Forest Qualification
09.07.2019 Bumbukalns ( Coursemaster: Oskars Zernis)
M35-1  M35-2  M40-1  M40-2  M45-1  M45-2  M45-3  M50-1  M50-2  M50-3  M55-1  M55-2  M55-3  M55-4  M60-1  M60-2  M60-3  M60-4  M65-1  M65-2  M65-3  M65-4  M70-1  M70-2  M70-3  M70-4  M70-5  M75-1  M75-2  M75-3  M80-1  M80-2  M85-1  M90-1 
W35-1  W40-1  W45-1  W45-2  W50-1  W50-2  W55-1  W55-2  W55-3  W60-1  W60-2  W60-3  W65-1  W65-2  W65-3  W70-1  W70-2  W70-3  W75-1  W75-2  W80-1  W85-1  W90-1 

M35-1
9730m 25CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Erik Ohlund                 Ulricehamns OK              SWE 00:45.58  00:45.58  
   2. Oystein Kvaal Osterbo       Norwegian Orienteering Fede NOR 00:46.04     +0:06  
   3. Sergey Borovkov             Novorossyisk                RUS 00:47.05     +1:07  
   3. Kristaps Jaudzems           Saldus OK                   LAT 00:47.05     +1:07  
   5. Jorgen Wickholm             OK Trian                    FIN 00:47.21     +1:23  
   6. Andrey Morozov              Sverdlovsk region           RUS 00:47.33     +1:35  
   7. Serhiy Babych               LeO Team                    UKR 00:49.50     +3:52  
   8. Uldis Klepers               Ziemelkurzeme OK            LAT 00:50.00     +4:02  
   9. Aleksey Lakhmanov           Saint Petersburg            RUS 00:50.27     +4:29  
  10. Sergey Rogalevich           Nemiga Nord                 BLR 00:50.51     +4:53  
  11. Nikolay Panasenko           Individual                  RUS 00:51.12     +5:14  
  12. Svajunas Pajaujis           OC Levuo                    LTU 00:51.46     +5:48  
  13. Mantas Volungevicius        OK Azuolas                  LTU 00:53.43     +7:45  
  14. Atis Krumins                Ozons                       LAT 00:53.54     +7:56  
  15. Maxim Simakov               Omega                       RUS 00:56.28    +10:30  
  16. Piotr Kukhto                Baklan                      BLR 00:56.44    +10:46  
  17. Benoit Sol                  AS IGN                      FRA 00:57.49    +11:51  
  18. Dmitry Somov                Black Sea OK                RUS 00:58.28    +12:30  
  19. Anatolii Dunaev             Gymnasion Offenbach         GER 00:58.45    +12:47  
  20. Mantas Drulia               Medeina OK                  LTU 00:59.44    +13:46  
  21. Manuel Diaz Gonzalez        ORIENTIJOTE                 ESP 00:59.59    +14:01  
  22. Robert Ashton               BAOC                        GBR 01:00.03    +14:05  
  23. Vitaly Pavlenko             Sever                       UKR 01:01.14    +15:16  
  24. Mikko Kainu                 Vetelin Urheilijat          FIN 01:01.19    +15:21  
  25. Mikhail Ippolitov           Individual                  RUS 01:01.40    +15:42  
  26. Denis Voitov                SmolOrient                  RUS 01:01.42    +15:44  
  27. Kaspars Vitols              SPAMMA OK                   LAT 01:02.22    +16:24  
  28. Normunds Leina              Ozons                       LAT 01:02.36    +16:38  
  29. Paulo Franco                COC Clube de Orientacao do  POR 01:03.14    +17:16  
  30. Sergei Morozov              Rus veteran                 RUS 01:05.52    +19:54  
  31. Tuomas Helin                Rastihaukat                 FIN 01:06.09    +20:11  
  32. Dima Vorobyov               Kamvol SK                   BLR 01:06.40    +20:42  
  33. Justinas Liubinskas         OK O Klaipeda               LTU 01:11.17    +25:19  
  34. Andris Mikijanskis          Mezmalas                    LAT 01:12.08    +26:10  
  35. Julius Hakkarainen          MS Parma                    FIN 01:15.40    +29:42  
  36. Aliaksandr Vinenka          Kronan                      BLR 01:15.59    +30:01  
  36. Alex Rogovsky               Praleska                    BLR 01:15.59    +30:01  
  38. Magi Llaveria Grau          Club Montsant               ESP 01:17.55    +31:57  
  39. Jan Hrouza                  KOS TJ Lokomotiva Krnov     CZE 01:18.24    +32:26  
  40. Tomas Grabauskas            Rudamina OK                 LTU 01:19.14    +33:16  
  41. Dzmitry Davidovich          BSU                         BLR 01:19.48    +33:50  
  42. Grzegorz Loniewski          KU AZS WAT Warszawa         POL 01:26.31    +40:33  
  43. Giedrius Lenkauskas         Individual                  LTU 01:27.10    +41:12  
  44. Tero Maki                   Turun Metsankavijat         FIN 01:33.06    +47:08  
  45. Kwok Wai Choy               Hong Kong Orienteering Club HKG 01:34.01    +48:03  
  46. George Neagu                ACS Sanatatea Ploiesti      ROU 02:03.56    +77:58  
      Viktor Sundstroem           Bredareds IF                SWE MP                  
      Ville Forsstrom             OK RASEBORG                 FIN MP                  
      Matti Stoor                 Kokkolan Suunnistajat       FIN MP                  
      Juho Pietilanaho            Hiidenkiertajat             FIN MP                  
      Uwe Kelhar                  SU Schoeckl Orienteering    AUT OT                  
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Grant Clarke                ORIENTACTION                CYP DNS                 
      Dmitry Krapivko             Kamvol SK                   BLR DNS                 
      Andrejus Jemeljanenko       OK Takas                    LTU DNS                 
M35-2
9700m 25CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Siarhei Salodkin            Nemiga Nord                 BLR 00:46.17  00:46.17  
   2. Henrikas Pauzas             OK Dainava                  LTU 00:46.32     +0:15  
   3. Dmitry Mikhalkin            Eridan                      BLR 00:47.06     +0:49  
   4. Vladyslav Laskarzhevsky     Nash Klub                   UKR 00:47.07     +0:50  
   5. Juha-Matti Huhtanen         Lynx                        FIN 00:48.29     +2:12  
   6. Aleksandr Shavkunov         Sverdlovsk region           RUS 00:49.00     +2:43  
   7. Pavel Krasko                Kamvol SK                   BLR 00:50.01     +3:44  
   8. Raul Ferra                  Koovee                      ESP 00:50.48     +4:31  
   9. Dariusz Sokalski            KU AZS WAT Warszawa         POL 00:50.50     +4:33  
  10. Maris Freimanis             Silva                       LAT 00:52.22     +6:05  
  11. Evgeniy Ivanov              Gulfstream                  RUS 00:53.50     +7:33  
  12. Mika Rautanen               Tuupovaaran Sepot           FIN 00:54.15     +7:58  
  13. Agnius Ciapas               OK Arboro                   LTU 00:54.16     +7:59  
  14. Zhukov Andrei               Yaroslavl                   RUS 00:54.39     +8:22  
  15. Victor Milovanov            Kentavr Penza               RUS 00:54.47     +8:30  
  16. Maris Stucis                Teku Taku                   LAT 00:54.58     +8:41  
  17. Igor Obernikhin             Belarus Orienteering Federa BLR 00:55.17     +9:00  
  18. Uldis Zimants               Ozons                       LAT 00:55.31     +9:14  
  19. Salvis Dagis                Alnis OK                    LAT 00:55.40     +9:23  
  20. Jiri Otrusina               Hana Orienteering           CZE 00:55.47     +9:30  
  21. Tom Cochrane                HH                          GBR 00:56.18    +10:01  
  22. Andrius Laukaitis           Medeina OK                  LTU 00:57.43    +11:26  
  23. Jaroslav Tomes              Oddil OB Kotlarka           CZE 00:57.44    +11:27  
  24. Matthias Schwartz           Berliner Turnerschaft       GER 00:57.53    +11:36  
  25. Aleksej Vorobjov            Kronan                      BLR 00:58.42    +12:25  
  26. Arturas Liubartas           OK Perkunas                 LTU 00:58.48    +12:31  
  27. Gatis Grinbergs             Saldus OK                   LAT 00:59.33    +13:16  
  28. Sergei Malin                Saint Petersburg            RUS 01:01.33    +15:16  
  29. Andreas Loefroos            OK RASEBORG                 FIN 01:02.20    +16:03  
  30. Marius Astrauskas           OSK Sakas                   LTU 01:03.09    +16:52  
  31. Pavel Strokin               PovSport                    RUS 01:03.57    +17:40  
  32. Lauri Lindberg              Finnish Orienteering Federa FIN 01:04.04    +17:47  
  33. Aleksei Stakhanov           Rus veteran                 RUS 01:04.23    +18:06  
  34. David Andre                 Goteborg Majorna OK         SWE 01:04.36    +18:19  
  35. Sergey Kuntsevich           OC Silwan Liuks             BLR 01:04.49    +18:32  
  36. Ralph Koerner               OLV Landshut                GER 01:05.10    +18:53  
  37. Carl Forsstrom              OK RASEBORG                 FIN 01:05.51    +19:34  
  38. Raitis Birznieks            Individual                  LAT 01:06.50    +20:33  
  39. Sergii Raevskiy             Sever                       UKR 01:06.57    +20:40  
  40. Mikk Podra                  RSK Johvikas                EST 01:07.48    +21:31  
  41. Alex Minakov                O Club Moscow               RUS 01:08.31    +22:14  
  42. Sergei Fedorov              Delaware Valley Orienteerin USA 01:10.18    +24:01  
  43. Morten Tangen Fredh         OK Moss                     NOR 01:12.06    +25:49  
  44. Robert Amper                Individual                  FIN 01:12.19    +26:02  
  45. Goncalo Mota                Clube TAP                   POR 01:19.22    +33:05  
  46. Przemyslaw Patejko          KS Spojnia Warszawa         POL 01:19.34    +33:17  
  47. Aleksandr Kozlov            ISR OC Galilee              ISR 01:21.44    +35:27  
  48. Timo Mouhu                  Rastihaukat                 FIN 01:40.29    +54:12  
  49. Christopher Immervoll       SU Schoeckl Orienteering    AUT 02:38.40   +112:23  
      Villeveikko Nurminen        Suosmeren Salpa             FIN DNF                 
      Donatas Tumaitis            OC Levuo                    LTU MP                  
      Arturs Graube               Ozons                       LAT MP                  
      Petar Delic                 OK Maksimir                 CRO MP                  
      Anton Vernichesko           Individual                  RUS DNS                 
      Ondrej Pijak                KOBRA Bratislava            SVK DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
M40-1
9000m 21CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Petteri Muukkonen           OK Trian                    FIN 00:44.01  00:44.01  
   2. Viacheslav Zhuravlev        Nemiga Nord                 BLR 00:45.06     +1:05  
   3. Marian Davidik              Kobra Bratislava            SVK 00:45.22     +1:21  
   4. Toms Veits                  Purva Bridejs               LAT 00:45.24     +1:23  
   5. Vytautas Grasys             OK Perkunas                 LTU 00:48.01     +4:00  
   6. Mads K Larsen               FIF Hilleroed Orientering   DEN 00:48.44     +4:43  
   7. Mindaugas Kvedaravicius     OK Levuo                    LTU 00:49.17     +5:16  
   8. Michel Bastin               ARDOC                       BEL 00:49.45     +5:44  
   9. Aidas Katarskis             IGTISA                      LTU 00:51.16     +7:15  
  10. Tapio Pera                  Rajamaen Rykmentti          FIN 00:52.32     +8:31  
  11. Aidas Barkauskas            OK Azuolas                  LTU 00:52.38     +8:37  
  12. Rimvydas Arlauskas          OSK Silas                   LTU 00:53.16     +9:15  
  13. Tuomas Johansson            Helsingin Suunnistajat      FIN 00:53.30     +9:29  
  14. Juhani Lehtinen             Kauhajoen Karhu             FIN 00:53.45     +9:44  
  15. Aleksandr Larichev          Kineshma                    RUS 00:54.22    +10:21  
  16. Tom Quayle                  OK Nolaskogsarna            SWE 00:55.22    +11:21  
  17. Marcis Gedins               Auseklis IK                 LAT 00:56.03    +12:02  
  18. Dmitry Safonov              O MuseTeam                  RUS 00:56.32    +12:31  
  19. Girts Pakalns               Individuali                 LAT 00:56.39    +12:38  
  20. Lauri Beilmann              SK Saue Tammed              EST 00:57.14    +13:13  
  21. Oeyvind Steinbekken         Odal ol                     NOR 00:59.10    +15:09  
  22. Tarmo Kuub                  LSF Pronoking Team          EST 00:59.21    +15:20  
  23. Meelis Malter               Harju KEK RSK               EST 01:00.27    +16:26  
  24. Rogovskii Evgenii           Yaroslavl                   RUS 01:01.09    +17:08  
  25. Mikishanov Aleksey          SmolOrient                  RUS 01:01.10    +17:09  
  26. Miroslav Pilat              KOB Kladno                  CZE 01:03.21    +19:20  
  27. Ansis Actins                3A                          LAT 01:04.34    +20:33  
  28. Sergey Papazov              Yaroslavl                   RUS 01:07.10    +23:09  
  29. Juha Taini                  Jamsan Retki Veikot         FIN 01:07.42    +23:41  
  30. Maris Zeiluks               Azimuts OK                  LAT 01:07.44    +23:43  
  31. Kiyoshi Kogure              ES Kanto Club               JPN 01:08.22    +24:21  
  32. Lauri Tapola                Finnish Orienteering Federa FIN 01:08.43    +24:42  
  33. David Veleda Diaz           COCatalunya                 ESP 01:10.37    +26:36  
  34. Edward Larsson              IFK Mora OK                 SWE 01:11.15    +27:14  
  35. Janis Brokers               Umea OK                     LAT 01:11.19    +27:18  
  36. Aleksandr Lopatin           Aralia                      RUS 01:11.28    +27:27  
  37. Linas Ramanauskas           Medeina OK                  LTU 01:12.29    +28:28  
  38. Philipp Haider              WAT                         AUT 01:12.36    +28:35  
  39. Alexey Borevich             Belie Nochi                 RUS 01:13.35    +29:34  
  40. Jan Erik Fredriksson        Salon Viesti                FIN 01:17.13    +33:12  
  41. Per Wall                    OK Sodertorn                SWE 01:21.34    +37:33  
  42. Aivar Tihane                No club membership          EST 01:25.05    +41:04  
  43. Eric Alexandre              AC BEAUCHAMP                FRA 01:25.49    +41:48  
  44. Javier Serrano Molinero     Escondite Nature Sport M    ESP 01:38.14    +54:13  
  45. Ivo Miller                  Kooperaator                 EST 01:58.16    +74:15  
  46. Ilya Samoshin               Nizhni Novgorod SDYUSHOR12  RUS 02:04.44    +80:43  
  47. Erik Kjellgren              Norrkoping AIS              SWE 02:07.30    +83:29  
      Siarhei Zakharchuk          Individual                  BLR DNS                 
      Leonid Panteleev            Individual                  RUS DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
M40-2
9250m 21CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Tomas Kuzminskis            OK Azuolas                  LTU 00:44.08  00:44.08  
   2. Janis Krumins               Briksnis SK                 LAT 00:44.31     +0:23  
   3. Petri Paukkunen             MS Parma                    FIN 00:47.00     +2:52  
   4. Michael Soerensen           OK Oest Birkeroed           DEN 00:47.50     +3:42  
   5. Pauls Platais               Ozons                       LAT 00:49.13     +5:05  
   6. Algirdas Kaupinis           OK Dainava                  LTU 00:51.01     +6:53  
   7. Sergey Belov                Northern Wind               RUS 00:51.05     +6:57  
   8. Claus Bobach                Aalborg OK                  DEN 00:51.11     +7:03  
   9. Johan Bernhard              Snattringe SK               SWE 00:51.20     +7:12  
  10. Grigorii Etenko             Fryazino                    RUS 00:51.25     +7:17  
  11. Solovev Aleksandr           Yaroslavl                   RUS 00:51.36     +7:28  
  12. Jevgenijs Bondins           Auseklis IK                 LAT 00:51.45     +7:37  
  13. Viktors Mateics             Saldus OK                   LAT 00:52.01     +7:53  
  14. Pontus Funke                Leksands OK                 SWE 00:52.32     +8:24  
  15. Oleg Linkevich              Individual                  RUS 00:52.36     +8:28  
  16. Mindaugas Paukste           OK Levuo                    LTU 00:53.25     +9:17  
  17. Dmitry Parkhut              Yaroslavl                   RUS 00:54.12    +10:04  
  18. Melker Pettersson           OK Renen                    SWE 00:54.28    +10:20  
  19. Tomas Boguzinskas           Medeina OK                  LTU 00:55.44    +11:36  
  20. Anatoliy Tomarovskiy        Belgorodskaja obl           RUS 00:56.26    +12:18  
  21. Peter Balabanov             Kamvol SK                   BLR 00:56.45    +12:37  
  22. Markus Salo                 Punkalaitumen Kunto         FIN 00:57.12    +13:04  
  23. Martin Gantenbein           OLG Rymenzburg              SUI 00:58.21    +14:13  
  24. Valeriy Pautov              Legenda                     RUS 01:00.01    +15:53  
  25. Markus Kainu                Vetelin Urheilijat          FIN 01:00.53    +16:45  
  26. Tuomas Hakkarainen          Espoon Akilles              FIN 01:01.44    +17:36  
  27. Kristoffer Jacobsen         Tyrving IL                  NOR 01:02.06    +17:58  
  28. Toomas Tammer               Individual                  EST 01:03.41    +19:33  
  29. Maris Cirulis               Auseklis IK                 LAT 01:09.12    +25:04  
  30. Tadas Kireilis              OK Takas                    LTU 01:09.26    +25:18  
  31. Alexandr Markov             Vologda                     RUS 01:09.28    +25:20  
  32. Tommi Manninen              Kuusankosken Urheiluseura   FIN 01:10.22    +26:14  
  33. Antonio Carlos Silva        CORDF                       BRA 01:16.10    +32:02  
  34. Jesus Hervas                CDCEBE                      ESP 01:19.51    +35:43  
  35. Lauri Tarlap                LSF Pronoking Team          EST 01:20.20    +36:12  
  36. Dmitrii Degtiarev           Rus veteran                 RUS 01:20.54    +36:46  
  37. Mareks Kilups               Ziemelkurzeme OK            LAT 01:29.03    +44:55  
  38. Siarhei Melnik              Orion                       BLR 01:30.04    +45:56  
  39. Teemu Matilainen            Rastihaukat                 FIN 01:30.36    +46:28  
  40. Juha Vallittu               Jamsan Retki Veikot         FIN 01:31.11    +47:03  
  41. Pedro Gonzalez Sanchez      Escondite Nature Sport M    ESP 01:37.32    +53:24  
  42. Mart Sooberg                OK TON                      EST 01:42.13    +58:05  
  43. David Engstedt              OK Linne                    SWE 01:48.04    +63:56  
  44. Chung Yin Dickson Tam       Youth Advance Orienteering  HKG 01:48.08    +64:00  
  45. Andrius Grigusevicius       Rudamina OK                 LTU 01:57.33    +73:25  
  46. Leopold Kuehschelm          Berliner Turnerschaft       AUT 02:34.16   +110:08  
      Sergii Voitsekhovskyi       Sever                       UKR MP                  
      Ragnar Ilp                  No club membership          EST DNS                 
      Petteri Suominen            HELSINGIN POLIISIVOIMAILIJA FIN DNS                 
      Erik Kjellgren              Norrkoping AIS              SWE DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
M45-1
8050m 19CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Janis Ozolins               Burkanciems OK              LAT 00:38.54  00:38.54  
   2. Radim Ondracek              VSTJ Ekonom Praha           CZE 00:40.38     +1:44  
   3. Mati Tiit                   Ilves OK                    EST 00:41.47     +2:53  
   4. Petri Noponen               Anttolan Urheilijat         FIN 00:43.13     +4:19  
   5. Kaspars Cerjaks             Kapa OK                     LAT 00:43.26     +4:32  
   6. Ilmars Davidsons            Purva Bridejs               LAT 00:43.46     +4:52  
   7. Martins Godins              Azimuts OK                  LAT 00:44.02     +5:08  
   8. Andrius Valatka             OSK Šilas                   LTU 00:44.28     +5:34  
   9. Toni Venalainen             Valkeakosken Haka           FIN 00:45.21     +6:27  
  10. Audrius Smilgius            Takas OK                    LTU 00:45.25     +6:31  
  11. Jari Ikaheimonen            Individual                  FIN 00:45.33     +6:39  
  12. Jan Lager                   Halmstad OK                 SWE 00:46.20     +7:26  
  13. Rolandas Griksas            OK Takas                    LTU 00:47.11     +8:17  
  14. Mikael Tjernberg            Tumba Malarhojden OK        SWE 00:47.35     +8:41  
  15. Jevgenijs Petrovs           South London Orienteers     LAT 00:47.38     +8:44  
  16. Dmitri Shved                SRD                         EST 00:48.19     +9:25  
  17. Igor Blachut                Stowarzyszenie Team 360 sto POL 00:48.30     +9:36  
  18. Jonas Eklund                OK Rodhen                   SWE 00:48.47     +9:53  
  19. Guido Lenges                FRSO Belgium                BEL 00:49.34    +10:40  
  20. Mareks Indans               Ogre OK                     LAT 00:50.32    +11:38  
  21. Stepan Liabzin              Krasnoyarsk                 RUS 00:50.59    +12:05  
  22. Uvis Soika                  Ozons                       LAT 00:51.19    +12:25  
  23. Alexey Gorbachev            Ramtruck                    RUS 00:52.32    +13:38  
  24. Valtteri Mulari             Maarian Mahti               FIN 00:53.33    +14:39  
  25. Jani Kiuru                  Raja Karjalan Suunnistajat  FIN 00:54.22    +15:28  
  26. Sergey Bakun                Individual                  RUS 00:55.05    +16:11  
  27. Zdenko Rohac                ATU Kosice                  SVK 00:55.20    +16:26  
  28. Jussi Pekka Hanhela         Rasti Jyry                  FIN 00:55.37    +16:43  
  28. Frank Sickert               SSV Planeta Radebeul        GER 00:55.37    +16:43  
  30. Vadim Stepanov              Moscow region               RUS 00:55.58    +17:04  
  31. Danny Ocallaghan            Austin Orienteering Club    GBR 00:56.21    +17:27  
  32. Jonas Bergenfur             Skattkarrs SOK              SWE 00:57.15    +18:21  
  33. Alexander Vompe             Omega                       RUS 00:57.55    +19:01  
  34. Valeriy Slavinskiy          SATUREAL                    RUS 00:58.37    +19:43  
  35. Erkki Penu                  OK West                     EST 00:59.52    +20:58  
  36. Chernov Nikolai             Ulyanovskaya oblast         RUS 00:59.56    +21:02  
  37. Jiri Datel                  KOB Kladno                  CZE 01:01.03    +22:09  
  38. Yurii Afanasev              Sever                       UKR 01:01.18    +22:24  
  39. Dmitry Ushakov              London Orienteering Klubb   GBR 01:02.08    +23:14  
  40. Ruslan Jurikin              TirasOrient                 MDA 01:02.30    +23:36  
  41. Aleksei Kornilov            SmolOrient                  RUS 01:06.39    +27:45  
  41. Mats Bergenfur              IK Vikings OK               SWE 01:06.39    +27:45  
  43. Darius Jonytis              OK Dainava                  LTU 01:06.52    +27:58  
  44. Javier Liz                  FLUVIAL LUGO                ESP 01:08.56    +30:02  
  45. Sami Kuntola                Laihian Luja                FIN 01:09.32    +30:38  
  46. Juris Vaidakovs             Individual                  LAT 01:09.39    +30:45  
  47. Juha Koskenvuo              Espoon Suunta               FIN 01:13.46    +34:52  
  48. Andrey Egorov               Vsevphoto                   RUS 01:13.56    +35:02  
  49. Tomas Jandera               INSCOM Credit Insurance     CZE 01:15.33    +36:39  
  50. Humberto Esteves            COC Clube de Orientacao do  POR 01:19.45    +40:51  
  51. Kari Elovaara               Suuntavaisto SK             FIN 01:23.13    +44:19  
  52. Vasili Kamisarenka          Eridan                      BLR 01:23.17    +44:23  
  53. Veysel Gurel                Eontours                    TUR 01:25.57    +47:03  
  54. Leonhard Oesch              OLG Bern                    SUI 01:40.01    +61:07  
  55. Silvar Savolainen           No club membership          EST 01:43.31    +64:37  
  56. Thomas Cheng                HKOC                        HKG 01:53.28    +74:34  
      Ivliev Vitaly               Orienta Kuncevo             RUS OT                  
      Alexander Lebedev           Belie Nochi                 RUS DNS                 
      Stephan Puchegger           WAT                         AUT DNS                 
M45-2
7940m 20CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Mantas Rimkus               OK Azuolas                  LTU 00:36.38  00:36.38  
   2. Thomas Greve Jensen         Tisvilde Hegn OK            DEN 00:40.29     +3:51  
   3. Ilya Gusev                  Saint Petersburg            RUS 00:41.36     +4:58  
   4. Fabrice Vannier             Balise77                    FRA 00:42.54     +6:16  
   5. Manu Mutka                  Turun Metsankavijat         FIN 00:44.49     +8:11  
   6. Vesa Klemettinen            Suunta Jyvaskyla            FIN 00:44.56     +8:18  
   7. Tuomas Tala                 Helsingin Suunnistajat      FIN 00:45.27     +8:49  
   8. Kalinin Oleg                Omega                       RUS 00:45.49     +9:11  
   9. Fredrik Nordstroem          OK Algen                    SWE 00:46.13     +9:35  
  10. Yuri Lukashov               Belgorodskaja obl           RUS 00:47.10    +10:32  
  11. Samuel Diaz                 ALABARDA                    ESP 00:47.40    +11:02  
  12. Vitaliy Tetikov             Black Sea OK                RUS 00:48.47    +12:09  
  13. Otars Putralis              Azimuts OK                  LAT 00:48.54    +12:16  
  14. Mika Honkasalo              Pargas IF                   FIN 00:49.01    +12:23  
  15. Roger Goddard               Forth Valley Orienteers     GBR 00:50.08    +13:30  
  16. Robert Fredriksen           Notodden OL                 NOR 00:50.18    +13:40  
  17. Vadim Marchenko             U                           RUS 00:51.12    +14:34  
  18. Dmitry Konanov              LSR Russia                  RUS 00:51.15    +14:37  
  19. Sergei Kuzmenkov            SmolOrient                  RUS 00:52.12    +15:34  
  20. Lars Henriksson             Sundsvalls OK               SWE 00:53.07    +16:29  
  21. Dagnis Dubrovskis           Siguldas Takas              LAT 00:53.31    +16:53  
  22. Mareks Strauss              Individuali                 LAT 00:53.33    +16:55  
  23. Laimis Drazdauskas          OK Levuo                    LTU 00:54.09    +17:31  
  24. Robertas Mikalauskas        OK Levuo                    LTU 00:54.18    +17:40  
  25. Sander Blehner              OK West                     EST 00:55.50    +19:12  
  26. Marcin Krasuski             OK Sport                    POL 00:55.52    +19:14  
  27. Andrei Rabtsau              OC Silwan Liuks             BLR 00:56.05    +19:27  
  28. Mirko Hoppe                 USV Jena                    GER 00:56.51    +20:13  
  29. Alexander Srb               WAT                         AUT 00:56.52    +20:14  
  30. Remo Madella                ASD Polisportiva Punto Nord ITA 00:56.55    +20:17  
  31. Alberts Lacis               Purva Bridejs               LAT 00:57.08    +20:30  
  32. Stefan Tisell               IK Stern                    SWE 00:57.42    +21:04  
  33. Vladislav Pahhomenkov       SRD                         EST 00:58.24    +21:46  
  34. Vasyl Tkachenko             O Club                      UKR 00:58.55    +22:17  
  35. Vladimir Perevozniy         Novorossyisk                RUS 00:59.16    +22:38  
  36. Arturs Grinbergs            Ozons                       LAT 01:00.20    +23:42  
  37. Hakan Andersson             Halmstad OK                 SWE 01:00.47    +24:09  
  38. Pavel Galusha               Ramenskoye                  RUS 01:02.20    +25:42  
