulin             OK Roskilde                 GER              558000    12:50  
 50061 Dirk Godelaine            hamok                       BEL              8150398   12:51  
 50112 Vesa Loikas               Turun NMKY                  FIN              1423626   12:52  
 50108 Kasperi Launis            Raisu Lumous                FIN              8637530   12:53  
 50044 Paolo Consoli             ASD Unione Lombarda         ITA              8081269   12:54  
 50169 Jussi Salonen             Turun Metsankavijat         FIN              8201906   12:55  
 50121 Anatolii Mashunin         Tyumen                      RUS              8041199   12:56  
 50041 Matthias Boos             ULUS REISEWELT              SUI              8051265   12:57  
 50175 Sergei Shved              SRD                         EST              8031067   12:58  
 50048 Dyko Dmitrii              SmolOrient                  RUS              8654797   12:59  
 50119 Aliaksandr Marach         Trio                        BLR              1428636   13:00  
 50168 Orjan Sahl                OK Klemmingen               SWE              650721    13:01  
 50060 Sergey Glushakov          Black Sea OK                RUS              2024937   13:02  
 50076 Sven Hockeborn            SSV Planeta Radebeul        GER              8606464   13:03  
 50210 Mark Wood                 Edinburgh Southern Orientee GBR              8170504   13:04  
 50090 Martin Jergus             ATU Kosice                  SVK              2051445   13:05  
 50107 Zagyi Laszlo              JMD Jaszapati               HUN              8406702   13:06  
 50124 Tomasz Michalak           UNTS Warszawa               POL              8180169   13:07  
 50135 Tomas Navalinskas         Devyni Labirintai           LTU              8112235   13:08  
 50178 Jan Sjuls                 IF Aaland                   FIN              450906    13:09  
 50104 Peter Landen              Gustavsbergs OK             SWE              2063815   13:10  
 50150 Henrik Palmen             Espoon Suunta               FIN              8269189   13:11  
 50102 Unto Korhonen             Raja Karjalan Suunnistajat  FIN              8631330   13:12  
 50047 Andre De Veirman          Trol                        BEL              8719062   13:13  
 50132 Juha Nappu                Turun NMKY                  FIN              8201920   13:14  
 50174 Yury Shakhmatov           Black Sea OK                RUS              8719021   13:15  
 50190 Victor Timakov            SPARTA Rostov               RUS              1393106   13:16  
 50082 Matti Ilmonen             Jamsan Retki Veikot         FIN              8636180   13:17  
 50100 Jyrki Kommio              Suuntavaisto SK             FIN              1211580   13:18  
 50116 Kari Maki                 Jamsan Retki Veikot         FIN              1423627   13:19  
 50202 Petr Vobornik             SK Chotebor                 CZE              8414102   13:20  
 50184 Per Ivar Sveheim          Odal ol                     NOR              8752019   13:21  
 50062 Ueli Graf                 ULUS REISEWELT              SUI              8644804   13:22  
 50123 Bart Mellebeek            hamok                       BEL              9150398   13:23  
 50151 Raivo Panker              SK Mercury                  EST              1417174   13:24  
 50159 Mika Rautio               Anttolan Urheilijat         FIN              2039015   13:25  
 50211 Krzysztof Wrzesinski      September Team              POL              8636526   13:26  
 50158 Krasimir Rashkov          BEGUN                       BUL              1302758   13:27  
 50026 Jens Andersson            Kristinehamns OK            SWE              981117    13:28  
 50098 Juris Knets               Meridians OK                LAT              8000808   13:29  
 50021 Erik Adenstedt            Orienteering Klosterneuburg AUT              8631105   13:30  
 50130 Gutak Mykhaylo            Azimut                      UKR              8071309   13:31  
 50141 Ilkka Nokka               Rasti 88                    FIN              7205362   13:32  
 50128 Raitis Muiznieks          Auseklis IK                 LAT              8629085   13:33  
 50171 Oyvind Schjelderup        Wing OK                     NOR              1444888   13:34  
 50081 Pete Huzan                South London Orienteers     GBR              886589    13:35  
 50185 Timo Tahtinen             Helsingin Suunnistajat      FIN              1423630   13:36  
 50093 Boris Kastner Jirka       Naturfreunde Wien           AUT              8247247   13:37  
 50129 Andrei Murashka           Orion                       BLR              8668544   13:38  
 50028 Toshiyuki Aoki            Nerima OLC                  JPN              8029555   13:39  
 50070 Petri Hautaniemi          Raja Karjalan Suunnistajat  FIN              8680011   13:40  
 50166 Pekka Saalasti            Mustalammen Pallo           FIN              1304125   13:41  
 50071 Edward Heal               BAOC                        GBR              8657419   13:42  
 50059 Paul Gebbett              Bristol Orienteering Klub   GBR              8628560   13:43  
 50099 Kaspars Kojalovics        Ozons                       LAT              7300383   13:44  
 50183 Audronis Sulskis          OK Kopa                     LTU              303464    13:45  
 50136 Morten Neregaard          OK Vinderoed 92             DEN              8665066   13:46  
 50133 Jurijs Narels             Selijas Mezs OSK            LAT              8636827   13:47  
 50156 Jouni Pyykonen            Espoon Akilles              FIN              8650193   13:48  
 50023 Johan Alenius             IFK Lidingo SOK             SWE              7200508   13:49  
 50025 Henrik Skov Andersen      Farum OK                    DEN              8629116   13:50  
 50214 Jan Zanda                 SK Chotebor                 CZE              7260028   13:51  
 50008 Ugis Ozols                Individual                  LAT              8631115   13:52  
 50192 Ola Toven                 Koping Kolsva OK            SWE              9690108   13:53  
 50049 Gintaras Domarkas         OK Versme                   LTU              8662409   13:54  
 50204 Peeter Vork               No club membership          EST              8645014   13:55  
 50056 Valters Freidenfelds      VMS TIMBER                  LAT              8088899   13:56  
 50216 Alexey Zhestovsky         Legenda                     RUS              8665941   13:57  
 50040 Igors Bogdanovs           SRD                         LAT              8120869   13:58  
 50096 Juha Kiljunen             Lahden Suunnistajat 37      FIN              8650223   13:59  
 50085 Alan Irving               West Cumberland Orienteerin GBR              8260967   14:00  
 50074 Mikko Heikkinen           Hollolan Urheilijat 46      FIN              8650287   14:01  
 50197 Rolf Valery               Tisvilde Hegn OK            DEN              8620940   14:02  
 50052 Stefan Eriksson           OK Algen                    SWE              8009788   14:03  
 50160 Raivis Reinsons           Mezmalas                    LAT              8629222   14:04  

M50C
4100m 16CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 50077 Anders Holmqvist          Snattringe SK               SWE   non ranked 8006609   11:41  
 50193 Sergei Tozur              Lahden Suunnistajat 37      FIN   non ranked 333213    11:42  
 50162 Paavo Roigas              Individual                  EST   non ranked 8223340   11:43  
 50035 Boris Bauman              Mariborski OK               SLO   non ranked 7673167   11:44  
 50125 Fredrik Molin             Attunda OK                  SWE   non ranked 341023    11:45  
 50095 Arnis Kibers              Individual                  LAT   non ranked 8662201   11:46  
 50140 Jorgen Nilsen             Stavanger Orienteringsklubb NOR   non ranked 8638408   11:47  
 50038 Petr Bily                 Hana Orienteering           CZE   non ranked 51279     11:48  
 50075 Thomas Hlosta             LC Erstebank                AUT   non ranked 8638385   11:49  
 50145 Svein Nygaard             Lillomarka OL               NOR   non ranked 8201991   11:50  
 50148 Marko Orell               Turun Metsankavijat         FIN   non ranked 1396137   11:51  
 50164 Marko Ruti                Hauhon Sisu                 FIN   non ranked 8651753   11:52  
 50161 Ingus Rektins             Individual                  LAT   non ranked 771999    11:53  
 50186 Jussi Talonen             Individual                  FIN              4064      11:54  
 50057 Xevi Garcia               ALIGOTS                     ESP              8650847   11:55  
 50097 Tomas Klicner             S Sportas                   LTU              8004612   11:56  
 50176 Pekka Siirila             Mesikammenet                FIN              1004502   11:57  
 50069 Jaromir Hanel             OB Zvole                    CZE              2800292   11:58  
 50055 Bjoern Finkenstaedt       OLV Potsdam                 GER              8657683   11:59  
 50120 Petr Masek                OK JISKRA NOVY BOR          CZE              7765      12:00  
 50101 Serhii Konovalov          Sever                       UKR              1300175   12:01  
 50032 Johan Balck               Taby OK                     SWE              8045066   12:02  
 50205 Eckart Voskamp            OLV Landshut                GER              8220366   12:03  
 50033 Kostya Bar                ISR OC Hasharon             ISR              8196977   12:04  
 50037 Sergey Bessonov           BSE Novgorod                RUS              1405213   12:05  
 50036 Per Ove Berg              Bodo og omegn IF Orienterin NOR              1423625   12:06  
 50163 Mark Ruda                 OK Ravinen                  SWE              2050705   12:07  
 50117 Martin Malek              OB Strakonice               CZE              8246117   12:08  
 50087 Tonu Jaadmaa              OK Voru                     EST              8144808   12:09  
 50084 Junya Inada               OLC Fullhose                JPN              8000913   12:10  
 50200 Janne Viljamaa            Lahden Suunnistajat 37      FIN              8650289   12:11  
 50177 Vladislav Siyalsky        Bryansk Orient              RUS              1602281   12:12  

M55A
4490m 17CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 55166 Dainius Melaika           OK Oriens                   LTU              8719077   10:01  
 55232 Tomas Sochor              Individual                  CZE              515436    10:02  
 55143 Andres Laas               OK Skogshjortarna           SWE              610827    10:03  
 55068 Heikki Frilander          OK Trian                    FIN              8091011   10:04  
 55025 Boris Ashkinadzi          Individual                  RUS              2107621   10:05  
 55040 Alexander Borachenko      Titan OK                    RUS              8654955   10:06  
 55071 Andrejs Gaumigs           Mona OK                     LAT              8025907   10:07  
 55106 Magnus Joelsson           SOK68                       SWE              8270461   10:08  
 55161 Soeren Maarup             Kolding OK                  DEN              8201988   10:09  
 55234 Esko Sorri                Rastihaukat                 FIN              1423634   10:10  
 55154 Lauri Leppik              TA OK                       EST              8414119   10:11  
 55177 Hagen Nieke               USV TU Dresden              GER              8170663   10:12  
 55187 Pekka Patana              Laihian Luja                FIN              8657325   10:13  
 55129 Roman Koucky              VSTJ Ekonom Praha           CZE              8962019   10:14  
 55093 Jukka Honkasaari          Rasti Piikkio               FIN              1423631   10:15  
 55091 Markus Hitz               ULUS REISEWELT              SUI              8020564   10:16  
 55113 Harri Karjalainen         Espoon Suunta               FIN              2086570   10:17  
 55035 Vladimir Bocharnikov      Belgorodskaja obl           RUS              1007601   10:18  
 55174 Janis Nagelis             Mona OK                     LAT              8663370   10:19  
 55255 Erik Van Dyck             Trol                        BEL              8321201   10:20  
 55087 Goran Hellgren            OK Sodertorn                SWE              8068850   10:21  
 55110 Tore Goerbitz Juvik       IL Gular                    NOR              1010154   10:22  
 55227 Asko Sippola              Kuortaneen Kunto            FIN              8444462   10:23  
 55079 Henrik Hansen             Lyngby OK                   DEN              8651754   10:24  
 55045 Pavel Cerescu             CS Run Kompass              MDA              1000409   10:25  
 55165 Aivar Meindok             OK TON                      EST              8090462   10:26  
 55272 Alexandr Zhalnin          Individual                  RUS              8630813   10:27  
 55243 Antti Tepsa               Lapin Veikot                FIN              8650268   10:28  
 55030 Vidar Benjaminsen         Lillomarka OL               NOR              8645099   10:29  
 55026 Per Backlund              OK Sodertorn                SWE              8196196   10:30  
 55112 Jukka Kallio              Tampereen Pyrinto           FIN              690003    10:31  
 55257 Sergey Velichko           City of Trees Orienteering  USA              46611     10:32  
 55061 Joakim Eriksson           Sodertalje Nykvarn Orienter SWE              8665540   10:33  
 55178 Klas Nilsson              ULUS REISEWELT              SUI              8019640   10:34  
 55242 Ari Taskinen              Anttolan Urheilijat         FIN              9500950   10:35  
 55251 Eriks Udris               Meridians OK                LAT              8655277   10:36  
 55125 Valdis Kokoriss           Mona OK                     LAT              8080333   10:37  
 55201 Mati Preitof              Harju OK                    EST              8200052   10:38  
 55215 Yuriy Rumyantsev          Azimut                      RUS              7212212   10:39  
 55203 Eduard Pukkonen           Harju KEK RSK               EST              8664188   10:40  
 55163 Toomas Mast               Hiiumaa OK                  EST              8636864   10:41  
 55225 Sixten Sild               Estonian Orienteering Feder EST              1008466   10:42  
 55122 Romualdas Kniuksta        Rudamina OK                 LTU              8629910   10:43  
 55170 Andrej Mitenkov           Azimut                      RUS              7206075   10:44  
 55062 Nikolay Fedorov           Dream Team                  RUS              1405222   10:45  
 55271 Juris Zarins              Mona OK                     LAT              503722    10:46  
 55152 Kari Lehto                Turun Metsankavijat         FIN              8802019   10:47  
 55220 Vladimir Savinov          SRD                         EST              8645016   10:48  
 55254 Bart Van De Moortel       Omega                       BEL              8001502   10:49  
 55233 Bjorn Solbergseter        Austmarka IL O gruppe       NOR              8643009   10:50  
 55108 Genadijus Jonauskas       Devyni OSK                  LTU              8112236   10:51  
 55100 Raimo Itkonen             Suunta Jyvaskyla            FIN              1010059   10:52  
 55075 Andreas Grote             OLC Skog Fribourg           SUI              8638368   10:53  
 55183 Veli Pekka Nurmi          Angelniemen Ankkuri         FIN              8719105   10:54  
 55250 Juha Tuomisto             Vaasan Suunnistajat         FIN              8657311   10:55  
 55275 Girts Ziliskis            Mona OK                     LAT              8662211   10:56  
 55120 Pekka Kiljunen            Anttolan Urheilijat         FIN              8016163   10:57  
 55051 Valery Denisov            Belaya Rus SOC              BLR              1412444   10:58  
 55246 Michael Thierolf          TSG Bad Koenig              GER              8090601   10:59  
 55237 Urmas Sulaoja             RSK Johvikas                EST              998987    11:00  
 55085 Arild Hegreberg           Bodo og omegn IF Orienterin NOR              2021868   11:01  
 55137 Egidijus Kukenys          Medeina OK                  LTU              8001936   11:02  
 55082 Jan Hansson               Stenungsunds OK             SWE              8932019   11:03  
 55213 Algimantas Rudis          OK Saule                    LTU              8622266   11:04  
 55077 Leif Haajanen             OK RASEBORG                 FIN              7537756   11:05  
 55244 Tim Tett                  SYOUK                       GBR              8650307   11:06  
 55042 Mike Brett                AAOC                        GBR              8355551   11:07  
 55185 Palahniuk Oleksandr       Azimut                      UKR              1300889   11:08  
 55105 Lukas Jenzer              ULUS REISEWELT              SUI              8494909   11:09  
 55133 Kent Kragh                Horsens OK                  DEN              8661578   11:10  
 55111 Maido Kaljur              Harju KEK RSK               EST   10         8047332   11:11  
 55036 Stefan Bolliger           ULUS REISEWELT              SUI   9          8663354   11:12  
 55199 Jozef Pollak              ATU Kosice                  SVK   8          8017127   11:13  
 55247 Ihor Trukhan              O Club                      UKR   7          8014414   11:14  
 55153 Aigars Leiboms            Kapa OK                     LAT   6          8650198   11:15  
 55188 Graham Patten             WARROC                      GBR   5          8645222   11:16  
 55005 Hakan Eriksson            Malungs OK, Skogsmårdarna   SWE   4          782009    11:17  
 55088 Mats Hellstadius          Sodertalje Nykvarn Orienter SWE   3          8101212   11:18  
 55072 Dirk Goossens             Belgian Orienteering Federa BEL   2          8625757   11:19  
 55128 Juha Koskinen             Vaajakosken Tera            FIN   1          8100055   11:20  

M55B
4230m 15CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 55158 Aki Lintumaki             Suuntavaisto SK             FIN              1417515   11:46  
 55145 Urmas Laev                SK Mercury                  EST              351674    11:47  
 55038 Gennadii Bolshunov        Voronezh                    RUS              8670577   11:48  
 55141 Jari Kymalainen           Tampereen Pyrinto           FIN              8411204   11:49  
 55029 Evgenii Bekher            Rus veteran                 RUS              1394924   11:50  
 55270 Peteris Zarins            Mona OK                     LAT              8662232   11:51  
 55031 Matti Betlem              JOKA                        EST              8667289   11:52  
 55236 Mitsumasa Sugimoto        ES Kanto Club               JPN              8651758   11:53  
 55136 Arunas Kubaitis           OK Azuolas                  LTU              1396061   11:54  
 55156 Nicholas Lightfoot        AAOC                        GBR              8006618   11:55  
 55047 Mirek Chmelar             Hana Orienteering           CZE              8488884   11:56  
 55043 Ralf Buechner             BSV Halle Ammendorf         GER              8666013   11:57  
 55060 Helge Magnus Erdal        Samnanger                   NOR              981921    11:58  
 55180 Christian Nolte           TSV Nusse                   GER              8171263   11:59  
 55184 Torbjorn Ohlsson          Haninge SOK                 SWE              8228991   12:00  
 55104 Tormod Jensen             Sarpsborg OL                NOR              1416208   12:01  
 55055 Aigars Dudelis            Azimuts OK                  LAT              2032544   12:02  
 55268 Matti Ylitalo             Loimaan Jankko              FIN              8650199   12:03  
 55231 Peter Slama               ATU Kosice                  SVK              9102083   12:04  
 55034 Arto Blomdahl             IK Hakarpspojkarna          SWE              890706    12:05  
 55176 Phil Newall               Cornwall Orienteering Club  GBR              8005362   12:06  
 55186 Frantisek Papuga          ATU Kosice                  SVK              2051410   12:07  
 55211 Petri Rolig               Hauhon Sisu                 FIN              8651757   12:08  
 55259 Kolesnikov Vladimir       Ulyanovskaya oblast         RUS              2005806   12:09  
 55041 Ioan Sorin Botos          cs orienter tg mures        ROU              7211386   12:10  
 55218 Aki Saranen               Pihkaniskat                 FIN              7208154   12:11  
 55074 Bernd Graumann            ESV Lok Schoeneweide Berlin GER              8091061   12:12  
 55131 Ihor Kozlov               OK Carnika                  UKR              1300219   12:13  
 55274 Stefan Zihlmann           ULUS REISEWELT              SUI              8280862   12:14  
 55216 Tommy Saevareid           Os Orienteringsklubb        NOR              8089000   12:15  
 55037 Jose Bolrao               COC Clube de Orientacao do  POR              308206    12:16  
 55089 Alan Hickling             Saxons Orienteering Club    GBR              8112019   12:17  
 55240 Viesturs Tamuzs           Latvian Orienteering Federa LAT              8009001   12:18  
 55132 Guenter Kradischnig       OLC Graz                    AUT              8611028   12:19  
 55253 Juha Vaisanen             Mantsalan Urheilijat        FIN              8651759   12:20  
 55076 Maksim Gureev             Rus veteran                 RUS              8638581   12:21  
 55222 Thomas Schulthess         ULUS REISEWELT              SUI              8424925   12:22  
 55147 Antti Lassila             Kuortaneen Kunto            FIN              8650292   12:23  
 55252 Risto Uuttu               Suunta Jyvaskyla            FIN              7210252   12:24  
 55126 Raimondas Kondrotas       OK FORTUNA                  LTU              8629909   12:25  
 55053 Vsevolod Dokhturov        Tomsk                       RUS              8017373   12:26  
 55182 Hannu Numminen            Espoon Akilles              FIN              9911990   12:27  
 55196 Vidmantas Pikturna        OK Kopa                     LTU              2012353   12:28  
 55276 Staffan Zilling           OK Sodertorn                SWE              8654167   12:29  
 55134 Krzysztof Krasniewski     UMKS Orkan Ostroda          POL              413371    12:30  
 55098 Pavel Ioffe               ISR OC Galilee              ISR              259959    12:31  
 55119 Mats Kensby               OK Tyr                      SWE              9600207   12:32  
 55198 Ivars Plankais            Saldus OK                   LAT              8110999   12:33  
 55202 Aleksander Pritsik        Rakvere OK                  EST              8657198   12:34  
 55056 Ilmars Dukulis            Alnis OK                    LAT              8629081   12:35  
 55256 Valerii Vekovishchev      RyazanVek                   RUS              238341    12:36  
 55046 Ryszard Chachurski        KU AZS WAT Warszawa         POL              1963012   12:37  
 55096 Vesa Ijas                 Tarpian Suunta              FIN              1423632   12:38  
 55099 Arto Itkonen              Turun Suunnistajat          FIN              8190724   12:39  
 55080 Jan Petter Hansen         Goteborg Majorna OK         NOR              1963071   12:40  
 55195 Konstantin Pigarev        Mile Sport SPb              RUS              8719065   12:41  
 55206 Andrus Rammann            Kooperaator                 EST              8001133   12:42  
 55039 Sergei Bondarev           Individual                  RUS              2300180   12:43  
 55212 Antti Roose               OK Polva Kobras             EST              8636855   12:44  
 55078 Jukka Hanninen            Maarian Mahti               FIN              7207745   12:45  
 55209 David Riches              Royal Signals Orienteering  GBR              8669958   12:46  
 55241 Boris Taratuta            Voronezh                    RUS              1405030   12:47  
 55171 Piotr Mlynarczyk          UKS Orientus Lodz           POL              8150264   12:48  
 55169 Gintaras Mikolavicius     Devyni OSK                  LTU              501170    12:49  
 55239 Andres Talver             SK Mercury                  EST              8041260   12:50  
 55032 Vytautas Bikelis          OK Labirintas               LTU              303007    12:51  
 55266 Adrian Wise               Southern Navigators Oriente GBR              8641535   12:52  
 55265 Andre Wirz                Swiss O Tours               SUI              8280963   12:53  
 55101 Andrei Ivanov             Kuzmolovo 110               RUS              8201966   12:54  
 55095 Ossi Huhtanen             Tampereen Pyrinto           FIN              1396340   12:55  
 55058 Oleh Dushko               Individual                  UKR              1408860   12:56  
 55230 Sergey Skorobogatov       Foton                       RUS              8629213   12:57  
 55245 Roger Thetford            Thames Valley Orienteering  GBR              8100555   12:58  
 55116 Jevgenijs Kaupuzs         KURMIS OK                   LAT              8005550   12:59  
 55070 Masahide Fukuda           Kawagoe OLC                 JPN              7208338   13:00  
 55097 Tonu Ilves                OK Kape                     EST              8532019   13:01  
 55277 Gerd Zimmermann           SSV Planeta Radebeul        GER              8606481   13:02  
 55263 Juerg Waelchli            ULUS REISEWELT              SUI              8638584   13:03  
 55204 Espen Raastad             Skien OK                    NOR              899181    13:04  
 55146 Timo Lainema              Turun Metsankavijat         FIN              8640508   13:05  

M55C
3710m 16CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 55144 Sandris Lacis             Mona OK                     LAT   non ranked 888958    10:01  
 55210 Timo Ritakallio           Lynx                        FIN   non ranked 8300600   10:02  
 55092 Thomas Hohberg            ASG Teutoburger Wald        GER   non ranked 8230763   10:03  
 55044 Oli Buholzer              ULUS REISEWELT              SUI   non ranked 8632403   10:04  
 55021 Rui Almeida               AFAP                        POR   non ranked 8048082   10:05  
 55064 Osman Filiz               ISTANBUL ORIENTEERING SK    TUR   non ranked 1395222   10:06  
 55160 Urban Lundberg            OK Algen                    SWE   non ranked 9610428   10:07  
 55027 Guennadi Baranov          Polimaster                  BLR   non ranked 8650195   10:08  
 55118 Simo Keltamaki            Oulun Tarmo                 FIN   non ranked 1411435   10:09  
 55191 Jadir Francisco Pereira   ADM OriMondego              BRA   non ranked 8006509   10:10  
 55069 Pontus Fritzell           Gudhems IF                  SWE   non ranked 1112451   10:11  
 55235 Kristian Storsveen        Loten OL                    NOR   non ranked 8201982   10:12  
 55193 Risto Pettinen            Mustalammen Pallo           FIN   non ranked 7207747   10:13  
 55130 Attila Kovacs             TUS Karlsruhe Rueppurr      HUN   non ranked 2050467   10:14  
 55190 Hannu Peltonen            Anttolan Urheilijat         FIN   non ranked 2039016   10:15  
 55135 Klaus Krischan            OC Fuerstenfeld             AUT   non ranked 811881    10:16  
 55150 Wai Kay Law               Hong Kong Orienteering Club HKG   non ranked 8667699   10:17  
 55033 Anton Bjartnes            Verdal OK                   NOR   non ranked 258076    10:18  
 55194 Vladimir Piankov          Individual                  RUS   non ranked 9201657   10:19  
 55238 Tiit Tali                 Ilves OK                    EST   non ranked 8662100   10:20  
 55159 Stefan Lund               OK Linne                    SWE   non ranked 8170762   10:21  
 55103 Juhani Jaskari            Hollolan Urheilijat 46      FIN   non ranked 8650290   10:22  
 55059 Hakan Eggert              IF Hagen                    SWE   non ranked 1230705   10:23  
 55123 Daniel Kobel              Swiss O Tours               SUI   non ranked 8210861   10:24  
 55139 Kimmo Kuusisto            MS Parma                    FIN   non ranked 8201913   10:25  
 55083 Antti Harkonen            Pudasjarven Urheilijat      FIN   non ranked 1417514   10:26  
 55086 Kari Heinonen             Angelniemen Ankkuri         FIN   non ranked 8201908   10:27  
 55109 Jung Jongkun              Forest Orienteering Club    KOR              9102557   10:28  
 55065 Jacques Florin            FRSO Belgium                BEL              7005055   10:29  
 55066 Jose Fontoura             CPOC                        POR              7207271   10:30  
 55173 Franklin Mueller          USV Jena                    GER              1612      10:31  
 55149 Petri Lauttia             Suuntavaisto SK             FIN              7208429   10:32  
 55249 Alexey Tulyakov           Individual                  RUS              8650295   10:33  
 55115 Stefan Karlsson Alsio     IF Hagen                    SWE              433608    10:34  
 55205 Ari Ramanen               Ilomantsin Urheilijat       FIN              8651756   10:35  
 55262 Paul Wade                 Fossum IF                   USA              8653206   10:36  
 55067 Carlos Fortunato          Ori-Estarreja               POR              308468    10:37  
 55140 Vladislav Kuznetsov       Individual                  RUS              1426388   10:38  
 55024 Aret Arapoglu             ISTANBUL ORIENTEERING SK    TUR              8143000   10:39  
 55264 Frank Wiedenfeld          SSV Planeta Radebeul        GER              8606479   10:40  
 55228 Andrus Sipsaka            Harju KEK RSK               EST              8663235   10:41  
 55063 Steve Fellbaum            Manchester and District Ori GBR              8118119   10:42  
 55229 Ulf Skoglund              Kils OK                     SWE              8003524   10:43  
 55057 Boris Durco               ATU Kosice                  SVK              8017118   10:44  
 55200 Georg Pregartner          SKV OLG Deutsch Kaltenbrunn AUT              8117111   10:45  
 55050 Stefan Demovic            Kobra Bratisklava           SVK              8004353   10:46  
 55117 John Kay                  Individual                  GBR              8201979   10:47  
 55219 Lasse Sarparanta          Rasti Lukko                 FIN              1171096   10:48  
 55172 Joungman Moon             Forest Orienteering Club    KOR              8882019   10:49  
 55151 Bogdan Lech               UMKS Orkan Ostroda          POL              8655943   10:50  
 55179 Jyrki Niva                Lapland Safaris             FIN              8201995   10:51  
 55267 Esa Yli Eerola            Hameenlinnan Tarmo          FIN              7211475   10:52  
 55121 Siarhei Klimovich         Individual                  BLR              8650197   10:53  
 55084 Benjamin Hart             Orienteering Cincinnati     USA              8648377   10:54  
 55073 Mikhail Goryunov          O Club Moscow               RUS              307410    10:55  
 55114 Panu Karkkainen           Jamsan Retki Veikot         FIN              8650291   10:56  
 55181 Arto Nummela              Mantsalan Urheilijat        FIN              8652515   10:57  
 55052 Refik Diri                ISTANBUL ORIENTEERING SK    TUR              8552019   10:58  
 55258 Jaanus Viljamaa           SK Aasa 5                   EST              889108    10:59  
 55162 Jens Petter Marhaug       CLUB SANT JOAN              NOR              218196    11:00  
 55269 Alexander Zaltsman        ISR OC Rishon Lezion        ISR              2021673   11:01  
 55175 Timo Neuvonen             Mustalammen Pallo           FIN              7207746   11:02  
 55224 Sami Siirila              Ikaalisten Nouseva Voima    FIN              1004552   11:03  
 55248 Aigars Tucs               Kapa OK                     LAT              8631778   11:04  
 55138 Mihail Kuokkanen          INUS Lappeenranta           FIN              8650282   11:05  
 55214 Stephan Rudolf            ULUS REISEWELT              SUI              8640230   11:06  
 55261 Pavel Vydra               OK RECO SPORT               CZE              2113100   11:07  
 55028 Hugo Barker               Forth Valley Orienteers     GBR              8628564   11:08  
 55148 Kari Laukkarinen          Tuusulan Voima Veikot       FIN              8680110   11:09  
 55081 Bjoern Hansen             Luebecker Turnerschaft      GER              1051961   11:10  
 55226 Antonio Silva             CORDF                       BRA              8719063   11:11  
 55157 Mats Lindstrom            OK Skarmen                  SWE              8719099   11:12  
 55168 Darko Merunka             OK Maksimir                 CRO              7630314   11:13  
 55223 Andrey Shabynin           O Club Moscow               RUS              237230    11:14  
 55022 Morten Andresen           OK Skeidi                   NOR              8004755   11:15  
 55207 Kenneth Reinikka          Hyvinkaan Rasti             FIN              1396197   11:16  
 55127 Mojmir Kopecny            KOB Tretra Praha            CZE              232200    11:17  
 55023 Jarmo Antikainen          Mantsalan Urheilijat        FIN              1201047   11:18  
 55054 Guntis Dude               Spriditis TSK               LAT              8080160   11:19  
 55167 Richard Mercer            Auckland                    NZL              8651755   11:20  
 55197 Vsevolod Piontkovskyi     OK Carnika                  UKR              9200201   11:21  
 55155 Juha Leskinen             Helsingin Suunnistajat      FIN              1423633   11:22  
 55164 Daniel Meier              ULUS REISEWELT              SUI              8640172   11:23  
 55049 Ronan Cleary              3Roc                        IRL              8190660   11:24  
 55004 Sergei Kizhlo             Rus veteran                 RUS              7205877   11:25  
 55102 Margus Jaanus             Kooperaator                 EST              7203388   11:26  
 55048 Peter Cleary              Peninsula and Plains Orient NZL              8632896   11:27  
 55094 Lubomir Hosek             OB Ceske Budejovice         CZE              8087370   11:28  

M60A
4340m 17CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 60028 Vazhnik Aliaksandr        Standart                    BLR              1404498   12:06  
 60176 Alexandr Levichev         VERESK SPB                  RUS              1401568   12:07  
 60127 Rimas Jovaisas            OK Dainava                  LTU              8288882   12:08  
 60058 Martin Crosby             Auckland                    NZL              8657381   12:09  
 60293 Jackie Vandijck           KOL                         BEL              440442    12:10  
 60231 Arnfinn Pedersen          Gjoe Vard OL                NOR              8719091   12:11  
 60115 Egil Wickstrand Iversen   Heming orientering          NOR              8045151   12:12  
 60192 Jouko Malinen             Rajamaen Rykmentti          FIN              8012270   12:13  
 60276 Torgeir Strand            Fana IL                     NOR              8004321   12:14  
 60037 Soenke Bandixen           OLG Pfaeffikon              SUI              8003001   12:15  
 60278 Audun Strandlie           Gjoe Vard OL                NOR              1423638   12:16  
 60038 Sergey Barinov            Krasnogorsk                 RUS              8170000   12:17  
 60042 Jon Bjorgum               Kristiansand OK             NOR              8719029   12:18  
 60107 Harald Hovi               Skien OK                    NOR              8181010   12:19  
 60233 Varis Peisenieks          Kapa OK                     LAT              8006677   12:20  
 60136 Almiras Kavaliauskas      OK Dainava                  LTU              8651358   12:21  
 60139 Donatas Kazlauskas        OK Saule                    LTU              8629888   12:22  
 60209 Arto Niemi                Rajamaen Rykmentti          FIN              8242828   12:23  
 60006 Anders Grundberg          Lunds OK                    SWE              7003392   12:24  
 60222 Andrey Oshmarin           VelNovgorod                 RUS              2018983   12:25  
 60031 Mario Ammann              OLG St. Gallen/Appenzell    SUI              8120856   12:26  
 60133 Jurgis Karnavicius        OK Saule                    LTU              8654950   12:27  
 60066 Philip Eeles              Southampton Orienteering Cl GBR              8651760   12:28  
 60146 Juris Kokins              Meridians OK                LAT              8642050   12:29  
 60267 Christer Skoog            Kils OK                     SWE              8201973   12:30  
 60242 Julius Ptasekas           Devyni Labirintai           LTU              8014400   12:31  
 60256 Janis Salins              Mezmalas                    LAT              8655434   12:32  
 60288 Keith Tonkin              Border Liners               GBR              8141158   12:33  
 60216 Sven Olof Nylund          OK Botnia                   FIN              8512019   12:34  
 60071 Thomas Ericson            Alfta Osa OK                SWE              8719082   12:35  
 60304 Mats Welander             OK Djerf                    SWE              43713     12:36  
 60102 Ulf Henriksson            Korsnas IF OK               SWE              551223    12:37  
 60064 Robert Dragowski          OK Sport                    POL              8628698   12:38  
 60112 Timo Hyppanen             Etela Kymen Suunnistajat    FIN              8661192   12:39  
 60032 Timo Asikainen            Hiisirasti                  FIN              305572    12:40  
 60076 Andrei Fershalov          Rus veteran                 RUS              504200    12:41  
 60229 Timo Partanen             Rasti Hyry                  FIN              8020659   12:42  
 60299 Keijo Viilo               Tampereen Pyrinto           FIN              9201949   12:43  
 60248 Jaanus Reha               Kooperaator                 EST              8630004   12:44  
 60101 Rolf Helander             Oulaisten Huima             FIN              8201945   12:45  
 60063 Ian Ditchfield            Mole Valley                 GBR              8220856   12:46  
 60104 Andreas Hjertson          OK Linne                    SWE              560523    12:47  
 60056 James Crawford            Guildford Orienteers        GBR              8634054   12:48  
 60313 Richard Zeinergundersen   Fossum IF                   NOR              8191158   12:49  
 60069 John Embrey               Deeside Orienteering Club   GBR              8150558   12:50  
 60122 Lasse Johansson           Eds SK                      SWE              8019299   12:51  
 60203 Eugenijus Miksys          Silales SM                  LTU              8644493   12:52  
 60253 Volodymyr Rudakov         OC MASTER                   UKR              1300242   12:53  
 60171 Rolands Laveikis          Kapa OK                     LAT              8665550   12:54  
 60186 Peter Lyremann            ULUS REISEWELT              SUI              8630887   12:55  
 60226 Ulf Palmer                Ulricehamns OK              SWE              7560703   12:56  
 60234 Uldis Pekuss              Mona OK                     LAT              8001777   12:57  
 60103 Karol Hierweg             KOBRA Bratislava            SVK              406918    12:58  
 60259 Mark Saunders             Sugar Loaf OK               GBR              8662184   12:59  
 60051 Stefan Carlsson           Alfta Osa OK                SWE              8719057   13:00  
 60034 Ossi Autio                Hyvinkaan Rasti             FIN              8030159   13:01  
 60311 Igor Zakharov             VIVAT MSK                   RUS              8666200   13:02  
 60230 Antanas Pauzas            OK Dainava                  LTU              8670400   13:03  
 60243 Marius Ptasekas           Devyni Labirintai           LTU              8651345   13:04  
 60164 Harijs Lacars             Silva                       LAT              2005122   13:05  
 60210 Kari Veli Niemi           Hauhon Sisu                 FIN              7207154   13:06  
 60246 Jukka Pekka Rantio        Hauhon Sisu                 FIN              8719056   13:07  
 60129 Eero Junkala              Kannuksen Ura               FIN              7211513   13:08  
 60177 Lars Lindgren             OK ODMARDEN                 SWE              9590622   13:09  
 60285 Tapio Tikkanen            Savon Suunta                FIN              8201919   13:10  
 60318 Alexey Zuev               Navicom Garmin              RUS              8643701   13:11  
 60135 Tuomo Kauppinen           Hyvinkaan Rasti             FIN              9201699   13:12  
 60197 Knut Wiig Mathisen        Porsgrunn OL                NOR              8045121   13:13  
 60045 Anders Borg               Hjarnarps GH OL             SWE              16092     13:14  
 60121 Juhani Jetsonen           OC DUBHE                    FIN              8644836   13:15  
 60255 Martin Sacher             bussola ok                  SUI   10         8000015   13:16  
 60315 Ivanas Ziaziulia          OK Saule                    LTU   9          8650727   13:17  
 60189 Per Magnusson             OK Nolaskogsarna            SWE   8          8000400   13:18  
 60193 Girts Mamis               Mona OK                     LAT   7          8213131   13:19  
 60244 Ivars Pucens              Mona OK                     LAT   6          8662077   13:20  
 60007 Hans Daniels              Malungs OK, Skogsmårdarna   SWE   5          27464     13:21  
 60153 Andris Kosmatchev         GREENLANDIA Skriveru novads LAT   4          8667567   13:22  
 60306 Sixten Westlund           OK Tyr                      SWE   3          560312    13:23  
 60027 Viacheslav Akinin         Magadan                     RUS   2          2008481   13:24  
 60252 Jyrki Routsi              Suunnistusmatkat            FIN   1          8668950   13:25  

