Sprint final
07.07.2019 Vecriga (Alvis Reinsons)
M35A  M35B  M40A  M40B  M45A  M45B  M50A  M50B  M50C  M55A  M55B  M55C  M60A  M60B  M60C  M60D  M65A  M65B  M65C  M65D  M70A  M70B  M70C  M70D  M70E  M75A  M75B  M75C  M80A  M80B  M85A  M85B  M90A 
W35A  W35B  W40A  W40B  W45A  W45B  W50A  W50B  W55A  W55B  W55C  W60A  W60B  W60C  W65A  W65B  W65C  W70A  W70B  W70C  W75A  W75B  W80A  W80B  W85A  W90A 

M35A
3580m 18CP Climb 22m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 35114 Sol Benoit                AS IGN                       FRA            8094480  10:17  
 35127 Vitols Kaspars            SPAMMA OK                    LAT            8629082  10:18  
 35029 Choy Kwok Wai             Hong Kong Orienteering Club  HKG            8650325* 10:19  
 35023 Andrei Zhukov             Yaroslavl                    RUS            8040581  10:20  
 35083 Mikijanskis Andris        Mezmalas                     LAT            8000090  10:21  
 35043 Franco Paulo              COC Clube de Orientacao do C POR            8653210  10:22  
 35077 Llaveria Grau Magi        Club Montsant                ESP            8647682  10:23  
 35059 Kirss Mairo               Kooperaator                  EST            8655312  10:24  
 35066 Kukhto Piotr              Baklan                       BLR            8719039  10:25  
 35086 Morozov Sergei            Rus veteran                  RUS            8655989  10:26  
 35033 Dagis Salvis              Alnis OK                     LAT            8656752  10:27  
 35129 Volungevicius Mantas      OK Azuolas                   LTU            8402190  10:28  
 35045 Grabauskas Tomas          Rudamina OK                  LTU            8648811  10:29  
 35075 Liubartas Arturas         OK Perkunas                  LTU            8462019  10:30  
 35084 Milovanov Victor          Kentavr Penza                RUS            2069412  10:31  
 35037 Drulia Mantas             Medeina OK                   LTU            8644535  10:32  
 35039 Fedorov Sergei            Delaware Valley Orienteering USA            8636998  10:33  
 35092 Obernikhin Igor           Belarus Orienteering Federat BLR            8645000  10:34  
 35056 Jemeljanenko Andrejus     OK Takas                     LTU            8650203  10:35  
 35053 Ippolitov Mikhail         Individual                   RUS            8445555  10:36  
 35131 Vorobyov Dima             Kamvol SK                    BLR            8660060  10:37  
 35091 Nurminen Villeveikko      Suosmeren Salpa              FIN            8651744  10:38  
 35124 Tumaitis Donatas          OC Levuo                     LTU            8408100  10:39  
 35095 Otrusina Jiri             Hana Orienteering            CZE            8662320  10:40  
 35044 Freimanis Maris           Silva                        LAT            8629225  10:41  
 35025 Astrauskas Marius         OSK Sakas                    LTU            8402200  10:42  
 35071 Laukaitis Andrius         Medeina OK                   LTU            8625441  10:43  
 35024 Ashton Robert             BAOC                         GBR            8260785  10:44  
 35133 Zimants Uldis             Ozons                        LAT            8656755  10:45  
 35096 Pajaujis Svajunas         OC Levuo                     LTU            8667260  10:46  
 35113 Sokalski Dariusz          KU AZS WAT Warszawa          POL            8667186  10:47  
 35123 Tomes Jaroslav            Oddil OB Kotlarka            CZE            8651714  10:48  
 35032 Cochrane Tom              HH                           GBR            8190483  10:49  
 35055 Jaudzems Kristaps         Saldus OK                    LAT            8432188  10:50  
 35128 Voitov Denis              SmolOrient                   RUS            8655999  10:51  
 35087 Morozov Andrey            Sverdlovsk region            RUS            8655821  10:52  
 35036 Diaz Gonzalez Manuel      ORIENTIJOTE                  ESP            8658617  10:53  
 35040 Ferra Raul                Koovee                       ESP            8636820  10:54  
 35038 Dunaev Anatolii           Gymnasion Offenbach          GER            8302070  10:55  
 35051 Huhtanen Juha-Matti       Lynx                         FIN            8670529  10:56  
 35110 Shavkunov Aleksandr       Sverdlovsk region            RUS            8654939  10:57  
 35093 Ohlund Erik               Ulricehamns OK               SWE            8650205  10:58  
 35069 Lakhmanov Aleksey         Saint Petersburg             RUS   10       8669919  10:59  
 35028 Borovkov Sergey           Novorossyisk                 RUS   9        1395099  11:00  
 35099 Pauzas Henrikas           OK Dainava                   LTU   8        8670399  11:01  
 35064 Krasko Pavel              Kamvol SK                    BLR   7        8660070  11:02  
 35030 Ciapas Agnius             OK Arboro                    LTU   6        8151105  11:03  
 35082 Mikhalkin Dmitry          Eridan                       BLR   5        8668560  11:04  
 35108 Salodkin Siarhei          Nemiga Nord                  BLR   4        8643975  11:05  
 35070 Laskarzhevsky Vladyslav   Nash Klub                    UKR   3        8300300  11:06  
 35026 Babych Serhiy             LeO Team                     UKR   2        8044365  11:07  
 35094 Osterbo Oystein Kvaal     Norwegian Orienteering Feder NOR   1        8640388  11:08  

M35B
2990m 14CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 35060 Klepers Uldis             Ziemelkurzeme OK             LAT   non rank 8628694  12:07  
 35132 Wickholm Jorgen           OK Trian                     FIN   non rank 8406311  12:08  
 35042 Forsstrom Ville           OK RASEBORG                  FIN   non rank 8650251  12:09  
 35078 Loefroos Andreas          OK RASEBORG                  FIN   non rank 8630851  12:10  
 35105 Rautanen Mika             Tuupovaaran Sepot            FIN   non rank 1423621  12:11  
 35111 Simakov Maxim             Omega                        RUS   non rank 8662027  12:12  
 35063 Krapivko Dmitry           Kamvol SK                    BLR   non rank 8666167  12:13  
 35065 Krumins Atis              Ozons                        LAT   non rank 980500   12:14  
 35122 Tangen Fredh Morten       OK Moss                      NOR   non rank 681897   12:15  
 35106 Rogalevich Sergey         Nemiga Nord                  BLR   non rank 8660072  12:16  
 35125 Vernichesko Anton         Individual                   RUS   non rank 8388388  12:17  
 35121 Sundstroem Viktor         Bredareds IF                 SWE            2144632  12:18  
 35058 Kelhar Uwe                SU Schoeckl Orienteering     AUT            8000041  12:19  
 35090 Neagu George              ACS Sanatatea Ploiesti       ROU            7300267  12:20  
 35057 Kainu Mikko               Vetelin Urheilijat           FIN            8650204  12:21  
 35073 Lenkauskas Giedrius       Individual                   LTU            8661164  12:22  
 35098 Patejko Przemyslaw        KS Spojnia Warszawa          POL            8150216  12:23  
 35052 Immervoll Christopher     SU Schoeckl Orienteering     AUT            8719084  12:24  
 35118 Strazinskas Mindaugas     OK Kopa                      LTU            8662274  12:25  
 35048 Hakkarainen Julius        MS Parma                     FIN            1470548  12:26  
 35021 Amper Robert              Individual                   FIN            8000320  12:27  
 35068 Lahti Tommy               IF Femman                    FIN            8650172  12:28  
 35101 Pietilanaho Juho          Hiidenkiertajat              FIN            8201937  12:29  
 35117 Stoor Matti               Kokkolan Suunnistajat        FIN            7207962  12:30  
 35104 Raevskiy Sergii           Sever                        UKR            1300140  12:31  
 35126 Vinenka Aliaksandr        Kronan                       BLR            8201912  12:32  
 35041 Forsstrom Carl            OK RASEBORG                  FIN            8650202  12:33  
 35034 Davidovich Dzmitry        BSU                          BLR            682039   12:34  
 35119 Strokin Pavel             PovSport                     RUS            8666526  12:35  
 35050 Hrouza Jan                KOS TJ Lokomotiva Krnov      CZE            8654914  12:36  
 35049 Helin Tuomas              Rastihaukat                  FIN            8651742  12:37  
 35088 Mota Goncalo              Clube TAP                    POR            8099077  12:38  
 35027 Birznieks Raitis          Individual                   LAT            8631456  12:39  
 35107 Rogovsky Alex             Praleska                     BLR            8030682  12:40  
 35130 Vorobjov Aleksej          Kronan                       BLR            8000131  12:41  
 35100 Pavlenko Vitaly           Sever                        UKR            1300195  12:42  
 35079 Loniewski Grzegorz        KU AZS WAT Warszawa          POL            8664974  12:43  
 35022 Andre David               Goteborg Majorna OK          SWE            1981614  12:44  
 35035 Delic Petar               OK Maksimir                  CRO            7820618  12:45  
 35089 Mouhu Timo                Rastihaukat                  FIN            8651743  12:46  
 35072 Leina Normunds            Ozons                        LAT            8111100  12:47  
 35046 Graube Arturs             Ozons                        LAT            8650208  12:48  
 35081 Malin Sergei              Saint Petersburg             RUS            8011055  12:49  
 35103 Podra Mikk                RSK Johvikas                 EST            8358613  12:50  
 35061 Koerner Ralph             OLV Landshut                 GER            8099000  12:51  
 35076 Liubinskas Justinas       OK O Klaipeda                LTU            7201428  12:52  
 35067 Kuntsevich Sergey         OC Silwan Liuks              BLR            8660074  12:53  
 35115 Somov Dmitry              Black Sea OK                 RUS            1393775  12:54  
 35109 Schwartz Matthias         Berliner Turnerschaft        GER            8719081  12:55  
 35116 Stakhanov Aleksei         Rus veteran                  RUS            1451272  12:56  
 35062 Kozlov Aleksandr          ISR OC Galilee               ISR            2071282  12:57  

M40A
3580m 18CP Climb 22m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 40063 Kogure Kiyoshi            ES Kanto Club                JPN            2088821  09:01  
 40083 Pakalns Girts             Individuali                  LAT            2086767  09:02  
 40043 Fredriksson Jan Erik      Salon Viesti                 FIN            7206521  09:03  
 40023 Aleksey Mikishanov        SmolOrient                   RUS            8660080  09:04  
 40061 Kireilis Tadas            OK Takas                     LTU            8123721  09:05  
 40022 Aleksandr Solovev         Yaroslavl                    RUS            8271276  09:06  
 40075 Malter Meelis             Harju KEK RSK                EST            8680056  09:07  
 40104 Steinbekken Oeyvind       Odal ol                      NOR            1520883  09:08  
 40051 Hakkarainen Tuomas        Espoon Akilles               FIN            1470547  09:09  
 40072 Lehtinen Juhani           Kauhajoen Karhu              FIN            1423622  09:10  
 40077 Markov Alexandr           Vologda                      RUS            8670647  09:11  
 40029 Beilmann Lauri            SK Saue Tammed               EST            8001826  09:12  
 40092 Pettersson Melker         OK Renen                     SWE            1040876  09:13  
 40042 Evgenii Rogovskii         Yaroslavl                    RUS            8190376  09:14  
 40033 Boguzinskas Tomas         Medeina OK                   LTU            8644898  09:15  
 40025 Arlauskas Rimvydas        OSK Silas                    LTU            8386831  09:16  
 40035 Borevich Alexey           Belie Nochi                  RUS            2090422  09:17  
 40050 Haider Philipp            WAT                          AUT            8107107  09:18  
 40027 Barkauskas Aidas          OK Azuolas                   LTU            7777111  09:19  
 40057 Kainu Markus              Vetelin Urheilijat           FIN            8650324  09:20  
 40069 Larichev Aleksandr        Kineshma                     RUS            8663337  09:21  
 40045 Gantenbein Martin         OLG Rymenzburg               SUI            8138192  09:22  
 40026 Balabanov Peter           Kamvol SK                    BLR            8660075  09:23  
 40098 Salo Markus               Punkalaitumen Kunto          FIN            1423623  09:24  
 40088 Paukste Mindaugas         OK Levuo                     LTU            8223322  09:25  
 40041 Etenko Grigorii           Fryazino                     RUS            1005324  09:26  
 40086 Parkhut Dmitry            Yaroslavl                    RUS            8030477  09:27  
 40044 Funke Pontus              Leksands OK                  SWE            7750610  09:28  
 40073 Linkevich Oleg            Individual                   RUS            8655738  09:29  
 40032 Bobach Claus              Aalborg OK                   DEN            8201909  09:30  
 40087 Paukkunen Petri           MS Parma                     FIN            2029676  09:31  
 40097 Safonov Dmitry            O MuseTeam                   RUS            8332039  09:32  
 40070 Larsen Mads K             FIF Hilleroed Orientering    DEN            8198768  09:33  
 40048 Grasys Vytautas           OK Perkunas                  LTU            8629915  09:34  
 40028 Bastin Michel             ARDOC                        BEL   10       7747586  09:35  
 40059 Kaupinis Algirdas         OK Dainava                   LTU   9        8651335  09:36  
 40091 Pera Tapio                Rajamaen Rykmentti           FIN   8        8651746  09:37  
 40114 Veits Toms                Purva Bridejs                LAT   7        8668668  09:38  
 40038 Davidik Marian            Kobra Bratislava             SVK   6        8667959  09:39  
 40102 Soerensen Michael         OK Oest Birkeroed            DEN   5        8191284  09:40  
 40064 Krumins Janis             Briksnis SK                  LAT   4        8665843  09:41  
 40116 Vinogradov Mikhail        Alfta Osa OK                 RUS   3        8625710  09:42  
 40082 Muukkonen Petteri         OK Trian                     FIN   2        8444433  09:43  
 40121 Zhuravlev Viacheslav      Nemiga Nord                  BLR   1        8643976  09:44  

M40B
2880m 16CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 40084 Panteleev Leonid          Individual                   RUS   non rank 998855   12:11  
 40053 Ilp Ragnar                No club membership           EST   non rank 218380   12:12  
 40105 Suominen Petteri          HELSINGIN POLIISIVOIMAILIJAT FIN   non rank 8651747  12:13  
 40119 Zakharchuk Siarhei        Individual                   BLR   non rank 440311   12:14  
 40094 Platais Pauls             Ozons                        LAT   non rank 8011888  12:15  
 40031 Bernhard Johan            Snattringe SK                SWE   non rank 8400999  12:16  
 40058 Katarskis Aidas           IGTISA                       LTU   non rank 8648793  12:17  
 40055 Jacobsen Kristoffer       Tyrving IL                   NOR   non rank 7203407  12:18  
 40002 Kjellgren Erik            Kjellgren                    SWE   non rank 0        12:19  
 40103 Sooberg Mart              OK TON                       EST            1931308  12:20  
 40099 Samoshin Ilya             Nizhni Novgorod SDYUSHOR12   RUS            8719002  12:21  
 40107 Tam Chung Yin Dickson     Youth Advance Orienteering C HKG            8102728  12:22  
 40074 Lopatin Aleksandr         Aralia                       RUS            8652393  12:23  
 40090 Pavela Ludovit            KOB Kysak                    SVK            8004354  12:24  
 40111 Tihane Aivar              No club membership           EST            8080707  12:25  
 40040 Engstedt David            OK Linne                     SWE            8654924  12:26  
 40065 Kuehschelm Leopold        Berliner Turnerschaft        AUT            8632425  12:27  
 40054 Jaakson Aimar             No club membership           EST            8650181  12:28  
 40049 Grigusevicius Andrius     Rudamina OK                  LTU            8661165  12:29  
 40109 Tapola Lauri              Finnish Orienteering Federat FIN            8651748  12:30  
 40100 Serrano Molinero Javier   Escondite Nature Sport M     ESP            8070777  12:31  
 40089 Pautov Valeriy            Legenda                      RUS            8179797  12:32  
 40039 Degtiarev Dmitrii         Rus veteran                  RUS            8719009  12:33  
 40096 Ramanauskas Linas         Medeina OK                   LTU            8644509  12:34  
 40110 Tarlap Lauri              LSF Pronoking Team           EST            8123030  12:35  
 40047 Gonzalez Sanchez Pedro    Escondite Nature Sport M     ESP            8665016  12:36  
 40093 Pilat Miroslav            KOB Kladno                   CZE            2103282  12:37  
 40106 Taini Juha                Jamsan Retki Veikot          FIN            8719069  12:38  
 40071 Larsson Edward            IFK Mora OK                  SWE            9771023  12:39  
 40079 Matilainen Teemu          Rastihaukat                  FIN            8651745  12:40  
 40024 Alexandre Eric            AC BEAUCHAMP                 FRA            1403694  12:41  
 40056 Johansson Tuomas          Helsingin Suunnistajat       FIN            9201543  12:42  
 40085 Papazov Sergey            Yaroslavl                    RUS            1420972  12:43  
 40120 Zeiluks Maris             Azimuts OK                   LAT            8644443  12:44  
 40036 Brokers Janis             Umea OK                      LAT            774545   12:45  
 40101 Silva Antonio Carlos      CORDF                        BRA            8822019  12:46  
 40052 Hervas Jesus              CDCEBE                       ESP            8010106  12:47  
 40117 Voitsekhovskyi Sergii     Sever                        UKR            1300194  12:48  
 40080 Melnik Siarhei            Orion                        BLR            8000133  12:49  
 40081 Miller Ivo                Kooperaator                  EST            8041077  12:50  
 40062 Kjellgren Erik            Norrkoping AIS               SWE            1392494  12:51  
 40112 Tomarovskiy Anatoliy      Belgorodskaja obl            RUS            1406678  12:52  
 40113 Vallittu Juha             Jamsan Retki Veikot          FIN            595135   12:53  
 40115 Veleda Diaz David         COCatalunya                  ESP            8027878  12:54  

M45A
3080m 12CP Climb 22m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 45033 Bertasius Rimvydas        OK Klajunas                  LTU            8001944  09:15  
 45167 Slavinskiy Valeriy        SATUREAL                     RUS            895812   09:16  
 45138 Olsen Christian           Amager OK                    DEN            8201972  09:17  
 45099 Kroupa Guenther           Naturfreunde Wien            AUT            8180471  09:18  
 45083 Jurikin Ruslan            TirasOrient                  MDA            1300214  09:19  
 45131 Nilsson Bjorn             Tumba Malarhojden OK         SWE            8140637  09:20  
 45185 Vaitiekus Arturas         Medeina OK                   LTU            8654401  09:21  
 45003 Guler Veysel              Eontours                     TUR            8650219  09:22  
 45058 Filicko Marek             OK Lokomotiva Pardubice      CZE            8582019  09:23  
 45048 Drazdauskas Laimis        OK Levuo                     LTU            8648934  09:24  
 45095 Kornilov Aleksei          SmolOrient                   RUS            2055814  09:25  
 45077 Indans Mareks             Ogre OK                      LAT            1301988  09:26  
 45141 Pavlov Andrei             Ekaterinburg                 RUS            8638599  09:27  
 45171 Srb Alexander             WAT                          AUT            8030573  09:28  
 45118 Lukashov Yuri             Belgorodskaja obl            RUS            1007603  09:29  
 45093 Konanov Dmitry            LSR Russia                   RUS            1393537  09:30  
 45190 Viero Jussi               Laihian Luja                 FIN            8650265  09:31  
 45053 Eklund Andreas            Goteborg Majorna OK          SWE            8000234  09:32  
 45179 Tjernberg Mikael          Tumba Malarhojden OK         SWE            8682019  09:33  
 45112 Liabzin Stepan            Krasnoyarsk                  RUS            8666480  09:34  
 45125 Mikalauskas Robertas      OK Levuo                     LTU            8650728  09:35  
 45198 Wuestenhagen Rolf         OLG St. Gallen/Appenzell     SUI            8120570  09:36  
 45086 Karaivanov Hristo         Uzana                        BUL            8655568  09:37  
 45147 Popov Dmitry              Black Sea OK                 RUS            1405049  09:38  
 45107 Lager Jan                 Halmstad OK                  SWE            9700328  09:39  
 45091 Klementsov Margus         SK Mercury                   EST            8200572  09:40  
 45071 Hanhela Jussi Pekka       Rasti Jyry                   FIN            8651749  09:41  
 45150 Pulli Antero              Rajamaen Rykmentti           FIN            8680079  09:42  
 45158 Rycerski Bogdan           15BZ                         POL            8061271  09:43  
 45031 Bergenfur Mats            IK Vikings OK                SWE            8650341  09:44  
 45117 Liz Javier                FLUVIAL LUGO                 ESP            8647695  09:45  
 45100 Kudre Raul                Estonian Orienteering Federa EST            8662665  09:46  
 45135 Ocallaghan Danny          Austin Orienteering Club     GBR            8657447  09:47  
 45137 Oleg Kalinin              Omega                        RUS            8631493  09:48  
 45119 Maasilta Tommi            SK Rintterit                 FIN            8680061  09:49  
 45182 Ushakov Dmitry            London Orienteering Klubb    GBR            8644568  09:50  
 45175 Tala Tuomas               Helsingin Suunnistajat       FIN            8230372  09:51  
 45161 Semelik Petr              KOB Kladno                   CZE            515065   09:52  
 45164 Shved Dmitri              SRD                          EST            8029701  09:53  
 45111 Lenges Guido              FRSO Belgium                 BEL            8719030  09:54  
 45038 Caplikas Laimonas         OK Takas                     LTU            8648787  09:55  
 45153 Rask Conny                Hjarnarps GH OL              SWE            8631097  09:56  
 45045 Davidsons Ilmars          Purva Bridejs                LAT            8300700  09:57  
 45144 Petrovs Jevgenijs         South London Orienteers      LAT            8662261  09:58  
 45199 Yashchenko Sergey         Omega                        RUS            8638333  09:59  
 45189 Venalainen Toni           Valkeakosken Haka            FIN            8364183  10:00  
 45134 Nordstroem Fredrik        OK Algen                     SWE            8207746  10:01  
 45034 Blachut Igor              Stowarzyszenie Team 360 stop POL            8030173  10:02  
 45115 Lindstrom Torgny          Ronneby OK                   SWE            7730619  10:03  
 45105 Kyyronen Samuli           Rajamaen Rykmentti           FIN            8639747  10:04  
 45057 Fedorov Taras             IZHORA                       RUS            8719024  10:05  
 45085 Kankaanpaeae Vesa         OK 77                        FIN            1009888  10:06  
 45064 Godins Martins            Azimuts OK                   LAT            8006000  10:07  
 45039 Cerjaks Kaspars           Kapa OK                      LAT            8643013  10:08  
 45069 Gusev Ilya                Saint Petersburg             RUS            8638440  10:09  
 45078 Jaerve Kaupo              LSF Pronoking Team           EST            8645011  10:10  
 45166 Sillers Einars            Ziemelkurzeme OK             LAT            8651751  10:11  
 45108 Larsson Martin            IFK Goteborg orientering     SWE            8080628  10:12  
 45022 Andersson Hakan           Halmstad OK                  SWE            9741203  10:13  
 45090 Kiuru Jani                Raja Karjalan Suunnistajat   FIN            8640506  10:14  
 45177 Tiit Mati                 Ilves OK                     EST            8100004  10:15  
 45186 Valatka Andrius           OSK Šilas                    LTU            8654412  10:16  
 45067 Griksas Rolandas          OK Takas                     LTU            8648781  10:17  
 45184 Vaisanen Mikko            Anttolan Urheilijat          FIN            8650286  10:18  
 45063 Goddard Roger             Forth Valley Orienteers      GBR            8230874  10:19  
 45133 Noponen Petri             Anttolan Urheilijat          FIN            9201996  10:20  
 45029 Barrett Richard           British Army OC              GBR            8040470  10:21  
 45187 Vannier Fabrice           Balise77                     FRA            8059404  10:22  
 45052 Eklund Jonas              OK Rodhen                    SWE            9721223  10:23  
 45080 Jensen Thomas Greve       Tisvilde Hegn OK             DEN            8572019  10:24  
 45201 Zagars Ivars              Ozons                        LAT            8385777  10:25  
 45047 Diaz Samuel               ALABARDA                     ESP   10       8141974  10:26  
 45028 Barrable Nick             South Yorkshire Orienteers   GBR   9        8080674  10:27  
 45081 Jensen Jesper David       Tisvilde Hegn OK             DEN   8        8482019  10:28  
 45104 Kydryavtcev Kirill        Legenda                      RUS   7        8200510  10:29  
 45128 Mutka Manu                Turun Metsankavijat          FIN   6        8016169  10:30  
 45139 Ondracek Radim            VSTJ Ekonom Praha            CZE   5        8087414  10:31  
 45197 Vorfolomeev Sergei        Partizan Chelyabinsk         RUS   4        8657014  10:32  
 45025 Backys Rolandas           IGTISA                       LTU   3        8638434  10:33  
 45154 Rimkus Mantas             OK Azuolas                   LTU   2        8654406  10:34  
 45122 Martomaa Simo             Kalevan rasti                FIN   1        8150674  10:35  

M45B
2990m 14CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 45004 Waluga Ireneusz           Team 360                     POL   non rank 7202761  11:43  
 45140 Pahhomenkov Vladislav     SRD                          EST   non rank 8200671  11:44  
 45055 Eremenko Alexey           VelNovgorod                  RUS   non rank 8650207* 11:45  
 45076 Ikaheimonen Jari          Individual                   FIN   non rank 8631098  11:46  
 45092 Klemettinen Vesa          Suunta Jyvaskyla             FIN   non rank 9201513  11:47  
 45094 Kononov Sergey            Eridan                       BLR   non rank 8640501  11:48  
 45149 Puchegger Stephan         WAT                          AUT   non rank 8000026  11:49  
 45155 Rintala Petri             Turun Metsankavijat          FIN   non rank 8016175  11:50  
 45102 Kuzmenkov Sergei          SmolOrient                   RUS   non rank 8655991  11:51  
 45088 Khusniiarov Irek          Spartak Oktyabrskiy          RUS   non rank 8657002  11:52  
 45130 Nikolai Chernov           Ulyanovskaya oblast          RUS   non rank 8060421  11:53  
 45032 Bergenfur Jonas           Skattkarrs SOK               SWE   non rank 8010209  11:54  
 45001 Aygun Audin               Eontours                     TUR   non rank 2094347  11:55  
 45110 Lebedev Alexander         Belie Nochi                  RUS   non rank 7205489  11:56  
 45176 Tetikov Vitaliy           Black Sea OK                 RUS   non rank 8719070  11:57  
 45059 Fjodorov Ain              No club membership           EST   non rank 8091272  11:58  
 45126 Misikas Nerijus           OSK Sakas                    LTU   non rank 8650284  11:59  
 45159 Salonen Mika              Kouvolan Suunnistajat        FIN   non rank 7203500  12:00  
 45142 Penu Erkki                OK West                      EST   non rank 218907   12:01  
 45074 Honkasalo Mika            Pargas IF                    FIN   non rank 8651750  12:02  
 45124 Mats Alvis                Madonas BJSS OK Arona        LAT            8651731  12:03  
 45116 Lindtner Alf Inge         Haugesund IL                 NOR            639624   12:04  
 45183 Vaidakovs Juris           Individual                   LAT            1410733  12:05  
 45082 Jonytis Darius            OK Dainava                   LTU            2043911  12:06  
 45170 Sorokin Sergey            Kedr                         RUS            1633442  12:07  
 45046 Desinov Sergey            Mysl Moscow                  RUS            307306   12:08  
 45056 Esteves Humberto          COC Clube de Orientacao do C POR            1428630  12:09  
 45194 Vitaly Ivliev             Orienta Kuncevo              RUS            2113982  12:10  
 45084 Kamisarenka Vasili        Eridan                       BLR            2066957  12:11  
 45087 Khramov Nikolay           VelNovgorod                  RUS            7208411  12:12  
 45181 Tudorache Mihai           OK SILVA CAMPINA             ROU            7112122  12:13  
 45157 Roohs Mikael              Skattkarrs SOK               SWE            8245245  12:14  
 45062 Galusha Pavel             Ramenskoye                   RUS            2007121  12:15  
 45073 Hlebnikov Aleksandr       SRD                          EST            8062371  12:16  
 45061 Gailis Vilnis             Burkanciems OK               LAT            1411921  12:17  
 45023 Aunesluoma Antero         Rastihaukat                  FIN            1423624  12:18  
 45043 Dalheimer Matthias Kalle  IK Vikings OK                GER            8270570  12:19  
 45027 Banga Aldis               Prizma OK                    LAT            8180080  12:20  
 45191 Viikmaa Indrek            OK West                      EST            8662654  12:21  
 45114 Lind Kristofer            FK Herkules                  SWE            438438   12:22  
 45035 Blehner Sander            OK West                      EST            8664202  12:23  
 45143 Perevozniy Vladimir       Novorossyisk                 RUS            8650285  12:24  
 45096 Koskenvuo Leo             Espoon Suunta                FIN            7140879  12:25  
 45162 Seppala Samuli            Tuusulan Voima Veikot        FIN            1003247  12:26  
 45200 Yerko Stanislav           URA                          UKR            8650179  12:27  
 45065 Gorbachev Alexey          Ramtruck                     RUS            7201333  12:28  
 45136 Oesch Leonhard            OLG Bern                     SUI            8439814  12:29  
 45160 Savolainen Silvar         No club membership           EST            8265400  12:30  
 45195 Volkovas Darius           OK Kopa                      LTU            8089999  12:31  
 45113 Lille Rait                Harju KEK RSK                EST            1417178  12:32  
 45024 Axelsson Daniel           Malilla OK                   SWE            7203833  12:33  
 45072 Henriksson Lars           Sundsvalls OK                SWE            7102260  12:34  
 45165 Sickert Frank             SSV Planeta Radebeul         GER            681610   12:35  
 45145 Pettersson Magnus         SOK Viljan                   SWE            9110482  12:36  
 45132 Nimanis Reinis            Ogre OK                      LAT            8399990  12:37  
 45097 Koskenvuo Juha            Espoon Suunta                FIN            8650283  12:38  
 45030 Bednarik Radek            TJ Slovan Luhacovice         CZE            8650206  12:39  
 45174 Strauss Mareks            Motokurzeme                  LAT            8655437  12:40  
 45123 Matrosovs Kevin           Sage Orienteering and Rogain CAN            8662628  12:41  
 45075 Hoppe Mirko               USV Jena                     GER            236490   12:42  
 45178 Tisell Stefan             IK Stern                     SWE            7714585  12:43  
 45146 Pocius Audrius            OK Kopa                      LTU            8663358  12:44  
 45148 Postulka Karel            Hana Orienteering            SVK            8071297  12:45  
 45051 Egorov Andrey             Vsevphoto                    RUS            1301550  12:46  
 45042 Cheremisin Dmitry         Rus veteran                  RUS            238618   12:47  
 45120 Madella Remo              ASD Polisportiva Punto Nord  ITA            8680058  12:48  
 45173 Stepanov Vadim            Moscow region                RUS            8645046  12:49  
 45101 Kuntola Sami              Laihian Luja                 FIN            8657323  12:50  
 45152 Rabtsau Andrei            OC Silwan Liuks              BLR            8719055  12:51  
 45196 Vompe Alexander           Omega                        RUS            700330   12:52  
 45188 Velgos Martin             ATU Kosice                   SVK            8004600  12:53  
 45169 Soika Uvis                Ozons                        LAT            8138888  12:54  
 45041 Cheng Thomas              HKOC                         HKG            1815151  12:55  
 45021 Afanasev Yurii            Sever                        UKR            1300146  12:56  
 45060 Fredriksen Robert         Notodden OL                  NOR            1396152  12:57  
 45026 Bakun Sergey              Individual                   RUS            1300396  12:58  
 45040 Chau Po Lok               Hong Kong Orienteering Club  HKG            1815930  12:59  
 45079 Jandera Tomas             INSCOM Credit Insurance      CZE            8662373  13:00  
 45156 Rohac Zdenko              ATU Kosice                   SVK            8017128  13:01  
 45089 Khvastovskii Sergei       SmolOrient                   RUS            8659151  13:02  
 45121 Marchenko Vadim           U                            RUS            1201072  13:03  
 45180 Tkachenko Vasyl           O Club                       UKR            502535   13:04  
 45070 Gusiatnikov Vladimir      Orienteering Cincinnati      USA            504022   13:05  

M50A
3100m 14CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 50081 Huzan Pete                South London Orienteers      GBR            886589   10:20  
 50047 De Veirman Andre          Trol                         BEL            8719062  10:21  
 50144 Nurja Kaido               OK Nomme                     EST            8640114  10:22  
 50154 Pettersson Anders         Karlskrona SOK               SWE            650221   10:23  
 50217 Zimmermann Meelis         OK Kape                      EST            9680826  10:24  
 50058 Gaskevich Sergey          Dream Team                   RUS            8088811  10:25  
 50052 Eriksson Stefan           OK Algen                     SWE            8009788  10:26  
 50150 Palmen Henrik             Espoon Suunta                FIN            682295   10:27  
 50077 Holmqvist Anders          Snattringe SK                SWE            8006609  10:28  
 50062 Graf Ueli                 ULUS REISEWELT               SUI            8644804  10:29  
 50064 Grilli Alberto            ASD Polisportiva Punto Nord  ITA            8488388  10:30  
 50194 Tsvetkov Anton            Nizhniy Novgorod             RUS            8719001  10:31  
 50143 Nolte Martin              OSC Hamburg                  GER            8222100  10:32  
 50195 Udris Tony                South Yorkshire Orienteers   GBR            8712019  10:33  
 50109 Lauri Pekka               Keravan Urheilijat           FIN            8190765  10:34  
 50030 Aroneng Stefan            Hestra IF                    SWE            7651216  10:35  
 50059 Gebbett Paul              Bristol Orienteering Klub    GBR            8628560  10:36  
 50148 Orell Marko               Turun Metsankavijat          FIN            1396137  10:37  
 50111 Linins Girts              Ozons                        LAT            8657191  10:38  
 50153 Pettersson Johan          OK Motala                    SWE            1408709  10:39  
 50199 Vervoort Wim              Trol                         BEL            8630901  10:40  
 50117 Malek Martin              OB Strakonice                CZE            8246117  10:41  
 50181 Stromberg Juhapekka       Rasti Jyry                   FIN            8201949  10:42  
 50025 Andersen Henrik Skov      Farum OK                     DEN            8629116  10:43  
 50173 Schrago Gregoire          CA Rose                      SUI            8732019  10:44  
 50201 Virbulis Janis            TAKA TOK                     LAT            8655299  10:45  
 50209 Wetzel Hendryk            SV Robotron Dresden          GER            8655888  10:46  
 50103 Kuzmin Igor               Club Ukraine                 UKR            8014402  10:47  
 50180 Strandberg Conny          Gustavsbergs OK              SWE            2079620  10:48  
 50051 Englund Ulrik             Tumba Malarhojden OK         SWE            8140636  10:49  
 50212 Yasur Nir                 ISR OC Jezreel               ISR            8291968  10:50  
 50055 Finkenstaedt Bjoern       OLV Potsdam                  GER            8657683  10:51  
 50039 Bjerva Per Henning        As NMBU Orientering          NOR            8201977  10:52  
 50123 Mellebeek Bart            hamok                        BEL            9150398  10:53  
 50068 Haikonen Risto            Anttolan Urheilijat          FIN            2039018  10:54  
 50139 Nikitin Andrei            SRD                          EST            8200468  10:55  
 50065 Gynther Kimmo             IHR                          FIN            9101763  10:56  
 50188 Tevelis Ricardas          OK O Klaipeda                LTU            8652578  10:57  
 50027 Angelov Alexandr          AMOR                         RUS            8181267  10:58  
 50050 Eduard Zaripov            Ulyanovskaya oblast          RUS            8020101  10:59  
 50074 Heikkinen Mikko           Hollolan Urheilijat 46       FIN            8650287  11:00  
 50029 Arnicans Guntis           A2                           LAT            8004554  11:01  
 50105 Larmala Pekka             Espoon Suunta                FIN            8659183  11:02  
 50170 Sandqvist Mattias         Vallentuna Osseby OL         SWE            8719067  11:03  
 50145 Nygaard Svein             Lillomarka OL                NOR            8201991  11:04  
 50167 Sadrins Sergejs           Kapa OK                      LAT            8000099  11:05  
 50196 Ulmanis Ints              Auseklis IK                  LAT            8081188  11:06  
 50127 Morris Eric               Bennelong Northside Orientee AUS            8633233  11:07  
 50207 Weber Tim Falck           Tisvilde Hegn OK             DEN            8719090  11:08  
 50198 Vasilenok Vladimir        Orion                        BLR            1396130  11:09  
 50045 Cross Jon                 Forth Valley Orienteers      GBR            8630841  11:10  
 50138 Nikitin Leonid            Individual                   RUS            8631557  11:11  
 50155 Petukas Arimantas         OSK Sakas                    LTU            8648816  11:12  
 50152 Parkin Richard            Derwent Valley Orienteers    GBR            8483820  11:13  
 50113 Loukkalahti Marko         Hiidenkiertajat              FIN            8636810  11:14  
 50147 Orehoci Robert            OK Bjelovar                  CRO            8250869  11:15  
 50054 Finkenstaedt Michael      OSC Hamburg                  GER            8011012  11:16  
 50126 Morozov Aleksei           AMOR                         RUS            8200969  11:17  
 50053 Erne Lukas                OLG Cordoba                  SUI            8012269  11:18  
 50206 Voveris Edgaras           OK Azuolas                   LTU            8014399  11:19  
 50172 Schmiedeberg Nils         SV Turbine Neubrandenburg    GER            8663316  11:20  
 50091 Jussila Kari              Tampereen Pyrinto            FIN            8663251  11:21  
 50072 Heikkila Tero             Paimion Rasti                FIN            8636165  11:22  
 50073 Heikkila Ossi             Suunta Jyvaskyla             FIN            7211101  11:23  
 50115 Makeichik Sergei          Voronezh                     RUS            8005060  11:24  
 50079 Hultin Ola                OK Roslagen                  SWE            7731377  11:25  
 50146 Oedum Jakob               OK Oest Birkeroed            DEN            8201941  11:26  
 50131 Naerestad Per Olav        IF Trauma                    NOR            8651752  11:27  
 50162 Roigas Paavo              Individual                   EST            8223340  11:28  
 50022 Afonyushkin Alexander     Ramenskoye                   RUS            8100965  11:29  
 50080 Hutzli Christoph          ULUS REISEWELT               SUI            8010466  11:30  
 50042 Casas Ramunas             OK Perkunas                  LTU   10       8111811  11:31  
 50078 Hotz Daniel               OLK Argus                    SUI   9        8190667  11:32  
 50189 Theiss Robert             FRSO Belgium                 BEL   8        8196532  11:33  
 50034 Barcik Peter              BK Sliac                     SVK   7        8656700  11:34  
 50191 Todorov Tsvetan           BEGUN                        BUL   6        8160666  11:35  
 50089 Jansson Per               OK Djerf                     SWE   5        728627   11:36  
 50149 Owens John                BAOC                         GBR   4        8643409  11:37  
 50110 Lindberg Tommy            OK Roslagen                  SWE   3        690725   11:38  
 50046 Cych Piotr                WKS Slask Wroclaw            POL   2        8091968  11:39  
 50024 Ambrazas Svajunas         S Sportas                    LTU   1        8648805  11:40  