  39. Reinis Nimanis              Ogre OK                     LAT 01:03.22    +26:44  
  40. Vilnis Gailis               Burkanciems OK              LAT 01:07.22    +30:44  
  41. Sergey Sorokin              Kedr                        RUS 01:07.23    +30:45  
  42. Petr Semelik                KOB Kladno                  CZE 01:08.54    +32:16  
  43. Martin Velgos               ATU Kosice                  SVK 01:09.17    +32:39  
  44. Radek Bednarik              TJ Slovan Luhacovice        CZE 01:13.25    +36:47  
  45. Joni Virtanen               Espoon Suunta               FIN 01:14.30    +37:52  
  46. Nikolay Khramov             VelNovgorod                 RUS 01:15.11    +38:33  
  47. Rait Lille                  Harju KEK RSK               EST 01:18.26    +41:48  
  48. Marko Lassila               Lammin Sakia                FIN 01:19.01    +42:23  
  49. Matthias Kalle Dalheimer    IK Vikings OK               GER 01:24.12    +47:34  
  50. Mikael Roohs                Skattkarrs SOK              SWE 01:26.56    +50:18  
  51. Peter Borcin                Klub OB BOR Topolcianky     SVK 01:28.20    +51:42  
  52. Hristo Karaivanov           Uzana                       BUL 01:29.53    +53:15  
  53. Mihai Tudorache             OK SILVA CAMPINA            ROU 01:34.48    +58:10  
  54. Audin Aygun                 Eontours                    TUR 01:41.31    +64:53  
  55. Tuomas Naakka               Rasti Jyry                  FIN 01:41.56    +65:18  
      Ain Fjodorov                No club membership          EST DNS                 
      Mika Salonen                Kouvolan Suunnistajat       FIN DNS                 
      Nerijus Misikas             OSK Sakas                   LTU DNS                 
M45-3
8010m 19CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Uldis Brucis                Saldus OK                   LAT 00:40.45  00:40.45  
   2. Sergei Vorfolomeev          Partizan Chelyabinsk        RUS 00:41.24     +0:39  
   3. Ivars Zagars                Ozons                       LAT 00:41.39     +0:54  
   4. Rolandas Backys             IGTISA                      LTU 00:42.02     +1:17  
   5. Jesper David Jensen         Tisvilde Hegn OK            DEN 00:42.31     +1:46  
   6. Nick Barrable               South Yorkshire Orienteers  GBR 00:42.54     +2:09  
   7. Torgny Lindstrom            Ronneby OK                  SWE 00:43.01     +2:16  
   8. Simo Martomaa               Kalevan rasti               FIN 00:43.14     +2:29  
   9. Vesa Kankaanpaeae           OK 77                       FIN 00:43.42     +2:57  
  10. Mikko Vaisanen              Anttolan Urheilijat         FIN 00:44.00     +3:15  
  11. Martin Larsson              IFK Goteborg orientering    SWE 00:44.27     +3:42  
  12. Taras Fedorov               IZHORA                      RUS 00:44.30     +3:45  
  13. Einars Sillers              Ziemelkurzeme OK            LAT 00:44.46     +4:01  
  14. Richard Barrett             British Army OC             GBR 00:45.38     +4:53  
  15. Petri Rintala               Turun Metsankavijat         FIN 00:45.41     +4:56  
  16. Kaupo Jaerve                LSF Pronoking Team          EST 00:46.31     +5:46  
  17. Ovidiu Mutiu                Clubul Sportiv Universitate ROU 00:47.02     +6:17  
  18. Rimvydas Bertasius          OK Klajunas                 LTU 00:47.10     +6:25  
  19. Kirill Kydryavtcev          Legenda                     RUS 00:48.29     +7:44  
  20. Laimonas Caplikas           OK Takas                    LTU 00:48.39     +7:54  
  21. Antero Pulli                Rajamaen Rykmentti          FIN 00:49.14     +8:29  
  22. Sergey Yashchenko           Omega                       RUS 00:49.18     +8:33  
  23. Aldis Banga                 Prizma OK                   LAT 00:49.41     +8:56  
  24. Kaspars Stana               Briksnis SK                 LAT 00:49.52     +9:07  
  25. Rolf Wuestenhagen           OLG St. Gallen/Appenzell    SUI 00:50.09     +9:24  
  26. Dmitry Popov                Black Sea OK                RUS 00:50.13     +9:28  
  27. Arturas Vaitiekus           Medeina OK                  LTU 00:50.46    +10:01  
  28. Peteris Drukis              Auseklis IK                 LAT 00:51.13    +10:28  
  29. Kevin Matrosovs             Sage Orienteering and Rogai CAN 00:51.38    +10:53  
  30. Jussi Viero                 Laihian Luja                FIN 00:52.17    +11:32  
  31. Vladimir Gusiatnikov        Orienteering Cincinnati     USA 00:53.16    +12:31  
  32. Raul Kudre                  Estonian Orienteering Feder EST 00:53.47    +13:02  
  33. Bogdan Rycerski             15BZ                        POL 00:54.26    +13:41  
  34. Sergei Khvastovskii         SmolOrient                  RUS 00:54.52    +14:07  
  35. Irek Khusniiarov            Spartak Oktyabrskiy         RUS 00:55.54    +15:09  
  36. Magnus Pettersson           SOK Viljan                  SWE 00:58.30    +17:45  
  37. Pavel Vins                  KOB Kladno                  CZE 00:58.51    +18:06  
  38. Margus Klementsov           SK Mercury                  EST 00:59.26    +18:41  
  39. Dmitry Cheremisin           Rus veteran                 RUS 01:01.11    +20:26  
  40. Marek Filicko               OK Lokomotiva Pardubice     CZE 01:07.12    +26:27  
  41. Raivo Kuzums                Individual                  LAT 01:07.56    +27:11  
  42. Karel Postulka              Hana Orienteering           SVK 01:08.06    +27:21  
  43. Guenther Kroupa             Naturfreunde Wien           AUT 01:08.51    +28:06  
  44. Roman Shcherbakov           Zmeinka Vladivostok         RUS 01:09.36    +28:51  
  45. Andreas Eklund              Goteborg Majorna OK         SWE 01:10.39    +29:54  
  46. Alvis Mats                  Madonas BJSS OK Arona       LAT 01:13.30    +32:45  
  47. Mario Gorecki               USV Jena                    GER 01:16.39    +35:54  
  48. Indrek Viikmaa              OK West                     EST 01:17.43    +36:58  
  49. Po Lok Chau                 Hong Kong Orienteering Club HKG 01:27.08    +46:23  
  50. Daniel Axelsson             Malilla OK                  SWE 01:28.42    +47:57  
  51. Alf Inge Lindtner           Haugesund IL                NOR 01:43.07    +62:22  
  52. Aleksandr Hlebnikov         SRD                         EST 01:46.49    +66:04  
  53. Leo Koskenvuo               Espoon Suunta               FIN 01:47.50    +67:05  
  54. Antero Aunesluoma           Rastihaukat                 FIN 02:02.36    +81:51  
      Sergey Desinov              Mysl Moscow                 RUS MP                  
      Sergey Kononov              Eridan                      BLR DNS                 
      Alexey Eremenko             VelNovgorod                 RUS DNS                 
      Bjorn Nilsson               Tumba Malarhojden OK        SWE DNS                 
M50-1
7610m 24CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Per Jansson                 OK Djerf                    SWE 00:40.07  00:40.07  
   2. Aleksei Morozov             AMOR                        RUS 00:40.29     +0:22  
   3. Marko Loukkalahti           Hiidenkiertajat             FIN 00:41.00     +0:53  
   4. Nils Schmiedeberg           SV Turbine Neubrandenburg   GER 00:41.27     +1:20  
   5. Guntis Arnicans             A2                          LAT 00:41.37     +1:30  
   6. Ulrik Englund               Tumba Malarhojden OK        SWE 00:41.42     +1:35  
   7. Ola Hultin                  OK Roslagen                 SWE 00:42.18     +2:11  
   8. Per Henning Bjerva          As NMBU Orientering         NOR 00:42.36     +2:29  
   9. Matti Yliluikki             Suomusjarven Sisu           FIN 00:44.20     +4:13  
  10. Kimmo Gynther               IHR                         FIN 00:44.30     +4:23  
  11. Arimantas Petukas           OSK Sakas                   LTU 00:45.36     +5:29  
  12. Anton Tsvetkov              Nizhniy Novgorod            RUS 00:46.06     +5:59  
  13. Sergey Gaskevich            Dream Team                  RUS 00:46.15     +6:08  
  14. Robert Theiss               FRSO Belgium                BEL 00:47.43     +7:36  
  15. Risto Haikonen              Anttolan Urheilijat         FIN 00:48.30     +8:23  
  16. Pekka Lauri                 Keravan Urheilijat          FIN 00:48.32     +8:25  
  17. Eric Morris                 Bennelong Northside Oriente AUS 00:48.41     +8:34  
  18. Andrei Nikitin              SRD                         EST 00:48.57     +8:50  
  19. Kaido Nurja                 OK Nomme                    EST 00:49.07     +9:00  
  20. John Owens                  BAOC                        GBR 00:50.39    +10:32  
  21. Christoph Hutzli            ULUS REISEWELT              SUI 00:50.52    +10:45  
  22. Markus Kaukonen             Espoon Suunta               FIN 00:51.17    +11:10  
  23. Conny Strandberg            Gustavsbergs OK             SWE 00:52.02    +11:55  
  24. Ricardas Tevelis            OK O Klaipeda               LTU 00:52.12    +12:05  
  25. Kari Jussila                Tampereen Pyrinto           FIN 00:52.18    +12:11  
  26. Mats Luspa                  IFK Kiruna                  SWE 00:52.26    +12:19  
  27. Martin Nolte                OSC Hamburg                 GER 00:52.33    +12:26  
  28. Rolf Valery                 Tisvilde Hegn OK            DEN 00:52.39    +12:32  
  29. Juha Kiljunen               Lahden Suunnistajat 37      FIN 00:52.40    +12:33  
  30. Valters Freidenfelds        VMS TIMBER                  LAT 00:52.54    +12:47  
  31. Ola Toven                   Koping Kolsva OK            SWE 00:54.57    +14:50  
  32. Henrik Skov Andersen        Farum OK                    DEN 00:55.01    +14:54  
  33. Jurijs Narels               Selijas Mezs OSK            LAT 00:57.47    +17:40  
  34. Kaspars Kojalovics          Ozons                       LAT 00:57.56    +17:49  
  35. Pekka Saalasti              Mustalammen Pallo           FIN 00:58.02    +17:55  
  36. Andrei Murashka             Orion                       BLR 00:59.42    +19:35  
  37. Pete Huzan                  South London Orienteers     GBR 00:59.58    +19:51  
  38. Ilkka Nokka                 Rasti 88                    FIN 01:00.03    +19:56  
  39. Juris Knets                 Meridians OK                LAT 01:00.42    +20:35  
  40. Krzysztof Wrzesinski        September Team              POL 01:01.02    +20:55  
  41. Bart Mellebeek              hamok                       BEL 01:01.14    +21:07  
  42. Petr Vobornik               SK Chotebor                 CZE 01:02.16    +22:09  
  43. Matti Ilmonen               Jamsan Retki Veikot         FIN 01:02.28    +22:21  
  44. Juha Nappu                  Turun NMKY                  FIN 01:05.48    +25:41  
  45. Henrik Palmen               Espoon Suunta               FIN 01:10.33    +30:26  
  46. Tomas Navalinskas           Devyni Labirintai           LTU 01:11.15    +31:08  
  47. Martin Jergus               ATU Kosice                  SVK 01:12.48    +32:41  
  48. Sergey Glushakov            Black Sea OK                RUS 01:13.22    +33:15  
  48. Dyko Dmitrii                SmolOrient                  RUS 01:13.22    +33:15  
  50. Anatolii Mashunin           Tyumen                      RUS 01:14.36    +34:29  
  51. Kasperi Launis              Raisu Lumous                FIN 01:20.14    +40:07  
  52. Volker Naulin               OK Roskilde                 GER 01:20.58    +40:51  
  53. Michael Rahn                OLG Suhr                    SUI 01:25.25    +45:18  
  54. Ronald Nolan                Edinburgh Southern Orientee GBR 01:27.37    +47:30  
  55. Junya Inada                 OLC Fullhose                JPN 01:30.37    +50:30  
  56. Mark Ruda                   OK Ravinen                  SWE 01:36.46    +56:39  
  57. Kostya Bar                  ISR OC Hasharon             ISR 01:38.28    +58:21  
  58. Serhii Konovalov            Sever                       UKR 01:40.52    +60:45  
  59. Jaromir Hanel               OB Zvole                    CZE 02:18.05    +97:58  
      Svein Nygaard               Lillomarka OL               NOR MP                  
      Ingus Rektins               Individual                  LAT MP                  
      Thomas Hlosta               LC Erstebank                AUT MP                  
      Jorgen Nilsen               Stavanger Orienteringsklubb NOR MP                  
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Paavo Roigas                Individual                  EST DNS                 
M50-2
7460m 23CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Tero Heikkila               Paimion Rasti               FIN 00:39.03  00:39.03  
   2. Johan Pettersson            OK Motala                   SWE 00:39.41     +0:38  
   3. Wim Vervoort                Trol                        BEL 00:42.13     +3:10  
   4. Helge Gisholt               OK Skeidi                   NOR 00:42.28     +3:25  
   5. Lukas Erne                  OLG Cordoba                 SUI 00:43.40     +4:37  
   6. Janis Virbulis              TAKA TOK                    LAT 00:43.48     +4:45  
   7. Sergejs Sadrins             Kapa OK                     LAT 00:44.10     +5:07  
   8. Tim Falck Weber             Tisvilde Hegn OK            DEN 00:45.08     +6:05  
   9. Jon Cross                   Forth Valley Orienteers     GBR 00:45.46     +6:43  
  10. Sergei Makeichik            Voronezh                    RUS 00:46.26     +7:23  
  11. Girts Linins                Ozons                       LAT 00:46.40     +7:37  
  12. Meelis Zimmermann           OK Kape                     EST 00:46.56     +7:53  
  13. Stefan Aroneng              Hestra IF                   SWE 00:46.57     +7:54  
  14. Piotr Cych                  WKS Slask Wroclaw           POL 00:47.02     +7:59  
  15. Pekka Larmala               Espoon Suunta               FIN 00:48.24     +9:21  
  16. Andris Melkerts             Saldus OK                   LAT 00:48.42     +9:39  
  17. Vesa Ruuska                 Kangasala SK                FIN 00:48.46     +9:43  
  18. Igor Kuzmin                 Club Ukraine                UKR 00:49.10    +10:07  
  19. Ulf Jansson                 OK Triangeln                SWE 00:50.59    +11:56  
  20. Mattias Sandqvist           Vallentuna Osseby OL        SWE 00:51.13    +12:10  
  21. Jens Werner                 Gustavsbergs OK             SWE 00:51.15    +12:12  
  22. Anders Pettersson           Karlskrona SOK              SWE 00:51.52    +12:49  
  23. Aleksandr Telyatnikov       Take Them All               RUS 00:57.07    +18:04  
  24. Veaceslav Isacov            CS Run Kompass              MDA 00:57.56    +18:53  
  25. Per Olav Naerestad          IF Trauma                   NOR 00:58.25    +19:22  
  26. Heikki Grekela              SK Pohjantahti              FIN 00:59.23    +20:20  
  27. Richard Parkin              Derwent Valley Orienteers   GBR 01:01.13    +22:10  
  28. Stefan Eriksson             OK Algen                    SWE 01:01.26    +22:23  
  29. Alan Irving                 West Cumberland Orienteerin GBR 01:03.15    +24:12  
  30. Alexey Zhestovsky           Legenda                     RUS 01:04.46    +25:43  
  31. Gintaras Domarkas           OK Versme                   LTU 01:04.56    +25:53  
  32. Jan Zanda                   SK Chotebor                 CZE 01:05.14    +26:11  
  33. Jouni Pyykonen              Espoon Akilles              FIN 01:05.36    +26:33  
  34. Audronis Sulskis            OK Kopa                     LTU 01:05.40    +26:37  
  35. Edward Heal                 BAOC                        GBR 01:06.18    +27:15  
  36. Toshiyuki Aoki              Nerima OLC                  JPN 01:07.13    +28:10  
  37. Timo Tahtinen               Helsingin Suunnistajat      FIN 01:07.34    +28:31  
  38. Raitis Muiznieks            Auseklis IK                 LAT 01:08.50    +29:47  
  39. Erik Adenstedt              Orienteering Klosterneuburg AUT 01:10.33    +31:30  
  40. Krasimir Rashkov            BEGUN                       BUL 01:10.39    +31:36  
  41. Raivo Panker                SK Mercury                  EST 01:13.21    +34:18  
  42. Per Ivar Sveheim            Odal ol                     NOR 01:15.18    +36:15  
  43. Jyrki Kommio                Suuntavaisto SK             FIN 01:15.36    +36:33  
  44. Yury Shakhmatov             Black Sea OK                RUS 01:15.48    +36:45  
  45. Unto Korhonen               Raja Karjalan Suunnistajat  FIN 01:16.07    +37:04  
  46. Jan Sjuls                   IF Aaland                   FIN 01:19.04    +40:01  
  47. Zagyi Laszlo                JMD Jaszapati               HUN 01:19.38    +40:35  
  48. Sven Hockeborn              SSV Planeta Radebeul        GER 01:19.42    +40:39  
  49. Aliaksandr Marach           Trio                        BLR 01:21.46    +42:43  
  50. Matthias Boos               ULUS REISEWELT              SUI 01:22.02    +42:59  
  51. Paolo Consoli               ASD Unione Lombarda         ITA 01:22.20    +43:17  
  52. Dirk Godelaine              hamok                       BEL 01:23.52    +44:49  
  53. Yaroslav Zdradovskii        Rus veteran                 RUS 01:24.57    +45:54  
  54. Erkki Haavisto              Turun Suunnistajat          FIN 01:26.32    +47:29  
  55. Janne Viljamaa              Lahden Suunnistajat 37      FIN 01:28.51    +49:48  
  56. Martin Malek                OB Strakonice               CZE 01:31.04    +52:01  
  57. Sergey Bessonov             BSE Novgorod                RUS 01:35.00    +55:57  
  58. Johan Balck                 Taby OK                     SWE 01:36.49    +57:46  
  59. Bjoern Finkenstaedt         OLV Potsdam                 GER 01:37.59    +58:56  
  60. Pekka Siirila               Mesikammenet                FIN 01:38.11    +59:08  
  61. Tomas Klicner               S Sportas                   LTU 01:51.42    +72:39  
  62. Xevi Garcia                 ALIGOTS                     ESP 01:53.26    +74:23  
  63. Jussi Talonen               Individual                  FIN 02:56.12   +137:09  
      Marko Orell                 Turun Metsankavijat         FIN MP                  
      Boris Bauman                Mariborski OK               SLO DNS                 
M50-3
7620m 21CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Tommy Lindberg              OK Roslagen                 SWE 00:40.11  00:40.11  
   2. Christian Vogelsang         Nydalens SK                 NOR 00:41.21     +1:10  
   3. Svajunas Ambrazas           S Sportas                   LTU 00:41.25     +1:14  
   4. Edgaras Voveris             OK Azuolas                  LTU 00:41.28     +1:17  
   5. Alexandr Angelov            AMOR                        RUS 00:42.52     +2:41  
   6. Alexander Afonyushkin       Ramenskoye                  RUS 00:43.22     +3:11  
   7. Zaripov Eduard              Ulyanovskaya oblast         RUS 00:43.38     +3:27  
   8. Guntars Mankus              Saldus OK                   LAT 00:43.58     +3:47  
   9. Ossi Heikkila               Suunta Jyvaskyla            FIN 00:44.46     +4:35  
  10. Ints Ulmanis                Auseklis IK                 LAT 00:45.30     +5:19  
  11. Tsvetan Todorov             BEGUN                       BUL 00:46.26     +6:15  
  12. Vladimir Vasilenok          Orion                       BLR 00:47.22     +7:11  
  13. Simo Sukselainen            Lynx                        FIN 00:47.55     +7:44  
  14. Ramunas Casas               OK Perkunas                 LTU 00:48.44     +8:33  
  15. Gregoire Schrago            CA Rose                     SUI 00:48.46     +8:35  
  16. Hendryk Wetzel              SV Robotron Dresden         GER 00:49.12     +9:01  
  17. Michael Finkenstaedt        OSC Hamburg                 GER 00:49.18     +9:07  
  18. Alberto Grilli              ASD Polisportiva Punto Nord ITA 00:49.33     +9:22  
  19. Jyrki Nieminen              Individual                  FIN 00:49.48     +9:37  
  20. Leonid Nikitin              Individual                  RUS 00:49.55     +9:44  
  21. Daniel Hotz                 OLK Argus                   SUI 00:50.10     +9:59  
  22. Panu Haaramo                Espoon Suunta               FIN 00:50.17    +10:06  
  23. Serge Baert                 FRSO Belgium                BEL 00:50.51    +10:40  
  24. Juhapekka Stromberg         Rasti Jyry                  FIN 00:50.54    +10:43  
  25. Nir Yasur                   ISR OC Jezreel              ISR 00:51.27    +11:16  
  26. Ainars Skrubis              Ziemelkurzeme OK            LAT 00:52.31    +12:20  
  27. Kilian Imhof                ULUS REISEWELT              SWE 00:52.43    +12:32  
  28. Raivis Reinsons             Mezmalas                    LAT 00:52.50    +12:39  
  29. Mikko Heikkinen             Hollolan Urheilijat 46      FIN 00:53.43    +13:32  
  30. Igors Bogdanovs             SRD                         LAT 00:54.27    +14:16  
  31. Peeter Vork                 No club membership          EST 00:57.04    +16:53  
  32. Ugis Ozols                  Individual                  LAT 00:57.14    +17:03  
  33. Johan Alenius               IFK Lidingo SOK             SWE 00:57.35    +17:24  
  34. Morten Neregaard            OK Vinderoed 92             DEN 00:57.39    +17:28  
  35. Paul Gebbett                Bristol Orienteering Klub   GBR 00:57.42    +17:31  
  36. Petri Hautaniemi            Raja Karjalan Suunnistajat  FIN 00:58.02    +17:51  
  37. Boris Kastner Jirka         Naturfreunde Wien           AUT 00:58.28    +18:17  
  38. Oyvind Schjelderup          Wing OK                     NOR 00:59.54    +19:43  
  39. Gutak Mykhaylo              Azimut                      UKR 01:00.55    +20:44  
  40. Jens Andersson              Kristinehamns OK            SWE 01:01.49    +21:38  
  41. Mika Rautio                 Anttolan Urheilijat         FIN 01:02.15    +22:04  
  42. Ueli Graf                   ULUS REISEWELT              SUI 01:02.39    +22:28  
  43. Kari Maki                   Jamsan Retki Veikot         FIN 01:02.59    +22:48  
  44. Victor Timakov              SPARTA Rostov               RUS 01:03.44    +23:33  
  45. Andre De Veirman            Trol                        BEL 01:08.39    +28:28  
  46. Peter Landen                Gustavsbergs OK             SWE 01:08.48    +28:37  
  47. Tomasz Michalak             UNTS Warszawa               POL 01:09.50    +29:39  
  48. Mark Wood                   Edinburgh Southern Orientee GBR 01:11.43    +31:32  
  49. Orjan Sahl                  OK Klemmingen               SWE 01:13.17    +33:06  
  50. Sergei Shved                SRD                         EST 01:14.44    +34:33  
  51. Jussi Salonen               Turun Metsankavijat         FIN 01:15.28    +35:17  
  52. Vesa Loikas                 Turun NMKY                  FIN 01:17.52    +37:41  
  53. Olli Kantanen               OK 77                       FIN 01:18.38    +38:27  
  54. Tony Udris                  South Yorkshire Orienteers  GBR 01:27.56    +47:45  
  55. Vladislav Siyalsky          Bryansk Orient              RUS 01:30.04    +49:53  
  56. Tonu Jaadmaa                OK Voru                     EST 01:34.26    +54:15  
  57. Per Ove Berg                Bodo og omegn IF Orienterin NOR 01:37.39    +57:28  
  58. Eckart Voskamp              OLV Landshut                GER 01:40.35    +60:24  
  59. Petr Masek                  OK JISKRA NOVY BOR          CZE 02:20.55   +100:44  
      Anders Holmqvist            Snattringe SK               SWE MP                  
      Sergei Tozur                Lahden Suunnistajat 37      FIN MP                  
      Marko Ruti                  Hauhon Sisu                 FIN MP                  
      Petr Bily                   Hana Orienteering           CZE MP                  
      Fredrik Molin               Attunda OK                  SWE DNS                 
      Arnis Kibers                Individual                  LAT DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
M55-1
7140m 17CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Hakan Eriksson              Malungs OK, Skogsmårdarna   SWE 00:36.54  00:36.54  
   2. Jozef Pollak                ATU Kosice                  SVK 00:39.27     +2:33  
   3. Lukas Jenzer                ULUS REISEWELT              SUI 00:42.11     +5:17  
   4. Leif Haajanen               OK RASEBORG                 FIN 00:42.38     +5:44  
   5. Arild Hegreberg             Bodo og omegn IF Orienterin NOR 00:42.59     +6:05  
   6. Pekka Kiljunen              Anttolan Urheilijat         FIN 00:45.34     +8:40  
   7. Andreas Grote               OLC Skog Fribourg           SUI 00:45.47     +8:53  
   8. Bart Van De Moortel         Omega                       BEL 00:46.05     +9:11  
   9. Nikolay Fedorov             Dream Team                  RUS 00:46.11     +9:17  
  10. Toomas Mast                 Hiiumaa OK                  EST 00:46.36     +9:42  
  11. Valdis Kokoriss             Mona OK                     LAT 00:46.51     +9:57  
  12. Joakim Eriksson             Sodertalje Nykvarn Orienter SWE 00:47.03    +10:09  
  13. Vidar Benjaminsen           Lillomarka OL               NOR 00:47.53    +10:59  
  14. Pavel Cerescu               CS Run Kompass              MDA 00:49.04    +12:10  
  15. Goran Hellgren              OK Sodertorn                SWE 00:49.21    +12:27  
  16. Harri Karjalainen           Espoon Suunta               FIN 00:49.30    +12:36  
  17. Pekka Patana                Laihian Luja                FIN 00:49.37    +12:43  
  18. Soeren Maarup               Kolding OK                  DEN 00:49.49    +12:55  
  19. Boris Ashkinadzi            Individual                  RUS 00:50.42    +13:48  
  20. Dainius Melaika             OK Oriens                   LTU 00:51.06    +14:12  
  21. Gerd Zimmermann             SSV Planeta Radebeul        GER 00:53.05    +16:11  
  22. Roger Thetford              Thames Valley Orienteering  GBR 00:53.11    +16:17  
  23. Andrei Ivanov               Kuzmolovo 110               RUS 00:53.28    +16:34  
  24. Andres Talver               SK Mercury                  EST 00:53.51    +16:57  
  25. David Riches                Royal Signals Orienteering  GBR 00:55.39    +18:45  
  26. Andrus Rammann              Kooperaator                 EST 00:56.08    +19:14  
  27. Vesa Ijas                   Tarpian Suunta              FIN 00:59.10    +22:16  
  28. Aleksander Pritsik          Rakvere OK                  EST 00:59.32    +22:38  
  29. Krzysztof Krasniewski       UMKS Orkan Ostroda          POL 01:00.34    +23:40  
  30. Vsevolod Dokhturov          Tomsk                       RUS 01:00.45    +23:51  
  31. Thomas Schulthess           ULUS REISEWELT              SUI 01:01.12    +24:18  
  32. Viesturs Tamuzs             Latvian Orienteering Federa LAT 01:02.04    +25:10  
  33. Stefan Zihlmann             ULUS REISEWELT              SUI 01:02.44    +25:50  
  34. Ioan Sorin Botos            cs orienter tg mures        ROU 01:03.29    +26:35  
  35. Phil Newall                 Cornwall Orienteering Club  GBR 01:03.35    +26:41  
  36. Aigars Dudelis              Azimuts OK                  LAT 01:04.47    +27:53  
  37. Helge Magnus Erdal          Samnanger                   NOR 01:06.54    +30:00  
  38. Evgenii Bekher              Rus veteran                 RUS 01:07.39    +30:45  
  38. Arunas Kubaitis             OK Azuolas                  LTU 01:07.39    +30:45  
  40. Aki Lintumaki               Suuntavaisto SK             FIN 01:08.55    +32:01  