M60B
3940m 13CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 60291 Pekka Valkonen            Kangasniemen Kalske         FIN              8009674   10:01  
 60163 Raul Laas                 JOKA                        EST              8004558   10:02  
 60236 Kenneth Pettersson        Jarfalla OK                 SWE              2104217   10:03  
 60095 John Hansen               Kristiansand OK             NOR              2021867   10:04  
 60118 Bengt Ake Jansson         Frammestads IK              SWE              431231    10:05  
 60280 Vladimir Sukhorukov       Bryansk                     RUS              1602310   10:06  
 60298 Kari Vigelius             Salon Viesti                FIN              1005557   10:07  
 60060 Charles Daniel            Sugar Loaf OK               GBR              8657400   10:08  
 60080 Reidar Fossum             Asker Skiklubb              NOR              1304032   10:09  
 60117 Esko Jalanto              Kangasala SK                FIN              7201229   10:10  
 60093 Petter Gullikstad         Roros IL                    NOR              2077574   10:11  
 60269 Steven Smirthwaite        Moravian                    GBR              8657442   10:12  
 60049 Sandy Burgon              Sugar Loaf OK               GBR              8004314   10:13  
 60195 Tapio Mannila             Rastikarhut                 FIN              7001509   10:14  
 60029 Yury Aliakseyeu           OC BNTU                     BLR              250540    10:15  
 60232 Lasse Pedersen            Goteborg Majorna OK         SWE              8002011   10:16  
 60228 Esko Parikka              Hollolan Urheilijat 46      FIN              9201397   10:17  
 60225 Richard Oxlade            Edinburgh Southern Orientee GBR              220772    10:18  
 60106 Jacques Hofmans           FRSO Belgium                BEL              9560310   10:19  
 60211 Simo Nieminen             Tampereen Pyrinto           FIN              690005    10:20  
 60173 Kristian Leonhardt        OC Fuerstenfeld             AUT              8002033   10:21  
 60223 Sture Ottesen             Indre Ostfold OK            NOR              8719104   10:22  
 60154 Uwe Krausbauer            CTG Koblenz                 GER              8300850   10:23  
 60275 Urs Steiner               ULUS REISEWELT              SUI              8650298   10:24  
 60178 Mats Lindqvist            Savedalens AIK              SWE              580101    10:25  
 60113 Igor Iakavkin             OC BNTU                     BLR              259953    10:26  
 60188 Alastair Mackenzie        Cleveland Orienteering Klub GBR              886723    10:27  
 60094 Sten Gustafsson           Eds SK                      SWE              9570726   10:28  
 60043 Zdenek Blabla             OB Ceske Budejovice         CZE              8660458   10:29  
 60142 Bengt Klasson             Ulricehamns OK              SWE              7580108   10:30  
 60078 Hallvard Fjaer            Lillomarka OL               NOR              1423636   10:31  
 60132 Morten Karlsen            Maaren OK                   NOR              8719108   10:32  
 60205 Jean Francois Morlon      Talant Sport Orientation    FRA              9001022   10:33  
 60108 Tron Erik Hovind          Raumar Orientering          NOR              208911    10:34  
 60302 Kari Virtanen             Ounasvaaran Hiihtoseura     FIN              9004151   10:35  
 60061 Rimantas Dauderis         OK Oriens                   LTU              8719027   10:36  
 60200 Jyri Merirand             Otepaa SK                   EST              8664193   10:37  
 60235 Maris Penkulis            Saldus OK                   LAT              8665454   10:38  
 60157 Andrzej Krochmal          KS Spojnia Warszawa         POL              9040156   10:39  
 60199 Rick Mcgregor             IFK Kiruna                  SWE              8630885   10:40  
 60250 Guido Rhyn                OLG Herzogenbuchsee         SUI              8651959   10:41  
 60131 Modris Kalpins            Individuali                 LAT              2021104   10:42  
 60111 Kalle Huttunen            Kuopion Suunnistajat        FIN              1406409   10:43  
 60308 Bjoern Erik Wickholm      OK RASEBORG                 FIN              1423640   10:44  
 60052 Juris Cebulis             Mona OK                     LAT              8719011   10:45  
 60207 Baard Natvig              Nittedal Orientering        NOR              7207893   10:46  
 60169 Evert Larsson             OK Skogshjortarna           SWE              302591    10:47  
 60312 Robert Zdrahal            Hana Orienteering           CZE              8451957   10:48  
 60041 Otti Bisang               ULUS REISEWELT              SUI              8198881   10:49  
 60141 Saulius Kireilis          OK Takas                    LTU              1409845   10:50  
 60114 Mikhail Ivanov            VelNovgorod                 RUS              899116    10:51  
 60092 Karlis Groskaufmanis      Kapa OK                     LAT              2102424   10:52  
 60174 Martti Leppaelae          Hameenlinnan Suunnistajat   FIN              8719016   10:53  
 60261 Per Schanche              Asker Skiklubb              NOR              8762019   10:54  
 60300 Mikko Viinikainen         Espoon Suunta               FIN              7207748   10:55  
 60206 Mihkel Nahkur             RSK Johvikas                EST              980555    10:56  
 60036 Kestutis Baleisis         Devyni OSK                  LTU              8100855   10:57  
 60292 Gerrit Van De Riet        OLifant                     NED              8160756   10:58  
 60048 Armin Bryner              ULUS REISEWELT              SUI              8201050   10:59  
 60119 Jari Jarvinen             Hameenlinnan Tarmo          FIN              2067900   11:00  
 60245 Tuomo Puustinen           Pihkaniskat                 FIN              1201058   11:01  
 60279 Takashi Sugiyama          Sans Souci                  JPN              7344030   11:02  
 60144 Gyula Koger               PVM                         HUN              8070915   11:03  
 60096 Timothy Hatley            Bayside Kangaroos Orienteer AUS              2042980   11:04  
 60062 Valeriy Deshko            Azimut                      RUS              1005845   11:05  
 60237 Andre Pierlot             FRSO Belgium                BEL              7763014   11:06  
 60150 Jens Kopland              Modum OL                    NOR              2086954   11:07  
 60086 Anders Gjermo             Asker Skiklubb              NOR              8650299   11:08  
 60316 Viesturs Ziedins          KURMIS OK                   LAT              8011880   11:09  
 60088 Martin Granly             Lillomarka OL               NOR              8719072   11:10  
 60286 Esa Toivonen              Tarpian Suunta              FIN              1004326   11:11  
 60240 Peter Polakovic           TJ Slavia Zilinska univerzi SVK              8071291   11:12  
 60296 Arkadii Vedin             Ermak                       RUS              8655784   11:13  
 60091 Timo Gronholm             Salon Viesti                FIN              1396159   11:14  
 60219 Ilkka Ojapalo             Rajamaen Rykmentti          FIN              8004325   11:15  
 60159 Juri Kuokkanen            INUS Lappeenranta           FIN              895774    11:16  
 60047 Pranas Bruzga             OK Takas                    LTU              8651260   11:17  
 60074 Jose Fernandes            .COM                        POR              1010097   11:18  
 60067 Barry Elkington           Octavian Droobers           GBR              8230556   11:19  
 60212 Goran Nilsson             Snattringe SK               SWE              8027218   11:20  

M60C
3760m 15CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 60140 Kalmer Keevend            JOKA                        EST              8201929   11:22  
 60274 Eamon Staunton            Wimborne Orienteers         GBR              1956082   11:23  
 60263 Sergei Sedov              Kentavr Kovrov              RUS              8665960   11:24  
 60264 Grigoriy Senchenko        OC BNTU                     BLR              2091601   11:25  
 60185 Mikhail Lukin             Krasnogorsk                 RUS              8658956   11:26  
 60239 Pavol Polacek             Hana Orienteering           SVK              1407867   11:27  
 60198 Johan Mattsson            Lillomarka OL               SWE              8635844   11:28  
 60249 Matthias Rennhard         OLK Argus                   SUI              8201942   11:29  
 60082 Anthony Garr              Parawanga Orienteers        AUS              9101123   11:30  
 60030 John Olav Alvsvag         Fana IL                     NOR              2056922   11:31  
 60221 Per Osen                  Vestre Akers Skiklub        NOR              980332    11:32  
 60160 Tauno Kure                OK Kape                     EST              8000357   11:33  
 60287 Yrjoe Tolvanen            Lahden Suunnistajat 37      FIN              8007051   11:34  
 60165 Janis Lagzdkalns          KURMIS OK                   LAT              8641008   11:35  
 60317 Slavko Zilincik           ATU Kosice                  SVK              8017123   11:36  
 60089 Erik Groendalen           Hamar OK                    NOR              9999008   11:37  
 60172 Chi Kin Lee               HKOC                        HKG              9000368   11:38  
 60026 Petri Airaksinen          Kuopion Suunnistajat        FIN              8004578   11:39  
 60116 Jaak Jaagus               Saku                        EST              428179    11:40  
 60184 Luciano Lucas             COALA                       POR              2018584   11:41  
 60097 Dag Haugland              Ostmarka OK                 NOR              437630    11:42  
 60307 Martin Wickholm           OK Trian                    FIN              1955231   11:43  
 60070 Knut Engen                Raumar Orientering          NOR              9402901   11:44  
 60190 Peteris Magone            Individual                  LAT              8080003   11:45  
 60202 Gorchakov Mikhail         SmolOrient                  RUS              9005286   11:46  
 60218 Mikael Ohrnberg           Pargas IF                   FIN              8656936   11:47  
 60079 Peter Fons Knudsen        OK Gorm                     DEN              2049940   11:48  
 60266 Alexei Sitnik             TirasOrient                 MDA              1411591   11:49  
 60120 Ole Dideriksen Jensen     Tisvilde Hegn OK            DEN              8719088   11:50  
 60272 Jan Sorensen              OK Soro                     DEN              9102278   11:51  
 60152 Tuomo Koskinen            Suunta Sepot                FIN              9102725   11:52  
 60081 Ole Gadsboelle            OK Esbjerg                  DEN              1408227   11:53  
 60099 Goran Hedman              Valbo AIF                   SWE              2095207   11:54  
 60130 Aulis Kaasinen            SK Pohjantahti              FIN              8201944   11:55  
 60025 Tsunemasa Aiba            OLC LEO                     JPN              1542713   11:56  
 60257 Matti Salonen             Vakka Rasti                 FIN              8650200   11:57  
 60147 Igor Komin                Rus veteran                 RUS              505913    11:58  
 60260 David Saunders            London Orienteering Klubb   GBR              8101059   11:59  
 60162 Jarmo Kyto                Nastolan Tera               FIN              8650302   12:00  
 60161 Juhani Kurula             SK Pohjantahti              FIN              8656938   12:01  
 60217 Ole Hans Oeie             Loten OL                    NOR              345400    12:02  
 60297 Vilnis Velkeris           Aluksne OK                  LAT              8645135   12:03  
 60227 Kari Papinsaari           Kangasala SK                FIN              7201227   12:04  
 60191 Sergey Makovkin           Black Sea OK                RUS              2055597   12:05  
 60055 Escada Da Costa           COALA                       POR              8020956   12:06  
 60268 Janerik Skyttner          Ljusdals OK                 SWE              8650222   12:07  
 60035 Gediminas Bajoriunas      OK Saule                    LTU              1390123   12:08  
 60194 Wai Tin Man               Orienteering Association of HKG              8832019   12:09  
 60033 Janis Augulis             Sigulda                     LAT              8004571   12:10  
 60241 Vello Post                Kooperaator                 EST              8662090   12:11  
 60168 Jan Lang                  OK RASEBORG                 FIN              8650241   12:12  
 60148 Sauli Konttila            Kannuksen Ura               FIN              1417512   12:13  
 60170 John Laukka               Rastivarsat                 FIN              8070268   12:14  
 60283 Karl Teubl                HSV OL Wiener Neustadt      AUT              8090855   12:15  
 60110 Esa Huhtanen              RastiJussit                 FIN              690006    12:16  
 60050 Ian Byrne                 South Midlands Orienteering GBR              1467071   12:17  
 60303 Amit Weiner               ISR OC Modiin               ISR              2071043   12:18  
 60175 Kimmo Leppanen            Hirvensalon Heitto          FIN              8081010   12:19  
 60151 Andrejs Korabo            Individual                  LAT              8222200   12:20  
 60247 Aimur Raudsepp            JOKA                        EST              8636805   12:21  
 60290 Esko Turkka               Kouvolan Suunnistajat       FIN              8646996   12:22  
 60126 Gregers Helge Jorgensen   Ballerup OK                 DEN              8635885   12:23  
 60149 Aleksandr Kopelevich      Rus veteran                 RUS              895793    12:24  
 60109 Martin Howald             OLG Herzogenbuchsee         SUI              8240956   12:25  
 60273 Oyvind Sorlie             Hadeland OL                 NOR              8201907   12:26  
 60156 Grzegorz Krochmal         KU AZS WAT Warszawa         POL              8080258   12:27  
 60166 Hannu Lahteenmaki         Hameenlinnan Tarmo          FIN              8668935   12:28  
 60183 Gary Longhurst            Forth Valley Orienteers     GBR              8232951   12:29  
 60155 Arne Kristensen           Herlufsholm OK              DEN              8702019   12:30  
 60023 Timo Ahlroth              Turengin Sarastus           FIN              7141428   12:31  
 60124 Vladimir John             OB Ceske Budejovice         CZE              49500     12:32  
 60084 Gintaras Gavenas          Rudamina OK                 LTU              8664292   12:33  
 60251 David Roach               South London Orienteers     GBR              8020556   12:34  
 60309 Beat Wiget                Swiss O Tours               SUI              8653090   12:35  
 60085 Claude Girardin           OLV Zug                     SUI              8190655   12:36  
 60301 Harri Viitasalo           Riihimaen Suunnistajat      FIN              1423639   12:37  
 60187 Udo Lyys                  OK Ilves                    EST              7550824   12:38  
 60196 Aleksandr Maslov          Kentavr Kovrov              RUS              1005129   12:39  
 60125 Sauli Joki                Vetelin Urheilijat          FIN              8662653   12:40  
 60294 Klaus Vanttinen           Hiidenkiertajat             FIN              2066902   12:41  

M60D
3270m 14CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 60254 Osmo Saari                Rasti Pernio                FIN   non ranked 1005554   12:56  
 60021 Timo Aalto                Turengin Sarastus           FIN   non ranked 8201964   12:57  
 60258 Arne Sammel               OK Lehola                   EST   non ranked 9101384   12:58  
 60138 Ragnar Kayser             Fana IL                     NOR   non ranked 8651761   12:59  
 60224 Tormod Overgaard          Vestre Akers Skiklub        NOR   non ranked 7210062   13:00  
 60158 Jan Kuchta                ATU Kosice                  SVK   non ranked 8017120   13:01  
 60044 Paul Bolsens              Trol                        BEL   non ranked 9201506   13:02  
 60208 Jaroslav Neumann          SK SKI OB Sternberk         CZE   non ranked 8276      13:03  
 60083 Jiri Gavel                OB Ceske Budejovice         CZE   non ranked 8666873   13:04  
 60289 Ivan Tumak                MIDIZ                       UKR   non ranked 1006026   13:05  
 60213 Jorma Nissila             Kokkolan Suunnistajat       FIN   non ranked 8201958   13:06  
 60281 Sven Sundstrom            Bredareds IF                SWE   non ranked 2088949   13:07  
 60181 James Lithgow             Garingal Orienteers         AUS   non ranked 8652598   13:08  
 60022 Kestutis Abramikas        OK Saule                    LTU   non ranked 8195706   13:09  
 60201 Alister Metherell         Peninsula and Plains Orient NZL   non ranked 8648383   13:10  
 60262 Caesar Scherrer           OLG Basel                   SUI   non ranked 8653014   13:11  
 60046 Timo Broman               Suomusjarven Sisu           FIN   non ranked 8201932   13:12  
 60179 Ari Linna                 Individual                  FIN   non ranked 2067910   13:13  
 60072 Peter Evlakov             Voronezh                    RUS   non ranked 1206958   13:14  
 60238 Aigar Pindmaa             OK Voru                     EST   non ranked 1400360   13:15  
 60167 Markku Laine              Mantsalan Urheilijat        FIN   non ranked 8670535   13:16  
 60123 Goran Johansson           IF Aaland                   FIN   non ranked 2066592   13:17  
 60073 Gilson Faria              CORDF                       BRA              8812019   13:18  
 60277 Tor Strand                Raumar Orientering          NOR              680068    13:19  
 60008 Lasse Laaksonen           Suomusjarven Sisu           FIN              8004551   13:20  
 60271 Jan Somvarsky             Individual                  CZE              232173    13:21  
 60180 Claes Linsefors           Lunds OK                    SWE              8460823   13:22  
 60068 Svenake Emanuelsson       Helsingborgs SOK            SWE              8220257   13:23  
 60087 Konrad Graber             OLG Nidwalden Obwalden      SUI              8195861   13:24  
 60098 Erkki Hautaniemi          Tampereen Pyrinto           FIN              1414143   13:25  
 60128 Uwe Juergens              IHW Alex Berlin             GER              1402001   13:26  
 60024 Hemmo Ahokoivu            SK Pohjantahti              FIN              354909    13:27  
 60295 Kari Varkila              Kouvolan Suunnistajat       FIN              8651762   13:28  
 60105 Risto Hoeglund            Olavin Rasti                FIN              1512955   13:29  
 60053 Sergei Cherkesov          Rus veteran                 RUS              1633316   13:30  
 60305 Tommy Wendt               Hellas Orientering          SWE              2107283   13:31  
 60059 Miklos Csikos             Futarok Sc                  HUN              307508    13:32  
 60057 Petru Cretu               CS FAURI                    MDA              1304072   13:33  
 60220 Magnus Ordqvist           Kils OK                     SWE              259393    13:34  
 60143 David Knight              Bayside Kangaroos Orienteer AUS              502573    13:35  
 60282 Jan Sveen                 Raumar Orientering          NOR              1004372   13:36  
 60100 Reidar Heivoll            SSOK                        NOR              334109    13:37  
 60310 Shin Ho Yu                HKOC                        HKG              8238238   13:38  
 60010 Viktor Rylov              Rus veteran                 RUS              1423779   13:39  
 60314 Vladzimir Zhukouski       Standart                    BLR              7207762   13:40  
 60134 Rimvydas Kasiulevicius    OK Kopa                     LTU              8602019   13:41  
 60077 Zdenek Fiala              KOB Tretra Praha            CZE              7209455   13:42  
 60054 Valeri Chumikov           Black Sea OK                RUS              250716    13:43  
 60284 Kyrre Thalberg            Lunds OK                    SWE              8719044   13:44  
 60065 Uwe Dresel                SC Klecken                  GER              8649286   13:45  
 60265 Andrii Shpillier          Driada                      UKR              1409416   13:46  
 60075 Nigel Ferrand             Sugar Loaf OK               GBR              400406    13:47  
 60137 Evgeniy Kaygorodov        EvroPrim                    RUS              1302040   13:48  
 60214 Karl Johan Noren          Boxholm mjolby ol           SWE              7560726   13:49  
 60270 Mike Snell                Octavian Droobers           GBR              8640489   13:50  
 60145 Gerhard Koiser            HSV OL Wiener Neustadt      AUT              8200159   13:51  
 60215 Mikko Numminen            Epilan Esa                  FIN              690011    13:52  

M65A
3970m 13CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 65170 Pertti Laine              Mustalammen Pallo           FIN              1304135   11:26  
 65233 Pekka Pietila             Kangasala SK                FIN              9000444   11:27  
 65294 Goran Svenson             SOK Viljan                  SWE              520101    11:28  
 65175 Goran Larsson             Sala OK                     SWE              8636984   11:29  
 65275 Esko Savonen              Hameenlinnan Suunnistajat   FIN              251158    11:30  
 65250 Aulis Rantala             Kokkolan Suunnistajat       FIN              2037365   11:31  
 65290 Bjorn Steinbekken         Odal ol                     NOR              1503218   11:32  
 65193 Riho Manni                OK Lehola                   EST              8639394   11:33  
 65198 Karl Arne Melbye          Verdal OK                   NOR              1003281   11:34  
 65311 Jarmo Vainio              Hameenlinnan Suunnistajat   FIN              8646998   11:35  
 65036 Bjorn Berger              Byasen IL                   NOR              7130251   11:36  
 65090 Paul Gruen                OLG Stroeck Wien            AUT              8080454   11:37  
 65270 Kjell Sandstroem          Bodens BK OS                SWE              8069091   11:38  
 65091 Gunnar Gruesoerensen      Koege OK                    DEN              8657101   11:39  
 65182 Marten Lindroos           Kimito SF                   FIN              1421524   11:40  
 65054 Dave Chapman              Southern Navigators Oriente GBR              8660064   11:41  
 65321 Magne Vollen              Oslostudentenes IK          NOR              8651769   11:42  
 65113 Keijo Hintukainen         Turun Suunnistajat          FIN              1397445   11:43  
 65180 Kjell Lidholm             IFK Hedemora OK             SWE              44523     11:44  
 65226 Anti Parik                Otepaa SK                   EST              1303011   11:45  
 65261 Jyri Rokko                RSK Johvikas                EST              682491    11:46  
 65186 Torbjoern Lundberg        Pitea IF Orienteringsklubb  SWE              1520826   11:47  
 65279 Fadin Sergei              Ulyanovskaya oblast         RUS              2005856   11:48  
 65258 Andy Robinson             Lakeland Orienteering Club  GBR              8632898   11:49  
 65271 Mikko Sani                Hollolan Urheilijat 46      FIN              8680049   11:50  
 65086 Viacheslav Gorelov        Rus veteran                 RUS              1007923   11:51  
 65168 Diethard Kundisch         Deutscher Turner Bund       GER              8644833   11:52  
 65161 Rimantas Krasuckis        OK Labirintas               LTU              2068058   11:53  
 65229 Yury Perelyaev            Lytkarino                   RUS              238560    11:54  
 65068 Are Eriksen               Oslostudentenes IK          NOR              7207901   11:55  
 65107 Simo Helkkula             Pitajanmaen Tarmo           FIN              1201081   11:56  
 65315 Iurii Vekshin             NOVMERIDIAN                 RUS              7201346   11:57  
 65104 Allan Hattar              IK Falken                   FIN              8651765   11:58  
 65297 Heini Tammik              OK Kape                     EST              305282    11:59  
 65108 Rauli Helkkula            Turun Metsankavijat         FIN              8303004   12:00  
 65289 Tor Sorevik               TIF Viking                  NOR              9200536   12:01  
 65183 Pekka Liukkala            Hauhon Sisu                 FIN              8101009   12:02  
 65165 Peter Kronholm            IF Brahe                    FIN              8631980   12:03  
 65263 Olle Ronnols              Saterbygdens OK             SWE              541117    12:04  
 65092 Mikhail Gryaznevich       Thames Valley Orienteering  GBR              8661145   12:05  
 65222 Koit Paasma               OK Lehola                   EST              1008458   12:06  
 65215 Jukka Nyystila            Laihian Luja                FIN              8719102   12:07  
 65317 Jonas Vilkelis            OK Levuo                    LTU              1601560   12:08  
 65234 Martti Pihlajamaa         Vetelin Urheilijat          FIN              8664196   12:09  
 65097 Helmut Haertelt           SSV Planeta Radebeul        GER              8301951   12:10  
 65232 Markku Pietikainen        Joutsenon Kullervo          FIN              8201152   12:11  
 65149 Pekka Kerkola             Hameenlinnan Tarmo          FIN              501118    12:12  
 65212 Jouko Nurminen            Tampereen Pyrinto           FIN              7205898   12:13  
 65188 Uno Magnusson             IF Hagen                    SWE              15629     12:14  
 65246 Erkki Pulkkinen           Rasti Lukko                 FIN              995000    12:15  
 65324 Kenneth Walberg           OK Kare                     SWE              36328     12:16  
 65268 Kai Saksman               OK TON                      FIN              8627824   12:17  
 65338 Erkki Ylikoski            Valkeakosken Haka           FIN              1005567   12:18  
 65307 Erkki Turunen             Suunta Sepot                FIN              2000528   12:19  
 65139 Kari Jylha                Helsingin Suunnistajat      FIN              7300159   12:20  
 65121 Raimo Hyyrylainen         Juvan Urheilijat            FIN              8680033   12:21  
 65185 Juozas Lukasevicius       Rudamina OK                 LTU              8111115   12:22  
 65073 Vasek Farar               OK Lokomotiva Pardubice     CZE              8663180   12:23  
 65127 Svein S Jacobsen          Tyrving IL                  NOR              8008222   12:24  
 65125 Insaf Ishmukhametov       Saint Petersburg Granit     RUS              1302526   12:25  
 65299 Vesa Tervo                Rajamaen Rykmentti          FIN              520314    12:26  
 65148 Lauri Kekoni              Helsingin Suunnistajat      FIN              1500116   12:27  
 65235 Markku Piironen           Kalevan rasti               FIN              8542019   12:28  
 65106 Velimatti Heinonen        Rajamaen Rykmentti          FIN              8657354   12:29  
 65048 Ola Brox                  OL TotenTroll               NOR              2041752   12:30  
 65330 Terje Wikstroem           Ringsaker OK                NOR              1304029   12:31  
 65112 Robert Hickling           Badenoch and Strathspey OC  GBR              24851     12:32  
 65088 Kent Granqvist            Vasterviks OK               SWE              919658    12:33  
 65211 Seppo Nurisalo            Kokkolan Suunnistajat       FIN              8201933   12:34  
 65310 Henrikas Ulevicius        Devyni Labirintai           LTU              8629930   12:35  
 65227 Jerzy Parzewski           KU AZS WAT Warszawa         POL   10         8001099   12:36  
 65093 Francesco Guglielmetti    GOLD Savosa                 SUI   9          8199999   12:37  
 65137 Alain Juan                ANCO                        SUI   8          8201053   12:38  
 65060 Sigurd Daehli             Loten OL                    NOR   7          8012277   12:39  
 65077 Clas Fries                Umea OK                     SWE   6          9973314   12:40  
 65144 Thomas Karlsson           Sodertalje Nykvarn Orienter SWE   5          8000942   12:41  
 65110 Roger Hendrickx           hamok                       BEL   4          8719026   12:42  
 65105 Matti Hautala             ONMKY                       FIN   3          8201923   12:43  
 65135 Keld Johnsen              Tisvilde Hegn OK            DEN   2          8201150   12:44  
 65174 Leif E Larsen             Tisvilde Hegn OK            DEN   1          8692019   12:45  

M65B
3760m 15CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 65041 Sten Blomstrom            IK Stern                    SWE              9511113   12:46  
 65331 Gordon Wilson             Bennelong Northside Oriente AUS              8650865   12:47  
 65260 Vitor Rodrigues           CPOC                        POR              8246408   12:48  
 65213 Hannu Nurminen            Suosmeren Salpa             FIN              8651767   12:49  
 65142 Lasse Kalliomaa           Laihian Luja                FIN              424631    12:50  
 65281 Mauri Sinnela             Suomusjarven Sisu           FIN              7207750   12:51  
 65079 Sverre Froyen             Rocky Mountain Orienteering USA              8562019   12:52  
 65273 Armando Santos            COALA                       POR              8225426   12:53  
 65210 Stefan Nilsson            Stigmannen Karlshamns OK    SWE              9901991   12:54  
 65238 Tiit Ploompuu             RSK Johvikas                EST              305195    12:55  
 65065 Tadashi Ebisawa           Irumashi OLC                JPN              1393119   12:56  
 65047 Phillip Bricker           New England Orienteering Cl USA              9101819   12:57  
 65214 Markku Nurminen           Suosmeren Salpa             FIN              8651768   12:58  
 65206 Kalle Nelk                SK Saue Tammed              EST              8000220   12:59  
 65102 Eddie Harwood             Moravian                    GBR              8657382   13:00  
 65308 Esko Udd                  Lansi Rajan Rasti           FIN              8657315   13:01  
 65262 Werder Roland             ULUS REISEWELT              SUI              9041954   13:02  
 65064 Kostas Duda               Rudamina OK                 LTU              8420420   13:03  
 65190 Anders Malmberg           Kvarnsvedens GoIF OK        SWE              8195209   13:04  
 65132 Ole Johansson             Porsgrunn OL                NOR              8004610   13:05  
 65231 Finn Petersen             OK Roskilde                 DEN              8021053   13:06  
 65316 Anders Vestlund           OK Kare                     SWE              402026    13:07  
 65318 Arnulf Villmo             Korgen IL                   NOR              7201824   13:08  
 65026 Uldis Alksnis             Meridians OK                LAT              8380001   13:09  
 65241 Colin Price               Central Coast Orienteers    AUS              8636570   13:10  
 65072 Oivind Fadum              Sande SK                    NOR              8220452   13:11  
 65236 Oldrich Pilc              Hana Orienteering           CZE              8135135   13:12  
 65052 Jiri Cabrnoch             KOB Kladno                  CZE              53520     13:13  
 65237 Mati Pilt                 OK West                     EST              1415623   13:14  
 65119 Jan Hrouza                KOS TJ Lokomotiva Krnov     CZE              2106888   13:15  
 65140 Ari Kainulainen           Ita Hameen Rasti            FIN              2103937   13:16  
 65257 Veijo Rissanen            HELSINGIN POLIISIVOIMAILIJA FIN              1005551   13:17  
 65251 Kimmo Rauhamaeki          Jamsan Retki Veikot         FIN              8210866   13:18  
 65081 Robert Gilchrist          Edmonton Overlanders Orient CAN              8201968   13:19  
 65336 Sergey Yan                Velikiy Novgorod Acron      RUS              307105    13:20  
 65129 Vit Jelinek               Hana Orienteering           CZE              8662674   13:21  
 65217 Barry Olds                Cornwall Orienteering Club  GBR              9100453   13:22  
 65284 Hans Erik Skalberg        Vasteras SOK                SWE              202277    13:23  
 65109 Mats Hemstrom             Gavle OK                    SWE              18840     13:24  
 65179 Markku Leinonen           Pihkaniskat                 FIN              8660069   13:25  
 65150 Ilmar Kirjanen            TA OK                       EST              8411000   13:26  
 65298 Juhani Tarvainen          Pitajanmaen Tarmo           FIN              8201931   13:27  
 65117 Miroslav Horacek          Slavia Liberec orienteering CZE              2080998   13:28  
 65276 Gert Schmidtko            USC Magdeburg               GER              8664483   13:29  
 65313 Ted Van Geldermalsen      Yarra Valley Orienteering C AUS              8643994   13:30  
 65325 Werner Wehrli             ULUS REISEWELT              SUI              8641996   13:31  
 65254 Res Rey                   ULUS REISEWELT              SUI              9201430   13:32  
 65230 Alexander Pesotskiy       Black Sea OK                RUS              9102897   13:33  
 65282 Peter Sjoeholm            OK RASEBORG                 FIN              8650312   13:34  
 65176 Alan Leakey               South London Orienteers     GBR              8150853   13:35  
 65153 Hansruedi Kohler          OLG Dachsen                 SUI              8210654   13:36  
 65122 Risto Iivonen             Asikkalan Raikas            FIN              1003289   13:37  
 65265 Andris Rudzitis           Madonas BJSS OK Arona       LAT              8642353   13:38  
 65339 Tomas Zdrahal             Hana Orienteering           CZE              52530     13:39  
 65197 Don Mckerrow              South London Orienteers     GBR              8170652   13:40  
 65239 Remigijus Pocius          Medeina OK                  LTU              8666105   13:41  
 65158 Asko Korpijarvi           Kannuksen Ura               FIN              2103939   13:42  
 65094 Matti Gustafsson          Hameenlinnan Tarmo          FIN              7211120   13:43  
 65111 Servais Hick              COLiege                     BEL              8643366   13:44  
 65285 Premek Skoda              Slavia Liberec orienteering CZE              8111113   13:45  
 65286 Robin Smith               Southdowns Orienteers       GBR              8643385   13:46  
 65300 Mircea Ticleanu           CS Metropolitan Bucuresti   ROU              8629119   13:47  
 65028 Ivars Ansviesulis         Prizma OK                   LAT              8111155   13:48  
 65172 Harri Laine               Kauhajoen Karhu             FIN              8045112   13:49  
 65266 Eero Ruokamo              Oulun Tarmo                 FIN              8636582   13:50  
 65031 Paul Aug                  OK Orvand                   EST              305450    13:51  
 65306 Touko Tuomola             Rasti 88                    FIN              2078931   13:52  
 65023 Rauno Aavasalo            Individual                  FIN              682279    13:53  
 65126 Ricardas Izokaitis        OK Dainava                  LTU              2106915   13:54  
 65044 Olle Bohman               Hjarnarps GH OL             SWE              8070907   13:55  
 65288 Jan Arve Solli            Askoy OL                    NOR              1009860   13:56  
 65252 Sveinung Rekaa            Notodden OL                 NOR              2057603   13:57  
 65171 Esa Laine                 Tampereen Pyrinto           FIN              8650309   13:58  
 65312 Timo Valkonen             Rajamaen Rykmentti          FIN              2112271   13:59  
 65295 Sven Inge Svensson        Hassleholms OK              SWE              8201992   14:00  
 65319 Boulbenov Vladimir        Traktor                     BLR              8619133   14:01  
 65155 Martti Kongas             Puolangan Ryhti             FIN              2056099   14:02  
 65084 Mark Glaisher             Saxons Orienteering Club    GBR              8291051   14:03  
 65141 Lasse Kallio              Suomusjarven Sisu           FIN              7205374   14:04  
 65021 Elling Aakre              Andebu IL                   NOR              1004393   14:05  