M50B
2880m 16CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 50176 Siirila Pekka             Mesikammenet                 FIN            1004502  09:01  
 50069 Hanel Jaromir             OB Zvole                     CZE            2800292  09:02  
 50033 Bar Kostya                ISR OC Hasharon              ISR            8196977  09:03  
 50183 Sulskis Audronis          OK Kopa                      LTU            303464   09:04  
 50084 Inada Junya               OLC Fullhose                 JPN            8000913  09:05  
 50112 Loikas Vesa               Turun NMKY                   FIN            1423626  09:06  
 50032 Balck Johan               Taby OK                      SWE            660903   09:07  
 50043 Claesson Per Olof         Tenhults SOK                 SWE            421899   09:08  
 50060 Glushakov Sergey          Black Sea OK                 RUS            2024937  09:09  
 50108 Launis Kasperi            Raisu Lumous                 FIN            8637530  09:10  
 50101 Konovalov Serhii          Sever                        UKR            1300175  09:11  
 50197 Valery Rolf               Tisvilde Hegn OK             DEN            8620940  09:12  
 50208 Werner Jens               Gustavsbergs OK              SWE            7201155  09:13  
 50135 Navalinskas Tomas         Devyni Labirintai            LTU            8112235  09:14  
 50044 Consoli Paolo             ASD Unione Lombarda          ITA            8081269  09:15  
 50067 Haavisto Erkki            Turun Suunnistajat           FIN            7841968  09:16  
 50187 Telyatnikov Aleksandr     Take Them All                RUS            8042001  09:17  
 50041 Boos Matthias             ULUS REISEWELT               SUI            8051265  09:18  
 50175 Shved Sergei              SRD                          EST            8031067  09:19  
 50140 Nilsen Jorgen             Stavanger Orienteringsklubb  NOR            8638408  09:20  
 50168 Sahl Orjan                OK Klemmingen                SWE            650721   09:21  
 50204 Vork Peeter               No club membership           EST            8645014  09:22  
 50076 Hockeborn Sven            SSV Planeta Radebeul         GER            8606464  09:23  
 50099 Kojalovics Kaspars        Ozons                        LAT            7300383  09:24  
 50169 Salonen Jussi             Turun Metsankavijat          FIN            8201906  09:25  
 50037 Bessonov Sergey           BSE Novgorod                 RUS            1405213  09:26  
 50056 Freidenfelds Valters      VMS TIMBER                   LAT            8088899  09:27  
 50028 Aoki Toshiyuki            Nerima OLC                   JPN            8029555  09:28  
 50216 Zhestovsky Alexey         Legenda                      RUS            8665941  09:29  
 50038 Bily Petr                 Hana Orienteering            CZE            51279    09:30  
 50193 Tozur Sergei              Lahden Suunnistajat 37       FIN            333213   09:31  
 50151 Panker Raivo              SK Mercury                   EST            1417174  09:32  
 50023 Alenius Johan             IFK Lidingo SOK              SWE            7200508  09:33  
 50184 Sveheim Per Ivar          Odal ol                      NOR            8752019  09:34  
 50136 Neregaard Morten          OK Vinderoed 92              DEN            8665066  09:35  
 50026 Andersson Jens            Kristinehamns OK             SWE            981117   09:36  
 50116 Maki Kari                 Jamsan Retki Veikot          FIN            1423627  09:37  
 50114 Luspa Mats                IFK Kiruna                   SWE            8080107  09:38  
 50133 Narels Jurijs             Selijas Mezs OSK             LAT            8636827  09:39  
 50190 Timakov Victor            SPARTA Rostov                RUS            1393106  09:40  
 50164 Ruti Marko                Hauhon Sisu                  FIN            8651753  09:41  
 50211 Wrzesinski Krzysztof      September Team               POL            8636526  09:42  
 50021 Adenstedt Erik            Orienteering Klosterneuburg  AUT            8631105  09:43  
 50098 Knets Juris               Meridians OK                 LAT            8000808  09:44  
 50178 Sjuls Jan                 IF Aaland                    FIN            450906   09:45  
 50049 Domarkas Gintaras         OK Versme                    LTU            8662409  09:46  
 50200 Viljamaa Janne            Lahden Suunnistajat 37       FIN            8650289  09:47  
 50159 Rautio Mika               Anttolan Urheilijat          FIN            2039015  09:48  
 50202 Vobornik Petr             SK Chotebor                  CZE            8414102  09:49  
 50132 Nappu Juha                Turun NMKY                   FIN            8201920  09:50  
 50121 Mashunin Anatolii         Tyumen                       RUS            8041199  09:51  
 50094 Kaukonen Markus           Espoon Suunta                FIN            209097   09:52  
 50090 Jergus Martin             ATU Kosice                   SVK            2051445  09:53  
 50157 Rahn Michael              OLG Suhr                     SUI            8665425  09:54  
 50205 Voskamp Eckart            OLV Landshut                 GER            8220366  09:55  
 50057 Garcia Xevi               ALIGOTS                      ESP            8650847  09:56  
 50161 Rektins Ingus             Individual                   LAT            771999   09:57  
 50040 Bogdanovs Igors           SRD                          LAT            8120869  09:58  
 50192 Toven Ola                 Koping Kolsva OK             SWE            9690108  09:59  
 50063 Grekela Heikki            SK Pohjantahti               FIN            1700303  10:00  
 50083 Imhof Kilian              ULUS REISEWELT               SWE            8644812  10:01  
 50214 Zanda Jan                 SK Chotebor                  CZE            7260028  10:02  
 50085 Irving Alan               West Cumberland Orienteering GBR            8260967  10:03  
 50179 Skrubis Ainars            Ziemelkurzeme OK             LAT            8300933  10:04  
 50086 Isacov Veaceslav          CS Run Kompass               MDA            8650293  10:05  
 50182 Sukselainen Simo          Lynx                         FIN            1061168  10:06  
 50141 Nokka Ilkka               Rasti 88                     FIN            7205362  10:07  
 50210 Wood Mark                 Edinburgh Southern Orienteer GBR            8170504  10:08  
 50130 Mykhaylo Gutak            Azimut                       UKR            8071309  10:09  
 50128 Muiznieks Raitis          Auseklis IK                  LAT            8629085  10:10  
 50070 Hautaniemi Petri          Raja Karjalan Suunnistajat   FIN            8680011  10:11  
 50031 Baert Serge               FRSO Belgium                 BEL            8448449  10:12  
 50124 Michalak Tomasz           UNTS Warszawa                POL            8180169  10:13  
 50165 Ruuska Vesa               Kangasala SK                 FIN            8650272  10:14  
 50093 Kastner Jirka Boris       Naturfreunde Wien            AUT            8247247  10:15  
 50071 Heal Edward               BAOC                         GBR            8657419  10:16  
 50122 Melkerts Andris           Saldus OK                    LAT            8001555  10:17  
 50066 Haaramo Panu              Espoon Suunta                FIN            8659174  10:18  
 50129 Murashka Andrei           Orion                        BLR            8668544  10:19  
 50075 Hlosta Thomas             LC Erstebank                 AUT            8638385  10:20  
 50082 Ilmonen Matti             Jamsan Retki Veikot          FIN            8636180  10:21  

M50C
2470m 11CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 50088 Jansson Ulf               OK Triangeln                 SWE   non rank 9680620  12:11  
 50174 Shakhmatov Yury           Black Sea OK                 RUS   non rank 1302048  12:12  
 50215 Zdradovskii Yaroslav      Rus veteran                  RUS   non rank 2086193  12:13  
 50036 Berg Per Ove              Bodo og omegn IF Orientering NOR   non rank 1423625  12:14  
 50104 Landen Peter              Gustavsbergs OK              SWE   non rank 2063815  12:15  
 50106 Lassila Jari              Tuusulan Voima Veikot        FIN   non rank 1003509  12:16  
 50185 Tahtinen Timo             Helsingin Suunnistajat       FIN   non rank 1423630  12:17  
 50092 Kantanen Olli             OK 77                        FIN   non rank 2077801  12:18  
 50035 Bauman Boris              Mariborski OK                SLO   non rank 7673167  12:19  
 50163 Ruda Mark                 OK Ravinen                   SWE            2050705  12:20  
 50097 Klicner Tomas             S Sportas                    LTU            8004612  12:21  
 50120 Masek Petr                OK JISKRA NOVY BOR           CZE            7765     12:22  
 50087 Jaadmaa Tonu              OK Voru                      EST            8144808  12:23  
 50048 Dmitrii Dyko              SmolOrient                   RUS            8654797  12:24  
 50142 Nolan Ronald              Edinburgh Southern Orienteer GBR            8630948  12:25  
 50186 Talonen Jussi             Individual                   FIN            4064     12:26  
 50119 Marach Aliaksandr         Trio                         BLR            1428636  12:27  
 50177 Siyalsky Vladislav        Bryansk Orient               RUS            1602281  12:28  
 50107 Laszlo Zagyi              JMD Jaszapati                HUN            8406702  12:29  
 50102 Korhonen Unto             Raja Karjalan Suunnistajat   FIN            8631330  12:30  

M55A
2990m 15CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 55141 Kymalainen Jari           Tampereen Pyrinto            FIN            8411204  10:22  
 55206 Rammann Andrus            Kooperaator                  EST            8001133  10:23  
 55146 Lainema Timo              Turun Metsankavijat          FIN            8640508  10:24  
 55045 Cerescu Pavel             CS Run Kompass               MDA            1000409  10:25  
 55025 Ashkinadzi Boris          Individual                   RUS            2107621  10:26  
 55248 Tucs Aigars               Kapa OK                      LAT            8631778  10:27  
 55237 Sulaoja Urmas             RSK Johvikas                 EST            998987   10:28  
 55099 Itkonen Arto              Turun Suunnistajat           FIN            690008   10:29  
 55225 Sild Sixten               Estonian Orienteering Federa EST            1008466  10:30  
 55236 Sugimoto Mitsumasa        ES Kanto Club                JPN            8651758  10:31  
 55062 Fedorov Nikolay           Dream Team                   RUS            1405222  10:32  
 55182 Numminen Hannu            Espoon Akilles               FIN            9911990  10:33  
 55275 Ziliskis Girts            Mona OK                      LAT            8662211  10:34  
 55242 Taskinen Ari              Anttolan Urheilijat          FIN            9500950  10:35  
 55263 Waelchli Juerg            ULUS REISEWELT               SUI            8638584  10:36  
 55232 Sochor Tomas              Individual                   CZE            515436   10:37  
 55163 Mast Toomas               Hiiumaa OK                   EST            8636864  10:38  
 55170 Mitenkov Andrej           Azimut                       RUS            7206075  10:39  
 55125 Kokoriss Valdis           Mona OK                      LAT            8080333  10:40  
 55151 Lech Bogdan               UMKS Orkan Ostroda           POL            8655943  10:41  
 55124 Koivisto Ari Pekka        Helsingin Suunnistajat       FIN            1964018  10:42  
 55178 Nilsson Klas              ULUS REISEWELT               SUI            8019640  10:43  
 55079 Hansen Henrik             Lyngby OK                    DEN            8651754  10:44  
 55156 Lightfoot Nicholas        AAOC                         GBR            8006618  10:45  
 55177 Nieke Hagen               USV TU Dresden               GER            8170663  10:46  
 55087 Hellgren Goran            OK Sodertorn                 SWE            8068850  10:47  
 55089 Hickling Alan             Saxons Orienteering Club     GBR            8112019  10:48  
 55152 Lehto Kari                Turun Metsankavijat          FIN            8802019  10:49  
 55110 Juvik Tore Goerbitz       IL Gular                     NOR            1010154  10:50  
 55251 Udris Eriks               Meridians OK                 LAT            8655277  10:51  
 55077 Haajanen Leif             OK RASEBORG                  FIN            7537756  10:52  
 55147 Lassila Antti             Kuortaneen Kunto             FIN            8650292  10:53  
 55094 Hosek Lubomir             OB Ceske Budejovice          CZE            8087370  10:54  
 55061 Eriksson Joakim           Sodertalje Nykvarn Orienteri SWE            350573   10:55  
 55040 Borachenko Alexander      Titan OK                     RUS            8654955  10:56  
 55100 Itkonen Raimo             Suunta Jyvaskyla             FIN            1010059  10:57  
 55254 Van De Moortel Bart       Omega                        BEL            8001502  10:58  
 55085 Hegreberg Arild           Bodo og omegn IF Orientering NOR            2021868  10:59  
 55214 Rudolf Stephan            ULUS REISEWELT               SUI            8640230  11:00  
 55161 Maarup Soeren             Kolding OK                   DEN            8201988  11:01  
 55189 Pel Christoph             OLK Wiggertal                SUI            8201961  11:02  
 55239 Talver Andres             SK Mercury                   EST            8041260  11:03  
 55112 Kallio Jukka              Tampereen Pyrinto            FIN            690003   11:04  
 55082 Hansson Jan               Stenungsunds OK              SWE            8932019  11:05  
 55053 Dokhturov Vsevolod        Tomsk                        RUS            8017373  11:06  
 55123 Kobel Daniel              Swiss O Tours                SUI            8210861  11:07  
 55247 Trukhan Ihor              O Club                       UKR            8014414  11:08  
 55253 Vaisanen Juha             Mantsalan Urheilijat         FIN            8651759  11:09  
 55075 Grote Andreas             OLC Skog Fribourg            SUI            8638368  11:10  
 55221 Schenk Hanspeter          thurgorienta                 SUI            8654155  11:11  
 55106 Joelsson Magnus           SOK68                        SWE            8270461  11:12  
 55203 Pukkonen Eduard           Harju KEK RSK                EST            8664188  11:13  
 55042 Brett Mike                AAOC                         GBR            8355551  11:14  
 55122 Kniuksta Romualdas        Rudamina OK                  LTU            8629910  11:15  
 55183 Nurmi Veli Pekka          Angelniemen Ankkuri          FIN            1500118  11:16  
 55038 Bolshunov Gennadii        Voronezh                     RUS            8670577  11:17  
 55054 Dude Guntis               Spriditis TSK                LAT            8080160  11:18  
 55272 Zhalnin Alexandr          Individual                   RUS            8630813  11:19  
 55220 Savinov Vladimir          SRD                          EST            8645016  11:20  
 55238 Tali Tiit                 Ilves OK                     EST            8662100  11:21  
 55227 Sippola Asko              Kuortaneen Kunto             FIN            8444462  11:22  
 55199 Pollak Jozef              ATU Kosice                   SVK            8017127  11:23  
 55091 Hitz Markus               ULUS REISEWELT               SUI            8020564  11:24  
 55250 Tuomisto Juha             Vaasan Suunnistajat          FIN            8657311  11:25  
 55105 Jenzer Lukas              ULUS REISEWELT               SUI            8494909  11:26  
 55133 Kragh Kent                Horsens OK                   DEN            8661578  11:27  
 55108 Jonauskas Genadijus       Devyni OSK                   LTU            8112236  11:28  
 55126 Kondrotas Raimondas       OK FORTUNA                   LTU            8629909  11:29  
 55111 Kaljur Maido              Harju KEK RSK                EST            8047332  11:30  
 55035 Bocharnikov Vladimir      Belgorodskaja obl            RUS            1007601  11:31  
 55257 Velichko Sergey           City of Trees Orienteering C USA            46611    11:32  
 55245 Thetford Roger            Thames Valley Orienteering C GBR            8100555  11:33  
 55026 Backlund Per              OK Sodertorn                 SWE   10       8196196  11:34  
 55244 Tett Tim                  SYOUK                        GBR   9        8650307  11:35  
 55030 Benjaminsen Vidar         Lillomarka OL                NOR   8        8645099  11:36  
 55188 Patten Graham             WARROC                       GBR   7        8645222  11:37  
 55072 Goossens Dirk             Belgian Orienteering Federat BEL   6        8625757  11:38  
 55246 Thierolf Michael          TSG Bad Koenig               GER   5        8090601  11:39  
 55212 Roose Antti               OK Polva Kobras              EST   4        8636855  11:40  
 55088 Hellstadius Mats          Sodertalje Nykvarn Orienteri SWE   3        8101212  11:41  
 55044 Buholzer Oli              ULUS REISEWELT               SUI   2        8632403  11:42  
 55036 Bolliger Stefan           ULUS REISEWELT               SUI   1        8663354  11:43  

M55B
2780m 14CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 55258 Viljamaa Jaanus           SK Aasa 5                    EST            889108   09:01  
 55160 Lundberg Urban            OK Algen                     SWE            9610428  09:02  
 55003 Kizhlo Sergei             Rus veteran                  RUS            7205877  09:03  
 55028 Barker Hugo               Forth Valley Orienteers      GBR            8628564  09:04  
 55021 Almeida Rui               AFAP                         POR            8048082  09:05  
 55134 Krasniewski Krzysztof     UMKS Orkan Ostroda           POL            413371   09:06  
 55046 Chachurski Ryszard        KU AZS WAT Warszawa          POL            1963012  09:07  
 55174 Nagelis Janis             Mona OK                      LAT            8663370  09:08  
 55109 Jongkun Jung              Forest Orienteering Club     KOR            9102557  09:09  
 55240 Tamuzs Viesturs           Latvian Orienteering Federat LAT            8009001  09:10  
 55269 Zaltsman Alexander        ISR OC Rishon Lezion         ISR            2021673  09:11  
 55252 Uuttu Risto               Suunta Jyvaskyla             FIN            7210252  09:12  
 55098 Ioffe Pavel               ISR OC Galilee               ISR            259959   09:13  
 55067 Fortunato Carlos          Ori-Estarreja                POR            308468   09:14  
 55049 Cleary Ronan              3Roc                         IRL            8190660  09:15  
 55219 Sarparanta Lasse          Rasti Lukko                  FIN            1171096  09:16  
 55119 Kensby Mats               OK Tyr                       SWE            9600207  09:17  
 55023 Antikainen Jarmo          Mantsalan Urheilijat         FIN            1201047  09:18  
 55070 Fukuda Masahide           Kawagoe OLC                  JPN            7208338  09:19  
 55069 Fritzell Pontus           Gudhems IF                   SWE            1112451  09:20  
 55136 Kubaitis Arunas           OK Azuolas                   LTU            1396061  09:21  
 55207 Reinikka Kenneth          Hyvinkaan Rasti              FIN            1396197  09:22  
 55196 Pikturna Vidmantas        OK Kopa                      LTU            2012353  09:23  
 55266 Wise Adrian               Southern Navigators Orientee GBR            8641535  09:24  
 55222 Schulthess Thomas         ULUS REISEWELT               SUI            8424925  09:25  
 55043 Buechner Ralf             BSV Halle Ammendorf          GER            8666013  09:26  
 55274 Zihlmann Stefan           ULUS REISEWELT               SUI            8280862  09:27  
 55127 Kopecny Mojmir            KOB Tretra Praha             CZE            232200   09:28  
 55090 Hietanen Ari              Kuusankosken Urheiluseura    FIN            1003898  09:29  
 55201 Preitof Mati              Harju OK                     EST            8200052  09:30  
 55086 Heinonen Kari             Angelniemen Ankkuri          FIN            8201908  09:31  
 55047 Chmelar Mirek             Hana Orienteering            CZE            8488884  09:32  
 55037 Bolrao Jose               COC Clube de Orientacao do C POR            308206   09:33  
 55039 Bondarev Sergei           Individual                   RUS            2300180  09:34  
 55144 Lacis Sandris             Mona OK                      LAT            888958   09:35  
 55216 Saevareid Tommy           Os Orienteringsklubb         NOR            8089000  09:36  
 55195 Pigarev Konstantin        Mile Sport SPb               RUS            8719065  09:37  
 55172 Moon Joungman             Forest Orienteering Club     KOR            8882019  09:38  
 55234 Sorri Esko                Rastihaukat                  FIN            1423634  09:39  
 55228 Sipsaka Andrus            Harju KEK RSK                EST            8663235  09:40  
 55241 Taratuta Boris            Voronezh                     RUS            1405030  09:41  
 55256 Vekovishchev Valerii      RyazanVek                    RUS            238341   09:42  
 55168 Merunka Darko             OK Maksimir                  CRO            7630314  09:43  
 55095 Huhtanen Ossi             Tampereen Pyrinto            FIN            1396340  09:44  
 55264 Wiedenfeld Frank          SSV Planeta Radebeul         GER            8606479  09:45  
 55034 Blomdahl Arto             IK Hakarpspojkarna           SWE            890706   09:46  
 55052 Diri Refik                ISTANBUL ORIENTEERING SK     TUR            8552019  09:47  
 55176 Newall Phil               Cornwall Orienteering Club   GBR            8005362  09:48  
 55255 Van Dyck Erik             Trol                         BEL            8321201  09:49  
 55204 Raastad Espen             Skien OK                     NOR            899181   09:50  
 55058 Dushko Oleh               Individual                   UKR            1408860  09:51  
 55209 Riches David              Royal Signals Orienteering C GBR            8669958  09:52  
 55276 Zilling Staffan           OK Sodertorn                 SWE            8654167  09:53  
 55031 Betlem Matti              JOKA                         EST            8667289  09:54  
 55165 Meindok Aivar             OK TON                       EST            8090462  09:55  
 55211 Rolig Petri               Hauhon Sisu                  FIN            8651757  09:56  
 55116 Kaupuzs Jevgenijs         KURMIS OK                    LAT            8005550  09:57  
 55166 Melaika Dainius           OK Oriens                    LTU            8719077  09:58  
 55131 Kozlov Ihor               OK Carnika                   UKR            1300219  09:59  
 55145 Laev Urmas                SK Mercury                   EST            351674   10:00  
 55181 Nummela Arto              Mantsalan Urheilijat         FIN            8652515  10:01  
 55231 Slama Peter               ATU Kosice                   SVK            9102083  10:02  
 55041 Botos Ioan Sorin          cs orienter tg mures         ROU            7211386  10:03  
 55187 Patana Pekka              Laihian Luja                 FIN            8657325  10:04  
 55265 Wirz Andre                Swiss O Tours                SUI            8280963  10:05  
 55186 Papuga Frantisek          ATU Kosice                   SVK            2051410  10:06  
 55215 Rumyantsev Yuriy          Azimut                       RUS            7212212  10:07  
 55097 Ilves Tonu                OK Kape                      EST            8532019  10:08  
 55074 Graumann Bernd            ESV Lok Schoeneweide Berlin  GER            8091061  10:09  
 55056 Dukulis Ilmars            Alnis OK                     LAT            8629081  10:10  
 55185 Oleksandr Palahniuk       Azimut                       UKR            1300889  10:11  
 55271 Zarins Juris              Mona OK                      LAT            503722   10:12  
 55169 Mikolavicius Gintaras     Devyni OSK                   LTU            8638417  10:13  
 55048 Cleary Peter              Peninsula and Plains Oriente NZL            8632896  10:14  
 55101 Ivanov Andrei             Kuzmolovo 110                RUS            8201966  10:15  
 55076 Gureev Maksim             Rus veteran                  RUS            8638581  10:16  
 55132 Kradischnig Guenter       OLC Graz                     AUT            8611028  10:17  
 55260 Vuorinen Hannu            Kymin Suunnistajat           FIN            8201916  10:18  
 55154 Leppik Lauri              TA OK                        EST            8414119  10:19  
 55107 Johansson Ralph           Stangenas AIS                SWE            26430    10:20  

M55C
2470m 11CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 55117 Kay John                  Individual                   GBR   non rank 8201979  10:41  
 55135 Krischan Klaus            OC Fuerstenfeld              AUT   non rank 811881   10:42  
 55120 Kiljunen Pekka            Anttolan Urheilijat          FIN   non rank 8016163  10:43  
 55191 Pereira Jadir Francisco   ADM OriMondego               BRA   non rank 8006509  10:44  
 55064 Filiz Osman               ISTANBUL ORIENTEERING SK     TUR   non rank 1395222  10:45  
 55148 Laukkarinen Kari          Tuusulan Voima Veikot        FIN   non rank 8680110  10:46  
 55093 Honkasaari Jukka          Rasti Piikkio                FIN   non rank 1423631  10:47  
 55130 Kovacs Attila             TUS Karlsruhe Rueppurr       HUN   non rank 2050467  10:48  
 55137 Kukenys Egidijus          Medeina OK                   LTU   non rank 303002   10:49  
 55171 Mlynarczyk Piotr          UKS Orientus Lodz            POL   non rank 8150264  10:50  
 55162 Marhaug Jens Petter       CLUB SANT JOAN               NOR   non rank 218196   10:51  
 55113 Karjalainen Harri         Espoon Suunta                FIN   non rank 2086570  10:52  
 55066 Fontoura Jose             CPOC                         POR   non rank 7207271  10:53  
 55159 Lund Stefan               OK Linne                     SWE   non rank 8170762  10:54  
 55230 Skorobogatov Sergey       Foton                        RUS   non rank 8629213  10:55  
 55190 Peltonen Hannu            Anttolan Urheilijat          FIN   non rank 2039016  10:56  
 55155 Leskinen Juha             Helsingin Suunnistajat       FIN   non rank 1423633  10:57  
 55277 Zimmermann Gerd           SSV Planeta Radebeul         GER   non rank 8606481  10:58  
 55033 Bjartnes Anton            Verdal OK                    NOR   non rank 258076   10:59  
 55194 Piankov Vladimir          Individual                   RUS   non rank 9201657  11:00  
 55080 Hansen Jan Petter         Goteborg Majorna OK          NOR   non rank 1963071  11:01  
 55202 Pritsik Aleksander        Rakvere OK                   EST   non rank 8657198  11:02  
 55029 Bekher Evgenii            Rus veteran                  RUS   non rank 1394924  11:03  
 55262 Wade Paul                 Fossum IF                    USA   non rank 8650297  11:04  
 55103 Jaskari Juhani            Hollolan Urheilijat 46       FIN   non rank 8650290  11:05  
 55129 Koucky Roman              VSTJ Ekonom Praha            CZE            2035738  11:06  
 55071 Gaumigs Andrejs           Mona OK                      LAT            8025907  11:07  
 55267 Yli Eerola Esa            Hameenlinnan Tarmo           FIN            7211475  11:08  
 55270 Zarins Peteris            Mona OK                      LAT            8662232  11:09  
 55057 Durco Boris               ATU Kosice                   SVK            8017118  11:10  
 55059 Eggert Hakan              IF Hagen                     SWE            1230705  11:11  
 55205 Ramanen Ari               Ilomantsin Urheilijat        FIN            8651756  11:12  
 55167 Mercer Richard            Auckland                     NZL            8651755  11:13  
 55273 Zielczynski Piotr         Atomy                        POL            1450079  11:14  
 55164 Meier Daniel              ULUS REISEWELT               SUI            8640172  11:15  
 55179 Niva Jyrki                Lapland Safaris              FIN            8201995  11:16  
 55138 Kuokkanen Mihail          INUS Lappeenranta            FIN            504185   11:17  
 55084 Hart Benjamin             Orienteering Cincinnati      USA            8648377  11:18  
 55198 Plankais Ivars            Saldus OK                    LAT            8110999  11:19  
 55173 Mueller Franklin          USV Jena                     GER            1612     11:20  
 55259 Vladimir Kolesnikov       Ulyanovskaya oblast          RUS            2005806  11:21  
 55024 Arapoglu Aret             ISTANBUL ORIENTEERING SK     TUR            8143000  11:22  
 55118 Keltamaki Simo            Oulun Tarmo                  FIN            1411435  11:23  
 55200 Pregartner Georg          SKV OLG Deutsch Kaltenbrunn  AUT            8117111  11:24  
 55060 Erdal Helge Magnus        Samnanger                    NOR            981921   11:25  
 55073 Goryunov Mikhail          O Club Moscow                RUS            307410   11:26  
 55223 Shabynin Andrey           O Club Moscow                RUS            237230   11:27  
 55157 Lindstrom Mats            OK Skarmen                   SWE            8719099  11:28  
 55249 Tulyakov Alexey           Individual                   RUS            8650295  11:29  
 55226 Silva Antonio             CORDF                        BRA            8719063  11:30  
 55050 Demovic Stefan            Kobra Bratisklava            SVK            8004353  11:31  
 55065 Florin Jacques            FRSO Belgium                 BEL            7005055  11:32  
 55218 Saranen Aki               Pihkaniskat                  FIN            7208154  11:33  
 55150 Law Wai Kay               Hong Kong Orienteering Club  HKG            8667699  11:34  
 55114 Karkkainen Panu           Jamsan Retki Veikot          FIN            8650291  11:35  
 55115 Karlsson Alsio Stefan     IF Hagen                     SWE            433608   11:36  
 55180 Nolte Christian           TSV Nusse                    GER            8171263  11:37  
 55208 Reisen Mark               IF Hagen                     SWE            8300761  11:38  
 55032 Bikelis Vytautas          OK Labirintas                LTU            303007   11:39  
 55210 Ritakallio Timo           Lynx                         FIN            1201091  11:40  
 55243 Tepsa Antti               Lapin Veikot                 FIN            1423635  11:41  
 55197 Piontkovskyi Vsevolod     OK Carnika                   UKR            9200201  11:42  
 55096 Ijas Vesa                 Tarpian Suunta               FIN            1423632  11:43  
 55140 Kuznetsov Vladislav       Individual                   RUS            1426388  11:44  
 55063 Fellbaum Steve            Manchester and District Orie GBR            8118119  11:45  
 55217 Salmenkyla Veli Matti     Helsingin Suunnistajat       FIN            62859    11:46  
 55022 Andresen Morten           OK Skeidi                    NOR            8004755  11:47  
 55261 Vydra Pavel               OK RECO SPORT                CZE            2113100  11:48  
 55192 Pettersen Odd Ragnar      OK Moss                      NOR            8719020  11:49  
 55224 Siirila Sami              Ikaalisten Nouseva Voima     FIN            1004552  11:50  
 55184 Ohlsson Torbjorn          Haninge SOK                  SWE            8228991  11:51  
 55068 Frilander Heikki          OK Trian                     FIN            8091011  11:52  
 55139 Kuusisto Kimmo            MS Parma                     FIN            8201913  11:53  
 55235 Storsveen Kristian        Loten OL                     NOR            8201982  11:54  

M60A
2490m 14CP Climb 8m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 60027 Akinin Viacheslav         Magadan                      RUS            2008481  09:59  
 60291 Valkonen Pekka            Kangasniemen Kalske          FIN            8009674  10:00  
 60240 Polakovic Peter           TJ Slavia Zilinska univerzit SVK            8071291  10:01  
 60032 Asikainen Timo            Hiisirasti                   FIN            305572   10:02  
 60216 Nylund Sven Olof          OK Botnia                    FIN            8512019  10:03  
 60219 Ojapalo Ilkka             Rajamaen Rykmentti           FIN            8004325  10:04  
 60316 Ziedins Viesturs          KURMIS OK                    LAT            8011880  10:05  
 60076 Fershalov Andrei          Rus veteran                  RUS            504200   10:06  
 60256 Salins Janis              Mezmalas                     LAT            8655434  10:07  
 60234 Pekuss Uldis              Mona OK                      LAT            8001777  10:08  
 60049 Burgon Sandy              Sugar Loaf OK                GBR            8004314  10:09  
 60171 Laveikis Rolands          Kapa OK                      LAT            8665550  10:10  
 60101 Helander Rolf             Oulaisten Huima              FIN            8201945  10:11  
 60299 Viilo Keijo               Tampereen Pyrinto            FIN            9201949  10:12  
 60261 Schanche Per              Asker Skiklubb               NOR            8762019  10:13  
 60312 Zdrahal Robert            Hana Orienteering            CZE            8451957  10:14  
 60230 Pauzas Antanas            OK Dainava                   LTU            8670400  10:15  
 60086 Gjermo Anders             Asker Skiklubb               NOR            8650299  10:16  
 60296 Vedin Arkadii             Ermak                        RUS            8655784  10:17  
 60107 Hovi Harald               Skien OK                     NOR            8181010  10:18  
 60066 Eeles Philip              Southampton Orienteering Clu GBR            8651760  10:19  
 60186 Lyremann Peter            ULUS REISEWELT               SUI            8630887  10:20  
 60164 Lacars Harijs             Silva                        LAT            2005122  10:21  
 60060 Daniel Charles            Sugar Loaf OK                GBR            8657400  10:22  
 60242 Ptasekas Julius           Devyni Labirintai            LTU            8014400  10:23  
 60165 Lagzdkalns Janis          KURMIS OK                    LAT            8641008  10:24  
 60061 Dauderis Rimantas         OK Oriens                    LTU            8719027  10:25  
 60313 Zeinergundersen Richard   Fossum IF                    NOR            8191158  10:26  
 60233 Peisenieks Varis          Kapa OK                      LAT            8006677  10:27  
 60203 Miksys Eugenijus          Silales SM                   LTU            8644493  10:28  
 60281 Sundstrom Sven            Bredareds IF                 SWE            2088949  10:29  
 60058 Crosby Martin             Auckland                     NZL            8657381  10:30  
 60259 Saunders Mark             Sugar Loaf OK                GBR            8662184  10:31  
 60285 Tikkanen Tapio            Savon Suunta                 FIN            8201919  10:32  
 60248 Reha Jaanus               Kooperaator                  EST            8630004  10:33  
 60074 Fernandes Jose            .COM                         POR            1010097  10:34  
 60122 Johansson Lasse           Eds SK                       SWE            8019299  10:35  
 60278 Strandlie Audun           Gjoe Vard OL                 NOR            1423638  10:36  
 60253 Rudakov Volodymyr         OC MASTER                    UKR            1300242  10:37  
 60127 Jovaisas Rimas            OK Dainava                   LTU            8288882  10:38  
 60042 Bjorgum Jon               Kristiansand OK              NOR            9590620  10:39  
 60051 Carlsson Stefan           Alfta Osa OK                 SWE            8719057  10:40  
 60088 Granly Martin             Lillomarka OL                NOR            8650314  10:41  
 60104 Hjertson Andreas          OK Linne                     SWE            560523   10:42  
 60213 Nissila Jorma             Kokkolan Suunnistajat        FIN            8201958  10:43  
 60078 Fjaer Hallvard            Lillomarka OL                NOR            1423636  10:44  
 60311 Zakharov Igor             VIVAT MSK                    RUS            8666200  10:45  
 60244 Pucens Ivars              Mona OK                      LAT            8662077  10:46  
 60081 Gadsboelle Ole            OK Esbjerg                   DEN            1408227  10:47  
 60067 Elkington Barry           Octavian Droobers            GBR            8230556  10:48  
 60304 Welander Mats             OK Djerf                     SWE            43713    10:49  
 60034 Autio Ossi                Hyvinkaan Rasti              FIN            8030159  10:50  
 60246 Rantio Jukka Pekka        Hauhon Sisu                  FIN            8719056  10:51  
 60318 Zuev Alexey               Navicom Garmin               RUS            8643701  10:52  
 60063 Ditchfield Ian            Mole Valley                  GBR            8220856  10:53  
 60210 Niemi Kari Veli           Hauhon Sisu                  FIN            7207154  10:54  
 60056 Crawford James            Guildford Orienteers         GBR            8634054  10:55  
 60226 Palmer Ulf                Ulricehamns OK               SWE            7560703  10:56  
 60229 Partanen Timo             Rasti Hyry                   FIN            8020659  10:57  
 60183 Longhurst Gary            Forth Valley Orienteers      GBR            8232951  10:58  
 60177 Lindgren Lars             OK ODMARDEN                  SWE            9590622  10:59  
 60197 Mathisen Knut Wiig        Porsgrunn OL                 NOR            8045121  11:00  
 60135 Kauppinen Tuomo           Hyvinkaan Rasti              FIN            9201699  11:01  
 60112 Hyppanen Timo             Etela Kymen Suunnistajat     FIN            8661192  11:02  
 60192 Malinen Jouko             Rajamaen Rykmentti           FIN            8012270  11:03  
 60096 Hatley Timothy            Bayside Kangaroos Orienteers AUS            2042980  11:04  
 60031 Ammann Mario              OLG St. Gallen/Appenzell     SUI            8120856  11:05  
 60288 Tonkin Keith              Border Liners                GBR            8141158  11:06  
 60267 Skoog Christer            Kils OK                      SWE            8201973  11:07  
 60103 Hierweg Karol             KOBRA Bratislava             SVK            406918   11:08  
 60062 Deshko Valeriy            Azimut                       RUS   10       1005845  11:09  
 60071 Ericson Thomas            Alfta Osa OK                 SWE   9        8719082  11:10  
 60153 Kosmatchev Andris         GREENLANDIA Skriveru novads  LAT   8        8667567  11:11  
 60252 Routsi Jyrki              Suunnistusmatkat             FIN   7        8668950  11:12  
 60306 Westlund Sixten           OK Tyr                       SWE   6        560312   11:13  
 60121 Jetsonen Juhani           OC DUBHE                     FIN   5        8644836  11:14  
 60255 Sacher Martin             bussola ok                   SUI   4        8000015  11:15  
 60069 Embrey John               Deeside Orienteering Club    GBR   3        8150558  11:16  
 60315 Ziaziulia Ivanas          OK Saule                     LTU   2        8650727  11:17  
 60250 Rhyn Guido                OLG Herzogenbuchsee          SUI   1        8651959  11:18  