  41. Sergei Kizhlo               Rus veteran                 RUS 01:10.31    +33:37  
  42. Vsevolod Piontkovskyi       OK Carnika                  UKR 01:11.05    +34:11  
  43. Mojmir Kopecny              KOB Tretra Praha            CZE 01:11.41    +34:47  
  44. Darko Merunka               OK Maksimir                 CRO 01:13.32    +36:38  
  45. Kari Laukkarinen            Tuusulan Voima Veikot       FIN 01:13.42    +36:48  
  46. Mihail Kuokkanen            INUS Lappeenranta           FIN 01:14.04    +37:10  
  47. Alexander Zaltsman          ISR OC Rishon Lezion        ISR 01:15.56    +39:02  
  48. Arto Nummela                Mantsalan Urheilijat        FIN 01:17.49    +40:55  
  49. Siarhei Klimovich           Individual                  BLR 01:19.58    +43:04  
  50. Joungman Moon               Forest Orienteering Club    KOR 01:23.10    +46:16  
  51. Georg Pregartner            SKV OLG Deutsch Kaltenbrunn AUT 01:26.29    +49:35  
  52. Andrus Sipsaka              Harju KEK RSK               EST 01:32.30    +55:36  
  53. Carlos Fortunato            Ori-Estarreja               POR 01:45.50    +68:56  
  54. Stefan Karlsson Alsio       IF Hagen                    SWE 01:46.47    +69:53  
  55. Franklin Mueller            USV Jena                    GER 02:22.41   +105:47  
      Sandris Lacis               Mona OK                     LAT MP                  
      Stefan Lund                 OK Linne                    SWE DNS                 
      Osman Filiz                 ISTANBUL ORIENTEERING SK    TUR DNS                 
      Vacant                                                      DNS                 
      Antti Harkonen              Pudasjarven Urheilijat      FIN DNS                 
      Timo Ritakallio             Lynx                        FIN DNS                 
      Juhani Jaskari              Hollolan Urheilijat 46      FIN DNS                 
      Thomas Hohberg              ASG Teutoburger Wald        GER DNS                 
M55-2
7130m 16CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Mats Hellstadius            Sodertalje Nykvarn Orienter SWE 00:38.15  00:38.15  
   2. Ihor Trukhan                O Club                      UKR 00:38.43     +0:28  
   3. Kent Kragh                  Horsens OK                  DEN 00:39.05     +0:50  
   4. Tim Tett                    SYOUK                       GBR 00:41.59     +3:44  
   5. Egidijus Kukenys            Medeina OK                  LTU 00:44.21     +6:06  
   6. Valery Denisov              Belaya Rus SOC              BLR 00:44.48     +6:33  
   7. Veli Pekka Nurmi            Angelniemen Ankkuri         FIN 00:45.04     +6:49  
   8. Bjorn Solbergseter          Austmarka IL O gruppe       NOR 00:45.14     +6:59  
   9. Juris Zarins                Mona OK                     LAT 00:46.30     +8:15  
  10. Sixten Sild                 Estonian Orienteering Feder EST 00:47.42     +9:27  
  11. Mati Preitof                Harju OK                    EST 00:49.03    +10:48  
  12. Klas Nilsson                ULUS REISEWELT              SUI 00:49.29    +11:14  
  13. Per Backlund                OK Sodertorn                SWE 00:50.13    +11:58  
  14. Aivar Meindok               OK TON                      EST 00:52.23    +14:08  
  15. Tore Goerbitz Juvik         IL Gular                    NOR 00:52.31    +14:16  
  16. Vladimir Bocharnikov        Belgorodskaja obl           RUS 00:52.52    +14:37  
  17. Roman Koucky                VSTJ Ekonom Praha           CZE 00:54.04    +15:49  
  18. Esko Sorri                  Rastihaukat                 FIN 00:54.58    +16:43  
  19. Alexander Borachenko        Titan OK                    RUS 00:55.36    +17:21  
  20. Tomas Sochor                Individual                  CZE 00:55.38    +17:23  
  21. Juerg Waelchli              ULUS REISEWELT              SUI 00:56.24    +18:09  
  22. Jevgenijs Kaupuzs           KURMIS OK                   LAT 00:56.42    +18:27  
  23. Ossi Huhtanen               Tampereen Pyrinto           FIN 00:57.09    +18:54  
  24. Vytautas Bikelis            OK Labirintas               LTU 00:57.31    +19:16  
  25. Boris Taratuta              Voronezh                    RUS 00:58.45    +20:30  
  26. Sergei Bondarev             Individual                  RUS 00:59.07    +20:52  
  27. Arto Itkonen                Turun Suunnistajat          FIN 01:00.31    +22:16  
  28. Ilmars Dukulis              Alnis OK                    LAT 01:01.29    +23:14  
  29. Pavel Ioffe                 ISR OC Galilee              ISR 01:02.13    +23:58  
  30. Hannu Numminen              Espoon Akilles              FIN 01:02.18    +24:03  
  31. Antti Lassila               Kuortaneen Kunto            FIN 01:02.38    +24:23  
  32. Guenter Kradischnig         OLC Graz                    AUT 01:02.49    +24:34  
  33. Tommy Saevareid             Os Orienteringsklubb        NOR 01:02.55    +24:40  
  34. Aki Saranen                 Pihkaniskat                 FIN 01:03.12    +24:57  
  35. Frantisek Papuga            ATU Kosice                  SVK 01:03.46    +25:31  
  36. Matti Ylitalo               Loimaan Jankko              FIN 01:03.48    +25:33  
  37. Christian Nolte             TSV Nusse                   GER 01:05.29    +27:14  
  38. Nicholas Lightfoot          AAOC                        GBR 01:06.13    +27:58  
  39. Peteris Zarins              Mona OK                     LAT 01:06.46    +28:31  
  40. Urmas Laev                  SK Mercury                  EST 01:07.51    +29:36  
  41. Margus Jaanus               Kooperaator                 EST 01:10.00    +31:45  
  42. Juha Leskinen               Helsingin Suunnistajat      FIN 01:11.27    +33:12  
  43. Jarmo Antikainen            Mantsalan Urheilijat        FIN 01:11.40    +33:25  
  44. Andrey Shabynin             O Club Moscow               RUS 01:13.06    +34:51  
  45. Bjoern Hansen               Luebecker Turnerschaft      GER 01:14.30    +36:15  
  46. Stephan Rudolf              ULUS REISEWELT              SUI 01:17.41    +39:26  
  47. Timo Neuvonen               Mustalammen Pallo           FIN 01:17.56    +39:41  
  48. Refik Diri                  ISTANBUL ORIENTEERING SK    TUR 01:18.57    +40:42  
  49. Benjamin Hart               Orienteering Cincinnati     USA 01:20.36    +42:21  
  50. Bogdan Lech                 UMKS Orkan Ostroda          POL 01:20.59    +42:44  
  51. Stefan Demovic              Kobra Bratisklava           SVK 01:24.02    +45:47  
  52. Steve Fellbaum              Manchester and District Ori GBR 01:24.22    +46:07  
  53. Vladislav Kuznetsov         Individual                  RUS 01:25.03    +46:48  
  54. Ari Ramanen                 Ilomantsin Urheilijat       FIN 01:34.16    +56:01  
  55. Petri Lauttia               Suuntavaisto SK             FIN 01:40.31    +62:16  
  56. Jose Fontoura               CPOC                        POR 01:43.35    +65:20  
  57. Jacques Florin              FRSO Belgium                BEL 01:58.20    +80:05  
  58. Jung Jongkun                Forest Orienteering Club    KOR 02:04.21    +86:06  
      Urban Lundberg              OK Algen                    SWE MP                  
      Wai Kay Law                 Hong Kong Orienteering Club HKG MP                  
      Hakan Eggert                IF Hagen                    SWE MP                  
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Anton Bjartnes              Verdal OK                   NOR DNS                 
M55-3
6980m 16CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Dirk Goossens               Belgian Orienteering Federa BEL 00:41.00  00:41.00  
   2. Aigars Leiboms              Kapa OK                     LAT 00:42.53     +1:53  
   3. Maido Kaljur                Harju KEK RSK               EST 00:43.16     +2:16  
   4. Mike Brett                  AAOC                        GBR 00:43.38     +2:38  
   5. Jan Hansson                 Stenungsunds OK             SWE 00:44.05     +3:05  
   6. Michael Thierolf            TSG Bad Koenig              GER 00:44.22     +3:22  
   7. Juha Tuomisto               Vaasan Suunnistajat         FIN 00:45.20     +4:20  
   8. Genadijus Jonauskas         Devyni OSK                  LTU 00:45.21     +4:21  
   9. Kari Lehto                  Turun Metsankavijat         FIN 00:45.45     +4:45  
  10. Romualdas Kniuksta          Rudamina OK                 LTU 00:48.32     +7:32  
  11. Yuriy Rumyantsev            Azimut                      RUS 00:48.40     +7:40  
  12. Ari Taskinen                Anttolan Urheilijat         FIN 00:49.11     +8:11  
  13. Jukka Kallio                Tampereen Pyrinto           FIN 00:50.36     +9:36  
  14. Alexandr Zhalnin            Individual                  RUS 00:51.22    +10:22  
  15. Asko Sippola                Kuortaneen Kunto            FIN 00:52.22    +11:22  
  16. Janis Nagelis               Mona OK                     LAT 00:52.34    +11:34  
  17. Jukka Honkasaari            Rasti Piikkio               FIN 00:52.43    +11:43  
  18. Lauri Leppik                TA OK                       EST 00:54.24    +13:24  
  19. Andrejs Gaumigs             Mona OK                     LAT 00:54.34    +13:34  
  20. Andres Laas                 OK Skogshjortarna           SWE 00:54.45    +13:45  
  21. Espen Raastad               Skien OK                    NOR 00:54.56    +13:56  
  22. Masahide Fukuda             Kawagoe OLC                 JPN 00:57.27    +16:27  
  23. Oleh Dushko                 Individual                  UKR 00:58.14    +17:14  
  24. Adrian Wise                 Southern Navigators Oriente GBR 00:58.41    +17:41  
  25. Piotr Mlynarczyk            UKS Orientus Lodz           POL 00:58.44    +17:44  
  26. Antti Roose                 OK Polva Kobras             EST 01:00.26    +19:26  
  27. Jan Petter Hansen           Goteborg Majorna OK         NOR 01:00.40    +19:40  
  28. Valerii Vekovishchev        RyazanVek                   RUS 01:00.47    +19:47  
  29. Mats Kensby                 OK Tyr                      SWE 01:01.21    +20:21  
  30. Vidmantas Pikturna          OK Kopa                     LTU 01:01.48    +20:48  
  31. Risto Uuttu                 Suunta Jyvaskyla            FIN 01:02.41    +21:41  
  32. Juha Vaisanen               Mantsalan Urheilijat        FIN 01:03.58    +22:58  
  33. Jose Bolrao                 COC Clube de Orientacao do  POR 01:04.18    +23:18  
  34. Bernd Graumann              ESV Lok Schoeneweide Berlin GER 01:04.33    +23:33  
  35. Petri Rolig                 Hauhon Sisu                 FIN 01:06.00    +25:00  
  36. Peter Slama                 ATU Kosice                  SVK 01:06.09    +25:09  
  37. Torbjorn Ohlsson            Haninge SOK                 SWE 01:07.31    +26:31  
  38. Mirek Chmelar               Hana Orienteering           CZE 01:08.27    +27:27  
  39. Matti Betlem                JOKA                        EST 01:11.50    +30:50  
  40. Gennadii Bolshunov          Voronezh                    RUS 01:12.50    +31:50  
  41. Peter Cleary                Peninsula and Plains Orient NZL 01:12.53    +31:53  
  42. Daniel Meier                ULUS REISEWELT              SUI 01:13.56    +32:56  
  43. Guntis Dude                 Spriditis TSK               LAT 01:14.53    +33:53  
  44. Morten Andresen             OK Skeidi                   NOR 01:25.55    +44:55  
  45. Antonio Silva               CORDF                       BRA 01:26.09    +45:09  
  46. Pavel Vydra                 OK RECO SPORT               CZE 01:32.30    +51:30  
  47. Sami Siirila                Ikaalisten Nouseva Voima    FIN 01:34.39    +53:39  
  48. Jaanus Viljamaa             SK Aasa 5                   EST 01:36.50    +55:50  
  49. Mikhail Goryunov            O Club Moscow               RUS 01:40.40    +59:40  
  50. Jyrki Niva                  Lapland Safaris             FIN 01:41.35    +60:35  
  51. John Kay                    Individual                  GBR 01:44.09    +63:09  
  52. Ulf Skoglund                Kils OK                     SWE 01:45.41    +64:41  
  53. Aret Arapoglu               ISTANBUL ORIENTEERING SK    TUR 02:24.59   +103:59  
  54. Paul Wade                   Fossum IF                   USA 02:28.45   +107:45  
  55. Alexey Tulyakov             Individual                  RUS 02:32.10   +111:10  
      Kari Heinonen               Angelniemen Ankkuri         FIN DNF                 
      Daniel Kobel                Swiss O Tours               SUI MP                  
      Oli Buholzer                ULUS REISEWELT              SUI MP                  
      Simo Keltamaki              Oulun Tarmo                 FIN MP                  
      Risto Pettinen              Mustalammen Pallo           FIN MP                  
      Klaus Krischan              OC Fuerstenfeld             AUT DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Attila Kovacs               TUS Karlsruhe Rueppurr      HUN DNS                 
M55-4
7280m 17CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Juha Koskinen               Vaajakosken Tera            FIN 00:40.33  00:40.33  
   2. Graham Patten               WARROC                      GBR 00:40.39     +0:06  
   3. Stefan Bolliger             ULUS REISEWELT              SUI 00:42.36     +2:03  
   4. Palahniuk Oleksandr         Azimut                      UKR 00:45.02     +4:29  
   5. Algimantas Rudis            OK Saule                    LTU 00:45.35     +5:02  
   6. Urmas Sulaoja               RSK Johvikas                EST 00:46.01     +5:28  
   7. Girts Ziliskis              Mona OK                     LAT 00:46.16     +5:43  
   8. Raimo Itkonen               Suunta Jyvaskyla            FIN 00:46.58     +6:25  
   9. Vladimir Savinov            SRD                         EST 00:47.09     +6:36  
  10. Andrej Mitenkov             Azimut                      RUS 00:48.34     +8:01  
  11. Eduard Pukkonen             Harju KEK RSK               EST 00:49.08     +8:35  
  12. Eriks Udris                 Meridians OK                LAT 00:50.24     +9:51  
  13. Sergey Velichko             City of Trees Orienteering  USA 00:51.52    +11:19  
  14. Antti Tepsa                 Lapin Veikot                FIN 00:53.24    +12:51  
  15. Henrik Hansen               Lyngby OK                   DEN 00:53.52    +13:19  
  16. Erik Van Dyck               Trol                        BEL 00:54.04    +13:31  
  17. Markus Hitz                 ULUS REISEWELT              SUI 00:54.41    +14:08  
  18. Hagen Nieke                 USV TU Dresden              GER 00:55.15    +14:42  
  19. Magnus Joelsson             SOK68                       SWE 00:55.58    +15:25  
  20. Heikki Frilander            OK Trian                    FIN 00:57.04    +16:31  
  21. Timo Lainema                Turun Metsankavijat         FIN 00:57.06    +16:33  
  22. Tonu Ilves                  OK Kape                     EST 00:57.54    +17:21  
  23. Andre Wirz                  Swiss O Tours               SUI 00:58.07    +17:34  
  23. Sergey Skorobogatov         Foton                       RUS 00:58.07    +17:34  
  25. Gintaras Mikolavicius       Devyni OSK                  LTU 00:58.23    +17:50  
  26. Jukka Hanninen              Maarian Mahti               FIN 00:58.27    +17:54  
  27. Konstantin Pigarev          Mile Sport SPb              RUS 00:59.55    +19:22  
  28. Ryszard Chachurski          KU AZS WAT Warszawa         POL 01:00.08    +19:35  
  29. Ivars Plankais              Saldus OK                   LAT 01:00.35    +20:02  
  30. Staffan Zilling             OK Sodertorn                SWE 01:00.41    +20:08  
  31. Raimondas Kondrotas         OK FORTUNA                  LTU 01:01.05    +20:32  
  32. Maksim Gureev               Rus veteran                 RUS 01:01.15    +20:42  
  33. Alan Hickling               Saxons Orienteering Club    GBR 01:03.27    +22:54  
  34. Ihor Kozlov                 OK Carnika                  UKR 01:04.11    +23:38  
  35. Kolesnikov Vladimir         Ulyanovskaya oblast         RUS 01:04.23    +23:50  
  36. Arto Blomdahl               IK Hakarpspojkarna          SWE 01:04.39    +24:06  
  37. Tormod Jensen               Sarpsborg OL                NOR 01:06.33    +26:00  
  38. Ralf Buechner               BSV Halle Ammendorf         GER 01:06.55    +26:22  
  39. Mitsumasa Sugimoto          ES Kanto Club               JPN 01:07.07    +26:34  
  40. Jari Kymalainen             Tampereen Pyrinto           FIN 01:07.20    +26:47  
  41. Lubomir Hosek               OB Ceske Budejovice         CZE 01:07.44    +27:11  
  42. Ronan Cleary                3Roc                        IRL 01:07.47    +27:14  
  43. Richard Mercer              Auckland                    NZL 01:08.15    +27:42  
  44. Kenneth Reinikka            Hyvinkaan Rasti             FIN 01:10.46    +30:13  
  45. Mats Lindstrom              OK Skarmen                  SWE 01:11.43    +31:10  
  46. Hugo Barker                 Forth Valley Orienteers     GBR 01:13.04    +32:31  
  47. Aigars Tucs                 Kapa OK                     LAT 01:18.22    +37:49  
  48. Jens Petter Marhaug         CLUB SANT JOAN              NOR 01:19.34    +39:01  
  49. Panu Karkkainen             Jamsan Retki Veikot         FIN 01:20.10    +39:37  
  50. Esa Yli Eerola              Hameenlinnan Tarmo          FIN 01:32.15    +51:42  
  51. Lasse Sarparanta            Rasti Lukko                 FIN 01:42.16    +61:43  
  52. Boris Durco                 ATU Kosice                  SVK 01:49.07    +68:34  
  53. Frank Wiedenfeld            SSV Planeta Radebeul        GER 01:49.53    +69:20  
      Hannu Peltonen              Anttolan Urheilijat         FIN MP                  
      Pontus Fritzell             Gudhems IF                  SWE MP                  
      Guennadi Baranov            Polimaster                  BLR MP                  
      Kristian Storsveen          Loten OL                    NOR MP                  
      Kimmo Kuusisto              MS Parma                    FIN MP                  
      Rui Almeida                 AFAP                        POR MP                  
      Tiit Tali                   Ilves OK                    EST DNS                 
      Vladimir Piankov            Individual                  RUS DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Jadir Francisco Pereira     ADM OriMondego              BRA DNS                 
M60-1
5930m 16CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Andris Kosmatchev           GREENLANDIA Skriveru novads LAT 00:35.52  00:35.52  
   2. Per Magnusson               OK Nolaskogsarna            SWE 00:37.05     +1:13  
   3. Anders Borg                 Hjarnarps GH OL             SWE 00:37.17     +1:25  
   4. Tapio Tikkanen              Savon Suunta                FIN 00:38.08     +2:16  
   5. Kari Veli Niemi             Hauhon Sisu                 FIN 00:38.34     +2:42  
   6. Igor Zakharov               VIVAT MSK                   RUS 00:38.45     +2:53  
   7. Karol Hierweg               KOBRA Bratislava            SVK 00:38.54     +3:02  
   8. Rolands Laveikis            Kapa OK                     LAT 00:39.44     +3:52  
   9. John Embrey                 Deeside Orienteering Club   GBR 00:41.05     +5:13  
  10. Ian Ditchfield              Mole Valley                 GBR 00:41.40     +5:48  
  11. Timo Partanen               Rasti Hyry                  FIN 00:41.44     +5:52  
  12. Robert Dragowski            OK Sport                    POL 00:43.46     +7:54  
  13. Sven Olof Nylund            OK Botnia                   FIN 00:43.54     +8:02  
  14. Christer Skoog              Kils OK                     SWE 00:45.43     +9:51  
  15. Mario Ammann                OLG St. Gallen/Appenzell    SUI 00:46.07    +10:15  
  16. Donatas Kazlauskas          OK Saule                    LTU 00:46.13    +10:21  
  17. Jon Bjorgum                 Kristiansand OK             NOR 00:46.35    +10:43  
  18. Torgeir Strand              Fana IL                     NOR 00:47.03    +11:11  
  19. Jackie Vandijck             KOL                         BEL 00:47.06    +11:14  
  20. Vazhnik Aliaksandr          Standart                    BLR 00:48.19    +12:27  
  21. Pranas Bruzga               OK Takas                    LTU 00:48.54    +13:02  
  22. Arkadii Vedin               Ermak                       RUS 00:49.02    +13:10  
  23. Viesturs Ziedins            KURMIS OK                   LAT 00:49.08    +13:16  
  24. Valeriy Deshko              Azimut                      RUS 00:49.11    +13:19  
  25. Tuomo Puustinen             Pihkaniskat                 FIN 00:49.13    +13:21  
  26. Kestutis Baleisis           Devyni OSK                  LTU 00:49.54    +14:02  
  27. Martti Leppaelae            Hameenlinnan Suunnistajat   FIN 00:49.55    +14:03  
  28. Otti Bisang                 ULUS REISEWELT              SUI 00:51.50    +15:58  
  29. Juris Cebulis               Mona OK                     LAT 00:53.20    +17:28  
  30. Guido Rhyn                  OLG Herzogenbuchsee         SUI 00:53.22    +17:30  
  31. Jyri Merirand               Otepaa SK                   EST 00:53.54    +18:02  
  32. Jean Francois Morlon        Talant Sport Orientation    FRA 00:54.03    +18:11  
  33. Zdenek Blabla               OB Ceske Budejovice         CZE 00:54.27    +18:35  
  34. Mats Lindqvist              Savedalens AIK              SWE 00:55.42    +19:50  
  35. Kristian Leonhardt          OC Fuerstenfeld             AUT 00:56.56    +21:04  
  36. Esko Parikka                Hollolan Urheilijat 46      FIN 00:57.14    +21:22  
  37. Sandy Burgon                Sugar Loaf OK               GBR 00:57.41    +21:49  
  38. Reidar Fossum               Asker Skiklubb              NOR 00:58.59    +23:07  
  39. Bengt Ake Jansson           Frammestads IK              SWE 00:59.00    +23:08  
  40. Pekka Valkonen              Kangasniemen Kalske         FIN 01:01.06    +25:14  
  41. Udo Lyys                    OK Ilves                    EST 01:01.25    +25:33  
  42. David Roach                 South London Orienteers     GBR 01:01.28    +25:36  
  43. Arne Kristensen             Herlufsholm OK              DEN 01:02.21    +26:29  
  44. Oyvind Sorlie               Hadeland OL                 NOR 01:02.25    +26:33  
  45. Esko Turkka                 Kouvolan Suunnistajat       FIN 01:02.33    +26:41  
  46. Amit Weiner                 ISR OC Modiin               ISR 01:03.45    +27:53  
  47. John Laukka                 Rastivarsat                 FIN 01:04.12    +28:20  
  48. Janis Augulis               Sigulda                     LAT 01:04.24    +28:32  
  49. Escada Da Costa             COALA                       POR 01:04.40    +28:48  
  50. Ole Hans Oeie               Loten OL                    NOR 01:04.56    +29:04  
  51. Igor Komin                  Rus veteran                 RUS 01:06.20    +30:28  
  52. Goran Hedman                Valbo AIF                   SWE 01:07.28    +31:36  
  53. Ole Dideriksen Jensen       Tisvilde Hegn OK            DEN 01:08.01    +32:09  
  54. Gorchakov Mikhail           SmolOrient                  RUS 01:08.48    +32:56  
  55. Dag Haugland                Ostmarka OK                 NOR 01:09.19    +33:27  
  56. Chi Kin Lee                 HKOC                        HKG 01:10.06    +34:14  
  57. Yrjoe Tolvanen              Lahden Suunnistajat 37      FIN 01:10.59    +35:07  
  58. Anthony Garr                Parawanga Orienteers        AUS 01:11.25    +35:33  
  59. Mikhail Lukin               Krasnogorsk                 RUS 01:12.27    +36:35  
  60. Kalmer Keevend              JOKA                        EST 01:12.37    +36:45  
  61. Karl Johan Noren            Boxholm mjolby ol           SWE 01:14.37    +38:45  
  62. Uwe Dresel                  SC Klecken                  GER 01:14.56    +39:04  
  63. Rimvydas Kasiulevicius      OK Kopa                     LTU 01:17.29    +41:37  
  64. Reidar Heivoll              SSOK                        NOR 01:21.31    +45:39  
  65. Petru Cretu                 CS FAURI                    MDA 01:24.57    +49:05  
  66. Risto Hoeglund              Olavin Rasti                FIN 01:27.38    +51:46  
  67. Erkki Hautaniemi            Tampereen Pyrinto           FIN 01:29.21    +53:29  
  68. Claes Linsefors             Lunds OK                    SWE 01:29.58    +54:06  
  69. Lasse Laaksonen             Suomusjarven Sisu           FIN 01:30.46    +54:54  
  70. Tor Strand                  Raumar Orientering          NOR 01:41.31    +65:39  
  71. Gilson Faria                CORDF                       BRA 01:50.43    +74:51  
      Ari Linna                   Individual                  FIN MP                  
      Timo Aalto                  Turengin Sarastus           FIN MP                  
      Ivan Tumak                  MIDIZ                       UKR DNS                 
      Timo Broman                 Suomusjarven Sisu           FIN DNS                 
M60-2
6090m 16CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Sixten Westlund             OK Tyr                      SWE 00:37.31  00:37.31  
   2. Girts Mamis                 Mona OK                     LAT 00:37.32     +0:01  
   3. Juhani Jetsonen             OC DUBHE                    FIN 00:37.40     +0:09  
   4. Alexey Zuev                 Navicom Garmin              RUS 00:38.07     +0:36  
   5. Jukka Pekka Rantio          Hauhon Sisu                 FIN 00:38.19     +0:48  
   6. Antanas Pauzas              OK Dainava                  LTU 00:38.28     +0:57  
   7. Mark Saunders               Sugar Loaf OK               GBR 00:39.05     +1:34  
   8. Peter Lyremann              ULUS REISEWELT              SUI 00:39.10     +1:39  
   9. Lasse Johansson             Eds SK                      SWE 00:40.50     +3:19  
  10. Andreas Hjertson            OK Linne                    SWE 00:41.04     +3:33  
  11. Keijo Viilo                 Tampereen Pyrinto           FIN 00:41.10     +3:39  
  12. Timo Hyppanen               Etela Kymen Suunnistajat    FIN 00:42.10     +4:39  
  13. Thomas Ericson              Alfta Osa OK                SWE 00:42.15     +4:44  
  14. Julius Ptasekas             Devyni Labirintai           LTU 00:42.39     +5:08  
  15. Jurgis Karnavicius          OK Saule                    LTU 00:43.12     +5:41  
  16. Arto Niemi                  Rajamaen Rykmentti          FIN 00:43.30     +5:59  
  17. Harald Hovi                 Skien OK                    NOR 00:43.44     +6:13  
  18. Soenke Bandixen             OLG Pfaeffikon              SUI 00:44.39     +7:08  
  19. Arnfinn Pedersen            Gjoe Vard OL                NOR 00:45.05     +7:34  
  20. Alexandr Levichev           VERESK SPB                  RUS 00:45.26     +7:55  
  21. Jose Fernandes              .COM                        POR 00:45.30     +7:59  
  22. Timo Gronholm               Salon Viesti                FIN 00:46.13     +8:42  
  23. Martin Granly               Lillomarka OL               NOR 00:48.01    +10:30  
  24. Andre Pierlot               FRSO Belgium                BEL 00:48.18    +10:47  
  25. Takashi Sugiyama            Sans Souci                  JPN 00:48.22    +10:51  
  26. Gerrit Van De Riet          OLifant                     NED 00:48.24    +10:53  
  27. Per Schanche                Asker Skiklubb              NOR 00:49.12    +11:41  