M65C
3270m 14CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 65089 Algirdas Grublys          OK Kopa                     LTU              8592019   10:01  
 65027 Karlerik Andersson        IFK Mora OK                 SWE              8167510   10:02  
 65146 Markku Kaulio             Raja Karjalan Suunnistajat  FIN              1393040   10:03  
 65066 Kjell Ehrencrona          IFK Goteborg orientering    SWE              2135551   10:04  
 65035 Ragnar Berg               Stokke IL                   NOR              9902224   10:05  
 65200 Potapov Mikhail           Ulyanovskaya oblast         RUS              8030328   10:06  
 65296 Kari Talltjarn            Vasteras SOK                SWE              259304    10:07  
 65103 Yasuma Hashimoto          Gifu OLC                    JPN              7203628   10:08  
 65067 Harry Enberg              Vasterbergslagens OL        SWE              19029     10:09  
 65157 Reijo Korhonen            Haninge SOK                 SWE              7530724   10:10  
 65247 Eero Pulkkinen            OK Botnia                   FIN              9201539   10:11  
 65256 Stephen Richards          SELOC                       GBR              8060753   10:12  
 65278 Leif Selling              Harnosands OK               SWE              402972    10:13  
 65099 Nils Arne Hakansson       Stigmannen Karlshamns OK    SWE              15223     10:14  
 65218 Tiit Olju                 OK Orvand                   EST              1602761   10:15  
 65334 Jozef Wozniak             KU AZS WAT Warszawa         POL              7207729   10:16  
 65224 Jarl Erik Palm            Kjula IF                    SWE              450872    10:17  
 65184 Adrian Lovell             Wimborne Orienteers         GBR              337464    10:18  
 65223 Raitis Padoms             Individual                  LAT              8502019   10:19  
 65305 Juhani Tuomaala           Kokkolan Suunnistajat       FIN              8201934   10:20  
 65037 Silvano Bernardi          Orienteering Tarzo          ITA              201476    10:21  
 65059 Russell Creed             Toohey Forest Orienteers    AUS              8492019   10:22  
 65062 Eddie De Kerf             Trol                        NED              8201902   10:23  
 65154 Arne Kolk                 RSK Johvikas                EST              305247    10:24  
 65267 Roar Saetaberget          Lunderseter IL              NOR              452769    10:25  
 65007 Stephen Tarry             Up North Orienteers         USA              8658990   10:26  
 65050 Jozsef Bugar              TabaniSpa                   HUN              2072282   10:27  
 65314 Pekka Vanne               Hirvensalon Heitto          FIN              8862019   10:28  
 65164 Vladimir Krivusha         Rus veteran                 RUS              9200428   10:29  
 65196 Egils Maulins             Saldus OK                   LAT              1410740   10:30  
 65264 David Rosen               SROC                        GBR              8640467   10:31  
 65302 Victor Titov              Velikiy Novgorod Acron      RUS              2102438   10:32  
 65253 Per Rekkedal              Bodo og omegn IF Orienterin NOR              1444193   10:33  
 65085 Sergey Glebov             Moscow                      RUS              8630820   10:34  
 65087 Hansjoerg Graf            Swiss O Tours               SUI              8530319   10:35  
 65074 Istvan Fluck              PVM                         HUN              1396250   10:36  
 65075 Mike Forrest              Sugar Loaf OK               GBR              2019680   10:37  
 65333 Tadeusz Wolejszo          KU AZS WAT Warszawa         POL              8000592   10:38  
 65208 Pauli Nieminen            Hyvinkaan Rasti             FIN              7208196   10:39  
 65098 Per Christian Hagen       Boe OL                      NOR              8012273   10:40  
 65207 Robert Newbrook           Waikato                     NZL              8772019   10:41  
 65136 Urs Josi                  OLG Herzogenbuchsee         SUI              8002200   10:42  
 65340 Ricardas Zlatkus          Devyni OSK                  LTU              8090653   10:43  
 65277 Karl Heinz Seefeld        OLV Uslar                   GER              531606    10:44  
 65134 Lars Johansson            Malmo OK                    SWE              29686     10:45  
 65199 Tapani Mertsalmi          Hirvensalon Heitto          FIN              8842019   10:46  
 65163 Rein Kriks                Rakvere OK                  EST              1405608   10:47  
 65130 Baard Joergensen          IL BUL Tromsoe              NOR              1009835   10:48  
 65123 Cretu Ilie                PC IASI                     ROU              338707    10:49  
 65058 Matthew Cochrane          SROC                        GBR              7300081   10:50  
 65057 Iurii Chumakov            Neva                        RUS              1301587   10:51  
 65249 Josef Rancak              OK JISKRA NOVY BOR          CZE              8719003   10:52  
 65221 Koichi Otsuka             Chiba OLK                   JPN              7003193   10:53  
 65189 Stefan Maj                KOBRA Bratislava            SVK              8390839   10:54  
 65191 Knut Malmo                Ringsaker OK                NOR              1304036   10:55  
 65082 Tor Henning Gjermstad     Wing OK                     NOR              334041    10:56  
 65244 Ladislav Ptacek           Hana Orienteering           CZE              2113090   10:57  
 65033 Andrew Bell               Border Liners               GBR              8204321   10:58  
 65326 Flemming Wendelboe        Helsingoer SOK              DEN              500115    10:59  
 65051 Miervaldis Buss           Alnis OK                    LAT              888957    11:00  
 65243 Jiri Provaznik            OOB Turnov                  CZE              8660468   11:01  
 65259 Libor Robotka             Hana Orienteering           CZE              7209359   11:02  
 65304 Per Ove Transeth          Royken OL                   NOR              8646997   11:03  
 65030 Bernt Astrom              Vasteras SOK                SWE              9501023   11:04  
 65320 Sytenkov Vladimir         Ulyanovskaya oblast         RUS              2070560   11:05  
 65063 Juris Drunka              Madonas BJSS OK Arona       LAT              8642352   11:06  
 65219 Anton Onder               ATU Kosice                  SVK              2051413   11:07  
 65128 Lennart Jakobson          Tibro OK                    SWE              520531    11:08  
 65245 Heimo Pulkkinen           Helsingin Suunnistajat      FIN              9101275   11:09  
 65228 Algimantas Paspirgelis    OK Dainava                  LTU              1399115   11:10  
 65071 Vyacheslav Erohin         Orel                        RUS              2131806   11:11  
 65332 Anders Windling           Harnosands OK               SWE              259324    11:12  
 65293 Kjell Svanberg            Royken OL                   NOR              248082    11:13  
 65096 Dagfinn Haarr             Oddersjaa SSK               NOR              2091916   11:14  
 65042 Jan Boehle                OL Trollo                   NOR              8651763   11:15  
 65145 Raimo Kaukiainen          Hollolan Urheilijat 46      FIN              9102238   11:16  
 65133 Leo Johansson             Vandrarringen               SWE              439898    11:17  
 65159 Attila Gabor Kovacs       Zold Sportok Clubja         HUN              8636769   11:18  
 65124 Reinhard In Der Stroth    Osnabruecker TB             GER              8028930   11:19  
 65151 Heikki Kivioja            Salon Vilpas                FIN              338654    11:20  

M65D
2920m 12CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 65201 Anders Mohlin             IK Stern                    SWE   non ranked 2139670   12:48  
 65303 Pekka Toppari             Puolangan Ryhti             FIN   non ranked 2056098   12:49  
 65287 Sven Olle Soderberg       OK Skogsfalken              SWE   non ranked 9501002   12:50  
 65255 Viktor Riabchikov         Moscow region               RUS   non ranked 8650311   12:51  
 65076 Ove Forsstrom             OK RASEBORG                 FIN   non ranked 8652514   12:52  
 65131 Morten Johannesen         Royken OL                   NOR   non ranked 975958    12:53  
 65061 Roland Dahlman            Malmo OK                    SWE   non ranked 6188      12:54  
 65291 Larsowe Strom             Ronneby OK                  SWE   non ranked 448518    12:55  
 65100 Juhani Hakomaki           Lapuan Virkia               FIN   non ranked 8201975   12:56  
 65046 Vasyliy Bortnik           Individual                  UKR   non ranked 1000432   12:57  
 65024 Andre Aerts               hamok                       BEL   non ranked 1720934   12:58  
 65101 Andre Hallouard           ASOP Erstein                FRA   non ranked 8030830   12:59  
 65038 Martin Bicevskis          Australopers Orienteering C AUS   non ranked 8633235   13:00  
 65195 Pekka Marti               ULUS REISEWELT              SUI   non ranked 8087811   13:01  
 65045 Yury Bolshakov            Novgorodskay obl            RUS   non ranked 308946    13:02  
 65043 Janusz Bohaczek           UMKS Orkan Ostroda          POL   non ranked 413376    13:03  
 65337 Jorma Ylikaatiala         Kuortaneen Kunto            FIN   non ranked 8640504   13:04  
 65022 Seppo Aarnio              Rasti Piikkio               FIN   non ranked 8201996   13:05  
 65274 Rinat Sattarov            Black Sea OK                RUS   non ranked 2055595   13:06  
 65322 Vladimir Vorobyov         TirasOrient                 MDA   non ranked 1300226   13:07  
 65240 Erkki Pokela              Luumaen Rasti               FIN   non ranked 8201994   13:08  
 65115 Reijo Hirvela             Suosmeren Salpa             FIN   non ranked 8651766   13:09  
 65173 Jacenty Lapanowski        KU AZS WAT Warszawa         POL   non ranked 8672019   13:10  
 65192 Alexander Maltsev         Neva                        RUS   non ranked 2040340   13:11  
 65309 Hanspeter Uhr             OLG Pfaeffikon              SUI   non ranked 8160754   13:12  
 65138 Johan Jungell             Korsnas IF OK               SWE   non ranked 341276    13:13  
 65080 Arvid Galborgen           Eds SK                      SWE   non ranked 7012551   13:14  
 65328 Dan Widercrantz           OK Skarmen                  SWE   non ranked 8719017   13:15  
 65056 Anatoliy Chudakov         Lytkarino                   RUS              2024659   13:16  
 65283 Anders Sjoholm            OK Trian                    FIN              7140808   13:17  
 65039 Anders Bjorkaas           Askvoll og Holmedal IL      NOR              1421826   13:18  
 65025 Yngve Alfven              IK Wilske                   SWE              203886    13:19  
 65204 Martin Nauf               Hedrum OL                   NOR              2077283   13:20  
 65156 Toomas Koppel             Saku                        EST              305559    13:21  
 65055 Frantisek Chromcak        Hana Orienteering           CZE              53801     13:22  
 65167 Anders Kumlin             IK Ymer                     SWE              1501114   13:23  
 65118 Jonathan Howell           Walton Chasers              GBR              8295229   13:24  
 65220 Nikolay Osipov            Lytkarino                   RUS              2070347   13:25  
 65187 Karel Lusk                OK Chrastava                CZE              8160      13:26  
 65114 Toshitsugu Hirashima      Kyoto OLC                   JPN              9530227   13:27  
 65049 Stanislav Brumek          KOB Kladno                  CZE              51343     13:28  
 65248 Robert Puusta             OK Alvsjo Orby              SWE              306184    13:29  
 65053 Chi Sing Clement Chan     Apex Action                 HKG              8667695   13:30  
 65032 Gheorghe Balmus           CS Run Kompass              MDA              1000320   13:31  
 65069 Sven Eriksson             GIF                         FIN              8661191   13:32  
 65177 Man Wai Lee               Orienteering Association of HKG              1814118   13:33  
 65160 Gary Kraght               Bay Area Orienteering Club  USA              1422058   13:34  
 65216 Sergey Okhotnikov         Individual                  RUS              8650310   13:35  
 65335 Boyd Wymer                Parawanga Orienteers        AUS              402473    13:36  
 65083 Sjur Gjestvang            OL TotenTroll               NOR              208909    13:37  
 65329 Hans Widmer               OLG Oberwil                 SUI              8891954   13:38  
 65070 Hakan Eriksson            Umea OK                     SWE              452040    13:39  
 65272 Bedrich Sanka             OK Lokomotiva Pardubice     CZE              2032164   13:40  
 65116 Jimmy Hoen                Ballerup OK                 DEN              2086036   13:41  
 65040 Simon Blanchflower        Saxons Orienteering Club    GBR              8657524   13:42  
 65078 Asbjoern Froeseth         Verdal OK                   NOR              8651764   13:43  
 65203 Toomas Naelapaa           Harju KEK RSK               EST              305295    13:44  
 65323 Ossi Vuorinen             Hameenlinnan Tarmo          FIN              1414544   13:45  
 65029 Henadzi Arekhau           OC BNTU                     BLR              2091586   13:46  
 65162 Christian Kremer          ESV Lok Schoeneweide Berlin GER              2048523   13:47  
 65095 Edmundas Gylys            OK Dainava                  LTU              8670402   13:48  
 65205 Sergei Negin              Neva                        RUS              1301586   13:49  
 65202 Per Molin                 Sodertalje Nykvarn Orienter SWE              540306    13:50  
 65269 Svante Sandberg           Sodertalje Nykvarn Orienter SWE              28483     13:51  
 65292 Mats Sunesson             ok skogsstjarnan            SWE              15337     13:52  
 65147 Saulius Kavaliauskas      OK Dainava                  LTU              501193    13:53  
 65225 Heinz Friedrich Pape      OL Team Lippe               GER              8663319   13:54  
 65194 Sergey Markelov           Azimut                      RUS              1001576   13:55  
 65178 Reijo Lehtimaeki          Hirvensalon Heitto          FIN              8902019   13:56  
 65209 Hannu Nieminen            Nastolan Tera               FIN              1396339   13:57  
 65034 Morten Benestad           IK Grane Arendal Orienterin NOR              1423641   13:58  
 65280 Vasil Silin               SILIN                       GER              222253    13:59  
 65169 Andrey Kupriyanov         Individual                  RUS              1952511   14:00  
 65120 Geoff Hudson              Nillumbik Emus Orienteering AUS              9200102   14:01  

M70A
3510m 14CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 70108 Lennart Hermansson        Stangenas AIS               SWE              9461013   11:56  
 70172 Seppo Kuokkanen           Pihkaniskat                 FIN              2037364   11:57  
 70315 Knut Skjeset              Vang Orienteringsklubb      NOR              1207002   11:58  
 70370 Per Erik Wahlberg         OK Linne                    SWE              8470406   11:59  
 70163 Romualdas Kondratas       Devyni OSK                  LTU              8629898   12:00  
 70351 John Tripax               OK Roskilde                 DEN              7010348   12:01  
 70339 Unto Tanttu               Keravan Urheilijat          FIN              2000299   12:02  
 70264 John Thomas K Petersen    Nittedal OL                 NOR              980375    12:03  
 70120 Anders Hurtig             Kvarnsvedens GoIF OK        SWE              42908     12:04  
 70272 Walter Rahm               OLG Pfaeffikon              SUI              8499999   12:05  
 70224 Kjellake Nilsson          Ulricehamns OK              SWE              8480228   12:06  
 70358 Rein Unt                  OK TON                      EST              750750    12:07  
 70044 Ingvar Bergman            OK Tranan                   SWE              12437     12:08  
 70352 Geir Troan                Kolbotn og Skimt            NOR              600545    12:09  
 70089 Mike Godfree              Derwent Valley Orienteers   GBR              8030249   12:10  
 70110 Heikki Hillo              Valkeakosken Haka           FIN              1418874   12:11  
 70106 Andy Hemsted              Harlequins                  GBR              8646999   12:12  
 70038 Hans R Bakken             Eiker ol                    NOR              8719010   12:13  
 70055 Poul Erik Buch            OK Gorm                     DEN              8631601   12:14  
 70176 Heikki Kyyronen           Kouvolan Suunnistajat       FIN              2800469   12:15  
 70363 Pekka Vilska              Olavin Rasti                FIN              9102694   12:16  
 70131 Finn Ole Joergensen       IK Grane Arendal Orienterin NOR              8650345   12:17  
 70123 Jorma Hyyrylainen         Navi senjor                 FIN              8670553   12:18  
 70154 Seppo Keskinarkaus        Lapland Safaris             FIN              8522019   12:19  
 70229 Paul Noren                OK Sodertorn                SWE              944415    12:20  
 70087 Ludwig Genderjahn         Post SV Dresden             GER              2061249   12:21  
 70283 Nikolaus Risch            Individual                  GER              8655477   12:22  
 70340 Tiit Tatter               OK TON                      EST              8719050   12:23  
 70104 Edvin Helle               Askvoll og Holmedal IL      NOR              7210952   12:24  
 70021 Kjell Einar Aadnevik      TIF Viking                  NOR              7208293   12:25  
 70191 Kari Loeyttyjaervi        Rasti Jyry                  FIN              1006343   12:26  
 70341 Andris Tauvens            KURMIS OK                   LAT              8022200   12:27  
 70174 Veijo Kurvinen            Hiidenkiertajat             FIN              2018841   12:28  
 70185 Tapio Leino               Helsingin Suunnistajat      FIN              8201963   12:29  
 70057 Joern Bue Olsen           Asker Skiklubb              NOR              8241218   12:30  
 70115 Paul Hoopmann             Tjuringa Orienteers         AUS              8625645   12:31  
 70079 Kjell Eriksson            OK Djerf                    SWE              1501011   12:32  
 70216 Reijo Mouhu               Raja Karjalan Suunnistajat  FIN              8651771   12:33  
 70143 Knut G Karlsen            Heming orientering          NOR              1868224   12:34  
 70098 Rein Hanstein             OK Okas                     EST              1398304   12:35  
 70146 Petr Karmazin             Slavia Liberec orienteering CZE              8004352   12:36  
 70058 Jaromir Burianek          Hana Orienteering           CZE              8028840   12:37  
 70246 Risto Orpana              SOC Asikkala                FIN              8010830   12:38  
 70068 Dave Coustick             Forth Valley Orienteers     GBR              8491091   12:39  
 70335 Karl Evert Svensson       IF Hagen                    SWE              445454    12:40  
 70034 Vaino Aul                 RSK Johvikas                EST              1410832   12:41  
 70354 Vesa Turku                Helsingin Suunnistajat      FIN              8022049   12:42  
 70331 Lars Strinnholm           Ostersunds OK               SWE              8165900   12:43  
 70088 Aledandr Glushko          Novosibirsk                 RUS              8050729   12:44  
 70270 Borje Raberg              OK Tyr                      SWE              260667    12:45  
 70320 Michael Smithard          Deeside Orienteering Club   GBR              8657509   12:46  
 70097 Mauno Hanhela             Haukiputaan Heitto          FIN              8670557   12:47  
 70090 Peter Gorvett             CADOC                       GBR              8110747   12:48  
 70349 Markku Torma              Kannuksen Ura               FIN              1411438   12:49  
 70338 Pentti Tammisaari         Hirvensalon Heitto          FIN              8082000   12:50  
 70157 Ulf Kjellin               OK Hedstrommen              SWE              8004902   12:51  
 70137 Hannu Juutinen            SK Pohjantahti              FIN              8201946   12:52  
 70258 Tapio Peippo              Joutsenon Kullervo          FIN              1393050   12:53  
 70205 David May                 South London Orienteers     GBR              7992607   12:54  
 70223 Pertti Nieminen           Rajamaen Rykmentti          FIN              8180020   12:55  
 70281 Helge Revhaug             Ringerike OL                NOR              8004323   12:56  
 70032 Atle Alvheim              Fana IL                     NOR              8004327   12:57  
 70125 Paavo Inkinen             Rasti Jyry                  FIN              9201396   12:58  
 70250 Valerijs Pahomovs         Individuali                 LAT              8632440   12:59  
 70260 Timo Peltola              MS Parma                    FIN              8303058   13:00  
 70187 Age Liljestrom            Helsingin Suunnistajat      FIN              9201973   13:01  
 70361 Vladimir Vasilyev         Lytkarino                   RUS              238596    13:02  
 70177 Ensio Lakanen             Vaajakosken Tera            FIN              1415677   13:03  
 70050 Etienne Bousser           CSAG METZ                   FRA              500659    13:04  
 70194 Veikko Loukonen           Piikkion Kehitys            FIN              1304202   13:05  
 70385 Dieter Wolf               ULUS REISEWELT              SUI   10         8662169   13:06  
 70144 Bo Karlsson               Ljungskile FK               SWE   9          8045100   13:07  
 70302 Jouni Savelainen          Helsingin Suunnistajat      FIN   8          8680035   13:08  
 70380 Risto Wessman             Hiidenkiertajat             FIN   7          1405518   13:09  
 70244 Alexander Orlov           NOVMERIDIAN                 RUS   6          8982019   13:10  
 70273 Matti Railimo             SOC Heinola                 FIN   5          8012275   13:11  
 70054 Janne Brunstedt           OK Roskilde                 DEN   4          1230548   13:12  
 70188 Ilmars Limbens            Sigulda                     LAT   3          8077771   13:13  
 70375 Lars Aake Wall            OK Tisaren                  SWE   2          443223    13:14  
 70051 Mykola Bozhko             O Club                      UKR   1          9200170   13:15  

M70B
3210m 14CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 70384 Kjell Winther             Oppsal Orientering          NOR              1400708   10:01  
 70388 Mikhail Zamota            Black Sea OK                RUS              2055691   10:02  
 70094 Jean Claude Guyot         ANCO                        SUI              8632398   10:03  
 70129 Kjell Jeppson             IF Rigor                    SWE              2075451   10:04  
 70314 Paul Skjaker              Hadeland OL                 NOR              1908065   10:05  
 70114 Heimo Hongisto            Loimaan Jankko              FIN              9102034   10:06  
 70173 Harri Kuosa               Loimaan Jankko              FIN              2078934   10:07  
 70158 Jon Arne Klemetsaune      OL Trollelg                 NOR              2021861   10:08  
 70376 Ake Wansolin              Soders-Tyreso               SWE              235828    10:09  
 70037 Jean Paul Bailleul        BROS                        FRA              7207755   10:10  
 70183 Gerard Lefrancois         AC Beauchamp                FRA              8469502   10:11  
 70345 Hans Asbjoern Tingvold    Raufoss IL Orientering      NOR              980346    10:12  
 70193 Widar Taxth Loland        Hisoy OK                    NOR              1210546   10:13  
 70222 Claes Nideborn            Stora Tuna OK               SWE              970128    10:14  
 70166 Aleksandr Kozmov          Everest Russia LO           RUS              8719005   10:15  
 70083 Roar Flydal               IL BUL Tromsoe              NOR              1947320   10:16  
 70142 Simo Kangasaho            Hiidenkiertajat             FIN              1281048   10:17  
 70130 Kay Joergensen            Porsgrunn OL                NOR              8101005   10:18  
 70365 Juhani Virtanen           Lounais Hameen Rasti        FIN              232469    10:19  
 70259 Veikko Pellinen           Joutsenon Kullervo          FIN              9201656   10:20  
 70242 Tommy Olsson              Karlskrona SOK              SWE              16659     10:21  
 70261 Ake Persson               Hjarnarps GH OL             SWE              7480502   10:22  
 70359 Ylo Vainura               SK Saue Tammed              EST              681664    10:23  
 70343 Jos Thys                  hamok                       BEL              63841     10:24  
 70293 Jeffrey Saeger            New England Orienteering Cl USA              7200413   10:25  
 70275 Antti Rantasaari          Piikkion Kehitys            FIN              8201953   10:26  
 70226 Roland Nilsson            SOK Viljan                  SWE              8000667   10:27  
 70360 Victor Vanderstraeten     hamok                       BEL              230756    10:28  
 70364 Kalle Virtanen            Rasti Lukko                 FIN              1406434   10:29  
 70111 Pentti Hirvonen           Turun Metsankavijat         FIN              1396147   10:30  
 70086 Edgar Furuholt            OL Trollelg                 NOR              334045    10:31  
 70308 Kanji Shikano             Gifu OLC                    JPN              2112591   10:32  
 70078 Matts Engvall             Bodens BK OS                SWE              8470623   10:33  
 70200 Mihkel Malter             Harju KEK RSK               EST              305293    10:34  
 70241 Gert Olsson               Skaneslattens OL            SWE              9200092   10:35  
 70295 Pertti Salmenoja          Hirvensalon Heitto          FIN              8087070   10:36  
 70324 Ole Kristian Steinbekken  Odal ol                     NOR              8719053   10:37  
 70022 Finn Morten Aarstad       Stavanger Orienteringsklubb NOR              8719109   10:38  
 70179 Niels Landsperg           Tisvilde Hegn OK            DEN              8111644   10:39  
 70192 Bernt Lofkvist            Bjursas OK                  SWE              1411862   10:40  
 70164 Peep Koppel               Kooperaator                 EST              1405601   10:41  
 70201 Kjell Martinsson          OK Tranan                   SWE              890406    10:42  
 70383 Keith Willdig             Octavian Droobers           GBR              8401766   10:43  
 70113 Wilfred Holloway          MTK Bad Harzburg            GBR              9200004   10:44  
 70116 Reino Hotti               Helsingin Suunnistajat      FIN              2037368   10:45  
 70327 Alistair Stewart          Auckland                    NZL              8201938   10:46  
 70160 Jacob Kloverod            Porsgrunn OL                NOR              1121449   10:47  
 70330 Hans Christian Strib      OK Gorm                     DEN              8111112   10:48  
 70046 Hasse Bergstrom           Tyrving IL                  NOR              8719034   10:49  
 70299 Tim Sands                 BOK Wanderers               GBR              8670621   10:50  
 70232 Jiri Novotny              Hana Orienteering           CZE              51621     10:51  
 70036 Sven Olof Backman         IK Falken                   FIN              209978    10:52  
 70346 Mauri Tolvanen            Leppavaaran Sisu            FIN              8650278   10:53  
 70056 Kurt Buchwalder           ULUS REISEWELT              SUI              8260949   10:54  
 70310 Miroslav Sikora           TJ Banik Ostrava OKD        CZE              8303001   10:55  
 70271 Gunnar Raberg             OK Tyr                      SWE              260682    10:56  
 70379 Peter Wegmueller          ULUS REISEWELT              SUI              1947046   10:57  
 70072 Geraint Edmunds           Edmonton Overlanders Orient CAN              889985    10:58  
 70043 Paul Martin Berg          Rudsbygd IL                 NOR              334036    10:59  
 70196 Olavi Lukkarinen          SK Pohjantahti              FIN              8201922   11:00  
 70124 Pekka Inki                Turun Metsankavijat         FIN              1010091   11:01  
 70334 Hansjoerg Suter           CA Rose                     SUI              8031946   11:02  
 70326 Victor Stepanov           Novosibirsk                 RUS              8719007   11:03  
 70251 Jorma Paldanius           Turun Suunnistajat          FIN              1303000   11:04  
 70062 Leif Carlsson             Skarpnacks OL               SWE              1111478   11:05  
 70181 Goran Larbo               Attunda OK                  SWE              17445     11:06  
 70175 Juhani Kytoejoki          Rasti Jyry                  FIN              338710    11:07  
 70070 Roy Dawson                Gafanhori                   GBR              8088990   11:08  
 70027 Mans Akerblom             GIF                         FIN              7003285   11:09  
 70048 Poul Bobach               Aalborg OK                  DEN              8201986   11:10  
 70318 Robin Sloan               Roxburgh Reivers            GBR              8201915   11:11  
 70049 Lennart Bohman            Karlskrona SOK              SWE              7460826   11:12  
 70030 Uldis Alksnis             Jekaba Agentura             LAT              8636840   11:13  
 70092 Dzintars Grigulis         Ogre OK                     LAT              2132852   11:14  
 70269 Raimo Pusa                Oriveden Ponnistus          FIN              1240549   11:15  
 70041 Asgeir Bell               Stavanger Orienteringsklubb NOR              8012292   11:16  
 70298 Christer Sandh            OK Roxen                    SWE              592177    11:17  
 70301 Toivo Saue                Hiiumaa OK                  EST              895347    11:18  
 70133 Stig Johansson            Helsingborgs SOK            SWE              8490529   11:19  
 70279 Bjoern Atle Remme         Porsgrunn OL                NOR              8651772   11:20  

M70C
3170m 14CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 70180 Klas Langels              Skarpnacks OL               SWE              2107326   11:26  
 70102 Gunnar Hedberg            Are OK                      SWE              2131945   11:27  
 70322 Bengt Stahl               Hjarnarps GH OL             SWE              7471006   11:28  
 70297 Bengt Salomonsson         Skaneslattens OL            SWE              1396148   11:29  
 70227 Haakan Nilsson            Malmo OK                    SWE              7471112   11:30  
 70284 Tuomo Romula              Mesikammenet                FIN              8004585   11:31  
 70153 Nikolai Kazarinov         Rus veteran                 RUS              238155    11:32  
 70253 Tadeusz Patejko           KS Spojnia Warszawa         POL              8120748   11:33  
 70199 Rolf Lye                  Porsgrunn OL                NOR              7107710   11:34  
 70311 Freddy Sillien            FRSO Belgium                BEL              8290147   11:35  
 70026 Stellan Ahnstrom          Forserums SOK               SWE              29814     11:36  
 70145 Yngve Karlsson            IFK Mora OK                 SWE              2075305   11:37  
 70148 Peter Kaslov              Kuntsevo Tula               RUS              8643736   11:38  
 70303 Helge Schei               Foerde IL                   NOR              334047    11:39  
 70184 Teuvo Lehtinen            SOC Asikkala                FIN              8657303   11:40  
 70122 Ole Husen                 Farum OK                    DEN              8111616   11:41  
 70353 Oleksandr Tsyhanov        Individual                  UKR              1300174   11:42  
 70371 Tom Wahlgren              Sarpsborg OL                NOR              8001946   11:43  
 70290 Josef Rychtecky           OB Ceske Budejovice         CZE              7206533   11:44  
 70080 Knut Jonas Espedal        Stavanger Orienteringsklubb NOR              8680063   11:45  
 70316 Janis Skruzmanis          Ogre OK                     LAT              8110077   11:46  
 70042 Lars Gunnar Bengtsson     Stigmannen Karlshamns OK    SWE              354816    11:47  
 70207 Anders Millinger          Vasteras SOK                SWE              39252     11:48  
 70170 Pavel Kriz                UNITOP Zdar                 CZE              8659407   11:49  
 70024 Ivan Aglichev             Rus veteran                 RUS              2300090   11:50  
 70263 Tapio Perttula            Kangasala SK                FIN              2058129   11:51  
 70292 Jouni Saarinen            Salon Viesti                FIN              1003705   11:52  
 70218 Magnus Nataas             Bergens TF                  NOR              8012289   11:53  
 70149 Lasse Kataja              Suomusjarven Sisu           FIN              1413765   11:54  
 70107 Bertil Hermansson         Stenungsunds OK             SWE              440960    11:55  
 70366 Markku Virtanen           Espoon Akilles              FIN              7879700   11:56  
 70023 Goran Abel                Harnosands OK               SWE              248567    11:57  
 70206 Sol Michel                OPA Montigny                FRA              2000210   11:58  
 70059 Russell Candy             Kulgun 225 Orienteers       AUS              8654981   11:59  
 70280 Egil Repvik               OL Trollelg                 NOR              9200022   12:00  
 70306 Chris Shaw                HAVOC                       GBR              8121937   12:01  
 70213 Hugh Moore                Red Roos                    AUS              409759    12:02  
 70286 Chris Rostron             Manchester and District Ori GBR              8220247   12:03  
 70119 Tapani Huhta              Kangasala SK                FIN              2058147   12:04  
 70231 Milos Novak               Hana Orienteering           CZE              52299     12:05  
 70052 Anton Brauchle            ULUS REISEWELT              SUI              427118    12:06  
 70221 Henadzi Niakhai           Standart                    BLR              2000290   12:07  
 70240 Klaus Olsen               Tisvilde Hegn OK            DEN              8638413   12:08  
 70159 Mats Klingvall            Umea OK                     SWE              9470902   12:09  
 70317 Paal Ole Skyberg          Nidaroest OK                NOR              8111633   12:10  
 70245 Jan Olav Ormberg          Fana IL                     NOR              743800    12:11  
 70257 Andre Peeters             Trol                        BEL              1006679   12:12  
 70277 Leonid Raznitcyn          Ural RUS                    RUS              8080180   12:13  
 70197 Mikko Lukkarinen          SK Pohjantahti              FIN              8201921   12:14  
 70211 Osamu Miyabayashi         NTA O Tour                  JPN              8651770   12:15  
 70203 Pertti Mattila            Helsingin Suunnistajat      FIN              9210346   12:16  
 70091 Heiri Greminger           ULUS REISEWELT              SUI              8640968   12:17  
 70248 Christer Ottosson         OK P4                       SWE              7686783   12:18  
 70210 Evgenii Mitrofanov        Rus veteran                 RUS              2106459   12:19  
 70053 Ruedi Broggia             ULUS REISEWELT              SUI              8640285   12:20  
 70117 Svein Hove                Byasen IL                   NOR              40716     12:21  
 70096 Severi Halkosaari         Nivalan Suunnistajat        FIN              1009749   12:22  
 70105 Christer Hellstrom        Stora Tuna OK               SWE              14959     12:23  
 70077 Bernt Engstroem           Pargas IF                   FIN              8652513   12:24  
 70321 Patrick Squire            Interlopers                 GBR              2036791   12:25  
 70035 Leif Axelsson             Malilla OK                  SWE              7203832   12:26  
 70064 Ole Christiansen          Farum OK                    DEN              8180700   12:27  
 70118 Kari Hovi                 Kuusankosken Urheiluseura   FIN              1423643   12:28  
 70031 Lennart Almstrom          IK Stern                    SWE              429819    12:29  
 70276 Robert Rapkins            Enoggeroos                  AUS              8061949   12:30  
 70356 Kauko Turunen             Lahden Suunnistajat 37      FIN              2020754   12:31  
 70319 Arve Smestad              Loten OL                    NOR              245873    12:32  
 70109 Pentti Hiirijoki          Suunta Sepot                FIN              8111637   12:33  
 70138 Mats Kageson              Goteborg Majorna OK         SWE              14553     12:34  
 70342 Eric Tenland              Stigmannen Karlshamns OK    SWE              947815    12:35  
 70152 Ivan Kazantsev            NOVMERIDIAN                 RUS              9201388   12:36  
 70045 Atle Bergseth             Varegg Fleridrett           NOR              8719049   12:37  
 70362 Nils Olav Vennevik        Freidig                     NOR              948007    12:38  
 70337 Kari Tamminen             Hollolan Urheilijat 46      FIN              9181688   12:39  
 70195 Inge Lowegren             Katrineholms OK             SWE              1491117   12:40  
 70237 Jan Ove Oeen              Stord Orientering           NOR              1009811   12:41  
 70162 Zdenek Koc                SK Gordic Kacerov           CZE              8200018   12:42  
 70060 Hans Carlsson             IFK Goteborg                SWE              8470831   12:43  
 70103 Jorma Helin               Rasti Jyry                  FIN              2073771   12:44  
 70285 Paavo Ronkko              Espoon Suunta               FIN              1004344   12:45  