M60B
2510m 12CP Climb 8m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 60110 Huhtanen Esa              RastiJussit                  FIN            690006   11:25  
 60289 Tumak Ivan                MIDIZ                        UKR            1006026  11:26  
 60029 Aliakseyeu Yury           OC BNTU                      BLR            250540   11:27  
 60117 Jalanto Esko              Kangasala SK                 FIN            7201229  11:28  
 60175 Leppanen Kimmo            Hirvensalon Heitto           FIN            8081010  11:29  
 60169 Larsson Evert             OK Skogshjortarna            SWE            302591   11:30  
 60198 Mattsson Johan            Lillomarka OL                SWE            8635844  11:31  
 60094 Gustafsson Sten           Eds SK                       SWE            9570726  11:32  
 60196 Maslov Aleksandr          Kentavr Kovrov               RUS            1005129  11:33  
 60228 Parikka Esko              Hollolan Urheilijat 46       FIN            9201397  11:34  
 60024 Ahokoivu Hemmo            SK Pohjantahti               FIN            354909   11:35  
 60114 Ivanov Mikhail            VelNovgorod                  RUS            899116   11:36  
 60023 Ahlroth Timo              Turengin Sarastus            FIN            7141428  11:37  
 60002 Laaksonen Lasse           Suomusjarven Sisu            FIN            8004551  11:38  
 60205 Morlon Jean Francois      Talant Sport Orientation     FRA            9001022  11:39  
 60082 Garr Anthony              Parawanga Orienteers         AUS            9101123  11:40  
 60231 Pedersen Arnfinn          Gjoe Vard OL                 NOR            8719091  11:41  
 60170 Laukka John               Rastivarsat                  FIN            8070268  11:42  
 60108 Hovind Tron Erik          Raumar Orientering           NOR            208911   11:43  
 60043 Blabla Zdenek             OB Ceske Budejovice          CZE            8660458  11:44  
 60277 Strand Tor                Raumar Orientering           NOR            680068   11:45  
 60118 Jansson Bengt Ake         Frammestads IK               SWE            431231   11:46  
 60124 John Vladimir             OB Ceske Budejovice          CZE            49500    11:47  
 60264 Senchenko Grigoriy        OC BNTU                      BLR            2091601  11:48  
 60041 Bisang Otti               ULUS REISEWELT               SUI            8198881  11:49  
 60028 Aliaksandr Vazhnik        Standart                     BLR            1404498  11:50  
 60225 Oxlade Richard            Edinburgh Southern Orienteer GBR            220772   11:51  
 60245 Puustinen Tuomo           Pihkaniskat                  FIN            1201058  11:52  
 60200 Merirand Jyri             Otepaa SK                    EST            8664193  11:53  
 60163 Laas Raul                 JOKA                         EST            8004558  11:54  
 60156 Krochmal Grzegorz         KU AZS WAT Warszawa          POL            8080258  11:55  
 60158 Kuchta Jan                ATU Kosice                   SVK            8017120  11:56  
 60235 Penkulis Maris            Saldus OK                    LAT            8665454  11:57  
 60274 Staunton Eamon            Wimborne Orienteers          GBR            1956082  11:58  
 60089 Groendalen Erik           Hamar OK                     NOR            9999008  11:59  
 60185 Lukin Mikhail             Krasnogorsk                  RUS            8658956  12:00  
 60284 Thalberg Kyrre            Lunds OK                     SWE            7570913  12:01  
 60167 Laine Markku              Mantsalan Urheilijat         FIN            8670535  12:02  
 60159 Kuokkanen Juri            INUS Lappeenranta            FIN            895774   12:03  
 60279 Sugiyama Takashi          Sans Souci                   JPN            7344030  12:04  
 60141 Kireilis Saulius          OK Takas                     LTU            1409845  12:05  
 60134 Kasiulevicius Rimvydas    OK Kopa                      LTU            8602019  12:06  
 60126 Jorgensen Gregers Helge   Ballerup OK                  DEN            8635885  12:07  
 60223 Ottesen Sture             Indre Ostfold OK             NOR            7777006  12:08  
 60188 Mackenzie Alastair        Cleveland Orienteering Klub  GBR            886723   12:09  
 60207 Natvig Baard              Nittedal Orientering         NOR            7207893  12:10  
 60129 Junkala Eero              Kannuksen Ura                FIN            7211513  12:11  
 60091 Gronholm Timo             Salon Viesti                 FIN            1396159  12:12  
 60270 Snell Mike                Octavian Droobers            GBR            8640489  12:13  
 60176 Levichev Alexandr         VERESK SPB                   RUS            1401568  12:14  
 60136 Kavaliauskas Almiras      OK Dainava                   LTU            8651358  12:15  
 60106 Hofmans Jacques           FRSO Belgium                 BEL            9560310  12:16  
 60055 Costa Escada Da           COALA                        POR            8020956  12:17  
 60157 Krochmal Andrzej          KS Spojnia Warszawa          POL            9040156  12:18  
 60236 Pettersson Kenneth        Jarfalla OK                  SWE            2104217  12:19  
 60047 Bruzga Pranas             OK Takas                     LTU            8651260  12:20  
 60292 Van De Riet Gerrit        OLifant                      NED            8160756  12:21  
 60303 Weiner Amit               ISR OC Modiin                ISR            2071043  12:22  
 60119 Jarvinen Jari             Hameenlinnan Tarmo           FIN            2067900  12:23  
 60070 Engen Knut                Raumar Orientering           NOR            9402901  12:24  
 60293 Vandijck Jackie           KOL                          BEL            440442   12:25  
 60102 Henriksson Ulf            Korsnas IF OK                SWE            551223   12:26  
 60038 Barinov Sergey            Krasnogorsk                  RUS            8170000  12:27  
 60048 Bryner Armin              ULUS REISEWELT               SUI            8201050  12:28  
 60222 Oshmarin Andrey           VelNovgorod                  RUS            2018983  12:29  
 60276 Strand Torgeir            Fana IL                      NOR            8004321  12:30  
 60154 Krausbauer Uwe            CTG Koblenz                  GER            8300850  12:31  
 60132 Karlsen Morten            Maaren OK                    NOR            8719108  12:32  
 60212 Nilsson Goran             Snattringe SK                SWE            8027218  12:33  
 60263 Sedov Sergei              Kentavr Kovrov               RUS            8665960  12:34  
 60149 Kopelevich Aleksandr      Rus veteran                  RUS            895793   12:35  
 60139 Kazlauskas Donatas        OK Saule                     LTU            8629888  12:36  
 60100 Heivoll Reidar            SSOK                         NOR            334109   12:37  
 60037 Bandixen Soenke           OLG Pfaeffikon               SUI            8003001  12:38  
 60162 Kyto Jarmo                Nastolan Tera                FIN            8650302  12:39  
 60178 Lindqvist Mats            Savedalens AIK               SWE            580101   12:40  
 60133 Karnavicius Jurgis        OK Saule                     LTU            8654950  12:41  
 60182 Liukkonen Juha            Hiidenkiertajat              FIN            8201980  12:42  
 60237 Pierlot Andre             FRSO Belgium                 BEL            7763014  12:43  
 60111 Huttunen Kalle            Kuopion Suunnistajat         FIN            1406409  12:44  

M60C
2510m 12CP Climb 8m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 60097 Haugland Dag              Ostmarka OK                  NOR            437630   09:01  
 60283 Teubl Karl                HSV OL Wiener Neustadt       AUT            8090855  09:02  
 60307 Wickholm Martin           OK Trian                     FIN            1955231  09:03  
 60090 Grondahl Harald           OK Moss                      NOR            8650183  09:04  
 60227 Papinsaari Kari           Kangasala SK                 FIN            7201227  09:05  
 60077 Fiala Zdenek              KOB Tretra Praha             CZE            7209455  09:06  
 60218 Ohrnberg Mikael           Pargas IF                    FIN            8656936  09:07  
 60021 Aalto Timo                Turengin Sarastus            FIN            8201964  09:08  
 60143 Knight David              Bayside Kangaroos Orienteers AUS            502573   09:09  
 60184 Lucas Luciano             COALA                        POR            2018584  09:10  
 60057 Cretu Petru               CS FAURI                     MDA            1304072  09:11  
 60059 Csikos Miklos             Futarok Sc                   HUN            307508   09:12  
 60087 Graber Konrad             OLG Nidwalden Obwalden       SUI            8195861  09:13  
 60282 Sveen Jan                 Raumar Orientering           NOR            1004372  09:14  
 60026 Airaksinen Petri          Kuopion Suunnistajat         FIN            8004578  09:15  
 60266 Sitnik Alexei             TirasOrient                  MDA            1411591  09:16  
 60083 Gavel Jiri                OB Ceske Budejovice          CZE            8666873  09:17  
 60308 Wickholm Bjoern Erik      OK RASEBORG                  FIN            1423640  09:18  
 60039 Bauger Harald             OK Moss                      NOR            8663356  09:19  
 60137 Kaygorodov Evgeniy        EvroPrim                     RUS            1302040  09:20  
 60287 Tolvanen Yrjoe            Lahden Suunnistajat 37       FIN            8007051  09:21  
 60033 Augulis Janis             Sigulda                      LAT            8004571  09:22  
 60215 Numminen Mikko            Epilan Esa                   FIN            690011   09:23  
 60254 Saari Osmo                Rasti Pernio                 FIN            1005554  09:24  
 60298 Vigelius Kari             Salon Viesti                 FIN            1005557  09:25  
 60151 Korabo Andrejs            Individual                   LAT            8222200  09:26  
 60301 Viitasalo Harri           Riihimaen Suunnistajat       FIN            1423639  09:27  
 60072 Evlakov Peter             Voronezh                     RUS            1206958  09:28  
 60214 Noren Karl Johan          Boxholm mjolby ol            SWE            7560726  09:29  
 60166 Lahteenmaki Hannu         Hameenlinnan Tarmo           FIN            8668935  09:30  
 60275 Steiner Urs               ULUS REISEWELT               SUI            8650298  09:31  
 60191 Makovkin Sergey           Black Sea OK                 RUS            2055597  09:32  
 60265 Shpillier Andrii          Driada                       UKR            1409416  09:33  
 60172 Lee Chi Kin               HKOC                         HKG            9000368  09:34  
 60152 Koskinen Tuomo            Suunta Sepot                 FIN            9102725  09:35  
 60161 Kurula Juhani             SK Pohjantahti               FIN            8656938  09:36  
 60247 Raudsepp Aimur            JOKA                         EST            8636805  09:37  
 60199 Mcgregor Rick             IFK Kiruna                   SWE            8630885  09:38  
 60294 Vanttinen Klaus           Hiidenkiertajat              FIN            2066902  09:39  
 60305 Wendt Tommy               Hellas Orientering           SWE            2107283  09:40  
 60001 Rylov Viktor              Rus veteran                  RUS            1423779  09:41  
 60160 Kure Tauno                OK Kape                      EST            8000357  09:42  
 60202 Mikhail Gorchakov         SmolOrient                   RUS            9005286  09:43  
 60099 Hedman Goran              Valbo AIF                    SWE            2095207  09:44  
 60145 Koiser Gerhard            HSV OL Wiener Neustadt       AUT            8200159  09:45  
 60180 Linsefors Claes           Lunds OK                     SWE            8460823  09:46  
 60025 Aiba Tsunemasa            OLC LEO                      JPN            1542713  09:47  
 60241 Post Vello                Kooperaator                  EST            8662090  09:48  
 60211 Nieminen Simo             Tampereen Pyrinto            FIN            690005   09:49  
 60309 Wiget Beat                Swiss O Tours                SUI            8653090  09:50  
 60251 Roach David               South London Orienteers      GBR            8020556  09:51  
 60105 Hoeglund Risto            Olavin Rasti                 FIN            1512955  09:52  
 60187 Lyys Udo                  OK Ilves                     EST            7550824  09:53  
 60272 Sorensen Jan              OK Soro                      DEN            9102278  09:54  
 60232 Pedersen Lasse            Goteborg Majorna OK          SWE            8002011  09:55  
 60220 Ordqvist Magnus           Kils OK                      SWE            259393   09:56  
 60144 Koger Gyula               PVM                          HUN            8070915  09:57  
 60260 Saunders David            London Orienteering Klubb    GBR            8101059  09:58  
 60109 Howald Martin             OLG Herzogenbuchsee          SUI            8240956  09:59  
 60140 Keevend Kalmer            JOKA                         EST            8201929  10:00  
 60310 Yu Shin Ho                HKOC                         HKG            8238238  10:01  
 60224 Overgaard Tormod          Vestre Akers Skiklub         NOR            7210062  10:02  
 60120 Jensen Ole Dideriksen     Tisvilde Hegn OK             DEN            8719088  10:03  
 60098 Hautaniemi Erkki          Tampereen Pyrinto            FIN            1414143  10:04  
 60174 Leppaelae Martti          Hameenlinnan Suunnistajat    FIN            8719016  10:05  
 60116 Jaagus Jaak               Saku                         EST            428179   10:06  
 60040 Berge Ketil               Vestre Akers Skiklub         NOR            9056501  10:07  
 60268 Skyttner Janerik          Ljusdals OK                  SWE            8650222  10:08  
 60068 Emanuelsson Svenake       Helsingborgs SOK             SWE            8220257  10:09  
 60280 Sukhorukov Vladimir       Bryansk                      RUS            1602310  10:10  
 60052 Cebulis Juris             Mona OK                      LAT            8719011  10:11  
 60269 Smirthwaite Steven        Moravian                     GBR            8657442  10:12  
 60113 Iakavkin Igor             OC BNTU                      BLR            259953   10:13  
 60036 Baleisis Kestutis         Devyni OSK                   LTU            8100855  10:14  
 60142 Klasson Bengt             Ulricehamns OK               SWE            7580108  10:15  
 60249 Rennhard Matthias         OLK Argus                    SUI            8201942  10:16  
 60053 Cherkesov Sergei          Rus veteran                  RUS            1633316  10:17  
 60302 Virtanen Kari             Ounasvaaran Hiihtoseura      FIN            9004151  10:18  
 60317 Zilincik Slavko           ATU Kosice                   SVK            8017123  10:19  
 60065 Dresel Uwe                SC Klecken                   GER            8649286  10:20  

M60D
2100m 11CP Climb 8m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 60080 Fossum Reidar             Asker Skiklubb               NOR   non rank 1304032  12:01  
 60201 Metherell Alister         Peninsula and Plains Oriente NZL   non rank 8648383  12:02  
 60022 Abramikas Kestutis        OK Saule                     LTU   non rank 8195706  12:03  
 60150 Kopland Jens              Modum OL                     NOR   non rank 2086954  12:04  
 60208 Neumann Jaroslav          SK SKI OB Sternberk          CZE   non rank 8276     12:05  
 60238 Pindmaa Aigar             OK Voru                      EST   non rank 1400360  12:06  
 60181 Lithgow James             Garingal Orienteers          AUS   non rank 8652598  12:07  
 60147 Komin Igor                Rus veteran                  RUS   non rank 505913   12:08  
 60295 Varkila Kari              Kouvolan Suunnistajat        FIN   non rank 8651762  12:09  
 60123 Johansson Goran           IF Aaland                    FIN   non rank 2066592  12:10  
 60050 Byrne Ian                 South Midlands Orienteering  GBR   non rank 1467071  12:11  
 60155 Kristensen Arne           Herlufsholm OK               DEN   non rank 8702019  12:12  
 60243 Ptasekas Marius           Devyni Labirintai            LTU   non rank 8651345  12:13  
 60005 Grundberg Anders          Lunds OK                     SWE   non rank 7003392  12:14  
 60093 Gullikstad Petter         Roros IL                     NOR   non rank 2077574  12:15  
 60258 Sammel Arne               OK Lehola                    EST   non rank 9101384  12:16  
 60075 Ferrand Nigel             Sugar Loaf OK                GBR   non rank 400406   12:17  
 60085 Girardin Claude           OLV Zug                      SUI   non rank 8190655  12:18  
 60148 Konttila Sauli            Kannuksen Ura                FIN   non rank 1417512  12:19  
 60130 Kaasinen Aulis            SK Pohjantahti               FIN   non rank 8201944  12:20  
 60146 Kokins Juris              Meridians OK                 LAT   non rank 8642050  12:21  
 60286 Toivonen Esa              Tarpian Suunta               FIN   non rank 1004326  12:22  
 60179 Linna Ari                 Individual                   FIN   non rank 2067910  12:23  
 60239 Polacek Pavol             Hana Orienteering            SVK            1407867  12:24  
 60030 Alvsvag John Olav         Fana IL                      NOR            2056922  12:25  
 60271 Somvarsky Jan             Individual                   CZE            232173   12:26  
 60131 Kalpins Modris            Individuali                  LAT            2021104  12:27  
 60138 Kayser Ragnar             Fana IL                      NOR            8651761  12:28  
 60044 Bolsens Paul              Trol                         BEL            9201506  12:29  
 60073 Faria Gilson              CORDF                        BRA            8812019  12:30  
 60054 Chumikov Valeri           Black Sea OK                 RUS            250716   12:31  
 60125 Joki Sauli                Vetelin Urheilijat           FIN            8662653  12:32  
 60194 Man Wai Tin               Orienteering Association of  HKG            8832019  12:33  

M65A
2490m 13CP Climb 8m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 65202 Molin Per                 Sodertalje Nykvarn Orienteri SWE            540306   10:18  
 65168 Kundisch Diethard         Deutscher Turner Bund        GER            8644833  10:19  
 65102 Harwood Eddie             Moravian                     GBR            8657382  10:20  
 65297 Tammik Heini              OK Kape                      EST            305282   10:21  
 65326 Wendelboe Flemming        Helsingoer SOK               DEN            500115   10:22  
 65054 Chapman Dave              Southern Navigators Orientee GBR            8660064  10:23  
 65299 Tervo Vesa                Rajamaen Rykmentti           FIN            520314   10:24  
 65211 Nurisalo Seppo            Kokkolan Suunnistajat        FIN            8201933  10:25  
 65273 Santos Armando            COALA                        POR            8225426  10:26  
 65246 Pulkkinen Erkki           Rasti Lukko                  FIN            995000   10:27  
 65229 Perelyaev Yury            Lytkarino                    RUS            238560   10:28  
 65090 Gruen Paul                OLG Stroeck Wien             AUT            8080454  10:29  
 65284 Skalberg Hans Erik        Vasteras SOK                 SWE            202277   10:30  
 65232 Pietikainen Markku        Joutsenon Kullervo           FIN            8201152  10:31  
 65233 Pietila Pekka             Kangasala SK                 FIN            9000444  10:32  
 65212 Nurminen Jouko            Tampereen Pyrinto            FIN            7205898  10:33  
 65340 Zlatkus Ricardas          Devyni OSK                   LTU            8090653  10:34  
 65289 Sorevik Tor               TIF Viking                   NOR            9200536  10:35  
 65182 Lindroos Marten           Kimito SF                    FIN            1421524  10:36  
 65183 Liukkala Pekka            Hauhon Sisu                  FIN            8101009  10:37  
 65084 Glaisher Mark             Saxons Orienteering Club     GBR            8291051  10:38  
 65091 Gruesoerensen Gunnar      Koege OK                     DEN            8657101  10:39  
 65231 Petersen Finn             OK Roskilde                  DEN            8021053  10:40  
 65097 Haertelt Helmut           SSV Planeta Radebeul         GER            8301951  10:41  
 65194 Markelov Sergey           Azimut                       RUS            1001576  10:42  
 65111 Hick Servais              COLiege                      BEL            8643366  10:43  
 65149 Kerkola Pekka             Hameenlinnan Tarmo           FIN            501118   10:44  
 65166 Kruse Torben              Svendborg OK                 DEN            8650180  10:45  
 65317 Vilkelis Jonas            OK Levuo                     LTU            1601560  10:46  
 65175 Larsson Goran             Sala OK                      SWE            8636984  10:47  
 65242 Prinda Oldrich            Slavia Liberec orienteering  CZE            8659398  10:48  
 65215 Nyystila Jukka            Laihian Luja                 FIN            8719102  10:49  
 65309 Uhr Hanspeter             OLG Pfaeffikon               SUI            8160754  10:50  
 65026 Alksnis Uldis             Meridians OK                 LAT            8380001  10:51  
 65119 Hrouza Jan                KOS TJ Lokomotiva Krnov      CZE            2106888  10:52  
 65109 Hemstrom Mats             Gavle OK                     SWE            18840    10:53  
 65321 Vollen Magne              Oslostudentenes IK           NOR            8651769  10:54  
 65239 Pocius Remigijus          Medeina OK                   LTU            8666105  10:55  
 65127 Jacobsen Svein S          Tyrving IL                   NOR            8008222  10:56  
 65043 Bohaczek Janusz           UMKS Orkan Ostroda           POL            413376   10:57  
 65139 Jylha Kari                Helsingin Suunnistajat       FIN            7300159  10:58  
 65104 Hattar Allan              IK Falken                    FIN            8651765  10:59  
 65073 Farar Vasek               OK Lokomotiva Pardubice      CZE            8663180  11:00  
 65118 Howell Jonathan           Walton Chasers               GBR            8295229  11:01  
 65086 Gorelov Viacheslav        Rus veteran                  RUS            1007923  11:02  
 65068 Eriksen Are               Oslostudentenes IK           NOR            7207901  11:03  
 65261 Rokko Jyri                RSK Johvikas                 EST            682491   11:04  
 65137 Juan Alain                ANCO                         SUI            8201053  11:05  
 65251 Rauhamaeki Kimmo          Jamsan Retki Veikot          FIN            8210866  11:06  
 65108 Helkkula Rauli            Turun Metsankavijat          FIN            1931327  11:07  
 65288 Solli Jan Arve            Askoy OL                     NOR            1009860  11:08  
 65072 Fadum Oivind              Sande SK                     NOR            8220452  11:09  
 65165 Kronholm Peter            IF Brahe                     FIN            8631980  11:10  
 65258 Robinson Andy             Lakeland Orienteering Club   GBR            8632898  11:11  
 65024 Aerts Andre               hamok                        BEL            1720934  11:12  
 65268 Saksman Kai               OK TON                       FIN            8627824  11:13  
 65158 Korpijarvi Asko           Kannuksen Ura                FIN            2103939  11:14  
 65331 Wilson Gordon             Bennelong Northside Orientee AUS            8650865  11:15  
 65197 Mckerrow Don              South London Orienteers      GBR            8170652  11:16  
 65330 Wikstroem Terje           Ringsaker OK                 NOR            1304029  11:17  
 65253 Rekkedal Per              Bodo og omegn IF Orientering NOR            1444193  11:18  
 65048 Brox Ola                  OL TotenTroll                NOR            2041752  11:19  
 65227 Parzewski Jerzy           KU AZS WAT Warszawa          POL            8001099  11:20  
 65176 Leakey Alan               South London Orienteers      GBR            8150853  11:21  
 65110 Hendrickx Roger           hamok                        BEL            8719026  11:22  
 65294 Svenson Goran             SOK Viljan                   SWE            520101   11:23  
 65271 Sani Mikko                Hollolan Urheilijat 46       FIN            8680049  11:24  
 65088 Granqvist Kent            Vasterviks OK                SWE            919658   11:25  
 65152 Klyve Stein               OK Moss                      NOR            8188080  11:26  
 65190 Malmberg Anders           Kvarnsvedens GoIF OK         SWE            8195209  11:27  
 65153 Kohler Hansruedi          OLG Dachsen                  SUI   10       8210654  11:28  
 65295 Svensson Sven Inge        Hassleholms OK               SWE   9        8201992  11:29  
 65093 Guglielmetti Francesco    GOLD Savosa                  SUI   8        8199999  11:30  
 65148 Kekoni Lauri              Helsingin Suunnistajat       FIN   7        1500116  11:31  
 65112 Hickling Robert           Badenoch and Strathspey OC   GBR   6        24851    11:32  
 65144 Karlsson Thomas           Sodertalje Nykvarn Orienteri SWE   5        8000942  11:33  
 65135 Johnsen Keld              Tisvilde Hegn OK             DEN   4        8201150  11:34  
 65174 Larsen Leif E             Tisvilde Hegn OK             DEN   3        8692019  11:35  
 65313 Van Geldermalsen Ted      Yarra Valley Orienteering Cl AUS   2        8643994  11:36  
 65060 Daehli Sigurd             Loten OL                     NOR   1        8012277  11:37  

M65B
2100m 11CP Climb 8m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 65044 Bohman Olle               Hjarnarps GH OL              SWE            8070907  09:01  
 65228 Paspirgelis Algimantas    OK Dainava                   LTU            1399115  09:02  
 65028 Ansviesulis Ivars         Prizma OK                    LAT            8111155  09:03  
 65198 Melbye Karl Arne          Verdal OK                    NOR            1003281  09:04  
 65216 Okhotnikov Sergey         Individual                   RUS            8650310  09:05  
 65334 Wozniak Jozef             KU AZS WAT Warszawa          POL            7207729  09:06  
 65207 Newbrook Robert           Waikato                      NZL            8772019  09:07  
 65329 Widmer Hans               OLG Oberwil                  SUI            8891954  09:08  
 65206 Nelk Kalle                SK Saue Tammed               EST            8000220  09:09  
 65053 Chan Chi Sing Clement     Apex Action                  HKG            8667695  09:10  
 65318 Villmo Arnulf             Korgen IL                    NOR            7201824  09:11  
 65069 Eriksson Sven             GIF                          FIN            8661191  09:12  
 65041 Blomstrom Sten            IK Stern                     SWE            9511113  09:13  
 65098 Hagen Per Christian       Boe OL                       NOR            8012273  09:14  
 65025 Alfven Yngve              IK Wilske                    SWE            203886   09:15  
 65320 Vladimir Sytenkov         Ulyanovskaya oblast          RUS            2070560  09:16  
 65305 Tuomaala Juhani           Kokkolan Suunnistajat        FIN            8201934  09:17  
 65087 Graf Hansjoerg            Swiss O Tours                SUI            8530319  09:18  
 65325 Wehrli Werner             ULUS REISEWELT               SUI            8641996  09:19  
 65221 Otsuka Koichi             Chiba OLK                    JPN            7003193  09:20  
 65085 Glebov Sergey             Moscow                       RUS            8630820  09:21  
 65125 Ishmukhametov Insaf       Saint Petersburg Granit      RUS            1302526  09:22  
 65083 Gjestvang Sjur            OL TotenTroll                NOR            208909   09:23  
 65120 Hudson Geoff              Nillumbik Emus Orienteering  AUS            9200102  09:24  
 65038 Bicevskis Martin          Australopers Orienteering Cl AUS            8633235  09:25  
 65105 Hautala Matti             ONMKY                        FIN            8201923  09:26  
 65332 Windling Anders           Harnosands OK                SWE            259324   09:27  
 65071 Erohin Vyacheslav         Orel                         RUS            2131806  09:28  
 65117 Horacek Miroslav          Slavia Liberec orienteering  CZE            2080998  09:29  
 65131 Johannesen Morten         Royken OL                    NOR            975958   09:30  
 65177 Lee Man Wai               Orienteering Association of  HKG            1814118  09:31  
 65042 Boehle Jan                OL Trollo                    NOR            8651763  09:32  
 65035 Berg Ragnar               Stokke IL                    NOR            9902224  09:33  
 65124 In Der Stroth Reinhard    Osnabruecker TB              GER            8028930  09:34  
 65132 Johansson Ole             Porsgrunn OL                 NOR            8004610  09:35  
 65322 Vorobyov Vladimir         TirasOrient                  MDA            1300226  09:36  
 65306 Tuomola Touko             Rasti 88                     FIN            2078931  09:37  
 65081 Gilchrist Robert          Edmonton Overlanders Oriente CAN            8201968  09:38  
 65089 Grublys Algirdas          OK Kopa                      LTU            8592019  09:39  
 65155 Kongas Martti             Puolangan Ryhti              FIN            2056099  09:40  
 65276 Schmidtko Gert            USC Magdeburg                GER            8664483  09:41  
 65150 Kirjanen Ilmar            TA OK                        EST            8411000  09:42  
 65142 Kalliomaa Lasse           Laihian Luja                 FIN            424631   09:43  
 65040 Blanchflower Simon        Saxons Orienteering Club     GBR            8657524  09:44  
 65157 Korhonen Reijo            Haninge SOK                  SWE            7530724  09:45  
 65064 Duda Kostas               Rudamina OK                  LTU            8420420  09:46  
 65307 Turunen Erkki             Suunta Sepot                 FIN            2000528  09:47  
 65079 Froyen Sverre             Rocky Mountain Orienteering  USA            8562019  09:48  
 65339 Zdrahal Tomas             Hana Orienteering            CZE            52530    09:49  
 65260 Rodrigues Vitor           CPOC                         POR            8246408  09:50  
 65300 Ticleanu Mircea           CS Metropolitan Bucuresti    ROU            8629119  09:51  
 65033 Bell Andrew               Border Liners                GBR            8204321  09:52  
 65052 Cabrnoch Jiri             KOB Kladno                   CZE            53520    09:53  
 65285 Skoda Premek              Slavia Liberec orienteering  CZE            8111113  09:54  
 65259 Robotka Libor             Hana Orienteering            CZE            7209359  09:55  
 65116 Hoen Jimmy                Ballerup OK                  DEN            2086036  09:56  
 65189 Maj Stefan                KOBRA Bratislava             SVK            8390839  09:57  
 65270 Sandstroem Kjell          Bodens BK OS                 SWE            8069091  09:58  
 65133 Johansson Leo             Vandrarringen                SWE            439898   09:59  
 65310 Ulevicius Henrikas        Devyni Labirintai            LTU            8629930  10:00  
 65234 Pihlajamaa Martti         Vetelin Urheilijat           FIN            8664196  10:01  
 65236 Pilc Oldrich              Hana Orienteering            CZE            8135135  10:02  
 65113 Hintukainen Keijo         Turun Suunnistajat           FIN            1397445  10:03  
 65243 Provaznik Jiri            OOB Turnov                   CZE            8660468  10:04  
 65050 Bugar Jozsef              TabaniSpa                    HUN            2072282  10:05  
 65278 Selling Leif              Harnosands OK                SWE            402972   10:06  
 65092 Gryaznevich Mikhail       Thames Valley Orienteering C GBR            8661145  10:07  
 65333 Wolejszo Tadeusz          KU AZS WAT Warszawa          POL            8000592  10:08  
 65173 Lapanowski Jacenty        KU AZS WAT Warszawa          POL            8672019  10:09  
 65188 Magnusson Uno             IF Hagen                     SWE            15629    10:10  
 65266 Ruokamo Eero              Oulun Tarmo                  FIN            8636582  10:11  
 65186 Lundberg Torbjoern        Pitea IF Orienteringsklubb   SWE            1520826  10:12  
 65217 Olds Barry                Cornwall Orienteering Club   GBR            9100453  10:13  
 65136 Josi Urs                  OLG Herzogenbuchsee          SUI            8002200  10:14  
 65303 Toppari Pekka             Puolangan Ryhti              FIN            2056098  10:15  
 65312 Valkonen Timo             Rajamaen Rykmentti           FIN            2112271  10:16  
 65193 Manni Riho                OK Lehola                    EST            8639394  10:17  
 65172 Laine Harri               Kauhajoen Karhu              FIN            415509   10:18  
 65099 Hakansson Nils Arne       Stigmannen Karlshamns OK     SWE            15223    10:19  
 65324 Walberg Kenneth           OK Kare                      SWE            36328    10:20  

M65C
2200m 10CP Climb 8m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 65146 Kaulio Markku             Raja Karjalan Suunnistajat   FIN            1393040  11:41  
 65248 Puusta Robert             OK Alvsjo Orby               SWE            306184   11:42  
 65218 Olju Tiit                 OK Orvand                    EST            1602761  11:43  
 65096 Haarr Dagfinn             Oddersjaa SSK                NOR            2091916  11:44  
 65283 Sjoholm Anders            OK Trian                     FIN            7140808  11:45  
 65201 Mohlin Anders             IK Stern                     SWE            2139670  11:46  
 65032 Balmus Gheorghe           CS Run Kompass               MDA            1000320  11:47  
 65055 Chromcak Frantisek        Hana Orienteering            CZE            53801    11:48  
 65075 Forrest Mike              Sugar Loaf OK                GBR            2019680  11:49  
 65070 Eriksson Hakan            Umea OK                      SWE            452040   11:50  
 65292 Sunesson Mats             ok skogsstjarnan             SWE            15337    11:51  
 65154 Kolk Arne                 RSK Johvikas                 EST            305247   11:52  
 65062 De Kerf Eddie             Trol                         NED            8201902  11:53  
 65238 Ploompuu Tiit             RSK Johvikas                 EST            305195   11:54  
 65122 Iivonen Risto             Asikkalan Raikas             FIN            1003289  11:55  
 65147 Kavaliauskas Saulius      OK Dainava                   LTU            501193   11:56  
 65191 Malmo Knut                Ringsaker OK                 NOR            1304036  11:57  
 65256 Richards Stephen          SELOC                        GBR            8060753  11:58  
 65066 Ehrencrona Kjell          IFK Goteborg orientering     SWE            2135551  11:59  
 65169 Kupriyanov Andrey         Individual                   RUS            1952511  12:00  
 65328 Widercrantz Dan           OK Skarmen                   SWE            8719017  12:01  
 65252 Rekaa Sveinung            Notodden OL                  NOR            2057603  12:02  
 65022 Aarnio Seppo              Rasti Piikkio                FIN            8201996  12:03  
 65209 Nieminen Hannu            Nastolan Tera                FIN            1396339  12:04  
 65200 Mikhail Potapov           Ulyanovskaya oblast          RUS            8030328  12:05  
 65082 Gjermstad Tor Henning     Wing OK                      NOR            334041   12:06  
 65230 Pesotskiy Alexander       Black Sea OK                 RUS            9102897  12:07  
 65204 Nauf Martin               Hedrum OL                    NOR            2077283  12:08  
 65001 Tarry Stephen             Up North Orienteers          USA            8658990  12:09  
 65220 Osipov Nikolay            Lytkarino                    RUS            2070347  12:10  
 65264 Rosen David               SROC                         GBR            8640467  12:11  
 65208 Nieminen Pauli            Hyvinkaan Rasti              FIN            7208196  12:12  
 65298 Tarvainen Juhani          Pitajanmaen Tarmo            FIN            8201931  12:13  
 65159 Kovacs Attila Gabor       Zold Sportok Clubja          HUN            8636769  12:14  
 65067 Enberg Harry              Vasterbergslagens OL         SWE            19029    12:15  
 65058 Cochrane Matthew          SROC                         GBR            7300081  12:16  
 65254 Rey Res                   ULUS REISEWELT               SUI            9201430  12:17  
 65160 Kraght Gary               Bay Area Orienteering Club   USA            1422058  12:18  
 65279 Sergei Fadin              Ulyanovskaya oblast          RUS            2005856  12:19  
 65074 Fluck Istvan              PVM                          HUN            1396250  12:20  
 65277 Seefeld Karl Heinz        OLV Uslar                    GER            531606   12:21  
 65272 Sanka Bedrich             OK Lokomotiva Pardubice      CZE            2032164  12:22  
 65037 Bernardi Silvano          Orienteering Tarzo           ITA            201476   12:23  
 65039 Bjorkaas Anders           Askvoll og Holmedal IL       NOR            1421826  12:24  
 65103 Hashimoto Yasuma          Gifu OLC                     JPN            7203628  12:25  
 65065 Ebisawa Tadashi           Irumashi OLC                 JPN            8640507  12:26  
 65315 Vekshin Iurii             NOVMERIDIAN                  RUS            7201346  12:27  
 65161 Krasuckis Rimantas        OK Labirintas                LTU            2068058  12:28  
 65249 Rancak Josef              OK JISKRA NOVY BOR           CZE            8719003  12:29  
 65327 Wheatcroft Jon            Thames Valley Orienteering C GBR            8640443  12:30  
 65134 Johansson Lars            Malmo OK                     SWE            29686    12:31  
 65056 Chudakov Anatoliy         Lytkarino                    RUS            2024659  12:32  
 65247 Pulkkinen Eero            OK Botnia                    FIN            9201539  12:33  
 65302 Titov Victor              Velikiy Novgorod Acron       RUS            2102438  12:34  
 65036 Berger Bjorn              Byasen IL                    NOR            7130251  12:35  
 65129 Jelinek Vit               Hana Orienteering            CZE            8662674  12:36  
 65034 Benestad Morten           IK Grane Arendal Orientering NOR            1423641  12:37  
 65059 Creed Russell             Toohey Forest Orienteers     AUS            8492019  12:38  
 65244 Ptacek Ladislav           Hana Orienteering            CZE            2113090  12:39  
 65123 Ilie Cretu                PC IASI                      ROU            338707   12:40  
 65265 Rudzitis Andris           Madonas BJSS OK Arona        LAT            8642353  12:41  
 65107 Helkkula Simo             Pitajanmaen Tarmo            FIN            1201081  12:42  
 65336 Yan Sergey                Velikiy Novgorod Acron       RUS            307105   12:43  
 65051 Buss Miervaldis           Alnis OK                     LAT            888957   12:44  
 65184 Lovell Adrian             Wimborne Orienteers          GBR            337464   12:45  
 65031 Aug Paul                  OK Orvand                    EST            305450   12:46  
 65023 Aavasalo Rauno            Individual                   FIN            682279   12:47  
 65199 Mertsalmi Tapani          Hirvensalon Heitto           FIN            8842019  12:48  
 65214 Nurminen Markku           Suosmeren Salpa              FIN            8651768  12:49  
 65262 Roland Werder             ULUS REISEWELT               SUI            9041954  12:50  
 65241 Price Colin               Central Coast Orienteers     AUS            8636570  12:51  
 65027 Andersson Karlerik        IFK Mora OK                  SWE            8167510  12:52  
 65226 Parik Anti                Otepaa SK                    EST            1303011  12:53  
 65296 Talltjarn Kari            Vasteras SOK                 SWE            259304   12:54  
 65114 Hirashima Toshitsugu      Kyoto OLC                    JPN            9530227  12:55  
 65237 Pilt Mati                 OK West                      EST            1415623  12:56  
 65126 Izokaitis Ricardas        OK Dainava                   LTU            2106915  12:57  
 65021 Aakre Elling              Andebu IL                    NOR            1004393  12:58  
 65047 Bricker Phillip           New England Orienteering Clu USA            9101819  12:59  
 65219 Onder Anton               ATU Kosice                   SVK            2051413  13:00  