  28. Saulius Kireilis            OK Takas                    LTU 00:49.14    +11:43  
  29. Baard Natvig                Nittedal Orientering        NOR 00:49.22    +11:51  
  30. Modris Kalpins              Individuali                 LAT 00:49.31    +12:00  
  31. Maris Penkulis              Saldus OK                   LAT 00:49.40    +12:09  
  32. Tron Erik Hovind            Raumar Orientering          NOR 00:49.47    +12:16  
  33. Bengt Klasson               Ulricehamns OK              SWE 00:50.43    +13:12  
  34. Igor Iakavkin               OC BNTU                     BLR 00:51.21    +13:50  
  35. Sture Ottesen               Indre Ostfold OK            NOR 00:51.33    +14:02  
  36. Richard Oxlade              Edinburgh Southern Orientee GBR 00:52.01    +14:30  
  37. Tapio Mannila               Rastikarhut                 FIN 00:54.14    +16:43  
  38. Esko Jalanto                Kangasala SK                FIN 00:55.07    +17:36  
  39. Vladimir Sukhorukov         Bryansk                     RUS 00:55.08    +17:37  
  40. Raul Laas                   JOKA                        EST 00:55.14    +17:43  
  41. Aleksandr Maslov            Kentavr Kovrov              RUS 00:55.41    +18:10  
  42. Beat Wiget                  Swiss O Tours               SUI 00:56.47    +19:16  
  43. Timo Ahlroth                Turengin Sarastus           FIN 00:58.01    +20:30  
  44. Grzegorz Krochmal           KU AZS WAT Warszawa         POL 00:58.44    +21:13  
  45. Gregers Helge Jorgensen     Ballerup OK                 DEN 00:58.53    +21:22  
  46. Karl Teubl                  HSV OL Wiener Neustadt      AUT 00:58.57    +21:26  
  46. Kimmo Leppanen              Hirvensalon Heitto          FIN 00:58.57    +21:26  
  48. Vello Post                  Kooperaator                 EST 00:59.53    +22:22  
  49. Janerik Skyttner            Ljusdals OK                 SWE 01:01.05    +23:34  
  50. Vilnis Velkeris             Aluksne OK                  LAT 01:01.31    +24:00  
  51. David Saunders              London Orienteering Klubb   GBR 01:02.00    +24:29  
  52. Aulis Kaasinen              SK Pohjantahti              FIN 01:03.03    +25:32  
  53. Jan Sorensen                OK Soro                     DEN 01:05.02    +27:31  
  54. Mikael Ohrnberg             Pargas IF                   FIN 01:05.50    +28:19  
  55. Martin Wickholm             OK Trian                    FIN 01:09.42    +32:11  
  56. Petri Airaksinen            Kuopion Suunnistajat        FIN 01:12.30    +34:59  
  57. Janis Lagzdkalns            KURMIS OK                   LAT 01:18.56    +41:25  
  58. John Olav Alvsvag           Fana IL                     NOR 01:21.56    +44:25  
  59. Pavol Polacek               Hana Orienteering           SVK 01:24.30    +46:59  
  60. Eamon Staunton              Wimborne Orienteers         GBR 01:24.38    +47:07  
  61. Mike Snell                  Octavian Droobers           GBR 01:27.14    +49:43  
  62. Andrii Shpillier            Driada                      UKR 01:31.12    +53:41  
  63. Zdenek Fiala                KOB Tretra Praha            CZE 01:34.52    +57:21  
  64. Shin Ho Yu                  HKOC                        HKG 01:38.50    +61:19  
  65. Magnus Ordqvist             Kils OK                     SWE 01:41.14    +63:43  
  66. Sergei Cherkesov            Rus veteran                 RUS 01:48.30    +70:59  
  67. Uwe Juergens                IHW Alex Berlin             GER 02:03.10    +85:39  
  68. Svenake Emanuelsson         Helsingborgs SOK            SWE 02:06.40    +89:09  
      Jorma Nissila               Kokkolan Suunnistajat       FIN MP                  
      Aigar Pindmaa               OK Voru                     EST MP                  
      Jaroslav Neumann            SK SKI OB Sternberk         CZE DNS                 
      James Lithgow               Garingal Orienteers         AUS DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Caesar Scherrer             OLG Basel                   SUI DNS                 
      Goran Johansson             IF Aaland                   FIN DNS                 
M60-3
5920m 17CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Viacheslav Akinin           Magadan                     RUS 00:36.00  00:36.00  
   2. Ivars Pucens                Mona OK                     LAT 00:36.24     +0:24  
   3. Martin Sacher               bussola ok                  SUI 00:37.10     +1:10  
   4. Tuomo Kauppinen             Hyvinkaan Rasti             FIN 00:37.54     +1:54  
   5. Eero Junkala                Kannuksen Ura               FIN 00:38.40     +2:40  
   6. Marius Ptasekas             Devyni Labirintai           LTU 00:38.48     +2:48  
   7. Stefan Carlsson             Alfta Osa OK                SWE 00:38.55     +2:55  
   8. Ulf Palmer                  Ulricehamns OK              SWE 00:39.35     +3:35  
   9. Eugenijus Miksys            Silales SM                  LTU 00:39.36     +3:36  
  10. James Crawford              Guildford Orienteers        GBR 00:39.57     +3:57  
  11. Jaanus Reha                 Kooperaator                 EST 00:40.05     +4:05  
  12. Timo Asikainen              Hiisirasti                  FIN 00:40.10     +4:10  
  13. Mats Welander               OK Djerf                    SWE 00:40.13     +4:13  
  14. Janis Salins                Mezmalas                    LAT 00:41.03     +5:03  
  15. Philip Eeles                Southampton Orienteering Cl GBR 00:41.35     +5:35  
  16. Anders Grundberg            Lunds OK                    SWE 00:41.41     +5:41  
  17. Varis Peisenieks            Kapa OK                     LAT 00:42.21     +6:21  
  18. Audun Strandlie             Gjoe Vard OL                NOR 00:43.04     +7:04  
  19. Egil Wickstrand Iversen     Heming orientering          NOR 00:44.03     +8:03  
  20. Rimas Jovaisas              OK Dainava                  LTU 00:44.04     +8:04  
  21. Barry Elkington             Octavian Droobers           GBR 00:44.29     +8:29  
  22. Ilkka Ojapalo               Rajamaen Rykmentti          FIN 00:44.59     +8:59  
  23. Esa Toivonen                Tarpian Suunta              FIN 00:45.43     +9:43  
  24. Jens Kopland                Modum OL                    NOR 00:48.10    +12:10  
  25. Gyula Koger                 PVM                         HUN 00:48.42    +12:42  
  26. Armin Bryner                ULUS REISEWELT              SUI 00:49.18    +13:18  
  27. Mikko Viinikainen           Espoon Suunta               FIN 00:50.07    +14:07  
  28. Mikhail Ivanov              VelNovgorod                 RUS 00:50.43    +14:43  
  29. Evert Larsson               OK Skogshjortarna           SWE 00:51.22    +15:22  
  30. Kalle Huttunen              Kuopion Suunnistajat        FIN 00:51.50    +15:50  
  31. Andrzej Krochmal            KS Spojnia Warszawa         POL 00:51.53    +15:53  
  32. Kari Virtanen               Ounasvaaran Hiihtoseura     FIN 00:52.26    +16:26  
  33. Hallvard Fjaer              Lillomarka OL               NOR 00:52.39    +16:39  
  34. Alastair Mackenzie          Cleveland Orienteering Klub GBR 00:53.23    +17:23  
  35. Uwe Krausbauer              CTG Koblenz                 GER 00:53.59    +17:59  
  36. Jacques Hofmans             FRSO Belgium                BEL 00:54.13    +18:13  
  37. Petter Gullikstad           Roros IL                    NOR 00:54.41    +18:41  
  37. Yury Aliakseyeu             OC BNTU                     BLR 00:54.41    +18:41  
  39. Kari Vigelius               Salon Viesti                FIN 00:54.45    +18:45  
  40. Kenneth Pettersson          Jarfalla OK                 SWE 00:55.02    +19:02  
  41. Sauli Joki                  Vetelin Urheilijat          FIN 00:56.10    +20:10  
  42. Claude Girardin             OLV Zug                     SUI 00:56.15    +20:15  
  43. Vladimir John               OB Ceske Budejovice         CZE 00:58.13    +22:13  
  44. Hannu Lahteenmaki           Hameenlinnan Tarmo          FIN 00:59.08    +23:08  
  45. Aleksandr Kopelevich        Rus veteran                 RUS 00:59.48    +23:48  
  46. Andrejs Korabo              Individual                  LAT 01:00.08    +24:08  
  47. Esa Huhtanen                RastiJussit                 FIN 01:00.17    +24:17  
  48. Jan Lang                    OK RASEBORG                 FIN 01:01.24    +25:24  
  49. Gediminas Bajoriunas        OK Saule                    LTU 01:03.38    +27:38  
  50. Kari Papinsaari             Kangasala SK                FIN 01:03.46    +27:46  
  51. Jarmo Kyto                  Nastolan Tera               FIN 01:04.01    +28:01  
  52. Tsunemasa Aiba              OLC LEO                     JPN 01:04.02    +28:02  
  53. Tuomo Koskinen              Suunta Sepot                FIN 01:04.56    +28:56  
  54. Peter Fons Knudsen          OK Gorm                     DEN 01:05.28    +29:28  
  55. Knut Engen                  Raumar Orientering          NOR 01:05.58    +29:58  
  56. Jaak Jaagus                 Saku                        EST 01:06.14    +30:14  
  57. Slavko Zilincik             ATU Kosice                  SVK 01:06.59    +30:59  
  58. Per Osen                    Vestre Akers Skiklub        NOR 01:09.30    +33:30  
  59. Johan Mattsson              Lillomarka OL               SWE 01:12.05    +36:05  
  60. Sergei Sedov                Kentavr Kovrov              RUS 01:24.02    +48:02  
  61. Gerhard Koiser              HSV OL Wiener Neustadt      AUT 01:25.39    +49:39  
  62. Nigel Ferrand               Sugar Loaf OK               GBR 01:27.27    +51:27  
  63. Valeri Chumikov             Black Sea OK                RUS 01:31.55    +55:55  
  64. Viktor Rylov                Rus veteran                 RUS 01:34.25    +58:25  
  65. David Knight                Bayside Kangaroos Orienteer AUS 01:38.03    +62:03  
  66. Tommy Wendt                 Hellas Orientering          SWE 01:38.35    +62:35  
  67. Hemmo Ahokoivu              SK Pohjantahti              FIN 02:09.15    +93:15  
  68. Konrad Graber               OLG Nidwalden Obwalden      SUI 02:28.11   +112:11  
  69. Jan Somvarsky               Individual                  CZE 02:31.01   +115:01  
      Ragnar Kayser               Fana IL                     NOR MP                  
      Alister Metherell           Peninsula and Plains Orient NZL DNS                 
      Kestutis Abramikas          OK Saule                    LTU DNS                 
      Sven Sundstrom              Bredareds IF                SWE DNS                 
      Arne Sammel                 OK Lehola                   EST DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
M60-4
6000m 16CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Jyrki Routsi                Suunnistusmatkat            FIN 00:36.09  00:36.09  
   2. Hans Daniels                Malungs OK, Skogsmårdarna   SWE 00:38.47     +2:38  
   3. Ivanas Ziaziulia            OK Saule                    LTU 00:39.04     +2:55  
   4. Knut Wiig Mathisen          Porsgrunn OL                NOR 00:39.36     +3:27  
   5. Lars Lindgren               OK ODMARDEN                 SWE 00:39.50     +3:41  
   6. Harijs Lacars               Silva                       LAT 00:40.25     +4:16  
   7. Ossi Autio                  Hyvinkaan Rasti             FIN 00:40.46     +4:37  
   8. Uldis Pekuss                Mona OK                     LAT 00:40.53     +4:44  
   9. Volodymyr Rudakov           OC MASTER                   UKR 00:42.02     +5:53  
  10. Richard Zeinergundersen     Fossum IF                   NOR 00:42.33     +6:24  
  11. Rolf Helander               Oulaisten Huima             FIN 00:42.55     +6:46  
  12. Andrei Fershalov            Rus veteran                 RUS 00:43.38     +7:29  
  13. Ulf Henriksson              Korsnas IF OK               SWE 00:44.24     +8:15  
  14. Keith Tonkin                Border Liners               GBR 00:44.44     +8:35  
  15. Juris Kokins                Meridians OK                LAT 00:45.58     +9:49  
  16. Andrey Oshmarin             VelNovgorod                 RUS 00:46.19    +10:10  
  17. Almiras Kavaliauskas        OK Dainava                  LTU 00:46.33    +10:24  
  18. Sergey Barinov              Krasnogorsk                 RUS 00:47.06    +10:57  
  19. Jouko Malinen               Rajamaen Rykmentti          FIN 00:47.10    +11:01  
  20. Martin Crosby               Auckland                    NZL 00:48.08    +11:59  
  21. Goran Nilsson               Snattringe SK               SWE 00:48.25    +12:16  
  22. Juri Kuokkanen              INUS Lappeenranta           FIN 00:48.41    +12:32  
  23. Peter Polakovic             TJ Slavia Zilinska univerzi SVK 00:49.03    +12:54  
  24. Anders Gjermo               Asker Skiklubb              NOR 00:49.44    +13:35  
  25. Timothy Hatley              Bayside Kangaroos Orienteer AUS 00:50.02    +13:53  
  26. Jari Jarvinen               Hameenlinnan Tarmo          FIN 00:50.19    +14:10  
  27. Mihkel Nahkur               RSK Johvikas                EST 00:50.21    +14:12  
  28. Karlis Groskaufmanis        Kapa OK                     LAT 00:51.11    +15:02  
  29. Robert Zdrahal              Hana Orienteering           CZE 00:51.50    +15:41  
  30. Bjoern Erik Wickholm        OK RASEBORG                 FIN 00:52.49    +16:40  
  31. Rick Mcgregor               IFK Kiruna                  SWE 00:53.54    +17:45  
  32. Rimantas Dauderis           OK Oriens                   LTU 00:53.58    +17:49  
  33. Morten Karlsen              Maaren OK                   NOR 00:55.19    +19:10  
  34. Sten Gustafsson             Eds SK                      SWE 00:56.17    +20:08  
  35. Urs Steiner                 ULUS REISEWELT              SUI 01:00.02    +23:53  
  36. Simo Nieminen               Tampereen Pyrinto           FIN 01:00.31    +24:22  
  37. Lasse Pedersen              Goteborg Majorna OK         SWE 01:01.06    +24:57  
  38. Steven Smirthwaite          Moravian                    GBR 01:01.20    +25:11  
  39. Charles Daniel              Sugar Loaf OK               GBR 01:02.02    +25:53  
  40. John Hansen                 Kristiansand OK             NOR 01:02.10    +26:01  
  41. Klaus Vanttinen             Hiidenkiertajat             FIN 01:02.49    +26:40  
  42. Harri Viitasalo             Riihimaen Suunnistajat      FIN 01:02.51    +26:42  
  43. Gintaras Gavenas            Rudamina OK                 LTU 01:05.55    +29:46  
  44. Gary Longhurst              Forth Valley Orienteers     GBR 01:07.11    +31:02  
  45. Martin Howald               OLG Herzogenbuchsee         SUI 01:07.15    +31:06  
  46. Aimur Raudsepp              JOKA                        EST 01:10.27    +34:18  
  47. Ian Byrne                   South Midlands Orienteering GBR 01:10.37    +34:28  
  48. Sauli Konttila              Kannuksen Ura               FIN 01:12.50    +36:41  
  49. Wai Tin Man                 Orienteering Association of HKG 01:12.54    +36:45  
  50. Sergey Makovkin             Black Sea OK                RUS 01:13.05    +36:56  
  51. Juhani Kurula               SK Pohjantahti              FIN 01:13.33    +37:24  
  52. Matti Salonen               Vakka Rasti                 FIN 01:14.06    +37:57  
  53. Ole Gadsboelle              OK Esbjerg                  DEN 01:14.21    +38:12  
  54. Alexei Sitnik               TirasOrient                 MDA 01:15.03    +38:54  
  55. Peteris Magone              Individual                  LAT 01:15.42    +39:33  
  56. Luciano Lucas               COALA                       POR 01:16.55    +40:46  
  57. Erik Groendalen             Hamar OK                    NOR 01:18.35    +42:26  
  58. Tauno Kure                  OK Kape                     EST 01:20.12    +44:03  
  59. Matthias Rennhard           OLK Argus                   SUI 01:24.03    +47:54  
  60. Grigoriy Senchenko          OC BNTU                     BLR 01:25.40    +49:31  
  61. Mikko Numminen              Epilan Esa                  FIN 01:27.36    +51:27  
  62. Evgeniy Kaygorodov          EvroPrim                    RUS 01:35.18    +59:09  
  63. Kyrre Thalberg              Lunds OK                    SWE 01:35.33    +59:24  
  64. Vladzimir Zhukouski         Standart                    BLR 01:38.02    +61:53  
  65. Jan Sveen                   Raumar Orientering          NOR 01:39.47    +63:38  
  66. Miklos Csikos               Futarok Sc                  HUN 01:43.28    +67:19  
  67. Kari Varkila                Kouvolan Suunnistajat       FIN 02:03.41    +87:32  
      Peter Evlakov               Voronezh                    RUS MP                  
      Markku Laine                Mantsalan Urheilijat        FIN MP                  
      Jan Kuchta                  ATU Kosice                  SVK MP                  
      Jiri Gavel                  OB Ceske Budejovice         CZE MP                  
      Osmo Saari                  Rasti Pernio                FIN MP                  
      Paul Bolsens                Trol                        BEL MP                  
      Tormod Overgaard            Vestre Akers Skiklub        NOR MP                  
M65-1
5710m 18CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Roger Hendrickx             hamok                       BEL 00:41.19  00:41.19  
   2. Alain Juan                  ANCO                        SUI 00:41.33     +0:14  
   3. Seppo Nurisalo              Kokkolan Suunnistajat       FIN 00:43.00     +1:41  
   4. Ola Brox                    OL TotenTroll               NOR 00:44.25     +3:06  
   5. Vesa Tervo                  Rajamaen Rykmentti          FIN 00:45.20     +4:01  
   6. Juozas Lukasevicius         Rudamina OK                 LTU 00:45.44     +4:25  
   7. Erkki Ylikoski              Valkeakosken Haka           FIN 00:46.16     +4:57  
   8. Uno Magnusson               IF Hagen                    SWE 00:48.58     +7:39  
   9. Helmut Haertelt             SSV Planeta Radebeul        GER 00:49.51     +8:32  
  10. Koit Paasma                 OK Lehola                   EST 00:49.54     +8:35  
  11. Pekka Liukkala              Hauhon Sisu                 FIN 00:51.12     +9:53  
  12. Allan Hattar                IK Falken                   FIN 00:51.58    +10:39  
  13. Yury Perelyaev              Lytkarino                   RUS 00:52.14    +10:55  
  14. Mikko Sani                  Hollolan Urheilijat 46      FIN 00:52.47    +11:28  
  15. Jyri Rokko                  RSK Johvikas                EST 00:53.04    +11:45  
  16. Magne Vollen                Oslostudentenes IK          NOR 00:53.41    +12:22  
  17. Kjell Sandstroem            Bodens BK OS                SWE 00:54.15    +12:56  
  18. Karl Arne Melbye            Verdal OK                   NOR 00:55.20    +14:01  
  19. Esko Savonen                Hameenlinnan Suunnistajat   FIN 00:56.44    +15:25  
  20. Pertti Laine                Mustalammen Pallo           FIN 00:57.12    +15:53  
  21. Martti Kongas               Puolangan Ryhti             FIN 00:57.14    +15:55  
  22. Esa Laine                   Tampereen Pyrinto           FIN 00:57.24    +16:05  
  23. Ricardas Izokaitis          OK Dainava                  LTU 00:58.02    +16:43  
  24. Eero Ruokamo                Oulun Tarmo                 FIN 00:58.08    +16:49  
  25. Robin Smith                 Southdowns Orienteers       GBR 00:58.54    +17:35  
  26. Asko Korpijarvi             Kannuksen Ura               FIN 00:59.06    +17:47  
  27. Andris Rudzitis             Madonas BJSS OK Arona       LAT 00:59.16    +17:57  
  28. Peter Sjoeholm              OK RASEBORG                 FIN 00:59.17    +17:58  
  29. Ted Van Geldermalsen        Yarra Valley Orienteering C AUS 00:59.31    +18:12  
  30. Ilmar Kirjanen              TA OK                       EST 01:01.02    +19:43  
  31. Barry Olds                  Cornwall Orienteering Club  GBR 01:01.09    +19:50  
  32. Mati Pilt                   OK West                     EST 01:02.33    +21:14  
  32. Kimmo Rauhamaeki            Jamsan Retki Veikot         FIN 01:02.33    +21:14  
  34. Colin Price                 Central Coast Orienteers    AUS 01:02.41    +21:22  
  35. Finn Petersen               OK Roskilde                 DEN 01:03.10    +21:51  
  36. Werder Roland               ULUS REISEWELT              SUI 01:05.24    +24:05  
  37. Markku Nurminen             Suosmeren Salpa             FIN 01:05.30    +24:11  
  38. Stefan Nilsson              Stigmannen Karlshamns OK    SWE 01:07.03    +25:44  
  39. Lasse Kalliomaa             Laihian Luja                FIN 01:07.58    +26:39  
  40. Sten Blomstrom              IK Stern                    SWE 01:08.39    +27:20  
  41. Leo Johansson               Vandrarringen               SWE 01:10.27    +29:08  
  42. Kjell Svanberg              Royken OL                   NOR 01:11.33    +30:14  
  43. Heimo Pulkkinen             Helsingin Suunnistajat      FIN 01:12.18    +30:59  
  44. Sytenkov Vladimir           Ulyanovskaya oblast         RUS 01:12.39    +31:20  
  45. Jiri Provaznik              OOB Turnov                  CZE 01:13.00    +31:41  
  46. Ladislav Ptacek             Hana Orienteering           CZE 01:14.05    +32:46  
  47. Koichi Otsuka               Chiba OLK                   JPN 01:16.01    +34:42  
  48. Cretu Ilie                  PC IASI                     ROU 01:16.26    +35:07  
  49. Lars Johansson              Malmo OK                    SWE 01:17.01    +35:42  
  50. Robert Newbrook             Waikato                     NZL 01:19.46    +38:27  
  51. Mike Forrest                Sugar Loaf OK               GBR 01:20.40    +39:21  
  52. Per Rekkedal                Bodo og omegn IF Orienterin NOR 01:23.15    +41:56  
  53. Vladimir Krivusha           Rus veteran                 RUS 01:24.36    +43:17  
  54. Roar Saetaberget            Lunderseter IL              NOR 01:26.37    +45:18  
  55. Silvano Bernardi            Orienteering Tarzo          ITA 01:26.53    +45:34  
  56. Jarl Erik Palm              Kjula IF                    SWE 01:29.20    +48:01  
  57. Leif Selling                Harnosands OK               SWE 01:30.55    +49:36  
  58. Harry Enberg                Vasterbergslagens OL        SWE 01:32.54    +51:35  
  59. Ragnar Berg                 Stokke IL                   NOR 01:34.41    +53:22  
  60. Algirdas Grublys            OK Kopa                     LTU 01:36.55    +55:36  
  61. Morten Benestad             IK Grane Arendal Orienterin NOR 01:37.25    +56:06  
  62. Heinz Friedrich Pape        OL Team Lippe               GER 01:37.42    +56:23  
  63. Per Molin                   Sodertalje Nykvarn Orienter SWE 01:39.44    +58:25  
  64. Henadzi Arekhau             OC BNTU                     BLR 01:43.51    +62:32  
  65. Simon Blanchflower          Saxons Orienteering Club    GBR 01:46.43    +65:24  
  66. Hans Widmer                 OLG Oberwil                 SUI 01:53.46    +72:27  
  67. Gary Kraght                 Bay Area Orienteering Club  USA 01:57.18    +75:59  
  68. Chi Sing Clement Chan       Apex Action                 HKG 02:11.16    +89:57  
  69. Karel Lusk                  OK Chrastava                CZE 02:19.56    +98:37  
  70. Frantisek Chromcak          Hana Orienteering           CZE 02:41.20   +120:01  
      Jacenty Lapanowski          KU AZS WAT Warszawa         POL MP                  
      Larsowe Strom               Ronneby OK                  SWE MP                  
      Vladimir Vorobyov           TirasOrient                 MDA MP                  
      Dan Widercrantz             OK Skarmen                  SWE MP                  
      Seppo Aarnio                Rasti Piikkio               FIN MP                  
      Rinat Sattarov              Black Sea OK                RUS DNS                 
      Viktor Riabchikov           Moscow region               RUS DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Andre Hallouard             ASOP Erstein                FRA DNS                 
      Yury Bolshakov              Novgorodskay obl            RUS DNS                 
M65-2
5710m 18CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Matti Hautala               ONMKY                       FIN 00:37.54  00:37.54  
   2. Sigurd Daehli               Loten OL                    NOR 00:38.38     +0:44  
   3. Henrikas Ulevicius          Devyni Labirintai           LTU 00:39.32     +1:38  
   4. Terje Wikstroem             Ringsaker OK                NOR 00:40.36     +2:42  
   5. Lauri Kekoni                Helsingin Suunnistajat      FIN 00:40.43     +2:49  
   6. Vasek Farar                 OK Lokomotiva Pardubice     CZE 00:43.00     +5:06  
   7. Erkki Turunen               Suunta Sepot                FIN 00:43.37     +5:43  
   8. Erkki Pulkkinen             Rasti Lukko                 FIN 00:43.47     +5:53  
   9. Markku Pietikainen          Joutsenon Kullervo          FIN 00:43.54     +6:00  
  10. Jukka Nyystila              Laihian Luja                FIN 00:45.08     +7:14  
  11. Peter Kronholm              IF Brahe                    FIN 00:45.30     +7:36  
  12. Heini Tammik                OK Kape                     EST 00:45.32     +7:38  
  13. Are Eriksen                 Oslostudentenes IK          NOR 00:46.42     +8:48  
  13. Viacheslav Gorelov          Rus veteran                 RUS 00:46.42     +8:48  
  15. Torbjoern Lundberg          Pitea IF Orienteringsklubb  SWE 00:46.49     +8:55  
  16. Keijo Hintukainen           Turun Suunnistajat          FIN 00:47.52     +9:58  
  17. Gunnar Gruesoerensen        Koege OK                    DEN 00:48.01    +10:07  
  18. Jarmo Vainio                Hameenlinnan Suunnistajat   FIN 00:48.33    +10:39  
  19. Aulis Rantala               Kokkolan Suunnistajat       FIN 00:48.56    +11:02  
  20. Pekka Pietila               Kangasala SK                FIN 00:49.24    +11:30  
  21. Mark Glaisher               Saxons Orienteering Club    GBR 00:49.26    +11:32  
  22. Timo Valkonen               Rajamaen Rykmentti          FIN 00:49.32    +11:38  
  23. Olle Bohman                 Hjarnarps GH OL             SWE 00:49.50    +11:56  
  24. Paul Aug                    OK Orvand                   EST 00:50.45    +12:51  
  25. Mircea Ticleanu             CS Metropolitan Bucuresti   ROU 00:51.37    +13:43  
  26. Matti Gustafsson            Hameenlinnan Tarmo          FIN 00:51.47    +13:53  
  27. Tomas Zdrahal               Hana Orienteering           CZE 00:51.58    +14:04  
  28. Alan Leakey                 South London Orienteers     GBR 00:52.58    +15:04  
  29. Werner Wehrli               ULUS REISEWELT              SUI 00:53.00    +15:06  
  30. Juhani Tarvainen            Pitajanmaen Tarmo           FIN 00:54.04    +16:10  
  31. Hans Erik Skalberg          Vasteras SOK                SWE 00:54.05    +16:11  
  32. Robert Gilchrist            Edmonton Overlanders Orient CAN 00:55.04    +17:10  
  33. Jan Hrouza                  KOS TJ Lokomotiva Krnov     CZE 00:55.25    +17:31  
  34. Oivind Fadum                Sande SK                    NOR 00:55.30    +17:36  
  35. Anders Vestlund             OK Kare                     SWE 00:56.32    +18:38  
  36. Kostas Duda                 Rudamina OK                 LTU 00:57.20    +19:26  
  37. Kalle Nelk                  SK Saue Tammed              EST 00:57.57    +20:03  
  38. Tiit Ploompuu               RSK Johvikas                EST 00:58.00    +20:06  
  39. Mauri Sinnela               Suomusjarven Sisu           FIN 00:58.24    +20:30  