M70D
3010m 13CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 70374 Tomoyuki Wakaume          Yokohama OLC                JPN              7202467   12:21  
 70344 Matti Tikka               Raja Karjalan Suunnistajat  FIN              9201809   12:22  
 70309 Vladimir Shumilov         Everest Russia LO           RUS              1404994   12:23  
 70099 Brian Hart                Sarum                       GBR              8060314   12:24  
 70287 Kurt Rothweiler           ULUS REISEWELT              SUI              8641999   12:25  
 70230 Stano Nosal               Hana Orienteering           SVK              8805      12:26  
 70243 Emil Olteanu              ACS Sanatatea Ploiesti      ROU              997913    12:27  
 70220 Richard Neuburger         Possum Trot Orienteering Cl USA              887710    12:28  
 70288 Kari Rovio                Kangasala SK                FIN              2058130   12:29  
 70307 John Shaw                 South Midlands Orienteering GBR              8210949   12:30  
 70112 Alf Johan Hjelmtvedt      Eiker ol                    NOR              8663365   12:31  
 70128 Svend Erik Jensen         OK Skaermen                 DEN              308133    12:32  
 70065 Anatolii Chupanov         Vladivostok                 RUS              7210830   12:33  
 70239 Antti Ojala               Turengin Sarastus           FIN              9102880   12:34  
 70069 Per Dalheim               Konnerud IL                 NOR              8421580   12:35  
 70247 Volodymyr Ostrovskyi      OK Odessa Team              UKR              1300197   12:36  
 70329 Einar Straume             Drangedal OL                NOR              341337    12:37  
 70165 Viktor Kovalchuk          Standart                    BLR              2000535   12:38  
 70296 Hannu Salo                Lahden Suunnistajat 37      FIN              1396041   12:39  
 70323 Pavel Stehno              Oddil OB Kotlarka           CZE              8200026   12:40  
 70348 Jorn Torgersen            TIF Viking                  NOR              8004763   12:41  
 70139 Markku Kainu              Vetelin Urheilijat          FIN              7207756   12:42  
 70135 Mauri Junnola             Jamsan Retki Veikot         FIN              1396310   12:43  
 70367 Anders Waage              Freidig                     NOR              57967     12:44  
 70266 Karlerik Pettersson       SOK Viljan                  SWE              8111631   12:45  
 70274 Mati Randoja              RSK Johvikas                EST              1408073   12:46  
 70328 Hans Lars Stordal         Tonsberg og omegn OL        NOR              2021862   12:47  
 70084 Odd Egil Frogner          Tonsberg og omegn OL        NOR              1413004   12:48  
 70076 Bob Elmes                 Deeside Orienteering Club   GBR              8220711   12:49  
 70040 Pierre Andre Baumgartner  Swiss O Tours               SUI              8488120   12:50  
 70262 Ingvar Persson            OK Tyringe                  SWE              262140    12:51  
 70171 Arnolds Kucinskis         Ogre OK                     LAT              1302626   12:52  
 70294 Yoshiaki Sakai            International Orienteering  JPN              7203652   12:53  
 70234 Per Nybons                Vasteras SOK                SWE              351423    12:54  
 70313 Heikki Skinnari           Maarian Mahti               FIN              1424722   12:55  
 70140 Mati Kallemets            OK Okas                     EST              1008440   12:56  
 70189 Kennet Lindblom           Vaxjo OK                    SWE              27174     12:57  
 70372 Tommy Wahlin              Vasteras SOK                SWE              9480115   12:58  
 70147 Rolf Karset               Steinkjer OK                NOR              2123841   12:59  
 70373 Eric Wainwright           Red Roos                    AUS              8655391   13:00  
 70074 Oyvind Egeskog            Stavanger Orienteringsklubb NOR              216791    13:01  
 70025 Bjorn Ahlner              Goteborg Majorna OK         SWE              8304055   13:02  
 70278 Ivar Reinaas              Frol IL                     NOR              334173    13:03  
 70047 Tore Berntsen             SSOK                        NOR              1009824   13:04  
 70136 Taisto Jurvanen           Hameenlinnan Tarmo          FIN              1424721   13:05  
 70063 Dick Carmichael           International Orienteering  GBR              50314     13:06  
 70081 Jon Faerden               Kolbotn og Skimt            NOR              334017    13:07  
 70061 Hans Carlsson             Hellas Orientering          SWE              2119905   13:08  
 70228 Raimo Nordqvist           Espoon Akilles              FIN              8007410   13:09  
 70085 Bror Fureskog             Alfta Osa OK                SWE              2101619   13:10  
 70265 Sven Olof Pettersson      Mullsjo SOK                 SWE              30793     13:11  
 70141 Erkki Kallio              Loimaan Jankko              FIN              2078933   13:12  
 70387 Peter Yeates              Dandenong Ranges Orienteeri AUS              8641493   13:13  
 70386 Henryk Wozniak            UMKS Orkan Ostroda          POL              2114920   13:14  
 70071 Charlie Deweese           Western Connecticut Oriente USA              1392032   13:15  
 70377 Franz Waser               OLK Rafzerfeld              SUI              2048005   13:16  
 70028 Pjotr Aksjonov            RSK Johvikas                EST              1405524   13:17  
 70390 Anatolii Zelenskyi        O Club                      UKR              1300163   13:18  
 70357 Ingmar Tykesson           Ravetofta OK                SWE              18979     13:19  
 70186 Ake Lewander              Skarpnacks OL               SWE              2260990   13:20  
 70151 Vladimir Kazakov          Individual                  RUS              1417862   13:21  
 70350 Tapani Torpo              Kankaanpaan Suunnistajat    FIN              1005591   13:22  
 70369 Jan Olof Wahlberg         IBM Club Sweden             SWE              8450626   13:23  
 70289 Olavi Ruuskanen           Enebybergs IF               SWE              1538872   13:24  
 70208 George Minarik            Bay Area Orienteering Club  USA              8668871   13:25  
 70252 Hannu Palo                NAVI                        FIN              8650214   13:26  
 70368 Tony Wagg                 Manchester and District Ori GBR              217722    13:27  
 70169 Sverre Kristoffersen      Verdal OK                   NOR              225415    13:28  
 70101 Philip Hawkesteeter       Empire Orienteering Club    USA              8633210   13:29  
 70100 Pertti S Hartikainen      Riihimaen Suunnistajat      FIN              1423642   13:30  
 70198 Erik Lund                 OL Trollelg                 NOR              7211258   13:31  
 70093 Knut Erik Gulbrandsen     Fana IL                     NOR              7080809   13:32  
 70066 Anders Claesson           IFK Mora OK                 SWE              9460201   13:33  
 70347 Kalju Toomas              JOKA                        EST              1415614   13:34  
 70291 Jorma Ryynanen            Pihkaniskat                 FIN              8004577   13:35  
 70236 Takao Oba                 Sans Souci                  JPN              8638258   13:36  
 70233 John Nuttall              SELOC                       GBR              8189681   13:37  

M70E
2710m 12CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 70332 Kenth Sundgren            Skaneslattens OL            SWE   non ranked 8100081   12:48  
 70039 Lennart Barkestam         IK Hakarpspojkarna          SWE   non ranked 18650     12:49  
 70254 Ossi Paukkunen            Raja Karjalan Suunnistajat  FIN   non ranked 9201806   12:50  
 70178 Ossi Lakkala              Kuopion Suunnistajat        FIN   non ranked 8201939   12:51  
 70378 Ian Watson                Manchester and District Ori GBR   non ranked 8190547   12:52  
 70238 Gunnar Oehlund            Ulricehamns OK              SWE   non ranked 7207757   12:53  
 70333 Bo Sundqvist              Ockelbo OK                  SWE   non ranked 306161    12:54  
 70381 Knut Wikstrom             Ringsaker OK                NOR   non ranked 331722    12:55  
 70312 Jukka Sipila              Hollolan Urheilijat 46      FIN   non ranked 236958    12:56  
 70134 Jouko Jokinen             Kiskon Kiskojat             FIN   non ranked 8201955   12:57  
 70029 Gheorghe Albici           Mentor Silva                ROU   non ranked 2074629   12:58  
 70182 Poul Larsen               Aalborg OK                  DEN   non ranked 351407    12:59  
 70150 Eero Kattilakoski         Kaustisen Pohjan Veikot     FIN   non ranked 8090449   13:00  
 70355 Timo Turpeinen            Vaajakosken Tera            FIN   non ranked 886970    13:01  
 70217 Pentti Narhi              Raja Karjalan Suunnistajat  FIN   non ranked 7204656   13:02  
 70282 Karsten Richardt          Koege OK                    DEN   non ranked 8657111   13:03  
 70067 Ian Cooper                South Yorkshire Orienteers  GBR   non ranked 8645289   13:04  
 70305 Leonid Seliakhin          Ural RUS                    RUS   non ranked 8183333   13:05  
 70255 Hardy Paulsson            Umea OK                     SWE   non ranked 8450715   13:06  
 70204 Erkki Mattila             Maarian Mahti               FIN   non ranked 7202370   13:07  
 70095 Aulis Hahtola             Rasti Kurikka               FIN   non ranked 888488    13:08  
 70132 Thomas Johansson          Stigmannen Karlshamns OK    SWE   non ranked 1490927   13:09  
 70168 Jan Kristoffersen         Ballerup OK                 DEN   non ranked 8633623   13:10  
 70167 Ulf Kristensson           Halmstad OK                 SWE   non ranked 8490126   13:11  
 70336 Kenth Svensson            OK Skogsfalken              SWE   non ranked 12289     13:12  
 70249 Roy Ovesson               Helsingborgs SOK            SWE   non ranked 1413026   13:13  
 70304 Urs Schmutz               Leksands OK                 SWE   non ranked 217671    13:14  
 70212 Kjell Moertberg           Bodens BK OS                SWE   non ranked 8451208   13:15  
 70156 Tore Kiste                Nidaroest OK                NOR   non ranked 334039    13:16  
 70082 Halvor Flatberg           Nidaroest OK                NOR   non ranked 334158    13:17  
 70235 Stig Nydahl               Stigmannen Karlshamns OK    SWE   non ranked 7460810   13:18  
 70209 Marek Mir Mackiewicz      Ballerup OK                 DEN   non ranked 2119079   13:19  
 70225 Owe Nilsson               Stigmannen Karlshamns OK    SWE   non ranked 9102854   13:20  
 70256 Jan Harald Helmich Peders TIF Viking                  NOR   non ranked 1003369   13:21  
 70073 Doug Edwards              Manchester and District Ori GBR   non ranked 8060647   13:22  
 70190 Johny Lindmark            Skarpnacks OL               SWE   non ranked 1460305   13:23  
 70325 Roar Stenseth             Byasen IL                   NOR   non ranked 334058    13:24  
 70267 Errol Pittet              OLG Breitsee                SUI   non ranked 8124946   13:25  
 70155 Joseph King               Bristol Orienteering Klub   GBR   non ranked 260364    13:26  
 70161 Vinzenz Kneisl            ULUS REISEWELT              SUI   non ranked 201857    13:27  
 70215 Aarne Morsky              Lahden Tyovaen Hiihtajat    FIN   non ranked 1304201   13:28  
 70202 Karl Matsch               OK Kare                     SWE   non ranked 2088694   13:29  
 70382 Dennis Wildfogel          Bay Area Orienteering Club  USA   non ranked 8665126   13:30  
 70127 Mikko Jaako               SK Pohjantahti              FIN   non ranked 8265432   13:31  
 70219 Erik Netteberg            Aalborg OK                  DEN   non ranked 409495    13:32  
 70300 Kari Sane                 Helsingin Suunnistajat      FIN   non ranked 8659179   13:33  
 70126 Yuriy Ivanovskiy          Azimut                      RUS              1393831   13:34  
 70214 Kenneth Mork              IK Wilske                   SWE              203890    13:35  
 70389 Hannes Zaugg              ULUS REISEWELT              SUI              8150149   13:36  

M75A
3220m 15CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 75187 Ian Pyrah                 Edinburgh Southern Orientee GBR              8630894   10:08  
 75118 Unto Kanerva              Rasti Jyry                  FIN              8650219   10:09  
 75084 Rauno Hedenstrom          Maarian Mahti               FIN              2087990   10:10  
 75065 Trond Feiring             Hamar OK                    NOR              8650216   10:11  
 75186 Zdenko Prochazka          Oddil OB Kotlarka           CZE              8051800   10:12  
 75219 Mihhail Taivere           OK Kape                     EST              2088111   10:13  
 75083 Per Johan Haugland        Aarstad IL                  NOR              343903    10:14  
 75069 Jon Clemet Fougner        Heming orientering          NOR              8719006   10:15  
 75072 Staffan Gantelius         Vallentuna Osseby OL        SWE              2119769   10:16  
 75180 Elmo Parna                OK Lehola                   EST              1398310   10:17  
 75142 Knut Lindlov              OK Moss                     NOR              234726    10:18  
 75056 Vilis Dubrovskis          Seniors OK                  LAT              2049461   10:19  
 75225 Thorolf Trolsrud          Botne SK                    NOR              8270644   10:20  
 75089 Keith Henderson           Wimborne Orienteers         GBR              8641526   10:21  
 75170 Roland Offrell            Frosta OK                   SWE              8001962   10:22  
 75124 Jorma Kemppi              Navi senjor                 FIN              1393019   10:23  
 75174 Alf Olsson                Forserums SOK               SWE              29815     10:24  
 75073 Ake Gatelid               OK Skogshjortarna           SWE              2083775   10:25  
 75164 Flemming Noergaard        OK Pan Aarhus               DEN              8630962   10:26  
 75218 Jyri Tahemaa              TON OK                      EST              7207759   10:27  
 75231 Per Vold                  Fana IL                     NOR              7100052   10:28  
 75028 Kurt Andersson            Enebybergs IF               SWE              895433    10:29  
 75184 Eino Pohjola              Pohjola Group               FIN              338684    10:30  
 75057 Tom Edelsten              Guildford Orienteers        GBR              8040743   10:31  
 75055 Tormod Dahlen             Ringerike OL                NOR              334234    10:32  
 75077 Rune Gunnarsson           Nassjo OK                   SWE              245832    10:33  
 75080 Ingar Haakonsen           Kongsberg OL                NOR              245860    10:34  
 75113 Gytis Juska               OK Labirintas               LTU              400250    10:35  
 75064 Ivan Ernvid               Ulricehamns OK              SWE              1940128   10:36  
 75066 Odd Fjordheim             IL BUL Tromsoe              NOR              1009848   10:37  
 75185 Mati Poom                 OK TON                      EST              510444    10:38  
 75230 Leidulv Vinje             Nidaroest OK                NOR              1003357   10:39  
 75201 Markku Salo               Lahden Suunnistajat 37      FIN              9201560   10:40  
 75040 Helge Bjaaland            Heming orientering          NOR              8650347   10:41  
 75086 Ivar Helgesen             Soerreisa OL                NOR              2133185   10:42  
 75181 Inge Persson              FK Boken                    SWE              2107546   10:43  
 75029 Risto Anjala              Lahden Suunnistajat 37      FIN              8659167   10:44  
 75025 Olle Andersson            IFK Mora OK                 SWE              42309     10:45  
 75134 Eero Lampi                Paijat Rasti                FIN              7316      10:46  
 75112 Olavi Junttila            Helsingin Suunnistajat      FIN              8722019   10:47  
 75213 Tim Sowood                INVOC                       GBR              8657604   10:48  
 75150 Oeystein Madsen           Haugerud IF                 NOR              8719012   10:49  
 75132 Matti Kyostila            Raja Karjalan Suunnistajat  FIN              7208192   10:50  
 75027 Hans Andersson            Vasteras SOK                SWE              9411016   10:51  
 75154 Bengt Mattiasson          Sodertalje Nykvarn Orienter SWE              7027089   10:52  
 75107 Perolof Johansson         OK Klyftamo                 SWE              7553998   10:53  
 75135 Magnus B Landstad         Freidig                     NOR              770004    10:54  
 75200 Raimo Salminen            OK Pan Kristianstad         SWE              354710    10:55  
 75110 Seppo Jokipelto           Hollolan Urheilijat 46      FIN              219042    10:56  
 75206 Knut Skjesol              Wing OK                     NOR              334137    10:57  
 75182 Hans Persson              OK Algen                    SWE              8719048   10:58  
 75221 Anders Taraldrud          Indre Ostfold OK            NOR              334196    10:59  
 75194 Leif Roald Roehjell       Byasen IL                   NOR              1304004   11:00  
 75061 Brian Ellis               Greater Vancouver Orienteer CAN              8650171   11:01  
 75195 Kjell Gorm Roekke         Tyrving IL                  NOR              1201030   11:02  
 75054 Dieter Conrad             SV Wissenschaft Quedlinburg GER              8670364   11:03  
 75167 Peteris Novikovs          Kapa OK                     LAT              8480807   11:04  
 75109 Juhani Jokinen            Maarian Mahti               FIN              8719008   11:05  
 75046 Ernst Bonek               Naturfreunde Wien           AUT              7289      11:06  
 75095 Bengt Holmstrom           Kimito SF                   FIN              1304009   11:07  
 75205 Risto Sirola              Keravan Urheilijat          FIN              1396113   11:08  
 75024 Roland Alsen              OK Roxen                    SWE              9191326   11:09  
 75216 Ole Svendsen              OK Roskilde                 DEN              501138    11:10  
 75098 Oscar Henrik Hvoslef      IK Stern                    NOR              7201243   11:11  
 75076 Timo Gronroos             MS Parma                    FIN              8201965   11:12  
 75044 Roar Bjordal              Oppsal Orientering          NOR              8268896   11:13  
 75122 Raimo Karvonen            Suomusjarven Sisu           FIN              8045144   11:14  
 75207 Rolf Skoglund             Sodertalje Nykvarn Orienter SWE              28467     11:15  
 75062 Pekka Elomaa              Espoon Suunta               FIN              1396131   11:16  
 75053 Helmut Conrad             USV TU Dresden              GER              8501901   11:17  
 75138 Jan Petter Laugen         Imaas il                    NOR              9102231   11:18  
 75085 Stig Heerman              Rasti Lukko                 FIN   10         218385    11:19  
 75172 Rolf Ohrn                 Nynashamns OK               SWE   9          2132235   11:20  
 75131 Martti Kuivala            Helsingin Suunnistajat      FIN   8          7210254   11:21  
 75097 Kurt Huber                ULUS REISEWELT              SUI   7          8113485   11:22  
 75026 Goran Andersson           Stigmannen Karlshamns OK    SWE   6          11800     11:23  
 75191 Timo Rapakko              Suomusjarven Sisu           FIN   5          421216    11:24  
 75092 Dagfinn Hole              Bergens TF                  NOR   4          8004771   11:25  
 75108 Kalle Johansson           OK Skogshjortarna           SWE   3          7542091   11:26  
 75144 Bjoern Linnersjo          OK Orion                    SWE   2          27256     11:27  
 75101 Stig Israelsson           OK Tyloskog                 SWE   1          9410906   11:28  

M75B
2770m 12CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 75042 Ronald Bjerva             Drangedal OL                NOR              1304021   12:01  
 75239 Brian Yates               Edinburgh Southern Orientee GBR              8975310   12:02  
 75183 Ove Petersson             Sundsvalls OK               SWE              15485     12:03  
 75032 Juhan Bachmann            RSK Johvikas                EST              1411932   12:04  
 75234 Ilkka Vuorinen            Rasti Piikkio               FIN              1004494   12:05  
 75226 Aimo Ukkonen              Raja Karjalan Suunnistajat  FIN              7207760   12:06  
 75041 Rolf Bjarud               Vasterbergslagens OL        SWE              262601    12:07  
 75140 Kenneth Lindborg          Hassleholms OK              SWE              2050839   12:08  
 75045 Per Bjorkhaug             TIF Viking                  NOR              1009863   12:09  
 75215 Henry Sundsetvik          OL Trollelg                 NOR              334023    12:10  
 75229 Jean Pierre Van Der Cruys FRSO Belgium                BEL              1393109   12:11  
 75177 Magnar Ovreas             Botne SK                    NOR              7011942   12:12  
 75111 Ingemar Jonsson           Hallstahammars OK           SWE              600213    12:13  
 75228 Tadaaki Unno              Kawagoe OLC                 JPN              1304238   12:14  
 75222 Jaakko Teppo              Aron Haka                   FIN              7208426   12:15  
 75117 Pentti Kamila             Laihian Luja                FIN              8657328   12:16  
 75099 Martin Ilves              RSK Johvikas                EST              418185    12:17  
 75121 Hans Karlsson             OK Orinto                   SWE              19115     12:18  
 75203 Peter Searle              Bendigo Orienteers          AUS              8660484   12:19  
 75102 Kiyoshi Ito               Wanderers                   JPN              7208418   12:20  
 75232 Toivo Voudinmaki          Mullsjo SOK                 SWE              7206820   12:21  
 75237 Heinz Wegmueller          OLG Bern                    SUI              8667784   12:22  
 75105 Sven Jacobsson            IF Thor                     SWE              27602     12:23  
 75176 Jaan Orav                 TON OK                      EST              305825    12:24  
 75133 Erkki Laine               Angelniemen Ankkuri         FIN              9102723   12:25  
 75198 Pentti Saario             Loimaan Jankko              FIN              1424723   12:26  
 75212 Seppo Sorri               Pihtiputaan Tuisku          FIN              7208156   12:27  
 75189 Rune Radestrom            Snattringe SK               SWE              1430205   12:28  
 75179 Vesa Paavola              Epilan Esa                  FIN              8201935   12:29  
 75126 Kurt Kisslig              Waxholms OK                 SUI              8719031   12:30  
 75157 Phil Mellebeek            hamok                       BEL              9047005   12:31  
 75090 Knut Hoeoek               OK Klyftamo                 SWE              19265     12:32  
 75166 Ake Nordberg              OK Klyftamo                 SWE              204693    12:33  
 75192 Lars Erik Rask            Vasteras SOK                SWE              9420423   12:34  
 75173 Bertil Olofsson           Andrarums IF                SWE              240952    12:35  
 75202 Roland Sandahl            Annebergs GIF               SWE              27739     12:36  
 75037 Henrik Bergman            OK Linne                    SWE              33558     12:37  
 75146 Vello Loorits             OK Orion                    EST              1395403   12:38  
 75115 Gerhard Kaempfer          HSG Merseburg               GER              1551      12:39  
 75119 Ake Karlsson              SOK Traff                   SWE              2800759   12:40  
 75038 Bengt Bergqvist           Stigmannen Karlshamns OK    SWE              43702     12:41  
 75136 Flemming Larsen           Helsingoer SOK              DEN              1395512   12:42  
 75137 Lars Ake Larsson          OK Tranan                   SWE              354072    12:43  
 75123 Heinz Keller              ULUS REISEWELT              SUI              8665933   12:44  
 75152 Juhani Makinen            Saloisten Reipas            FIN              8201959   12:45  
 75114 Keijo Jylha               Jamsan Retki Veikot         FIN              8201960   12:46  
 75039 John Erik Bergstrand      Varend GN                   SWE              10315     12:47  
 75224 Kalju Tilk                OK Orion                    EST              9102805   12:48  
 75021 Karl Erik Aberg           Espoon Suunta               FIN              7208157   12:49  
 75145 Gunnar Lofkvist           Bjursas OK                  SWE              1411851   12:50  
 75059 Magne Eidem               Selbu OK                    NOR              8008508   12:51  
 75074 Lars Martin Gjein         Stokke IL                   NOR              1402977   12:52  
 75147 Bjorn Walter Ludvigsen    IF Sturla                   NOR              7000015   12:53  
 75220 Ants Tamm                 OK TON                      EST              2139274   12:54  
 75143 Gosta Lindman             Finspangs SOK               SWE              261486    12:55  
 75130 Nikolai Kuha              OK Kape                     EST              2019005   12:56  
 75060 Bjorn Ekholm              Vasteras SOK                SWE              9430624   12:57  
 75188 Magne Raadal              Fana IL                     NOR              589802    12:58  
 75175 Bjorn Oqvist              Fredrikshofs IF Skid and OK SWE              30073     12:59  
 75139 Bo Leuchovius             Goteborg Majorna OK         SWE              2107478   13:00  
 75240 Juris Zvirgzds            Seniors OK                  LAT              8417200   13:01  
 75149 Jukka Luukko              Lahden Suunnistajat 37      FIN              7000111   13:02  
 75071 Derek Gale                Derwent Valley Orienteers   GBR              8263499   13:03  
 75049 Hakan Brost               Malmo OK                    SWE              444060    13:04  
 75030 Janis Aprubis             Prizma OK                   LAT              1007370   13:05  
 75081 Vesa Haarala              Liperin Taimi Suunnistus    FIN              2037369   13:06  
 75204 Reijo Seitajoki           Rasti Jyry                  FIN              9101387   13:07  
 75068 Sven Erik Forsell         Skaneslattens OL            SWE              9664311   13:08  
 75087 Pentti Helminen           Jamsan Retki Veikot         FIN              305768    13:09  
 75129 Hans Kruskopf             Korsnas IF OK               SWE              8100943   13:10  
 75082 Mogens Hansen             OK Skaermen                 DEN              504434    13:11  
 75075 Christer Gronblad         Harlovs IF                  SWE              445369    13:12  
 75162 Goran Nilsson             Valbo AIF                   SWE              427766    13:13  
 75047 Hans Bossert              OL Zimmerberg               SUI              1400764   13:14  
 75165 Roland Nord               Lindebygdens OK             SWE              25020     13:15  
 75217 Bengt Ake Svensson        IK Ymer                     SWE              8430112   13:16  
 75155 Per Ake Mattsson          Kimito SF                   FIN              1304008   13:17  
 75093 Jerry Holm                Eskilstuna OL               SWE              304924    13:18  
 75035 Edi Baumgartner           ULUS REISEWELT              SUI              8170644   13:19  
 75214 Bo Sunden                 Karlsbyhedens OK            SWE              2068901   13:20  
 75031 Odd Aure                  Drangedal OL                NOR              334146    13:21  

M75C
2440m 10CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 75171 Yotaro Ogasawara          Tokyo orienteering club     JPN   non ranked 8630956   10:01  
 75094 Lars Ake Holm             Linkopings OK               SWE   non ranked 259089    10:02  
 75169 Arne Oefsthus             Asker Skiklubb              NOR   non ranked 889145    10:03  
 75036 Ake Berglund              Hogakers OK                 SWE   non ranked 2104088   10:04  
 75197 Heikki Rusko              Vaajakosken Tera            FIN   non ranked 8380004   10:05  
 75106 Jan Johansson             Andrarums IF                SWE   non ranked 16986     10:06  
 75120 Arne Karlsson             OK Tor                      SWE   non ranked 352294    10:07  
 75163 Sven Arne Nilsson         OK Klemmingen               SWE   non ranked 9027201   10:08  
 75209 Olav Solberg              Boe OL                      NOR   non ranked 7000009   10:09  
 75168 Ernst Odermatt            Individual                  SUI   non ranked 2043954   10:10  
 75022 Ulf Alenius               IFK Lidingo SOK             SWE   non ranked 15109     10:11  
 75023 Gunnar J Alsaker          Aarstad IL                  NOR   non ranked 334054    10:12  
 75116 Pentti Kamarainen         Hiidenkiertajat             FIN   non ranked 2018829   10:13  
 75148 Simo Luoma                Pihkaniskat                 FIN   non ranked 1405610   10:14  
 75159 Rudolf Murk               OK Voru                     EST   non ranked 211464    10:15  
 75067 Roar Forbord              Malvik il                   NOR   non ranked 889139    10:16  
 75058 Arild Olav Eggen          Fana IL                     NOR   non ranked 334043    10:17  
 75158 Oern Midttun              Bergens TF                  NOR   non ranked 1304037   10:18  
 75091 Olav T Hoiaas             Vang Orienteringsklubb      NOR   non ranked 8651773   10:19  
 75125 Rein Kiisler              OK West                     EST   non ranked 2014930   10:20  
 75088 Bjorn Helstrup            Fredensborg OK              DEN   non ranked 302160    10:21  
 75050 Tore Brurok               Nidaroest OK                NOR   non ranked 1004085   10:22  
 75079 Reijo Haaja               Valkeakosken Haka           FIN   non ranked 1361943   10:23  
 75100 Nobuchika Imai            Wanderers                   JPN   non ranked 7207954   10:24  
 75070 Rolf Gabrielsson          Falkopings AIK OK           SWE   non ranked 30674     10:25  
 75127 Lars Magne Klovning       Porsgrunn OL                NOR   non ranked 510929    10:26  
 75104 Kenneth Ivehag            Frammestads IK              SWE   non ranked 37384     10:27  
 75151 Raimo Maki Laurila        Kangasala SK                FIN   non ranked 2058189   10:28  
 75210 Lars Sonsterod            SOK68                       SWE   non ranked 353640    10:29  
 75128 Kalevi Korpela            Tampereen Pyrinto           FIN   non ranked 1005918   10:30  
 75235 Acke Wahlander            Goteborg Majorna OK         SWE   non ranked 260919    10:31  
 75193 Paavo Rintala             Palo 88                     FIN   non ranked 2145373   10:32  
 75096 Gyorgy Horvati            Tyrving IL                  NOR   non ranked 411976    10:33  
 75178 Arvo Paavilainen          IPR                         FIN   non ranked 7330      10:34  
 75196 Kenneth Rosen             Goteborg Majorna OK         SWE   non ranked 14122     10:35  
 75161 Hans Nielsen              OK HTF Haderslev            DEN   non ranked 2112881   10:36  
 75153 Stelvio Manfrin           Orienteering Prato          ITA              2133175   10:37  
 75051 Gunnar Bryst              Hjobygdens OK               SWE              1939504   10:38  
 75043 Finn Bjoergum             Nidaroest OK                NOR              1009841   10:39  
 75156 David Mawdsley            Manchester and District Ori GBR              8181041   10:40  
 75233 Lasse Vraale              IF Sturla                   NOR              9434055   10:41  
 75223 Jens Aaris Thisted        Soelleroed OK               DEN              7300009   10:42  
 75160 Vladimir Nemec            Hana Orienteering           CZE              8100015   10:43  
 75208 Eigil Soerli              Malvik il                   NOR              7210079   10:44  
 75048 Holger Bostrom            Hyvinkaan Rasti             FIN              8647000   10:45  
 75078 Roland Gustavsson         OK P4                       SWE              241668    10:46  
 75236 Lars Wahlstrom            Istrums SK                  SWE              1999409   10:47  
 75211 Georg Sooberg             OK Voru                     EST              8662661   10:48  
 75141 Osmo Lindeman             Helsingin Suunnistajat      FIN              7202707   10:49  
 75199 Markku Salmela            Riihimaen Suunnistajat      FIN              430673    10:50  
 75052 Van Collie Claude         HOC                         BEL              300877    10:51  
 75227 Zdenek Ulehla             OK JISKRA NOVY BOR          CZE              2090863   10:52  
 75063 Leif Engen                Nidaroest OK                NOR              1004248   10:53  
 75238 Christer Westberg         IFK Goteborg                SWE              14207     10:54  
 75103 Tereshchenkov Ivan        SmolOrient                  RUS              1005304   10:55  
 75034 Anthony Barrable          Royal Air Force Orienteerin GBR              8007444   10:56  