M65D
2200m 10CP Climb 8m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 65121 Hyyrylainen Raimo         Juvan Urheilijat             FIN   non rank 8680033  09:01  
 65225 Pape Heinz Friedrich      OL Team Lippe                GER   non rank 8663319  09:02  
 65195 Marti Pekka               ULUS REISEWELT               SUI   non rank 8087811  09:03  
 65240 Pokela Erkki              Luumaen Rasti                FIN   non rank 8201994  09:04  
 65280 Silin Vasil               SILIN                        GER   non rank 222253   09:05  
 65282 Sjoeholm Peter            OK RASEBORG                  FIN   non rank 8650312  09:06  
 65095 Gylys Edmundas            OK Dainava                   LTU   non rank 8670402  09:07  
 65061 Dahlman Roland            Malmo OK                     SWE   non rank 6188     09:08  
 65314 Vanne Pekka               Hirvensalon Heitto           FIN   non rank 8862019  09:09  
 65101 Hallouard Andre           ASOP Erstein                 FRA   non rank 8030830  09:10  
 65030 Astrom Bernt              Vasteras SOK                 SWE   non rank 9501023  09:11  
 65308 Udd Esko                  Lansi Rajan Rasti            FIN   non rank 8657315  09:12  
 65130 Joergensen Baard          IL BUL Tromsoe               NOR   non rank 1009835  09:13  
 65319 Vladimir Boulbenov        Traktor                      BLR   non rank 8619133  09:14  
 65046 Bortnik Vasyliy           Individual                   UKR   non rank 1000432  09:15  
 65076 Forsstrom Ove             OK RASEBORG                  FIN   non rank 8652514  09:16  
 65255 Riabchikov Viktor         Moscow region                RUS   non rank 8650311  09:17  
 65106 Heinonen Velimatti        Rajamaen Rykmentti           FIN   non rank 8657354  09:18  
 65045 Bolshakov Yury            Novgorodskay obl             RUS   non rank 308946   09:19  
 65269 Sandberg Svante           Sodertalje Nykvarn Orienteri SWE   non rank 28483    09:20  
 65338 Ylikoski Erkki            Valkeakosken Haka            FIN   non rank 1005567  09:21  
 65080 Galborgen Arvid           Eds SK                       SWE   non rank 7012551  09:22  
 65210 Nilsson Stefan            Stigmannen Karlshamns OK     SWE   non rank 9901991  09:23  
 65316 Vestlund Anders           OK Kare                      SWE   non rank 402026   09:24  
 65290 Steinbekken Bjorn         Odal ol                      NOR   non rank 1503218  09:25  
 65100 Hakomaki Juhani           Lapuan Virkia                FIN   non rank 8201975  09:26  
 65274 Sattarov Rinat            Black Sea OK                 RUS   non rank 2055595  09:27  
 65181 Liljequist Goran          OK Alme                      SWE            1463986  09:28  
 65291 Strom Larsowe             Ronneby OK                   SWE            448518   09:29  
 65267 Saetaberget Roar          Lunderseter IL               NOR            452769   09:30  
 65094 Gustafsson Matti          Hameenlinnan Tarmo           FIN            7211120  09:31  
 65171 Laine Esa                 Tampereen Pyrinto            FIN            8650309  09:32  
 65128 Jakobson Lennart          Tibro OK                     SWE            520531   09:33  
 65167 Kumlin Anders             IK Ymer                      SWE            1501114  09:34  
 65205 Negin Sergei              Neva                         RUS            1301586  09:35  
 65049 Brumek Stanislav          KOB Kladno                   CZE            51343    09:36  
 65140 Kainulainen Ari           Ita Hameen Rasti             FIN            2103937  09:37  
 65224 Palm Jarl Erik            Kjula IF                     SWE            450872   09:38  
 65323 Vuorinen Ossi             Hameenlinnan Tarmo           FIN            1414544  09:39  
 65192 Maltsev Alexander         Neva                         RUS            2040340  09:40  
 65213 Nurminen Hannu            Suosmeren Salpa              FIN            8651767  09:41  
 65178 Lehtimaeki Reijo          Hirvensalon Heitto           FIN            8902019  09:42  
 65115 Hirvela Reijo             Suosmeren Salpa              FIN            8651766  09:43  
 65293 Svanberg Kjell            Royken OL                    NOR            248082   09:44  
 65187 Lusk Karel                OK Chrastava                 CZE            8160     09:45  
 65335 Wymer Boyd                Parawanga Orienteers         AUS            402473   09:46  
 65145 Kaukiainen Raimo          Hollolan Urheilijat 46       FIN            9102238  09:47  
 65143 Karlen Urs                Swiss O Tours                SUI            9101398  09:48  
 65029 Arekhau Henadzi           OC BNTU                      BLR            2091586  09:49  
 65078 Froeseth Asbjoern         Verdal OK                    NOR            8651764  09:50  
 65301 Tiitto Jukka              Kuopion Suunnistajat         FIN            2800124  09:51  
 65162 Kremer Christian          ESV Lok Schoeneweide Berlin  GER            2048523  09:52  
 65057 Chumakov Iurii            Neva                         RUS            1301587  09:53  
 65286 Smith Robin               Southdowns Orienteers        GBR            8643385  09:54  
 65287 Soderberg Sven Olle       OK Skogsfalken               SWE            9501002  09:55  
 65203 Naelapaa Toomas           Harju KEK RSK                EST            305295   09:56  
 65179 Leinonen Markku           Pihkaniskat                  FIN            8660069  09:57  

M70A
2070m 12CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 70166 Kozmov Aleksandr          Everest Russia LO            RUS            8719005  09:01  
 70380 Wessman Risto             Hiidenkiertajat              FIN            1405518  09:02  
 70331 Strinnholm Lars           Ostersunds OK                SWE            8165900  09:03  
 70060 Carlsson Hans             IFK Goteborg                 SWE            8470831  09:04  
 70022 Aarstad Finn Morten       Stavanger Orienteringsklubb  NOR            330790   09:05  
 70178 Lakkala Ossi              Kuopion Suunnistajat         FIN            8201939  09:06  
 70334 Suter Hansjoerg           CA Rose                      SUI            8031946  09:07  
 70247 Ostrovskyi Volodymyr      OK Odessa Team               UKR            1300197  09:08  
 70162 Koc Zdenek                SK Gordic Kacerov            CZE            8200018  09:09  
 70270 Raberg Borje              OK Tyr                       SWE            260667   09:10  
 70349 Torma Markku              Kannuksen Ura                FIN            1411438  09:11  
 70224 Nilsson Kjellake          Ulricehamns OK               SWE            8480228  09:12  
 70359 Vainura Ylo               SK Saue Tammed               EST            681664   09:13  
 70097 Hanhela Mauno             Haukiputaan Heitto           FIN            8670557  09:14  
 70244 Orlov Alexander           NOVMERIDIAN                  RUS            8982019  09:15  
 70104 Helle Edvin               Askvoll og Holmedal IL       NOR            7210952  09:16  
 70038 Bakken Hans R             Eiker ol                     NOR            8719010  09:17  
 70385 Wolf Dieter               ULUS REISEWELT               SUI            8662169  09:18  
 70056 Buchwalder Kurt           ULUS REISEWELT               SUI            8260949  09:19  
 70352 Troan Geir                Kolbotn og Skimt             NOR            600545   09:20  
 70109 Hiirijoki Pentti          Suunta Sepot                 FIN            1400310  09:21  
 70293 Saeger Jeffrey            New England Orienteering Clu USA            7200413  09:22  
 70054 Brunstedt Janne           OK Roskilde                  DEN            1230548  09:23  
 70216 Mouhu Reijo               Raja Karjalan Suunnistajat   FIN            8651771  09:24  
 70123 Hyyrylainen Jorma         Navi senjor                  FIN            8670553  09:25  
 70078 Engvall Matts             Bodens BK OS                 SWE            8470623  09:26  
 70170 Kriz Pavel                UNITOP Zdar                  CZE            8659407  09:27  
 70384 Winther Kjell             Oppsal Orientering           NOR            1400708  09:28  
 70062 Carlsson Leif             Skarpnacks OL                SWE            1111478  09:29  
 70318 Sloan Robin               Roxburgh Reivers             GBR            8201915  09:30  
 70068 Coustick Dave             Forth Valley Orienteers      GBR            8491091  09:31  
 70098 Hanstein Rein             OK Okas                      EST            1398304  09:32  
 70050 Bousser Etienne           CSAG METZ                    FRA            500659   09:33  
 70044 Bergman Ingvar            OK Tranan                    SWE            12437    09:34  
 70381 Wikstrom Knut             Ringsaker OK                 NOR            331722   09:35  
 70157 Kjellin Ulf               OK Hedstrommen               SWE            8004902  09:36  
 70363 Vilska Pekka              Olavin Rasti                 FIN            9102694  09:37  
 70308 Shikano Kanji             Gifu OLC                     JPN            2112591  09:38  
 70281 Revhaug Helge             Ringerike OL                 NOR            8004323  09:39  
 70379 Wegmueller Peter          ULUS REISEWELT               SUI            1947046  09:40  
 70115 Hoopmann Paul             Tjuringa Orienteers          AUS            8625645  09:41  
 70187 Liljestrom Age            Helsingin Suunnistajat       FIN            9201973  09:42  
 70200 Malter Mihkel             Harju KEK RSK                EST            305293   09:43  
 70351 Tripax John               OK Roskilde                  DEN            7010348  09:44  
 70058 Burianek Jaromir          Hana Orienteering            CZE            8028840  09:45  
 70365 Virtanen Juhani           Lounais Hameen Rasti         FIN            232469   09:46  
 70195 Lowegren Inge             Katrineholms OK              SWE            1491117  09:47  
 70072 Edmunds Geraint           Edmonton Overlanders Oriente CAN            889985   09:48  
 70301 Saue Toivo                Hiiumaa OK                   EST            895347   09:49  
 70258 Peippo Tapio              Joutsenon Kullervo           FIN            1393050  09:50  
 70094 Guyot Jean Claude         ANCO                         SUI            8632398  09:51  
 70088 Glushko Aledandr          Novosibirsk                  RUS            1302353  09:52  
 70327 Stewart Alistair          Auckland                     NZL            8201938  09:53  
 70205 May David                 South London Orienteers      GBR            7992607  09:54  
 70158 Klemetsaune Jon Arne      OL Trollelg                  NOR            2021861  09:55  
 70081 Faerden Jon               Kolbotn og Skimt             NOR            334017   09:56  
 70184 Lehtinen Teuvo            SOC Asikkala                 FIN            8657303  09:57  
 70246 Orpana Risto              SOC Asikkala                 FIN            8010830  09:58  
 70273 Railimo Matti             SOC Heinola                  FIN            8012275  09:59  
 70146 Karmazin Petr             Slavia Liberec orienteering  CZE            8004352  10:00  
 70315 Skjeset Knut              Vang Orienteringsklubb       NOR            1207002  10:01  
 70177 Lakanen Ensio             Vaajakosken Tera             FIN            1415677  10:02  
 70320 Smithard Michael          Deeside Orienteering Club    GBR            8657509  10:03  
 70272 Rahm Walter               OLG Pfaeffikon               SUI            8499999  10:04  
 70299 Sands Tim                 BOK Wanderers                GBR            8670621  10:05  
 70125 Inkinen Paavo             Rasti Jyry                   FIN            9201396  10:06  
 70330 Strib Hans Christian      OK Gorm                      DEN            8111112  10:07  
 70326 Stepanov Victor           Novosibirsk                  RUS            8719007  10:08  
 70041 Bell Asgeir               Stavanger Orienteringsklubb  NOR            1267568  10:09  
 70298 Sandh Christer            OK Roxen                     SWE            9898533  10:10  
 70300 Sane Kari                 Helsingin Suunnistajat       FIN   10       8659179  10:11  
 70090 Gorvett Peter             CADOC                        GBR   9        8110747  10:12  
 70131 Joergensen Finn Ole       IK Grane Arendal Orientering NOR   8        7210167  10:13  
 70302 Savelainen Jouni          Helsingin Suunnistajat       FIN   7        8680035  10:14  
 70089 Godfree Mike              Derwent Valley Orienteers    GBR   6        8030249  10:15  
 70051 Bozhko Mykola             O Club                       UKR   5        9200170  10:16  
 70311 Sillien Freddy            FRSO Belgium                 BEL   4        8290147  10:17  
 70354 Turku Vesa                Helsingin Suunnistajat       FIN   3        8022049  10:18  
 70260 Peltola Timo              MS Parma                     FIN   2        8303058  10:19  
 70144 Karlsson Bo               Ljungskile FK                SWE   1        26571    10:20  

M70B
1880m 10CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 70226 Nilsson Roland            SOK Viljan                   SWE            8000667  10:25  
 70389 Zaugg Hannes              ULUS REISEWELT               SUI            8150149  10:26  
 70267 Pittet Errol              OLG Breitsee                 SUI            8124946  10:27  
 70328 Stordal Hans Lars         Tonsberg og omegn OL         NOR            2021862  10:28  
 70185 Leino Tapio               Helsingin Suunnistajat       FIN            8201963  10:29  
 70156 Kiste Tore                Nidaroest OK                 NOR            334039   10:30  
 70266 Pettersson Karlerik       SOK Viljan                   SWE            26826    10:31  
 70339 Tanttu Unto               Keravan Urheilijat           FIN            2000299  10:32  
 70383 Willdig Keith             Octavian Droobers            GBR            8401766  10:33  
 70348 Torgersen Jorn            TIF Viking                   NOR            8004763  10:34  
 70183 Lefrancois Gerard         AC Beauchamp                 FRA            8469502  10:35  
 70306 Shaw Chris                HAVOC                        GBR            8121937  10:36  
 70113 Holloway Wilfred          MTK Bad Harzburg             GBR            9200004  10:37  
 70163 Kondratas Romualdas       Devyni OSK                   LTU            8629898  10:38  
 70091 Greminger Heiri           ULUS REISEWELT               SUI            8640968  10:39  
 70203 Mattila Pertti            Helsingin Suunnistajat       FIN            9210346  10:40  
 70369 Wahlberg Jan Olof         IBM Club Sweden              SWE            8450626  10:41  
 70296 Salo Hannu                Lahden Suunnistajat 37       FIN            1396041  10:42  
 70206 Michel Sol                OPA Montigny                 FRA            2000210  10:43  
 70079 Eriksson Kjell            OK Djerf                     SWE            1501011  10:44  
 70105 Hellstrom Christer        Stora Tuna OK                SWE            14959    10:45  
 70312 Sipila Jukka              Hollolan Urheilijat 46       FIN            236958   10:46  
 70335 Svensson Karl Evert       IF Hagen                     SWE            445454   10:47  
 70086 Furuholt Edgar            OL Trollelg                  NOR            334045   10:48  
 70222 Nideborn Claes            Stora Tuna OK                SWE            970128   10:49  
 70295 Salmenoja Pertti          Hirvensalon Heitto           FIN            8087070  10:50  
 70027 Akerblom Mans             GIF                          FIN            7003285  10:51  
 70120 Hurtig Anders             Kvarnsvedens GoIF OK         SWE            42908    10:52  
 70294 Sakai Yoshiaki            International Orienteering F JPN            7203652  10:53  
 70057 Bue Olsen Joern           Asker Skiklubb               NOR            8241218  10:54  
 70310 Sikora Miroslav           TJ Banik Ostrava OKD         CZE            8303001  10:55  
 70240 Olsen Klaus               Tisvilde Hegn OK             DEN            8638413  10:56  
 70291 Ryynanen Jorma            Pihkaniskat                  FIN            8004577  10:57  
 70083 Flydal Roar               IL BUL Tromsoe               NOR            1947320  10:58  
 70373 Wainwright Eric           Red Roos                     AUS            8655391  10:59  
 70164 Koppel Peep               Kooperaator                  EST            1405601  11:00  
 70229 Noren Paul                OK Sodertorn                 SWE            944415   11:01  
 70148 Kaslov Peter              Kuntsevo Tula                RUS            8643736  11:02  
 70119 Huhta Tapani              Kangasala SK                 FIN            2058147  11:03  
 70317 Skyberg Paal Ole          Nidaroest OK                 NOR            508004   11:04  
 70152 Kazantsev Ivan            NOVMERIDIAN                  RUS            9201388  11:05  
 70171 Kucinskis Arnolds         Ogre OK                      LAT            1302626  11:06  
 70141 Kallio Erkki              Loimaan Jankko               FIN            2078933  11:07  
 70133 Johansson Stig            Helsingborgs SOK             SWE            8490529  11:08  
 70176 Kyyronen Heikki           Kouvolan Suunnistajat        FIN            2800469  11:09  
 70198 Lund Erik                 OL Trollelg                  NOR            7211258  11:10  
 70037 Bailleul Jean Paul        BROS                         FRA            7207755  11:11  
 70174 Kurvinen Veijo            Hiidenkiertajat              FIN            2018841  11:12  
 70071 Deweese Charlie           Western Connecticut Orientee USA            1392032  11:13  
 70042 Bengtsson Lars Gunnar     Stigmannen Karlshamns OK     SWE            354816   11:14  
 70040 Baumgartner Pierre Andre  Swiss O Tours                SUI            8488120  11:15  
 70276 Rapkins Robert            Enoggeroos                   AUS            8061949  11:16  
 70201 Martinsson Kjell          OK Tranan                    SWE            890406   11:17  
 70114 Hongisto Heimo            Loimaan Jankko               FIN            9102034  11:18  
 70314 Skjaker Paul              Hadeland OL                  NOR            1908065  11:19  
 70283 Risch Nikolaus            ASG TEUTUBURGER WALD         GER            8655477  11:20  
 70193 Loland Widar Taxth        Hisoy OK                     NOR            1210546  11:21  
 70269 Pusa Raimo                Oriveden Ponnistus           FIN            1240549  11:22  
 70361 Vasilyev Vladimir         Lytkarino                    RUS            238596   11:23  
 70338 Tammisaari Pentti         Hirvensalon Heitto           FIN            8082000  11:24  
 70336 Svensson Kenth            OK Skogsfalken               SWE            12289    11:25  
 70218 Nataas Magnus             Bergens TF                   NOR            8012289  11:26  
 70026 Ahnstrom Stellan          Forserums SOK                SWE            29814    11:27  
 70279 Remme Bjoern Atle         Porsgrunn OL                 NOR            8651772  11:28  
 70149 Kataja Lasse              Suomusjarven Sisu            FIN            1413765  11:29  
 70035 Axelsson Leif             Malilla OK                   SWE            7203832  11:30  
 70346 Tolvanen Mauri            Leppavaaran Sisu             FIN            7207758  11:31  
 70047 Berntsen Tore             SSOK                         NOR            1009824  11:32  
 70137 Juutinen Hannu            SK Pohjantahti               FIN            8201946  11:33  
 70378 Watson Ian                Manchester and District Orie GBR            8190547  11:34  
 70194 Loukonen Veikko           Piikkion Kehitys             FIN            1304202  11:35  
 70074 Egeskog Oyvind            Stavanger Orienteringsklubb  NOR            216791   11:36  
 70048 Bobach Poul               Aalborg OK                   DEN            8201986  11:37  
 70110 Hillo Heikki              Valkeakosken Haka            FIN            1418874  11:38  
 70145 Karlsson Yngve            IFK Mora OK                  SWE            2075305  11:39  
 70055 Buch Poul Erik            OK Gorm                      DEN            8631601  11:40  
 70286 Rostron Chris             Manchester and District Orie GBR            8220247  11:41  
 70323 Stehno Pavel              Oddil OB Kotlarka            CZE            8200026  11:42  
 70340 Tatter Tiit               OK TON                       EST            8719050  11:43  
 70032 Alvheim Atle              Fana IL                      NOR            8004327  11:44  

M70C
1880m 10CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 70043 Berg Paul Martin          Rudsbygd IL                  NOR            334036   11:46  
 70103 Helin Jorma               Rasti Jyry                   FIN            2073771  11:47  
 70095 Hahtola Aulis             Rasti Kurikka                FIN            888488   11:48  
 70278 Reinaas Ivar              Frol IL                      NOR            334173   11:49  
 70261 Persson Ake               Hjarnarps GH OL              SWE            7480502  11:50  
 70080 Espedal Knut Jonas        Stavanger Orienteringsklubb  NOR            8680063  11:51  
 70264 Petersen John Thomas K    Nittedal OL                  NOR            980375   11:52  
 70064 Christiansen Ole          Farum OK                     DEN            1401489  11:53  
 70159 Klingvall Mats            Umea OK                      SWE            9470902  11:54  
 70228 Nordqvist Raimo           Espoon Akilles               FIN            8007410  11:55  
 70285 Ronkko Paavo              Espoon Suunta                FIN            1004344  11:56  
 70275 Rantasaari Antti          Piikkion Kehitys             FIN            8201953  11:57  
 70196 Lukkarinen Olavi          SK Pohjantahti               FIN            8201922  11:58  
 70232 Novotny Jiri              Hana Orienteering            CZE            51621    11:59  
 70350 Torpo Tapani              Kankaanpaan Suunnistajat     FIN            1005591  12:00  
 70099 Hart Brian                Sarum                        GBR            8060314  12:01  
 70039 Barkestam Lennart         IK Hakarpspojkarna           SWE            18650    12:02  
 70140 Kallemets Mati            OK Okas                      EST            1008440  12:03  
 70342 Tenland Eric              Stigmannen Karlshamns OK     SWE            947815   12:04  
 70167 Kristensson Ulf           Halmstad OK                  SWE            8490126  12:05  
 70236 Oba Takao                 Sans Souci                   JPN            8638258  12:06  
 70033 Andresen Kaj              Tampereen Pyrinto            FIN            1418873  12:07  
 70188 Limbens Ilmars            Sigulda                      LAT            8077771  12:08  
 70077 Engstroem Bernt           Pargas IF                    FIN            8652513  12:09  
 70211 Miyabayashi Osamu         NTA O Tour                   JPN            8651770  12:10  
 70322 Stahl Bengt               Hjarnarps GH OL              SWE            7471006  12:11  
 70034 Aul Vaino                 RSK Johvikas                 EST            1410832  12:12  
 70147 Karset Rolf               Steinkjer OK                 NOR            2123841  12:13  
 70093 Gulbrandsen Knut Erik     Fana IL                      NOR            7080809  12:14  
 70274 Randoja Mati              RSK Johvikas                 EST            1408073  12:15  
 70387 Yeates Peter              Dandenong Ranges Orienteerin AUS            8641493  12:16  
 70372 Wahlin Tommy              Vasteras SOK                 SWE            9480115  12:17  
 70321 Squire Patrick            Interlopers                  GBR            2036791  12:18  
 70364 Virtanen Kalle            Rasti Lukko                  FIN            1406434  12:19  
 70130 Joergensen Kay            Porsgrunn OL                 NOR            8101005  12:20  
 70049 Bohman Lennart            Karlskrona SOK               SWE            7460826  12:21  
 70289 Ruuskanen Olavi           Enebybergs IF                SWE            1538872  12:22  
 70362 Vennevik Nils Olav        Freidig                      NOR            948007   12:23  
 70111 Hirvonen Pentti           Turun Metsankavijat          FIN            1396147  12:24  
 70172 Kuokkanen Seppo           Pihkaniskat                  FIN            2037364  12:25  
 70143 Karlsen Knut G            Heming orientering           NOR            1868224  12:26  
 70280 Repvik Egil               OL Trollelg                  NOR            9200022  12:27  
 70030 Alksnis Uldis             Jekaba Agentura              LAT            8636840  12:28  
 70107 Hermansson Bertil         Stenungsunds OK              SWE            440960   12:29  
 70316 Skruzmanis Janis          Ogre OK                      LAT            8110077  12:30  
 70271 Raberg Gunnar             OK Tyr                       SWE            260682   12:31  
 70085 Fureskog Bror             Alfta Osa OK                 SWE            2101619  12:32  
 70053 Broggia Ruedi             ULUS REISEWELT               SUI            8640285  12:33  
 70356 Turunen Kauko             Lahden Suunnistajat 37       FIN            2020754  12:34  
 70376 Wansolin Ake              Soders-Tyreso                SWE            235828   12:35  
 70210 Mitrofanov Evgenii        Rus veteran                  RUS            2106459  12:36  
 70374 Wakaume Tomoyuki          Yokohama OLC                 JPN            7202467  12:37  
 70031 Almstrom Lennart          IK Stern                     SWE            429819   12:38  
 70142 Kangasaho Simo            Hiidenkiertajat              FIN            1281048  12:39  
 70353 Tsyhanov Oleksandr        Individual                   UKR            1300174  12:40  
 70160 Kloverod Jacob            Porsgrunn OL                 NOR            1121449  12:41  
 70052 Brauchle Anton            ULUS REISEWELT               SUI            427118   12:42  
 70345 Tingvold Hans Asbjoern    Raufoss IL Orientering       NOR            980346   12:43  
 70366 Virtanen Markku           Espoon Akilles               FIN            7879700  12:44  
 70377 Waser Franz               OLK Rafzerfeld               SUI            2048005  12:45  
 70197 Lukkarinen Mikko          SK Pohjantahti               FIN            8201921  12:46  
 70390 Zelenskyi Anatolii        O Club                       UKR            1300163  12:47  
 70343 Thys Jos                  hamok                        BEL            63841    12:48  
 70248 Ottosson Christer         OK P4                        SWE            7686783  12:49  
 70173 Kuosa Harri               Loimaan Jankko               FIN            2078934  12:50  
 70096 Halkosaari Severi         Nivalan Suunnistajat         FIN            1009749  12:51  
 70087 Genderjahn Ludwig         Post SV Dresden              GER            2061249  12:52  
 70277 Raznitcyn Leonid          Ural RUS                     RUS            8080180  12:53  
 70237 Oeen Jan Ove              Stord Orientering            NOR            1009811  12:54  
 70046 Bergstrom Hasse           Tyrving IL                   NOR            334218   12:55  
 70100 Hartikainen Pertti S      Riihimaen Suunnistajat       FIN            1423642  12:56  
 70118 Hovi Kari                 Kuusankosken Urheiluseura    FIN            1423643  12:57  
 70059 Candy Russell             Kulgun 225 Orienteers        AUS            8654981  12:58  
 70360 Vanderstraeten Victor     hamok                        BEL            230756   12:59  
 70116 Hotti Reino               Helsingin Suunnistajat       FIN            2037368  13:00  
 70251 Paldanius Jorma           Turun Suunnistajat           FIN            1303000  13:01  
 70150 Kattilakoski Eero         Kaustisen Pohjan Veikot      FIN            8090449  13:02  
 70249 Ovesson Roy               Helsingborgs SOK             SWE            1413026  13:03  
 70082 Flatberg Halvor           Nidaroest OK                 NOR            334158   13:04  
 70124 Inki Pekka                Turun Metsankavijat          FIN            1010091  13:05  

M70D
1730m 10CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 70254 Paukkunen Ossi            Raja Karjalan Suunnistajat   FIN            9201806  11:46  
 70288 Rovio Kari                Kangasala SK                 FIN            2058130  11:47  
 70134 Jokinen Jouko             Kiskon Kiskojat              FIN            8201955  11:48  
 70190 Lindmark Johny            Skarpnacks OL                SWE            1460305  11:49  
 70084 Frogner Odd Egil          Tonsberg og omegn OL         NOR            1413004  11:50  
 70025 Ahlner Bjorn              Goteborg Majorna OK          SWE            8304055  11:51  
 70028 Aksjonov Pjotr            RSK Johvikas                 EST            1405524  11:52  
 70102 Hedberg Gunnar            Are OK                       SWE            2131945  11:53  
 70214 Mork Kenneth              IK Wilske                    SWE            203890   11:54  
 70139 Kainu Markku              Vetelin Urheilijat           FIN            7207756  11:55  
 70243 Olteanu Emil              ACS Sanatatea Ploiesti       ROU            997913   11:56  
 70337 Tamminen Kari             Hollolan Urheilijat 46       FIN            9181688  11:57  
 70122 Husen Ole                 Farum OK                     DEN            40499    11:58  
 70329 Straume Einar             Drangedal OL                 NOR            341337   11:59  
 70303 Schei Helge               Foerde IL                    NOR            334047   12:00  
 70367 Waage Anders              Freidig                      NOR            57967    12:01  
 70180 Langels Klas              Skarpnacks OL                SWE            2107326  12:02  
 70153 Kazarinov Nikolai         Rus veteran                  RUS            238155   12:03  
 70255 Paulsson Hardy            Umea OK                      SWE            8450715  12:04  
 70230 Nosal Stano               Hana Orienteering            SVK            8805     12:05  
 70029 Albici Gheorghe           Mentor Silva                 ROU            2074629  12:06  
 70307 Shaw John                 South Midlands Orienteering  GBR            8210949  12:07  
 70182 Larsen Poul               Aalborg OK                   DEN            351407   12:08  
 70215 Morsky Aarne              Lahden Tyovaen Hiihtajat     FIN            1304201  12:09  
 70101 Hawkesteeter Philip       Empire Orienteering Club     USA            8633210  12:10  
 70262 Persson Ingvar            OK Tyringe                   SWE            262140   12:11  
 70235 Nydahl Stig               Stigmannen Karlshamns OK     SWE            7460810  12:12  
 70304 Schmutz Urs               Leksands OK                  SWE            217671   12:13  
 70344 Tikka Matti               Raja Karjalan Suunnistajat   FIN            9201809  12:14  
 70066 Claesson Anders           IFK Mora OK                  SWE            9460201  12:15  
 70061 Carlsson Hans             Hellas Orientering           SWE            2119905  12:16  
 70220 Neuburger Richard         Possum Trot Orienteering Clu USA            887710   12:17  
 70253 Patejko Tadeusz           KS Spojnia Warszawa          POL            8120748  12:18  
 70309 Shumilov Vladimir         Everest Russia LO            RUS            1404994  12:19  
 70161 Kneisl Vinzenz            ULUS REISEWELT               SUI            201857   12:20  
 70256 Pedersen Jan Harald Helmi TIF Viking                   NOR            1003369  12:21  
 70239 Ojala Antti               Turengin Sarastus            FIN            9102880  12:22  
 70208 Minarik George            Bay Area Orienteering Club   USA            8668871  12:23  
 70128 Jensen Svend Erik         OK Skaermen                  DEN            308133   12:24  
 70259 Pellinen Veikko           Joutsenon Kullervo           FIN            9201656  12:25  
 70292 Saarinen Jouni            Salon Viesti                 FIN            1003705  12:26  
 70313 Skinnari Heikki           Maarian Mahti                FIN            1424722  12:27  
 70189 Lindblom Kennet           Vaxjo OK                     SWE            27174    12:28  
 70024 Aglichev Ivan             Rus veteran                  RUS            2300090  12:29  
 70073 Edwards Doug              Manchester and District Orie GBR            8060647  12:30  
 70069 Dalheim Per               Konnerud IL                  NOR            8421580  12:31  
 70207 Millinger Anders          Vasteras SOK                 SWE            39252    12:32  
 70076 Elmes Bob                 Deeside Orienteering Club    GBR            8220711  12:33  
 70065 Chupanov Anatolii         Vladivostok                  RUS            7210830  12:34  
 70221 Niakhai Henadzi           Standart                     BLR            2000290  12:35  
 70263 Perttula Tapio            Kangasala SK                 FIN            2058129  12:36  
 70136 Jurvanen Taisto           Hameenlinnan Tarmo           FIN            1424721  12:37  
 70063 Carmichael Dick           International Orienteering F GBR            50314    12:38  
 70212 Moertberg Kjell           Bodens BK OS                 SWE            8451208  12:39  
 70112 Hjelmtvedt Alf Johan      Eiker ol                     NOR            8663365  12:40  
 70233 Nuttall John              SELOC                        GBR            8189681  12:41  
 70126 Ivanovskiy Yuriy          Azimut                       RUS            1393831  12:42  
 70341 Tauvens Andris            KURMIS OK                    LAT            8022200  12:43  
 70386 Wozniak Henryk            UMKS Orkan Ostroda           POL            2114920  12:44  
 70179 Landsperg Niels           Tisvilde Hegn OK             DEN            1402969  12:45  
 70199 Lye Rolf                  Porsgrunn OL                 NOR            7107710  12:46  
 70245 Ormberg Jan Olav          Fana IL                      NOR            743800   12:47  
 70036 Backman Sven Olof         IK Falken                    FIN            209978   12:48  
 70347 Toomas Kalju              JOKA                         EST            1415614  12:49  
 70023 Abel Goran                Harnosands OK                SWE            248567   12:50  
 70202 Matsch Karl               OK Kare                      SWE            2088694  12:51  
 70265 Pettersson Sven Olof      Mullsjo SOK                  SWE            30793    12:52  
 70287 Rothweiler Kurt           ULUS REISEWELT               SUI            8641999  12:53  
 70242 Olsson Tommy              Karlskrona SOK               SWE            16659    12:54  
 70231 Novak Milos               Hana Orienteering            CZE            52299    12:55  
 70165 Kovalchuk Viktor          Standart                     BLR            2000535  12:56  
 70370 Wahlberg Per Erik         OK Linne                     SWE            8470406  12:57  
 70388 Zamota Mikhail            Black Sea OK                 RUS            2055691  12:58  
 70297 Salomonsson Bengt         Skaneslattens OL             SWE            1396148  12:59  

M70E
1620m 10CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 70209 Mir Mackiewicz Marek      Ballerup OK                  DEN   non rank 2119079  12:15  
 70227 Nilsson Haakan            Malmo OK                     SWE   non rank 7471112  12:16  
 70290 Rychtecky Josef           OB Ceske Budejovice          CZE   non rank 7206533  12:17  
 70191 Loeyttyjaervi Kari        Rasti Jyry                   FIN   non rank 1006343  12:18  
 70371 Wahlgren Tom              Sarpsborg OL                 NOR   non rank 8001946  12:19  
 70204 Mattila Erkki             Maarian Mahti                FIN   non rank 7202370  12:20  
 70268 Puhjo Veijo               Rastikarhut                  FIN   non rank 2078932  12:21  
 70355 Turpeinen Timo            Vaajakosken Tera             FIN   non rank 886970   12:22  
 70127 Jaako Mikko               SK Pohjantahti               FIN   non rank 8265432  12:23  
 70382 Wildfogel Dennis          Bay Area Orienteering Club   USA   non rank 8665126  12:24  
 70223 Nieminen Pertti           Rajamaen Rykmentti           FIN   non rank 8654424  12:25  
 70219 Netteberg Erik            Aalborg OK                   DEN   non rank 409495   12:26  
 70324 Steinbekken Ole Kristian  Odal ol                      NOR   non rank 8719053  12:27  
 70225 Nilsson Owe               Stigmannen Karlshamns OK     SWE   non rank 9102854  12:28  
 70333 Sundqvist Bo              Ockelbo OK                   SWE   non rank 306161   12:29  
 70169 Kristoffersen Sverre      Verdal OK                    NOR   non rank 225415   12:30  
 70067 Cooper Ian                South Yorkshire Orienteers   GBR   non rank 8645289  12:31  
 70234 Nybons Per                Vasteras SOK                 SWE   non rank 351423   12:32  
 70217 Narhi Pentti              Raja Karjalan Suunnistajat   FIN   non rank 7204656  12:33  
 70238 Oehlund Gunnar            Ulricehamns OK               SWE   non rank 7207757  12:34  
 70132 Johansson Thomas          Stigmannen Karlshamns OK     SWE   non rank 1490927  12:35  
 70305 Seliakhin Leonid          Ural RUS                     RUS   non rank 8183333  12:36  
 70332 Sundgren Kenth            Skaneslattens OL             SWE   non rank 8100081  12:37  
 70319 Smestad Arve              Loten OL                     NOR   non rank 245873   12:38  
 70117 Hove Svein                Byasen IL                    NOR   non rank 40716    12:39  
 70213 Moore Hugh                Red Roos                     AUS   non rank 409759   12:40  
 70092 Grigulis Dzintars         Ogre OK                      LAT   non rank 2132852  12:41  
 70154 Keskinarkaus Seppo        Lapland Safaris              FIN   non rank 8522019  12:42  
 70168 Kristoffersen Jan         Ballerup OK                  DEN   non rank 8633623  12:43  
 70257 Peeters Andre             Trol                         BEL   non rank 1006679  12:44  
 70282 Richardt Karsten          Koege OK                     DEN   non rank 8657111  12:45  
 70108 Hermansson Lennart        Stangenas AIS                SWE   non rank 9461013  12:46  
 70186 Lewander Ake              Skarpnacks OL                SWE   non rank 2260990  12:47  
 70151 Kazakov Vladimir          Individual                   RUS   non rank 1417862  12:48  
 70192 Lofkvist Bernt            Bjursas OK                   SWE            1411862  12:49  
 70175 Kytoejoki Juhani          Rasti Jyry                   FIN            338710   12:50  
 70325 Stenseth Roar             Byasen IL                    NOR            8650268  12:51  