  40. Gordon Wilson               Bennelong Northside Oriente AUS 00:59.38    +21:44  
  41. Attila Gabor Kovacs         Zold Sportok Clubja         HUN 01:00.06    +22:12  
  42. Dagfinn Haarr               Oddersjaa SSK               NOR 01:01.01    +23:07  
  43. Algimantas Paspirgelis      OK Dainava                  LTU 01:01.12    +23:18  
  44. Juris Drunka                Madonas BJSS OK Arona       LAT 01:01.32    +23:38  
  45. Libor Robotka               Hana Orienteering           CZE 01:02.12    +24:18  
  46. Andrew Bell                 Border Liners               GBR 01:02.32    +24:38  
  47. Stefan Maj                  KOBRA Bratislava            SVK 01:02.46    +24:52  
  48. Matthew Cochrane            SROC                        GBR 01:02.50    +24:56  
  49. Tapani Mertsalmi            Hirvensalon Heitto          FIN 01:03.30    +25:36  
  50. Urs Josi                    OLG Herzogenbuchsee         SUI 01:03.36    +25:42  
  51. Tadeusz Wolejszo            KU AZS WAT Warszawa         POL 01:03.51    +25:57  
  52. Sergey Glebov               Moscow                      RUS 01:04.10    +26:16  
  53. Egils Maulins               Saldus OK                   LAT 01:04.32    +26:38  
  54. Stephen Tarry               Up North Orienteers         USA 01:05.28    +27:34  
  55. Russell Creed               Toohey Forest Orienteers    AUS 01:07.55    +30:01  
  56. Adrian Lovell               Wimborne Orienteers         GBR 01:07.56    +30:02  
  57. Nils Arne Hakansson         Stigmannen Karlshamns OK    SWE 01:08.25    +30:31  
  58. Reijo Korhonen              Haninge SOK                 SWE 01:09.44    +31:50  
  59. Potapov Mikhail             Ulyanovskaya oblast         RUS 01:15.46    +37:52  
  60. Karlerik Andersson          IFK Mora OK                 SWE 01:16.07    +38:13  
  61. Vasil Silin                 SILIN                       GER 01:19.42    +41:48  
  62. Sergey Markelov             Azimut                      RUS 01:21.18    +43:24  
  63. Svante Sandberg             Sodertalje Nykvarn Orienter SWE 01:22.44    +44:50  
  64. Christian Kremer            ESV Lok Schoeneweide Berlin GER 01:26.28    +48:34  
  65. Asbjoern Froeseth           Verdal OK                   NOR 01:26.29    +48:35  
  66. Hakan Eriksson              Umea OK                     SWE 01:26.34    +48:40  
  67. Sergey Okhotnikov           Individual                  RUS 01:29.12    +51:18  
  68. Gheorghe Balmus             CS Run Kompass              MDA 01:29.51    +51:57  
  69. Toshitsugu Hirashima        Kyoto OLC                   JPN 01:41.17    +63:23  
  70. Anders Kumlin               IK Ymer                     SWE 01:53.23    +75:29  
  71. Martin Nauf                 Hedrum OL                   NOR 02:12.01    +94:07  
  72. Anders Bjorkaas             Askvoll og Holmedal IL      NOR 02:19.21   +101:27  
      Andre Aerts                 hamok                       BEL MP                  
      Alexander Maltsev           Neva                        RUS MP                  
      Roland Dahlman              Malmo OK                    SWE MP                  
      Vasyliy Bortnik             Individual                  UKR DNS                 
      Ove Forsstrom               OK RASEBORG                 FIN DNS                 
      Janusz Bohaczek             UMKS Orkan Ostroda          POL DNS                 
      Erkki Pokela                Luumaen Rasti               FIN DNS                 
M65-3
5580m 15CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Keld Johnsen                Tisvilde Hegn OK            DEN 00:35.53  00:35.53  
   2. Clas Fries                  Umea OK                     SWE 00:36.03     +0:10  
   3. Jerzy Parzewski             KU AZS WAT Warszawa         POL 00:37.47     +1:54  
   4. Robert Hickling             Badenoch and Strathspey OC  GBR 00:39.40     +3:47  
   5. Markku Piironen             Kalevan rasti               FIN 00:39.55     +4:02  
   6. Svein S Jacobsen            Tyrving IL                  NOR 00:40.07     +4:14  
   7. Kari Jylha                  Helsingin Suunnistajat      FIN 00:42.38     +6:45  
   8. Kenneth Walberg             OK Kare                     SWE 00:43.10     +7:17  
   9. Pekka Kerkola               Hameenlinnan Tarmo          FIN 00:43.13     +7:20  
  10. Jonas Vilkelis              OK Levuo                    LTU 00:43.15     +7:22  
  11. Olle Ronnols                Saterbygdens OK             SWE 00:44.08     +8:15  
  12. Rauli Helkkula              Turun Metsankavijat         FIN 00:44.37     +8:44  
  13. Simo Helkkula               Pitajanmaen Tarmo           FIN 00:44.57     +9:04  
  14. Diethard Kundisch           Deutscher Turner Bund       GER 00:45.32     +9:39  
  15. Fadin Sergei                Ulyanovskaya oblast         RUS 00:45.51     +9:58  
  16. Kjell Lidholm               IFK Hedemora OK             SWE 00:45.54    +10:01  
  17. Marten Lindroos             Kimito SF                   FIN 00:46.05    +10:12  
  18. Bjorn Berger                Byasen IL                   NOR 00:46.15    +10:22  
  19. Bjorn Steinbekken           Odal ol                     NOR 00:46.16    +10:23  
  20. Goran Svenson               SOK Viljan                  SWE 00:46.20    +10:27  
  21. Lasse Kallio                Suomusjarven Sisu           FIN 00:47.07    +11:14  
  22. Sven Inge Svensson          Hassleholms OK              SWE 00:47.18    +11:25  
  23. Jan Arve Solli              Askoy OL                    NOR 00:48.24    +12:31  
  24. Touko Tuomola               Rasti 88                    FIN 00:48.34    +12:41  
  25. Ivars Ansviesulis           Prizma OK                   LAT 00:48.52    +12:59  
  26. Servais Hick                COLiege                     BEL 00:49.11    +13:18  
  27. Don Mckerrow                South London Orienteers     GBR 00:50.03    +14:10  
  28. Hansruedi Kohler            OLG Dachsen                 SUI 00:50.12    +14:19  
  29. Res Rey                     ULUS REISEWELT              SUI 00:51.08    +15:15  
  30. Mats Hemstrom               Gavle OK                    SWE 00:52.00    +16:07  
  30. Miroslav Horacek            Slavia Liberec orienteering CZE 00:52.00    +16:07  
  32. Sergey Yan                  Velikiy Novgorod Acron      RUS 00:52.31    +16:38  
  33. Ari Kainulainen             Ita Hameen Rasti            FIN 00:52.55    +17:02  
  34. Oldrich Pilc                Hana Orienteering           CZE 00:53.19    +17:26  
  35. Arnulf Villmo               Korgen IL                   NOR 00:53.24    +17:31  
  36. Anders Malmberg             Kvarnsvedens GoIF OK        SWE 00:53.55    +18:02  
  37. Eddie Harwood               Moravian                    GBR 00:54.16    +18:23  
  38. Tadashi Ebisawa             Irumashi OLC                JPN 00:55.19    +19:26  
  39. Sverre Froyen               Rocky Mountain Orienteering USA 00:55.25    +19:32  
  40. Vitor Rodrigues             CPOC                        POR 00:55.36    +19:43  
  41. Reinhard In Der Stroth      Osnabruecker TB             GER 00:56.06    +20:13  
  42. Jan Boehle                  OL Trollo                   NOR 00:56.24    +20:31  
  43. Vyacheslav Erohin           Orel                        RUS 00:57.06    +21:13  
  44. Anton Onder                 ATU Kosice                  SVK 00:57.44    +21:51  
  45. Per Ove Transeth            Royken OL                   NOR 00:57.52    +21:59  
  46. Flemming Wendelboe          Helsingoer SOK              DEN 00:57.57    +22:04  
  47. Knut Malmo                  Ringsaker OK                NOR 00:58.15    +22:22  
  48. Iurii Chumakov              Neva                        RUS 00:58.31    +22:38  
  49. Rein Kriks                  Rakvere OK                  EST 00:59.00    +23:07  
  50. Ricardas Zlatkus            Devyni OSK                  LTU 00:59.24    +23:31  
  51. Pauli Nieminen              Hyvinkaan Rasti             FIN 01:03.08    +27:15  
  52. Hansjoerg Graf              Swiss O Tours               SUI 01:03.40    +27:47  
  53. David Rosen                 SROC                        GBR 01:08.20    +32:27  
  54. Jozsef Bugar                TabaniSpa                   HUN 01:08.27    +32:34  
  55. Eddie De Kerf               Trol                        NED 01:12.48    +36:55  
  56. Raitis Padoms               Individual                  LAT 01:12.58    +37:05  
  57. Tiit Olju                   OK Orvand                   EST 01:13.10    +37:17  
  58. Eero Pulkkinen              OK Botnia                   FIN 01:13.13    +37:20  
  59. Kari Talltjarn              Vasteras SOK                SWE 01:14.00    +38:07  
  60. Markku Kaulio               Raja Karjalan Suunnistajat  FIN 01:15.57    +40:04  
  61. Andrey Kupriyanov           Individual                  RUS 01:19.05    +43:12  
  62. Reijo Lehtimaeki            Hirvensalon Heitto          FIN 01:19.08    +43:15  
  63. Mats Sunesson               ok skogsstjarnan            SWE 01:20.31    +44:38  
  64. Edmundas Gylys              OK Dainava                  LTU 01:23.48    +47:55  
  65. Toomas Naelapaa             Harju KEK RSK               EST 01:24.16    +48:23  
  66. Bedrich Sanka               OK Lokomotiva Pardubice     CZE 01:25.42    +49:49  
  67. Boyd Wymer                  Parawanga Orienteers        AUS 01:30.49    +54:56  
  68. Sven Eriksson               GIF                         FIN 01:37.37    +61:44  
  69. Stanislav Brumek            KOB Kladno                  CZE 01:40.56    +65:03  
  70. Jonathan Howell             Walton Chasers              GBR 01:42.35    +66:42  
  71. Toomas Koppel               Saku                        EST 01:52.56    +77:03  
  72. Yngve Alfven                IK Wilske                   SWE 02:01.06    +85:13  
  73. Anders Sjoholm              OK Trian                    FIN 02:21.13   +105:20  
  74. Anatoliy Chudakov           Lytkarino                   RUS 02:31.53   +116:00  
      Reijo Hirvela               Suosmeren Salpa             FIN MP                  
      Juhani Hakomaki             Lapuan Virkia               FIN DNS                 
      Martin Bicevskis            Australopers Orienteering C AUS DNS                 
      Jorma Ylikaatiala           Kuortaneen Kunto            FIN DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
M65-4
5650m 17CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Leif E Larsen               Tisvilde Hegn OK            DEN 00:37.48  00:37.48  
   2. Thomas Karlsson             Sodertalje Nykvarn Orienter SWE 00:37.51     +0:03  
   3. Francesco Guglielmetti      GOLD Savosa                 SUI 00:38.01     +0:13  
   4. Kent Granqvist              Vasterviks OK               SWE 00:42.36     +4:48  
   5. Velimatti Heinonen          Rajamaen Rykmentti          FIN 00:43.06     +5:18  
   6. Insaf Ishmukhametov         Saint Petersburg Granit     RUS 00:43.34     +5:46  
   7. Raimo Hyyrylainen           Juvan Urheilijat            FIN 00:44.29     +6:41  
   8. Kai Saksman                 OK TON                      FIN 00:45.23     +7:35  
   9. Jouko Nurminen              Tampereen Pyrinto           FIN 00:45.31     +7:43  
  10. Martti Pihlajamaa           Vetelin Urheilijat          FIN 00:47.16     +9:28  
  11. Mikhail Gryaznevich         Thames Valley Orienteering  GBR 00:47.49    +10:01  
  12. Tor Sorevik                 TIF Viking                  NOR 00:49.49    +12:01  
  13. Iurii Vekshin               NOVMERIDIAN                 RUS 00:50.35    +12:47  
  14. Rimantas Krasuckis          OK Labirintas               LTU 00:51.03    +13:15  
  15. Andy Robinson               Lakeland Orienteering Club  GBR 00:51.25    +13:37  
  16. Anti Parik                  Otepaa SK                   EST 00:51.33    +13:45  
  17. Dave Chapman                Southern Navigators Oriente GBR 00:52.10    +14:22  
  18. Paul Gruen                  OLG Stroeck Wien            AUT 00:52.14    +14:26  
  19. Riho Manni                  OK Lehola                   EST 00:53.45    +15:57  
  20. Goran Larsson               Sala OK                     SWE 00:53.57    +16:09  
  21. Elling Aakre                Andebu IL                   NOR 00:54.16    +16:28  
  22. Boulbenov Vladimir          Traktor                     BLR 00:54.17    +16:29  
  23. Sveinung Rekaa              Notodden OL                 NOR 00:55.33    +17:45  
  24. Rauno Aavasalo              Individual                  FIN 00:56.35    +18:47  
  25. Harri Laine                 Kauhajoen Karhu             FIN 00:57.08    +19:20  
  26. Premek Skoda                Slavia Liberec orienteering CZE 00:57.20    +19:32  
  27. Remigijus Pocius            Medeina OK                  LTU 01:00.09    +22:21  
  28. Risto Iivonen               Asikkalan Raikas            FIN 01:00.40    +22:52  
  29. Alexander Pesotskiy         Black Sea OK                RUS 01:02.05    +24:17  
  30. Gert Schmidtko              USC Magdeburg               GER 01:02.17    +24:29  
  31. Markku Leinonen             Pihkaniskat                 FIN 01:02.40    +24:52  
  32. Vit Jelinek                 Hana Orienteering           CZE 01:02.57    +25:09  
  33. Veijo Rissanen              HELSINGIN POLIISIVOIMAILIJA FIN 01:03.29    +25:41  
  34. Jiri Cabrnoch               KOB Kladno                  CZE 01:03.58    +26:10  
  35. Uldis Alksnis               Meridians OK                LAT 01:04.10    +26:22  
  36. Ole Johansson               Porsgrunn OL                NOR 01:04.53    +27:05  
  37. Esko Udd                    Lansi Rajan Rasti           FIN 01:05.41    +27:53  
  38. Phillip Bricker             New England Orienteering Cl USA 01:06.11    +28:23  
  39. Armando Santos              COALA                       POR 01:06.52    +29:04  
  40. Hannu Nurminen              Suosmeren Salpa             FIN 01:07.47    +29:59  
  41. Heikki Kivioja              Salon Vilpas                FIN 01:09.22    +31:34  
  42. Raimo Kaukiainen            Hollolan Urheilijat 46      FIN 01:11.27    +33:39  
  43. Anders Windling             Harnosands OK               SWE 01:11.46    +33:58  
  44. Lennart Jakobson            Tibro OK                    SWE 01:12.19    +34:31  
  45. Bernt Astrom                Vasteras SOK                SWE 01:14.50    +37:02  
  46. Miervaldis Buss             Alnis OK                    LAT 01:16.26    +38:38  
  47. Tor Henning Gjermstad       Wing OK                     NOR 01:17.18    +39:30  
  48. Josef Rancak                OK JISKRA NOVY BOR          CZE 01:17.40    +39:52  
  49. Baard Joergensen            IL BUL Tromsoe              NOR 01:17.54    +40:06  
  50. Karl Heinz Seefeld          OLV Uslar                   GER 01:19.20    +41:32  
  51. Per Christian Hagen         Boe OL                      NOR 01:19.37    +41:49  
  52. Istvan Fluck                PVM                         HUN 01:20.09    +42:21  
  53. Victor Titov                Velikiy Novgorod Acron      RUS 01:20.43    +42:55  
  54. Pekka Vanne                 Hirvensalon Heitto          FIN 01:21.52    +44:04  
  55. Arne Kolk                   RSK Johvikas                EST 01:23.31    +45:43  
  56. Juhani Tuomaala             Kokkolan Suunnistajat       FIN 01:24.53    +47:05  
  57. Jozef Wozniak               KU AZS WAT Warszawa         POL 01:27.30    +49:42  
  58. Stephen Richards            SELOC                       GBR 01:27.36    +49:48  
  59. Yasuma Hashimoto            Gifu OLC                    JPN 01:32.11    +54:23  
  60. Kjell Ehrencrona            IFK Goteborg orientering    SWE 01:36.00    +58:12  
  61. Geoff Hudson                Nillumbik Emus Orienteering AUS 01:39.15    +61:27  
  62. Hannu Nieminen              Nastolan Tera               FIN 01:39.42    +61:54  
  63. Saulius Kavaliauskas        OK Dainava                  LTU 01:43.18    +65:30  
  64. Sergei Negin                Neva                        RUS 01:47.43    +69:55  
  65. Ossi Vuorinen               Hameenlinnan Tarmo          FIN 01:48.37    +70:49  
  66. Jimmy Hoen                  Ballerup OK                 DEN 01:57.40    +79:52  
  67. Sjur Gjestvang              OL TotenTroll               NOR 01:59.38    +81:50  
  68. Man Wai Lee                 Orienteering Association of HKG 02:11.10    +93:22  
  69. Robert Puusta               OK Alvsjo Orby              SWE 02:35.04   +117:16  
  70. Nikolay Osipov              Lytkarino                   RUS 02:44.27   +126:39  
      Sven Olle Soderberg         OK Skogsfalken              SWE MP                  
      Arvid Galborgen             Eds SK                      SWE MP                  
      Pekka Toppari               Puolangan Ryhti             FIN MP                  
      Hanspeter Uhr               OLG Pfaeffikon              SUI MP                  
      Morten Johannesen           Royken OL                   NOR MP                  
      Anders Mohlin               IK Stern                    SWE MP                  
      Johan Jungell               Korsnas IF OK               SWE DNS                 
      Pekka Marti                 ULUS REISEWELT              SUI DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
M70-1
5100m 15CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Matti Railimo               SOC Heinola                 FIN 00:38.16  00:38.16  
   2. Dieter Wolf                 ULUS REISEWELT              SUI 00:40.20     +2:04  
   3. Age Liljestrom              Helsingin Suunnistajat      FIN 00:41.06     +2:50  
   4. Helge Revhaug               Ringerike OL                NOR 00:41.37     +3:21  
   5. Ulf Kjellin                 OK Hedstrommen              SWE 00:43.06     +4:50  
   6. Michael Smithard            Deeside Orienteering Club   GBR 00:46.32     +8:16  
   7. Vaino Aul                   RSK Johvikas                EST 00:47.04     +8:48  
   8. Petr Karmazin               Slavia Liberec orienteering CZE 00:47.13     +8:57  
   9. Paul Hoopmann               Tjuringa Orienteers         AUS 00:48.53    +10:37  
  10. Kari Loeyttyjaervi          Rasti Jyry                  FIN 00:49.11    +10:55  
  11. Ludwig Genderjahn           Post SV Dresden             GER 00:49.18    +11:02  
  12. Pekka Vilska                Olavin Rasti                FIN 00:50.48    +12:32  
  13. Heikki Hillo                Valkeakosken Haka           FIN 00:51.49    +13:33  
  14. Kjellake Nilsson            Ulricehamns OK              SWE 00:52.47    +14:31  
  15. John Tripax                 OK Roskilde                 DEN 00:53.39    +15:23  
  16. Lennart Hermansson          Stangenas AIS               SWE 00:54.11    +15:55  
  17. Asgeir Bell                 Stavanger Orienteringsklubb NOR 00:55.15    +16:59  
  18. Goran Larbo                 Attunda OK                  SWE 00:56.19    +18:03  
  18. Robin Sloan                 Roxburgh Reivers            GBR 00:56.19    +18:03  
  20. Pekka Inki                  Turun Metsankavijat         FIN 00:57.34    +19:18  
  21. Gunnar Raberg               OK Tyr                      SWE 00:58.13    +19:57  
  22. Jiri Novotny                Hana Orienteering           CZE 00:58.53    +20:37  
  23. Alistair Stewart            Auckland                    NZL 00:59.31    +21:15  
  24. Peep Koppel                 Kooperaator                 EST 00:59.53    +21:37  
  25. Pertti Salmenoja            Hirvensalon Heitto          FIN 01:00.08    +21:52  
  26. Edgar Furuholt              OL Trollelg                 NOR 01:02.09    +23:53  
  27. Antti Rantasaari            Piikkion Kehitys            FIN 01:02.53    +24:37  
  28. Tommy Olsson                Karlskrona SOK              SWE 01:03.00    +24:44  
  29. Roar Flydal                 IL BUL Tromsoe              NOR 01:05.35    +27:19  
  30. Gerard Lefrancois           AC Beauchamp                FRA 01:06.33    +28:17  
  31. Heimo Hongisto              Loimaan Jankko              FIN 01:07.04    +28:48  
  32. Kjell Winther               Oppsal Orientering          NOR 01:07.19    +29:03  
  33. Jan Ove Oeen                Stord Orientering           NOR 01:09.28    +31:12  
  34. Ivan Kazantsev              NOVMERIDIAN                 RUS 01:09.45    +31:29  
  35. Kauko Turunen               Lahden Suunnistajat 37      FIN 01:10.14    +31:58  
  36. Leif Axelsson               Malilla OK                  SWE 01:10.52    +32:36  
  37. Svein Hove                  Byasen IL                   NOR 01:12.38    +34:22  
  38. Pertti Mattila              Helsingin Suunnistajat      FIN 01:14.02    +35:46  
  39. Jan Olav Ormberg            Fana IL                     NOR 01:14.30    +36:14  
  40. Anton Brauchle              ULUS REISEWELT              SUI 01:15.50    +37:34  
  41. Chris Shaw                  HAVOC                       GBR 01:16.30    +38:14  
  42. Markku Virtanen             Espoon Akilles              FIN 01:17.54    +39:38  
  43. Tapio Perttula              Kangasala SK                FIN 01:19.41    +41:25  
  44. Janis Skruzmanis            Ogre OK                     LAT 01:22.11    +43:55  
  45. Ole Husen                   Farum OK                    DEN 01:22.41    +44:25  
  46. Stellan Ahnstrom            Forserums SOK               SWE 01:24.01    +45:45  
  47. Tuomo Romula                Mesikammenet                FIN 01:25.11    +46:55  
  48. Klas Langels                Skarpnacks OL               SWE 01:26.13    +47:57  
  49. Anders Claesson             IFK Mora OK                 SWE 01:28.19    +50:03  
  50. Sverre Kristoffersen        Verdal OK                   NOR 01:30.53    +52:37  
  51. Jan Olof Wahlberg           IBM Club Sweden             SWE 01:32.56    +54:40  
  52. Anatolii Zelenskyi          O Club                      UKR 01:35.46    +57:30  
  53. Peter Yeates                Dandenong Ranges Orienteeri AUS 01:35.56    +57:40  
  54. Hans Carlsson               Hellas Orientering          SWE 01:36.05    +57:49  
  55. Ivar Reinaas                Frol IL                     NOR 01:36.40    +58:24  
  56. Tommy Wahlin                Vasteras SOK                SWE 01:38.33    +60:17  
  57. Yoshiaki Sakai              International Orienteering  JPN 01:43.23    +65:07  
  58. Odd Egil Frogner            Tonsberg og omegn OL        NOR 01:44.36    +66:20  
  59. Mauri Junnola               Jamsan Retki Veikot         FIN 02:07.04    +88:48  
  60. Viktor Kovalchuk            Standart                    BLR 02:11.50    +93:34  
  61. Anatolii Chupanov           Vladivostok                 RUS 02:12.35    +94:19  
  62. Richard Neuburger           Possum Trot Orienteering Cl USA 02:16.29    +98:13  
  63. Vladimir Shumilov           Everest Russia LO           RUS 02:25.58   +107:42  
      Jouko Jokinen               Kiskon Kiskojat             FIN MP                  
      Kenth Svensson              OK Skogsfalken              SWE MP                  
      Ian Watson                  Manchester and District Ori GBR MP                  
      Errol Pittet                OLG Breitsee                SUI MP                  
      Ossi Paukkunen              Raja Karjalan Suunnistajat  FIN MP                  
      Halvor Flatberg             Nidaroest OK                NOR MP                  
      Stig Nydahl                 Stigmannen Karlshamns OK    SWE MP                  
      Vacant                                                      DNS                 
      Erik Netteberg              Aalborg OK                  DEN DNS                 
      Kenth Sundgren              Skaneslattens OL            SWE DNS                 
      Mikko Jaako                 SK Pohjantahti              FIN DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
M70-2
5130m 15CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Janne Brunstedt             OK Roskilde                 DEN 00:39.37  00:39.37  
   2. Bo Karlsson                 Ljungskile FK               SWE 00:41.35     +1:58  
   3. Vladimir Vasilyev           Lytkarino                   RUS 00:43.13     +3:36  
   4. Atle Alvheim                Fana IL                     NOR 00:44.31     +4:54  
   5. Hannu Juutinen              SK Pohjantahti              FIN 00:44.44     +5:07  
   6. Mauno Hanhela               Haukiputaan Heitto          FIN 00:44.47     +5:10  
   7. Vesa Turku                  Helsingin Suunnistajat      FIN 00:44.53     +5:16  
   8. Jaromir Burianek            Hana Orienteering           CZE 00:45.08     +5:31  
   9. Kjell Eriksson              OK Djerf                    SWE 00:45.10     +5:33  
  10. Andris Tauvens              KURMIS OK                   LAT 00:45.18     +5:41  
  11. Nikolaus Risch              Individual                  GER 00:45.56     +6:19  
  12. Finn Ole Joergensen         IK Grane Arendal Orienterin NOR 00:46.03     +6:26  
  13. Andy Hemsted                Harlequins                  GBR 00:46.47     +7:10  
  14. Rein Unt                    OK TON                      EST 00:47.24     +7:47  
  15. Unto Tanttu                 Keravan Urheilijat          FIN 00:47.43     +8:06  
  16. Seppo Kuokkanen             Pihkaniskat                 FIN 00:47.52     +8:15  
  17. Christer Sandh              OK Roxen                    SWE 00:48.24     +8:47  
  18. Lennart Bohman              Karlskrona SOK              SWE 00:50.21    +10:44  
  19. Juhani Kytoejoki            Rasti Jyry                  FIN 00:50.42    +11:05  
  20. Hansjoerg Suter             CA Rose                     SUI 00:51.52    +12:15  
  21. Peter Wegmueller            ULUS REISEWELT              SUI 00:52.10    +12:33  
  22. Sven Olof Backman           IK Falken                   FIN 00:52.44    +13:07  
  23. Jacob Kloverod              Porsgrunn OL                NOR 00:52.47    +13:10  
  24. Kjell Martinsson            OK Tranan                   SWE 00:53.17    +13:40  
  25. Ole Kristian Steinbekken    Odal ol                     NOR 00:53.53    +14:16  
  26. Kanji Shikano               Gifu OLC                    JPN 00:54.54    +15:17  
  27. Roland Nilsson              SOK Viljan                  SWE 00:55.11    +15:34  
  28. Ake Persson                 Hjarnarps GH OL             SWE 00:55.15    +15:38  
  29. Simo Kangasaho              Hiidenkiertajat             FIN 00:55.45    +16:08  
  30. Hans Asbjoern Tingvold      Raufoss IL Orientering      NOR 00:55.46    +16:09  
  31. Harri Kuosa                 Loimaan Jankko              FIN 00:56.35    +16:58  
  32. Mikhail Zamota              Black Sea OK                RUS 00:57.23    +17:46  
  33. Zdenek Koc                  SK Gordic Kacerov           CZE 01:00.50    +21:13  
  34. Atle Bergseth               Varegg Fleridrett           NOR 01:01.24    +21:47  
  35. Arve Smestad                Loten OL                    NOR 01:02.10    +22:33  
  36. Ole Christiansen            Farum OK                    DEN 01:02.12    +22:35  
  37. Severi Halkosaari           Nivalan Suunnistajat        FIN 01:02.34    +22:57  
  38. Heiri Greminger             ULUS REISEWELT              SUI 01:06.13    +26:36  
  39. Andre Peeters               Trol                        BEL 01:06.22    +26:45  
  40. Henadzi Niakhai             Standart                    BLR 01:07.25    +27:48  
  41. Hugh Moore                  Red Roos                    AUS 01:07.53    +28:16  
  42. Goran Abel                  Harnosands OK               SWE 01:08.10    +28:33  