M80A
2630m 10CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 80129 Bruno Rufenacht           ULUS REISEWELT              SUI              8190939   10:30  
 80099 Lev Migdalski             RSK Johvikas                EST              2124458   10:31  
 80127 Onni Rosenqvist           Suosmeren Salpa             FIN              8651774   10:32  
 80126 Stig Roos                 OK Linne                    SWE              42471     10:33  
 80057 Viacheslav Grishukhin     Moscow Dinamo               RUS              7204876   10:34  
 80030 Torild Bornetun           Skillingaryds Frisksportklu SWE              7750921   10:35  
 80139 Evgeny Shirokov           Aeroflot                    RUS              2008217   10:36  
 80153 John Vallin               OK Hedstrommen              SWE              236930    10:37  
 80096 Jon Vegard Lunde          Lillehammer OK              NOR              1009696   10:38  
 80051 Guenter Gohde             TurnKlubb zu Hannover       GER              8140339   10:39  
 80075 Holger Karlsmose          Individual                  DEN              302064    10:40  
 80111 Toshio Onoye              OLP Hyogo                   JPN              8625618   10:41  
 80029 Ulf Bolinder              Vasteras SOK                SWE              9111213   10:42  
 80081 Odd Kletteli              Baekkelagets SK             NOR              2077268   10:43  
 80122 Tore Stein Rasmussen      Tonsberg og omegn OL        NOR              230136    10:44  
 80150 Niilo Tuominen            Rasti Pernio                FIN              1005559   10:45  
 80157 Oleg Zhukov               Rus veteran                 RUS              2056916   10:46  
 80039 Tor Drage                 Haugerud IF                 NOR              22531     10:47  
 80060 Rihko Haarlaa             Helsingin Suunnistajat      FIN              62840     10:48  
 80132 Rune Sandberg             Hallstahammars OK           SWE              910902    10:49  
 80047 Sveinung Fristad          Askvoll og Holmedal IL      NOR              334124    10:50  
 80121 Heikki Rantala            Epilan Esa                  FIN              8201954   10:51  
 80082 Jaroslav Krtensky         OK JISKRA NOVY BOR          CZE              2090839   10:52  
 80080 Knut Kjemhus              Kongsberg OL                NOR              451058    10:53  
 80079 Lars Kjellman             Vandrarringen               SWE              9051139   10:54  
 80087 Arnfinn Langeland         Byasen IL                   NOR              1009812   10:55  
 80119 Kjell Persson             Mariestads FK               SWE              702005    10:56  
 80095 Larserik Lindell          Vasby OK                    SWE              41614     10:57  
 80058 Urban Gullberg            OK Linne                    SWE              29762     10:58  
 80094 Arno Licis                Ozons                       LAT              2128395   10:59  
 80088 Per Larsson               Jonkopings OK               SWE              409289    11:00  
 80062 Stig Arild Haugskott      OL Trollelg                 NOR              9179588   11:01  
 80104 Alpo Nisula               Erapirkat                   FIN              2037363   11:02  
 80151 Jon Tyldum                Rudsbygd IL                 NOR              341338    11:03  
 80038 Torsten Dalstrom          Kvarnsvedens GoIF OK        SWE              15300     11:04  
 80145 Guido J Studer            OLV Luzern                  SUI              8201918   11:05  
 80068 Axel Ingvaldsen           TIF Viking                  NOR              7201218   11:06  
 80112 Michel Ooms               Omega                       BEL              8303042   11:07  
 80114 Seppo Paavola             Epilan Esa                  FIN              8201943   11:08  
 80028 Carl Bamse Bjorseth       Bodo og omegn IF Orienterin NOR              334081    11:09  
 80026 Edvin Berg                Bodo og omegn IF Orienterin NOR              1424724   11:10  
 80090 Kai Laursen               Aalborg OK                  DEN              351408    11:11  
 80031 Arthur Boyt               DEVON                       GBR              261809    11:12  
 80035 Rune Carlsson             Sundbybergs IK              SWE              19416     11:13  
 80149 Olav Totland              Fana IL                     NOR              1010165   11:14  
 80124 Raimo Reunanen            Vakka Rasti                 FIN              6624      11:15  
 80091 Alois Laznicka            Hana Orienteering           CZE              425533    11:16  
 80071 Jorgen Jensen             Helsingoer SOK              DEN              2077777   11:17  
 80034 Anders Carlsson           Skaneslattens OL            SWE              1391130   11:18  
 80059 Bjorn Gunneroed           Asker Skiklubb              NOR              7209378   11:19  
 80142 Svein Soleroed            OL TotenTroll               NOR              1584138   11:20  
 80147 Veijo Tahvanainen         Lahden Suunnistajat 37      FIN              9201554   11:21  
 80140 Rodrigo Slavins           Latvian Orienteering Federa LAT              8008999   11:22  
 80143 Alfred Steiner            ULUS REISEWELT              SUI              8404036   11:23  
 80032 Eric Bucher               Swiss O Tours               SUI              8655204   11:24  
 80048 Elling Froevoll           Sturla IF                   NOR              9190439   11:25  
 80131 Kosti Salmela             Pihtiputaan Tuisku          FIN              8452019   11:26  
 80041 Olavi Erkkila             Hameenlinnan Suunnistajat   FIN              6643      11:27  
 80120 Tonu Raid                 SK Saue Tammed              EST              9200598   11:28  
 80152 Kurt Valery               Tisvilde Hegn OK            DEN              8201926   11:29  
 80022 Sivert Axelsson           Kalmar OK                   SWE   10         36419     11:30  
 80108 Stig Oest                 Korsnas IF OK               SWE   9          38043     11:31  
 80072 Ove Johansson             OK Jarnbararna              SWE   8          2095421   11:32  
 80078 Esko Kilo                 Lappeen Riento              FIN   7          1417511   11:33  
 80056 Jurii Grishanov           Rus veteran                 RUS   6          1302298   11:34  
 80105 Svante Nystrom            Vasterbergslagens OL        SWE   5          304982    11:35  
 80141 Knud Soerensen            OK Pan Aarhus               DEN   4          8627774   11:36  
 80113 Gunnar Osterbo            Freidig                     NOR   3          8004322   11:37  
 80115 Tapio Patana              Vetelin Urheilijat          FIN   2          8664204   11:38  
 80076 Roland Karlsson           Ronneby OK                  SWE   1          2126005   11:39  

M80B
2070m 9CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 80135 Peter Schoppe             HSG Merseburg               GER   non ranked 6463      11:51  
 80084 Rein Kyttim               OK Orion                    EST   non ranked 8648947   11:52  
 80154 Frans Van De Moortel      Omega                       BEL   non ranked 8001500   11:53  
 80025 Miroslav Beranek          OK JISKRA NOVY BOR          CZE   non ranked 8550      11:54  
 80136 Roger Schrago             CA Rose                     SUI   non ranked 8742019   11:55  
 80110 Ragnar Olsson             Ronneby OK                  SWE   non ranked 590821    11:56  
 80063 Jaroslav Havlik           Sportcentrum Jicin          CZE   non ranked 8338383   11:57  
 80050 Oddvar Gjelstad           Sandefjord OK               NOR   non ranked 1424725   11:58  
 80033 Gunnar Bylund             Rydboholms SK               SWE   non ranked 225123    11:59  
 80073 Olli Juntunen             Helsingin Suunnistajat      FIN   non ranked 415567    12:00  
 80037 Gunnar Dahlstrom          Fredrikshofs IF Skid and OK SWE   non ranked 1310401   12:01  
 80053 Guy Goodair               East Pennine Orienteering C GBR   non ranked 8001888   12:02  
 80128 Dolfi Rotovnik            Tisvilde Hegn OK            DEN   non ranked 8243148   12:03  
 80021 Roger Andersson           Kristinehamns OK            SWE   non ranked 1890228   12:04  
 80043 Ulf Eskilsson             OK Sodertorn                SWE   non ranked 1393072   12:05  
 80130 Seppo Saario              MS Parma                    FIN   non ranked 8201904   12:06  
 80125 Lars Roos                 Attunda OK                  SWE   non ranked 1060839   12:07  
 80118 Heino Peeterson           OK West                     EST   non ranked 302841    12:08  
 80102 Jarle Nestvold            OL Trollelg                 NOR   non ranked 1304015   12:09  
 80065 Gerhard Horn              TGV Horn                    SUI   non ranked 9200007   12:10  
 80042 Oddvar Erlien             Vingelen                    NOR   non ranked 1393114   12:11  
 80101 Egon Neregaard            Tisvilde Hegn OK            DEN   non ranked 551438    12:12  
 80146 Ake Sundberg              Fagersta OK                 SWE   non ranked 306991    12:13  
 80085 Tapani Laine              Kuopion Suunnistajat        FIN   non ranked 2056215   12:14  
 80106 Folke Nystrom             Vasterbergslagens OL        SWE   non ranked 37094     12:15  
 80148 Takashi Terao             Yokohama OLC                JPN   non ranked 338605    12:16  
 80067 Mauno Iivonen             Erapirkat                   FIN   non ranked 2037367   12:17  
 80117 Rolf Arvid Leijon Pederse Alta O lag                  NOR   non ranked 421442    12:18  
 80144 Bjoern Stroemme           TIF Viking                  NOR   non ranked 1421505   12:19  
 80064 Kaspar Hofmann            OL Zimmerberg               SUI   non ranked 8646134   12:20  
 80107 Olav Odgaard              Odense Orienteringsklub     DEN   non ranked 8637577   12:21  
 80086 Matti Lainema             MS Parma                    FIN   non ranked 1011939   12:22  
 80069 Serban Ionescu            ACS Sanatatea Ploiesti      ROU   non ranked 1007381   12:23  
 80066 Sedney Hugosson           Lunds OK                    SWE   non ranked 10079     12:24  
 80093 Eberhard Lemnitzer        Kaulsdorfer OLV             GER   non ranked 1407598   12:25  
 80156 Juhani Vuorela            Espoon Akilles              FIN              335869    12:26  
 80052 Peter Gonczi              TabaniSpa                   HUN              8390422   12:27  
 80070 Nobuhiro Ishida           Aichi OLC                   JPN              2800648   12:28  
 80055 Andrew Gregory            Manchester and District Ori GBR              8634090   12:29  
 80092 Ojars Leikarts            TAKA TOK                    LAT              2077168   12:30  
 80024 Peter Bellarby            Grampian Orienteers         GBR              826013    12:31  
 80023 Basil Baldwin             Goldseekers Orienteers      AUS              9200642   12:32  
 80083 Leonid Kuklin             Rus veteran                 RUS              1393561   12:33  
 80074 Uladzimir Kandratsyeu     Belaya Rus SOC              BLR              223441    12:34  
 80005 Aldis Priedītis           Vaidava                     LAT              8080881   12:35  
 80103 Sture Nilsson             STOCKHOLMSPOLISENS IF OF    SWE              227038    12:36  
 80046 Alexander Friedman        ISR OC Tel Aviv ASA         ISR              230740    12:37  
 80155 Jyrki Viiri               Hirvensalon Heitto          FIN              8082020   12:38  
 80100 Jan Mikulecky             OK 99 Hradec Kralove        CZE              8084000   12:39  
 80061 Eivind Hagen              Hadeland OL                 NOR              338663    12:40  
 80049 Igor Geichenko            Lytkarino                   RUS              2040726   12:41  
 80138 Rod Shaw                  East Pennine Orienteering C GBR              1401533   12:42  
 80116 John Pearson              COTE66                      GBR              9102284   12:43  
 80123 Magnar Reppesgaard        Hedrum OL                   NOR              1304023   12:44  
 80027 Mats Birgersson           Forserums SOK               SWE              29811     12:45  
 80133 Jardar Sandstad           Selbu OK                    NOR              1009829   12:46  
 80036 Vadims Chernishevs        Ziemelkurzeme OK            LAT              2008879   12:47  
 80044 Bendt Frandsen            Farum OK                    DEN              2083220   12:48  
 80040 Kuno Ekdahl               OK P4                       SWE              403629    12:49  
 80077 Servo Kasi                Keravan Urheilijat          FIN              406020    12:50  
 80089 Kalervo Laurila           Kangasala SK                FIN              2058144   12:51  
 80054 Otto Grahl Nielsen        Bergens TF                  NOR              1304016   12:52  
 80097 Leif Lundquist            Enebybergs IF               SWE              227349    12:53  
 80134 Arne Chr Scheie           Ostmarka OK                 NOR              243567    12:54  
 80109 Edmund Olsen              NTNU Bedrift IL             NOR              334139    12:55  
 80098 Frank Martindale          3Roc                        GBR              8229242   12:56  
 80045 Rodney Freeburn           Norfolk Orienteering Club   GBR              203360    12:57  

M85A
2010m 9CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 85034 Johan Jansson             Vaxjo OK                    SWE              27167     10:10  
 85040 Peter Larsen              Helsingoer SOK              DEN              308061    10:11  
 85049 Nils Ragstedt             IS Kullen                   SWE              259442    10:12  
 85025 Palle Bay                 Koege OK                    DEN              8664242   10:13  
 85032 Svein Haukaas             Aarstad IL                  NOR              8004276   10:14  
 85052 Othmar Sauter             ULUS REISEWELT              SUI              8644802   10:15  
 85053 Johannes Sollid           Verdal OK                   NOR              220201    10:16  
 85036 Edmund Keil               Bielefelder TG              GER              2534      10:17  
 85042 Pertti Laurila            Espoon Suunta               FIN              2078935   10:18  
 85038 Stanislavs Kojalovics     Seniors OK                  LAT   10         207693    10:19  
 85039 Heikki Lario              Rastivarsat                 FIN   9          7208152   10:20  
 85045 Lars Eric Malmqvist       Vaxjo OK                    SWE   8          15960     10:21  
 85048 Janis Pommers             TAKA TOK                    LAT   7          8680099   10:22  
 85030 Paul Forseth              OL Trollelg                 NOR   6          710516    10:23  
 85054 Atsushi Takahashi         Tama OL                     JPN   5          8201970   10:24  
 85044 Eero Liski                Salon Viesti                FIN   4          9201536   10:25  
 85026 Peo Bengtsson             OK Pan Kristianstad         SWE   3          502218    10:26  
 85050 Georg Reischl             TV Osterhofen               GER   2          8011942   10:27  
 85023 Rolf Andersson            Rimbo SOK                   SWE   1          7516043   10:28  

M85B
1300m 7CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 85031 Milan Hanak               VSK CVUT Fakulta Stavebni P CZE   non ranked 51964     11:05  
 85027 Rolf Blom                 Frolunda OL                 SWE   non ranked 11578     11:06  
 85021 Nils Erik Aberg           Tjallmo Godegards OK        SWE   non ranked 2119543   11:07  
 85051 Juhani Salmenkyla         Helsingin Suunnistajat      FIN   non ranked 2078947   11:08  
 85022 Arvo Ali Rantala          Loimaan Jankko              FIN   non ranked 2078937   11:09  
 85035 Einar Jorundland          OK Sor                      NOR   non ranked 9665378   11:10  
 85043 Kalle Leppanen            Rasti E4                    FIN   non ranked 9201541   11:11  
 85024 Ville Asikainen           XYZ                         FIN   non ranked 9201545   11:12  
 85056 Stanislav Valla           Hana Orienteering           CZE   non ranked 53321     11:13  
 85055 Gunnar Timner             Umea OK                     SWE   non ranked 9080910   11:14  
 85028 Asko Brax                 Tampereen Pyrinto           FIN   non ranked 9102134   11:15  
 85057 Mieczyslaw Zielczynski    Atomy                       POL              1415383   11:16  
 85037 Feliks Kipper             OK Orion                    EST              305430    11:17  
 85041 John Larsson              Vastvarmlands OK            SWE              999977    11:18  
 85047 Pentti Pelkonen           Keski Karjalan Rasti        FIN              2078936   11:19  
 85002 Johannes Ijas             Keravan Urheilijat          FIN              1004033   11:20  
 85029 Svend Fladberg            Koege OK                    DEN              2128811   11:21  
 85046 Per Mathismoen            Fana IL                     NOR              334065    11:22  
 85033 Martin Hutzli             ULUS REISEWELT              SUI              8281132   11:23  

M90A
1330m 7CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 90024 Stanislaw Wysocki         KS Spojnia Warszawa         POL   4          881580    10:01  
 90023 Arvo Majoinen             Raja Karjalan Suunnistajat  FIN   3          251166    10:02  
 90022 Rune Isaksson             Helsingborgs SOK            SWE   2          802005    10:03  
 90021 Kurt Dose                 Koege OK                    DEN   1          302087    10:04  

W35A
5070m 20CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 35529 Anna Elovaara Salmi       Helsingin Suunnistajat      FIN              7652710   10:01  
 35556 Natalja Pelepeca          Madona                      LAT              8665411   10:02  
 35571 Hanna Tuomisto            Espoon Akilles              FIN              423546    10:03  
 35560 Eeva Rautanen             Tuupovaaran Sepot           FIN              1424728   10:04  
 35536 Terhi Kauppila            Tampereen Pyrinto           FIN              8201917   10:05  
 35527 Gabriela Diethelm         Individual                  SUI              8719066   10:06  
 35578 Alla Zinina               Kuzmolovo                   RUS              8652983   10:07  
 35522 Sarah Jane Barrable       South London Orienteers     GBR              8406100   10:08  
 35535 Tiina Karvonen            Someron Esa                 FIN              8300110   10:09  
 35542 Natallia Kuntsevich       OC Silwan Liuks             BLR              8269177   10:10  
 35562 Liudmila Skinder          Belarus Orienteering Federa BLR              7209693   10:11  
 35552 Heli Noponen              Anttolan Urheilijat         FIN              1009900   10:12  
 35550 Masha Milovanova          Kentavr Penza               RUS              2069433   10:13  
 35540 Kati Korhonen             Suunta Jyvaskyla            FIN              8792019   10:14  
 35539 Victoria Kobeleva         O Club Moscow               RUS              8310182   10:15  
 35573 Terekhova Valentina       KoVal i Vagon               RUS              7210442   10:16  
 35541 Linda Krumina             Individual                  LAT              8011110   10:17  
 35521 Zhukova Anna              Yaroslavl                   RUS              8135513   10:18  
 35566 Mia Taini                 Jamsan Retki Veikot         FIN              8631663   10:19  
 35574 Tiina Vare                Someron Esa                 FIN   10         8016161   10:20  
 35553 Mariia Papazova           Yaroslavl                   RUS   9          8201971   10:21  
 35561 Liudmila Sapronenkova     Moscow region               RUS   8          8658965   10:22  
 35568 Tia Tarkiainen            Jamsan Retki Veikot         FIN   7          8650212   10:23  
 35538 Veera Kiuru               Raja Karjalan Suunnistajat  FIN   6          8651776   10:24  
 35544 Annemari Leskinen         Lynx                        FIN   5          9201947   10:25  
 35531 Anni Heikkonen            MS Parma                    FIN   4          525256    10:26  
 35564 Inna Somova               Black Sea OK                RUS   3          8077099   10:27  
 35575 Tatsiana Vaskaboinikava   Belaya Rus SOC              BLR   2          8000136   10:28  
 35528 Natalia Efimova           Belgorodskaja obl           RUS   1          8643026   10:29  

W35B
4000m 14CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 35549 Paivi Mikkolainen         Valkeakosken Haka           FIN   non ranked 8650315   11:41  
 35551 Outi Nieminen             Rajamaen Rykmentti          FIN   non ranked 8650260   11:42  
 35554 Aurelia Paris             CRCO                        FRA   non ranked 8198304   11:43  
 35572 Ganna Tyufekchieva        Uzana                       BUL   non ranked 8655586   11:44  
 35530 Nataliya Hatsuk           Belarus Orienteering Federa BLR   non ranked 8660076   11:45  
 35545 Hanna Lindholm            Pargas IF                   FIN   non ranked 8651777   11:46  
 35569 Aya Tsukiyama             Tortoise                    JPN              39207     11:47  
 35526 Katie Costello            Royal Signals Orienteering  GBR              8657365   11:48  
 35558 Petra Pilatova            KOB Kladno                  CZE              2115739   11:49  
 35525 Emma Cochrane             HH                          GBR              8181084   11:50  
 35548 Victoria Mccreadie        Royal Signals Orienteering  GBR              8643401   11:51  
 35570 Ana Maria Tudorache       OK SILVA CAMPINA            ROU              435444    11:52  
 35547 Myra Mcadam               Roxburgh Reivers            GBR              8201984   11:53  
 35505 Marika Mattila            Helsingin Suunistajat       FIN              1401224   11:54  
 35565 Maria Taanila             Kankaanpaan Suunnistajat    FIN              8651778   11:55  
 35567 Linnea Talltjarn          Umea OK                     SWE              259334    11:56  
 35537 Maija Kiljunen            Rajamaen Rykmentti          FIN              1393105   11:57  
 35532 Katja Iivonen             Asikkalan Raikas            FIN              8651775   11:58  
 35557 Anu Pietilanaho           Hiidenkiertajat             FIN              8201936   11:59  
 35533 Kristin Jaeger            Wing OK                     NOR              1424726   12:00  
 35577 Tatyana Zakharevich       Individual                  RUS              8658958   12:01  
 35523 Brigita Bergmane Atteka   Auseklis IK                 LAT              8188800   12:02  
 35576 Jennifer Warg             Skizunft Wiesbaden          GER              800022    12:03  
 35559 Iuliia Prianichnikova     Yaroslavl                   RUS              2107606   12:04  
 35524 Julia Bolshakova          Legenda                     RUS              8665949   12:05  
 35546 Sarah Mcadam              Roxburgh Reivers            GBR              8150158   12:06  
 35534 Sanna Karjalainen         Kuusankosken Urheiluseura   FIN              1424727   12:07  
 35563 Ilona Sliwczynska         Stowarzyszenie Team 360 sto POL              8121278   12:08  
 35555 Giulia Pedrazzi           Individual                  SUI              1407713   12:09  

W40A
5040m 20CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 40555 Rasa Kumpyte              OK Levuo                    LTU              201315    10:01  
 40523 Inese Bajare              Eko O                       LAT              8118000   10:02  
 40521 Elina Andersone           Saldus OK                   LAT              8719076   10:03  
 40579 Polina Pikhovkina         Sever                       UKR              1300136   10:04  
 40528 Leokadija Brazauskaite    Kade OK                     LTU              1414511   10:05  
 40554 Laura Kucinska            AC BEAUCHAMP                LAT              1426070   10:06  
 40594 Olga Sorokina             Kedr                        RUS              1633895   10:07  
 40572 Veronika Ondrackova       VSTJ Ekonom Praha           CZE              8719071   10:08  
 40558 Sanna Laakso              Hiisirasti                  FIN              8651779   10:09  
 40539 Viktoriia Golubeva        Rus veteran                 RUS              1779771   10:10  
 40548 Hanna Kangasaho           Lynx                        FIN              8650316   10:11  
 40540 Agne Grigaliunaite        OK Levuo                    LTU              8646226   10:12  
 40587 Anastasia Routsi          Rasti Jyry                  FIN              7208425   10:13  
 40525 Annika Bjork              OK Linne                    SWE              8719101   10:14  
 40557 Iuliia Kuzmicheva         Tula                        RUS              1424208   10:15  
 40581 Anna Quayle               OK Nolaskogsarna            SWE              8000255   10:16  
 40542 Merike Haugas             OK West                     EST              7000372   10:17  
 40538 Ieva Godina               Azimuts OK                  LAT              8208888   10:18  
 40541 Elena Gutyar              Spartak Oktyabrskiy         RUS              8664377   10:19  
 40567 Ieva Maulina              Briksnis SK                 LAT              8188880   10:20  
 40576 Agne Paspirgelyte         OK Dainava                  LTU              8670403   10:21  
 40550 Lolita Kauke              Briksnis SK                 LAT              8655475   10:22  
 40601 Dina Zobena               Purva Bridejs               LAT              8077799   10:23  
 40535 Kheldert Elena            Omega                       RUS              502896    10:24  
 40599 Reda Velde                OK Azuolas                  LTU              8641000   10:25  
 40569 Eveliina Muukkonen        Kangasala SK                FIN              8444411   10:26  
 40596 Solodukhina Svetlana      SOLODteam                   RUS              8719097   10:27  
 40582 Maaret Rantanen           Jamsan Retki Veikot         FIN              8636166   10:28  
 40527 Irina Borevich            Belie Nochi                 RUS   10         1413257   10:29  
 40577 Sanna Paukkunen           MS Parma                    FIN   9          8719085   10:30  
 40583 Ekaterina Rebrova         SKRUM Moscow                RUS   8          8650294   10:31  
 40602 Inga Zvinyte              OK Klajunas                 LTU   7          8654932   10:32  
 40545 Taru Ikaheimonen          Espoon Suunta               FIN   6          2048112   10:33  
 40598 Merike Vanjuk             OK Kape                     EST   5          8009342   10:34  
 40522 Paivi Autio               Hiisirasti                  FIN   4          8680106   10:35  
 40585 Sarah Rollins             Southern Navigators Oriente GBR   3          8140776   10:36  
 40600 Galina Vinogradova        Russian Orienteering Federa RUS   2          8000132   10:37  
 40560 Rebecka Lindberg          OK Roslagen                 SWE   1          790213    10:38  

W40B
3820m 16CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 40588 Tereza Maria Rush         Bristol Orienteering Klub   GBR   non ranked 8070579   10:51  
 40556 Kristina Kunina           Orienta SkiO                RUS              1404972   10:52  
 40536 Linda Fredh               OK Moss                     NOR              681890    10:53  
 40584 Ilze Roke                 Individual                  LAT              2101445   10:54  
 40530 Barbara Buholzer          ULUS REISEWELT              SUI              8641990   10:55  
 40534 Jurate Drazdauskiene      OC Levuo                    LTU              8652577   10:56  
 40570 Ivlieva Natalya           Orienta Kuncevo             RUS              1421683   10:57  
 40595 Liina Sumberg             LSF Pronoking Team          EST              8482662   10:58  
 40526 Natalia Bondarenco        TirasOrient                 MDA              1300758   10:59  
 40565 Buzina Marinel            Rostov on Don               RUS              1005132   11:00  
 40532 Ruta Caplikiene           OK Takas                    LTU              8667570   11:01  
 40591 Mervi Salo                Punkalaitumen Kunto         FIN              1424731   11:02  
 40559 Anne Lehtinen             Kauhajoen Karhu             FIN              1424729   11:03  
 40566 Maaret Marsynaho          Puolangan Ryhti             FIN              9551224   11:04  
 40564 Suvi Manninen             Jamsan Retki Veikot         FIN              7121965   11:05  
 40575 Unna Sisko Palo           Helsingin Suunnistajat      FIN              8650319   11:06  
 40580 Eugenia Police            ASD Unione Lombarda         ITA              7101976   11:07  
 40553 Madoka Kogure             ES Kanto Club               JPN              2061243   11:08  
 40546 Sabine Jackisch           SV TU Ilmenau               GER              8121176   11:09  
 40537 Rahel Gantenbein          OLG Rymenzburg              SUI              1006013   11:10  
 40529 Martina Breinerova        ATU Kosice                  SVK              2051442   11:11  
 40592 Julia Schlei              OLV Steinberg               GER              410240    11:12  
 40597 Anu Valkonen              Helsingin Suunnistajat      FIN              8650320   11:13  
 40590 Katri Salo                Helsingin Suunnistajat      FIN              8201930   11:14  
 40547 Marketa Janderova         INSCOM Credit Insurance     CZE              8662356   11:15  
 40531 Sally Calland             Royal Signals Orienteering  GBR              8643405   11:16  
 40586 Minna Rotola Pukkila      Kauhajoen Karhu             FIN              7207751   11:17  
 40593 Jessica Sollvander        OK Rodhen                   SWE              9780501   11:18  
 40562 Sara Loyttyjarvi          Hauhon Sisu                 FIN              1417517   11:19  
 40561 Sarah Lindstrom           Ronneby OK                  SWE              8180077   11:20  
 40571 Daniela Ondovcikova       KOB Sokol Pezinok           SVK              1888444   11:21  
 40551 Elena Khramova            VelNovgorod                 RUS              7205516   11:22  
 40549 Evija Karlsone            Ozons                       LAT              7203279   11:23  
 40574 Anna Orlova               LOSIny53                    RUS              7875885   11:24  
 40589 Maria Albertina Sa        ADFA                        POR              1010119   11:25  
 40563 Mervi Luurila             Rasti Jyry                  FIN              7207275   11:26  
 40568 Valentyna Mizeriuk        Sever                       UKR              1300196   11:27  

W45A
3900m 17CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 45607 Olga Skorobogatova        Foton                       RUS              8130000   12:11  
 45565 Olena Kutsenko            Sever                       UKR              1300172   12:12  
 45621 Iveta Velkere             Aluksne OK                  LAT              8645140   12:13  
 45556 Rachel Kirkland           Interlopers                 GBR              8181026   12:14  
 45554 Sanna Ketola              Tampereen Pyrinto           FIN              690004    12:15  
 45623 Svetlana Volkova          Suvorovets                  UKR              1300177   12:16  
 45569 Tatiana Liabzina          Krasnoyarsk                 RUS              8666490   12:17  
 45557 Zane Kojalovica           Ozons                       LAT              8719073   12:18  
 45589 Khorezhenkova Olga        SmolOrient                  RUS              2055969   12:19  
 45536 Irina Frolova             Sverdlovsk region           RUS              8641048   12:20  
 45587 Line Nybakken             Espoon Suunta               NOR              616263    12:21  
 45558 Anna Konanova             LSR Russia                  RUS              1411742   12:22  
 45522 Volha Aliakseyeva         OC BNTU                     BLR              250545    12:23  
 45547 Maari Idnurm              SK Aasa 5                   EST              8647288   12:24  
 45598 Zuzana Postulkova         Hana Orienteering           SVK              8071300   12:25  
 45572 Adelindina Lopes          COC Clube de Orientacao do  POR              1304241   12:26  
 45527 Svetlana Averina          Sokol Perm                  RUS              8664366   12:27  
 45532 Jolanta Bura              Auseklis IK                 LAT              8627834   12:28  
 45564 Natalia Kunitskaya        Titan OK                    RUS              8654921   12:29  
 45629 Jana Zurynkova            VSTJ Ekonom Praha           CZE              515496    12:30  
 45579 Veronica Minoiu           Clubul Sportiv Univeristate ROU              8000401   12:31  
 45531 Margit Blehner            OK West                     EST              8664203   12:32  
 45618 Siiri Vallner             SK Aasa 5                   EST              8171621   12:33  
 45624 Anke Von Gaza             OLV Uslar                   GER              8649288   12:34  
 45610 Jana Slamova              ATU Kosice                  SVK              7207626   12:35  
 45597 Marie Podrabska           Slavia Liberec orienteering CZE              8670761   12:36  
 45609 Evija Skrastina           Individuali                 LAT              8653201   12:37  
 45553 Barbara Kastner           Naturfreunde Wien           AUT              8105105   12:38  
 45551 Olena Kapara              Individual                  UKR              1300179   12:39  
 45535 Martina Erne              OLG Cordoba                 SUI              8050870   12:40  
 45561 Olena Kostina             Sever                       UKR              1300193   12:41  
 45548 Iuliia Ivshina            Sokol Perm                  RUS              8666473   12:42  
 45549 Triin Jaaniste            OK Ilves                    EST              7200979   12:43  
 45574 Nina Maki                 Jamsan Retki Veikot         FIN              8656943   12:44  
 45604 Heidi Salonen             Helsingin Suunnistajat      FIN              8657102   12:45  
 45542 Larisa Gurevich           Chelyabinsk                 RUS              8000174   12:46  
 45628 Yulia Zavialova           Omega                       RUS              1393661   12:47  
 45584 Natalia Naumova           Khabarovsk krai             RUS              8170570   12:48  
 45580 Hanna Mironava            Kamvol SK                   BLR              7207955   12:49  
 45562 Olga Kulik                Nemiga Nord                 BLR              8004307   12:50  
 45590 Pia Olsson                Skaneslattens OL            SWE              7403243   12:51  
 45595 Evandzelina Petukiene     OSK Sakas                   LTU              8651351   12:52  
 45530 Nathalie Berlinger        ULUS REISEWELT              SUI   10         8040171   12:53  
 45523 Ingela Alvmyren           Halmstad OK                 SWE   9          8120519   12:54  
 45600 Kirti Rebane              SK Mercury                  EST   8          8640104   12:55  
 45578 Lilia Migunova            Tula                        RUS   7          1302006   12:56  
 45544 Mirka Haataja             Ylikiimingin Nuijamiehet    FIN   6          1396179   12:57  
 45524 Aine Ambraziene           S Sportas                   LTU   5          8662418   12:58  
 45592 Zaiga Ozolina             Kapa OK                     LAT   4          8627784   12:59  
 45599 Irita Pukite              Kapa OK                     LAT   3          8181800   13:00  
 45627 Romana Zaborilova         OB Jenisovice               CZE   2          8680598   13:01  
 45541 Yvonne Gunell             Pargas IF                   FIN   1          8719079   13:02  

W45B
2940m 12CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 45546 Katarina Hanelova         OB Zvole                    CZE   non ranked 9200991   13:13  
 45533 Iuliia Davydova           Rus veteran                 RUS   non ranked 1633305   13:14  
 45555 Liubov Khokhlova          Rus veteran                 RUS   non ranked 5963      13:15  
 45543 Maisa Gustafsson          Rasti Jyry                  FIN   non ranked 8651780*  13:16  
 45601 Marge Rehepapp            Harju KEK RSK               EST   non ranked 227537    13:17  
 45534 Jolita Domarkiene         OK Versme                   LTU   non ranked 8662410   13:18  
 45560 Minna Koskenvuo           Espoon Suunta               FIN   non ranked 8650321   13:19  
 45582 Heli Murto                Rajamaen Rykmentti          FIN   non ranked 8638576   13:20  
 45577 Outi Marttila             Espoon Suunta               FIN   non ranked 1424742   13:21  
 45611 Eli Stensli               Loten OL                    NOR   non ranked 8201981   13:22  
 45617 Edita Urbanova            SK SKI OB Sternberk         CZE   non ranked 52480     13:23  
 45559 Anu Koskenvuo             Espoon Suunta               FIN              1398071   13:24  
 45528 Dagmar Behrend            BSV Halle Ammendorf         GER              8666016   13:25  
 45602 Ingrid Rohacova           ATU Kosice                  SVK              2023819   13:26  
 45615 Urszula Trykozko          Stowarzyszenie Team 360 sto POL              8072469   13:27  
 45568 Vivian Lee                HKOXCC                      HKG              1814383   13:28  
 45576 Anna Marchenko            U                           RUS              1201071   13:29  
 45573 Lina Lytvynenko           OK Carnika                  UKR              1300295   13:30  
 45581 Tatiana Molodkina         Birobidzhan                 RUS              8667788   13:31  
 45620 Marina Vashchenko         Birobidzhan                 RUS              8667799   13:32  
 45606 Lidija Sirvinskaite       Rudamina OK                 LTU              2118256   13:33  
 45539 Tatyana Gorbacheva        Ramtruck                    RUS              1005255   13:34  
 45563 Galyna Kulikova           SILIN                       GER              1004414   13:35  
 45603 Stephanie Ross            Orienteering Cincinnati     USA              8652548   13:36  
 45596 Olga Piskunova            Orien Draiv                 RUS              1409556   13:37  
 45538 Natalia Glushakova        Black Sea OK                RUS              2024938   13:38  
 45613 Helga Tezarek             Orienteering Klosterneuburg AUT              8080473   13:39  
 45550 Anna Jansson              OK Djerf                    SWE              227210    13:40  
 45608 Jana Skorpilova           Sportcentrum Jicin          CZE              8211303   13:41  
 45626 Maria Yashchenko          Omega                       RUS              238071    13:42  
 45591 Gunilla Oqvist            Fredrikshofs IF Skid and OK SWE              20220     13:43  
 45526 Katja Auvinen             Turun NMKY                  FIN              1424732   13:44  
 45594 Annika Pekkola            Maarian Mahti               FIN              8643001   13:45  
 45605 Ella Shved                SRD                         EST              8020870   13:46  
 45586 Alesia Novikova           Black Sea OK                RUS              7209692   13:47  
 45585 Katja Nokka               Rasti 88                    FIN              9102122   13:48  
 45625 Piritta Wartiainen        Espoon Suunta               FIN              8186820   13:49  
 45612 Khvastovskaia Svetlana    SmolOrient                  RUS              886887    13:50  
 45566 Ineta Laizane             Sigulda                     LAT              8070070   13:51  
 45575 Maria Manova              Omega                       RUS              238118    13:52  
 45525 Carolina Andersson        Kristinehamns OK            SWE              8719004   13:53  
 45588 Anu Oksanen               Saarijarven Pullistus       FIN              8650327   13:54  
 45571 Svitlana Lopatenko        Sever                       UKR              8014407   13:55  
 45583 Chernova Natalia          Ulyanovskaya oblast         RUS              8010668   13:56  
 45593 Marie Josee Parayre       Bay Area Orienteering Club  USA              8668900   13:57  
 45521 Anneli Aas                OK TON                      EST              8088024   13:58  
 45622 Annely Viikmaa            OK West                     EST              8662652   13:59  
 45529 Ingunn Berget             As NMBU Orientering         NOR              8472019   14:00  
 45616 Evgeniia Tsvetkova        Nizhniy Novgorod            RUS              7654327   14:01  
 45545 Johanna Hallqvist         Ulricehamns OK              SWE              8279401   14:02  