M75A
1670m 10CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 75154 Mattiasson Bengt          Sodertalje Nykvarn Orienteri SWE            7027089  09:01  
 75182 Persson Hans              OK Algen                     SWE            540323   09:02  
 75132 Kyostila Matti            Raja Karjalan Suunnistajat   FIN            7208192  09:03  
 75121 Karlsson Hans             OK Orinto                    SWE            19115    09:04  
 75134 Lampi Eero                Paijat Rasti                 FIN            7316     09:05  
 75142 Lindlov Knut              OK Moss                      NOR            234726   09:06  
 75223 Thisted Jens Aaris        Soelleroed OK                DEN            7300009  09:07  
 75144 Linnersjo Bjoern          OK Orion                     SWE            27256    09:08  
 75112 Junttila Olavi            Helsingin Suunnistajat       FIN            8722019  09:09  
 75062 Elomaa Pekka              Espoon Suunta                FIN            1396131  09:10  
 75109 Jokinen Juhani            Maarian Mahti                FIN            8719008  09:11  
 75101 Israelsson Stig           OK Tyloskog                  SWE            9410906  09:12  
 75074 Gjein Lars Martin         Stokke IL                    NOR            1402977  09:13  
 75219 Taivere Mihhail           OK Kape                      EST            2088111  09:14  
 75167 Novikovs Peteris          Kapa OK                      LAT            8480807  09:15  
 75040 Bjaaland Helge            Heming orientering           NOR            8650347  09:16  
 75150 Madsen Oeystein           Haugerud IF                  NOR            8719012  09:17  
 75083 Haugland Per Johan        Aarstad IL                   NOR            343903   09:18  
 75084 Hedenstrom Rauno          Maarian Mahti                FIN            2087990  09:19  
 75059 Eidem Magne               Selbu OK                     NOR            8008508  09:20  
 75031 Aure Odd                  Drangedal OL                 NOR            334146   09:21  
 75203 Searle Peter              Bendigo Orienteers           AUS            8660484  09:22  
 75194 Roehjell Leif Roald       Byasen IL                    NOR            1304004  09:23  
 75111 Jonsson Ingemar           Hallstahammars OK            SWE            600213   09:24  
 75028 Andersson Kurt            Enebybergs IF                SWE            895433   09:25  
 75113 Juska Gytis               OK Labirintas                LTU            400250   09:26  
 75104 Ivehag Kenneth            Frammestads IK               SWE            37384    09:27  
 75205 Sirola Risto              Keravan Urheilijat           FIN            1396113  09:28  
 75217 Svensson Bengt Ake        IK Ymer                      SWE            8430112  09:29  
 75221 Taraldrud Anders          Indre Ostfold OK             NOR            334196   09:30  
 75122 Karvonen Raimo            Suomusjarven Sisu            FIN            8045144  09:31  
 75170 Offrell Roland            Frosta OK                    SWE            8001962  09:32  
 75163 Nilsson Sven Arne         OK Klemmingen                SWE            9027201  09:33  
 75164 Noergaard Flemming        OK Pan Aarhus                DEN            8630962  09:34  
 75157 Mellebeek Phil            hamok                        BEL            9047005  09:35  
 75095 Holmstrom Bengt           Kimito SF                    FIN            1304009  09:36  
 75066 Fjordheim Odd             IL BUL Tromsoe               NOR            1009848  09:37  
 75046 Bonek Ernst               Naturfreunde Wien            AUT            7289     09:38  
 75098 Hvoslef Oscar Henrik      IK Stern                     NOR            7201243  09:39  
 75172 Ohrn Rolf                 Nynashamns OK                SWE            2132235  09:40  
 75081 Haarala Vesa              Liperin Taimi Suunnistus     FIN            2037369  09:41  
 75065 Feiring Trond             Hamar OK                     NOR            8650216  09:42  
 75213 Sowood Tim                INVOC                        GBR            8657604  09:43  
 75045 Bjorkhaug Per             TIF Viking                   NOR            1009863  09:44  
 75123 Keller Heinz              ULUS REISEWELT               SUI            8665933  09:45  
 75124 Kemppi Jorma              Navi senjor                  FIN            1393019  09:46  
 75027 Andersson Hans            Vasteras SOK                 SWE            9411016  09:47  
 75057 Edelsten Tom              Guildford Orienteers         GBR            8040743  09:48  
 75188 Raadal Magne              Fana IL                      NOR            589802   09:49  
 75091 Hoiaas Olav T             Vang Orienteringsklubb       NOR            8651773  09:50  
 75206 Skjesol Knut              Wing OK                      NOR            334137   09:51  
 75026 Andersson Goran           Stigmannen Karlshamns OK     SWE            11800    09:52  
 75135 Landstad Magnus B         Freidig                      NOR            770004   09:53  
 75071 Gale Derek                Derwent Valley Orienteers    GBR            8263499  09:54  
 75181 Persson Inge              FK Boken                     SWE            2107546  09:55  
 75138 Laugen Jan Petter         Imaas il                     NOR            9102231  09:56  
 75133 Laine Erkki               Angelniemen Ankkuri          FIN            9102723  09:57  
 75089 Henderson Keith           Wimborne Orienteers          GBR            8641526  09:58  
 75202 Sandahl Roland            Annebergs GIF                SWE            27739    09:59  
 75235 Wahlander Acke            Goteborg Majorna OK          SWE            260919   10:00  
 75237 Wegmueller Heinz          OLG Bern                     SUI            8667784  10:01  
 75073 Gatelid Ake               OK Skogshjortarna            SWE            2083775  10:02  
 75076 Gronroos Timo             MS Parma                     FIN            8201965  10:03  
 75092 Hole Dagfinn              Bergens TF                   NOR            8004771  10:04  
 75044 Bjordal Roar              Oppsal Orientering           NOR            2060824  10:05  
 75050 Brurok Tore               Nidaroest OK                 NOR            1004085  10:06  
 75230 Vinje Leidulv             Nidaroest OK                 NOR            1003357  10:07  
 75216 Svendsen Ole              OK Roskilde                  DEN            501138   10:08  
 75024 Alsen Roland              OK Roxen                     SWE            9191326  10:09  
 75097 Huber Kurt                ULUS REISEWELT               SUI            8113485  10:10  
 75187 Pyrah Ian                 Edinburgh Southern Orienteer GBR            8630894  10:11  
 75152 Makinen Juhani            Saloisten Reipas             FIN   10       8201959  10:12  
 75195 Roekke Kjell Gorm         Tyrving IL                   NOR   9        1201030  10:13  
 75189 Radestrom Rune            Snattringe SK                SWE   8        1430205  10:14  
 75054 Conrad Dieter             SV Wissenschaft Quedlinburg  GER   7        8670364  10:15  
 75197 Rusko Heikki              Vaajakosken Tera             FIN   6        8380004  10:16  
 75191 Rapakko Timo              Suomusjarven Sisu            FIN   5        421216   10:17  
 75086 Helgesen Ivar             Soerreisa OL                 NOR   4        2133185  10:18  
 75053 Conrad Helmut             USV TU Dresden               GER   3        8501901  10:19  
 75035 Baumgartner Edi           ULUS REISEWELT               SUI   2        8170644  10:20  
 75207 Skoglund Rolf             Sodertalje Nykvarn Orienteri SWE   1        28467    10:21  

M75B
1620m 10CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 75039 Bergstrand John Erik      Varend GN                    SWE            10315    10:46  
 75063 Engen Leif                Nidaroest OK                 NOR            1004248  10:47  
 75070 Gabrielsson Rolf          Falkopings AIK OK            SWE            30674    10:48  
 75064 Ernvid Ivan               Ulricehamns OK               SWE            1940128  10:49  
 75141 Lindeman Osmo             Helsingin Suunnistajat       FIN            7202707  10:50  
 75106 Johansson Jan             Andrarums IF                 SWE            16986    10:51  
 75234 Vuorinen Ilkka            Rasti Piikkio                FIN            1004494  10:52  
 75115 Kaempfer Gerhard          HSG Merseburg                GER            1551     10:53  
 75051 Bryst Gunnar              Hjobygdens OK                SWE            1939504  10:54  
 75139 Leuchovius Bo             Goteborg Majorna OK          SWE            2107478  10:55  
 75105 Jacobsson Sven            IF Thor                      SWE            27602    10:56  
 75041 Bjarud Rolf               Vasterbergslagens OL         SWE            262601   10:57  
 75222 Teppo Jaakko              Aron Haka                    FIN            7208426  10:58  
 75146 Loorits Vello             OK Orion                     EST            1395403  10:59  
 75185 Poom Mati                 OK TON                       EST            510444   11:00  
 75116 Kamarainen Pentti         Hiidenkiertajat              FIN            2018829  11:01  
 75137 Larsson Lars Ake          OK Tranan                    SWE            354072   11:02  
 75238 Westberg Christer         IFK Goteborg                 SWE            14207    11:03  
 75192 Rask Lars Erik            Vasteras SOK                 SWE            9420423  11:04  
 75136 Larsen Flemming           Helsingoer SOK               DEN            1395512  11:05  
 75183 Petersson Ove             Sundsvalls OK                SWE            15485    11:06  
 75166 Nordberg Ake              OK Klyftamo                  SWE            204693   11:07  
 75058 Eggen Arild Olav          Fana IL                      NOR            334043   11:08  
 75148 Luoma Simo                Pihkaniskat                  FIN            1405610  11:09  
 75220 Tamm Ants                 OK TON                       EST            2139274  11:10  
 75228 Unno Tadaaki              Kawagoe OLC                  JPN            1304238  11:11  
 75210 Sonsterod Lars            SOK68                        SWE            353640   11:12  
 75120 Karlsson Arne             OK Tor                       SWE            352294   11:13  
 75226 Ukkonen Aimo              Raja Karjalan Suunnistajat   FIN            7207760  11:14  
 75225 Trolsrud Thorolf          Botne SK                     NOR            8270644  11:15  
 75075 Gronblad Christer         Harlovs IF                   SWE            445369   11:16  
 75060 Ekholm Bjorn              Vasteras SOK                 SWE            9430624  11:17  
 75227 Ulehla Zdenek             OK JISKRA NOVY BOR           CZE            2090863  11:18  
 75173 Olofsson Bertil           Andrarums IF                 SWE            240952   11:19  
 75204 Seitajoki Reijo           Rasti Jyry                   FIN            9101387  11:20  
 75151 Maki Laurila Raimo        Kangasala SK                 FIN            2058189  11:21  
 75177 Ovreas Magnar             Botne SK                     NOR            7011942  11:22  
 75162 Nilsson Goran             Valbo AIF                    SWE            427766   11:23  
 75145 Lofkvist Gunnar           Bjursas OK                   SWE            1411851  11:24  
 75042 Bjerva Ronald             Drangedal OL                 NOR            1304021  11:25  
 75179 Paavola Vesa              Epilan Esa                   FIN            8201935  11:26  
 75231 Vold Per                  Fana IL                      NOR            7100052  11:27  
 75114 Jylha Keijo               Jamsan Retki Veikot          FIN            8201960  11:28  
 75186 Prochazka Zdenko          Oddil OB Kotlarka            CZE            8051800  11:29  
 75099 Ilves Martin              RSK Johvikas                 EST            418185   11:30  
 75224 Tilk Kalju                OK Orion                     EST            9102805  11:31  
 75218 Tahemaa Jyri              TON OK                       EST            7207759  11:32  
 75127 Klovning Lars Magne       Porsgrunn OL                 NOR            510929   11:33  
 75056 Dubrovskis Vilis          Seniors OK                   LAT            2049461  11:34  
 75119 Karlsson Ake              SOK Traff                    SWE            2800759  11:35  
 75180 Parna Elmo                OK Lehola                    EST            1398310  11:36  
 75102 Ito Kiyoshi               Wanderers                    JPN            7208418  11:37  
 75155 Mattsson Per Ake          Kimito SF                    FIN            1304008  11:38  
 75198 Saario Pentti             Loimaan Jankko               FIN            1424723  11:39  
 75175 Oqvist Bjorn              Fredrikshofs IF Skid and OK  SWE            30073    11:40  
 75038 Bergqvist Bengt           Stigmannen Karlshamns OK     SWE            43702    11:41  
 75077 Gunnarsson Rune           Nassjo OK                    SWE            245832   11:42  
 75147 Ludvigsen Bjorn Walter    IF Sturla                    NOR            7000015  11:43  
 75087 Helminen Pentti           Jamsan Retki Veikot          FIN            305768   11:44  
 75072 Gantelius Staffan         Vallentuna Osseby OL         SWE            2119769  11:45  
 75214 Sunden Bo                 Karlsbyhedens OK             SWE            2068901  11:46  
 75110 Jokipelto Seppo           Hollolan Urheilijat 46       FIN            219042   11:47  
 75047 Bossert Hans              OL Zimmerberg                SUI            1400764  11:48  
 75068 Forsell Sven Erik         Skaneslattens OL             SWE            9664311  11:49  
 75032 Bachmann Juhan            RSK Johvikas                 EST            1411932  11:50  
 75029 Anjala Risto              Lahden Suunnistajat 37       FIN            8659167  11:51  
 75200 Salminen Raimo            OK Pan Kristianstad          SWE            354710   11:52  
 75165 Nord Roland               Lindebygdens OK              SWE            25020    11:53  
 75082 Hansen Mogens             OK Skaermen                  DEN            504434   11:54  
 75118 Kanerva Unto              Rasti Jyry                   FIN            503290   11:55  
 75168 Odermatt Ernst            Individual                   SUI            2043954  11:56  
 75190 Radil Klaus               WAT                          AUT            339108   11:57  
 75212 Sorri Seppo               Pihtiputaan Tuisku           FIN            7208156  11:58  
 75174 Olsson Alf                Forserums SOK                SWE            29815    11:59  
 75069 Fougner Jon Clemet        Heming orientering           NOR            8719006  12:00  
 75055 Dahlen Tormod             Ringerike OL                 NOR            334234   12:01  
 75126 Kisslig Kurt              Waxholms OK                  SUI            439536   12:02  
 75034 Barrable Anthony          Royal Air Force Orienteering GBR            8007444  12:03  
 75049 Brost Hakan               Malmo OK                     SWE            444060   12:04  
 75156 Mawdsley David            Manchester and District Orie GBR            8181041  12:05  
 75085 Heerman Stig              Rasti Lukko                  FIN            218385   12:06  

M75C
1450m 9CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 75196 Rosen Kenneth             Goteborg Majorna OK          SWE   non rank 14122    10:21  
 75171 Ogasawara Yotaro          Tokyo orienteering club      JPN   non rank 8630956  10:22  
 75160 Nemec Vladimir            Hana Orienteering            CZE   non rank 8100015  10:23  
 75096 Horvati Gyorgy            Tyrving IL                   NOR   non rank 411976   10:24  
 75052 Claude Van Collie         HOC                          BEL   non rank 300877   10:25  
 75033 Balck Curt                IFK Lidingo SOK              SWE   non rank 9555001  10:26  
 75079 Haaja Reijo               Valkeakosken Haka            FIN   non rank 1361943  10:27  
 75067 Forbord Roar              Malvik il                    NOR   non rank 889139   10:28  
 75159 Murk Rudolf               OK Voru                      EST   non rank 211464   10:29  
 75161 Nielsen Hans              OK HTF Haderslev             DEN   non rank 2112881  10:30  
 75149 Luukko Jukka              Lahden Suunnistajat 37       FIN   non rank 2020776  10:31  
 75128 Korpela Kalevi            Tampereen Pyrinto            FIN   non rank 1005918  10:32  
 75078 Gustavsson Roland         OK P4                        SWE   non rank 241668   10:33  
 75021 Aberg Karl Erik           Espoon Suunta                FIN   non rank 7208157  10:34  
 75178 Paavilainen Arvo          IPR                          FIN   non rank 7330     10:35  
 75117 Kamila Pentti             Laihian Luja                 FIN            8657328  10:36  
 75215 Sundsetvik Henry          OL Trollelg                  NOR            334023   10:37  
 75125 Kiisler Rein              OK West                      EST            2014930  10:38  
 75209 Solberg Olav              Boe OL                       NOR            7000009  10:39  
 75036 Berglund Ake              Hogakers OK                  SWE            2104088  10:40  
 75107 Johansson Perolof         OK Klyftamo                  SWE            7553998  10:41  
 75088 Helstrup Bjorn            Fredensborg OK               DEN            302160   10:42  
 75100 Imai Nobuchika            Wanderers                    JPN            7207954  10:43  
 75103 Ivan Tereshchenkov        SmolOrient                   RUS            1005304  10:44  
 75233 Vraale Lasse              IF Sturla                    NOR            9434055  10:45  
 75176 Orav Jaan                 TON OK                       EST            305825   10:46  
 75199 Salmela Markku            Riihimaen Suunnistajat       FIN            430673   10:47  
 75158 Midttun Oern              Bergens TF                   NOR            1304037  10:48  
 75229 Van Der Cruys Jean Pierre FRSO Belgium                 BEL            1393109  10:49  
 75169 Oefsthus Arne             Asker Skiklubb               NOR            889145   10:50  
 75094 Holm Lars Ake             Linkopings OK                SWE            259089   10:51  
 75239 Yates Brian               Edinburgh Southern Orienteer GBR            8975310  10:52  
 75232 Voudinmaki Toivo          Mullsjo SOK                  SWE            7206820  10:53  
 75211 Sooberg Georg             OK Voru                      EST            8662661  10:54  
 75208 Soerli Eigil              Malvik il                    NOR            7210079  10:55  
 75140 Lindborg Kenneth          Hassleholms OK               SWE            2050839  10:56  
 75236 Wahlstrom Lars            Istrums SK                   SWE            1999409  10:57  
 75201 Salo Markku               Lahden Suunnistajat 37       FIN            2020752  10:58  
 75093 Holm Jerry                Eskilstuna OL                SWE            304924   10:59  
 75090 Hoeoek Knut               OK Klyftamo                  SWE            19265    11:00  

M80A
1500m 11CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 80039 Drage Tor                 Haugerud IF                  NOR            22531    09:06  
 80103 Nilsson Sture             STOCKHOLMSPOLISENS IF OF     SWE            227038   09:07  
 80078 Kilo Esko                 Lappeen Riento               FIN            1417511  09:08  
 80130 Saario Seppo              MS Parma                     FIN            8201904  09:09  
 80101 Neregaard Egon            Tisvilde Hegn OK             DEN            551438   09:10  
 80124 Reunanen Raimo            Vakka Rasti                  FIN            6624     09:11  
 80154 Van De Moortel Frans      Omega                        BEL            8001500  09:12  
 80118 Peeterson Heino           OK West                      EST            302841   09:13  
 80145 Studer Guido J            OLV Luzern                   SUI            8201918  09:14  
 80079 Kjellman Lars             Vandrarringen                SWE            9051139  09:15  
 80086 Lainema Matti             MS Parma                     FIN            1011939  09:16  
 80098 Martindale Frank          3Roc                         GBR            8229242  09:17  
 80116 Pearson John              COTE66                       GBR            9102284  09:18  
 80129 Rufenacht Bruno           ULUS REISEWELT               SUI            8190939  09:19  
 80102 Nestvold Jarle            OL Trollelg                  NOR            1304015  09:20  
 80123 Reppesgaard Magnar        Hedrum OL                    NOR            1304023  09:21  
 80133 Sandstad Jardar           Selbu OK                     NOR            1009829  09:22  
 80134 Scheie Arne Chr           Ostmarka OK                  NOR            243567   09:23  
 80142 Soleroed Svein            OL TotenTroll                NOR            1584138  09:24  
 80126 Roos Stig                 OK Linne                     SWE            42471    09:25  
 80100 Mikulecky Jan             OK 99 Hradec Kralove         CZE            8084000  09:26  
 80140 Slavins Rodrigo           Latvian Orienteering Federat LAT            8008999  09:27  
 80068 Ingvaldsen Axel           TIF Viking                   NOR            7201218  09:28  
 80090 Laursen Kai               Aalborg OK                   DEN            351408   09:29  
 80132 Sandberg Rune             Hallstahammars OK            SWE            910902   09:30  
 80085 Laine Tapani              Kuopion Suunnistajat         FIN            2056215  09:31  
 80122 Rasmussen Tore Stein      Tonsberg og omegn OL         NOR            230136   09:32  
 80139 Shirokov Evgeny           Aeroflot                     RUS            2008217  09:33  
 80030 Bornetun Torild           Skillingaryds Frisksportklub SWE            7750921  09:34  
 80062 Haugskott Stig Arild      OL Trollelg                  NOR            9179588  09:35  
 80058 Gullberg Urban            OK Linne                     SWE            29762    09:36  
 80088 Larsson Per               Jonkopings OK                SWE            409289   09:37  
 80153 Vallin John               OK Hedstrommen               SWE            236930   09:38  
 80138 Shaw Rod                  East Pennine Orienteering Cl GBR            1401533  09:39  
 80084 Kyttim Rein               OK Orion                     EST            8648947  09:40  
 80050 Gjelstad Oddvar           Sandefjord OK                NOR            1424725  09:41  
 80023 Baldwin Basil             Goldseekers Orienteers       AUS            9200642  09:42  
 80060 Haarlaa Rihko             Helsingin Suunnistajat       FIN            62840    09:43  
 80076 Karlsson Roland           Ronneby OK                   SWE            2126005  09:44  
 80031 Boyt Arthur               DEVON                        GBR            261809   09:45  
 80115 Patana Tapio              Vetelin Urheilijat           FIN            8664204  09:46  
 80041 Erkkila Olavi             Hameenlinnan Suunnistajat    FIN            6643     09:47  
 80108 Oest Stig                 Korsnas IF OK                SWE            38043    09:48  
 80112 Ooms Michel               Omega                        BEL            8303042  09:49  
 80149 Totland Olav              Fana IL                      NOR            1010165  09:50  
 80051 Gohde Guenter             TurnKlubb zu Hannover        GER            8140339  09:51  
 80155 Viiri Jyrki               Hirvensalon Heitto           FIN            8082020  09:52  
 80022 Axelsson Sivert           Kalmar OK                    SWE            36419    09:53  
 80044 Frandsen Bendt            Farum OK                     DEN            2083220  09:54  
 80107 Odgaard Olav              Odense Orienteringsklub      DEN            8637577  09:55  
 80035 Carlsson Rune             Sundbybergs IK               SWE            19416    09:56  
 80106 Nystrom Folke             Vasterbergslagens OL         SWE            37094    09:57  
 80063 Havlik Jaroslav           Sportcentrum Jicin           CZE            8338383  09:58  
 80026 Berg Edvin                Bodo og omegn IF Orientering NOR            1424724  09:59  
 80143 Steiner Alfred            ULUS REISEWELT               SUI   10       8404036  10:00  
 80111 Onoye Toshio              OLP Hyogo                    JPN   9        8625618  10:01  
 80105 Nystrom Svante            Vasterbergslagens OL         SWE   8        304982   10:02  
 80071 Jensen Jorgen             Helsingoer SOK               DEN   7        2077777  10:03  
 80141 Soerensen Knud            OK Pan Aarhus                DEN   6        8627774  10:04  
 80091 Laznicka Alois            Hana Orienteering            CZE   5        425533   10:05  
 80056 Grishanov Jurii           Rus veteran                  RUS   4        1302298  10:06  
 80032 Bucher Eric               Swiss O Tours                SUI   3        8655204  10:07  
 80151 Tyldum Jon                Rudsbygd IL                  NOR   2        341338   10:08  
 80113 Osterbo Gunnar            Freidig                      NOR   1        8012272  10:09  

M80B
1240m 7CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 80073 Juntunen Olli             Helsingin Suunnistajat       FIN   non rank 415567   11:21  
 80097 Lundquist Leif            Enebybergs IF                SWE   non rank 227349   11:22  
 80146 Sundberg Ake              Fagersta OK                  SWE   non rank 306991   11:23  
 80137 Shabashov Pavel           Rus veteran                  RUS   non rank 0        11:24  
 80043 Eskilsson Ulf             OK Sodertorn                 SWE   non rank 1393072  11:25  
 80150 Tuominen Niilo            Rasti Pernio                 FIN   non rank 1005559  11:26  
 80136 Schrago Roger             CA Rose                      SUI   non rank 8742019  11:27  
 80069 Ionescu Serban            ACS Sanatatea Ploiesti       ROU   non rank 1007381  11:28  
 80066 Hugosson Sedney           Lunds OK                     SWE            10079    11:29  
 80127 Rosenqvist Onni           Suosmeren Salpa              FIN            8651774  11:30  
 80083 Kuklin Leonid             Rus veteran                  RUS            1393561  11:31  
 80024 Bellarby Peter            Grampian Orienteers          GBR            826013   11:32  
 80089 Laurila Kalervo           Kangasala SK                 FIN            2058144  11:33  
 80156 Vuorela Juhani            Espoon Akilles               FIN            335869   11:34  
 80128 Rotovnik Dolfi            Tisvilde Hegn OK             DEN            8243148  11:35  
 80093 Lemnitzer Eberhard        Kaulsdorfer OLV              GER            1407598  11:36  
 80042 Erlien Oddvar             Vingelen                     NOR            1393114  11:37  
 80027 Birgersson Mats           Forserums SOK                SWE            29811    11:38  
 80072 Johansson Ove             OK Jarnbararna               SWE            2095421  11:39  
 80157 Zhukov Oleg               Rus veteran                  RUS            2056916  11:40  
 80144 Stroemme Bjoern           TIF Viking                   NOR            1421505  11:41  
 80054 Grahl Nielsen Otto        Bergens TF                   NOR            1304016  11:42  
 80092 Leikarts Ojars            TAKA TOK                     LAT            2077168  11:43  
 80052 Gonczi Peter              TabaniSpa                    HUN            8390422  11:44  
 80055 Gregory Andrew            Manchester and District Orie GBR            8634090  11:45  
 80099 Migdalski Lev             RSK Johvikas                 EST            2124458  11:46  
 80047 Fristad Sveinung          Askvoll og Holmedal IL       NOR            334124   11:47  
 80049 Geichenko Igor            Lytkarino                    RUS            2040726  11:48  
 80074 Kandratsyeu Uladzimir     Belaya Rus SOC               BLR            223441   11:49  
 80070 Ishida Nobuhiro           Aichi OLC                    JPN            2800648  11:50  
 80033 Bylund Gunnar             Rydboholms SK                SWE            225123   11:51  
 80082 Krtensky Jaroslav         OK JISKRA NOVY BOR           CZE            2090839  11:52  
 80135 Schoppe Peter             HSG Merseburg                GER            6463     11:53  
 80077 Kasi Servo                Keravan Urheilijat           FIN            406020   11:54  
 80037 Dahlstrom Gunnar          Fredrikshofs IF Skid and OK  SWE            1310401  11:55  
 80021 Andersson Roger           Kristinehamns OK             SWE            1890228  11:56  
 80048 Froevoll Elling           Sturla IF                    NOR            9190439  11:57  
 80065 Horn Gerhard              TGV Horn                     SUI            9200007  11:58  
 80029 Bolinder Ulf              Vasteras SOK                 SWE            9111213  11:59  
 80148 Terao Takashi             Yokohama OLC                 JPN            338605   12:00  
 80046 Friedman Alexander        ISR OC Tel Aviv ASA          ISR            230740   12:01  
 80059 Gunneroed Bjorn           Asker Skiklubb               NOR            7209378  12:02  
 80147 Tahvanainen Veijo         Lahden Suunnistajat 37       FIN            2020753  12:03  
 80095 Lindell Larserik          Vasby OK                     SWE            41614    12:04  
 80038 Dalstrom Torsten          Kvarnsvedens GoIF OK         SWE            15300    12:05  
 80036 Chernishevs Vadims        Ziemelkurzeme OK             LAT            2008879  12:06  
 80119 Persson Kjell             Mariestads FK                SWE            702005   12:07  
 80045 Freeburn Rodney           Norfolk Orienteering Club    GBR            203360   12:08  
 80125 Roos Lars                 Attunda OK                   SWE            1060839  12:09  
 80094 Licis Arno                Ozons                        LAT            2128395  12:10  
 80121 Rantala Heikki            Epilan Esa                   FIN            8201954  12:11  
 80075 Karlsmose Holger          Individual                   DEN            302064   12:12  
 80087 Langeland Arnfinn         Byasen IL                    NOR            1009812  12:13  
 80131 Salmela Kosti             Pihtiputaan Tuisku           FIN            8452019  12:14  
 80109 Olsen Edmund              NTNU Bedrift IL              NOR            334139   12:15  
 80096 Lunde Jon Vegard          Lillehammer OK               NOR            1009696  12:16  
 80057 Grishukhin Viacheslav     Moscow Dinamo                RUS            7204876  12:17  
 80053 Goodair Guy               East Pennine Orienteering Cl GBR            8001888  12:18  
 80104 Nisula Alpo               Erapirkat                    FIN            2037363  12:19  
 80028 Bjorseth Carl Bamse       Bodo og omegn IF Orientering NOR            334081   12:20  
 80025 Beranek Miroslav          OK JISKRA NOVY BOR           CZE            8550     12:21  
 80114 Paavola Seppo             Epilan Esa                   FIN            8201943  12:22  
 80117 Pedersen Rolf Arvid Leijo Alta O lag                   NOR            421442   12:23  
 80040 Ekdahl Kuno               OK P4                        SWE            403629   12:24  
 80152 Valery Kurt               Tisvilde Hegn OK             DEN            8201926  12:25  

M85A
1410m 9CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 85040 Larsen Peter              Helsingoer SOK               DEN            308061   09:01  
 85044 Liski Eero                Salon Viesti                 FIN            9201536  09:02  
 85041 Larsson John              Vastvarmlands OK             SWE            999977   09:03  
 85025 Bay Palle                 Koege OK                     DEN            8664242  09:04  
 85053 Sollid Johannes           Verdal OK                    NOR            220201   09:05  
 85045 Malmqvist Lars Eric       Vaxjo OK                     SWE            15960    09:06  
 85036 Keil Edmund               Bielefelder TG               GER            2534     09:07  
 85024 Asikainen Ville           XYZ                          FIN            9201545  09:08  
 85023 Andersson Rolf            Rimbo SOK                    SWE   10       7516043  09:09  
 85042 Laurila Pertti            Espoon Suunta                FIN   9        2078935  09:10  
 85050 Reischl Georg             TV Osterhofen                GER   8        8011942  09:11  
 85054 Takahashi Atsushi         Tama OL                      JPN   7        8201970  09:12  
 85048 Pommers Janis             TAKA TOK                     LAT   6        8680099  09:13  
 85034 Jansson Johan             Vaxjo OK                     SWE   5        27167    09:14  
 85029 Fladberg Svend            Koege OK                     DEN   4        2128811  09:15  
 85047 Pelkonen Pentti           Keski Karjalan Rasti         FIN   3        2078936  09:16  
 85033 Hutzli Martin             ULUS REISEWELT               SUI   2        8281132  09:17  
 85026 Bengtsson Peo             OK Pan Kristianstad          SWE   1        502218   09:18  

M85B
1100m 7CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 85027 Blom Rolf                 Frolunda OL                  SWE   non rank 11578    11:21  
 85051 Salmenkyla Juhani         Helsingin Suunnistajat       FIN   non rank 2078947  11:22  
 85039 Lario Heikki              Rastivarsat                  FIN   non rank 7208152  11:23  
 85043 Leppanen Kalle            Rasti E4                     FIN   non rank 9201541  11:24  
 85028 Brax Asko                 Tampereen Pyrinto            FIN   non rank 9102134  11:25  
 85057 Zielczynski Mieczyslaw    Atomy                        POL            1415383  11:26  
 85030 Forseth Paul              OL Trollelg                  NOR            710516   11:27  
 85021 Aberg Nils Erik           Tjallmo Godegards OK         SWE            2119543  11:28  
 85046 Mathismoen Per            Fana IL                      NOR            334065   11:29  
 85056 Valla Stanislav           Hana Orienteering            CZE            53321    11:30  
 85055 Timner Gunnar             Umea OK                      SWE            9080910  11:31  
 85001 Iljas Johannes            Keravan Urheilijat           FIN            1004033  11:32  
 85032 Haukaas Svein             Aarstad IL                   NOR            8004276  11:33  
 85022 Ali Rantala Arvo          Loimaan Jankko               FIN            2078937  11:34  
 85037 Kipper Feliks             OK Orion                     EST            305430   11:35  
 85049 Ragstedt Nils             IS Kullen                    SWE            259442   11:36  
 85052 Sauter Othmar             ULUS REISEWELT               SUI            8644802  11:37  

M90A
1220m 7CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 90023 Majoinen Arvo             Raja Karjalan Suunnistajat   FIN   4        251166   09:26  
 90022 Isaksson Rune             Helsingborgs SOK             SWE   3        802005   09:27  
 90024 Wysocki Stanislaw         KS Spojnia Warszawa          POL   2        881580   09:28  
 90021 Dose Kurt                 Koege OK                     DEN   1        302087   09:29  

W35A
3080m 12CP Climb 22m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 35576 Warg Jennifer             Skizunft Wiesbaden           GER            800022   09:08  
 35563 Sliwczynska Ilona         Stowarzyszenie Team 360 stop POL            8121278  09:09  
 35571 Tuomisto Hanna            Espoon Akilles               FIN            423546   09:10  
 35560 Rautanen Eeva             Tuupovaaran Sepot            FIN            1424728  09:11  
 35556 Pelepeca Natalja          Madona                       LAT            8665411  09:12  
 35546 Mcadam Sarah              Roxburgh Reivers             GBR            8150158  09:13  
 35549 Mikkolainen Paivi         Valkeakosken Haka            FIN            8650315  09:14  
 35527 Diethelm Gabriela         Individual                   SUI            8719066  09:15  
 35524 Bolshakova Julia          Legenda                      RUS            8665949  09:16  
 35552 Noponen Heli              Anttolan Urheilijat          FIN            1009900  09:17  
 35541 Krumina Linda             Individual                   LAT            8011110  09:18  
 35535 Karvonen Tiina            Someron Esa                  FIN            8300110  09:19  
 35540 Korhonen Kati             Suunta Jyvaskyla             FIN            8792019  09:20  
 35562 Skinder Liudmila          Belarus Orienteering Federat BLR            7209693  09:21  
 35550 Milovanova Masha          Kentavr Penza                RUS            2069433  09:22  
 35566 Taini Mia                 Jamsan Retki Veikot          FIN            8631663  09:23  
 35522 Barrable Sarah Jane       South London Orienteers      GBR            8406100  09:24  
 35573 Valentina Terekhova       KoVal i Vagon                RUS            7210442  09:25  
 35574 Vare Tiina                Someron Esa                  FIN   10       8016161  09:26  
 35578 Zinina Alla               Kuzmolovo                    RUS   9        8652983  09:27  
 35538 Kiuru Veera               Raja Karjalan Suunnistajat   FIN   8        8651776  09:28  
 35542 Kuntsevich Natallia       OC Silwan Liuks              BLR   7        1401659  09:29  
 35553 Papazova Mariia           Yaroslavl                    RUS   6        8201971  09:30  
 35575 Vaskaboinikava Tatsiana   Belaya Rus SOC               BLR   5        8000136  09:31  
 35568 Tarkiainen Tia            Jamsan Retki Veikot          FIN   4        8650212  09:32  
 35561 Sapronenkova Liudmila     Moscow region                RUS   3        8658965  09:33  
 35564 Somova Inna               Black Sea OK                 RUS   2        8077099  09:34  
 35528 Efimova Natalia           Belgorodskaja obl            RUS   1        8643026  09:35  

W35B
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 35501 Mattila Marika            Helsingin Suunnistajat       FIN   non rank 1401224  09:41  
 35545 Lindholm Hanna            Pargas IF                    FIN   non rank 8651777  09:42  
 35554 Paris Aurelia             CRCO                         FRA   non rank 8198304  09:43  
 35531 Heikkonen Anni            MS Parma                     FIN   non rank 525256   09:44  
 35570 Tudorache Ana Maria       OK SILVA CAMPINA             ROU            435444   09:45  
 35526 Costello Katie            Royal Signals Orienteering C GBR            8657365  09:46  
 35565 Taanila Maria             Kankaanpaan Suunnistajat     FIN            8651778  09:47  
 35569 Tsukiyama Aya             Tortoise                     JPN            39207    09:48  
 35547 Mcadam Myra               Roxburgh Reivers             GBR            8201984  09:49  
 35532 Iivonen Katja             Asikkalan Raikas             FIN            8651775  09:50  
 35559 Prianichnikova Iuliia     Yaroslavl                    RUS            2107606  09:51  
 35572 Tyufekchieva Ganna        Uzana                        BUL            8655586  09:52  
 35557 Pietilanaho Anu           Hiidenkiertajat              FIN            8201936  09:53  
 35525 Cochrane Emma             HH                           GBR            8181084  09:54  
 35558 Pilatova Petra            KOB Kladno                   CZE            2115739  09:55  
 35548 Mccreadie Victoria        Royal Signals Orienteering C GBR            8643401  09:56  
 35555 Pedrazzi Giulia           Individual                   SUI            1407713  09:57  
 35543 Launistola Heidi          Espoon Akilles               FIN            8650173  09:58  
 35537 Kiljunen Maija            Rajamaen Rykmentti           FIN            1393105  09:59  
 35551 Nieminen Outi             Rajamaen Rykmentti           FIN            891868   10:00  
 35521 Anna Zhukova              Yaroslavl                    RUS            8135513  10:01  
 35529 Elovaara Salmi Anna       Helsingin Suunnistajat       FIN            2079944  10:02  
 35577 Zakharevich Tatyana       Individual                   RUS            8658958  10:03  
 35530 Hatsuk Nataliya           Belarus Orienteering Federat BLR            8660076  10:04  
 35534 Karjalainen Sanna         Kuusankosken Urheiluseura    FIN            1424727  10:05  
 35536 Kauppila Terhi            Tampereen Pyrinto            FIN            8201917  10:06  
 35533 Jaeger Kristin            Wing OK                      NOR            1424726  10:07  

W40A
3020m 15CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 40556 Kunina Kristina           Orienta SkiO                 RUS            1404972  10:25  
 40587 Routsi Anastasia          Rasti Jyry                   FIN            7208425  10:26  
 40571 Ondovcikova Daniela       KOB Sokol Pezinok            SVK            1888444  10:27  
 40561 Lindstrom Sarah           Ronneby OK                   SWE            770601   10:28  
 40579 Pikhovkina Polina         Sever                        UKR            1300136  10:29  
 40559 Lehtinen Anne             Kauhajoen Karhu              FIN            1424729  10:30  
 40570 Natalya Ivlieva           Orienta Kuncevo              RUS            1421683  10:31  
 40562 Loyttyjarvi Sara          Hauhon Sisu                  FIN            1417517  10:32  
 40525 Bjork Annika              OK Linne                     SWE            8719101  10:33  
 40569 Muukkonen Eveliina        Kangasala SK                 FIN            8444411  10:34  
 40524 Becker Claudia            Berliner Turnerschaft        GER            8111977  10:35  
 40541 Gutyar Elena              Spartak Oktyabrskiy          RUS            8664377  10:36  
 40583 Rebrova Ekaterina         SKRUM Moscow                 RUS            8650294  10:37  
 40602 Zvinyte Inga              OK Klajunas                  LTU            8654932  10:38  
 40567 Maulina Ieva              Briksnis SK                  LAT            8188880  10:39  
 40539 Golubeva Viktoriia        Rus veteran                  RUS            1779771  10:40  
 40544 Huusari Heidi             Inkeroisten Terho            FIN            8650175  10:41  
 40576 Paspirgelyte Agne         OK Dainava                   LTU            8670403  10:42  
 40535 Elena Kheldert            Omega                        RUS            502896   10:43  
 40545 Ikaheimonen Taru          Espoon Suunta                FIN            2048112  10:44  
 40577 Paukkunen Sanna           MS Parma                     FIN            8719085  10:45  
 40599 Velde Reda                OK Azuolas                   LTU            8641000  10:46  
 40593 Sollvander Jessica        OK Rodhen                    SWE            9780501  10:47  
 40601 Zobena Dina               Purva Bridejs                LAT            8077799  10:48  
 40543 Heikkila Maija            Espoon Akilles               FIN            8650174  10:49  
 40582 Rantanen Maaret           Jamsan Retki Veikot          FIN   10       8636166  10:50  
 40540 Grigaliunaite Agne        OK Levuo                     LTU   9        8646226  10:51  
 40598 Vanjuk Merike             OK Kape                      EST   8        8009342  10:52  
 40596 Svetlana Solodukhina      SOLODteam                    RUS   7        7876787  10:53  
 40573 Orlic Antonija            OK Bjelovar                  CRO   6        8041177  10:54  
 40527 Borevich Irina            Belie Nochi                  RUS   5        1413257  10:55  
 40560 Lindberg Rebecka          OK Roslagen                  SWE   4        790213   10:56  
 40522 Autio Paivi               Hiisirasti                   FIN   3        8680106  10:57  
 40585 Rollins Sarah             Southern Navigators Orientee GBR   2        8140776  10:58  
 40600 Vinogradova Galina        Russian Orienteering Federat RUS   1        8000132  10:59  