  43. Jouni Saarinen              Salon Viesti                FIN 01:08.34    +28:57  
  44. Lars Gunnar Bengtsson       Stigmannen Karlshamns OK    SWE 01:11.52    +32:15  
  45. Oleksandr Tsyhanov          Individual                  UKR 01:15.55    +36:18  
  46. Yngve Karlsson              IFK Mora OK                 SWE 01:16.04    +36:27  
  47. Nikolai Kazarinov           Rus veteran                 RUS 01:16.17    +36:40  
  48. Gunnar Hedberg              Are OK                      SWE 01:18.32    +38:55  
  49. Kalju Toomas                JOKA                        EST 01:20.08    +40:31  
  50. Philip Hawkesteeter         Empire Orienteering Club    USA 01:20.50    +41:13  
  51. Olavi Ruuskanen             Enebybergs IF               SWE 01:27.20    +47:43  
  52. Ingmar Tykesson             Ravetofta OK                SWE 01:27.23    +47:46  
  53. Henryk Wozniak              UMKS Orkan Ostroda          POL 01:28.12    +48:35  
  54. Raimo Nordqvist             Espoon Akilles              FIN 01:32.19    +52:42  
  55. Tore Berntsen               SSOK                        NOR 01:32.41    +53:04  
  56. Rolf Karset                 Steinkjer OK                NOR 01:34.10    +54:33  
  57. Per Nybons                  Vasteras SOK                SWE 01:35.23    +55:46  
  58. Bob Elmes                   Deeside Orienteering Club   GBR 01:37.51    +58:14  
  59. Anders Waage                Freidig                     NOR 01:38.55    +59:18  
  60. Hannu Salo                  Lahden Suunnistajat 37      FIN 01:41.35    +61:58  
  61. Antti Ojala                 Turengin Sarastus           FIN 01:43.09    +63:32  
  62. Kari Rovio                  Kangasala SK                FIN 02:00.54    +81:17  
  63. Brian Hart                  Sarum                       GBR 02:02.30    +82:53  
      Johny Lindmark              Skarpnacks OL               SWE DNF                 
      Leonid Seliakhin            Ural RUS                    RUS MP                  
      Jan Harald Helmich Pedersen TIF Viking                  NOR MP                  
      Roar Stenseth               Byasen IL                   NOR MP                  
      Timo Turpeinen              Vaajakosken Tera            FIN MP                  
      Poul Larsen                 Aalborg OK                  DEN MP                  
      Doug Edwards                Manchester and District Ori GBR MP                  
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Erkki Mattila               Maarian Mahti               FIN DNS                 
      Ian Cooper                  South Yorkshire Orienteers  GBR DNS                 
      Pentti Narhi                Raja Karjalan Suunnistajat  FIN DNS                 
      Gunnar Oehlund              Ulricehamns OK              SWE DNS                 
M70-3
5250m 16CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Ilmars Limbens              Sigulda                     LAT 00:40.24  00:40.24  
   2. Jouni Savelainen            Helsingin Suunnistajat      FIN 00:40.26     +0:02  
   3. Ensio Lakanen               Vaajakosken Tera            FIN 00:40.42     +0:18  
   4. Paavo Inkinen               Rasti Jyry                  FIN 00:40.53     +0:29  
   5. Tapio Peippo                Joutsenon Kullervo          FIN 00:40.59     +0:35  
   6. Peter Gorvett               CADOC                       GBR 00:41.19     +0:55  
   7. Lars Strinnholm             Ostersunds OK               SWE 00:41.23     +0:59  
   8. Risto Orpana                SOC Asikkala                FIN 00:42.21     +1:57  
   9. Reijo Mouhu                 Raja Karjalan Suunnistajat  FIN 00:43.07     +2:43  
  10. Veijo Kurvinen              Hiidenkiertajat             FIN 00:43.13     +2:49  
  11. Tiit Tatter                 OK TON                      EST 00:43.14     +2:50  
  12. Jorma Hyyrylainen           Navi senjor                 FIN 00:44.18     +3:54  
  13. Hans R Bakken               Eiker ol                    NOR 00:44.19     +3:55  
  14. Ingvar Bergman              OK Tranan                   SWE 00:44.30     +4:06  
  15. John Thomas K Petersen      Nittedal OL                 NOR 00:46.49     +6:25  
  16. Knut Skjeset                Vang Orienteringsklubb      NOR 00:46.56     +6:32  
  17. Toivo Saue                  Hiiumaa OK                  EST 00:48.11     +7:47  
  18. Uldis Alksnis               Jekaba Agentura             LAT 00:50.49    +10:25  
  19. Roy Dawson                  Gafanhori                   GBR 00:51.17    +10:53  
  20. Victor Stepanov             Novosibirsk                 RUS 00:52.00    +11:36  
  21. Geraint Edmunds             Edmonton Overlanders Orient CAN 00:52.24    +12:00  
  22. Mauri Tolvanen              Leppavaaran Sisu            FIN 00:52.27    +12:03  
  23. Hans Christian Strib        OK Gorm                     DEN 00:53.33    +13:09  
  24. Keith Willdig               Octavian Droobers           GBR 00:54.05    +13:41  
  25. Finn Morten Aarstad         Stavanger Orienteringsklubb NOR 00:54.33    +14:09  
  26. Matts Engvall               Bodens BK OS                SWE 00:56.10    +15:46  
  27. Victor Vanderstraeten       hamok                       BEL 00:56.29    +16:05  
  28. Ylo Vainura                 SK Saue Tammed              EST 00:56.36    +16:12  
  29. Kay Joergensen              Porsgrunn OL                NOR 00:57.44    +17:20  
  30. Widar Taxth Loland          Hisoy OK                    NOR 00:57.56    +17:32  
  31. Jon Arne Klemetsaune        OL Trollelg                 NOR 00:59.21    +18:57  
  32. Jean Claude Guyot           ANCO                        SUI 00:59.31    +19:07  
  33. Hans Carlsson               IFK Goteborg                SWE 01:00.34    +20:10  
  34. Nils Olav Vennevik          Freidig                     NOR 01:01.15    +20:51  
  35. Pentti Hiirijoki            Suunta Sepot                FIN 01:01.18    +20:54  
  36. Kari Hovi                   Kuusankosken Urheiluseura   FIN 01:01.36    +21:12  
  37. Christer Hellstrom          Stora Tuna OK               SWE 01:02.33    +22:09  
  38. Christer Ottosson           OK P4                       SWE 01:03.08    +22:44  
  39. Leonid Raznitcyn            Ural RUS                    RUS 01:03.21    +22:57  
  40. Klaus Olsen                 Tisvilde Hegn OK            DEN 01:04.50    +24:26  
  41. Chris Rostron               Manchester and District Ori GBR 01:05.48    +25:24  
  42. Sol Michel                  OPA Montigny                FRA 01:06.50    +26:26  
  43. Magnus Nataas               Bergens TF                  NOR 01:07.31    +27:07  
  44. Anders Millinger            Vasteras SOK                SWE 01:07.57    +27:33  
  45. Tom Wahlgren                Sarpsborg OL                NOR 01:09.37    +29:13  
  46. Peter Kaslov                Kuntsevo Tula               RUS 01:10.28    +30:04  
  47. Tadeusz Patejko             KS Spojnia Warszawa         POL 01:13.01    +32:37  
  48. Bengt Stahl                 Hjarnarps GH OL             SWE 01:16.39    +36:15  
  49. Jorma Ryynanen              Pihkaniskat                 FIN 01:17.36    +37:12  
  50. Pertti S Hartikainen        Riihimaen Suunnistajat      FIN 01:18.21    +37:57  
  51. George Minarik              Bay Area Orienteering Club  USA 01:19.13    +38:49  
  52. Ake Lewander                Skarpnacks OL               SWE 01:20.11    +39:47  
  53. Charlie Deweese             Western Connecticut Oriente USA 01:20.43    +40:19  
  54. Bror Fureskog               Alfta Osa OK                SWE 01:21.23    +40:59  
  55. Taisto Jurvanen             Hameenlinnan Tarmo          FIN 01:23.59    +43:35  
  56. Eric Wainwright             Red Roos                    AUS 01:25.11    +44:47  
  57. Heikki Skinnari             Maarian Mahti               FIN 01:26.13    +45:49  
  58. Pierre Andre Baumgartner    Swiss O Tours               SUI 01:27.57    +47:33  
  59. Karlerik Pettersson         SOK Viljan                  SWE 01:31.32    +51:08  
  60. Pavel Stehno                Oddil OB Kotlarka           CZE 01:32.21    +51:57  
  61. Per Dalheim                 Konnerud IL                 NOR 01:44.35    +64:11  
  62. John Shaw                   South Midlands Orienteering GBR 01:46.31    +66:07  
  63. Kurt Rothweiler             ULUS REISEWELT              SUI 01:50.38    +70:14  
  64. Tomoyuki Wakaume            Yokohama OLC                JPN 02:23.37   +103:13  
  65. Kenneth Mork                IK Wilske                   SWE 02:26.41   +106:17  
  66. Yuriy Ivanovskiy            Azimut                      RUS 02:35.23   +114:59  
      Urs Schmutz                 Leksands OK                 SWE MP                  
      Eero Kattilakoski           Kaustisen Pohjan Veikot     FIN MP                  
      Ulf Kristensson             Halmstad OK                 SWE MP                  
      Jukka Sipila                Hollolan Urheilijat 46      FIN MP                  
      Bo Sundqvist                Ockelbo OK                  SWE DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Marek Mir Mackiewicz        Ballerup OK                 DEN DNS                 
      Vacant                                                      DNS                 
      Thomas Johansson            Stigmannen Karlshamns OK    SWE DNS                 
M70-4
5230m 15CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Lars Aake Wall              OK Tisaren                  SWE 00:39.21  00:39.21  
   2. Risto Wessman               Hiidenkiertajat             FIN 00:42.18     +2:57  
   3. Etienne Bousser             CSAG METZ                   FRA 00:42.51     +3:30  
   4. Valerijs Pahomovs           Individuali                 LAT 00:44.02     +4:41  
   5. David May                   South London Orienteers     GBR 00:44.52     +5:31  
   6. Markku Torma                Kannuksen Ura               FIN 00:46.36     +7:15  
   7. Aledandr Glushko            Novosibirsk                 RUS 00:48.17     +8:56  
   8. Dave Coustick               Forth Valley Orienteers     GBR 00:48.24     +9:03  
   9. Knut G Karlsen              Heming orientering          NOR 00:48.33     +9:12  
  10. Tapio Leino                 Helsingin Suunnistajat      FIN 00:49.19     +9:58  
  11. Edvin Helle                 Askvoll og Holmedal IL      NOR 00:50.58    +11:37  
  12. Seppo Keskinarkaus          Lapland Safaris             FIN 00:51.53    +12:32  
  13. Poul Erik Buch              OK Gorm                     DEN 00:52.06    +12:45  
  14. Geir Troan                  Kolbotn og Skimt            NOR 00:52.29    +13:08  
  15. Anders Hurtig               Kvarnsvedens GoIF OK        SWE 00:52.52    +13:31  
  16. Per Erik Wahlberg           OK Linne                    SWE 00:53.12    +13:51  
  17. Stig Johansson              Helsingborgs SOK            SWE 00:53.34    +14:13  
  18. Dzintars Grigulis           Ogre OK                     LAT 00:53.35    +14:14  
  19. Mans Akerblom               GIF                         FIN 00:54.45    +15:24  
  20. Jorma Paldanius             Turun Suunnistajat          FIN 00:54.52    +15:31  
  21. Paul Martin Berg            Rudsbygd IL                 NOR 00:55.05    +15:44  
  22. Kurt Buchwalder             ULUS REISEWELT              SUI 00:56.04    +16:43  
  23. Hasse Bergstrom             Tyrving IL                  NOR 00:56.27    +17:06  
  24. Wilfred Holloway            MTK Bad Harzburg            GBR 00:56.54    +17:33  
  25. Niels Landsperg             Tisvilde Hegn OK            DEN 00:57.13    +17:52  
  26. Mihkel Malter               Harju KEK RSK               EST 00:57.26    +18:05  
  27. Kalle Virtanen              Rasti Lukko                 FIN 00:58.15    +18:54  
  28. Jos Thys                    hamok                       BEL 00:59.00    +19:39  
  29. Juhani Virtanen             Lounais Hameen Rasti        FIN 00:59.06    +19:45  
  30. Claes Nideborn              Stora Tuna OK               SWE 01:01.23    +22:02  
  31. Ake Wansolin                Soders-Tyreso               SWE 01:03.55    +24:34  
  32. Kjell Jeppson               IF Rigor                    SWE 01:04.12    +24:51  
  33. Jorma Helin                 Rasti Jyry                  FIN 01:04.59    +25:38  
  34. Kari Tamminen               Hollolan Urheilijat 46      FIN 01:05.02    +25:41  
  35. Mats Kageson                Goteborg Majorna OK         SWE 01:05.03    +25:42  
  36. Lennart Almstrom            IK Stern                    SWE 01:06.21    +27:00  
  37. Bernt Engstroem             Pargas IF                   FIN 01:06.26    +27:05  
  38. Evgenii Mitrofanov          Rus veteran                 RUS 01:06.52    +27:31  
  39. Mikko Lukkarinen            SK Pohjantahti              FIN 01:07.05    +27:44  
  40. Mats Klingvall              Umea OK                     SWE 01:07.12    +27:51  
  41. Tapani Huhta                Kangasala SK                FIN 01:08.04    +28:43  
  42. Russell Candy               Kulgun 225 Orienteers       AUS 01:08.48    +29:27  
  43. Lasse Kataja                Suomusjarven Sisu           FIN 01:10.14    +30:53  
  44. Pavel Kriz                  UNITOP Zdar                 CZE 01:10.53    +31:32  
  45. Josef Rychtecky             OB Ceske Budejovice         CZE 01:12.00    +32:39  
  46. Helge Schei                 Foerde IL                   NOR 01:13.00    +33:39  
  47. Rolf Lye                    Porsgrunn OL                NOR 01:14.02    +34:41  
  48. Bengt Salomonsson           Skaneslattens OL            SWE 01:15.20    +35:59  
  49. Takao Oba                   Sans Souci                  JPN 01:16.23    +37:02  
  50. Erik Lund                   OL Trollelg                 NOR 01:17.39    +38:18  
  51. Hannu Palo                  NAVI                        FIN 01:17.47    +38:26  
  52. Vladimir Kazakov            Individual                  RUS 01:19.01    +39:40  
  53. Franz Waser                 OLK Rafzerfeld              SUI 01:20.52    +41:31  
  54. Sven Olof Pettersson        Mullsjo SOK                 SWE 01:22.36    +43:15  
  55. Dick Carmichael             International Orienteering  GBR 01:24.23    +45:02  
  56. Oyvind Egeskog              Stavanger Orienteringsklubb NOR 01:24.32    +45:11  
  57. Mati Kallemets              OK Okas                     EST 01:25.35    +46:14  
  58. Ingvar Persson              OK Tyringe                  SWE 01:25.50    +46:29  
  59. Mati Randoja                RSK Johvikas                EST 01:28.36    +49:15  
  60. Jorn Torgersen              TIF Viking                  NOR 01:37.04    +57:43  
  61. Volodymyr Ostrovskyi        OK Odessa Team              UKR 01:41.35    +62:14  
  62. Alf Johan Hjelmtvedt        Eiker ol                    NOR 01:46.57    +67:36  
  63. Stano Nosal                 Hana Orienteering           SVK 01:57.02    +77:41  
  64. Matti Tikka                 Raja Karjalan Suunnistajat  FIN 01:58.54    +79:33  
  65. Hannes Zaugg                ULUS REISEWELT              SUI 02:17.05    +97:44  
      Kjell Moertberg             Bodens BK OS                SWE MP                  
      Tore Kiste                  Nidaroest OK                NOR MP                  
      Gheorghe Albici             Mentor Silva                ROU OT                  
      Jan Kristoffersen           Ballerup OK                 DEN DNS                 
      Joseph King                 Bristol Orienteering Klub   GBR DNS                 
      Ossi Lakkala                Kuopion Suunnistajat        FIN DNS                 
      Owe Nilsson                 Stigmannen Karlshamns OK    SWE DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Dennis Wildfogel            Bay Area Orienteering Club  USA DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
M70-5
5120m 15CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Mykola Bozhko               O Club                      UKR 00:33.10  00:33.10  
   2. Alexander Orlov             NOVMERIDIAN                 RUS 00:38.07     +4:57  
   3. Veikko Loukonen             Piikkion Kehitys            FIN 00:38.14     +5:04  
   4. Timo Peltola                MS Parma                    FIN 00:40.29     +7:19  
   5. Pertti Nieminen             Rajamaen Rykmentti          FIN 00:40.55     +7:45  
   6. Pentti Tammisaari           Hirvensalon Heitto          FIN 00:42.15     +9:05  
   7. Borje Raberg                OK Tyr                      SWE 00:44.20    +11:10  
   8. Karl Evert Svensson         IF Hagen                    SWE 00:45.00    +11:50  
   9. Rein Hanstein               OK Okas                     EST 00:45.25    +12:15  
  10. Joern Bue Olsen             Asker Skiklubb              NOR 00:46.19    +13:09  
  11. Kjell Einar Aadnevik        TIF Viking                  NOR 00:46.32    +13:22  
  12. Paul Noren                  OK Sodertorn                SWE 00:46.48    +13:38  
  13. Heikki Kyyronen             Kouvolan Suunnistajat       FIN 00:47.08    +13:58  
  14. Mike Godfree                Derwent Valley Orienteers   GBR 00:47.56    +14:46  
  15. Walter Rahm                 OLG Pfaeffikon              SUI 00:48.04    +14:54  
  16. Romualdas Kondratas         Devyni OSK                  LTU 00:48.24    +15:14  
  17. Bjoern Atle Remme           Porsgrunn OL                NOR 00:48.54    +15:44  
  18. Raimo Pusa                  Oriveden Ponnistus          FIN 00:49.31    +16:21  
  19. Poul Bobach                 Aalborg OK                  DEN 00:51.24    +18:14  
  20. Leif Carlsson               Skarpnacks OL               SWE 00:52.58    +19:48  
  21. Olavi Lukkarinen            SK Pohjantahti              FIN 00:53.27    +20:17  
  22. Miroslav Sikora             TJ Banik Ostrava OKD        CZE 00:53.54    +20:44  
  23. Tim Sands                   BOK Wanderers               GBR 00:54.11    +21:01  
  24. Reino Hotti                 Helsingin Suunnistajat      FIN 00:54.42    +21:32  
  25. Bernt Lofkvist              Bjursas OK                  SWE 00:55.32    +22:22  
  26. Gert Olsson                 Skaneslattens OL            SWE 00:56.50    +23:40  
  27. Pentti Hirvonen             Turun Metsankavijat         FIN 00:57.26    +24:16  
  28. Jeffrey Saeger              New England Orienteering Cl USA 00:58.33    +25:23  
  29. Veikko Pellinen             Joutsenon Kullervo          FIN 00:58.42    +25:32  
  30. Aleksandr Kozmov            Everest Russia LO           RUS 00:59.11    +26:01  
  31. Jean Paul Bailleul          BROS                        FRA 01:00.53    +27:43  
  32. Paul Skjaker                Hadeland OL                 NOR 01:02.36    +29:26  
  33. Paavo Ronkko                Espoon Suunta               FIN 01:02.52    +29:42  
  34. Inge Lowegren               Katrineholms OK             SWE 01:03.51    +30:41  
  35. Eric Tenland                Stigmannen Karlshamns OK    SWE 01:04.01    +30:51  
  36. Robert Rapkins              Enoggeroos                  AUS 01:04.23    +31:13  
  37. Patrick Squire              Interlopers                 GBR 01:04.45    +31:35  
  38. Ruedi Broggia               ULUS REISEWELT              SUI 01:05.47    +32:37  
  39. Osamu Miyabayashi           NTA O Tour                  JPN 01:06.28    +33:18  
  40. Paal Ole Skyberg            Nidaroest OK                NOR 01:06.57    +33:47  
  41. Milos Novak                 Hana Orienteering           CZE 01:06.58    +33:48  
  42. Egil Repvik                 OL Trollelg                 NOR 01:09.42    +36:32  
  43. Bertil Hermansson           Stenungsunds OK             SWE 01:10.06    +36:56  
  44. Ivan Aglichev               Rus veteran                 RUS 01:11.20    +38:10  
  45. Knut Jonas Espedal          Stavanger Orienteringsklubb NOR 01:13.36    +40:26  
  46. Teuvo Lehtinen              SOC Asikkala                FIN 01:14.55    +41:45  
  47. Freddy Sillien              FRSO Belgium                BEL 01:14.56    +41:46  
  48. Haakan Nilsson              Malmo OK                    SWE 01:17.18    +44:08  
  49. John Nuttall                SELOC                       GBR 01:20.19    +47:09  
  50. Knut Erik Gulbrandsen       Fana IL                     NOR 01:22.27    +49:17  
  51. Tony Wagg                   Manchester and District Ori GBR 01:25.23    +52:13  
  52. Tapani Torpo                Kankaanpaan Suunnistajat    FIN 01:26.46    +53:36  
  53. Pjotr Aksjonov              RSK Johvikas                EST 01:28.13    +55:03  
  54. Erkki Kallio                Loimaan Jankko              FIN 01:28.40    +55:30  
  55. Jon Faerden                 Kolbotn og Skimt            NOR 01:28.44    +55:34  
  56. Bjorn Ahlner                Goteborg Majorna OK         SWE 01:28.54    +55:44  
  57. Kennet Lindblom             Vaxjo OK                    SWE 01:31.46    +58:36  
  58. Arnolds Kucinskis           Ogre OK                     LAT 01:39.59    +66:49  
  59. Hans Lars Stordal           Tonsberg og omegn OL        NOR 01:42.30    +69:20  
  60. Markku Kainu                Vetelin Urheilijat          FIN 01:53.55    +80:45  
  61. Einar Straume               Drangedal OL                NOR 01:59.23    +86:13  
  62. Svend Erik Jensen           OK Skaermen                 DEN 02:20.10   +107:00  
  63. Emil Olteanu                ACS Sanatatea Ploiesti      ROU 02:27.51   +114:41  
      Roy Ovesson                 Helsingborgs SOK            SWE MP                  
      Knut Wikstrom               Ringsaker OK                NOR MP                  
      Karl Matsch                 OK Kare                     SWE MP                  
      Aarne Morsky                Lahden Tyovaen Hiihtajat    FIN MP                  
      Lennart Barkestam           IK Hakarpspojkarna          SWE MP                  
      Vinzenz Kneisl              ULUS REISEWELT              SUI MP                  
      Kari Sane                   Helsingin Suunnistajat      FIN MP                  
      Hardy Paulsson              Umea OK                     SWE MP                  
      Karsten Richardt            Koege OK                    DEN DNS                 
      Aulis Hahtola               Rasti Kurikka               FIN DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
M75-1
4930m 16CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Kalle Johansson             OK Skogshjortarna           SWE 00:38.49  00:38.49  
   2. Goran Andersson             Stigmannen Karlshamns OK    SWE 00:42.08     +3:19  
   3. Rolf Ohrn                   Nynashamns OK               SWE 00:44.24     +5:35  
   4. Helmut Conrad               USV TU Dresden              GER 00:44.39     +5:50  
   5. Raimo Karvonen              Suomusjarven Sisu           FIN 00:45.05     +6:16  
   6. Oscar Henrik Hvoslef        IK Stern                    NOR 00:45.53     +7:04  
   7. Risto Sirola                Keravan Urheilijat          FIN 00:49.18    +10:29  
   8. Juhani Jokinen              Maarian Mahti               FIN 00:50.51    +12:02  
   9. Kjell Gorm Roekke           Tyrving IL                  NOR 00:51.45    +12:56  
  10. Seppo Jokipelto             Hollolan Urheilijat 46      FIN 00:53.00    +14:11  
  10. Anders Taraldrud            Indre Ostfold OK            NOR 00:53.00    +14:11  
  12. Perolof Johansson           OK Klyftamo                 SWE 00:53.11    +14:22  
  13. Matti Kyostila              Raja Karjalan Suunnistajat  FIN 00:53.59    +15:10  
  14. Olavi Junttila              Helsingin Suunnistajat      FIN 00:54.35    +15:46  
  15. Risto Anjala                Lahden Suunnistajat 37      FIN 00:56.35    +17:46  
  16. Helge Bjaaland              Heming orientering          NOR 00:57.05    +18:16  
  17. Mati Poom                   OK TON                      EST 00:58.10    +19:21  
  18. Gytis Juska                 OK Labirintas               LTU 00:58.26    +19:37  
  19. Tormod Dahlen               Ringerike OL                NOR 01:00.28    +21:39  
  20. Kurt Andersson              Enebybergs IF               SWE 01:00.30    +21:41  
  21. Flemming Noergaard          OK Pan Aarhus               DEN 01:01.03    +22:14  
  22. Jorma Kemppi                Navi senjor                 FIN 01:02.48    +23:59  
  23. Thorolf Trolsrud            Botne SK                    NOR 01:02.49    +24:00  
  24. Elmo Parna                  OK Lehola                   EST 01:02.50    +24:01  
  25. Per Johan Haugland          Aarstad IL                  NOR 01:03.26    +24:37  
  26. Trond Feiring               Hamar OK                    NOR 01:03.34    +24:45  
  27. Ian Pyrah                   Edinburgh Southern Orientee GBR 01:04.17    +25:28  
  28. Edi Baumgartner             ULUS REISEWELT              SUI 01:04.46    +25:57  
  29. Bengt Ake Svensson          IK Ymer                     SWE 01:05.03    +26:14  
  30. Goran Nilsson               Valbo AIF                   SWE 01:07.00    +28:11  
  31. Hans Kruskopf               Korsnas IF OK               SWE 01:08.27    +29:38  
  32. Reijo Seitajoki             Rasti Jyry                  FIN 01:08.53    +30:04  
  33. Hakan Brost                 Malmo OK                    SWE 01:09.32    +30:43  
  34. Juris Zvirgzds              Seniors OK                  LAT 01:09.36    +30:47  
  35. Magne Raadal                Fana IL                     NOR 01:10.30    +31:41  
  36. Gosta Lindman               Finspangs SOK               SWE 01:10.48    +31:59  
  37. Lars Martin Gjein           Stokke IL                   NOR 01:11.34    +32:45  
  38. Karl Erik Aberg             Espoon Suunta               FIN 01:12.14    +33:25  
  39. Keijo Jylha                 Jamsan Retki Veikot         FIN 01:13.16    +34:27  
  40. Lars Ake Larsson            OK Tranan                   SWE 01:15.03    +36:14  
  41. Ake Karlsson                SOK Traff                   SWE 01:15.07    +36:18  
  42. Henrik Bergman              OK Linne                    SWE 01:15.14    +36:25  
  43. Lars Erik Rask              Vasteras SOK                SWE 01:16.54    +38:05  
  44. Phil Mellebeek              hamok                       BEL 01:17.03    +38:14  
  45. Rune Radestrom              Snattringe SK               SWE 01:17.31    +38:42  
  46. Erkki Laine                 Angelniemen Ankkuri         FIN 01:18.39    +39:50  
  47. Heinz Wegmueller            OLG Bern                    SUI 01:18.41    +39:52  
  48. Peter Searle                Bendigo Orienteers          AUS 01:20.38    +41:49  
  49. Pentti Kamila               Laihian Luja                FIN 01:22.45    +43:56  
  50. Ingemar Jonsson             Hallstahammars OK           SWE 01:23.02    +44:13  
  51. Henry Sundsetvik            OL Trollelg                 NOR 01:23.47    +44:58  
  52. Rolf Bjarud                 Vasterbergslagens OL        SWE 01:24.11    +45:22  
  53. Juhan Bachmann              RSK Johvikas                EST 01:29.04    +50:15  
  54. Ronald Bjerva               Drangedal OL                NOR 01:29.48    +50:59  
  55. Christer Westberg           IFK Goteborg                SWE 01:30.38    +51:49  
  56. Zdenek Ulehla               OK JISKRA NOVY BOR          CZE 01:31.06    +52:17  
  57. Markku Salmela              Riihimaen Suunnistajat      FIN 01:32.13    +53:24  
  58. Georg Sooberg               OK Voru                     EST 01:35.21    +56:32  
  59. Roland Gustavsson           OK P4                       SWE 01:39.19    +60:30  
  60. Eigil Soerli                Malvik il                   NOR 01:42.18    +63:29  