W50A
3720m 16CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 50540 Sonja Ecke Wihan          WAT                         AUT              8631099   11:46  
 50523 Aasa Alsio                IF Hagen                    SWE              8131823   11:47  
 50548 Rine Hanssen              Byasen IL                   NOR              8662273   11:48  
 50537 Lenka Cihakova            Sokol Kostelec nCl          CZE              8667527   11:49  
 50536 Lise Christensen          TIF Viking                  NOR              1424734   11:50  
 50580 Lea Leppik                TA OK                       EST              8012041   11:51  
 50641 Sari Tupitsa              Rasti E4                    FIN              2021812   11:52  
 50582 Eirin Lodgaard            Byasen IL                   NOR              8650323   11:53  
 50550 Marjaana Hautaniemi       Raja Karjalan Suunnistajat  FIN              8044373   11:54  
 50624 Angelina Shmidt           Individual                  RUS              1301577   11:55  
 50545 Katri Haataja             Ounasvaaran Hiihtoseura     FIN              8260668   11:56  
 50544 Tatiana Gurina            Birobidzhan                 RUS              8667800   11:57  
 50541 Jitka Fajkusova           Hana Orienteering           CZE              8006773   11:58  
 50524 Larisa Andreeva           NOVMERIDIAN                 RUS              8852019   11:59  
 50546 Lotta Haavisto            Turun Suunnistajat          FIN              8630855   12:00  
 50600 Rita Ojala                JOKA                        EST              7211142   12:01  
 50601 Annika Ottenback          Segersta OK                 SWE              8719087   12:02  
 50595 Piret Niglas              RSK Johvikas                EST              7204664   12:03  
 50543 Berit Gummus              IFK Mora OK                 SWE              8630877   12:04  
 50620 Dainora Samcenkiene       OSK Sakas                   LTU              8451037   12:05  
 50554 Manuela Hlosta            LC Erstebank                AUT              670321    12:06  
 50533 Ann Sofie Brink           Markaryds FK                SWE              1680904   12:07  
 50636 Liubov Timakova           SPARTA Rostov               RUS              1301467   12:08  
 50539 Natalja Davidenko         OK Saule                    LTU              2097073   12:09  
 50616 Susanna Rokka             Lounais Hameen Rasti        FIN              1399802   12:10  
 50585 Iben Maag                 Soelleroed OK               DEN              8719060   12:11  
 50542 Videga Gaigala            Azimuts OK                  LAT              8110222   12:12  
 50597 Helena Nolan              Edinburgh Southern Orientee GBR              8240466   12:13  
 50630 Susanne Soderholm         Strangnas Malmby OL         SWE              8201990   12:14  
 50532 Sybylle Boos              ULUS REISEWELT              SUI              8210266   12:15  
 50612 Galina Pigareva           Mile Sport SPb              RUS              1301595   12:16  
 50631 Corinne Staeuble          ULUS REISEWELT              SUI              8091129   12:17  
 50559 Inger Jalakas             Harju KEK RSK               EST              9200596   12:18  
 50573 Maria Kvarnlof            OK Roslagen                 SWE              8065040   12:19  
 50569 Helena Kristiansson       Hassleholms OK              SWE              7681220   12:20  
 50525 Svetlana Anori            Snattringe SK               RUS              8650322   12:21  
 50522 Elena Afonyushkina        Ramenskoye                  RUS              8060965   12:22  
 50651 Marika Ylikauppila        Hiisirasti                  FIN              8653204   12:23  
 50618 Maris Roosipuu            OK TON                      EST              8070366   12:24  
 50526 Ingmarie Aroneng          Bredareds IF                SWE              44447     12:25  
 50646 Liga Virbule              TAKA TOK                    LAT              8657225   12:26  
 50556 Elin Ilves                OK Kape                     EST              7206054   12:27  
 50611 Eva Pettersson            Karlskrona SOK              SWE              661215    12:28  
 50644 Marjut Varpula            Espoon Suunta               FIN              8271065   12:29  
 50551 Helena Havia Kinnala      Angelniemen Ankkuri         FIN              9160567   12:30  
 50547 Kjersti Holt Hanssen      Maaren OK                   NOR              8719094   12:31  
 50607 Virpi Palmen              Espoon Suunta               FIN              1009898   12:32  
 50561 Ingrit Kala               Estonian Orienteering Feder EST              8662650   12:33  
 50587 Natalia Makeichik         Voronezh                    RUS              8669915   12:34  
 50642 Olga Tutynina             Rus veteran                 RUS              8000802   12:35  
 50615 Anneli Rammann            Kooperaator                 EST              8001144   12:36  
 50555 Kirsi Ilmonen             Jamsan Retki Veikot         FIN              8636169   12:37  
 50558 Marika Jaadmaa            OK Voru                     EST              8667291   12:38  
 50626 Wiebke Sihver             Post SV Dresden             GER              8130668   12:39  
 50581 Madeleine Limpar          Attunda OK                  SWE   10         8006607   12:40  
 50623 Tatiana Sekhina           Velikiy Novgorod Acron      RUS   9          7890010   12:41  
 50613 Tatiana Popova            Chelyabinsk                 RUS   8          1005149   12:42  
 50599 Josefine Nordstrom        OK Triangeln                SWE   7          921107    12:43  
 50566 Jana Kink                 OK Kape                     EST   6          8648508   12:44  
 50549 Monica Hatlen             Snattringe SK               SWE   5          8213737   12:45  
 50584 Elena Lukashova           Belgorodskaja obl           RUS   4          1007602   12:46  
 50575 Ilze Lapina               Ziemelkurzeme OK            LAT   3          8666033   12:47  
 50640 Sirra Toivonen            Kangasala SK                FIN   2          8650325   12:48  
 50593 Marie Morlon              Talant Sport Orientation    FRA   1          9001026   12:49  

W50B
2940m 12CP {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 50590 Brit Vivian Meling        Stavanger Orienteringsklubb NOR   non ranked 8638367   10:01  
 50589 Sandra Mather             South Midlands Orienteering GBR   non ranked 8645290   10:02  
 50638 Ekaterina Titova          Black Sea OK                RUS   non ranked 254081    10:03  
 50610 Martina Petrova           Individual                  CZE   non ranked 232196    10:04  
 50635 Cathrine Thorhus          Verdal OK                   NOR   non ranked 434014    10:05  
 50567 Olga Kraght               Bay Area Orienteering Club  USA   non ranked 1421752   10:06  
 50572 Irena Kurklietiene        Rudamina OK                 LTU   non ranked 1412500   10:07  
 50649 Kyoko Yamada              Irumashi OLC                JPN              8640511   10:08  
 50534 Natalia Burdanova         Rus veteran                 RUS              333217    10:09  
 50560 Brigitta Josef            OLG Suhr                    SUI              345434    10:10  
 50568 Evelyn Kraintz            OK Maksimir                 CRO              7672905   10:11  
 50583 Lucy Lou                  Tibro OK                    SWE              8630888   10:12  
 50538 Janka Danihelova          Hana Orienteering           CZE              232202    10:13  
 50563 Auli Kanerva              Suunta Sepot                FIN              8111642   10:14  
 50621 Jacqueline Schmid         Swiss O Tours               SUI              2113530   10:15  
 50617 Marjut Rolig              Hauhon Sisu                 FIN              8653202   10:16  
 50557 Regina Imhof              ULUS REISEWELT              SUI              8644816   10:17  
 50596 Kai Niinepuu              RSK Johvikas                EST              889228    10:18  
 50619 Teija Sahlstrom           Espoon Akilles              FIN              8659178   10:19  
 50648 Claudia Wirz              Swiss O Tours               SUI              8636069   10:20  
 50625 Jaana Shved               SRD                         EST              218320    10:21  
 50594 Nadezhda Naumenko         Rus veteran                 RUS              1391084   10:22  
 50622 Ute Schoenfeld            SV TU Ilmenau               GER              8050167   10:23  
 50628 Charlotte Skoglund        Kils OK                     SWE              8719042   10:24  
 50650 Jane Yates                CADOC                       GBR              8662403   10:25  
 50639 Eva Tloustova             Hana Orienteering           CZE              52114     10:26  
 50647 Annsofi Welander          OK Djerf                    SWE              43714     10:27  
 50564 Helve Kansi               OK Lehola                   EST              7210022   10:28  
 50652 Kristina Zilling          OK Sodertorn                SWE              1403979   10:29  
 50574 Inese Lacare              Silva                       LAT              320276    10:30  
 50592 Ewa Misiaczek             Indywidualny Mazowieckie    POL              730740    10:31  
 50604 Eva Paalsson              IFK Mora OK                 SWE              8952019   10:32  
 50645 Zinaida Vasilyeva         SmolOrient                  RUS              8654788   10:33  
 50627 Tarja Simola              Lounais Hameen Rasti        FIN              1406439   10:34  
 50606 Pirjo Pajarinen           Helsingin Suunnistajat      FIN              1424736   10:35  
 50579 Riitta Lehvonen           Lapin Veikot                FIN              8653199   10:36  
 50535 Kristiina Butt            Individual                  FIN              8650350   10:37  
 50598 Silvia Nolte              TSV Nusse                   GER              8120268   10:38  
 50570 Daisy Kroon               RSK Johvikas                EST              1410833   10:39  
 50578 Teija Launis              Raisu Lumous                FIN              902958    10:40  
 50571 Inguna Kupca              Ozons                       LAT              9005202   10:41  
 50603 Anne Paalanen             Rajamaen Rykmentti          FIN              1304194   10:42  
 50528 Vita Avinaite             OK Saule                    LTU              1417437   10:43  
 50531 Zane Blumberga            Alnis OK                    LAT              1602330   10:44  
 50643 Dunja Van De Riet         OLifant                     NED              8220267   10:45  
 50637 Olga Titenkova            Orion                       BLR              254636    10:46  
 50591 Pirita Mikkanen           Individual                  FIN              230278    10:47  
 50602 Mara Ozola                Individual                  LAT              207953    10:48  
 50527 Annegrete Austad          Raumar Orientering          NOR              344286    10:49  
 50565 Meeli Kerem               SK Aasa 5                   EST              7200990   10:50  
 50586 Kadre Maalma              RSK Johvikas                EST              7202719   10:51  
 50634 Elena Taratuta            Voronezh                    RUS              1405051   10:52  
 50608 Veronika Pavlu            KOB Tretra Praha            CZE              232198    10:53  
 50633 Aari Talver               Individual                  EST              8180665   10:54  
 50632 Maria Douglas Stilling    FIF Hilleroed Orientering   DEN              8625632   10:55  
 50605 Merike Paapson            OK TON                      EST              660309    10:56  
 50576 Elina Lasseron            JOKA                        EST              8642294   10:57  
 50609 Johanna Perkkalainen      Epilan Esa                  FIN              8719098   10:58  
 50629 Helen Skoog               Kils OK                     SWE              8201974   10:59  
 50562 Kerttu Kanerva            Individual                  FIN              1424735   11:00  
 50530 Elena Begicheva           Black Sea OK                RUS              1661661   11:01  
 50521 Barbara Adenstedt         Orienteering Klosterneuburg AUT              8130367   11:02  

W55A
3580m 13CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 55713 Liga Zarina               Mona OK                     LAT              1410744   11:05  
 55679 Sonia Sipova              OK JISKRA NOVY BOR          CZE              8028851   11:06  
 55547 Marzena Dragowski         OK Sport                    POL              887229    11:07  
 55593 Trine Marit Justad Raaen  Lierbygda Orienteringslag   NOR              8200490   11:08  
 55542 Julie Cleary              3Roc                        IRL              8070164   11:09  
 55522 Merja Airaksinen          Kuopion Suunnistajat        FIN              2058411   11:10  
 55585 Carina Johansson          Tumba Malarhojden OK        SWE              510136    11:11  
 55556 Aase Rita Ellingsen       Wing OK                     NOR              334040    11:12  
 55663 Ieva Rozentale            Mona OK                     LAT              2021263   11:13  
 55654 Terhi Rajamaki            Kangasala SK                FIN              7206522   11:14  
 55693 Brigita Tamuza            Mona OK                     LAT              1010064   11:15  
 55644 Oxana Oskalenko           Hana Orienteering           UKR              1300137   11:16  
 55624 Caroline Mackenzie        Cleveland Orienteering Klub GBR              1008528   11:17  
 55704 Joli Wehrli               Swiss O Tours               SUI              8636804   11:18  
 55586 Susanne Johansson         Fjaras aik                  SWE              28679     11:19  
 55668 Judita Sadecka            ATU Kosice                  SVK              2051419   11:20  
 55629 Anu Mannonen              Turun Suunnistajat          FIN              39764     11:21  
 55582 Tuija Jarvinen            Hameenlinnan Tarmo          FIN              2061263   11:22  
 55684 Rota Snuka                Bebri                       LAT              8033000   11:23  
 55592 Tuija Jurvakainen         Rasti Hyry                  FIN              8070562   11:24  
 55637 Adele Newall              Cornwall Orienteering Club  GBR              8031161   11:25  
 55616 Ellen Lembra              OK Kape                     EST              7204949   11:26  
 55588 Tarja Jokikokko           Oulun Tarmo                 FIN              2048224   11:27  
 55565 Froy Grondahl             Lillomarka OL               NOR              8635803   11:28  
 55603 Irina Koloskova           Ramenskoye                  RUS              1007922   11:29  
 55550 Barbara Egger Keller      ULUS REISEWELT              SUI              8641372   11:30  
 55686 Charlie Somers Cocks      Sugar Loaf OK               GBR              8012595   11:31  
 55583 Christine Jenzer          ULUS REISEWELT              SUI              8651956   11:32  
 55699 Linda Verbraken           Belgian Orienteering Federa BEL              8629373   11:33  
 55614 Nataliia Lavrinenko       Club Ukraine                UKR              1300183   11:34  
 55571 Volha Harbachyk           Standart                    BLR              224973    11:35  
 55655 Pirjo Ramanen             Ilomantsin Urheilijat       FIN              1452438   11:36  
 55646 Paivi Paija               Lounais Hameen Rasti        FIN              1399816   11:37  
 55702 Anna Weckner Westlund     OK Tyr                      SWE              610926    11:38  
 55535 Annette Bonde             Ballerup OK                 DEN              8640550   11:39  
 55672 Larisa Savinykh           Rus veteran                 RUS              1005862   11:40  
 55523 Annlouise Almqvist        IFK Mora OK                 SWE              8719074   11:41  
 55712 Baiba Zarina              Ozons                       LAT              7212108   11:42  
 55651 Iva Poklopova             Hana Orienteering           CZE              8648631   11:43  
 55653 Inta Porike               Alnis OK                    LAT              8663322   11:44  
 55553 Paivi Einonen             Lahden Suunnistajat 37      FIN              2020765   11:45  
 55521 Tiina Aijala              Kangasala SK                FIN              707722    11:46  
 55708 Andrea Wyss               OLG Nidwalden Obwalden      SUI              8196158   11:47  
 55692 Varyhina Svetlana         Standart                    BLR              259965    11:48  
 55581 Anu Jarv                  SK Aasa 5                   EST              8639465   11:49  
 55599 Olga Khepina              BSE Novgorod                RUS              1405216   11:50  
 55683 Sara Snogerup Linse       Lunds OK                    SWE              8719036   11:51  
 55549 Gunta Dudele              Azimuts OK                  LAT              2032545   11:52  
 55577 Meri Huhtanen             Tampereen Pyrinto           FIN              8719064   11:53  
 55694 Odeta Turka               TAKA TOK                    LAT              8401628   11:54  
 55598 Ingrid Kensby             OK Tyr                      SWE              9600221   11:55  
 55534 Tatiana Bolshunova        Voronezh                    RUS              8669925   11:56  
 55714 Daiva Ziaukiene           Medeina OK                  LTU              1395420   11:57  
 55649 Silvija Penkule           Saldus OK                   LAT              8663292   11:58  
 55657 Anna Lea Rantalainen      Lahden Suunnistajat 37      FIN              8653212   11:59  
 55546 Tamara Denysenko          Hana Orienteering           UKR              8012045   12:00  
 55650 Agrita Pilabere           Meridians OK                LAT              8090261   12:01  
 55551 Kersti Ehala              JOKA                        EST              1006358   12:02  
 55700 Pilvi Heli Vettik         JOKA                        EST              997983    12:03  
 55527 Heli Antikainenpauna      Pargas IF                   FIN              1006587   12:04  
 55703 Anita Wehlin              Skogspojkarnas OK           SWE              1006370   12:05  
 55705 Maria Widmark             IF Hagen                    SWE              1230531   12:06  
 55681 Runa Skyttersaeter        Heming orientering          NOR              8180099   12:07  
 55529 Alice Bedwell             Sugar Loaf OK               GBR              8667571   12:08  
 55545 Natallia Denisova         Belaya Rus SOC              BLR              981995    12:09  
 55531 Christina Birath          Stenungsunds OK             SWE              8922019   12:10  
 55611 Paivi Lassila             RasTiimi                    FIN              8201983   12:11  
 55639 Anne Nurmi                Angelniemen Ankkuri         FIN              8719103   12:12  
 55711 Velga Zalaiskalna         Mona OK                     LAT              9200082   12:13  
 55621 Nina Ljungqvist Sarparant Lynx                        FIN              1160263   12:14  
 55664 Olena Rudakova            OC MASTER                   UKR              1300217   12:15  
 55541 Nadezhda Chumova          Novosibirsk                 RUS   10         1404777   12:16  
 55701 Marje Viirmann            Harju KEK RSK               EST   9          8662103   12:17  
 55544 Valerija Dauksiene        OK Saule                    LTU   8          8381414   12:18  
 55623 Anne Maarup               Alleroed OK                 DEN   7          8201951   12:19  
 55634 Ulla Molin                Attunda OK                  SWE   6          8000064   12:20  
 55609 Riina Laev                SK Mercury                  EST   5          351679    12:21  
 55608 Maritta Kymaelaeinen      Tampereen Pyrinto           FIN   4          8430807   12:22  
 55645 Baiba Ozola               Mona OK                     LAT   3          8628425   12:23  
 55574 Laila Hoglund             FK Herkules                 SWE   2          7620407   12:24  
 55524 Airi Alnek                OK Voru                     EST   1          8636595   12:25  

W55B
3230m 10CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 55647 Paivi Pelkonen            Keski Karjalan Rasti        FIN              9020564   12:36  
 55677 Taina Shemeikka           HELSINGIN POLIISIVOIMAILIJA FIN              1220263   12:37  
 55661 Helen Rollins             Corsaorientamento Club Roma ITA              2021334   12:38  
 55543 Natalia Cretu             CS FAURI                    MDA              2101087   12:39  
 55631 Tove Evensen Mathisen     Porsgrunn OL                NOR              341344    12:40  
 55617 Daria Lepori              Individual                  SUI              8060603   12:41  
 55635 Marika Muur               OK TON                      EST              424642    12:42  
 55528 Helen Barker              Forth Valley Orienteers     GBR              8632050   12:43  
 55618 Satu Leppanen             Hirvensalon Heitto          FIN              8083000   12:44  
 55688 Mudite Steina             Saldus OK                   LAT              8942019   12:45  
 55709 Katrin Wysujack           SSV Planeta Radebeul        GER              502217    12:46  
 55587 Fiona Johnston            Roxburgh Reivers            GBR              8628553   12:47  
 55615 Alena Lebiadzeva          BSU                         BLR              8719059   12:48  
 55658 Ulle Raudsepp             RSK Johvikas                EST              1404069   12:49  
 55596 Arja Kallio               Riihimaen Suunnistajat      FIN              2025566   12:50  
 55539 Evelyn Bueschemann        CTG Koblenz                 GER              8070704   12:51  
 55628 Merike Mandsoo            OK TON                      EST              8009338   12:52  
 55561 Heike Girardin            OLV Zug                     SUI              8160961   12:53  
 55678 Rima Simoliuniene         OK Dainava                  LTU              501153    12:54  
 55591 Kirsi Junkala             Kannuksen Ura               FIN              7211527   12:55  
 55589 Janina Jonauskiene        Devyni OSK                  LTU              8112234   12:56  
 55682 Penelope Smirthwaite      Moravian                    GBR              236263    12:57  
 55675 Andrea Schiwy             Australopers Orienteering C AUS              8212502   12:58  
 55715 Olga Zolnikova            Tumen                       RUS              8081986   12:59  
 55597 Tarja Karkkainen          Jamsan Retki Veikot         FIN              8650326   13:00  
 55560 Antra Gaumiga             Bebri                       LAT              7034197   13:01  
 55530 Ema Bikeliene             OK Labirintas               LTU              303287    13:02  
 55620 Elena Lippert             Individual                  KAZ              511106    13:03  
 55506 Galina Malakhova          SmolOrient                  RUS              2007164   13:04  
 55600 Riina Kink                Kooperaator                 EST              255603    13:05  
 55538 Jenny Buelens             FRSO Belgium                BEL              1960502   13:06  
 55613 Julia Laverack            CADOC                       GBR              8662407   13:07  
 55697 Alena Vaitsekhovich       Standart                    BLR              1401609   13:08  
 55570 Anne Margrete Hammer      Ostmarka OK                 NOR              437650    13:09  
 55687 Lyn Stanton               Auckland                    NZL              8155096   13:10  
 55536 Pia Boudrie               Vasby OK                    SWE              41985     13:11  
 55685 Hana Sochorova            Individual                  CZE              1421893   13:12  
 55576 Eva Honkysova             Hana Orienteering           CZE              2080971   13:13  
 55691 Yakubovich Svetlana       Standart                    BLR              2091588   13:14  
 55676 Suzanne Scott             Waikato                     NZL              8782019   13:15  
 55580 Terttu Jalanto            Kangasala SK                FIN              7201254   13:16  
 55563 Christina Granath         OK Sodertorn                SWE              26069     13:17  
 55648 Carola Penger             Pargas IF                   FIN              1006560   13:18  
 55610 Jane Lambert              Southdowns Orienteers       GBR              8010460   13:19  
 55706 Ute Wiedenfeld            SSV Planeta Radebeul        GER              8606480   13:20  
 55689 Aashild Stuve Strandlie   Gjoe Vard OL                NOR              1424738   13:21  
 55642 Iveta Osa                 Mona OK                     LAT              201093    13:22  
 55633 Marika Meister            OK Okas                     EST              2078946   13:23  
 55562 Jana Gorecki              USV Jena                    GER              1605      13:24  
 55606 Olga Kuzmina              Orien Draiv                 RUS              8654632   13:25  
 55638 Randi Nicolaisen          Asker Skiklubb              NOR              8719040   13:26  
 55695 Nina Ufimtseva            Tula                        RUS              1415822   13:27  
 55636 Kati Nemeth               Stigmannen Karlshamns OK    SWE              8192019   13:28  
 55558 Marion Friebe             USV Jena                    GER              236489    13:29  
 55559 Sue Garr                  Parawanga Orienteers        AUS              9101030   13:30  
 55690 Larisa Sukhorukova        Bryansk                     RUS              1602301   13:31  
 55622 Anne Loever               Stord Orientering           NOR              1426932   13:32  
 55670 Tuulikki Salmenkyla       Helsingin Suunnistajat      FIN              1413766   13:33  
 55569 Ragnhild Hald             Kristiansand OK             NOR              8719028   13:34  
 55667 Kaija Ruotsalainen        Rasti Hyry                  FIN              8650328   13:35  
 55548 Barbara Dresel            SC Klecken                  GER              8649284   13:36  
 55627 Elena Malkowa             Post SV Dresden             GER              7201230   13:37  
 55698 Helena Vavrusova          KOB Tretra Praha            CZE              232195    13:38  
 55525 Violeta Anceriene         OK Kopa                     LTU              7206324   13:39  
 55604 Eeva Korhonen             Raja Karjalan Suunnistajat  FIN              9102266   13:40  
 55626 Susanne Maibach           ULUS REISEWELT              SUI              8130963   13:41  
 55595 Pia Kack Fritzell         Gudhems IF                  SWE              642421    13:42  
 55567 Tina Hagard               Ravetofta OK                SWE              601224    13:43  
 55579 Alla Ivleva               Everest Russia LO           RUS              2040081   13:44  
 55716 Svetlana Zueva            Navicom Garmin              RUS              8661703   13:45  
 55555 Ivanchilova Elena         SmolOrient                  RUS              2007148   13:46  
 55612 Saija Laurila             Kangasala SK                FIN              7201260   13:47  
 55665 Rosmarie Rudolf           ULUS REISEWELT              SUI              8640236   13:48  
 55526 Audrone Andriulioniene    OK Kopa                     LTU              7211422   13:49  
 55640 Kerstin Ohlsson           Haninge SOK                 SWE              8238991   13:50  
 55557 Ida Flatmo Engen          Raumar Orientering          NOR              9560074   13:51  
 55584 Sari Jetsonen             OC DUBHE                    FIN              8644837   13:52  
 55564 Heidi Graumann            ESV Lok Schoeneweide Berlin GER              8201263   13:53  
 55568 Riitta Hakkarainen        Raja Karjalan Suunnistajat  FIN              1201062   13:54  
 55607 Anna Kuznetsova           VeterOK                     RUS              1302148   13:55  
 55632 Arune Maumeviciene        OK Kopa                     LTU              7208260   13:56  

W55C
2750m 13CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 55630 Lea Martikainen           OK Trian                    FIN   non ranked 354744*   10:01  
 55540 Lai Kuen Candy Chui       HKOC                        HKG   non ranked 8168168   10:02  
 55662 Mari Roots                TA OK                       EST   non ranked 8091064   10:03  
 55652 Svitlana Polovinko        Sever                       UKR   non ranked 1300166   10:04  
 55669 Anita Saevareid           Os Orienteringsklubb        NOR   non ranked 1561964   10:05  
 55552 Marianne Eilertsen        Bodo og omegn IF Orienterin NOR   non ranked 8650266   10:06  
 55680 Olga Sipyagina            Kovrov                      RUS   non ranked 2018478   10:07  
 55605 Olena Kozlova             OK Carnika                  UKR   non ranked 1300230   10:08  
 55674 Monika Scherrer           OLG Basel                   SUI   non ranked 8114535   10:09  
 55660 Maarit Ritakallio         Lynx                        FIN   non ranked 8300550   10:10  
 55590 Torild Jorgensen          Ostmarka OK                 NOR   non ranked 434170    10:11  
 55601 Mare Kitsnik              Saku                        EST   non ranked 8044372   10:12  
 55643 Elena Osipenkova          Rus veteran                 RUS   non ranked 2040777   10:13  
 55710 Irja Yli Eerola           Hameenlinnan Tarmo          FIN   non ranked 7211479   10:14  
 55575 Iris Hohberg              ASG Teutoburger Wald        GER   non ranked 8090262   10:15  
 55625 Brigitte Maget            SKV OLG Deutsch Kaltenbrunn AUT              8111211   10:16  
 55507 Lea Martikainen           OK Trian                    FIN              354744    10:17  
 55533 Anna Boiko                Black Sea OK                RUS              238340    10:18  
 55656 Ingrid Ranna              Ilves OK                    EST              8631403   10:19  
 55707 Wai Ching Vickie Wong     Apex Action                 HKG              1814583   10:20  
 55572 Anneli Hautaniemi         Tampereen Pyrinto           FIN              1414142   10:21  
 55666 Larisa Rumiantseva        Rus veteran                 RUS              2004180   10:22  
 55696 Kirsten Urhoej            OK Vinderoed 92             DEN              331774    10:23  
 55532 Kerstin Bjornegren        Vasby OK                    SWE              41916     10:24  
 55537 Diana Bridger             ORIENTACTION                CYP              8201914   10:25  
 55594 Iva Kabrtova              OK RECO SPORT               CZE              2113055   10:26  
 55641 Tiina Oras                OK Ilves                    EST              8011238   10:27  
 55578 Kyrychenko Iryna          OK Carnika                  UKR              1300210   10:28  
 55566 Ulrika Haajanen           OK RASEBORG                 FIN              7132724   10:29  
 55602 Larisa Kolechkina         Rus veteran                 RUS              2024894   10:30  
 55554 Pirkko Ekdahl             Nivalan Suunnistajat        FIN              8201962   10:31  

W60A
3330m 11CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 60717 Eva Sladkova              Sokol Tehov                 CZE              8663158   10:51  
 60560 Viktoriia Fershalova      Rus veteran                 RUS              8680096   10:52  
 60614 Marianne Klasson          Ulricehamns OK              SWE              7570826   10:53  
 60669 Tatsiana Nikitsina        Standart                    BLR              222498    10:54  
 60687 Ulle Poldoja              Ilves OK                    EST              8334122   10:55  
 60664 Hisako Murakoshi          Japanese Orienteering Feder JPN              1310916   10:56  
 60757 Margrit Widmer            OLG Oberwil                 SUI              8639458   10:57  
 60575 Marit Gustafsson          Eds SK                      SWE              9581029   10:58  
 60658 Natalia Mikhonina         Rus veteran                 RUS              2040855   10:59  
 60540 Maija Cerjaka             Kapa OK                     LAT              8650184   11:00  
 60677 Mona Ordqvist             Kils OK                     SWE              8719032   11:01  
 60600 Helena Jumppanen          Pihkaniskat                 FIN              7311      11:02  
 60547 Natalia Deconescu         CS Orienteering Masters Hun ROU              8640214   11:03  
 60523 Monika Ammann             OLG St. Gallen/Appenzell    SUI              8061159   11:04  
 60629 Magnhild Kvaal            Verdal OK                   NOR              8653215   11:05  
 60688 Siiri Poopuu              JOKA                        EST              2014920   11:06  
 60750 Marjo Virtanen            Hiisirasti                  FIN              8646995   11:07  
 60744 Saima Vaerton             OK Polva Kobras             EST              8636859   11:08  
 60601 Ulle Kadak                OK Lehola                   EST              8009334   11:09  
 60741 Hannele Uusitalo          Loimaan Jankko              FIN              690010    11:10  
 60539 Dace Cebule               Ogre OK                     LAT              8666101   11:11  
 60584 Ann Catherine Henriksson  Pargas IF                   FIN              1006593   11:12  
 60645 Lotta Linsefors           Lunds OK                    SWE              8461030   11:13  
 60680 Christine Patterson       Clydeside Orienteers        GBR              8656110   11:14  
 60648 Mari Louise Lundgren      Stora Tuna OK               SWE              581129    11:15  
 60593 Andra Jansone             Individuali                 LAT              8636838   11:16  
 60672 Gun Viol Lang             OK RASEBORG                 FIN              8640503   11:17  
 60689 Olga Pozhidaeva           Azimut                      RUS              1005460   11:18  
 60748 Olga Vedina               Ermak                       RUS              8640207   11:19  
 60678 Linda Pakuls              Wimborne Orienteers         GBR              8241284   11:20  
 60647 Susanne Luescher          OLK Argus                   SUI              8002012   11:21  
 60587 Milada Holinkova          Hana Orienteering           CZE              8648621   11:22  
 60631 Veronika Lange            USC Magdeburg               GER              8241158   11:23  
 60724 Kirsty Staunton           Wimborne Orienteers         GBR              909056    11:24  
 60668 Regina Neukom             ULUS REISEWELT              SUI              8200519   11:25  
 60753 Jannike Wahlberg          OK Kare                     SWE              36743     11:26  
 60589 Sarah Howes               Saxons Orienteering Club    GBR              8060259   11:27  
 60522 Galina Akinina            Magadan                     RUS              238304    11:28  
 60526 Lisa Annersand            OK Tyr                      SWE              402858    11:29  
 60642 Nadezda Levicheva         VERESK SPB                  RUS              1470680   11:30  
 60533 Tetyana Bozhko            O Club                      UKR              1000412   11:31  
 60705 Alena Rosecka             UNITOP Zdar                 CZE              8655485   11:32  
 60721 Rannveig Solli            Askoy OL                    NOR              1009861   11:33  
 60685 Olga Pokotilo             Poliks                      RUS              8643702   11:34  
 60662 Outi Montonen             Ita Hameen Rasti            FIN              8303053   11:35  
 60635 Gunilla Larsson           Bredareds IF                SWE              1570415   11:36  
 60755 Gudrun Wegeland           OK Nolaskogsarna            SWE              8000600   11:37  
 60754 Ann Warma Laas            OK Skogshjortarna           SWE              1958103   11:38  
 60682 Anne Pelto Huikko         Hiisirasti                  FIN              2048121   11:39  
 60554 Evalena Ericson           Sodertalje Nykvarn Orienter SWE              7027088   11:40  
 60626 Ada Kucharova             KOS TJ Tesla Brno           CZE              8654911   11:41  
 60582 Brittmarie Hellgren       OK Alvsjo Orby              SWE              895464    11:42  
 60563 Birgitte Birck Frederikse Alleroed OK                 DEN              8626197   11:43  
 60709 Tuula Sani                Hollolan Urheilijat 46      FIN              8670551   11:44  
 60727 Bjorg Svanberg            Royken OL                   NOR              248404    11:45  
 60692 Merja Puromies            Espoon Suunta               FIN              8660049   11:46  
 60683 Arlette Piguet            ULUS REISEWELT              SUI              8636082   11:47  
 60726 Ene Sulg                  OK Orvand                   EST              1413764   11:48  
 60630 Tuula Lallo               OK Trian                    FIN              354714    11:49  
 60558 Tamara Fedorova           Sokol Perm                  RUS              8667313   11:50  
 60690 Vitalija Ptasekiene       Devyni Labirintai           LTU              8667576   11:51  
 60576 Kirsi Hakomaki            Helsingin Suunnistajat      FIN              40729     11:52  
 60612 Marika Kirsspuu           TA OK                       EST              8391800   11:53  
 60613 Pirjo Kivioja             Salon Vilpas                FIN              338653    11:54  
 60531 Grete S Borge Hovi        Skien OK                    NOR              8182325   11:55  
 60694 Eva Rabe Magnusson        IF Hagen                    SWE              15628     11:56  
 60610 Maija Kerkola             Hameenlinnan Tarmo          FIN              580225    11:57  
 60618 Kaethi Kohler             OLG Dachsen                 SUI              8020459   11:58  
 60546 Olga Danilchenkova        Moscow                      RUS              1403858   11:59  
 60565 Elisabeth Fries           Umea OK                     SWE              7662220   12:00  
 60536 Velga Busa                Mona OK                     LAT              8177770   12:01  
 60653 Carey Martin              Orienteering Taranaki       NZL   10         8628559   12:02  
 60611 Kirsi Kihlstrom           Rasti E4                    FIN   9          209076    12:03  
 60524 Kane Andersson            IFK Mora OK                 SWE   8          8262922   12:04  
 60623 Feoktista Krivusha        Rus veteran                 RUS   7          9200439   12:05  
 60714 Lidia Shorokhova          Moscow                      RUS   6          8652415   12:06  
 60605 Maija Kakela              Puolangan Ryhti             FIN   5          2056097   12:07  
 60652 Marie Malmberg            Kvarnsvedens GoIF OK        SWE   4          8195701   12:08  
 60549 Liubov Dutseva            Individual                  RUS   3          2024992   12:09  
 60561 Mette Filskov             OK Soro                     DEN   2          8658641   12:10  
 60749 Danute Vilkeliene         OK Levuo                    LTU   1          1395413   12:11  