W40B
2530m 13CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 40588 Rush Tereza Maria         Bristol Orienteering Klub    GBR   non rank 8070579  12:01  
 40536 Fredh Linda               OK Moss                      NOR   non rank 681890   12:02  
 40534 Drazdauskiene Jurate      OC Levuo                     LTU            8652577  12:03  
 40591 Salo Mervi                Punkalaitumen Kunto          FIN            1424731  12:04  
 40566 Marsynaho Maaret          Puolangan Ryhti              FIN            9551224  12:05  
 40578 Pavelova Annamaria        KOB Kysak                    SVK            7467746  12:06  
 40574 Orlova Anna               LOSIny53                     RUS            7875885  12:07  
 40547 Janderova Marketa         INSCOM Credit Insurance      CZE            8662356  12:08  
 40532 Caplikiene Ruta           OK Takas                     LTU            8667570  12:09  
 40565 Marinel Buzina            Rostov on Don                RUS            1005132  12:10  
 40530 Buholzer Barbara          ULUS REISEWELT               SUI            8641990  12:11  
 40568 Mizerniuk Valentyna       Sever                        UKR            1300196  12:12  
 40552 Kilpinensuurnakki Heidi   Kuusankosken Urheiluseura    FIN            1003991  12:13  
 40558 Laakso Sanna              Hiisirasti                   FIN            8651779  12:14  
 40563 Luurila Mervi             Rasti Jyry                   FIN            7207275  12:15  
 40553 Kogure Madoka             ES Kanto Club                JPN            2061243  12:16  
 40537 Gantenbein Rahel          OLG Rymenzburg               SUI            1006013  12:17  
 40551 Khramova Elena            VelNovgorod                  RUS            7205516  12:18  
 40590 Salo Katri                Helsingin Suunnistajat       FIN            8201930  12:19  
 40557 Kuzmicheva Iuliia         Tula                         RUS            1424208  12:20  
 40526 Bondarenco Natalia        TirasOrient                  MDA            1300758  12:21  
 40594 Sorokina Olga             Kedr                         RUS            1633895  12:22  
 40572 Ondrackova Veronika       VSTJ Ekonom Praha            CZE            8719071  12:23  
 40533 Castren Jenni             Rasti Jyry                   FIN            1602686  12:24  
 40589 Sa Maria Albertina        ADFA                         POR            1010119  12:25  
 40529 Breinerova Martina        ATU Kosice                   SVK            2051442  12:26  
 40521 Andersone Elina           Saldus OK                    LAT            8719076  12:27  
 40580 Police Eugenia            ASD Unione Lombarda          ITA            7101976  12:28  
 40550 Kauke Lolita              Briksnis SK                  LAT            8655475  12:29  
 40554 Kucinska Laura            AC BEAUCHAMP                 LAT            1426070  12:30  
 40575 Palo Unna Sisko           Helsingin Suunnistajat       FIN            8650319  12:31  
 40538 Godina Ieva               Azimuts OK                   LAT            8208888  12:32  
 40597 Valkonen Anu              Helsingin Suunnistajat       FIN            8650320  12:33  
 40531 Calland Sally             Royal Signals Orienteering C GBR            8630943  12:34  
 40548 Kangasaho Hanna           Lynx                         FIN            8650316  12:35  

W45A
2790m 15CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 45545 Hallqvist Johanna         Ulricehamns OK               SWE            8279401  10:12  
 45568 Lee Vivian                HKOXCC                       HKG            1814383  10:13  
 45525 Andersson Carolina        Kristinehamns OK             SWE            8719004  10:14  
 45548 Ivshina Iuliia            Sokol Perm                   RUS            8666473  10:15  
 45527 Averina Svetlana          Sokol Perm                   RUS            8664366  10:16  
 45536 Frolova Irina             Sverdlovsk region            RUS            8641048  10:17  
 45588 Oksanen Anu               Saarijarven Pullistus        FIN            8650327  10:18  
 45579 Minoiu Veronica           Clubul Sportiv Univeristatea ROU            8000401  10:19  
 45558 Konanova Anna             LSR Russia                   RUS            1411742  10:20  
 45552 Karppinen Riikka          Finnish Orienteering Federat FIN            8650176  10:21  
 45521 Aas Anneli                OK TON                       EST            8088024  10:22  
 45595 Petukiene Evandzelina     OSK Sakas                    LTU            8651351  10:23  
 45580 Mironava Hanna            Kamvol SK                    BLR            7207955  10:24  
 45607 Skorobogatova Olga        Foton                        RUS            8130000  10:25  
 45598 Postulkova Zuzana         Hana Orienteering            SVK            8071300  10:26  
 45530 Berlinger Nathalie        ULUS REISEWELT               SUI            8040171  10:27  
 45564 Kunitskaya Natalia        Titan OK                     RUS            8654921  10:28  
 45578 Migunova Lilia            Tula                         RUS            1302006  10:29  
 45629 Zurynkova Jana            VSTJ Ekonom Praha            CZE            515496   10:30  
 45624 Von Gaza Anke             OLV Uslar                    GER            8649288  10:31  
 45535 Erne Martina              OLG Cordoba                  SUI            8050870  10:32  
 45587 Nybakken Line             Espoon Suunta                NOR            616263   10:33  
 45534 Domarkiene Jolita         OK Versme                    LTU            8662410  10:34  
 45562 Kulik Olga                Nemiga Nord                  BLR            8004307  10:35  
 45597 Podrabska Marie           Slavia Liberec orienteering  CZE            8670761  10:36  
 45570 Lind Gisela               FK Herkules                  SWE            8072303  10:37  
 45618 Vallner Siiri             SK Aasa 5                    EST            8171621  10:38  
 45556 Kirkland Rachel           Interlopers                  GBR            8181026  10:39  
 45532 Bura Jolanta              Auseklis IK                  LAT            8627834  10:40  
 45550 Jansson Anna              OK Djerf                     SWE            227210   10:41  
 45531 Blehner Margit            OK West                      EST            8664203  10:42  
 45608 Skorpilova Jana           Sportcentrum Jicin           CZE            8211303  10:43  
 45625 Wartiainen Piritta        Espoon Suunta                FIN            8186820  10:44  
 45574 Maki Nina                 Jamsan Retki Veikot          FIN            8656943  10:45  
 45561 Kostina Olena             Sever                        UKR            1300193  10:46  
 45544 Haataja Mirka             Ylikiimingin Nuijamiehet     FIN            1396179  10:47  
 45567 Leathwood Rachel          BOK                          GBR            8021173  10:48  
 45610 Slamova Jana              ATU Kosice                   SVK            7207626  10:49  
 45592 Ozolina Zaiga             Kapa OK                      LAT            8627784  10:50  
 45524 Ambraziene Aine           S Sportas                    LTU            8662418  10:51  
 45572 Lopes Adelindina          COC Clube de Orientacao do C POR            1304241  10:52  
 45627 Zaborilova Romana         OB Jenisovice                CZE            8680598  10:53  
 45542 Gurevich Larisa           Chelyabinsk                  RUS   10       8000174  10:54  
 45523 Alvmyren Ingela           Halmstad OK                  SWE   9        8120519  10:55  
 45600 Rebane Kirti              SK Mercury                   EST   8        8640104  10:56  
 45551 Kapara Olena              Individual                   UKR   7        1300179  10:57  
 45584 Naumova Natalia           Khabarovsk krai              RUS   6        8170570  10:58  
 45503 Ritzenthaler Kristin      TSV Jetzendorf               GER   5        8632427  10:59  
 45614 Traubiene Aiste           OK FORTUNA                   LTU   4        8175155  11:00  
 45541 Gunell Yvonne             Pargas IF                    FIN   3        8719079  11:01  
 45553 Kastner Barbara           Naturfreunde Wien            AUT   2        8105105  11:02  
 45599 Pukite Irita              Kapa OK                      LAT   1        8181800  11:03  

W45B
2210m 12CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 45604 Salonen Heidi             Helsingin Suunnistajat       FIN   non rank 8657102  12:01  
 45555 Khokhlova Liubov          Rus veteran                  RUS   non rank 5963     12:02  
 45617 Urbanova Edita            SK SKI OB Sternberk          CZE   non rank 52480    12:03  
 45586 Novikova Alesia           Black Sea OK                 RUS   non rank 7209692  12:04  
 45589 Olga Khorezhenkova        SmolOrient                   RUS   non rank 2055969  12:05  
 45615 Trykozko Urszula          Stowarzyszenie Team 360 stop POL   non rank 8072469  12:06  
 45533 Davydova Iuliia           Rus veteran                  RUS   non rank 1633305  12:07  
 45539 Gorbacheva Tatyana        Ramtruck                     RUS            1005255  12:08  
 45581 Molodkina Tatiana         Birobidzhan                  RUS            8667788  12:09  
 45576 Marchenko Anna            U                            RUS            1201071  12:10  
 45538 Glushakova Natalia        Black Sea OK                 RUS            2024938  12:11  
 45559 Koskenvuo Anu             Espoon Suunta                FIN            1398071  12:12  
 45543 Gustafsson Maisa          Rasti Jyry                   FIN            8651780  12:13  
 45602 Rohacova Ingrid           ATU Kosice                   SVK            2023819  12:14  
 45540 Grubliene Zivile          OK Kopa                      LTU            900141   12:15  
 45606 Sirvinskaite Lidija       Rudamina OK                  LTU            2118256  12:16  
 45611 Stensli Eli               Loten OL                     NOR            8201981  12:17  
 45620 Vashchenko Marina         Birobidzhan                  RUS            8667799  12:18  
 45583 Natalia Chernova          Ulyanovskaya oblast          RUS            8010668  12:19  
 45529 Berget Ingunn             As NMBU Orientering          NOR            8472019  12:20  
 45560 Koskenvuo Minna           Espoon Suunta                FIN            8650321  12:21  
 45563 Kulikova Galyna           SILIN                        GER            1004414  12:22  
 45605 Shved Ella                SRD                          EST            8020870  12:23  
 45546 Hanelova Katarina         OB Zvole                     CZE            9200991  12:24  
 45554 Ketola Sanna              Tampereen Pyrinto            FIN            690004   12:25  
 45575 Manova Maria              Omega                        RUS            238118   12:26  
 45601 Rehepapp Marge            Harju KEK RSK                EST            227537   12:27  
 45573 Lytvynenko Lina           OK Carnika                   UKR            1300295  12:28  
 45626 Yashchenko Maria          Omega                        RUS            238071   12:29  
 45528 Behrend Dagmar            BSV Halle Ammendorf          GER            8666016  12:30  
 45613 Tezarek Helga             Orienteering Klosterneuburg  AUT            8080473  12:31  
 45596 Piskunova Olga            Orien Draiv                  RUS            1409556  12:32  
 45565 Kutsenko Olena            Sever                        UKR            1300172  12:33  
 45526 Auvinen Katja             Turun NMKY                   FIN            1424732  12:34  
 45566 Laizane Ineta             Sigulda                      LAT            8070070  12:35  
 45603 Ross Stephanie            Orienteering Cincinnati      USA            8652548  12:36  
 45569 Liabzina Tatiana          Krasnoyarsk                  RUS            8666490  12:37  
 45522 Aliakseyeva Volha         OC BNTU                      BLR            250545   12:38  
 45571 Lopatenko Svitlana        Sever                        UKR            8014407  12:39  
 45585 Nokka Katja               Rasti 88                     FIN            9102122  12:40  
 45619 Vare Ilvi                 OK West                      EST            335694   12:41  
 45591 Oqvist Gunilla            Fredrikshofs IF Skid and OK  SWE            20220    12:42  
 45609 Skrastina Evija           Individuali                  LAT            8653201  12:43  
 45612 Svetlana Khvastovskaia    SmolOrient                   RUS            886887   12:44  
 45622 Viikmaa Annely            OK West                      EST            8662652  12:45  
 45557 Kojalovica Zane           Ozons                        LAT            8719073  12:46  
 45547 Idnurm Maari              SK Aasa 5                    EST            8647288  12:47  
 45623 Volkova Svetlana          Suvorovets                   UKR            1300177  12:48  
 45616 Tsvetkova Evgeniia        Nizhniy Novgorod             RUS            7654327  12:49  
 45582 Murto Heli                Rajamaen Rykmentti           FIN            8638576  12:50  
 45593 Parayre Marie Josee       Bay Area Orienteering Club   USA            8668900  12:51  

W50A
2510m 13CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 50554 Hlosta Manuela            LC Erstebank                 AUT            670321   09:01  
 50600 Ojala Rita                JOKA                         EST            7211142  09:02  
 50588 Mast Helen                RSK Johvikas                 EST            2007525  09:03  
 50621 Schmid Jacqueline         Swiss O Tours                SUI            2113530  09:04  
 50636 Timakova Liubov           SPARTA Rostov                RUS            1301467  09:05  
 50633 Talver Aari               Individual                   EST            8180665  09:06  
 50559 Jalakas Inger             Harju KEK RSK                EST            9200596  09:07  
 50541 Fajkusova Jitka           Hana Orienteering            CZE            8006773  09:08  
 50616 Rokka Susanna             Lounais Hameen Rasti         FIN            1399802  09:09  
 50643 Van De Riet Dunja         OLifant                      NED            8220267  09:10  
 50601 Ottenback Annika          Segersta OK                  SWE            8719087  09:11  
 50579 Lehvonen Riitta           Lapin Veikot                 FIN            8653199  09:12  
 50540 Ecke Wihan Sonja          WAT                          AUT            8631099  09:13  
 50603 Paalanen Anne             Rajamaen Rykmentti           FIN            1304194  09:14  
 50547 Hanssen Kjersti Holt      Maaren OK                    NOR            1110066  09:15  
 50595 Niglas Piret              RSK Johvikas                 EST            7204664  09:16  
 50587 Makeichik Natalia         Voronezh                     RUS            8669915  09:17  
 50634 Taratuta Elena            Voronezh                     RUS            1405051  09:18  
 50580 Leppik Lea                TA OK                        EST            8012041  09:19  
 50637 Titenkova Olga            Orion                        BLR            254636   09:20  
 50532 Boos Sybylle              ULUS REISEWELT               SUI            8210266  09:21  
 50592 Misiaczek Ewa             Indywidualny Mazowieckie     POL            730740   09:22  
 50523 Alsio Aasa                IF Hagen                     SWE            8131823  09:23  
 50624 Shmidt Angelina           Individual                   RUS            1301577  09:24  
 50630 Soderholm Susanne         Strangnas Malmby OL          SWE            8201990  09:25  
 50607 Palmen Virpi              Espoon Suunta                FIN            1009898  09:26  
 50597 Nolan Helena              Edinburgh Southern Orienteer GBR            8240466  09:27  
 50561 Kala Ingrit               Estonian Orienteering Federa EST            8662650  09:28  
 50552 Hietanen Pia              Kuusankosken Urheiluseura    FIN            1004398  09:29  
 50543 Gummus Berit              IFK Mora OK                  SWE            8630877  09:30  
 50642 Tutynina Olga             Rus veteran                  RUS            8000802  09:31  
 50556 Ilves Elin                OK Kape                      EST            7206054  09:32  
 50585 Maag Iben                 Soelleroed OK                DEN            8719060  09:33  
 50622 Schoenfeld Ute            SV TU Ilmenau                GER            8050167  09:34  
 50629 Skoog Helen               Kils OK                      SWE            8201974  09:35  
 50525 Anori Svetlana            Snattringe SK                RUS            8650322  09:36  
 50546 Haavisto Lotta            Turun Suunnistajat           FIN            8630855  09:37  
 50551 Havia Kinnala Helena      Angelniemen Ankkuri          FIN            9160567  09:38  
 50615 Rammann Anneli            Kooperaator                  EST            8001144  09:39  
 50569 Kristiansson Helena       Hassleholms OK               SWE            7681220  09:40  
 50598 Nolte Silvia              TSV Nusse                    GER            8120268  09:41  
 50582 Lodgaard Eirin            Byasen IL                    NOR            8650323  09:42  
 50555 Ilmonen Kirsi             Jamsan Retki Veikot          FIN            8636169  09:43  
 50632 Stilling Maria Douglas    FIF Hilleroed Orientering    DEN            8625632  09:44  
 50558 Jaadmaa Marika            OK Voru                      EST            8667291  09:45  
 50631 Staeuble Corinne          ULUS REISEWELT               SUI            8091129  09:46  
 50584 Lukashova Elena           Belgorodskaja obl            RUS            1007602  09:47  
 50521 Adenstedt Barbara         Orienteering Klosterneuburg  AUT            8130367  09:48  
 50644 Varpula Marjut            Espoon Suunta                FIN            8271065  09:49  
 50533 Brink Ann Sofie           Markaryds FK                 SWE            1680904  09:50  
 50529 Barcikova Renata          BK Sliac                     SVK            8656574  09:51  
 50573 Kvarnlof Maria            OK Roslagen                  SWE            8065040  09:52  
 50548 Hanssen Rine              Byasen IL                    NOR            8662273  09:53  
 50599 Nordstrom Josefine        OK Triangeln                 SWE            921107   09:54  
 50626 Sihver Wiebke             Post SV Dresden              GER   10       8130668  09:55  
 50611 Pettersson Eva            Karlskrona SOK               SWE   9        661215   09:56  
 50613 Popova Tatiana            Chelyabinsk                  RUS   8        1005149  09:57  
 50623 Sekhina Tatiana           Velikiy Novgorod Acron       RUS   7        7890010  09:58  
 50575 Lapina Ilze               Ziemelkurzeme OK             LAT   6        8666033  09:59  
 50646 Virbule Liga              TAKA TOK                     LAT   5        8657225  10:00  
 50566 Kink Jana                 OK Kape                      EST   4        8648508  10:01  
 50549 Hatlen Monica             Snattringe SK                SWE   3        8213737  10:02  
 50593 Morlon Marie              Talant Sport Orientation     FRA   2        9001026  10:03  
 50640 Toivonen Sirra            Kangasala SK                 FIN   1        8650325  10:04  

W50B
2200m 10CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 50635 Thorhus Cathrine          Verdal OK                    NOR   non rank 434014   11:11  
 50583 Lou Lucy                  Tibro OK                     SWE   non rank 8630888  11:12  
 50648 Wirz Claudia              Swiss O Tours                SUI   non rank 8636069  11:13  
 50591 Mikkanen Pirita           Individual                   FIN   non rank 230278   11:14  
 50589 Mather Sandra             South Midlands Orienteering  GBR   non rank 8645290  11:15  
 50536 Christensen Lise          TIF Viking                   NOR   non rank 1424734  11:16  
 50652 Zilling Kristina          OK Sodertorn                 SWE   non rank 1403979  11:17  
 50572 Kurklietiene Irena        Rudamina OK                  LTU            1412500  11:18  
 50567 Kraght Olga               Bay Area Orienteering Club   USA            1421752  11:19  
 50590 Meling Brit Vivian        Stavanger Orienteringsklubb  NOR            8638367  11:20  
 50568 Kraintz Evelyn            OK Maksimir                  CRO            7672905  11:21  
 50553 Hindrum Brit Ellen        Odal ol                      NOR            7207752  11:22  
 50560 Josef Brigitta            OLG Suhr                     SUI            345434   11:23  
 50570 Kroon Daisy               RSK Johvikas                 EST            1410833  11:24  
 50538 Danihelova Janka          Hana Orienteering            CZE            232202   11:25  
 50649 Yamada Kyoko              Irumashi OLC                 JPN            8640511  11:26  
 50610 Petrova Martina           Individual                   CZE            232196   11:27  
 50534 Burdanova Natalia         Rus veteran                  RUS            333217   11:28  
 50531 Blumberga Zane            Alnis OK                     LAT            1602330  11:29  
 50625 Shved Jaana               SRD                          EST            218320   11:30  
 50641 Tupitsa Sari              Rasti E4                     FIN            2021812  11:31  
 50594 Naumenko Nadezhda         Rus veteran                  RUS            1391084  11:32  
 50596 Niinepuu Kai              RSK Johvikas                 EST            889228   11:33  
 50562 Kanerva Kerttu            Individual                   FIN            1424735  11:34  
 50535 Butt Kristiina            Individual                   FIN            8650350  11:35  
 50544 Gurina Tatiana            Birobidzhan                  RUS            8667800  11:36  
 50617 Rolig Marjut              Hauhon Sisu                  FIN            8653202  11:37  
 50563 Kanerva Auli              Suunta Sepot                 FIN            1400527  11:38  
 50527 Austad Annegrete          Raumar Orientering           NOR            344286   11:39  
 50578 Launis Teija              Raisu Lumous                 FIN            902958   11:40  
 50604 Paalsson Eva              IFK Mora OK                  SWE            8952019  11:41  
 50650 Yates Jane                CADOC                        GBR            8662403  11:42  
 50645 Vasilyeva Zinaida         SmolOrient                   RUS            8654788  11:43  
 50639 Tloustova Eva             Hana Orienteering            CZE            52114    11:44  
 50576 Lasseron Elina            JOKA                         EST            8642294  11:45  
 50619 Sahlstrom Teija           Espoon Akilles               FIN            8659178  11:46  
 50647 Welander Annsofi          OK Djerf                     SWE            43714    11:47  
 50524 Andreeva Larisa           NOVMERIDIAN                  RUS            8852019  11:48  
 50522 Afonyushkina Elena        Ramenskoye                   RUS            8060965  11:49  
 50606 Pajarinen Pirjo           Helsingin Suunnistajat       FIN            1424736  11:50  
 50565 Kerem Meeli               SK Aasa 5                    EST            7200990  11:51  
 50564 Kansi Helve               OK Lehola                    EST            7210022  11:52  
 50530 Begicheva Elena           Black Sea OK                 RUS            1661661  11:53  
 50586 Maalma Kadre              RSK Johvikas                 EST            7202719  11:54  
 50550 Hautaniemi Marjaana       Raja Karjalan Suunnistajat   FIN            8044373  11:55  
 50627 Simola Tarja              Lounais Hameen Rasti         FIN            1406439  11:56  
 50537 Cihakova Lenka            Sokol Kostelec nCl           CZE            8667527  11:57  
 50528 Avinaite Vita             OK Saule                     LTU            1417437  11:58  
 50609 Perkkalainen Johanna      Epilan Esa                   FIN            1424737  11:59  
 50577 Lassila Johanna           Tuusulan Voima Veikot        FIN            1400564  12:00  
 50526 Aroneng Ingmarie          Bredareds IF                 SWE            44447    12:01  
 50581 Limpar Madeleine          Attunda OK                   SWE            8006607  12:02  
 50612 Pigareva Galina           Mile Sport SPb               RUS            1301595  12:03  
 50614 Raastad Rita              Skien OK                     NOR            889131   12:04  
 50539 Davidenko Natalja         OK Saule                     LTU            2097073  12:05  
 50557 Imhof Regina              ULUS REISEWELT               SUI            8644816  12:06  
 50605 Paapson Merike            OK TON                       EST            660309   12:07  
 50608 Pavlu Veronika            KOB Tretra Praha             CZE            232198   12:08  
 50545 Haataja Katri             Ounasvaaran Hiihtoseura      FIN            8260668  12:09  
 50620 Samcenkiene Dainora       OSK Sakas                    LTU            8451037  12:10  
 50651 Ylikauppila Marika        Hiisirasti                   FIN            8653204  12:11  
 50618 Roosipuu Maris            OK TON                       EST            8070366  12:12  

W55A
2510m 14CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 55656 Ranna Ingrid              Ilves OK                     EST            8631403  09:11  
 55523 Almqvist Annlouise        IFK Mora OK                  SWE            9630504  09:12  
 55652 Polovinko Svitlana        Sever                        UKR            1300166  09:13  
 55679 Sipova Sonia              OK JISKRA NOVY BOR           CZE            8028851  09:14  
 55641 Oras Tiina                OK Ilves                     EST            8011238  09:15  
 55614 Lavrinenko Nataliia       Club Ukraine                 UKR            1300183  09:16  
 55627 Malkowa Elena             Post SV Dresden              GER            7201230  09:17  
 55711 Zalaiskalna Velga         Mona OK                      LAT            9200082  09:18  
 55603 Koloskova Irina           Ramenskoye                   RUS            1007922  09:19  
 55582 Jarvinen Tuija            Hameenlinnan Tarmo           FIN            2061263  09:20  
 55567 Hagard Tina               Ravetofta OK                 SWE            601224   09:21  
 55568 Hakkarainen Riitta        Raja Karjalan Suunnistajat   FIN            1201062  09:22  
 55536 Boudrie Pia               Vasby OK                     SWE            41985    09:23  
 55628 Mandsoo Merike            OK TON                       EST            8009338  09:24  
 55689 Strandlie Aashild Stuve   Gjoe Vard OL                 NOR            1424738  09:25  
 55632 Maumeviciene Arune        OK Kopa                      LTU            7208260  09:26  
 55606 Kuzmina Olga              Orien Draiv                  RUS            8654632  09:27  
 55584 Jetsonen Sari             OC DUBHE                     FIN            8644837  09:28  
 55660 Ritakallio Maarit         Lynx                         FIN            8300550  09:29  
 55522 Airaksinen Merja          Kuopion Suunnistajat         FIN            2058411  09:30  
 55629 Mannonen Anu              Turun Suunnistajat           FIN            39764    09:31  
 55597 Karkkainen Tarja          Jamsan Retki Veikot          FIN            8650326  09:32  
 55650 Pilabere Agrita           Meridians OK                 LAT            8090261  09:33  
 55599 Khepina Olga              BSE Novgorod                 RUS            1405216  09:34  
 55569 Hald Ragnhild             Kristiansand OK              NOR            9030262  09:35  
 55609 Laev Riina                SK Mercury                   EST            351679   09:36  
 55705 Widmark Maria             IF Hagen                     SWE            1230531  09:37  
 55556 Ellingsen Aase Rita       Wing OK                      NOR            334040   09:38  
 55577 Huhtanen Meri             Tampereen Pyrinto            FIN            8719064  09:39  
 55661 Rollins Helen             Corsaorientamento Club Roma  ITA            2021334  09:40  
 55654 Rajamaki Terhi            Kangasala SK                 FIN            7206522  09:41  
 55636 Nemeth Kati               Stigmannen Karlshamns OK     SWE            8192019  09:42  
 55698 Vavrusova Helena          KOB Tretra Praha             CZE            232195   09:43  
 55670 Salmenkyla Tuulikki       Helsingin Suunnistajat       FIN            1413766  09:44  
 55649 Penkule Silvija           Saldus OK                    LAT            8663292  09:45  
 55598 Kensby Ingrid             OK Tyr                       SWE            9600221  09:46  
 55610 Lambert Jane              Southdowns Orienteers        GBR            8010460  09:47  
 55554 Ekdahl Pirkko             Nivalan Suunnistajat         FIN            8201962  09:48  
 55700 Vettik Pilvi Heli         JOKA                         EST            997983   09:49  
 55546 Denysenko Tamara          Hana Orienteering            UKR            8012045  09:50  
 55624 Mackenzie Caroline        Cleveland Orienteering Klub  GBR            1008528  09:51  
 55580 Jalanto Terttu            Kangasala SK                 FIN            7201254  09:52  
 55692 Svetlana Varyhina         Standart                     BLR            259965   09:53  
 55619 Linko Rita                Espoon Suunta                FIN            1961002  09:54  
 55655 Ramanen Pirjo             Ilomantsin Urheilijat        FIN            1452438  09:55  
 55550 Egger Keller Barbara      ULUS REISEWELT               SUI            8641372  09:56  
 55653 Porike Inta               Alnis OK                     LAT            8663322  09:57  
 55637 Newall Adele              Cornwall Orienteering Club   GBR            8031161  09:58  
 55535 Bonde Annette             Ballerup OK                  DEN            8640550  09:59  
 55521 Aijala Tiina              Kangasala SK                 FIN            707722   10:00  
 55703 Wehlin Anita              Skogspojkarnas OK            SWE            1006370  10:01  
 55541 Chumova Nadezhda          Novosibirsk                  RUS            1404777  10:02  
 55612 Laurila Saija             Kangasala SK                 FIN            7201260  10:03  
 55617 Lepori Daria              Individual                   SUI            8060603  10:04  
 55608 Kymaelaeinen Maritta      Tampereen Pyrinto            FIN            8430807  10:05  
 55708 Wyss Andrea               OLG Nidwalden Obwalden       SUI            8196158  10:06  
 55623 Maarup Anne               Alleroed OK                  DEN            8201951  10:07  
 55595 Kack Fritzell Pia         Gudhems IF                   SWE            642421   10:08  
 55544 Dauksiene Valerija        OK Saule                     LTU            8381414  10:09  
 55664 Rudakova Olena            OC MASTER                    UKR            1300217  10:10  
 55638 Nicolaisen Randi          Asker Skiklubb               NOR            8719040  10:11  
 55593 Justad Raaen Trine Marit  Lierbygda Orienteringslag    NOR            8200490  10:12  
 55621 Ljungqvist Sarparanta Nin Lynx                         FIN            1160263  10:13  
 55645 Ozola Baiba               Mona OK                      LAT            8628425  10:14  
 55714 Ziaukiene Daiva           Medeina OK                   LTU            1395420  10:15  
 55694 Turka Odeta               TAKA TOK                     LAT            8401628  10:16  
 55699 Verbraken Linda           Belgian Orienteering Federat BEL            8629373  10:17  
 55551 Ehala Kersti              JOKA                         EST            1006358  10:18  
 55701 Viirmann Marje            Harju KEK RSK                EST            8662103  10:19  
 55611 Lassila Paivi             RasTiimi                     FIN            8201983  10:20  
 55640 Ohlsson Kerstin           Haninge SOK                  SWE            8238991  10:21  
 55529 Bedwell Alice             Sugar Loaf OK                GBR   10       8667571  10:22  
 55704 Wehrli Joli               Swiss O Tours                SUI   9        8636804  10:23  
 55686 Somers Cocks Charlie      Sugar Loaf OK                GBR   8        8012595  10:24  
 55657 Rantalainen Anna Lea      Lahden Suunnistajat 37       FIN   7        8653212  10:25  
 55639 Nurmi Anne                Angelniemen Ankkuri          FIN   6        1500114  10:26  
 55524 Alnek Airi                OK Voru                      EST   5        8636595  10:27  
 55651 Poklopova Iva             Hana Orienteering            CZE   4        52451    10:28  
 55659 Reisen Lena               IF Hagen                     SWE   3        8081164  10:29  
 55687 Stanton Lyn               Auckland                     NZL   2        8155096  10:30  
 55574 Hoglund Laila             FK Herkules                  SWE   1        7620407  10:31  

W55B
2210m 12CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 55666 Rumiantseva Larisa        Rus veteran                  RUS            2004180  10:41  
 55691 Svetlana Yakubovich       Standart                     BLR            2091588  10:42  
 55707 Wong Wai Ching Vickie     Apex Action                  HKG            1814583  10:43  
 55589 Jonauskiene Janina        Devyni OSK                   LTU            8112234  10:44  
 55644 Oskalenko Oxana           Hana Orienteering            UKR            1300137  10:45  
 55503 Malakhova Galina          SmolOrient                   RUS            2007164  10:46  
 55571 Harbachyk Volha           Standart                     BLR            224973   10:47  
 55559 Garr Sue                  Parawanga Orienteers         AUS            9101030  10:48  
 55543 Cretu Natalia             CS FAURI                     MDA            2101087  10:49  
 55602 Kolechkina Larisa         Rus veteran                  RUS            2024894  10:50  
 55680 Sipyagina Olga            Kovrov                       RUS            2018478  10:51  
 55665 Rudolf Rosmarie           ULUS REISEWELT               SUI            8640236  10:52  
 55668 Sadecka Judita            ATU Kosice                   SVK            2051419  10:53  
 55648 Penger Carola             Pargas IF                    FIN            1006560  10:54  
 55572 Hautaniemi Anneli         Tampereen Pyrinto            FIN            1414142  10:55  
 55631 Mathisen Tove Evensen     Porsgrunn OL                 NOR            341344   10:56  
 55685 Sochorova Hana            Individual                   CZE            1421893  10:57  
 55642 Osa Iveta                 Mona OK                      LAT            201093   10:58  
 55669 Saevareid Anita           Os Orienteringsklubb         NOR            1561964  10:59  
 55677 Shemeikka Taina           HELSINGIN POLIISIVOIMAILIJAT FIN            1220263  11:00  
 55590 Jorgensen Torild          Ostmarka OK                  NOR            434170   11:01  
 55683 Snogerup Linse Sara       Lunds OK                     SWE            7620430  11:02  
 55673 Schenk Daniela            thurgorienta                 SUI            9102653  11:03  
 55587 Johnston Fiona            Roxburgh Reivers             GBR            8628553  11:04  
 55540 Chui Lai Kuen Candy       HKOC                         HKG            8168168  11:05  
 55539 Bueschemann Evelyn        CTG Koblenz                  GER            8070704  11:06  
 55709 Wysujack Katrin           SSV Planeta Radebeul         GER            502217   11:07  
 55576 Honkysova Eva             Hana Orienteering            CZE            2080971  11:08  
 55682 Smirthwaite Penelope      Moravian                     GBR            236263   11:09  
 55697 Vaitsekhovich Alena       Standart                     BLR            1401609  11:10  
 55604 Korhonen Eeva             Raja Karjalan Suunnistajat   FIN            9102266  11:11  
 55537 Bridger Diana             ORIENTACTION                 CYP            8201914  11:12  
 55591 Junkala Kirsi             Kannuksen Ura                FIN            7211527  11:13  
 55620 Lippert Elena             Individual                   KAZ            511106   11:14  
 55558 Friebe Marion             USV Jena                     GER            236489   11:15  
 55671 Salmenkyla Sinikka        Helsingin Suunnistajat       FIN            62829    11:16  
 55684 Snuka Rota                Bebri                        LAT            8033000  11:17  
 55646 Paija Paivi               Lounais Hameen Rasti         FIN            1399816  11:18  
 55622 Loever Anne               Stord Orientering            NOR            1426932  11:19  
 55600 Kink Riina                Kooperaator                  EST            255603   11:20  
 55548 Dresel Barbara            SC Klecken                   GER            8649284  11:21  
 55710 Yli Eerola Irja           Hameenlinnan Tarmo           FIN            7211479  11:22  
 55647 Pelkonen Paivi            Keski Karjalan Rasti         FIN            9020564  11:23  
 55618 Leppanen Satu             Hirvensalon Heitto           FIN            8083000  11:24  
 55663 Rozentale Ieva            Mona OK                      LAT            2021263  11:25  
 55613 Laverack Julia            CADOC                        GBR            8662407  11:26  
 55542 Cleary Julie              3Roc                         IRL            8070164  11:27  
 55525 Anceriene Violeta         OK Kopa                      LTU            7206324  11:28  
 55702 Weckner Westlund Anna     OK Tyr                       SWE            610926   11:29  
 55557 Engen Ida Flatmo          Raumar Orientering           NOR            9560074  11:30  
 55715 Zolnikova Olga            Tumen                        RUS            8081986  11:31  
 55581 Jarv Anu                  SK Aasa 5                    EST            8639465  11:32  
 55586 Johansson Susanne         Fjaras aik                   SWE            28679    11:33  
 55676 Scott Suzanne             Waikato                      NZL            8782019  11:34  
 55566 Haajanen Ulrika           OK RASEBORG                  FIN            7132724  11:35  
 55594 Kabrtova Iva              OK RECO SPORT                CZE            2113055  11:36  
 55588 Jokikokko Tarja           Oulun Tarmo                  FIN            2048224  11:37  
 55530 Bikeliene Ema             OK Labirintas                LTU            303287   11:38  
 55570 Hammer Anne Margrete      Ostmarka OK                  NOR            437650   11:39  
 55616 Lembra Ellen              OK Kape                      EST            7204949  11:40  
 55675 Schiwy Andrea             Australopers Orienteering Cl AUS            8212502  11:41  
 55672 Savinykh Larisa           Rus veteran                  RUS            1005862  11:42  
 55585 Johansson Carina          Tumba Malarhojden OK         SWE            510136   11:43  
 55658 Raudsepp Ulle             RSK Johvikas                 EST            1404069  11:44  
 55596 Kallio Arja               Riihimaen Suunnistajat       FIN            2025566  11:45  
 55615 Lebiadzeva Alena          BSU                          BLR            8719059  11:46  
 55528 Barker Helen              Forth Valley Orienteers      GBR            8632050  11:47  
 55563 Granath Christina         OK Sodertorn                 SWE            26069    11:48  
 55560 Gaumiga Antra             Bebri                        LAT            7034197  11:49  
 55607 Kuznetsova Anna           VeterOK                      RUS            1302148  11:50  
 55534 Bolshunova Tatiana        Voronezh                     RUS            8669925  11:51  
 55716 Zueva Svetlana            Navicom Garmin               RUS            8661703  11:52  
 55706 Wiedenfeld Ute            SSV Planeta Radebeul         GER            8606480  11:53  
 55630 Martikainen Lea           OK Trian                     FIN            354744   11:54  
 55565 Grondahl Froy             Lillomarka OL                NOR            8635803  11:55  
 55633 Meister Marika            OK Okas                      EST            2078946  11:56  
 55592 Jurvakainen Tuija         Rasti Hyry                   FIN            8070562  11:57  
 55583 Jenzer Christine          ULUS REISEWELT               SUI            8651956  11:58  
 55527 Antikainenpauna Heli      Pargas IF                    FIN            1006587  11:59  
 55526 Andriulioniene Audrone    OK Kopa                      LTU            7211422  12:00  
 55564 Graumann Heidi            ESV Lok Schoeneweide Berlin  GER            8201263  12:01  