  61. Jens Aaris Thisted          Soelleroed OK               DEN 01:44.00    +65:11  
  62. David Mawdsley              Manchester and District Ori GBR 02:08.20    +89:31  
  63. Finn Bjoergum               Nidaroest OK                NOR 02:09.32    +90:43  
  64. Gunnar Bryst                Hjobygdens OK               SWE 02:23.15   +104:26  
  65. Stelvio Manfrin             Orienteering Prato          ITA 02:30.53   +112:04  
      Kenneth Ivehag              Frammestads IK              SWE MP                  
      Acke Wahlander              Goteborg Majorna OK         SWE MP                  
      Simo Luoma                  Pihkaniskat                 FIN MP                  
      Bjorn Helstrup              Fredensborg OK              DEN MP                  
      Yotaro Ogasawara            Tokyo orienteering club     JPN DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Oern Midttun                Bergens TF                  NOR DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Reijo Haaja                 Valkeakosken Haka           FIN DNS                 
M75-2
5070m 15CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Bjoern Linnersjo            OK Orion                    SWE 00:46.21  00:46.21  
   2. Timo Rapakko                Suomusjarven Sisu           FIN 00:46.40     +0:19  
   3. Martti Kuivala              Helsingin Suunnistajat      FIN 00:50.45     +4:24  
   4. Jan Petter Laugen           Imaas il                    NOR 00:51.22     +5:01  
   5. Rolf Skoglund               Sodertalje Nykvarn Orienter SWE 00:51.57     +5:36  
   6. Timo Gronroos               MS Parma                    FIN 00:51.58     +5:37  
   7. Roland Alsen                OK Roxen                    SWE 00:52.07     +5:46  
   8. Ernst Bonek                 Naturfreunde Wien           AUT 00:54.08     +7:47  
   9. Dieter Conrad               SV Wissenschaft Quedlinburg GER 00:54.24     +8:03  
  10. Knut Skjesol                Wing OK                     NOR 00:55.42     +9:21  
  10. Leif Roald Roehjell         Byasen IL                   NOR 00:55.42     +9:21  
  12. Magnus B Landstad           Freidig                     NOR 00:56.55    +10:34  
  13. Hans Andersson              Vasteras SOK                SWE 00:57.13    +10:52  
  14. Tim Sowood                  INVOC                       GBR 00:57.50    +11:29  
  15. Olle Andersson              IFK Mora OK                 SWE 01:01.17    +14:56  
  16. Ivar Helgesen               Soerreisa OL                NOR 01:01.39    +15:18  
  17. Leidulv Vinje               Nidaroest OK                NOR 01:04.21    +18:00  
  18. Ivan Ernvid                 Ulricehamns OK              SWE 01:05.38    +19:17  
  19. Rune Gunnarsson             Nassjo OK                   SWE 01:07.12    +20:51  
  20. Eino Pohjola                Pohjola Group               FIN 01:07.31    +21:10  
  21. Jyri Tahemaa                TON OK                      EST 01:09.02    +22:41  
  22. Alf Olsson                  Forserums SOK               SWE 01:09.04    +22:43  
  23. Keith Henderson             Wimborne Orienteers         GBR 01:10.35    +24:14  
  24. Knut Lindlov                OK Moss                     NOR 01:11.41    +25:20  
  25. Jon Clemet Fougner          Heming orientering          NOR 01:13.08    +26:47  
  26. Zdenko Prochazka            Oddil OB Kotlarka           CZE 01:13.41    +27:20  
  27. Unto Kanerva                Rasti Jyry                  FIN 01:15.22    +29:01  
  28. Bo Sunden                   Karlsbyhedens OK            SWE 01:16.06    +29:45  
  29. Per Ake Mattsson            Kimito SF                   FIN 01:17.56    +31:35  
  30. Hans Bossert                OL Zimmerberg               SUI 01:18.08    +31:47  
  31. Mogens Hansen               OK Skaermen                 DEN 01:18.40    +32:19  
  32. Sven Erik Forsell           Skaneslattens OL            SWE 01:19.45    +33:24  
  33. Janis Aprubis               Prizma OK                   LAT 01:20.43    +34:22  
  34. Jukka Luukko                Lahden Suunnistajat 37      FIN 01:21.01    +34:40  
  35. Bjorn Oqvist                Fredrikshofs IF Skid and OK SWE 01:21.32    +35:11  
  36. Nikolai Kuha                OK Kape                     EST 01:21.56    +35:35  
  37. Bjorn Walter Ludvigsen      IF Sturla                   NOR 01:23.07    +36:46  
  38. Gunnar Lofkvist             Bjursas OK                  SWE 01:26.02    +39:41  
  39. John Erik Bergstrand        Varend GN                   SWE 01:28.01    +41:40  
  40. Heinz Keller                ULUS REISEWELT              SUI 01:28.33    +42:12  
  41. Bengt Bergqvist             Stigmannen Karlshamns OK    SWE 01:29.46    +43:25  
  42. Vello Loorits               OK Orion                    EST 01:30.58    +44:37  
  43. Bertil Olofsson             Andrarums IF                SWE 01:32.11    +45:50  
  44. Knut Hoeoek                 OK Klyftamo                 SWE 01:33.30    +47:09  
  45. Vesa Paavola                Epilan Esa                  FIN 01:35.56    +49:35  
  46. Pentti Saario               Loimaan Jankko              FIN 01:41.52    +55:31  
  47. Sven Jacobsson              IF Thor                     SWE 01:43.21    +57:00  
  48. Kiyoshi Ito                 Wanderers                   JPN 01:43.46    +57:25  
  49. Martin Ilves                RSK Johvikas                EST 01:53.11    +66:50  
  50. Tadaaki Unno                Kawagoe OLC                 JPN 01:54.05    +67:44  
  51. Jean Pierre Van Der Cruys   FRSO Belgium                BEL 01:54.45    +68:24  
  52. Kenneth Lindborg            Hassleholms OK              SWE 01:58.43    +72:22  
  53. Ilkka Vuorinen              Rasti Piikkio               FIN 02:02.17    +75:56  
  54. Brian Yates                 Edinburgh Southern Orientee GBR 02:12.12    +85:51  
  55. Tereshchenkov Ivan          SmolOrient                  RUS 02:19.16    +92:55  
      Heikki Rusko                Vaajakosken Tera            FIN MP                  
      Rolf Gabrielsson            Falkopings AIK OK           SWE MP                  
      Roar Forbord                Malvik il                   NOR MP                  
      Arvo Paavilainen            IPR                         FIN MP                  
      Sven Arne Nilsson           OK Klemmingen               SWE MP                  
      Pentti Kamarainen           Hiidenkiertajat             FIN MP                  
      Lars Magne Klovning         Porsgrunn OL                NOR MP                  
      Arne Karlsson               OK Tor                      SWE MP                  
      Paavo Rintala               Palo 88                     FIN MP                  
      Raimo Maki Laurila          Kangasala SK                FIN MP                  
      Arild Olav Eggen            Fana IL                     NOR MP                  
      Olav Solberg                Boe OL                      NOR MP                  
      Arne Oefsthus               Asker Skiklubb              NOR MP                  
      Lars Ake Holm               Linkopings OK               SWE MP                  
      Hans Nielsen                OK HTF Haderslev            DEN DNS                 
      Kenneth Rosen               Goteborg Majorna OK         SWE DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Gyorgy Horvati              Tyrving IL                  NOR DNS                 
      Rudolf Murk                 OK Voru                     EST DNS                 
M75-3
4960m 14CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Stig Israelsson             OK Tyloskog                 SWE 00:44.39  00:44.39  
   2. Dagfinn Hole                Bergens TF                  NOR 00:47.07     +2:28  
   3. Kurt Huber                  ULUS REISEWELT              SUI 00:49.17     +4:38  
   4. Stig Heerman                Rasti Lukko                 FIN 00:51.08     +6:29  
   5. Pekka Elomaa                Espoon Suunta               FIN 00:51.12     +6:33  
   6. Roar Bjordal                Oppsal Orientering          NOR 00:51.58     +7:19  
   7. Ole Svendsen                OK Roskilde                 DEN 00:52.19     +7:40  
   8. Bengt Holmstrom             Kimito SF                   FIN 00:52.51     +8:12  
   9. Peteris Novikovs            Kapa OK                     LAT 00:52.54     +8:15  
  10. Brian Ellis                 Greater Vancouver Orienteer CAN 00:54.06     +9:27  
  11. Hans Persson                OK Algen                    SWE 00:54.10     +9:31  
  12. Raimo Salminen              OK Pan Kristianstad         SWE 00:54.16     +9:37  
  13. Bengt Mattiasson            Sodertalje Nykvarn Orienter SWE 00:54.53    +10:14  
  14. Oeystein Madsen             Haugerud IF                 NOR 00:55.00    +10:21  
  15. Eero Lampi                  Paijat Rasti                FIN 00:56.18    +11:39  
  16. Inge Persson                FK Boken                    SWE 00:56.50    +12:11  
  17. Markku Salo                 Lahden Suunnistajat 37      FIN 00:57.47    +13:08  
  18. Odd Fjordheim               IL BUL Tromsoe              NOR 00:58.04    +13:25  
  19. Ingar Haakonsen             Kongsberg OL                NOR 00:58.29    +13:50  
  20. Tom Edelsten                Guildford Orienteers        GBR 00:58.56    +14:17  
  20. Per Vold                    Fana IL                     NOR 00:58.56    +14:17  
  22. Ake Gatelid                 OK Skogshjortarna           SWE 00:59.19    +14:40  
  23. Roland Offrell              Frosta OK                   SWE 00:59.22    +14:43  
  24. Vilis Dubrovskis            Seniors OK                  LAT 01:00.54    +16:15  
  25. Staffan Gantelius           Vallentuna Osseby OL        SWE 01:01.21    +16:42  
  26. Mihhail Taivere             OK Kape                     EST 01:01.58    +17:19  
  27. Rauno Hedenstrom            Maarian Mahti               FIN 01:02.01    +17:22  
  28. Odd Aure                    Drangedal OL                NOR 01:02.41    +18:02  
  29. Jerry Holm                  Eskilstuna OL               SWE 01:03.39    +19:00  
  30. Roland Nord                 Lindebygdens OK             SWE 01:03.52    +19:13  
  31. Christer Gronblad           Harlovs IF                  SWE 01:04.24    +19:45  
  32. Pentti Helminen             Jamsan Retki Veikot         FIN 01:04.38    +19:59  
  33. Vesa Haarala                Liperin Taimi Suunnistus    FIN 01:06.53    +22:14  
  34. Derek Gale                  Derwent Valley Orienteers   GBR 01:09.03    +24:24  
  35. Bo Leuchovius               Goteborg Majorna OK         SWE 01:09.18    +24:39  
  36. Bjorn Ekholm                Vasteras SOK                SWE 01:11.21    +26:42  
  37. Ants Tamm                   OK TON                      EST 01:12.34    +27:55  
  38. Magne Eidem                 Selbu OK                    NOR 01:13.12    +28:33  
  39. Kalju Tilk                  OK Orion                    EST 01:13.22    +28:43  
  40. Juhani Makinen              Saloisten Reipas            FIN 01:14.37    +29:58  
  41. Flemming Larsen             Helsingoer SOK              DEN 01:14.49    +30:10  
  42. Gerhard Kaempfer            HSG Merseburg               GER 01:16.36    +31:57  
  43. Roland Sandahl              Annebergs GIF               SWE 01:18.40    +34:01  
  44. Ake Nordberg                OK Klyftamo                 SWE 01:19.52    +35:13  
  45. Kurt Kisslig                Waxholms OK                 SUI 01:21.09    +36:30  
  46. Seppo Sorri                 Pihtiputaan Tuisku          FIN 01:23.15    +38:36  
  47. Jaan Orav                   TON OK                      EST 01:24.12    +39:33  
  48. Toivo Voudinmaki            Mullsjo SOK                 SWE 01:24.44    +40:05  
  49. Hans Karlsson               OK Orinto                   SWE 01:24.58    +40:19  
  50. Jaakko Teppo                Aron Haka                   FIN 01:25.07    +40:28  
  51. Magnar Ovreas               Botne SK                    NOR 01:25.41    +41:02  
  52. Per Bjorkhaug               TIF Viking                  NOR 01:26.11    +41:32  
  53. Aimo Ukkonen                Raja Karjalan Suunnistajat  FIN 01:27.31    +42:52  
  54. Ove Petersson               Sundsvalls OK               SWE 01:27.39    +43:00  
  55. Anthony Barrable            Royal Air Force Orienteerin GBR 01:35.47    +51:08  
  56. Leif Engen                  Nidaroest OK                NOR 01:53.42    +69:03  
  57. Van Collie Claude           HOC                         BEL 01:54.34    +69:55  
  58. Osmo Lindeman               Helsingin Suunnistajat      FIN 02:01.31    +76:52  
  59. Lars Wahlstrom              Istrums SK                  SWE 02:02.19    +77:40  
  60. Holger Bostrom              Hyvinkaan Rasti             FIN 02:05.56    +81:17  
  61. Vladimir Nemec              Hana Orienteering           CZE 02:12.32    +87:53  
  62. Lasse Vraale                IF Sturla                   NOR 02:28.22   +103:43  
      Jan Johansson               Andrarums IF                SWE MP                  
      Olav T Hoiaas               Vang Orienteringsklubb      NOR MP                  
      Ernst Odermatt              Individual                  SUI MP                  
      Ake Berglund                Hogakers OK                 SWE MP                  
      Nobuchika Imai              Wanderers                   JPN MP                  
      Rein Kiisler                OK West                     EST OT                  
      Tore Brurok                 Nidaroest OK                NOR OT                  
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Kalevi Korpela              Tampereen Pyrinto           FIN DNS                 
      Ulf Alenius                 IFK Lidingo SOK             SWE DNS                 
      Lars Sonsterod              SOK68                       SWE DNS                 
      Gunnar J Alsaker            Aarstad IL                  NOR DNS                 
M80-1
3570m 12CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Tapio Patana                Vetelin Urheilijat          FIN 00:35.49  00:35.49  
   2. Knud Soerensen              OK Pan Aarhus               DEN 00:36.56     +1:07  
   3. Jurii Grishanov             Rus veteran                 RUS 00:37.29     +1:40  
   4. Ove Johansson               OK Jarnbararna              SWE 00:39.42     +3:53  
   5. Sivert Axelsson             Kalmar OK                   SWE 00:39.51     +4:02  
   6. Tonu Raid                   SK Saue Tammed              EST 00:40.30     +4:41  
   7. Kosti Salmela               Pihtiputaan Tuisku          FIN 00:42.06     +6:17  
   8. Eric Bucher                 Swiss O Tours               SUI 00:44.25     +8:36  
   9. Rodrigo Slavins             Latvian Orienteering Federa LAT 00:44.53     +9:04  
  10. Svein Soleroed              OL TotenTroll               NOR 00:46.34    +10:45  
  11. Anders Carlsson             Skaneslattens OL            SWE 00:49.52    +14:03  
  12. Alois Laznicka              Hana Orienteering           CZE 00:50.07    +14:18  
  13. Olav Totland                Fana IL                     NOR 00:50.15    +14:26  
  14. Arthur Boyt                 DEVON                       GBR 00:52.20    +16:31  
  15. Edvin Berg                  Bodo og omegn IF Orienterin NOR 00:52.39    +16:50  
  16. Seppo Paavola               Epilan Esa                  FIN 00:53.36    +17:47  
  17. Axel Ingvaldsen             TIF Viking                  NOR 00:53.46    +17:57  
  18. Torsten Dalstrom            Kvarnsvedens GoIF OK        SWE 00:54.23    +18:34  
  19. Alpo Nisula                 Erapirkat                   FIN 00:54.49    +19:00  
  20. Per Larsson                 Jonkopings OK               SWE 00:55.38    +19:49  
  21. Urban Gullberg              OK Linne                    SWE 00:57.21    +21:32  
  22. Kjell Persson               Mariestads FK               SWE 00:59.06    +23:17  
  23. Lars Kjellman               Vandrarringen               SWE 01:00.22    +24:33  
  24. Jaroslav Krtensky           OK JISKRA NOVY BOR          CZE 01:00.52    +25:03  
  25. Sveinung Fristad            Askvoll og Holmedal IL      NOR 01:03.23    +27:34  
  26. Rihko Haarlaa               Helsingin Suunnistajat      FIN 01:03.38    +27:49  
  27. Oleg Zhukov                 Rus veteran                 RUS 01:03.47    +27:58  
  28. Tore Stein Rasmussen        Tonsberg og omegn OL        NOR 01:05.19    +29:30  
  29. Ulf Bolinder                Vasteras SOK                SWE 01:06.42    +30:53  
  30. Holger Karlsmose            Individual                  DEN 01:07.07    +31:18  
  31. Jon Vegard Lunde            Lillehammer OK              NOR 01:07.27    +31:38  
  32. Evgeny Shirokov             Aeroflot                    RUS 01:09.53    +34:04  
  33. Viacheslav Grishukhin       Moscow Dinamo               RUS 01:12.01    +36:12  
  34. Onni Rosenqvist             Suosmeren Salpa             FIN 01:12.48    +36:59  
  35. Bruno Rufenacht             ULUS REISEWELT              SUI 01:12.57    +37:08  
  36. Frank Martindale            3Roc                        GBR 01:13.58    +38:09  
  37. Arne Chr Scheie             Ostmarka OK                 NOR 01:16.34    +40:45  
  38. Otto Grahl Nielsen          Bergens TF                  NOR 01:19.42    +43:53  
  39. Servo Kasi                  Keravan Urheilijat          FIN 01:19.50    +44:01  
  40. Bendt Frandsen              Farum OK                    DEN 01:21.45    +45:56  
  41. Jardar Sandstad             Selbu OK                    NOR 01:21.54    +46:05  
  42. Magnar Reppesgaard          Hedrum OL                   NOR 01:22.18    +46:29  
  43. Rod Shaw                    East Pennine Orienteering C GBR 01:28.30    +52:41  
  44. Eivind Hagen                Hadeland OL                 NOR 01:29.44    +53:55  
  45. Jyrki Viiri                 Hirvensalon Heitto          FIN 01:30.11    +54:22  
  46. Sture Nilsson               STOCKHOLMSPOLISENS IF OF    SWE 01:30.49    +55:00  
  47. Uladzimir Kandratsyeu       Belaya Rus SOC              BLR 01:52.04    +76:15  
  48. Basil Baldwin               Goldseekers Orienteers      AUS 01:57.58    +82:09  
  49. Ojars Leikarts              TAKA TOK                    LAT 01:59.36    +83:47  
  50. Andrew Gregory              Manchester and District Ori GBR 02:03.41    +87:52  
  51. Nobuhiro Ishida             Aichi OLC                   JPN 02:06.56    +91:07  
  52. Peter Gonczi                TabaniSpa                   HUN 02:12.44    +96:55  
  53. Juhani Vuorela              Espoon Akilles              FIN 02:23.25   +107:36  
      Eberhard Lemnitzer          Kaulsdorfer OLV             GER DNF                 
      Egon Neregaard              Tisvilde Hegn OK            DEN MP                  
      Frans Van De Moortel        Omega                       BEL MP                  
      Heino Peeterson             OK West                     EST MP                  
      Ragnar Olsson               Ronneby OK                  SWE MP                  
      Takashi Terao               Yokohama OLC                JPN MP                  
      Gunnar Dahlstrom            Fredrikshofs IF Skid and OK SWE MP                  
      Tapani Laine                Kuopion Suunnistajat        FIN MP                  
      Rolf Arvid Leijon Pedersen  Alta O lag                  NOR MP                  
      Folke Nystrom               Vasterbergslagens OL        SWE DNS                 
      Ake Sundberg                Fagersta OK                 SWE DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Kaspar Hofmann              OL Zimmerberg               SUI DNS                 
      Jarle Nestvold              OL Trollelg                 NOR DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Ulf Eskilsson               OK Sodertorn                SWE DNS                 
      Seppo Saario                MS Parma                    FIN DNS                 
M80-2
3570m 12CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Roland Karlsson             Ronneby OK                  SWE 00:35.53  00:35.53  
   2. Gunnar Osterbo              Freidig                     NOR 00:38.08     +2:15  
   3. Svante Nystrom              Vasterbergslagens OL        SWE 00:42.24     +6:31  
   4. Esko Kilo                   Lappeen Riento              FIN 00:44.10     +8:17  
   5. Stig Oest                   Korsnas IF OK               SWE 00:45.37     +9:44  
   6. Kurt Valery                 Tisvilde Hegn OK            DEN 00:46.13    +10:20  
   7. Olavi Erkkila               Hameenlinnan Suunnistajat   FIN 00:46.32    +10:39  
   8. Elling Froevoll             Sturla IF                   NOR 00:47.02    +11:09  
   9. Alfred Steiner              ULUS REISEWELT              SUI 00:47.38    +11:45  
  10. Veijo Tahvanainen           Lahden Suunnistajat 37      FIN 00:47.45    +11:52  
  11. Bjorn Gunneroed             Asker Skiklubb              NOR 00:49.03    +13:10  
  12. Jorgen Jensen               Helsingoer SOK              DEN 00:49.22    +13:29  
  13. Raimo Reunanen              Vakka Rasti                 FIN 00:49.27    +13:34  
  14. Rune Carlsson               Sundbybergs IK              SWE 00:50.13    +14:20  
  15. Kai Laursen                 Aalborg OK                  DEN 00:50.31    +14:38  
  16. Carl Bamse Bjorseth         Bodo og omegn IF Orienterin NOR 00:50.50    +14:57  
  17. Michel Ooms                 Omega                       BEL 00:51.29    +15:36  
  18. Guido J Studer              OLV Luzern                  SUI 00:52.51    +16:58  
  19. Jon Tyldum                  Rudsbygd IL                 NOR 00:53.46    +17:53  
  20. Stig Arild Haugskott        OL Trollelg                 NOR 00:53.52    +17:59  
  21. Arno Licis                  Ozons                       LAT 00:58.01    +22:08  
  22. Larserik Lindell            Vasby OK                    SWE 00:58.56    +23:03  
  23. Arnfinn Langeland           Byasen IL                   NOR 01:01.28    +25:35  
  24. Knut Kjemhus                Kongsberg OL                NOR 01:02.51    +26:58  
  25. Heikki Rantala              Epilan Esa                  FIN 01:02.52    +26:59  
  26. Rune Sandberg               Hallstahammars OK           SWE 01:03.12    +27:19  
  27. Tor Drage                   Haugerud IF                 NOR 01:04.27    +28:34  
  28. Niilo Tuominen              Rasti Pernio                FIN 01:07.33    +31:40  
  29. Odd Kletteli                Baekkelagets SK             NOR 01:08.09    +32:16  
  30. Toshio Onoye                OLP Hyogo                   JPN 01:08.56    +33:03  
  31. Guenter Gohde               TurnKlubb zu Hannover       GER 01:10.49    +34:56  
  32. John Vallin                 OK Hedstrommen              SWE 01:11.13    +35:20  
  33. Torild Bornetun             Skillingaryds Frisksportklu SWE 01:12.15    +36:22  
  34. Stig Roos                   OK Linne                    SWE 01:13.56    +38:03  
  35. Lev Migdalski               RSK Johvikas                EST 01:14.03    +38:10  
  36. Rodney Freeburn             Norfolk Orienteering Club   GBR 01:15.27    +39:34  
  37. Edmund Olsen                NTNU Bedrift IL             NOR 01:15.39    +39:46  
  38. Leif Lundquist              Enebybergs IF               SWE 01:16.57    +41:04  
  39. Kalervo Laurila             Kangasala SK                FIN 01:17.05    +41:12  
  40. Kuno Ekdahl                 OK P4                       SWE 01:17.36    +41:43  
  41. Vadims Chernishevs          Ziemelkurzeme OK            LAT 01:19.59    +44:06  
  42. Mats Birgersson             Forserums SOK               SWE 01:29.35    +53:42  
  43. John Pearson                COTE66                      GBR 01:29.36    +53:43  
  44. Igor Geichenko              Lytkarino                   RUS 01:36.25    +60:32  
  45. Jan Mikulecky               OK 99 Hradec Kralove        CZE 01:40.07    +64:14  
  46. Alexander Friedman          ISR OC Tel Aviv ASA         ISR 01:46.52    +70:59  
  47. Mauno Iivonen               Erapirkat                   FIN 01:49.26    +73:33  
  48. Aldis Priedītis             Vaidava                     LAT 01:56.18    +80:25  
  49. Leonid Kuklin               Rus veteran                 RUS 02:08.52    +92:59  
  50. Peter Bellarby              Grampian Orienteers         GBR 02:11.47    +95:54  
      Sedney Hugosson             Lunds OK                    SWE MP                  
      Jaroslav Havlik             Sportcentrum Jicin          CZE MP                  
      Gerhard Horn                TGV Horn                    SUI MP                  
      Oddvar Gjelstad             Sandefjord OK               NOR MP                  
      Roger Andersson             Kristinehamns OK            SWE MP                  
      Rein Kyttim                 OK Orion                    EST MP                  
      Bjoern Stroemme             TIF Viking                  NOR MP                  
      Matti Lainema               MS Parma                    FIN MP                  
      Miroslav Beranek            OK JISKRA NOVY BOR          CZE MP                  
      Oddvar Erlien               Vingelen                    NOR MP                  
      Peter Schoppe               HSG Merseburg               GER MP                  
      Lars Roos                   Attunda OK                  SWE MP                  
      Olav Odgaard                Odense Orienteringsklub     DEN MP                  
      Gunnar Bylund               Rydboholms SK               SWE MP                  
      Dolfi Rotovnik              Tisvilde Hegn OK            DEN MP                  
      Guy Goodair                 East Pennine Orienteering C GBR MP                  
      Serban Ionescu              ACS Sanatatea Ploiesti      ROU DNS                 
      Olli Juntunen               Helsingin Suunnistajat      FIN DNS                 
      Roger Schrago               CA Rose                     SUI DNS                 
      Vacant                                                      DNS                 
M85-1
3040m 10CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Rolf Andersson              Rimbo SOK                   SWE 00:33.51  00:33.51  
   2. Georg Reischl               TV Osterhofen               GER 00:40.17     +6:26  
   3. Peo Bengtsson               OK Pan Kristianstad         SWE 00:44.27    +10:36  
   4. Eero Liski                  Salon Viesti                FIN 00:49.14    +15:23  
   5. Atsushi Takahashi           Tama OL                     JPN 00:55.49    +21:58  
   6. Paul Forseth                OL Trollelg                 NOR 00:56.17    +22:26  
   7. Janis Pommers               TAKA TOK                    LAT 00:59.29    +25:38  
   8. Lars Eric Malmqvist         Vaxjo OK                    SWE 00:59.52    +26:01  
   9. Heikki Lario                Rastivarsat                 FIN 00:59.56    +26:05  
  10. Stanislavs Kojalovics       Seniors OK                  LAT 01:00.49    +26:58  
  11. Pertti Laurila              Espoon Suunta               FIN 01:01.09    +27:18  
  12. Edmund Keil                 Bielefelder TG              GER 01:02.25    +28:34  
  13. Johannes Sollid             Verdal OK                   NOR 01:04.20    +30:29  
  14. Othmar Sauter               ULUS REISEWELT              SUI 01:04.27    +30:36  
  15. Svein Haukaas               Aarstad IL                  NOR 01:04.42    +30:51  