W60B
2940m 11CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 60596 Ellen Kuehn Jensen        Ballerup OK                 DEN              202087    12:21  
 60551 Nataliya Elagina          Kovrov                      RUS              2070321   12:22  
 60734 Rachel Thomas             South Midlands Orienteering GBR              8201911   12:23  
 60758 Eva Wildmark              FK Boken                    SWE              304871    12:24  
 60743 Elena Vadiukhina          Moscow Dinamo               RUS              2076677   12:25  
 60580 Kathy Haynes              South London Orienteers     GBR              8140257   12:26  
 60588 Kari Kamstrup Hovind      Raumar Orientering          NOR              208952    12:27  
 60607 Anita Karlsson            OK Sodertorn                SWE              581012    12:28  
 60529 Marianne Bandixen         OLG Pfaeffikon              SUI              8003002   12:29  
 60713 Valentina Shestakova      Sokol Perm                  RUS              8004545   12:30  
 60681 Angela Pearson            Edmonton Overlanders Orient CAN              8201967   12:31  
 60729 Anita Talltjarn           Vasteras SOK                SWE              259214    12:32  
 60594 Andrea Janus              SSV Planeta Radebeul        GER              8201940   12:33  
 60624 Malgorzata Krochmal       KU AZS WAT Warszawa         POL              8280359   12:34  
 60640 Gertraud Leonhardt        OC Fuerstenfeld             AUT              8181718   12:35  
 60606 Sirpa Kangasaho           Hiidenkiertajat             FIN              1304187   12:36  
 60746 Taisiia Vasileva          Snattringe SK               RUS              2024748   12:37  
 60627 Gulsina Kucherenko        Lytkarino                   RUS              1301178   12:38  
 60591 Liudmila Iurmanova        Ramenskoye                  RUS              1301453   12:39  
 60656 Eva Mezo                  PVM                         HUN              1396256   12:40  
 60654 Pauline Mcadam            Roxburgh Reivers            GBR              8150159   12:41  
 60609 Karen Marie Kayser        Fana IL                     NOR              8653213   12:42  
 60663 Pat Moody                 Deeside Orienteering Club   GBR              8220712   12:43  
 60622 Jette Dina Kreiberg       OK Roskilde                 DEN              1130457   12:44  
 60567 Sarka Gabrielova          Hana Orienteering           CZE              2085653   12:45  
 60619 Iryna Konan               Standart                    BLR              337643    12:46  
 60735 Tatiana Tkachuk           Khabarovsk krai             RUS              1633956   12:47  
 60702 Christine Robinson        Lakeland Orienteering Club  GBR              8632891   12:48  
 60625 Birgitte Kruger           Helsingoer SOK              DEN              8631610   12:49  
 60621 Tamara Kosmaceva          Kapa OK                     LAT              8650334   12:50  
 60537 Hana Cabrnochova          KOB Kladno                  CZE              416324    12:51  
 60628 Maire Kure                OK Kape                     EST              8000459   12:52  
 60661 Eva Molen                 Skarpnacks OL               SWE              33509     12:53  
 60577 Kristina Hammarfalk       Ostersunds OK               SWE              8198290   12:54  
 60723 Dace Stagite              Selijas Mezs OSK            LAT              541002    12:55  
 60655 Heidi Meyer Midtun        Freidig                     NOR              8653217   12:56  
 60608 Maya Karovic              Hana Orienteering           SVK              1400941   12:57  
 60745 Jen Vanreusel             hamok                       BEL              440482    12:58  
 60740 Lea Tusis                 JOKA                        EST              8646187   12:59  
 60736 Marje Tobreluts           OK Polva Kobras             EST              1412039   13:00  
 60737 Eha Tolm                  OK Orvand                   EST              305472    13:01  
 60574 Daniela Guglielmetti      GOLD Savosa                 SUI              8099999   13:02  
 60564 Margi Freemantle          Yarra Valley Orienteering C AUS              8643993   13:03  
 60718 Reidun Fallan Smaavik     Freidig                     NOR              770005    13:04  
 60706 Marita Saari              Hiisirasti                  FIN              8650308   13:05  
 60730 Ilze Tase                 Ogre OK                     LAT              8291159   13:06  
 60716 Inger Lise T Skaarholen   Loten OL                    NOR              750501    13:07  
 60641 Aino Leppanen             Rasti Jyry                  FIN              1602688   13:08  
 60538 Linnea Carlsson           Skarpnacks OL               SWE              37484     13:09  
 60604 Helena Kajaala Ylikoski   Valkeakosken Haka           FIN              1405512   13:10  
 60572 Siren Greve               Bergens TF                  NOR              8100077   13:11  
 60581 Eli Blomseth Helgesen     Soerreisa OL                NOR              2089513   13:12  
 60644 Raili Liimatainen         Hyvinkaan Rasti             FIN              502356    13:13  
 60633 Lena Larsson              Sala OK                     SWE              8303057   13:14  
 60552 Eva Emanuelsson           Helsingborgs SOK            SWE              8210458   13:15  
 60693 Paeivi Raatikainen        Rasti E4                    FIN              9201546   13:16  
 60761 Tatiana Yaroslavtseva     Ramenskoye                  RUS              929213    13:17  
 60543 Britt Claesson            IFK Mora OK                 SWE              9590116   13:18  
 60676 Christina Olsson          Skaneslattens OL            SWE              580810    13:19  
 60639 Dzintra Leja              Alnis OK                    LAT              207676    13:20  
 60562 Rita Forsstrom            OK RASEBORG                 FIN              8629984   13:21  
 60569 Liubov Gerasimova         VelNovgorod                 RUS              2041768   13:22  
 60525 Anne Lise Andreassen      Sandefjord OK               NOR              225481    13:23  
 60720 Ulla Soininen             Sayneisen Salpa             FIN              1424740   13:24  
 60620 Anne Koppel               Saku                        EST              2088114   13:25  
 60722 Anne Sorum                Indre Ostfold OK            NOR              7202678   13:26  
 60728 Agnes Takacs              Szegedi Vasutas SE          HUN              1396146   13:27  
 60649 Audrone Lupeikiene        Devyni OSK                  LTU              303457    13:28  
 60632 Avramenko Larisa          Standart                    BLR              8644989   13:29  
 60659 Mirja Liisa Mikkolainen   Valkeakosken Haka           FIN              8650331   13:30  
 60715 Lena Sjostrom             Umea OK                     SWE              7601382   13:31  
 60739 Antonina Tumak            MIDIZ                       UKR              1006027   13:32  
 60527 Sviatlana Atamanovich     Turlan                      BLR              7203864   13:33  
 60615 Nadezhda Klopovskaia      Standart                    BLR              1009494   13:34  
 60760 Liudmila Yanshyna         Individual                  BLR              1401610   13:35  
 60534 Ruth Brodmann             ULUS REISEWELT              SUI              8642199   13:36  
 60751 Mirka Vlazna              Hana Orienteering           CZE              52698     13:37  
 60592 Olga Jakovleva            RSK Johvikas                EST              1406430   13:38  
 60636 Diane Leakey              South London Orienteers     GBR              8040456   13:39  
 60599 Reet Johanson             OK Polva Kobras             EST              8719015   13:40  
 60698 Gea Rennel                Harju KEK RSK               EST              1007292   13:41  

W60C
2610m 11CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 60571 Helene Greminger          ULUS REISEWELT              SUI   non ranked 7000171   10:01  
 60555 Kristina Eriksson         Dalaportens OL              SWE   non ranked 2000151   10:02  
 60557 Barbro Falck Ytter        Gjoe Vard OL                NOR   non ranked 7202359   10:03  
 60553 Jacqueline Embrey         Deeside Orienteering Club   GBR   non ranked 8170958   10:04  
 60585 Anne Hickling             Edinburgh Southern Orientee GBR   non ranked 24850     10:05  
 60598 Elisabeth Johannesen      Royken OL                   NOR   non ranked 8650182   10:06  
 60646 Irina Lomova              Rus veteran                 RUS   non ranked 238365    10:07  
 60732 Virve Tengman             Raja Karjalan Suunnistajat  FIN   non ranked 9201801   10:08  
 60695 Mona Lene Rasmussen       OK HTF Haderslev            DEN   non ranked 1201162   10:09  
 60643 Ewa Lewon                 UMKS Orkan Ostroda          POL   non ranked 889676    10:10  
 60684 Kaisu Piirto              Jamsan Retki Veikot         FIN   non ranked 8657309   10:11  
 60544 Jill Cochrane             SROC                        GBR   non ranked 8090257   10:12  
 60521 Marianne Ahlstrom         OK Storsjon                 SWE   non ranked 451740    10:13  
 60712 Berit Selling             Harnosands OK               SWE   non ranked 402913    10:14  
 60597 Oddny Joergensen          IK Grane Arendal Orienterin NOR   non ranked 7210162   10:15  
 60528 Roma Baleisiene           Devyni OSK                  LTU   non ranked 8629866   10:16  
 60667 Kari Elisabeth Natvig     Nittedal Orientering        NOR   non ranked 1010077   10:17  
 60568 Isobel Gannon             Wimborne Orienteers         GBR   non ranked 8650330   10:18  
 60671 Gunilla Nilsson           OK Tyr                      SWE   non ranked 1570517   10:19  
 60530 Grete Berntsen            Maaren OK                   NOR   non ranked 8719078   10:20  
 60535 Olga Burlinova            Ramenskoye                  RUS   non ranked 2300055   10:21  
 60634 Kerstin Larsson           OK Skogshjortarna           SWE   non ranked 19527     10:22  
 60742 Helene Vacarisas          Individual                  NOR   non ranked 8653219   10:23  
 60686 Darina Polackova          Hana Orienteering           SVK   non ranked 1407865   10:24  
 60651 Bente Madsen              Tisvilde Hegn OK            DEN   non ranked 8250259   10:25  
 60711 Martina Schmidtko         USC Magdeburg               GER   non ranked 8667609   10:26  
 60733 Joelle Theunckens         FRSO Belgium                BEL   non ranked 1958330   10:27  
 60590 Anne Hoy                  Edinburgh Southern Orientee GBR   non ranked 2074491   10:28  
 60704 Ilme Roosi                OK Orvand                   EST              2014901   10:29  
 60752 Kai Voolaine              OK TON                      EST              7208306   10:30  
 60660 Brith Mohlin              IK Stern                    SWE              258695    10:31  
 60616 Hannele Knaapinen         Sauvon Urheilijat           FIN              230268    10:32  
 60703 Margarida Rocha           GD4C Grupo Desportivo 4 Cam POR              1304110   10:33  
 60747 Svetlana Vedernikova      Orien Draiv                 RUS              9201858   10:34  
 60602 Urve Kain                 OK TON                      EST              2123995   10:35  
 60570 Turid Giil                Rond OL                     NOR              1009820   10:36  
 60666 Minako Narita             Irumashi OLC                JPN              9102205   10:37  
 60699 Melinda Riley             South Yorkshire Orienteers  GBR              8160456   10:38  
 60719 Eva Smickova              Hana Orienteering           CZE              52412     10:39  
 60675 Chilova Olga              Orienteering Ottawa         CAN              2132931   10:40  
 60650 Olga Luskova              OK Chrastava                CZE              8170      10:41  
 60691 Arja Pulkkinen            Helsingin Suunnistajat      FIN              9101276   10:42  
 60638 Arja Lehtolinna           Individual                  FIN              2045593   10:43  
 60670 Edel Sofie Nilsen         Asker Skiklubb              NOR              8650255   10:44  
 60548 Valentina Dmitrieva       BSE Novgorod                RUS              2107645   10:45  
 60559 Nermin Fenmen             ANKARA GSM                  GBR              8021156   10:46  
 60756 Christina Wehrli Herzig   ULUS REISEWELT              SUI              8719045   10:47  
 60573 Bente Groendalen          Hamar OK                    NOR              1408133   10:48  
 60738 Yvonne Toven              Koping Kolsva OK            SWE              550514    10:49  
 60579 Elizabeth Hatley          Bayside Kangaroos Orienteer AUS              204284    10:50  
 60679 Sirpa Papinsaari          Kangasala SK                FIN              7201251   10:51  
 60665 Kaija Muukkonen           Joutsenon Kullervo          FIN              1633842   10:52  
 60556 Elena Evlakova            Voronezh                    RUS              1411959   10:53  
 60759 Yuk Hing Wong             Hong Kong Orienteering Club HKG              8992019   10:54  
 60700 Tiina Rillo               Otepaa SK                   EST              8664199   10:55  
 60707 Arja Saari                Rasti Pernio                FIN              1005553   10:56  
 60674 Ozhegova Olga             Vladimirskaya oblast        RUS              250856    10:57  
 60637 Leena Leesment            SRD                         EST              8029700   10:58  
 60617 Lindsey Knox              Roxburgh Reivers            GBR              8151419   10:59  
 60595 Dagmar Jelinkova          Hana Orienteering           CZE              7209285   11:00  
 60708 Roennaug Sagbakken        Loten OL                    NOR              2075446   11:01  
 60696 Anne Raunio               Sauvon Urheilijat           FIN              9001955   11:02  
 60545 Janet Cronk               West Anglian Orienteering C GBR              8641532   11:03  
 60762 Olga Yurchenko            Ramenskoye                  RUS              238194    11:04  
 60701 Maggie Roach              South London Orienteers     GBR              8160257   11:05  
 60673 Anneli Ojapalo            Rajamaen Rykmentti          FIN              8004295   11:06  
 60541 Marina Cherkasova         Neva                        RUS              2025679   11:07  
 60697 Wenche Rekkedal           Bodo og omegn IF Orienterin NOR              1421711   11:08  
 60731 Anki Teike Andersson      Forsa OK                    SWE              8719106   11:09  
 60532 Inge Bosina               Naturfreunde Wien           AUT              1310152   11:10  
 60657 Lida Michailova           Devyni Labirintai           LTU              303268    11:11  
 60566 Hanne Frost               Ballerup OK                 DEN              1428720   11:12  
 60725 Galina Suchilova          Lytkarino                   RUS              2040735   11:13  
 60603 Viola Kaiser              OL Bad Schandau             GER              8201059   11:14  
 60710 Raija Savolainen          Tampereen Pyrinto           FIN              1004256   11:15  

W65A
3330m 13CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 65744 Pirjo Viitala             Turun Metsankavijat         FIN              1396193   10:41  
 65656 Eva Nordahl               OK Pan Kristianstad         SWE              17157     10:42  
 65624 Kirsti Laukkanen          Hameenlinnan Tarmo          FIN              7208199   10:43  
 65672 Liivi Parik               Otepaa SK                   EST              1000006   10:44  
 65536 Kirsten Bobach            Aalborg OK                  DEN              8201985   10:45  
 65709 Tatiana Shevchenko        Rus veteran                 RUS              1301597   10:46  
 65647 Randi Kristin Naerum      Larvik OK                   NOR              8663368   10:47  
 65756 Vladislava Zvirbule       KO OK                       LAT              886222    10:48  
 65595 Pirjo Karvonen            Suomusjarven Sisu           FIN              2056233   10:49  
 65730 Eija Tikka                Raja Karjalan Suunnistajat  FIN              9201805   10:50  
 65587 Maarit Juura              Kankaanpaan Suunnistajat    FIN              8664195   10:51  
 65597 Evgenia Kaslova           Individual                  RUS              2040715   10:52  
 65548 Violeta Dudiene           Rudamina OK                 LTU              1301702   10:53  
 65649 Tuire Niemi               Tampereen Pyrinto           FIN              1201086   10:54  
 65633 Valentina Makovkina       Lermontov                   RUS              1300614   10:55  
 65577 Annlou Husen              Farum OK                    DEN              216713    10:56  
 65609 Nataliia Kostina          Black Sea OK                RUS              2055686   10:57  
 65724 Ingrid E Strom            Ronneby OK                  SWE              1521007   10:58  
 65556 Lieve Geens               Trol                        BEL              8660035   10:59  
 65552 Jana Eremiasova           Hana Orienteering           CZE              52361     11:00  
 65589 Pirkko Kalliola           Maarian Mahti               FIN              1304247   11:01  
 65683 Leili Prans               OK Ilves                    EST              1401172   11:02  
 65547 Cathy Dawson              Gafanhori                   POR              8088099   11:03  
 65729 Zaripova Tatiana          Ulyanovskaya oblast         RUS              2005894   11:04  
 65524 Herdis Alvheim            Fana IL                     NOR              334121    11:05  
 65588 Anne Kaill                IK Omega                    SWE              8041215   11:06  
 65620 Sirpa Lakanen             Raja Karjalan Suunnistajat  FIN              9202035   11:07  
 65603 Sue Key                   Melbourne Forest Racers     AUS              8650338   11:08  
 65550 Stina Elfving             Byasen IL                   NOR              7007026   11:09  
 65716 Asa Stahl                 Hjarnarps GH OL             SWE              7500209   11:10  
 65631 Horvath Magda             Tipo Tajfuto es Kornyezetve HUN              8719054   11:11  
 65663 Siri Oekstad              Oddersjaa SSK               NOR              1351310   11:12  
 65568 Berit Hegdal              Bergens TF                  NOR              211565    11:13  
 65681 Sigita Violeta Podolinski Devyni OSK                  LTU              8112238   11:14  
 65707 Nadiia Serdiuk            Centurion                   UKR              1407024   11:15  
 65714 Gro Solnoerdal            Rudsbygd IL                 NOR              334035    11:16  
 65713 Tatiana Sokolova          Veresk                      RUS              2091628   11:17  
 65706 Inger Schwartz            OK Sodertorn                SWE              17000     11:18  
 65654 Janice Nisbet             Edinburgh Southern Orientee GBR              8210953   11:19  
 65701 Anu Saue                  Hiiumaa OK                  EST              2007531   11:20  
 65699 Hely Salmenoja            Hirvensalon Heitto          FIN              8086000   11:21  
 65562 Monica Gustafsson         IK Jarl Rattvik             SWE              8719093   11:22  
 65722 Sidsel Storihle           Ringsaker OK                NOR              331711    11:23  
 65539 Gerda Christiansen        Koege OK                    DEN              8657110   11:24  
 65543 Lis Daehli                Loten OL                    NOR              8004299   11:25  
 65621 Raija Lappetelainen       Hyvinkaan Rasti             FIN              1006414   11:26  
 65657 Maria Nordwall            OK Kolmarden                SWE              8719035   11:27  
 65650 Mare Niitsoo              OK TON                      EST              7207112   11:28  
 65748 Rita Wickholm             OK Trian                    FIN              354702    11:29  
 65601 Laimute Keiniene          Devyni Labirintai           LTU              8112237   11:30  
 65525 Anne Arold                OK Ilves                    EST              899196    11:31  
 65710 Irina Smirnova            Ecran SPb                   RUS              8643003   11:32  
 65727 Hille Tasa                SK Saue Tammed              EST              8664600   11:33  
 65600 Alina Kazantseva          NOVMERIDIAN                 RUS              1003277   11:34  
 65682 Olha Poznaieva            O Club                      UKR              1300185   11:35  
 65583 Anna Karin Johansson      Vandrarringen               SWE              439897    11:36  
 65739 Ivana Ulehlova            OK JISKRA NOVY BOR          CZE              2090862   11:37  
 65723 Ingrid Strande            Skien OK                    NOR              981866    11:38  
 65610 Egle Krasuckiene          OK Labirintas               LTU              500411    11:39  
 65686 Erja Raiko                Hyvinkaan Rasti             FIN              7141416   11:40  
 65537 Tamara Bortnovskaya       Moscow Dinamo               RUS              8638359   11:41  
 65661 Gerda Oeen                Stord Orientering           NOR              8643007   11:42  
 65573 Christina Hjertson        OK Linne                    SWE              520915    11:43  
 65752 Ursula Wolf               ULUS REISEWELT              SUI              8665422   11:44  
 65632 Paulina Majova            KOBRA Bratislava            SVK              8350835   11:45  
 65599 Kyllikki Kauppinen        Kalevan rasti               FIN              9102127   11:46  
 65557 Inara Gipsle              Thames Valley Orienteering  GBR              8661144   11:47  
 65581 Margareta Johansson       Halmstad OK                 SWE              7520808   11:48  
 65717 Irena Stankeviciute       OK Dainava                  LTU              8654425   11:49  
 65628 Inger Lindholm            Fjaras aik                  SWE              28675     11:50  
 65604 Christine Kiddier         Border Liners               GBR              8630958   11:51  
 65740 Jurate Uleviciene         Devyni Labirintai           LTU   10         8651343   11:52  
 65551 Ulla Engelby              OK Pan Kristianstad         SWE   9          540609    11:53  
 65719 Irina Stepanova           Rus veteran                 RUS   8          8719052   11:54  
 65696 Irmeli Saari              Hirvensalon Heitto          FIN   7          8118101   11:55  
 65737 Eva Tykesson              Ravetofta OK                SWE   6          9070530   11:56  
 65527 Gabriella Axelsson        Idefjordens SK              SWE   5          530110    11:57  
 65754 Lauma Zilko               Kapa OK                     LAT   4          7555000   11:58  
 65522 Alida Abola               Ozons                       LAT   3          8680001   11:59  
 65534 Gerd Bjoerseth            Krokstadoera IL             NOR   2          540227    12:00  
 65586 Margrete Jorandli         Gjoe Vard OL                NOR   1          9102248   12:01  

W65B
2750m 13CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 65563 Raija Haasto              Hirvensalon Heitto          FIN              8972019   12:11  
 65747 Sigrid Wenzel             SSV Planeta Radebeul        GER              2032201   12:12  
 65565 Lisbet Hansen             FSK Orientering             DEN              8637587   12:13  
 65703 Irena Savicova            Hana Orienteering           CZE              51136     12:14  
 65712 Anne Soderblom            Pargas IF                   FIN              8650207   12:15  
 65641 Leena Metsamaki           Turun Suunnistajat          FIN              1302999   12:16  
 65613 Eli Kristoffersen         Verdal OK                   NOR              334169    12:17  
 65622 Leybov Lapushner          Galil                       ISR              1396153   12:18  
 65743 Valentina Vasilyeva       Lytkarino                   RUS              238380    12:19  
 65614 Zdenka Krizova            UNITOP Zdar                 CZE              8659406   12:20  
 65627 Anita Lindbohm            Skarpnacks OL               SWE              202584    12:21  
 65584 Kristin Johansson         Karlskrona SOK              FIN              21069     12:22  
 65596 Iris Karvonen             Leppavaaran Sisu            FIN              7207743   12:23  
 65558 Marianne Graf             Swiss O Tours               SUI              8530214   12:24  
 65705 Valentina Schlee          OLV Steinberg               GER              336079    12:25  
 65559 Agneta Granstrom          SOK Aneby                   SWE              17128     12:26  
 65572 Terttu Hintukainen        Turun Suunnistajat          FIN              1004331   12:27  
 65659 Eija Nurminen             Tampereen Pyrinto           FIN              415523    12:28  
 65635 Barbara Martin            Parawanga Orienteers        AUS              9523399   12:29  
 65636 Monica Martinsson         OK Tranan                   SWE              540504    12:30  
 65715 Jitka Stablova            Hana Orienteering           CZE              52557     12:31  
 65553 Helene Eriksdotter        Ostersunds OK               SWE              2801162   12:32  
 65531 Anneli Bergstrom          Espoon Suunta               FIN              8201952   12:33  
 65674 Helvi Petays              Pihkaniskat                 FIN              8201901   12:34  
 65751 Margaret Willdig          Octavian Droobers           GBR              8401765   12:35  
 65625 Mare Leis                 OK Ilves                    EST              1404455   12:36  
 65623 Kristina Larsson          OK Klyftamo                 SWE              1510923   12:37  
 65736 Eva Tvrdkova              OOB Turnov                  CZE              303959    12:38  
 65660 Aila Nurminen             Suosmeren Salpa             FIN              8643006   12:39  
 65718 Tatiana Stepaniantc       Azimut                      RUS              1602487   12:40  
 65746 Kristina Wahlin           Vasteras SOK                SWE              9520214   12:41  
 65554 Rhona Fraser              INVOC                       GBR              8220554   12:42  
 65697 Lucia Sacilotto           ASD Unione Lombarda         ITA              8680064   12:43  
 65734 Kaija Turku               Helsingin Suunnistajat      FIN              8034551   12:44  
 65569 Arja Heimonen             Navi senjor                 FIN              500614    12:45  
 65669 Arja Pajunen              Oriveden Ponnistus          FIN              8201956   12:46  
 65535 Eva Blomstrom             IK Stern                    SWE              9501028   12:47  
 65619 Kaija Laine               Kauhajoen Karhu             FIN              415518    12:48  
 65521 Lena Abel                 Harnosands OK               SWE              405171    12:49  
 65630 Lembe Lutterus            SK Saue Tammed              EST              1408075   12:50  
 65529 Marie Bartonova           OK JISKRA NOVY BOR          CZE              2095936   12:51  
 65742 Halldis Valestrand        IL BUL Tromsoe              NOR              1009836   12:52  
 65637 Eeva Matilainen           Rastivarsat                 FIN              9700641   12:53  
 65615 Epp Kroon                 OK Ilves                    EST              8044387   12:54  
 65651 Natalia Nikitina          Neva                        RUS              237332    12:55  
 65541 Olga Chudakova            Lytkarino                   RUS              2024674   12:56  
 65670 Robyn Pallas              Central Coast Orienteers    AUS              8650866   12:57  
 65692 Tatiana Rogovskaia        Praleska                    BLR              8300653   12:58  
 65738 Yuko Uematsu              Irumashi OLC                JPN              1393133   12:59  
 65561 Paula Gustafsson          Hameenlinnan Tarmo          FIN              7211226   13:00  
 65662 Ingrid Oehlund            Ulricehamns OK              SWE              7500327   13:01  
 65720 Joanna Stewart            Auckland                    NZL              8650465   13:02  
 65542 Lily Anne Cole            Trol                        BEL              250443    13:03  
 65598 Kirsti Kattilakoski       Aron Haka                   FIN              7087346   13:04  
 65629 Nadezhda Lukina           Krasnogorsk                 RUS              1001677   13:05  
 65679 Marika Pilt               OK West                     EST              1415611   13:06  
 65732 Vaike Tomann              OK Ilves                    EST              8000454   13:07  
 65642 Bjoerg Midttun            Bergens TF                  NOR              1304048   13:08  
 65579 Margit Jenei              TabaniSpa                   HUN              4660121   13:09  
 65700 Carol Sands               BOK Wanderers               GBR              8242318   13:10  
 65574 Margrith Hofer            OLG Breitsee                SUI              8101954   13:11  
 65731 Anne Marie Timenes        Hadeland OL                 NOR              338664    13:12  
 65702 Marketta Savelainen       Helsingin Suunnistajat      FIN              64331     13:13  
 65585 Gittan Jonsson            Kjula IF                    SWE              304077    13:14  
 65671 Kerstin Palm              Kjula IF                    SWE              450851    13:15  
 65755 Beatrice Zurcher          Swiss O Tours               SUI              8172244   13:16  
 65607 Helena Korhonen           Haninge SOK                 SWE              354330    13:17  
 65546 Irene Danielsson          Pitea IF Orienteringsklubb  SWE              1414486   13:18  
 65593 Niina Karnit              SRD                         EST              8662656   13:19  
 65675 Annette Petersen          OK Roskilde                 DEN              8130654   13:20  
 65698 Kayoko Sakai              International Orienteering  JPN              8201925   13:21  
 65711 Lena Soderberg            OK Skogsfalken              SWE              9510605   13:22  
 65582 Inger Johansson           OK Klyftamo                 SWE              19288     13:23  
 65726 Eva Taraldrud             Indre Ostfold OK            NOR              9800000   13:24  
 65526 Karin Axelsson            IK Uven                     SWE              14380     13:25  
 65639 Elle M Melbye             Heming orientering          NOR              8650213   13:26  
 65750 Bente Tangen Wikstroem    Ringsaker OK                NOR              1304047   13:27  
 65566 Ann Harris                South Midlands Orienteering GBR              8201910   13:28  
 65735 Paivi Turunen             Suunta Sepot                FIN              887774    13:29  
 65549 Ene Ehrenpreis            Rakvere OK                  EST              1415625   13:30  
 65575 Lisbeth Hornell           Domnarvets GoIF             SWE              8005210   13:31  

W65C
2530m 9CP {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 65694 Eliisa Ryynanen           Pihkaniskat                 FIN   non ranked 333211    10:01  
 65680 Kersti Ploom              RSK Johvikas                EST   non ranked 305119    10:02  
 65590 Helena Kamarainen         Lahden Suunnistajat 37      FIN   non ranked 2020751   10:03  
 65602 Satu Kettunen             Rastiretki                  FIN   non ranked 1009890   10:04  
 65704 Leena Savonen             Hameenlinnan Suunnistajat   FIN   non ranked 251156    10:05  
 65626 Barbro Liljequist         Heleneholms IF              SWE   non ranked 17724     10:06  
 65576 Schon Hudson              Nillumbik Emus Orienteering AUS   non ranked 9200101   10:07  
 65616 Eva Krzywinski            Bergens TF                  NOR   non ranked 216748    10:08  
 65570 Helena Heinola            Joutsenon Kullervo          FIN   non ranked 8650337   10:09  
 65645 Aime Moik                 RSK Johvikas                EST   non ranked 305251    10:10  
 65688 Eila Rinne                Hollolan Urheilijat 46      FIN   non ranked 2037366   10:11  
 65685 Kaija Purhonen            Hollolan Urheilijat 46      FIN   non ranked 8201950   10:12  
 65544 Veronica Dahlbom          Helsingborgs SOK            SWE   non ranked 510104    10:13  
 65533 Lill Birkelund            Porsgrunn OL                NOR   non ranked 8646994   10:14  
 65532 Elizabeth Bicevskis       Australopers Orienteering C AUS   non ranked 8643992   10:15  
 65687 Helle Rennu               Saku                        EST   non ranked 305564    10:16  
 65540 Ivana Chromcakova         Hana Orienteering           CZE   non ranked 2070845   10:17  
 65664 Pauline Olds              Cornwall Orienteering Club  GBR   non ranked 37581     10:18  
 65564 Laila Hakkarainen         Individual                  FIN   non ranked 2061266   10:19  
 65753 Fiona Wymer               Parawanga Orienteers        AUS   non ranked 402474    10:20  
 65690 Lenka Robotkova           Hana Orienteering           CZE              7209368   10:21  
 65608 Ekaterina Koskinina       Khabarovsk krai             RUS              1406843   10:22  
 65655 Valentina Nistoreanu      Mentor Silva                ROU              1302893   10:23  
 65725 Tatjana Sumilo            RSK Johvikas                EST              2006230   10:24  
 65640 Kari H Melbye             Verdal OK                   NOR              1004050   10:25  
 65545 Ingeborg Danielsson       Ostersunds OK               SWE              2085501   10:26  
 65728 Ebba Tate                 ISR OC Modiin               ISR              2071389   10:27  
 65591 Marjatta Karistonieminen  Hyvinkaan Rasti             FIN              7208200   10:28  
 65644 Leslie Minarik            Bay Area Orienteering Club  USA              8665081   10:29  
 65567 Susan Hawkesteeter        Empire Orienteering Club    USA              7047      10:30  
 65668 Jaroslava Pachnerova      Slavia Liberec orienteering CZE              2059769   10:31  
 65617 Edit Kuhn                 PVM                         HUN              1396204   10:32  
 65741 Evi Vaino                 OK Ilves                    EST              2102143   10:33  
 65708 Rosie Shaw                South Midlands Orienteering GBR              8160550   10:34  
 65691 Elisabeth Roed            Andebu IL                   NOR              1413025   10:35  
 65646 Gisela Mueller            TV Diedenbergen 1886 eV     GER              8667606   10:36  
 65634 Raija Malm                Lahden Tyovaen Hiihtajat    FIN              1304214   10:37  
 65721 Else Bogstad Stordal      Tonsberg og omegn OL        NOR              1416205   10:38  
 65689 Rita Riskusalo            Kilon Kyllikit              FIN              1009892   10:39  
 65606 Kaarina Kongas            Puolangan Ryhti             FIN              2056100   10:40  
 65571 Helena Hemstrom           Gavle OK                    SWE              36185     10:41  
 65652 Marit Nilsson             Kils OK                     NOR              8010251   10:42  
 65667 Elena Osokina             Moscow                      RUS              206588    10:43  
 65612 Eha Kriks                 Rakvere OK                  EST              1411922   10:44  
 65611 Katrin Kriiska            RSK Johvikas                EST              8668770   10:45  
 65594 Judith Karpinski          New England Orienteering Cl USA              1418632   10:46  
 65638 Inese Maulina             Saldus OK                   LAT              2008108   10:47  
 65684 Alla Prosuntcova          Neva                        RUS              8650335   10:48  
 65618 Ulla Kurvinen             Hiidenkiertajat             FIN              2018828   10:49  
 65648 Inger Nergaard            Stokke IL                   NOR              9059716   10:50  
 65523 Paivi Ahonen              KarkkiRasti                 FIN              8657121   10:51  
 65695 Valentina Ryzhenkova      Rus veteran                 RUS              1396125   10:52  
 65592 Iva Karmazinova           Slavia Liberec orienteering CZE              2131185   10:53  
 65678 Aleksandra Piankova       Rus veteran                 RUS              8640506   10:54  
 65555 Yvonne Galborgen          Eds SK                      SWE              2077507   10:55  
 65643 Gun Millinger             Vasteras SOK                SWE              39516     10:56  
 65749 Helene Wikner             OK Storsjon                 SWE              36242     10:57  
 65745 Tove Wahlgren             Sarpsborg OL                NOR              442399    10:58  
 65580 Inger Marie Johansson     Porsgrunn OL                NOR              1195317   10:59  
 65653 Potapova Nina             Ulyanovskaya oblast         RUS              8007374   11:00  
 65666 Elena Orlova              LOSIny53                    RUS              8652980   11:01  
 65665 Birgit Olsen              Tisvilde Hegn OK            DEN              8638366   11:02  
 65673 Britt Marie Pers          IK Jarl Rattvik             SWE              37479     11:03  
 65733 Tatiana Tretyakova        Neva                        RUS              1301563   11:04  
 65530 Asgerd Bergman            OK Tranan                   SWE              12429     11:05  
 65693 Grethe Lill Ryeng         Sturla IF                   NOR              7209787   11:06  
 65528 Tatiana Barsukova         Unitex                      RUS              8650336   11:07  
 65605 Bodil Klakegg             Kolbotn og Skimt            NOR              223419    11:08  