W55C
1850m 9CP Climb 8m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 55553 Einonen Paivi             Lahden Suunnistajat 37       FIN   non rank 2020765  12:04  
 55578 Iryna Kyrychenko          OK Carnika                   UKR   non rank 1300210  12:05  
 55579 Ivleva Alla               Everest Russia LO            RUS   non rank 2040081  12:06  
 55626 Maibach Susanne           ULUS REISEWELT               SUI   non rank 8130963  12:07  
 55688 Steina Mudite             Saldus OK                    LAT   non rank 8942019  12:08  
 55667 Ruotsalainen Kaija        Rasti Hyry                   FIN   non rank 8650328  12:09  
 55531 Birath Christina          Stenungsunds OK              SWE   non rank 8922019  12:10  
 55662 Roots Mari                TA OK                        EST   non rank 8091064  12:11  
 55561 Girardin Heike            OLV Zug                      SUI   non rank 8160961  12:12  
 55533 Boiko Anna                Black Sea OK                 RUS   non rank 238340   12:13  
 55605 Kozlova Olena             OK Carnika                   UKR            1300230  12:14  
 55690 Sukhorukova Larisa        Bryansk                      RUS            1602301  12:15  
 55573 Henriksson Anika          Korsnas IF OK                SWE            350584   12:16  
 55552 Eilertsen Marianne        Bodo og omegn IF Orientering NOR            8650266  12:17  
 55625 Maget Brigitte            SKV OLG Deutsch Kaltenbrunn  AUT            8111211  12:18  
 55696 Urhoej Kirsten            OK Vinderoed 92              DEN            331774   12:19  
 55635 Muur Marika               OK TON                       EST            424642   12:20  
 55555 Elena Ivanchilova         SmolOrient                   RUS            2007148  12:21  
 55643 Osipenkova Elena          Rus veteran                  RUS            2040777  12:22  
 55532 Bjornegren Kerstin        Vasby OK                     SWE            41916    12:23  
 55678 Simoliuniene Rima         OK Dainava                   LTU            501153   12:24  
 55538 Buelens Jenny             FRSO Belgium                 BEL            1960502  12:25  
 55601 Kitsnik Mare              Saku                         EST            8044372  12:26  

W60A
2180m 11CP Climb 8m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 60562 Forsstrom Rita            OK RASEBORG                  FIN            8629984  09:35  
 60664 Murakoshi Hisako          Japanese Orienteering Federa JPN            1310916  09:36  
 60642 Levicheva Nadezda         VERESK SPB                   RUS            1470680  09:37  
 60704 Roosi Ilme                OK Orvand                    EST            2014901  09:38  
 60701 Roach Maggie              South London Orienteers      GBR            8160257  09:39  
 60748 Vedina Olga               Ermak                        RUS            8640207  09:40  
 60536 Busa Velga                Mona OK                      LAT            8177770  09:41  
 60716 Skaarholen Inger Lise T   Loten OL                     NOR            750501   09:42  
 60526 Annersand Lisa            OK Tyr                       SWE            402858   09:43  
 60587 Holinkova Milada          Hana Orienteering            CZE            8648621  09:44  
 60680 Patterson Christine       Clydeside Orienteers         GBR            8656110  09:45  
 60552 Emanuelsson Eva           Helsingborgs SOK             SWE            8210458  09:46  
 60761 Yaroslavtseva Tatiana     Ramenskoye                   RUS            929213   09:47  
 60600 Jumppanen Helena          Pihkaniskat                  FIN            7311     09:48  
 60693 Raatikainen Paeivi        Rasti E4                     FIN            9201546  09:49  
 60694 Rabe Magnusson Eva        IF Hagen                     SWE            15628    09:50  
 60647 Luescher Susanne          OLK Argus                    SUI            8002012  09:51  
 60698 Rennel Gea                Harju KEK RSK                EST            1007292  09:52  
 60652 Malmberg Marie            Kvarnsvedens GoIF OK         SWE            8195701  09:53  
 60626 Kucharova Ada             KOS TJ Tesla Brno            CZE            8654911  09:54  
 60584 Henriksson Ann Catherine  Pargas IF                    FIN            1006593  09:55  
 60678 Pakuls Linda              Wimborne Orienteers          GBR            8241284  09:56  
 60757 Widmer Margrit            OLG Oberwil                  SUI            8639458  09:57  
 60617 Knox Lindsey              Roxburgh Reivers             GBR            8151419  09:58  
 60632 Larisa Avramenko          Standart                     BLR            8644989  09:59  
 60614 Klasson Marianne          Ulricehamns OK               SWE            7570826  10:00  
 60576 Hakomaki Kirsi            Helsingin Suunnistajat       FIN            40729    10:01  
 60601 Kadak Ulle                OK Lehola                    EST            8009334  10:02  
 60599 Johanson Reet             OK Polva Kobras              EST            8719015  10:03  
 60572 Greve Siren               Bergens TF                   NOR            770055   10:04  
 60648 Lundgren Mari Louise      Stora Tuna OK                SWE            581129   10:05  
 60654 Mcadam Pauline            Roxburgh Reivers             GBR            8150159  10:06  
 60525 Andreassen Anne Lise      Sandefjord OK                NOR            225481   10:07  
 60635 Larsson Gunilla           Bredareds IF                 SWE            1570415  10:08  
 60724 Staunton Kirsty           Wimborne Orienteers          GBR            909056   10:09  
 60533 Bozhko Tetyana            O Club                       UKR            1000412  10:10  
 60706 Saari Marita              Hiisirasti                   FIN            8653218  10:11  
 60727 Svanberg Bjorg            Royken OL                    NOR            248404   10:12  
 60554 Ericson Evalena           Sodertalje Nykvarn Orienteri SWE            7027088  10:13  
 60690 Ptasekiene Vitalija       Devyni Labirintai            LTU            8667576  10:14  
 60627 Kucherenko Gulsina        Lytkarino                    RUS            1301178  10:15  
 60751 Vlazna Mirka              Hana Orienteering            CZE            52698    10:16  
 60636 Leakey Diane              South London Orienteers      GBR            8040456  10:17  
 60705 Rosecka Alena             UNITOP Zdar                  CZE            8655485  10:18  
 60682 Pelto Huikko Anne         Hiisirasti                   FIN            2048121  10:19  
 60692 Puromies Merja            Espoon Suunta                FIN            8660049  10:20  
 60749 Vilkeliene Danute         OK Levuo                     LTU            1395413  10:21  
 60685 Pokotilo Olga             Poliks                       RUS            8643702  10:22  
 60589 Howes Sarah               Saxons Orienteering Club     GBR            8060259  10:23  
 60721 Solli Rannveig            Askoy OL                     NOR            1009861  10:24  
 60728 Takacs Agnes              Szegedi Vasutas SE           HUN            1396146  10:25  
 60531 Borge Hovi Grete S        Skien OK                     NOR            8182325  10:26  
 60688 Poopuu Siiri              JOKA                         EST            2014920  10:27  
 60676 Olsson Christina          Skaneslattens OL             SWE            580810   10:28  
 60683 Piguet Arlette            ULUS REISEWELT               SUI            8636082  10:29  
 60669 Nikitsina Tatsiana        Standart                     BLR            222498   10:30  
 60534 Brodmann Ruth             ULUS REISEWELT               SUI            8642199  10:31  
 60546 Danilchenkova Olga        Moscow                       RUS            1403858  10:32  
 60560 Fershalova Viktoriia      Rus veteran                  RUS            8680096  10:33  
 60744 Vaerton Saima             OK Polva Kobras              EST            8636859  10:34  
 60618 Kohler Kaethi             OLG Dachsen                  SUI            8020459  10:35  
 60662 Montonen Outi             Ita Hameen Rasti             FIN            8303053  10:36  
 60582 Hellgren Brittmarie       OK Alvsjo Orby               SWE            895464   10:37  
 60612 Kirsspuu Marika           TA OK                        EST            8391800  10:38  
 60653 Martin Carey              Orienteering Taranaki        NZL            8628559  10:39  
 60522 Akinina Galina            Magadan                      RUS            238304   10:40  
 60550 Edwards Carol             Border Liners                GBR            8222822  10:41  
 60561 Filskov Mette             OK Soro                      DEN            8658641  10:42  
 60563 Frederiksen Birgitte Birc Alleroed OK                  DEN            8626197  10:43  
 60651 Madsen Bente              Tisvilde Hegn OK             DEN            8250259  10:44  
 60633 Larsson Lena              Sala OK                      SWE            8303057  10:45  
 60668 Neukom Regina             ULUS REISEWELT               SUI   10       8200519  10:46  
 60549 Dutseva Liubov            Individual                   RUS   9        2024992  10:47  
 60709 Sani Tuula                Hollolan Urheilijat 46       FIN   8        8670551  10:48  
 60547 Deconescu Natalia         CS Orienteering Masters Hune ROU   7        8640214  10:49  
 60667 Natvig Kari Elisabeth     Nittedal Orientering         NOR   6        1010077  10:50  
 60524 Andersson Kane            IFK Mora OK                  SWE   5        8262922  10:51  
 60714 Shorokhova Lidia          Moscow                       RUS   4        8652415  10:52  
 60631 Lange Veronika            USC Magdeburg                GER   3        8241158  10:53  
 60645 Linsefors Lotta           Lunds OK                     SWE   2        8461030  10:54  
 60523 Ammann Monika             OLG St. Gallen/Appenzell     SUI   1        8061159  10:55  

W60B
1940m 10CP Climb 8m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 60578 Hammer Lena               Vestre Akers Skiklub         NOR            9056502  11:01  
 60703 Rocha Margarida           GD4C Grupo Desportivo 4 Cami POR            1304110  11:02  
 60540 Cerjaka Maija             Kapa OK                      LAT            8650184  11:03  
 60541 Cherkasova Marina         Neva                         RUS            2025679  11:04  
 60756 Wehrli Herzig Christina   ULUS REISEWELT               SUI            61950    11:05  
 60532 Bosina Inge               Naturfreunde Wien            AUT            8619020  11:06  
 60521 Ahlstrom Marianne         OK Storsjon                  SWE            451740   11:07  
 60569 Gerasimova Liubov         VelNovgorod                  RUS            2041768  11:08  
 60639 Leja Dzintra              Alnis OK                     LAT            207676   11:09  
 60643 Lewon Ewa                 UMKS Orkan Ostroda           POL            889676   11:10  
 60557 Falck Ytter Barbro        Gjoe Vard OL                 NOR            7202359  11:11  
 60629 Kvaal Magnhild            Verdal OK                    NOR            8653215  11:12  
 60718 Smaavik Reidun Fallan     Freidig                      NOR            770005   11:13  
 60588 Hovind Kari Kamstrup      Raumar Orientering           NOR            208952   11:14  
 60585 Hickling Anne             Edinburgh Southern Orienteer GBR            24850    11:15  
 60729 Talltjarn Anita           Vasteras SOK                 SWE            259214   11:16  
 60564 Freemantle Margi          Yarra Valley Orienteering Cl AUS            8643993  11:17  
 60543 Claesson Britt            IFK Mora OK                  SWE            9590116  11:18  
 60598 Johannesen Elisabeth      Royken OL                    NOR            8650182  11:19  
 60566 Frost Hanne               Ballerup OK                  DEN            1428720  11:20  
 60663 Moody Pat                 Deeside Orienteering Club    GBR            8220712  11:21  
 60606 Kangasaho Sirpa           Hiidenkiertajat              FIN            1304187  11:22  
 60746 Vasileva Taisiia          Snattringe SK                RUS            2024748  11:23  
 60558 Fedorova Tamara           Sokol Perm                   RUS            8667313  11:24  
 60571 Greminger Helene          ULUS REISEWELT               SUI            7000171  11:25  
 60621 Kosmaceva Tamara          Kapa OK                      LAT            8650334  11:26  
 60655 Meyer Midtun Heidi        Freidig                      NOR            8653217  11:27  
 60659 Mikkolainen Mirja Liisa   Valkeakosken Haka            FIN            8650331  11:28  
 60545 Cronk Janet               West Anglian Orienteering Cl GBR            8641532  11:29  
 60567 Gabrielova Sarka          Hana Orienteering            CZE            2085653  11:30  
 60593 Jansone Andra             Individuali                  LAT            8636838  11:31  
 60581 Helgesen Eli Blomseth     Soerreisa OL                 NOR            2089513  11:32  
 60574 Guglielmetti Daniela      GOLD Savosa                  SUI            8099999  11:33  
 60736 Tobreluts Marje           OK Polva Kobras              EST            1412039  11:34  
 60594 Janus Andrea              SSV Planeta Radebeul         GER            8201940  11:35  
 60722 Sorum Anne                Indre Ostfold OK             NOR            7202678  11:36  
 60658 Mikhonina Natalia         Rus veteran                  RUS            2040855  11:37  
 60719 Smickova Eva              Hana Orienteering            CZE            52412    11:38  
 60530 Berntsen Grete            Maaren OK                    NOR            8719078  11:39  
 60674 Olga Ozhegova             Vladimirskaya oblast         RUS            250856   11:40  
 60673 Ojapalo Anneli            Rajamaen Rykmentti           FIN            8004295  11:41  
 60559 Fenmen Nermin             ANKARA GSM                   GBR            8021156  11:42  
 60641 Leppanen Aino             Rasti Jyry                   FIN            1602688  11:43  
 60555 Eriksson Kristina         Dalaportens OL               SWE            2000151  11:44  
 60624 Krochmal Malgorzata       KU AZS WAT Warszawa          POL            8280359  11:45  
 60753 Wahlberg Jannike          OK Kare                      SWE            36743    11:46  
 60592 Jakovleva Olga            RSK Johvikas                 EST            1406430  11:47  
 60603 Kaiser Viola              OL Bad Schandau              GER            8201059  11:48  
 60758 Wildmark Eva              FK Boken                     SWE            304871   11:49  
 60604 Kajaala Ylikoski Helena   Valkeakosken Haka            FIN            1405512  11:50  
 60605 Kakela Maija              Puolangan Ryhti              FIN            2056097  11:51  
 60537 Cabrnochova Hana          KOB Kladno                   CZE            416324   11:52  
 60730 Tase Ilze                 Ogre OK                      LAT            8291159  11:53  
 60681 Pearson Angela            Edmonton Overlanders Oriente CAN            8201967  11:54  
 60544 Cochrane Jill             SROC                         GBR            8090257  11:55  
 60630 Lallo Tuula               OK Trian                     FIN            354714   11:56  
 60619 Konan Iryna               Standart                     BLR            337643   11:57  
 60661 Molen Eva                 Skarpnacks OL                SWE            33509    11:58  
 60527 Atamanovich Sviatlana     Turlan                       BLR            7203864  11:59  
 60684 Piirto Kaisu              Jamsan Retki Veikot          FIN            8657309  12:00  
 60615 Klopovskaia Nadezhda      Standart                     BLR            1009494  12:01  
 60726 Sulg Ene                  OK Orvand                    EST            1413764  12:02  
 60570 Giil Turid                Rond OL                      NOR            1009820  12:03  
 60597 Joergensen Oddny          IK Grane Arendal Orientering NOR            7210162  12:04  
 60735 Tkachuk Tatiana           Khabarovsk krai              RUS            1633956  12:05  
 60622 Kreiberg Jette Dina       OK Roskilde                  DEN            1130457  12:06  
 60577 Hammarfalk Kristina       Ostersunds OK                SWE            8198290  12:07  
 60745 Vanreusel Jen             hamok                        BEL            440482   12:08  
 60580 Haynes Kathy              South London Orienteers      GBR            8140257  12:09  
 60625 Kruger Birgitte           Helsingoer SOK               DEN            8631610  12:10  
 60720 Soininen Ulla             Sayneisen Salpa              FIN            1424740  12:11  
 60575 Gustafsson Marit          Eds SK                       SWE            9581029  12:12  
 60702 Robinson Christine        Lakeland Orienteering Club   GBR            8632891  12:13  
 60538 Carlsson Linnea           Skarpnacks OL                SWE            37484    12:14  
 60607 Karlsson Anita            OK Sodertorn                 SWE            581012   12:15  
 60713 Shestakova Valentina      Sokol Perm                   RUS            8004545  12:16  
 60750 Virtanen Marjo            Hiisirasti                   FIN            8646995  12:17  
 60711 Schmidtko Martina         USC Magdeburg                GER            8667609  12:18  
 60689 Pozhidaeva Olga           Azimut                       RUS            1005460  12:19  
 60677 Ordqvist Mona             Kils OK                      SWE            259157   12:20  
 60539 Cebule Dace               Ogre OK                      LAT            8666101  12:21  

W60C
1700m 9CP Climb 8m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 60529 Bandixen Marianne         OLG Pfaeffikon               SUI   non rank 8003002  09:01  
 60733 Theunckens Joelle         FRSO Belgium                 BEL   non rank 1958330  09:02  
 60586 Hoftun Ingvill            Asker Skiklubb               NOR   non rank 1403586  09:03  
 60646 Lomova Irina              Rus veteran                  RUS   non rank 238365   09:04  
 60657 Michailova Lida           Devyni Labirintai            LTU   non rank 303268   09:05  
 60717 Sladkova Eva              Sokol Tehov                  CZE   non rank 8663158  09:06  
 60535 Burlinova Olga            Ramenskoye                   RUS   non rank 2300055  09:07  
 60568 Gannon Isobel             Wimborne Orienteers          GBR   non rank 8650330  09:08  
 60695 Rasmussen Mona Lene       OK HTF Haderslev             DEN   non rank 1201162  09:09  
 60732 Tengman Virve             Raja Karjalan Suunnistajat   FIN   non rank 9201801  09:10  
 60752 Voolaine Kai              OK TON                       EST            7208306  09:11  
 60602 Kain Urve                 OK TON                       EST            2123995  09:12  
 60707 Saari Arja                Rasti Pernio                 FIN            1005553  09:13  
 60628 Kure Maire                OK Kape                      EST            8000459  09:14  
 60596 Jensen Ellen Kuehn        Ballerup OK                  DEN            202087   09:15  
 60548 Dmitrieva Valentina       BSE Novgorod                 RUS            2107645  09:16  
 60686 Polackova Darina          Hana Orienteering            SVK            1407865  09:17  
 60665 Muukkonen Kaija           Joutsenon Kullervo           FIN            1633842  09:18  
 60739 Tumak Antonina            MIDIZ                        UKR            1006027  09:19  
 60650 Luskova Olga              OK Chrastava                 CZE            8170     09:20  
 60725 Suchilova Galina          Lytkarino                    RUS            2040735  09:21  
 60671 Nilsson Gunilla           OK Tyr                       SWE            1570517  09:22  
 60737 Tolm Eha                  OK Orvand                    EST            305472   09:23  
 60697 Rekkedal Wenche           Bodo og omegn IF Orientering NOR            1421711  09:24  
 60742 Vacarisas Helene          Individual                   NOR            8653219  09:25  
 60696 Raunio Anne               Sauvon Urheilijat            FIN            9001955  09:26  
 60553 Embrey Jacqueline         Deeside Orienteering Club    GBR            8170958  09:27  
 60595 Jelinkova Dagmar          Hana Orienteering            CZE            7209285  09:28  
 60637 Leesment Leena            SRD                          EST            8029700  09:29  
 60660 Mohlin Brith              IK Stern                     SWE            258695   09:30  
 60679 Papinsaari Sirpa          Kangasala SK                 FIN            7201251  09:31  
 60573 Groendalen Bente          Hamar OK                     NOR            1408133  09:32  
 60638 Lehtolinna Arja           Individual                   FIN            2045593  09:33  
 60747 Vedernikova Svetlana      Orien Draiv                  RUS            9201858  09:34  
 60551 Elagina Nataliya          Kovrov                       RUS            2070321  09:35  
 60579 Hatley Elizabeth          Bayside Kangaroos Orienteers AUS            204284   09:36  
 60734 Thomas Rachel             South Midlands Orienteering  GBR            8201911  09:37  
 60738 Toven Yvonne              Koping Kolsva OK             SWE            550514   09:38  
 60708 Sagbakken Roennaug        Loten OL                     NOR            2075446  09:39  
 60634 Larsson Kerstin           OK Skogshjortarna            SWE            19527    09:40  
 60699 Riley Melinda             South Yorkshire Orienteers   GBR            8160456  09:41  
 60675 Olga Chilova              Orienteering Ottawa          CAN            2132931  09:42  
 60590 Hoy Anne                  Edinburgh Southern Orienteer GBR            2074491  09:43  
 60542 Christiansen Susanne      Farum OK                     DEN            407787   09:44  
 60700 Rillo Tiina               Otepaa SK                    EST            8664199  09:45  
 60591 Iurmanova Liudmila        Ramenskoye                   RUS            1301453  09:46  
 60644 Liimatainen Raili         Hyvinkaan Rasti              FIN            502356   09:47  
 60759 Wong Yuk Hing             Hong Kong Orienteering Club  HKG            8992019  09:48  
 60609 Kayser Karen Marie        Fana IL                      NOR            8653213  09:49  
 60649 Lupeikiene Audrone        Devyni OSK                   LTU            303457   09:50  
 60666 Narita Minako             Irumashi OLC                 JPN            9102205  09:51  
 60556 Evlakova Elena            Voronezh                     RUS            1411959  09:52  
 60710 Savolainen Raija          Tampereen Pyrinto            FIN            1004256  09:53  
 60616 Knaapinen Hannele         Sauvon Urheilijat            FIN            230268   09:54  
 60731 Teike Andersson Anki      Forsa OK                     SWE            8719106  09:55  
 60670 Nilsen Edel Sofie         Asker Skiklubb               NOR            8650255  09:56  
 60740 Tusis Lea                 JOKA                         EST            8646187  09:57  
 60608 Karovic Maya              Hana Orienteering            SVK            1400941  09:58  
 60741 Uusitalo Hannele          Loimaan Jankko               FIN            690010   09:59  
 60762 Yurchenko Olga            Ramenskoye                   RUS            238194   10:00  
 60743 Vadiukhina Elena          Moscow Dinamo                RUS            2076677  10:01  
 60715 Sjostrom Lena             Umea OK                      SWE            7601382  10:02  
 60528 Baleisiene Roma           Devyni OSK                   LTU            8629866  10:03  
 60656 Mezo Eva                  PVM                          HUN            1396256  10:04  
 60760 Yanshyna Liudmila         Individual                   BLR            1401610  10:05  

W65A
1900m 11CP Climb 8m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 65739 Ulehlova Ivana            OK JISKRA NOVY BOR           CZE            2090862  09:20  
 65698 Sakai Kayoko              International Orienteering F JPN            8201925  09:21  
 65531 Bergstrom Anneli          Espoon Suunta                FIN            8201952  09:22  
 65719 Stepanova Irina           Rus veteran                  RUS            8719052  09:23  
 65670 Pallas Robyn              Central Coast Orienteers     AUS            8650866  09:24  
 65528 Barsukova Tatiana         Unitex                       RUS            8650336  09:25  
 65536 Bobach Kirsten            Aalborg OK                   DEN            8201985  09:26  
 65685 Purhonen Kaija            Hollolan Urheilijat 46       FIN            8201950  09:27  
 65609 Kostina Nataliia          Black Sea OK                 RUS            2055686  09:28  
 65713 Sokolova Tatiana          Veresk                       RUS            2091628  09:29  
 65702 Savelainen Marketta       Helsingin Suunnistajat       FIN            64331    09:30  
 65526 Axelsson Karin            IK Uven                      SWE            14380    09:31  
 65732 Tomann Vaike              OK Ilves                     EST            8000454  09:32  
 65752 Wolf Ursula               ULUS REISEWELT               SUI            8665422  09:33  
 65682 Poznaieva Olha            O Club                       UKR            1300185  09:34  
 65643 Millinger Gun             Vasteras SOK                 SWE            39516    09:35  
 65756 Zvirbule Vladislava       KO OK                        LAT            886222   09:36  
 65736 Tvrdkova Eva              OOB Turnov                   CZE            303959   09:37  
 65546 Danielsson Irene          Pitea IF Orienteringsklubb   SWE            1414486  09:38  
 65625 Leis Mare                 OK Ilves                     EST            1404455  09:39  
 65711 Soderberg Lena            OK Skogsfalken               SWE            9510605  09:40  
 65557 Gipsle Inara              Thames Valley Orienteering C GBR            8661144  09:41  
 65707 Serdiuk Nadiia            Centurion                    UKR            1407024  09:42  
 65603 Key Sue                   Melbourne Forest Racers      AUS            8650338  09:43  
 65601 Keiniene Laimute          Devyni Labirintai            LTU            8112237  09:44  
 65549 Ehrenpreis Ene            Rakvere OK                   EST            1415625  09:45  
 65755 Zurcher Beatrice          Swiss O Tours                SUI            8172244  09:46  
 65628 Lindholm Inger            Fjaras aik                   SWE            28675    09:47  
 65681 Podolinskiene Sigita Viol Devyni OSK                   LTU            8112238  09:48  
 65709 Shevchenko Tatiana        Rus veteran                  RUS            1301597  09:49  
 65647 Naerum Randi Kristin      Larvik OK                    NOR            8663368  09:50  
 65648 Nergaard Inger            Stokke IL                    NOR            9059716  09:51  
 65632 Majova Paulina            KOBRA Bratislava             SVK            8350835  09:52  
 65636 Martinsson Monica         OK Tranan                    SWE            540504   09:53  
 65621 Lappetelainen Raija       Hyvinkaan Rasti              FIN            1006414  09:54  
 65669 Pajunen Arja              Oriveden Ponnistus           FIN            8201956  09:55  
 65751 Willdig Margaret          Octavian Droobers            GBR            8401765  09:56  
 65729 Tatiana Zaripova          Ulyanovskaya oblast          RUS            2005894  09:57  
 65730 Tikka Eija                Raja Karjalan Suunnistajat   FIN            9201805  09:58  
 65537 Bortnovskaya Tamara       Moscow Dinamo                RUS            8638359  09:59  
 65714 Solnoerdal Gro            Rudsbygd IL                  NOR            334035   10:00  
 65724 Strom Ingrid E            Ronneby OK                   SWE            1521007  10:01  
 65662 Oehlund Ingrid            Ulricehamns OK               SWE            7500327  10:02  
 65583 Johansson Anna Karin      Vandrarringen                SWE            439897   10:03  
 65586 Jorandli Margrete         Gjoe Vard OL                 NOR            9102248  10:04  
 65696 Saari Irmeli              Hirvensalon Heitto           FIN            8118101  10:05  
 65748 Wickholm Rita             OK Trian                     FIN            354702   10:06  
 65624 Laukkanen Kirsti          Hameenlinnan Tarmo           FIN            7208199  10:07  
 65697 Sacilotto Lucia           ASD Unione Lombarda          ITA            8680064  10:08  
 65611 Kriiska Katrin            RSK Johvikas                 EST            8668770  10:09  
 65699 Salmenoja Hely            Hirvensalon Heitto           FIN            8086000  10:10  
 65568 Hegdal Berit              Bergens TF                   NOR            211565   10:11  
 65727 Tasa Hille                SK Saue Tammed               EST            8664600  10:12  
 65562 Gustafsson Monica         IK Jarl Rattvik              SWE            36594    10:13  
 65610 Krasuckiene Egle          OK Labirintas                LTU            500411   10:14  
 65631 Magda Horvath             Tipo Tajfuto es Kornyezetved HUN            8719054  10:15  
 65573 Hjertson Christina        OK Linne                     SWE            520915   10:16  
 65593 Karnit Niina              SRD                          EST            8662656  10:17  
 65598 Kattilakoski Kirsti       Aron Haka                    FIN            7087346  10:18  
 65740 Uleviciene Jurate         Devyni Labirintai            LTU            8651343  10:19  
 65687 Rennu Helle               Saku                         EST            305564   10:20  
 65587 Juura Maarit              Kankaanpaan Suunnistajat     FIN            8664195  10:21  
 65589 Kalliola Pirkko           Maarian Mahti                FIN            1304247  10:22  
 65692 Rogovskaia Tatiana        Praleska                     BLR            8300653  10:23  
 65650 Niitsoo Mare              OK TON                       EST            7207112  10:24  
 65686 Raiko Erja                Hyvinkaan Rasti              FIN            7141416  10:25  
 65710 Smirnova Irina            Ecran SPb                    RUS            1417930  10:26  
 65574 Hofer Margrith            OLG Breitsee                 SUI            8101954  10:27  
 65663 Oekstad Siri              Oddersjaa SSK                NOR            1351310  10:28  
 65588 Kaill Anne                IK Omega                     SWE            8041215  10:29  
 65543 Daehli Lis                Loten OL                     NOR            8004299  10:30  
 65525 Arold Anne                OK Ilves                     EST   10       899196   10:31  
 65657 Nordwall Maria            OK Kolmarden                 SWE   9        8719035  10:32  
 65575 Hornell Lisbeth           Domnarvets GoIF              SWE   8        8005210  10:33  
 65717 Stankeviciute Irena       OK Dainava                   LTU   7        8654425  10:34  
 65723 Strande Ingrid            Skien OK                     NOR   6        981866   10:35  
 65633 Makovkina Valentina       Lermontov                    RUS   5        1300614  10:36  
 65534 Bjoerseth Gerd            Krokstadoera IL              NOR   4        540227   10:37  
 65522 Abola Alida               Ozons                        LAT   3        8680001  10:38  
 65737 Tykesson Eva              Ravetofta OK                 SWE   2        9070530  10:39  
 65604 Kiddier Christine         Border Liners                GBR   1        8630958  10:40  

W65B
1700m 9CP Climb 8m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 65613 Kristoffersen Eli         Verdal OK                    NOR            334169   10:51  
 65671 Palm Kerstin              Kjula IF                     SWE            450851   10:52  
 65679 Pilt Marika               OK West                      EST            1415611  10:53  
 65585 Jonsson Gittan            Kjula IF                     SWE            304077   10:54  
 65567 Hawkesteeter Susan        Empire Orienteering Club     USA            7047     10:55  
 65745 Wahlgren Tove             Sarpsborg OL                 NOR            442399   10:56  
 65591 Karistonieminen Marjatta  Hyvinkaan Rasti              FIN            7208200  10:57  
 65651 Nikitina Natalia          Neva                         RUS            237332   10:58  
 65665 Olsen Birgit              Tisvilde Hegn OK             DEN            8638366  10:59  
 65743 Vasilyeva Valentina       Lytkarino                    RUS            238380   11:00  
 65735 Turunen Paivi             Suunta Sepot                 FIN            887774   11:01  
 65595 Karvonen Pirjo            Suomusjarven Sisu            FIN            2056233  11:02  
 65641 Metsamaki Leena           Turun Suunnistajat           FIN            1302999  11:03  
 65742 Valestrand Halldis        IL BUL Tromsoe               NOR            1009836  11:04  
 65677 Pettersson Eva Karin      Mullsjo SOK                  SWE            260862   11:05  
 65703 Savicova Irena            Hana Orienteering            CZE            51136    11:06  
 65561 Gustafsson Paula          Hameenlinnan Tarmo           FIN            7211226  11:07  
 65642 Midttun Bjoerg            Bergens TF                   NOR            1304048  11:08  
 65706 Schwartz Inger            OK Sodertorn                 SWE            17000    11:09  
 65720 Stewart Joanna            Auckland                     NZL            8650465  11:10  
 65753 Wymer Fiona               Parawanga Orienteers         AUS            402474   11:11  
 65558 Graf Marianne             Swiss O Tours                SUI            8530214  11:12  
 65605 Klakegg Bodil             Kolbotn og Skimt             NOR            223419   11:13  
 65530 Bergman Asgerd            OK Tranan                    SWE            12429    11:14  
 65701 Saue Anu                  Hiiumaa OK                   EST            2007531  11:15  
 65600 Kazantseva Alina          NOVMERIDIAN                  RUS            1003277  11:16  
 65523 Ahonen Paivi              KarkkiRasti                  FIN            8657121  11:17  
 65704 Savonen Leena             Hameenlinnan Suunnistajat    FIN            251156   11:18  
 65563 Haasto Raija              Hirvensalon Heitto           FIN            8972019  11:19  
 65659 Nurminen Eija             Tampereen Pyrinto            FIN            415523   11:20  
 65629 Lukina Nadezhda           Krasnogorsk                  RUS            1001677  11:21  
 65744 Viitala Pirjo             Turun Metsankavijat          FIN            1396193  11:22  
 65622 Lapushner Leybov          Galil                        ISR            1396153  11:23  
 65668 Pachnerova Jaroslava      Slavia Liberec orienteering  CZE            2059769  11:24  
 65635 Martin Barbara            Parawanga Orienteers         AUS            9523399  11:25  
 65545 Danielsson Ingeborg       Ostersunds OK                SWE            2085501  11:26  
 65606 Kongas Kaarina            Puolangan Ryhti              FIN            2056100  11:27  
 65718 Stepaniantc Tatiana       Azimut                       RUS            1602487  11:28  
 65738 Uematsu Yuko              Irumashi OLC                 JPN            8643002  11:29  
 65653 Nina Potapova             Ulyanovskaya oblast          RUS            8007374  11:30  
 65597 Kaslova Evgenia           Individual                   RUS            2040715  11:31  
 65565 Hansen Lisbet             FSK Orientering              DEN            8637587  11:32  
 65569 Heimonen Arja             Navi senjor                  FIN            500614   11:33  
 65674 Petays Helvi              Pihkaniskat                  FIN            8201901  11:34  
 65618 Kurvinen Ulla             Hiidenkiertajat              FIN            2018828  11:35  
 65644 Minarik Leslie            Bay Area Orienteering Club   USA            8665081  11:36  
 65623 Larsson Kristina          OK Klyftamo                  SWE            1510923  11:37  
 65555 Galborgen Yvonne          Eds SK                       SWE            2077507  11:38  
 65579 Jenei Margit              TabaniSpa                    HUN            4660121  11:39  
 65715 Stablova Jitka            Hana Orienteering            CZE            52557    11:40  
 65594 Karpinski Judith          New England Orienteering Clu USA            1418632  11:41  
 65590 Kamarainen Helena         Lahden Suunnistajat 37       FIN            2020751  11:42  
 65646 Mueller Gisela            TV Diedenbergen 1886 eV      GER            8667606  11:43  
 65552 Eremiasova Jana           Hana Orienteering            CZE            52361    11:44  
 65584 Johansson Kristin         Karlskrona SOK               FIN            21069    11:45  
 65592 Karmazinova Iva           Slavia Liberec orienteering  CZE            2131185  11:46  
 65542 Cole Lily Anne            Trol                         BEL            250443   11:47  
 65551 Engelby Ulla              OK Pan Kristianstad          SWE            540609   11:48  
 65656 Nordahl Eva               OK Pan Kristianstad          SWE            17157    11:49  
 65572 Hintukainen Terttu        Turun Suunnistajat           FIN            1004331  11:50  
 65607 Korhonen Helena           Haninge SOK                  SWE            354330   11:51  
 65708 Shaw Rosie                South Midlands Orienteering  GBR            8160550  11:52  
 65750 Wikstroem Bente Tangen    Ringsaker OK                 NOR            1304047  11:53  
 65683 Prans Leili               OK Ilves                     EST            1401172  11:54  
 65535 Blomstrom Eva             IK Stern                     SWE            9501028  11:55  
 65630 Lutterus Lembe            SK Saue Tammed               EST            1408075  11:56  
 65649 Niemi Tuire               Tampereen Pyrinto            FIN            1201086  11:57  
 65524 Alvheim Herdis            Fana IL                      NOR            334121   11:58  
 65566 Harris Ann                South Midlands Orienteering  GBR            8201910  11:59  
 65645 Moik Aime                 RSK Johvikas                 EST            305251   12:00  
 65626 Liljequist Barbro         Heleneholms IF               SWE            17724    12:01  
 65614 Krizova Zdenka            UNITOP Zdar                  CZE            8659406  12:02  
 65716 Stahl Asa                 Hjarnarps GH OL              SWE            7500209  12:03  
 65615 Kroon Epp                 OK Ilves                     EST            8044387  12:04  
 65661 Oeen Gerda                Stord Orientering            NOR            8643007  12:05  
 65550 Elfving Stina             Byasen IL                    NOR            7007026  12:06  
 65620 Lakanen Sirpa             Raja Karjalan Suunnistajat   FIN            9202035  12:07  
 65554 Fraser Rhona              INVOC                        GBR            8220554  12:08  
 65722 Storihle Sidsel           Ringsaker OK                 NOR            331711   12:09  
 65675 Petersen Annette          OK Roskilde                  DEN            8130654  12:10  
 65559 Granstrom Agneta          SOK Aneby                    SWE            17128    12:11  