W70A
2750m 12CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 70694 Markova Tatiana           Moscow                      RUS              238476    10:31  
 70663 Katariina Peltola         MS Parma                    FIN              8160301   10:32  
 70535 Annchristine Borg         Frolunda OL                 SWE              11075     10:33  
 70565 Aleksandra Gutina         Rus veteran                 RUS              2083722   10:34  
 70556 Liv Feiring               Hamar OK                    NOR              7002110   10:35  
 70665 Valentina Piskareva       Rus veteran                 RUS              2300080   10:36  
 70596 Tatsiana Kandratsyeva     Belaya Rus SOC              BLR              2066932   10:37  
 70691 Marja Suomalainen         Leppavaaran Sisu            FIN              8646991   10:38  
 70644 Nancy Neuburger           Possum Trot Orienteering Cl USA              887715    10:39  
 70569 Sue Hallett               Octavian Droobers           GBR              8645279   10:40  
 70563 Liz Godfree               Derwent Valley Orienteers   GBR              8491807   10:41  
 70692 Gullevi Svensson          Ronneby OK                  SWE              1213148   10:42  
 70672 Reet Rohi                 OK Okas                     EST              305013    10:43  
 70579 Stanislava Horackova      Slavia Liberec orienteering CZE              2080918   10:44  
 70582 Ingela Hurtig             Kvarnsvedens GoIF OK        SWE              42909     10:45  
 70697 Birgit Tisell             IK Stern                    SWE              14570     10:46  
 70528 Lena Barkestam            IK Hakarpspojkarna          SWE              18609     10:47  
 70687 Rudite Sterna             Sigulda                     LAT              8004326   10:48  
 70586 Sonja Jedar               Akers IF                    SWE              409813    10:49  
 70583 Raisa Ignatenko           Moscow                      RUS              8658960   10:50  
 70557 Aase Flydal               IL BUL Tromsoe              NOR              1947705   10:51  
 70573 Anna Lisa Hansson         OK Pan Kristianstad         SWE              28667     10:52  
 70595 Paula Kamarainen          Hiidenkiertajat             FIN              2018852   10:53  
 70639 Anne May                  South Wales Orienteering Cl GBR              2085193   10:54  
 70570 Sue Hands                 Wimborne Orienteers         GBR              8230248   10:55  
 70522 Ulla Ahonen               Hameenlinnan Suunnistajat   FIN              1424741   10:56  
 70591 Anne Jundas               RSK Johvikas                EST              1395672   10:57  
 70645 Maud Nilsson              HJS Vansbro OK              SWE              1460430   10:58  
 70676 Juulia Salmela            Riihimaen Suunnistajat      FIN              430674    10:59  
 70635 Leonora Makarova          KURMIS OK                   LAT              7209435   11:00  
 70593 Ritva Kajava              Hameenlinnan Suunnistajat   FIN              302871    11:01  
 70525 Inga Lisa Axenborg        Goteborg Majorna OK         SWE              14015     11:02  
 70618 Stanislava Kutackova      OOB TJ Lokomotiva Trutnov   CZE              2058517   11:03  
 70544 Karin Creutzer Blomgren   OK Tyr                      SWE              260611    11:04  
 70671 Ann Marie Rees Andersson  Enebybergs IF               SWE              895434    11:05  
 70636 Beatrice Malmsten         Lynx                        FIN              8201957   11:06  
 70504 Margaret A Gjertsen       Asker Skiklubb              NOR              334123    11:07  
 70612 Valentina Kostyleva       Rus veteran                 RUS              1394958   11:08  
 70652 Leena Ojala               Turengin Sarastus           FIN              7141425   11:09  
 70566 Hellevi Haarala           Liperin Taimi Suunnistus    FIN              2037370   11:10  
 70626 Liis Lille                Harju KEK RSK               EST              9101171   11:11  
 70523 Eva Alsin                 IK Ymer                     SWE              7470816   11:12  
 70610 Bjoerg Lohne Kocbach      Bergens TF                  NOR              8650306   11:13  
 70555 Brynhild Fanuelsen        Fossum IF                   NOR              1304050   11:14  
 70682 Ona Skaisgiryte           OK Labirintas               LTU              303254    11:15  
 70564 Sidsel Graff Iversen      Fossum IF                   NOR              334087    11:16  
 70605 Dale Kireiliene           OK Takas                    LTU              2086970   11:17  
 70653 Marja Liisa Ojamaa        Salon Viesti                FIN              1396172   11:18  
 70592 Tiiu Kaasik               Ilves OK                    EST              8664186   11:19  
 70606 Inger Kirkegaard          Tisvilde Hegn OK            DEN              8201928   11:20  
 70688 Anne Stoor                Kokkolan Suunnistajat       FIN              7205480   11:21  
 70675 Miriam Rosen              SROC                        GBR              8640466   11:22  
 70693 Tatiana Svistun           Rus veteran                 RUS              8719018   11:23  
 70637 Jill Manning              Sugar Loaf OK               GBR              8657539   11:24  
 70632 Anne Lundmark             Jarfalla OK                 SWE              944474    11:25  
 70698 Kajsa Toften              Hjobygdens OK               SWE              13684     11:26  
 70611 Eeva Liisa Korkeakangas   RastiJussit                 FIN              7201244   11:27  
 70696 Kjersti Tho               Stabaek IF                  NOR              1304019   11:28  
 70664 Karin Persson             OK Tyringe                  SWE              970478    11:29  
 70562 Inger Glans               OK Torfinn                  SWE              8490923   11:30  
 70599 Britt Mari Karlsson       Vaxjo OK                    SWE              27159     11:31  
 70630 Margareta Lofqvist        Vasteras SOK                SWE              9460121   11:32  
 70641 Ritva Mikkonen            Espoon Suunta               FIN              1144122   11:33  
 70718 Yvette Zaugg              ULUS REISEWELT              SUI              8251249   11:34  
 70661 Solveig Palsson           Ockelbo OK                  SWE              435727    11:35  
 70716 Ruth Wydenkeller          ULUS REISEWELT              SUI              8653099   11:36  
 70640 Valentina Meshcheryakova  Bilder                      RUS              8630816   11:37  
 70702 Nora Ursin                Fossum IF                   NOR              1304051   11:38  
 70558 Britt Forsell Pirozzi     Skaneslattens OL            SWE              7451125   11:39  
 70623 Hilkka Lankia             Tampereen Pyrinto           FIN              8645147   11:40  
 70551 Britt Eriksson            Sala OK                     SWE              8490502   11:41  
 70668 Lotta Raberg              OK Tyr                      SWE   10         242492    11:42  
 70534 Anna Blomgren             Tullinge SK                 SWE   9          780426    11:43  
 70589 Inge Joergensen           OK Roskilde                 DEN   8          362410    11:44  
 70598 Lisbeth Karlsson          Vaggeryds SOK               SWE   7          8201905   11:45  
 70679 Eila Seppala              Ylistaron KilpaVeljet       FIN   6          338647    11:46  
 70625 Kari Timenes Laugen       Imaas il                    NOR   5          9102230   11:47  
 70705 Galina Vershinina         Rus veteran                 RUS   4          211580    11:48  
 70666 Mara Plaude               DR Krasts                   LAT   3          245778    11:49  
 70660 Tamara Ovsiannikova       Rus veteran                 RUS   2          2300597   11:50  
 70578 Annemarie Holmstrom       Gustavsbergs OK             SWE   1          39742     11:51  

W70B
2440m 10CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 70669 Kateryna Radzivil         Rus veteran                 RUS              7207754   12:05  
 70704 Kaija Venalainen          Valkeakosken Haka           FIN              729966    12:06  
 70546 Marilyn Edmunds           Edmonton Overlanders Orient CAN              2136265   12:07  
 70710 Gry Bruland Vraale        IF Sturla                   NOR              9434056   12:08  
 70584 Sakae Imai                Wanderers                   JPN              1396103   12:09  
 70649 Setsuko Oba               Sans Souci                  JPN              8658651   12:10  
 70539 Jan Candy                 Kulgun 225 Orienteers       AUS              1407398   12:11  
 70553 Marjaana Eskola           Salon Viesti                FIN              1396128   12:12  
 70643 Kari Nataas               Bergens TF                  NOR              334048    12:13  
 70701 Tomiko Unno               Kawagoe OLC                 JPN              1304232   12:14  
 70541 Trish Carmichael          TINTO Orienteering Club     GBR              9900123   12:15  
 70706 Kristin Vigander          Fossum IF                   NOR              341331    12:16  
 70655 Anitha K Olsen            Kolbotn og Skimt            NOR              1304052   12:17  
 70588 Gun Inger Joergensen      Porsgrunn OL                NOR              2072448   12:18  
 70576 Kjellaug Hodnekvam        Bergens TF                  NOR              334032    12:19  
 70711 Kirsti Vuorinen           Hameenlinnan Tarmo          FIN              1414543   12:20  
 70642 Ruth Muller Gianini       Swiss O Tours               SUI              8653037   12:21  
 70662 Laila Patronen Jurvanen   Hameenlinnan Tarmo          FIN              1424744   12:22  
 70597 Marja Kanerva             Rasti Jyry                  FIN              8650256   12:23  
 70609 Birgitta Klang            Langhundra IF               SWE              2062149   12:24  
 70613 Liudmyla Kotlova          Driada                      UKR              1300721   12:25  
 70629 Guri Loekse               Soerreisa OL                NOR              7208227   12:26  
 70648 Jean O Neill              Fingal                      IRL              8719046   12:27  
 70547 Kirsten Lovise Eggen      Fana IL                     NOR              334044    12:28  
 70621 Inger Landsperg           Tisvilde Hegn OK            DEN              407142    12:29  
 70678 Silvija Seglina           KURMIS OK                   LAT              2005129   12:30  
 70527 Eli Rolstad Bakken        Eiker ol                    NOR              338679    12:31  
 70670 Bea Rahm                  OLG Pfaeffikon              SUI              8499948   12:32  
 70651 Tuula Ohramaa             Rasti Jyry                  FIN              560408    12:33  
 70608 Kaie Kivila               OK Ilves                    EST              1398559   12:34  
 70680 Marie Sikorova            TJ Banik Ostrava OKD        CZE              2092387   12:35  
 70536 Barbro Borjeson           OK Skogshjortarna           SWE              19601     12:36  
 70526 Kirsten Bakke             Gjoe Vard OL                NOR              246831    12:37  
 70530 Irmela Bergt              TSV Fischerhude             GER              2035205   12:38  
 70532 Ellen Bjerva              Drangedal OL                NOR              1304014   12:39  
 70700 Marit Kamstrup Tyldum     Rudsbygd IL                 NOR              341329    12:40  
 70585 Tordis Rytter Jakobsen    OK Moss                     NOR              206026    12:41  
 70542 Vaira Chernisheva         Ziemelkurzeme OK            LAT              2008883   12:42  
 70550 Jan Ellis                 Manchester and District Ori GBR              7481122   12:43  
 70699 Audny Olaug Totland       Fana IL                     NOR              1010175   12:44  
 70622 Gerd Langseth             Larvik OK                   NOR              7210089   12:45  
 70695 Ellen Thisted             Soelleroed OK               DEN              250021    12:46  
 70657 May Sofie Olsson          Forserums SOK               SWE              29816     12:47  
 70658 Astrid Ormberg            Fana IL                     NOR              334066    12:48  
 70575 Signe H Heivoll           SSOK                        NOR              334108    12:49  
 70719 Asta Ziliene              OK Labirintas               LTU              2043879   12:50  
 70712 Barbro Wahlstrom          Istrums SK                  SWE              25638     12:51  
 70681 Vera T Sjolie             Kolbotn og Skimt            NOR              2120799   12:52  
 70601 Tuuli Kastemaa            Hirvensalon Heitto          FIN              8892019   12:53  
 70603 Stanislava Kellnerova     OK Lokomotiva Pardubice     CZE              436429    12:54  
 70647 Turid Nystrom             Stavanger Orienteringsklubb NOR              407768    12:55  
 70572 Ruth Hansen               OK Skaermen                 DEN              355594    12:56  
 70529 Mare Beilmann             OK LUS                      EST              1602044   12:57  
 70715 Christina Westman         Hudiksvalls OK              SWE              1418142   12:58  
 70713 Setsuko Wakaume           Yokohama OLC                JPN              7202458   12:59  
 70624 Monica Larsson            OK Tranan                   SWE              2059147   13:00  
 70545 Karin Delin               Alfta Osa OK                SWE              204995    13:01  
 70627 Eva Lindgren              Linkopings OK               SWE              38060     13:02  
 70533 Karen Merete Bjorseth     Bodo og omegn IF Orienterin NOR              48185     13:03  
 70709 Juta Virkepuu             Harju KEK RSK               EST              305303    13:04  
 70538 Majbritt Bystrom          Ravetofta OK                SWE              16300     13:05  
 70638 Eila Mantytorma           Hameenlinnan Tarmo          FIN              2037361   13:06  
 70567 Beatrix Haenelt           TuS Luebbecke               GER              8629990   13:07  
 70554 Anne Marit Faerden        Kolbotn  Skimt OL           NOR              334018    13:08  
 70654 Sissel Olaisen            Kolbotn og Skimt            NOR              334027    13:09  
 70521 Leena Aho                 Maarian Mahti               FIN              7207753   13:10  
 70531 Vilhelmine Berzupe        Rujiena                     LAT              207924    13:11  
 70580 Tetiana Horbunova         O Club                      UKR              1300165   13:12  
 70667 Darina Polonyiova         Hana Orienteering           CZE              416514    13:13  
 70615 Kveta Kubikova            OK Lokomotiva Pardubice     CZE              8471811   13:14  
 70690 Liisa Sundberg            Lynx                        FIN              1304081   13:15  
 70708 Kari Vikerhaugen          Odal ol                     NOR              1009839   13:16  
 70686 Anne Stenseth             Byasen IL                   NOR              334059    13:17  
 70628 Inger Lindlov             OK Moss                     NOR              231213    13:18  
 70631 Zinaida Loika             Lytkarino                   RUS              238332    13:19  
 70560 Jen Gale                  Derwent Valley Orienteers   GBR              8263494   13:20  
 70684 Ingjerd Sognnaes          Bergens TF                  NOR              8719023   13:21  
 70616 Lisa Kumlin               Vaxjo OK                    SWE              15924     13:22  
 70707 Seija Vigelius            Salon Viesti                FIN              1005558   13:23  
 70549 Margaret Ellis            Greater Vancouver Orienteer CAN              8643012   13:24  
 70714 Renate Waser              OLK Rafzerfeld              SUI              7207905   13:25  

W70C
2290m 10CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 70568 Inger Halck               Maaren OK                   NOR   non ranked 1424743   11:26  
 70604 Christine King            Bristol Orienteering Klub   GBR   non ranked 8194900   11:27  
 70524 Pyttan Asplund            OK Sodertorn                SWE   non ranked 42445     11:28  
 70537 Else Margrethe Bredland   SSOK                        NOR   non ranked 1304040   11:29  
 70561 Astrid Gjelstad           Sandefjord OK               NOR   non ranked 7207763   11:30  
 70590 Kristina Johansson        Mullsjo SOK                 SWE   non ranked 30802     11:31  
 70581 Ildiko Rozalia Horvati    Tyrving IL                  NOR   non ranked 411978    11:32  
 70650 Marit Odden               Drangedal OL                NOR   non ranked 421446    11:33  
 70677 Ingrid Salomonsson        Skaneslattens OL            SWE   non ranked 9490204   11:34  
 70574 Tuula Hautala             ONMKY                       FIN   non ranked 8201924   11:35  
 70602 Sona Kavecka              Hana Orienteering           SVK   non ranked 1407848   11:36  
 70577 Astri Hole                Bergens TF                  NOR   non ranked 789002    11:37  
 70587 Lilian Hegnet Joergensen  Aalborg OK                  DEN   non ranked 405441    11:38  
 70619 Anne Margrethe Kvam       Frol IL                     NOR   non ranked 334174    11:39  
 70617 Pirjo Kurppa              Maarian Mahti               FIN   non ranked 7202360   11:40  
 70543 Monika Cooper             South Yorkshire Orienteers  GBR   non ranked 15139     11:41  
 70674 Elisabeth Rosen           Goteborg Majorna OK         SWE   non ranked 14043     11:42  
 70540 Margret Carlsson          OK Skogsfalken              SWE   non ranked 12207     11:43  
 70689 Kari Strande              Ringerike OL                NOR   non ranked 1931313   11:44  
 70548 Kirsten Ellekilde         Helsingoer SOK              DEN   non ranked 8627649   11:45  
 70633 Helena Luoma              Pihkaniskat                 FIN   non ranked 1405609   11:46  
 70703 Marit F Vaagsnes          Kolbotn og Skimt            NOR              334135    11:47  
 70559 Anne Furuholt             OL Trollelg                 NOR              334046    11:48  
 70685 Britt Solberg Straume     Drangedal OL                NOR              341313    11:49  
 70656 Inge Olsen                Helsingoer SOK              DEN              308168    11:50  
 70659 Liudmila Ovsiannikova     Saint Petersburg Granit     RUS              1005448   11:51  
 70646 Eivor Nydahl              Stigmannen Karlshamns OK    SWE              7480528   11:52  
 70634 Lidia Makarevich          Eridan                      BLR              440326    11:53  
 70717 Ilze Yeates               Dandenong Ranges Orienteeri AUS              767949    11:54  
 70594 Licia Kalcich             Polisportiva Besanese Asd   ITA              210463    11:55  
 70673 Natalia Romanova          Azimut                      RUS              2041749   11:56  
 70620 Mirja Liisa Laakso Lahtee Hameenlinnan Tarmo          FIN              8303063   11:57  

W75A
2050m 11CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 75645 Lena Timner               Umea OK                     SWE              9441128   10:01  
 75649 Ilona Vanaveski           OK Ilves                    EST              1398311   10:02  
 75656 Mila Zmekova              Hana Orienteering           CZE              51550     10:03  
 75561 Lilian Harwell            Eslovs FK                   SWE              19076     10:04  
 75630 Valentina Seliakhina      Ural RUS                    RUS              8085000   10:05  
 75629 Dianne Searle             Bendigo Orienteers          AUS              8654975   10:06  
 75522 Ilme Aint                 OK Orion                    EST              2076494   10:07  
 75585 Eli Jorid Klovning        Porsgrunn OL                NOR              1397062   10:08  
 75590 Erika Lemnitzer           Kaulsdorfer OLV             GER              7204585   10:09  
 75598 Aud Bodil Lund            OL Trollelg                 NOR              7211254   10:10  
 75579 Tuulikki Karvinen         Helsingin Suunnistajat      FIN              1944902   10:11  
 75577 Birgit Karlsson           Mariestads FK               SWE              15038     10:12  
 75599 Daila Mankus              Saldus OK                   LAT              9101649   10:13  
 75536 Irma Bjarud               Vasterbergslagens OL        SWE              262602    10:14  
 75525 Siv Andersson             Kristinehamns OK            SWE              2041743   10:15  
 75657 Julija Zvirgzde           Seniors OK                  LAT              8121900   10:16  
 75537 Inger Lise Bjordal        Oppsal Orientering          NOR              7816628   10:17  
 75596 Margareta Lofkvist        Bjursas OK                  SWE              1411852   10:18  
 75643 Eeva Tanska               Espoon Suunta               FIN              8201947   10:19  
 75548 Kerstin Ernvid            Ulricehamns OK              SWE              30100     10:20  
 75642 Pirkko Tahvanainen        Hollolan Urheilijat 46      FIN              1201065   10:21  
 75524 Maria Ammann              ULUS REISEWELT              SUI              8303541   10:22  
 75650 Pia Vikstrom              Taby OK                     SWE              253667    10:23  
 75655 Inga Lill Wikingsson      Stigmannen Karlshamns OK    SWE              344432    10:24  
 75587 Paula Kyyronen            Kouvolan Suunnistajat       FIN              354051    10:25  
 75540 Turid Bratland            Fossum IF                   NOR              223674    10:26  
 75636 Ellaida Stepanenko        O Club                      UKR              1008073   10:27  
 75592 Gunnel Lindeman           Helsingin Suunnistajat      FIN              7202702   10:28  
 75570 Caje Jacobsson            IF Thor                     SWE              27601     10:29  
 75575 Sonia Johansson           Kvarnsvedens GoIF OK        SWE              263711    10:30  
 75578 Birgitta Karlsson         OK Orinto                   SWE              19116     10:31  
 75621 Eleanor Pyrah             Edinburgh Southern Orientee GBR              8630897   10:32  
 75559 Margareta Haraldsson      Sigtuna OK                  SWE              11853     10:33  
 75571 Anncharlotte Jensen       Hassleholms OK              SWE              1662900   10:34  
 75547 Synnove Dalva             Boe OL                      NOR              7430124   10:35  
 75639 Torill Svendsen           Frosta OK                   SWE              25270     10:36  
 75555 Gunilla Gronblad          Harlovs IF                  SWE              445397    10:37  
 75557 Jana Hankovska            SK Praga Praha              CZE              8200025   10:38  
 75624 Ruth Rhodes               Southdowns Orienteers       GBR              8087000   10:39  
 75581 Paula Ketola              Loimaan Jankko              FIN              690009    10:40  
 75521 Ann Catrine Ahlstrom      Hjobygdens OK               SWE              10266     10:41  
 75603 Ilmi Nael                 OK West                     EST              2105171   10:42  
 75648 Tuula Tulokas             Suomusjarven Sisu           FIN              2058078   10:43  
 75615 Leena Paatero             Espoon Suunta               FIN              8201948   10:44  
 75553 Judith Goodair            East Pennine Orienteering C GBR              8640444   10:45  
 75584 Eva Kjellman              Vandrarringen               SWE              9441211   10:46  
 75566 Ulla Hoeoek               OK Klyftamo                 SWE              19267     10:47  
 75591 Maira Liepa               Individual                  LAT              2049500   10:48  
 75613 Thorunn Ovesen            Lardal OL                   NOR              1041944   10:49  
 75651 Anneli Vilppola           Iisu                        FIN              2056219   10:50  
 75526 Bibbi Appelgren           Mariestads FK               SWE              30333     10:51  
 75589 Lena Leandersson          Alvdalens IF OK             SWE              714542    10:52  
 75623 Britt Rangert             IK Ymer                     SWE              9434343   10:53  
 75597 Ingrid Lome Hagman        Kolbotn og Skimt            NOR              42598     10:54  
 75593 Ulla Lindhe               IK Stern                    SWE              7201252   10:55  
 75530 Katharina Mo Berge        Freidig                     NOR              1396124   10:56  
 75653 Kaarina Voudinmaki        Mullsjo SOK                 SWE              7206830   10:57  
 75640 Gunnel Svensson           IK Ymer                     SWE              8430510   10:58  
 75583 Mariann Kjellberg         Bredareds IF                SWE   10         1040141   10:59  
 75554 Lotta Granholm            Linkopings OK               SWE   9          8161681   11:00  
 75588 Ludmila Labutina          Bilder                      RUS   8          8638320   11:01  
 75652 Eva Von Heijne            Sigtuna OK                  SWE   7          12315     11:02  
 75601 Ingmarie Mozelius         Stora Tuna OK               SWE   6          8719043   11:03  
 75594 Carina Lindman            Finspangs SOK               SWE   5          7082642   11:04  
 75586 Torid Kvaal               Freidig                     NOR   4          8012272   11:05  
 75544 Sharon Crawford           Rocky Mountain Orienteering USA   3          8092444   11:06  
 75538 Mara Bolsteina            Alnis OK                    LAT   2          8180111   11:07  
 75611 Birgitta Olsson           Ronneby OK                  SWE   1          611004    11:08  

W75B
1640m 9CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 75563 Henny Helgeland Reinhold  Drangedal OL                NOR   non ranked 1009821   11:11  
 75617 Britten Persson           Finspangs SOK               SWE   non ranked 7003123   11:12  
 75543 Trina Cleary              3Roc                        IRL   non ranked 8050844   11:13  
 75622 Else Lerche Raadal        Fana IL                     NOR   non ranked 640145    11:14  
 75539 Annaliese Bonek           Naturfreunde Wien           AUT   non ranked 1710202   11:15  
 75534 Sue Bicknell              Octavian Droobers           GBR   non ranked 8201989   11:16  
 75545 Krisztina Cser            TabaniSpa                   HUN   non ranked 8421003   11:17  
 75535 Ann Marie Birgersson      Forserums SOK               SWE   non ranked 29812     11:18  
 75641 Anne Grete Swainson       Tisvilde Hegn OK            DEN   non ranked 8201927   11:19  
 75638 Regina Svagzdiene         OK Kopa                     LTU   non ranked 998981    11:20  
 75550 Siv Frolund               Haninge SOK                 SWE   non ranked 30843     11:21  
 75567 Viivi Ilves               RSK Johvikas                EST   non ranked 305256    11:22  
 75631 Kristina Skoglund         Sodertalje Nykvarn Orienter SWE   non ranked 682131    11:23  
 75602 Rauni Muikku              NAVI                        FIN   non ranked 500615    11:24  
 75618 Elvy Petersson            Sundsvalls OK               SWE   non ranked 15486     11:25  
 75607 Ethel Nord                Lindebygdens OK             SWE   non ranked 25021     11:26  
 75610 Asbjorg E Olsen           Individual                  NOR   non ranked 334138    11:27  
 75608 Anita Nordberg            OK Klyftamo                 SWE   non ranked 248521    11:28  
 75644 Michiko Terao             Yokohama OLC                JPN              338606    11:29  
 75609 Anne Lise Oefsthus        Asker Skiklubb              NOR              889144    11:30  
 75569 Helle Jaaniste            Ilves OK                    EST              305199    11:31  
 75634 Adrienne Sowood           INVOC                       GBR              8657605   11:32  
 75637 Nina Sumina               Saint Petersburg Granit     RUS              250822    11:33  
 75576 Jadvyga Karciauskiene     OK Takas                    LTU              303428    11:34  
 75625 Nina Rodnynskaya          Krasnogorsk                 RUS              1004313   11:35  
 75574 Jytte Eltang Joergensen   FSK Orientering             DEN              351369    11:36  
 75619 Larisa Pogorletskaya      Individual                  MDA              1302750   11:37  
 75628 Yvonne Roos               Attunda OK                  SWE              347191    11:38  
 75614 Hjordis Ovreas            Botne SK                    NOR              7030444   11:39  
 75580 Reiko Kato                Irumashi OLC                JPN              1396151   11:40  
 75632 Inger Lise Solberg        Boe OL                      NOR              7000157   11:41  
 75616 Nadezhda Parkhacheva      Saint Petersburg Granit     RUS              1009438   11:42  
 75606 Ulla Nilsson              SOK Viljan                  SWE              8250204   11:43  
 75533 Eva Bergstrand            Varend GN                   SWE              10316     11:44  
 75572 Lisbeth Jensen            Individual                  DEN              302175    11:45  
 75552 Aase Tove Golden          Maaren OK                   NOR              7202580   11:46  
 75646 Solveig Tjernberg         Sodertalje IF               SWE              431083    11:47  
 75564 Penny Hemsted             Harlequins                  GBR              221492    11:48  
 75560 Pat Hart                  Sarum                       GBR              8065176   11:49  
 75562 Elsbeth Haslinger         ULUS REISEWELT              SUI              8642141   11:50  
 75654 Riitta Vuorela            Espoon Akilles              FIN              335870    11:51  
 75546 Elin Dahlen               Ringerike OL                NOR              7211417   11:52  
 75565 Ingrid Hermansson         IK Ymer                     SWE              9431010   11:53  
 75542 Marianne Carlsson         Skaneslattens OL            SWE              309169    11:54  
 75582 Aud Kirkhorn              Maaren OK                   NOR              1424745   11:55  
 75612 Elisabet Oqvist           Fredrikshofs IF Skid and OK SWE              30072     11:56  
 75556 Kerstin Gunnarsson        Nassjo OK                   SWE              29382     11:57  
 75647 Maimu Tornberg            Kooperaator                 EST              352353    11:58  
 75600 Birgitt Michel            TV Jahn Wolfsburg           GER              6384      11:59  
 75635 Kerstin Spetz             Ulricehamns OK              SWE              219944    12:00  
 75573 Inger Jensen              FSK Orientering             DEN              8633613   12:01  
 75627 Astri Rogstad             Fossum IF                   NOR              1304054   12:02  
 75528 Gunnel Balck              IFK Lidingo SOK             SWE              8636977   12:03  
 75529 Jean Baldwin              Goldseekers Orienteers      AUS              9200643   12:04  
 75595 Berit Lindunger           Haninge SOK                 SWE              661212    12:05  
 75620 Liz Porteous              Vasteras SOK                SWE              9430116   12:06  
 75531 Gerd Berglund             Hogakers OK                 SWE              403480    12:07  
 75604 Aase Neregaard            Tisvilde Hegn OK            DEN              202018    12:08  
 75568 Berith Ivehag             Frammestads IK              SWE              37365     12:09  
 75633 Ulla Sonsterod            SOK68                       SWE              209910    12:10  
 75541 Helene Cardell            Timra SOK                   SWE              306090    12:11  
 75626 Inger Johanne Roehjell    Byasen IL                   NOR              1304001   12:12  
 75549 Ulla Finnila Seitajoki    Rasti Jyry                  FIN              302877    12:13  
 75605 Anne Britt Nilsen         Kjelsaas IL                 NOR              9800808   12:14  
 75527 Gertrud Asplund           Vasteras SOK                SWE              9400813   12:15  

W80A
1700m 9CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 80569 Kirsten Truelsen          Ballerup OK                 DEN              1009727   10:34  
 80531 Brigitte Burkhardt        Post SV Dresden             GER              2027355   10:35  
 80549 Laila Malmqvist           Vaxjo OK                    SWE              15950     10:36  
 80540 Gun Hansson               Ystads OK                   SWE              450325    10:37  
 80552 Eila Pekkarinen           Keravan Urheilijat          FIN              415540    10:38  
 80522 Aija Andersone            Seniors OK                  LAT              7000195   10:39  
 80538 Ingrid Grosse             USV TU Dresden              GER              2237      10:40  
 80550 Edda Nilsson              STOCKHOLMSPOLISENS IF OF    SWE              449755    10:41  
 80554 Anne Catrine Persson      Mariestads FK               SWE              15037     10:42  
 80553 Elli Pelkonen             Keski Karjalan Rasti        FIN              4528      10:43  
 80557 Anda Plukse               Mona OK                     LAT              7100496   10:44  
 80534 Unni Drage                Haugerud IF                 NOR              8719019   10:45  
 80532 Vivianne Bylund           Rydboholms SK               SWE              2123820   10:46  
 80546 Aino Kirkkala             Suosmeren Salpa             FIN              8646992   10:47  
 80551 Hilary Pearson            COTE66                      FRA              7618939   10:48  
 80528 Gunnel Borjesson          IK Uven                     SWE              8652919   10:49  
 80558 Maire Raid                SK Saue Tammed              EST              681652    10:50  
 80555 Britt Pettersson          OK Roxen                    SWE   10         302626    10:51  
 80539 Veronika Gubeli           ULUS REISEWELT              SUI   9          432663    10:52  
 80536 Gunvor Granath            Nynashamns OK               SWE   8          1363962   10:53  
 80572 Valentina Zhukova         Rus veteran                 RUS   7          2056915   10:54  
 80573 Velta Zjatkova            Alnis OK                    LAT   6          1302646   10:55  
 80570 Ilse Uus                  OK TON                      EST   5          1405508   10:56  
 80530 Ilze Bruce                Saldus OK                   LAT   4          2015696   10:57  
 80568 Birgitta Thunell          IFK Lidingo SOK             SWE   3          15121     10:58  
 80527 Unni Boehlerengen         Maaren OK                   NOR   2          8663364   10:59  
 80565 Asta Sjoeberg             Lindebygdens OK             SWE   1          2065338   11:00  

W80B
1330m 7CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 80535 Inge Gaupp                ULUS REISEWELT              SUI   non ranked 427207    11:11  
 80541 Barbro Hugosson           Lunds OK                    SWE   non ranked 10010     11:12  
 80567 Tamara Tatarinova         Mysl Moscow                 RUS   non ranked 238161    11:13  
 80563 Tirill Liby Seip          OK Skeidi                   NOR   non ranked 7201233   11:14  
 80525 Barbro Blom               Frolunda OL                 SWE   non ranked 11072     11:15  
 80537 Margaret Gregory          Manchester and District Ori GBR   non ranked 1300897   11:16  
 80544 Gudveig Jorundland        OK Sor                      NOR   non ranked 253722    11:17  
 80566 Kari Sollid               Verdal OK                   NOR   non ranked 220202    11:18  
 80545 Pia Kamlan                Individual                  USA   non ranked 432085    11:19  
 80564 Tatiana Sheloumova        Moscow Dinamo               RUS   non ranked 1302268   11:20  
 80571 Inger E Vamnes            Hamar OK                    NOR   non ranked 9650578   11:21  
 80542 Miyoko Ishida             Aichi OLC                   JPN              1396136   11:22  
 80543 Irene Jensen              Loup Garou                  CAN              249680    11:23  
 80561 Urvi Sarv                 OK Orion                    EST              218929    11:24  
 80562 Brigitte Schmiedeberg     SV Turbine Neubrandenburg   GER              6035      11:25  
 80560 Ingrid Roll               Fana IL                     NOR              334136    11:26  
 80559 Pirkko Raunemaa           Helsingin Suunnistajat      FIN              2078938   11:27  
 80556 Leena Piskonen            NAVI                        FIN              500611    11:28  
 80548 Kimiko Kubo               Nerima OLC                  JPN              9102206   11:29  
 80524 Sue Birkinshaw            Manchester and District Ori GBR              8632171   11:30  
 80529 Gudrun Broman             Goteborg Majorna OK         SWE              8011979   11:31  
 80533 Inger Daniels Oest        Korsnas IF OK               SWE              38750     11:32  
 80547 Elena Krylatykh           Moscow Dinamo               RUS              238392    11:33  
 80526 Eva Blomkvist             OK Skogsfalken              SWE              340613    11:34  
 80523 Inga Andersson            Eslovs FK                   SWE              19077     11:35  
 80521 Maie Abram                OK Ilves                    EST              1411940   11:36  

W85A
1420m 6CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 85525 Ebbalisa Flygar           Tullinge SK                 SWE   non ranked 19881     10:10  
 85529 Ursula Oxburgh            West Anglian Orienteering C GBR   non ranked 8001934   10:11  
 85523 Eileen Bedwell            Sugar Loaf OK               GBR   10         33264     10:12  
 85521 Ulla Britt Aaleberg       Attunda OK                  SWE   9          36732     10:13  
 85532 Solveig Spangberg         IFK Lidingo SOK             SWE   8          15119     10:14  
 85530 Liliia Pokh               OK Motor Sich               UKR   7          1300274   10:15  
 85531 Guldborg Sovik            Il Gneist                   NOR   6          44987     10:16  
 85526 Verena Harzenmoser        ULUS REISEWELT              SUI   5          1392180   10:17  
 85528 Aasa Nilsson              VK Uvarna                   SWE   4          306036    10:18  
 85527 Raisa Mazzarina           Seniors OK                  LAT   3          230747    10:19  
 85524 Clarie Ek                 OK Pan Kristianstad         SWE   2          520216    10:20  
 85522 Bernice Antonsson         F K Friskus Varberg         SWE   1          451423    10:21  

W90A
1330m 6CP {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR         ChipNr    StartT 
 90522 Sole Nieminen             Jamsan Retki Veikot         FIN   4          8636159   10:01  
 90524 Signe Nyman               Uddevalla IS                SWE   3          26541     10:02  
 90523 Lena Nordahl              Orkelljunga FK              SWE   2          228037    10:03  
 90521 Ullabritta Hall           Jarla Orientering           SWE   1          41555     10:04  

WMOC 2019, Latvia
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2019 www.tak-soft.com