W65C
1500m 9CP Climb 8m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 65734 Turku Kaija               Helsingin Suunnistajat       FIN   non rank 8034551  11:51  
 65749 Wikner Helene             OK Storsjon                  SWE   non rank 36242    11:52  
 65694 Ryynanen Eliisa           Pihkaniskat                  FIN   non rank 333211   11:53  
 65680 Ploom Kersti              RSK Johvikas                 EST   non rank 305119   11:54  
 65532 Bicevskis Elizabeth       Australopers Orienteering Cl AUS   non rank 8643992  11:55  
 65577 Husen Annlou              Farum OK                     DEN   non rank 216713   11:56  
 65571 Hemstrom Helena           Gavle OK                     SWE   non rank 36185    11:57  
 65654 Nisbet Janice             Edinburgh Southern Orienteer GBR   non rank 8210953  11:58  
 65548 Dudiene Violeta           Rudamina OK                  LTU   non rank 1301702  11:59  
 65581 Johansson Margareta       Halmstad OK                  SWE   non rank 7520808  12:00  
 65676 Petrova Tatiana           Azimut                       RUS   non rank 1393818  12:01  
 65602 Kettunen Satu             Rastiretki                   FIN            1009890  12:02  
 65544 Dahlbom Veronica          Helsingborgs SOK             SWE            510104   12:03  
 65576 Hudson Schon              Nillumbik Emus Orienteering  AUS            9200101  12:04  
 65608 Koskinina Ekaterina       Khabarovsk krai              RUS            1406843  12:05  
 65652 Nilsson Marit             Kils OK                      NOR            8010251  12:06  
 65637 Matilainen Eeva           Rastivarsat                  FIN            9700641  12:07  
 65741 Vaino Evi                 OK Ilves                     EST            2102143  12:08  
 65560 Gruen Sigrid              OLG Stroeck Wien             AUT            8668186  12:09  
 65616 Krzywinski Eva            Bergens TF                   NOR            216748   12:10  
 65725 Sumilo Tatjana            RSK Johvikas                 EST            2006230  12:11  
 65688 Rinne Eila                Hollolan Urheilijat 46       FIN            2037366  12:12  
 65529 Bartonova Marie           OK JISKRA NOVY BOR           CZE            2095936  12:13  
 65578 In Der Stroth Gudrun      Osnabruecker TB              GER            4062     12:14  
 65658 Noren Ingrid              Boxholm mjolby ol            SWE            41453    12:15  
 65538 Brune Inger               Skogsloparna                 SWE            259462   12:16  
 65564 Hakkarainen Laila         Individual                   FIN            2061266  12:17  
 65733 Tretyakova Tatiana        Neva                         RUS            1301563  12:18  
 65721 Stordal Else Bogstad      Tonsberg og omegn OL         NOR            1416205  12:19  
 65689 Riskusalo Rita            Kilon Kyllikit               FIN            1009892  12:20  
 65580 Johansson Inger Marie     Porsgrunn OL                 NOR            1195317  12:21  
 65634 Malm Raija                Lahden Tyovaen Hiihtajat     FIN            1304214  12:22  
 65684 Prosuntcova Alla          Neva                         RUS            8650335  12:23  
 65672 Parik Liivi               Otepaa SK                    EST            1000006  12:24  
 65695 Ryzhenkova Valentina      Rus veteran                  RUS            1396125  12:25  
 65655 Nistoreanu Valentina      Mentor Silva                 ROU            1302893  12:26  
 65660 Nurminen Aila             Suosmeren Salpa              FIN            8643006  12:27  
 65533 Birkelund Lill            Porsgrunn OL                 NOR            8646994  12:28  
 65617 Kuhn Edit                 PVM                          HUN            1396204  12:29  
 65664 Olds Pauline              Cornwall Orienteering Club   GBR            37581    12:30  
 65700 Sands Carol               BOK Wanderers                GBR            8242318  12:31  
 65667 Osokina Elena             Moscow                       RUS            206588   12:32  
 65747 Wenzel Sigrid             SSV Planeta Radebeul         GER            2032201  12:33  
 65541 Chudakova Olga            Lytkarino                    RUS            2024674  12:34  
 65746 Wahlin Kristina           Vasteras SOK                 SWE            9520214  12:35  
 65639 Melbye Elle M             Heming orientering           NOR            8650213  12:36  
 65540 Chromcakova Ivana         Hana Orienteering            CZE            2070845  12:37  
 65666 Orlova Elena              LOSIny53                     RUS            8652980  12:38  
 65693 Ryeng Grethe Lill         Sturla IF                    NOR            7209787  12:39  
 65553 Eriksdotter Helene        Ostersunds OK                SWE            2801162  12:40  
 65678 Piankova Aleksandra       Rus veteran                  RUS            2004080  12:41  
 65539 Christiansen Gerda        Koege OK                     DEN            8657110  12:42  
 65705 Schlee Valentina          OLV Steinberg                GER            336079   12:43  
 65690 Robotkova Lenka           Hana Orienteering            CZE            7209368  12:44  
 65712 Soderblom Anne            Pargas IF                    FIN            8650207  12:45  
 65619 Laine Kaija               Kauhajoen Karhu              FIN            415518   12:46  
 65691 Roed Elisabeth            Andebu IL                    NOR            1413025  12:47  
 65627 Lindbohm Anita            Skarpnacks OL                SWE            202584   12:48  
 65673 Pers Britt Marie          IK Jarl Rattvik              SWE            37479    12:49  
 65640 Melbye Kari H             Verdal OK                    NOR            1004050  12:50  
 65570 Heinola Helena            Joutsenon Kullervo           FIN            8650337  12:51  
 65556 Geens Lieve               Trol                         BEL            8660035  12:52  
 65726 Taraldrud Eva             Indre Ostfold OK             NOR            9800000  12:53  

W70A
1670m 10CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 70537 Bredland Else Margrethe   SSOK                         NOR            1304040  10:26  
 70628 Lindlov Inger             OK Moss                      NOR            231213   10:27  
 70710 Vraale Gry Bruland        IF Sturla                    NOR            9434056  10:28  
 70566 Haarala Hellevi           Liperin Taimi Suunnistus     FIN            2037370  10:29  
 70569 Hallett Sue               Octavian Droobers            GBR            8645279  10:30  
 70525 Axenborg Inga Lisa        Goteborg Majorna OK          SWE            14015    10:31  
 70585 Jakobsen Tordis Rytter    OK Moss                      NOR            206026   10:32  
 70535 Borg Annchristine         Frolunda OL                  SWE            11075    10:33  
 70572 Hansen Ruth               OK Skaermen                  DEN            355594   10:34  
 70555 Fanuelsen Brynhild        Fossum IF                    NOR            1304050  10:35  
 70636 Malmsten Beatrice         Lynx                         FIN            8201957  10:36  
 70549 Ellis Margaret            Greater Vancouver Orienteeri CAN            8643012  10:37  
 70583 Ignatenko Raisa           Moscow                       RUS            8658960  10:38  
 70700 Tyldum Marit Kamstrup     Rudsbygd IL                  NOR            341329   10:39  
 70575 Heivoll Signe H           SSOK                         NOR            334108   10:40  
 70653 Ojamaa Marja Liisa        Salon Viesti                 FIN            1396172  10:41  
 70633 Luoma Helena              Pihkaniskat                  FIN            1405609  10:42  
 70708 Vikerhaugen Kari          Odal ol                      NOR            1009839  10:43  
 70670 Rahm Bea                  OLG Pfaeffikon               SUI            8499948  10:44  
 70696 Tho Kjersti               Stabaek IF                   NOR            1304019  10:45  
 70595 Kamarainen Paula          Hiidenkiertajat              FIN            2018852  10:46  
 70624 Larsson Monica            OK Tranan                    SWE            2059147  10:47  
 70702 Ursin Nora                Fossum IF                    NOR            1304051  10:48  
 70691 Suomalainen Marja         Leppavaaran Sisu             FIN            8646991  10:49  
 70630 Lofqvist Margareta        Vasteras SOK                 SWE            9460121  10:50  
 70534 Blomgren Anna             Tullinge SK                  SWE            780426   10:51  
 70651 Ohramaa Tuula             Rasti Jyry                   FIN            560408   10:52  
 70586 Jedar Sonja               Akers IF                     SWE            409813   10:53  
 70666 Plaude Mara               DR Krasts                    LAT            245778   10:54  
 70639 May Anne                  South Wales Orienteering Clu GBR            2085193  10:55  
 70567 Haenelt Beatrix           TuS Luebbecke                GER            8629990  10:56  
 70688 Stoor Anne                Kokkolan Suunnistajat        FIN            7205480  10:57  
 70676 Salmela Juulia            Riihimaen Suunnistajat       FIN            430674   10:58  
 70645 Nilsson Maud              HJS Vansbro OK               SWE            1460430  10:59  
 70570 Hands Sue                 Wimborne Orienteers          GBR            8230248  11:00  
 70626 Lille Liis                Harju KEK RSK                EST            9101171  11:01  
 70541 Carmichael Trish          TINTO Orienteering Club      GBR            9900123  11:02  
 70538 Bystrom Majbritt          Ravetofta OK                 SWE            16300    11:03  
 70503 A Gjertsen Margaret       Asker Skiklubb               NOR            334123   11:04  
 70658 Ormberg Astrid            Fana IL                      NOR            334066   11:05  
 70610 Kocbach Bjoerg Lohne      Bergens TF                   NOR            8650306  11:06  
 70591 Jundas Anne               RSK Johvikas                 EST            1395672  11:07  
 70641 Mikkonen Ritva            Espoon Suunta                FIN            1144122  11:08  
 70612 Kostyleva Valentina       Rus veteran                  RUS            1394958  11:09  
 70687 Sterna Rudite             Sigulda                      LAT            8004326  11:10  
 70667 Polonyiova Darina         Hana Orienteering            CZE            416514   11:11  
 70648 O Neill Jean              Fingal                       IRL            8719046  11:12  
 70563 Godfree Liz               Derwent Valley Orienteers    GBR            8491807  11:13  
 70605 Kireiliene Dale           OK Takas                     LTU            2086970  11:14  
 70705 Vershinina Galina         Rus veteran                  RUS            211580   11:15  
 70599 Karlsson Britt Mari       Vaxjo OK                     SWE            27159    11:16  
 70557 Flydal Aase               IL BUL Tromsoe               NOR            1947705  11:17  
 70629 Loekse Guri               Soerreisa OL                 NOR            7208227  11:18  
 70562 Glans Inger               OK Torfinn                   SWE            8490923  11:19  
 70640 Meshcheryakova Valentina  Bilder                       RUS            8630816  11:20  
 70593 Kajava Ritva              Hameenlinnan Suunnistajat    FIN            302871   11:21  
 70558 Forsell Pirozzi Britt     Skaneslattens OL             SWE            7451125  11:22  
 70664 Persson Karin             OK Tyringe                   SWE            970478   11:23  
 70523 Alsin Eva                 IK Ymer                      SWE            7470816  11:24  
 70698 Toften Kajsa              Hjobygdens OK                SWE            13684    11:25  
 70611 Korkeakangas Eeva Liisa   RastiJussit                  FIN            7201244  11:26  
 70578 Holmstrom Annemarie       Gustavsbergs OK              SWE            39742    11:27  
 70632 Lundmark Anne             Jarfalla OK                  SWE            944474   11:28  
 70551 Eriksson Britt            Sala OK                      SWE            8490502  11:29  
 70675 Rosen Miriam              SROC                         GBR            8640466  11:30  
 70598 Karlsson Lisbeth          Vaggeryds SOK                SWE            8201905  11:31  
 70693 Svistun Tatiana           Rus veteran                  RUS            8719018  11:32  
 70589 Joergensen Inge           OK Roskilde                  DEN            362410   11:33  
 70647 Nystrom Turid             Stavanger Orienteringsklubb  NOR            407768   11:34  
 70548 Ellekilde Kirsten         Helsingoer SOK               DEN            8627649  11:35  
 70625 Laugen Kari Timenes       Imaas il                     NOR            9102230  11:36  
 70528 Barkestam Lena            IK Hakarpspojkarna           SWE   10       18609    11:37  
 70684 Sognnaes Ingjerd          Bergens TF                   NOR   9        1304269  11:38  
 70592 Kaasik Tiiu               Ilves OK                     EST   8        8664186  11:39  
 70671 Rees Andersson Ann Marie  Enebybergs IF                SWE   7        895434   11:40  
 70716 Wydenkeller Ruth          ULUS REISEWELT               SUI   6        8653099  11:41  
 70606 Kirkegaard Inger          Tisvilde Hegn OK             DEN   5        8201928  11:42  
 70637 Manning Jill              Sugar Loaf OK                GBR   4        8657539  11:43  
 70660 Ovsiannikova Tamara       Rus veteran                  RUS   3        2300597  11:44  
 70718 Zaugg Yvette              ULUS REISEWELT               SUI   2        8251249  11:45  
 70623 Lankia Hilkka             Tampereen Pyrinto            FIN   1        8645147  11:46  

W70B
1460m 10CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 70703 Vaagsnes Marit F          Kolbotn og Skimt             NOR            334135   09:01  
 70707 Vigelius Seija            Salon Viesti                 FIN            1005558  09:02  
 70662 Patronen Jurvanen Laila   Hameenlinnan Tarmo           FIN            1424744  09:03  
 70532 Bjerva Ellen              Drangedal OL                 NOR            1304014  09:04  
 70650 Odden Marit               Drangedal OL                 NOR            421446   09:05  
 70644 Neuburger Nancy           Possum Trot Orienteering Clu USA            887715   09:06  
 70601 Kastemaa Tuuli            Hirvensalon Heitto           FIN            8892019  09:07  
 70668 Raberg Lotta              OK Tyr                       SWE            242492   09:08  
 70552 Eskerud Berit Louise      Lillehammer OK               NOR            1009691  09:09  
 70655 Olsen Anitha K            Kolbotn og Skimt             NOR            1304052  09:10  
 70546 Edmunds Marilyn           Edmonton Overlanders Oriente CAN            2136265  09:11  
 70619 Kvam Anne Margrethe       Frol IL                      NOR            334174   09:12  
 70711 Vuorinen Kirsti           Hameenlinnan Tarmo           FIN            1414543  09:13  
 70571 Hanhela Eeva Liisa        Haukiputaan Heitto           FIN            7207761  09:14  
 70685 Solberg Straume Britt     Drangedal OL                 NOR            341313   09:15  
 70582 Hurtig Ingela             Kvarnsvedens GoIF OK         SWE            42909    09:16  
 70539 Candy Jan                 Kulgun 225 Orienteers        AUS            1407398  09:17  
 70627 Lindgren Eva              Linkopings OK                SWE            38060    09:18  
 70550 Ellis Jan                 Manchester and District Orie GBR            7481122  09:19  
 70607 Kiste Randi               Nidaroest OK                 NOR            8650177  09:20  
 70656 Olsen Inge                Helsingoer SOK               DEN            308168   09:21  
 70590 Johansson Kristina        Mullsjo SOK                  SWE            30802    09:22  
 70654 Olaisen Sissel            Kolbotn og Skimt             NOR            334027   09:23  
 70540 Carlsson Margret          OK Skogsfalken               SWE            12207    09:24  
 70717 Yeates Ilze               Dandenong Ranges Orienteerin AUS            767949   09:25  
 70677 Salomonsson Ingrid        Skaneslattens OL             SWE            9490204  09:26  
 70719 Ziliene Asta              OK Labirintas                LTU            2043879  09:27  
 70588 Joergensen Gun Inger      Porsgrunn OL                 NOR            2072448  09:28  
 70545 Delin Karin               Alfta Osa OK                 SWE            204995   09:29  
 70663 Peltola Katariina         MS Parma                     FIN            8160301  09:30  
 70561 Gjelstad Astrid           Sandefjord OK                NOR            7207763  09:31  
 70573 Hansson Anna Lisa         OK Pan Kristianstad          SWE            28667    09:32  
 70673 Romanova Natalia          Azimut                       RUS            2041749  09:33  
 70713 Wakaume Setsuko           Yokohama OLC                 JPN            7202458  09:34  
 70603 Kellnerova Stanislava     OK Lokomotiva Pardubice      CZE            436429   09:35  
 70596 Kandratsyeva Tatsiana     Belaya Rus SOC               BLR            2066932  09:36  
 70527 Bakken Eli Rolstad        Eiker ol                     NOR            338679   09:37  
 70560 Gale Jen                  Derwent Valley Orienteers    GBR            8263494  09:38  
 70615 Kubikova Kveta            OK Lokomotiva Pardubice      CZE            8471811  09:39  
 70529 Beilmann Mare             OK LUS                       EST            1602044  09:40  
 70616 Kumlin Lisa               Vaxjo OK                     SWE            15924    09:41  
 70522 Ahonen Ulla               Hameenlinnan Suunnistajat    FIN            1424741  09:42  
 70709 Virkepuu Juta             Harju KEK RSK                EST            305303   09:43  
 70565 Gutina Aleksandra         Rus veteran                  RUS            2083722  09:44  
 70680 Sikorova Marie            TJ Banik Ostrava OKD         CZE            2092387  09:45  
 70521 Aho Leena                 Maarian Mahti                FIN            7207753  09:46  
 70714 Waser Renate              OLK Rafzerfeld               SUI            7207905  09:47  
 70544 Creutzer Blomgren Karin   OK Tyr                       SWE            260611   09:48  
 70620 Laakso Lahteenmaki Mirja  Hameenlinnan Tarmo           FIN            8303063  09:49  
 70580 Horbunova Tetiana         O Club                       UKR            1300165  09:50  
 70706 Vigander Kristin          Fossum IF                    NOR            341331   09:51  
 70701 Unno Tomiko               Kawagoe OLC                  JPN            1304232  09:52  
 70649 Oba Setsuko               Sans Souci                   JPN            8658651  09:53  
 70554 Faerden Anne Marit        Kolbotn  Skimt OL            NOR            334018   09:54  
 70536 Borjeson Barbro           OK Skogshjortarna            SWE            19601    09:55  
 70704 Venalainen Kaija          Valkeakosken Haka            FIN            729966   09:56  
 70559 Furuholt Anne             OL Trollelg                  NOR            334046   09:57  
 70697 Tisell Birgit             IK Stern                     SWE            14570    09:58  
 70622 Langseth Gerd             Larvik OK                    NOR            7210089  09:59  
 70686 Stenseth Anne             Byasen IL                    NOR            334059   10:00  
 70634 Makarevich Lidia          Eridan                       BLR            440326   10:01  
 70699 Totland Audny Olaug       Fana IL                      NOR            1010175  10:02  
 70584 Imai Sakae                Wanderers                    JPN            1396103  10:03  
 70657 Olsson May Sofie          Forserums SOK                SWE            29816    10:04  
 70682 Skaisgiryte Ona           OK Labirintas                LTU            303254   10:05  
 70608 Kivila Kaie               OK Ilves                     EST            1398559  10:06  
 70526 Bakke Kirsten             Gjoe Vard OL                 NOR            246831   10:07  
 70715 Westman Christina         Hudiksvalls OK               SWE            1418142  10:08  
 70577 Hole Astri                Bergens TF                   NOR            789002   10:09  
 70613 Kotlova Liudmyla          Driada                       UKR            1300721  10:10  
 70579 Horackova Stanislava      Slavia Liberec orienteering  CZE            2080918  10:11  
 70694 Tatiana Markova           Moscow                       RUS            238476   10:12  
 70618 Kutackova Stanislava      OOB TJ Lokomotiva Trutnov    CZE            2058517  10:13  
 70609 Klang Birgitta            Langhundra IF                SWE            2062149  10:14  
 70679 Seppala Eila              Ylistaron KilpaVeljet        FIN            338647   10:15  
 70652 Ojala Leena               Turengin Sarastus            FIN            7141425  10:16  
 70556 Feiring Liv               Hamar OK                     NOR            7002110  10:17  
 70594 Kalcich Licia             Polisportiva Besanese Asd    ITA            210463   10:18  
 70695 Thisted Ellen             Soelleroed OK                DEN            250021   10:19  
 70672 Rohi Reet                 OK Okas                      EST            305013   10:20  
 70530 Bergt Irmela              TSV Fischerhude              GER            2035205  10:21  

W70C
1450m 9CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 70692 Svensson Gullevi          Ronneby OK                   SWE   non rank 1213148  11:21  
 70574 Hautala Tuula             ONMKY                        FIN   non rank 8201924  11:22  
 70564 Graff Iversen Sidsel      Fossum IF                    NOR   non rank 334087   11:23  
 70600 Karset Anne Berit K       Steinkjer OK                 NOR   non rank 1393004  11:24  
 70617 Kurppa Pirjo              Maarian Mahti                FIN   non rank 7202360  11:25  
 70690 Sundberg Liisa            Lynx                         FIN   non rank 1304081  11:26  
 70587 Joergensen Lilian Hegnet  Aalborg OK                   DEN   non rank 405441   11:27  
 70542 Chernisheva Vaira         Ziemelkurzeme OK             LAT   non rank 2008883  11:28  
 70576 Hodnekvam Kjellaug        Bergens TF                   NOR   non rank 334032   11:29  
 70638 Mantytorma Eila           Hameenlinnan Tarmo           FIN   non rank 2037361  11:30  
 70581 Horvati Ildiko Rozalia    Tyrving IL                   NOR   non rank 411978   11:31  
 70568 Halck Inger               Maaren OK                    NOR   non rank 1424743  11:32  
 70543 Cooper Monika             South Yorkshire Orienteers   GBR   non rank 15139    11:33  
 70614 Kristoffersen Inge Krogh  Ballerup OK                  DEN   non rank 440894   11:34  
 70642 Muller Gianini Ruth       Swiss O Tours                SUI   non rank 8653037  11:35  
 70674 Rosen Elisabeth           Goteborg Majorna OK          SWE   non rank 14043    11:36  
 70689 Strande Kari              Ringerike OL                 NOR   non rank 1931313  11:37  
 70533 Bjorseth Karen Merete     Bodo og omegn IF Orientering NOR   non rank 48185    11:38  
 70602 Kavecka Sona              Hana Orienteering            SVK   non rank 1407848  11:39  
 70683 Skare Ingunn              Bergens TF                   NOR            8650178  11:40  
 70681 Sjolie Vera T             Kolbotn og Skimt             NOR            2120799  11:41  
 70597 Kanerva Marja             Rasti Jyry                   FIN            8650256  11:42  
 70669 Radzivil Kateryna         Rus veteran                  RUS            7207754  11:43  
 70524 Asplund Pyttan            OK Sodertorn                 SWE            42445    11:44  
 70659 Ovsiannikova Liudmila     Saint Petersburg Granit      RUS            1005448  11:45  
 70631 Loika Zinaida             Lytkarino                    RUS            238332   11:46  
 70665 Piskareva Valentina       Rus veteran                  RUS            2300080  11:47  
 70646 Nydahl Eivor              Stigmannen Karlshamns OK     SWE            7480528  11:48  
 70643 Nataas Kari               Bergens TF                   NOR            334048   11:49  
 70547 Eggen Kirsten Lovise      Fana IL                      NOR            334044   11:50  

W75A
1500m 11CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 75527 Asplund Gertrud           Vasteras SOK                 SWE            9400813  10:20  
 75630 Seliakhina Valentina      Ural RUS                     RUS            8085000  10:21  
 75646 Tjernberg Solveig         Sodertalje IF                SWE            431083   10:22  
 75614 Ovreas Hjordis            Botne SK                     NOR            7030444  10:23  
 75537 Bjordal Inger Lise        Oppsal Orientering           NOR            7816628  10:24  
 75591 Liepa Maira               Individual                   LAT            2049500  10:25  
 75592 Lindeman Gunnel           Helsingin Suunnistajat       FIN            7202702  10:26  
 75556 Gunnarsson Kerstin        Nassjo OK                    SWE            29382    10:27  
 75547 Dalva Synnove             Boe OL                       NOR            7430124  10:28  
 75566 Hoeoek Ulla               OK Klyftamo                  SWE            19267    10:29  
 75651 Vilppola Anneli           Iisu                         FIN            2056219  10:30  
 75597 Lome Hagman Ingrid        Kolbotn og Skimt             NOR            42598    10:31  
 75649 Vanaveski Ilona           OK Ilves                     EST            1398311  10:32  
 75648 Tulokas Tuula             Suomusjarven Sisu            FIN            2058078  10:33  
 75584 Kjellman Eva              Vandrarringen                SWE            9441211  10:34  
 75534 Bicknell Sue              Octavian Droobers            GBR            8201989  10:35  
 75545 Cser Krisztina            TabaniSpa                    HUN            8421003  10:36  
 75594 Lindman Carina            Finspangs SOK                SWE            7082642  10:37  
 75575 Johansson Sonia           Kvarnsvedens GoIF OK         SWE            263711   10:38  
 75524 Ammann Maria              ULUS REISEWELT               SUI            8303541  10:39  
 75528 Balck Gunnel              IFK Lidingo SOK              SWE            8636977  10:40  
 75570 Jacobsson Caje            IF Thor                      SWE            27601    10:41  
 75565 Hermansson Ingrid         IK Ymer                      SWE            9431010  10:42  
 75653 Voudinmaki Kaarina        Mullsjo SOK                  SWE            7206830  10:43  
 75568 Ivehag Berith             Frammestads IK               SWE            37365    10:44  
 75540 Bratland Turid            Fossum IF                    NOR            223674   10:45  
 75627 Rogstad Astri             Fossum IF                    NOR            1304054  10:46  
 75585 Klovning Eli Jorid        Porsgrunn OL                 NOR            1397062  10:47  
 75526 Appelgren Bibbi           Mariestads FK                SWE            30333    10:48  
 75529 Baldwin Jean              Goldseekers Orienteers       AUS            9200643  10:49  
 75639 Svendsen Torill           Frosta OK                    SWE            25270    10:50  
 75642 Tahvanainen Pirkko        Hollolan Urheilijat 46       FIN            1201065  10:51  
 75581 Ketola Paula              Loimaan Jankko               FIN            690009   10:52  
 75609 Oefsthus Anne Lise        Asker Skiklubb               NOR            889144   10:53  
 75546 Dahlen Elin               Ringerike OL                 NOR            7211417  10:54  
 75655 Wikingsson Inga Lill      Stigmannen Karlshamns OK     SWE            344432   10:55  
 75571 Jensen Anncharlotte       Hassleholms OK               SWE            1662900  10:56  
 75548 Ernvid Kerstin            Ulricehamns OK               SWE            30100    10:57  
 75559 Haraldsson Margareta      Sigtuna OK                   SWE            11853    10:58  
 75612 Oqvist Elisabet           Fredrikshofs IF Skid and OK  SWE            30072    10:59  
 75554 Granholm Lotta            Linkopings OK                SWE            8161681  11:00  
 75583 Kjellberg Mariann         Bredareds IF                 SWE            1040141  11:01  
 75604 Neregaard Aase            Tisvilde Hegn OK             DEN            202018   11:02  
 75578 Karlsson Birgitta         OK Orinto                    SWE            19116    11:03  
 75613 Ovesen Thorunn            Lardal OL                    NOR            1041944  11:04  
 75623 Rangert Britt             IK Ymer                      SWE            9434343  11:05  
 75572 Jensen Lisbeth            Individual                   DEN            302175   11:06  
 75624 Rhodes Ruth               Southdowns Orienteers        GBR            8087000  11:07  
 75590 Lemnitzer Erika           Kaulsdorfer OLV              GER            7204585  11:08  
 75643 Tanska Eeva               Espoon Suunta                FIN            8201947  11:09  
 75557 Hankovska Jana            SK Praga Praha               CZE            8200025  11:10  
 75593 Lindhe Ulla               IK Stern                     SWE            7201252  11:11  
 75605 Nilsen Anne Britt         Kjelsaas IL                  NOR            9800808  11:12  
 75621 Pyrah Eleanor             Edinburgh Southern Orienteer GBR            8630897  11:13  
 75538 Bolsteina Mara            Alnis OK                     LAT            8180111  11:14  
 75600 Michel Birgitt            TV Jahn Wolfsburg            GER            6384     11:15  
 75640 Svensson Gunnel           IK Ymer                      SWE   10       8430510  11:16  
 75602 Muikku Rauni              NAVI                         FIN   9        500615   11:17  
 75615 Paatero Leena             Espoon Suunta                FIN   8        8201948  11:18  
 75601 Mozelius Ingmarie         Stora Tuna OK                SWE   7        263335   11:19  
 75530 Berge Katharina Mo        Freidig                      NOR   6        1396124  11:20  
 75579 Karvinen Tuulikki         Helsingin Suunnistajat       FIN   5        1944902  11:21  
 75589 Leandersson Lena          Alvdalens IF OK              SWE   4        714542   11:22  
 75544 Crawford Sharon           Rocky Mountain Orienteering  USA   3        8092444  11:23  
 75611 Olsson Birgitta           Ronneby OK                   SWE   2        611004   11:24  
 75586 Kvaal Torid               Freidig                      NOR   1        8004322  11:25  

W75B
1240m 7CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 75610 Olsen Asbjorg E           Individual                   NOR   non rank 334138   10:01  
 75550 Frolund Siv               Haninge SOK                  SWE   non rank 30843    10:02  
 75628 Roos Yvonne               Attunda OK                   SWE   non rank 347191   10:03  
 75563 Helgeland Reinhold Henny  Drangedal OL                 NOR   non rank 1009821  10:04  
 75638 Svagzdiene Regina         OK Kopa                      LTU   non rank 998981   10:05  
 75539 Bonek Annaliese           Naturfreunde Wien            AUT   non rank 1710202  10:06  
 75595 Lindunger Berit           Haninge SOK                  SWE   non rank 661212   10:07  
 75654 Vuorela Riitta            Espoon Akilles               FIN            335870   10:08  
 75641 Swainson Anne Grete       Tisvilde Hegn OK             DEN            8201927  10:09  
 75531 Berglund Gerd             Hogakers OK                  SWE            403480   10:10  
 75567 Ilves Viivi               RSK Johvikas                 EST            305256   10:11  
 75523 Alsen Brigitte            OK Roxen                     SWE            710129   10:12  
 75555 Gronblad Gunilla          Harlovs IF                   SWE            445397   10:13  
 75616 Parkhacheva Nadezhda      Saint Petersburg Granit      RUS            1009438  10:14  
 75574 Joergensen Jytte Eltang   FSK Orientering              DEN            351369   10:15  
 75536 Bjarud Irma               Vasterbergslagens OL         SWE            262602   10:16  
 75607 Nord Ethel                Lindebygdens OK              SWE            25021    10:17  
 75603 Nael Ilmi                 OK West                      EST            2105171  10:18  
 75522 Aint Ilme                 OK Orion                     EST            2076494  10:19  
 75617 Persson Britten           Finspangs SOK                SWE            7003123  10:20  
 75577 Karlsson Birgit           Mariestads FK                SWE            15038    10:21  
 75625 Rodnyanskaya Nina         Krasnogorsk                  RUS            1004313  10:22  
 75652 Von Heijne Eva            Sigtuna OK                   SWE            12315    10:23  
 75619 Pogorletskaya Larisa      Individual                   MDA            1302750  10:24  
 75576 Karciauskiene Jadvyga     OK Takas                     LTU            303428   10:25  
 75618 Petersson Elvy            Sundsvalls OK                SWE            15486    10:26  
 75582 Kirkhorn Aud              Maaren OK                    NOR            1424745  10:27  
 75622 Raadal Else Lerche        Fana IL                      NOR            640145   10:28  
 75598 Lund Aud Bodil            OL Trollelg                  NOR            7211254  10:29  
 75562 Haslinger Elsbeth         ULUS REISEWELT               SUI            8642141  10:30  
 75533 Bergstrand Eva            Varend GN                    SWE            10316    10:31  
 75560 Hart Pat                  Sarum                        GBR            8065176  10:32  
 75588 Labutina Ludmila          Bilder                       RUS            8638320  10:33  
 75633 Sonsterod Ulla            SOK68                        SWE            209910   10:34  
 75644 Terao Michiko             Yokohama OLC                 JPN            338606   10:35  
 75552 Golden Aase Tove          Maaren OK                    NOR            7202580  10:36  
 75632 Solberg Inger Lise        Boe OL                       NOR            7000157  10:37  
 75635 Spetz Kerstin             Ulricehamns OK               SWE            219944   10:38  
 75645 Timner Lena               Umea OK                      SWE            9441128  10:39  
 75580 Kato Reiko                Irumashi OLC                 JPN            1396151  10:40  
 75637 Sumina Nina               Saint Petersburg Granit      RUS            250822   10:41  
 75541 Cardell Helene            Timra SOK                    SWE            306090   10:42  
 75620 Porteous Liz              Vasteras SOK                 SWE            9430116  10:43  
 75532 Bergqvist Ulla            Stigmannen Karlshamns OK     SWE            11835    10:44  
 75521 Ahlstrom Ann Catrine      Hjobygdens OK                SWE            10266    10:45  
 75561 Harwell Lilian            Eslovs FK                    SWE            19076    10:46  
 75535 Birgersson Ann Marie      Forserums SOK                SWE            29812    10:47  
 75553 Goodair Judith            East Pennine Orienteering Cl GBR            8640444  10:48  
 75650 Vikstrom Pia              Taby OK                      SWE            253667   10:49  
 75549 Finnila Seitajoki Ulla    Rasti Jyry                   FIN            302877   10:50  
 75543 Cleary Trina              3Roc                         IRL            8050844  10:51  
 75626 Roehjell Inger Johanne    Byasen IL                    NOR            1304001  10:52  
 75606 Nilsson Ulla              SOK Viljan                   SWE            8250204  10:53  
 75634 Sowood Adrienne           INVOC                        GBR            8657605  10:54  
 75636 Stepanenko Ellaida        O Club                       UKR            1008073  10:55  
 75573 Jensen Inger              FSK Orientering              DEN            8633613  10:56  
 75656 Zmekova Mila              Hana Orienteering            CZE            51550    10:57  
 75596 Lofkvist Margareta        Bjursas OK                   SWE            1411852  10:58  
 75525 Andersson Siv             Kristinehamns OK             SWE            2041743  10:59  
 75629 Searle Dianne             Bendigo Orienteers           AUS            8654975  11:00  
 75587 Kyyronen Paula            Kouvolan Suunnistajat        FIN            354051   11:01  
 75608 Nordberg Anita            OK Klyftamo                  SWE            248521   11:02  
 75647 Tornberg Maimu            Kooperaator                  EST            352353   11:03  

W80A
1410m 9CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 80549 Malmqvist Laila           Vaxjo OK                     SWE            15950    09:28  
 80521 Abram Maie                OK Ilves                     EST            1411940  09:29  
 80561 Sarv Urvi                 OK Orion                     EST            218929   09:30  
 80532 Bylund Vivianne           Rydboholms SK                SWE            2123820  09:31  
 80565 Sjoeberg Asta             Lindebygdens OK              SWE            2065338  09:32  
 80527 Boehlerengen Unni         Maaren OK                    NOR            8663364  09:33  
 80531 Burkhardt Brigitte        Post SV Dresden              GER            2027355  09:34  
 80572 Zhukova Valentina         Rus veteran                  RUS            2056915  09:35  
 80569 Truelsen Kirsten          Ballerup OK                  DEN            1009727  09:36  
 80554 Persson Anne Catrine      Mariestads FK                SWE            15037    09:37  
 80562 Schmiedeberg Brigitte     SV Turbine Neubrandenburg    GER            6035     09:38  
 80533 Daniels Oest Inger        Korsnas IF OK                SWE            38750    09:39  
 80540 Hansson Gun               Ystads OK                    SWE            450325   09:40  
 80522 Andersone Aija            Seniors OK                   LAT            7000195  09:41  
 80530 Bruce Ilze                Saldus OK                    LAT            2015696  09:42  
 80552 Pekkarinen Eila           Keravan Urheilijat           FIN   10       415540   09:43  
 80538 Grosse Ingrid             USV TU Dresden               GER   9        2237     09:44  
 80553 Pelkonen Elli             Keski Karjalan Rasti         FIN   8        4528     09:45  
 80534 Drage Unni                Haugerud IF                  NOR   7        8719019  09:46  
 80528 Borjesson Gunnel          IK Uven                      SWE   6        8652919  09:47  
 80570 Uus Ilse                  OK TON                       EST   5        1405508  09:48  
 80571 Vamnes Inger E            Hamar OK                     NOR   4        9650578  09:49  
 80568 Thunell Birgitta          IFK Lidingo SOK              SWE   3        15121    09:50  
 80558 Raid Maire                SK Saue Tammed               EST   2        681652   09:51  
 80529 Broman Gudrun             Goteborg Majorna OK          SWE   1        8011979  09:52  

W80B
1100m 7CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 80545 Kamlan Pia                Individual                   USA   non rank 432085   10:01  
 80525 Blom Barbro               Frolunda OL                  SWE   non rank 11072    10:02  
 80563 Seip Tirill Liby          OK Skeidi                    NOR   non rank 7201233  10:03  
 80564 Sheloumova Tatiana        Moscow Dinamo                RUS   non rank 1302268  10:04  
 80559 Raunemaa Pirkko           Helsingin Suunnistajat       FIN   non rank 1396105  10:05  
 80566 Sollid Kari               Verdal OK                    NOR   non rank 220202   10:06  
 80543 Jensen Irene              Loup Garou                   CAN   non rank 249680   10:07  
 80535 Gaupp Inge                ULUS REISEWELT               SUI            427207   10:08  
 80541 Hugosson Barbro           Lunds OK                     SWE            10010    10:09  
 80550 Nilsson Edda              STOCKHOLMSPOLISENS IF OF     SWE            449755   10:10  
 80523 Andersson Inga            Eslovs FK                    SWE            19077    10:11  
 80557 Plukse Anda               Mona OK                      LAT            7100496  10:12  
 80537 Gregory Margaret          Manchester and District Orie GBR            1300897  10:13  
 80524 Birkinshaw Sue            Manchester and District Orie GBR            8632171  10:14  
 80546 Kirkkala Aino             Suosmeren Salpa              FIN            8646992  10:15  
 80539 Gubeli Veronika           ULUS REISEWELT               SUI            432663   10:16  
 80548 Kubo Kimiko               Nerima OLC                   JPN            9102206  10:17  
 80560 Roll Ingrid               Fana IL                      NOR            334136   10:18  
 80556 Piskonen Leena            NAVI                         FIN            500611   10:19  
 80536 Granath Gunvor            Nynashamns OK                SWE            1363962  10:20  
 80551 Pearson Hilary            COTE66                       FRA            7618939  10:21  
 80555 Pettersson Britt          OK Roxen                     SWE            302626   10:22  
 80542 Ishida Miyoko             Aichi OLC                    JPN            1396136  10:23  
 80526 Blomkvist Eva             OK Skogsfalken               SWE            340613   10:24  
 80547 Krylatykh Elena           Moscow Dinamo                RUS            238392   10:25  

W85A
1220m 7CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 85529 Oxburgh Ursula            West Anglian Orienteering Cl GBR   non rank 8001934  09:08  
 85521 Aaleberg Ulla Britt       Attunda OK                   SWE            36732    09:09  
 85528 Nilsson Aasa              VK Uvarna                    SWE   10       306036   09:10  
 85530 Pokh Liliia               OK Motor Sich                UKR   9        1300274  09:11  
 85532 Spangberg Solveig         IFK Lidingo SOK              SWE   8        15119    09:12  
 85527 Mazzarina Raisa           Seniors OK                   LAT   7        230747   09:13  
 85525 Flygar Ebba Lisa          Tullinge SK                  SWE   6        19881    09:14  
 85531 Sovik Guldborg            Il Gneist                    NOR   5        44987    09:15  
 85522 Antonsson Bernice         F K Friskus Varberg          SWE   4        451423   09:16  
 85526 Harzenmoser Verena        ULUS REISEWELT               SUI   3        1392180  09:17  
 85523 Bedwell Eileen            Sugar Loaf OK                GBR   2        33264    09:18  
 85524 Ek Clarie                 OK Pan Kristianstad          SWE   1        520216   09:19  

W90A
1100m 7CP Climb 6m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                         Ctr   NR       ChipNr   StartT 
 90522 Nieminen Sole             Jamsan Retki Veikot          FIN   4        8636159  09:01  
 90523 Nordahl Lena              Orkelljunga FK               SWE   3        8636159* 09:02  
 90521 Hall Ullabritta           Jarla Orientering            SWE   2        41555    09:03  
 90524 Nyman Signe               Uddevalla IS                 SWE   1        26541    09:04  

WMOC 2019, Latvia
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2019 www.tak-soft.com