  16. Palle Bay                   Koege OK                    DEN 01:16.54    +43:03  
  17. Nils Ragstedt               IS Kullen                   SWE 01:17.35    +43:44  
  18. Peter Larsen                Helsingoer SOK              DEN 01:19.16    +45:25  
  19. Johan Jansson               Vaxjo OK                    SWE 01:20.38    +46:47  
  20. Martin Hutzli               ULUS REISEWELT              SUI 01:20.57    +47:06  
  21. Per Mathismoen              Fana IL                     NOR 01:23.13    +49:22  
  22. Svend Fladberg              Koege OK                    DEN 01:25.27    +51:36  
  23. Johannes Ijas               Keravan Urheilijat          FIN 01:26.28    +52:37  
  24. Pentti Pelkonen             Keski Karjalan Rasti        FIN 01:26.42    +52:51  
  25. John Larsson                Vastvarmlands OK            SWE 01:27.32    +53:41  
  26. Feliks Kipper               OK Orion                    EST 01:50.05    +76:14  
  27. Mieczyslaw Zielczynski      Atomy                       POL 02:20.14   +106:23  
      Gunnar Timner               Umea OK                     SWE MP                  
      Juhani Salmenkyla           Helsingin Suunnistajat      FIN MP                  
      Ville Asikainen             XYZ                         FIN MP                  
      Arvo Ali Rantala            Loimaan Jankko              FIN MP                  
      Asko Brax                   Tampereen Pyrinto           FIN MP                  
      Nils Erik Aberg             Tjallmo Godegards OK        SWE MP                  
      Kalle Leppanen              Rasti E4                    FIN MP                  
      Stanislav Valla             Hana Orienteering           CZE MP                  
      Milan Hanak                 VSK CVUT Fakulta Stavebni P CZE MP                  
      Rolf Blom                   Frolunda OL                 SWE DNS                 
      Einar Jorundland            OK Sor                      NOR DNS                 
M90-1
1870m 6CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Kurt Dose                   Koege OK                    DEN 00:31.15  00:31.15  
   2. Rune Isaksson               Helsingborgs SOK            SWE 00:42.41    +11:26  
   3. Arvo Majoinen               Raja Karjalan Suunnistajat  FIN 00:45.21    +14:06  
   4. Stanislaw Wysocki           KS Spojnia Warszawa         POL 00:45.31    +14:16  
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
W35-1
6890m 21CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Natalia Efimova             Belgorodskaja obl           RUS 00:40.43  00:40.43  
   2. Tatsiana Vaskaboinikava     Belaya Rus SOC              BLR 00:41.58     +1:15  
   3. Inna Somova                 Black Sea OK                RUS 00:43.34     +2:51  
   4. Anni Heikkonen              MS Parma                    FIN 00:44.19     +3:36  
   5. Annemari Leskinen           Lynx                        FIN 00:44.36     +3:53  
   6. Veera Kiuru                 Raja Karjalan Suunnistajat  FIN 00:46.08     +5:25  
   7. Tia Tarkiainen              Jamsan Retki Veikot         FIN 00:46.36     +5:53  
   8. Liudmila Sapronenkova       Moscow region               RUS 00:46.49     +6:06  
   9. Mariia Papazova             Yaroslavl                   RUS 00:47.19     +6:36  
  10. Tiina Vare                  Someron Esa                 FIN 00:47.39     +6:56  
  11. Mia Taini                   Jamsan Retki Veikot         FIN 00:48.52     +8:09  
  12. Zhukova Anna                Yaroslavl                   RUS 00:49.37     +8:54  
  13. Linda Krumina               Individual                  LAT 00:49.48     +9:05  
  14. Terekhova Valentina         KoVal i Vagon               RUS 00:50.14     +9:31  
  15. Victoria Kobeleva           O Club Moscow               RUS 00:50.31     +9:48  
  16. Kati Korhonen               Suunta Jyvaskyla            FIN 00:50.41     +9:58  
  17. Masha Milovanova            Kentavr Penza               RUS 00:51.38    +10:55  
  18. Heli Noponen                Anttolan Urheilijat         FIN 00:52.20    +11:37  
  19. Liudmila Skinder            Belarus Orienteering Federa BLR 00:52.25    +11:42  
  20. Natallia Kuntsevich         OC Silwan Liuks             BLR 00:52.59    +12:16  
  21. Tiina Karvonen              Someron Esa                 FIN 00:53.05    +12:22  
  22. Sarah Jane Barrable         South London Orienteers     GBR 00:53.14    +12:31  
  23. Alla Zinina                 Kuzmolovo                   RUS 00:55.11    +14:28  
  24. Gabriela Diethelm           Individual                  SUI 00:56.41    +15:58  
  25. Terhi Kauppila              Tampereen Pyrinto           FIN 00:57.23    +16:40  
  26. Eeva Rautanen               Tuupovaaran Sepot           FIN 00:57.29    +16:46  
  27. Hanna Tuomisto              Espoon Akilles              FIN 00:57.54    +17:11  
  28. Natalja Pelepeca            Madona                      LAT 01:01.00    +20:17  
  29. Anna Elovaara Salmi         Helsingin Suunnistajat      FIN 01:02.16    +21:33  
  30. Giulia Pedrazzi             Individual                  SUI 01:02.28    +21:45  
  31. Ilona Sliwczynska           Stowarzyszenie Team 360 sto POL 01:03.03    +22:20  
  32. Sanna Karjalainen           Kuusankosken Urheiluseura   FIN 01:04.49    +24:06  
  33. Sarah Mcadam                Roxburgh Reivers            GBR 01:05.22    +24:39  
  34. Julia Bolshakova            Legenda                     RUS 01:06.26    +25:43  
  35. Iuliia Prianichnikova       Yaroslavl                   RUS 01:07.19    +26:36  
    - Paivi Mikkolainen           Valkeakosken Haka           FIN 01:07.56    +27:13  
  36. Jennifer Warg               Skizunft Wiesbaden          GER 01:09.16    +28:33  
  37. Brigita Bergmane Atteka     Auseklis IK                 LAT 01:10.02    +29:19  
  38. Tatyana Zakharevich         Individual                  RUS 01:13.09    +32:26  
  39. Kristin Jaeger              Wing OK                     NOR 01:22.03    +41:20  
  40. Anu Pietilanaho             Hiidenkiertajat             FIN 01:23.51    +43:08  
  41. Katja Iivonen               Asikkalan Raikas            FIN 01:26.32    +45:49  
  42. Maija Kiljunen              Rajamaen Rykmentti          FIN 01:26.47    +46:04  
  43. Linnea Talltjarn            Umea OK                     SWE 01:30.41    +49:58  
  44. Maria Taanila               Kankaanpaan Suunnistajat    FIN 01:30.46    +50:03  
  45. Marika Mattila              Helsingin Suunistajat       FIN 01:32.52    +52:09  
  46. Myra Mcadam                 Roxburgh Reivers            GBR 01:36.05    +55:22  
  47. Ana Maria Tudorache         OK SILVA CAMPINA            ROU 01:48.47    +68:04  
  48. Victoria Mccreadie          Royal Signals Orienteering  GBR 01:54.52    +74:09  
  49. Emma Cochrane               HH                          GBR 02:02.55    +82:12  
  50. Petra Pilatova              KOB Kladno                  CZE 02:08.33    +87:50  
  51. Katie Costello              Royal Signals Orienteering  GBR 02:22.03   +101:20  
  52. Aya Tsukiyama               Tortoise                    JPN 02:25.53   +105:10  
      Nataliya Hatsuk             Belarus Orienteering Federa BLR MP                  
      Hanna Lindholm              Pargas IF                   FIN DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Aurelia Paris               CRCO                        FRA DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Outi Nieminen               Rajamaen Rykmentti          FIN DNS                 
      Ganna Tyufekchieva          Uzana                       BUL DNS                 
W40-1
6560m 17CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Rebecka Lindberg            OK Roslagen                 SWE 00:37.07  00:37.07  
   2. Galina Vinogradova          Russian Orienteering Federa RUS 00:37.27     +0:20  
   3. Sarah Rollins               Southern Navigators Oriente GBR 00:38.03     +0:56  
   4. Paivi Autio                 Hiisirasti                  FIN 00:38.57     +1:50  
   5. Merike Vanjuk               OK Kape                     EST 00:39.51     +2:44  
   6. Taru Ikaheimonen            Espoon Suunta               FIN 00:42.18     +5:11  
   6. Inga Zvinyte                OK Klajunas                 LTU 00:42.18     +5:11  
   8. Ekaterina Rebrova           SKRUM Moscow                RUS 00:43.14     +6:07  
   9. Sanna Paukkunen             MS Parma                    FIN 00:43.24     +6:17  
  10. Irina Borevich              Belie Nochi                 RUS 00:43.33     +6:26  
  11. Maaret Rantanen             Jamsan Retki Veikot         FIN 00:43.47     +6:40  
  12. Solodukhina Svetlana        SOLODteam                   RUS 00:43.53     +6:46  
  13. Eveliina Muukkonen          Kangasala SK                FIN 00:45.23     +8:16  
  14. Reda Velde                  OK Azuolas                  LTU 00:45.43     +8:36  
  15. Kheldert Elena              Omega                       RUS 00:46.08     +9:01  
  16. Dina Zobena                 Purva Bridejs               LAT 00:46.22     +9:15  
  17. Lolita Kauke                Briksnis SK                 LAT 00:47.25    +10:18  
  18. Agne Paspirgelyte           OK Dainava                  LTU 00:47.41    +10:34  
  19. Ieva Maulina                Briksnis SK                 LAT 00:47.58    +10:51  
  20. Elena Gutyar                Spartak Oktyabrskiy         RUS 00:48.44    +11:37  
  21. Ieva Godina                 Azimuts OK                  LAT 00:49.38    +12:31  
  22. Merike Haugas               OK West                     EST 00:49.55    +12:48  
  23. Anna Quayle                 OK Nolaskogsarna            SWE 00:50.07    +13:00  
  24. Iuliia Kuzmicheva           Tula                        RUS 00:50.08    +13:01  
  25. Annika Bjork                OK Linne                    SWE 00:50.17    +13:10  
  26. Anastasia Routsi            Rasti Jyry                  FIN 00:50.21    +13:14  
  27. Agne Grigaliunaite          OK Levuo                    LTU 00:51.36    +14:29  
  28. Hanna Kangasaho             Lynx                        FIN 00:51.42    +14:35  
  29. Viktoriia Golubeva          Rus veteran                 RUS 00:52.51    +15:44  
  30. Sanna Laakso                Hiisirasti                  FIN 00:53.27    +16:20  
  31. Veronika Ondrackova         VSTJ Ekonom Praha           CZE 00:54.18    +17:11  
  32. Olga Sorokina               Kedr                        RUS 00:54.26    +17:19  
  33. Laura Kucinska              AC BEAUCHAMP                LAT 00:55.51    +18:44  
  34. Leokadija Brazauskaite      Kade OK                     LTU 00:56.17    +19:10  
  35. Polina Pikhovkina           Sever                       UKR 00:56.27    +19:20  
  36. Elina Andersone             Saldus OK                   LAT 00:57.40    +20:33  
  37. Inese Bajare                Eko O                       LAT 00:58.02    +20:55  
  38. Rasa Kumpyte                OK Levuo                    LTU 00:59.51    +22:44  
  39. Valentyna Mizeriuk          Sever                       UKR 01:02.14    +25:07  
  40. Mervi Luurila               Rasti Jyry                  FIN 01:02.47    +25:40  
  41. Maria Albertina Sa          ADFA                        POR 01:02.48    +25:41  
  42. Anna Orlova                 LOSIny53                    RUS 01:03.24    +26:17  
  43. Evija Karlsone              Ozons                       LAT 01:03.45    +26:38  
  44. Elena Khramova              VelNovgorod                 RUS 01:03.48    +26:41  
  45. Daniela Ondovcikova         KOB Sokol Pezinok           SVK 01:04.56    +27:49  
  46. Sarah Lindstrom             Ronneby OK                  SWE 01:05.58    +28:51  
  47. Sara Loyttyjarvi            Hauhon Sisu                 FIN 01:06.05    +28:58  
  48. Jessica Sollvander          OK Rodhen                   SWE 01:06.12    +29:05  
  49. Minna Rotola Pukkila        Kauhajoen Karhu             FIN 01:07.55    +30:48  
  50. Sally Calland               Royal Signals Orienteering  GBR 01:08.31    +31:24  
  51. Marketa Janderova           INSCOM Credit Insurance     CZE 01:08.44    +31:37  
  52. Katri Salo                  Helsingin Suunnistajat      FIN 01:09.09    +32:02  
  53. Anu Valkonen                Helsingin Suunnistajat      FIN 01:10.20    +33:13  
  54. Julia Schlei                OLV Steinberg               GER 01:12.44    +35:37  
  55. Martina Breinerova          ATU Kosice                  SVK 01:14.45    +37:38  
  56. Rahel Gantenbein            OLG Rymenzburg              SUI 01:14.54    +37:47  
  57. Sabine Jackisch             SV TU Ilmenau               GER 01:15.35    +38:28  
  58. Madoka Kogure               ES Kanto Club               JPN 01:15.36    +38:29  
  59. Eugenia Police              ASD Unione Lombarda         ITA 01:17.12    +40:05  
  60. Unna Sisko Palo             Helsingin Suunnistajat      FIN 01:17.27    +40:20  
  61. Suvi Manninen               Jamsan Retki Veikot         FIN 01:18.30    +41:23  
  62. Maaret Marsynaho            Puolangan Ryhti             FIN 01:19.03    +41:56  
  63. Anne Lehtinen               Kauhajoen Karhu             FIN 01:19.39    +42:32  
  64. Mervi Salo                  Punkalaitumen Kunto         FIN 01:20.25    +43:18  
  65. Ruta Caplikiene             OK Takas                    LTU 01:26.46    +49:39  
  66. Buzina Marinel              Rostov on Don               RUS 01:27.14    +50:07  
  67. Natalia Bondarenco          TirasOrient                 MDA 01:27.52    +50:45  
  68. Liina Sumberg               LSF Pronoking Team          EST 01:30.57    +53:50  
  69. Ivlieva Natalya             Orienta Kuncevo             RUS 01:31.13    +54:06  
  70. Jurate Drazdauskiene        OC Levuo                    LTU 01:33.31    +56:24  
  71. Barbara Buholzer            ULUS REISEWELT              SUI 01:33.48    +56:41  
  72. Ilze Roke                   Individual                  LAT 01:37.04    +59:57  
  73. Linda Fredh                 OK Moss                     NOR 01:45.03    +67:56  
  74. Kristina Kunina             Orienta SkiO                RUS 01:47.50    +70:43  
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Tereza Maria Rush           Bristol Orienteering Klub   GBR DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
W45-1
5450m 17CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Romana Zaborilova           OB Jenisovice               CZE 00:38.19  00:38.19  
   2. Zaiga Ozolina               Kapa OK                     LAT 00:38.55     +0:36  
   3. Mirka Haataja               Ylikiimingin Nuijamiehet    FIN 00:39.36     +1:17  
   4. Kirti Rebane                SK Mercury                  EST 00:39.53     +1:34  
   5. Nathalie Berlinger          ULUS REISEWELT              SUI 00:40.23     +2:04  
   6. Pia Olsson                  Skaneslattens OL            SWE 00:40.57     +2:38  
   7. Hanna Mironava              Kamvol SK                   BLR 00:41.19     +3:00  
   8. Yulia Zavialova             Omega                       RUS 00:41.53     +3:34  
   9. Heidi Salonen               Helsingin Suunnistajat      FIN 00:42.46     +4:27  
  10. Triin Jaaniste              OK Ilves                    EST 00:43.04     +4:45  
  11. Olena Kostina               Sever                       UKR 00:43.26     +5:07  
  12. Olena Kapara                Individual                  UKR 00:45.10     +6:51  
  13. Evija Skrastina             Individuali                 LAT 00:46.36     +8:17  
  14. Jana Slamova                ATU Kosice                  SVK 00:46.39     +8:20  
  15. Siiri Vallner               SK Aasa 5                   EST 00:47.39     +9:20  
  16. Veronica Minoiu             Clubul Sportiv Univeristate ROU 00:48.08     +9:49  
  17. Natalia Kunitskaya          Titan OK                    RUS 00:48.32    +10:13  
  18. Svetlana Averina            Sokol Perm                  RUS 00:51.30    +13:11  
  19. Zuzana Postulkova           Hana Orienteering           SVK 00:52.23    +14:04  
  20. Volha Aliakseyeva           OC BNTU                     BLR 00:52.48    +14:29  
  21. Line Nybakken               Espoon Suunta               NOR 00:52.58    +14:39  
  22. Khorezhenkova Olga          SmolOrient                  RUS 00:53.38    +15:19  
  23. Tatiana Liabzina            Krasnoyarsk                 RUS 00:55.12    +16:53  
  24. Sanna Ketola                Tampereen Pyrinto           FIN 00:56.00    +17:41  
  25. Iveta Velkere               Aluksne OK                  LAT 00:58.49    +20:30  
  26. Olga Skorobogatova          Foton                       RUS 00:59.06    +20:47  
  27. Evgeniia Tsvetkova          Nizhniy Novgorod            RUS 00:59.22    +21:03  
  28. Annely Viikmaa              OK West                     EST 00:59.58    +21:39  
  29. Marie Josee Parayre         Bay Area Orienteering Club  USA 01:00.09    +21:50  
  30. Svitlana Lopatenko          Sever                       UKR 01:02.33    +24:14  
  31. Carolina Andersson          Kristinehamns OK            SWE 01:03.31    +25:12  
  32. Ineta Laizane               Sigulda                     LAT 01:04.34    +26:15  
  33. Piritta Wartiainen          Espoon Suunta               FIN 01:05.22    +27:03  
  34. Alesia Novikova             Black Sea OK                RUS 01:07.11    +28:52  
  35. Annika Pekkola              Maarian Mahti               FIN 01:11.26    +33:07  
  36. Gunilla Oqvist              Fredrikshofs IF Skid and OK SWE 01:11.59    +33:40  
  37. Jana Skorpilova             Sportcentrum Jicin          CZE 01:12.32    +34:13  
  38. Helga Tezarek               Orienteering Klosterneuburg AUT 01:15.30    +37:11  
  39. Olga Piskunova              Orien Draiv                 RUS 01:23.17    +44:58  
  40. Galyna Kulikova             SILIN                       GER 01:25.54    +47:35  
  41. Lidija Sirvinskaite         Rudamina OK                 LTU 01:29.43    +51:24  
  42. Tatiana Molodkina           Birobidzhan                 RUS 01:35.25    +57:06  
  43. Anna Marchenko              U                           RUS 01:40.25    +62:06  
  44. Urszula Trykozko            Stowarzyszenie Team 360 sto POL 01:49.39    +71:20  
  45. Dagmar Behrend              BSV Halle Ammendorf         GER 02:00.36    +82:17  
  46. Anu Koskenvuo               Espoon Suunta               FIN 02:08.22    +90:03  
      Jolita Domarkiene           OK Versme                   LTU MP                  
      Heli Murto                  Rajamaen Rykmentti          FIN MP                  
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Maisa Gustafsson            Rasti Jyry                  FIN DNS                 
      Edita Urbanova              SK SKI OB Sternberk         CZE DNS                 
      Iuliia Davydova             Rus veteran                 RUS DNS                 
W45-2
5480m 15CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Yvonne Gunell               Pargas IF                   FIN 00:32.37  00:32.37  
   2. Irita Pukite                Kapa OK                     LAT 00:32.55     +0:18  
   3. Aine Ambraziene             S Sportas                   LTU 00:38.07     +5:30  
   4. Lilia Migunova              Tula                        RUS 00:39.34     +6:57  
   5. Ingela Alvmyren             Halmstad OK                 SWE 00:39.37     +7:00  
   6. Evandzelina Petukiene       OSK Sakas                   LTU 00:41.08     +8:31  
   7. Olga Kulik                  Nemiga Nord                 BLR 00:41.29     +8:52  
   8. Natalia Naumova             Khabarovsk krai             RUS 00:42.32     +9:55  
   9. Larisa Gurevich             Chelyabinsk                 RUS 00:43.34    +10:57  
  10. Nina Maki                   Jamsan Retki Veikot         FIN 00:45.31    +12:54  
  11. Iuliia Ivshina              Sokol Perm                  RUS 00:46.25    +13:48  
  12. Martina Erne                OLG Cordoba                 SUI 00:46.29    +13:52  
  13. Barbara Kastner             Naturfreunde Wien           AUT 00:46.32    +13:55  
  14. Marie Podrabska             Slavia Liberec orienteering CZE 00:46.47    +14:10  
  15. Anke Von Gaza               OLV Uslar                   GER 00:48.41    +16:04  
  16. Margit Blehner              OK West                     EST 00:49.22    +16:45  
  17. Jana Zurynkova              VSTJ Ekonom Praha           CZE 00:50.29    +17:52  
  18. Jolanta Bura                Auseklis IK                 LAT 00:51.59    +19:22  
  19. Adelindina Lopes            COC Clube de Orientacao do  POR 00:53.21    +20:44  
  20. Maari Idnurm                SK Aasa 5                   EST 00:54.28    +21:51  
  21. Anna Konanova               LSR Russia                  RUS 00:55.26    +22:49  
  22. Irina Frolova               Sverdlovsk region           RUS 00:56.28    +23:51  
  23. Zane Kojalovica             Ozons                       LAT 00:57.23    +24:46  
  24. Svetlana Volkova            Suvorovets                  UKR 00:57.42    +25:05  
  25. Rachel Kirkland             Interlopers                 GBR 00:59.36    +26:59  
  26. Olena Kutsenko              Sever                       UKR 01:02.11    +29:34  
  27. Johanna Hallqvist           Ulricehamns OK              SWE 01:02.38    +30:01  
  28. Ingunn Berget               As NMBU Orientering         NOR 01:03.09    +30:32  
  29. Anneli Aas                  OK TON                      EST 01:03.26    +30:49  
  30. Chernova Natalia            Ulyanovskaya oblast         RUS 01:05.03    +32:26  
  31. Anu Oksanen                 Saarijarven Pullistus       FIN 01:07.45    +35:08  
  32. Maria Manova                Omega                       RUS 01:08.26    +35:49  
  33. Khvastovskaia Svetlana      SmolOrient                  RUS 01:09.43    +37:06  
  34. Katja Nokka                 Rasti 88                    FIN 01:12.57    +40:20  
  35. Ella Shved                  SRD                         EST 01:13.28    +40:51  
  36. Katja Auvinen               Turun NMKY                  FIN 01:16.02    +43:25  
  37. Maria Yashchenko            Omega                       RUS 01:16.54    +44:17  
  38. Anna Jansson                OK Djerf                    SWE 01:29.25    +56:48  
  39. Natalia Glushakova          Black Sea OK                RUS 01:30.50    +58:13  
  40. Stephanie Ross              Orienteering Cincinnati     USA 01:35.02    +62:25  
  41. Tatyana Gorbacheva          Ramtruck                    RUS 01:36.07    +63:30  
  42. Marina Vashchenko           Birobidzhan                 RUS 01:41.50    +69:13  
  43. Lina Lytvynenko             OK Carnika                  UKR 01:47.59    +75:22  
  44. Vivian Lee                  HKOXCC                      HKG 01:51.48    +79:11  
  45. Ingrid Rohacova             ATU Kosice                  SVK 02:15.12   +102:35  
      Outi Marttila               Espoon Suunta               FIN MP                  
      Marge Rehepapp              Harju KEK RSK               EST MP                  
      Eli Stensli                 Loten OL                    NOR MP                  
      Katarina Hanelova           OB Zvole                    CZE MP                  
      Minna Koskenvuo             Espoon Suunta               FIN MP                  
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Liubov Khokhlova            Rus veteran                 RUS DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
W50-1
4770m 15CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Sirra Toivonen              Kangasala SK                FIN 00:33.43  00:33.43  
   2. Elena Lukashova             Belgorodskaja obl           RUS 00:35.06     +1:23  
   3. Jana Kink                   OK Kape                     EST 00:36.44     +3:01  
   4. Tatiana Popova              Chelyabinsk                 RUS 00:36.53     +3:10  
   5. Madeleine Limpar            Attunda OK                  SWE 00:37.45     +4:02  
   6. Marika Jaadmaa              OK Voru                     EST 00:38.15     +4:32  
   7. Anneli Rammann              Kooperaator                 EST 00:38.53     +5:10  
   8. Natalia Makeichik           Voronezh                    RUS 00:39.25     +5:42  
   9. Virpi Palmen                Espoon Suunta               FIN 00:39.50     +6:07  
  10. Helena Havia Kinnala        Angelniemen Ankkuri         FIN 00:40.10     +6:27  
  11. Eva Pettersson              Karlskrona SOK              SWE 00:40.23     +6:40  
  12. Liga Virbule                TAKA TOK                    LAT 00:40.44     +7:01  
  13. Maris Roosipuu              OK TON                      EST 00:41.22     +7:39  
  14. Elena Afonyushkina          Ramenskoye                  RUS 00:41.39     +7:56  
  15. Helena Kristiansson         Hassleholms OK              SWE 00:41.43     +8:00  
  16. Inger Jalakas               Harju KEK RSK               EST 00:41.55     +8:12  
  17. Galina Pigareva             Mile Sport SPb              RUS 00:42.40     +8:57  
  18. Susanne Soderholm           Strangnas Malmby OL         SWE 00:42.48     +9:05  
  19. Videga Gaigala              Azimuts OK                  LAT 00:42.52     +9:09  
  20. Susanna Rokka               Lounais Hameen Rasti        FIN 00:43.14     +9:31  
  21. Liubov Timakova             SPARTA Rostov               RUS 00:43.54    +10:11  
  22. Manuela Hlosta              LC Erstebank                AUT 00:44.08    +10:25  
  23. Berit Gummus                IFK Mora OK                 SWE 00:44.25    +10:42  
  24. Annika Ottenback            Segersta OK                 SWE 00:44.34    +10:51  
  25. Lotta Haavisto              Turun Suunnistajat          FIN 00:44.48    +11:05  
  26. Jitka Fajkusova             Hana Orienteering           CZE 00:45.52    +12:09  
  26. Katri Haataja               Ounasvaaran Hiihtoseura     FIN 00:45.52    +12:09  
  28. Marjaana Hautaniemi         Raja Karjalan Suunnistajat  FIN 00:46.39    +12:56  
  29. Sari Tupitsa                Rasti E4                    FIN 00:46.54    +13:11  
  30. Lise Christensen            TIF Viking                  NOR 00:47.29    +13:46  
  31. Rine Hanssen                Byasen IL                   NOR 00:48.20    +14:37  
  32. Sonja Ecke Wihan            WAT                         AUT 00:51.01    +17:18  
  33. Elena Begicheva             Black Sea OK                RUS 00:51.19    +17:36  
  34. Helen Skoog                 Kils OK                     SWE 00:51.30    +17:47  
  35. Elina Lasseron              JOKA                        EST 00:52.17    +18:34  
  36. Maria Douglas Stilling      FIF Hilleroed Orientering   DEN 00:52.55    +19:12  
  37. Veronika Pavlu              KOB Tretra Praha            CZE 00:53.10    +19:27  
  38. Kadre Maalma                RSK Johvikas                EST 00:53.44    +20:01  
  39. Annegrete Austad            Raumar Orientering          NOR 00:53.45    +20:02  
  40. Pirita Mikkanen             Individual                  FIN 00:54.10    +20:27  
  41. Dunja Van De Riet           OLifant                     NED 00:54.14    +20:31  
  42. Vita Avinaite               OK Saule                    LTU 00:54.44    +21:01  
  43. Inguna Kupca                Ozons                       LAT 00:55.00    +21:17  
  44. Daisy Kroon                 RSK Johvikas                EST 00:55.47    +22:04  
  45. Kristiina Butt              Individual                  FIN 00:57.53    +24:10  
  46. Pirjo Pajarinen             Helsingin Suunnistajat      FIN 00:59.34    +25:51  
  47. Zinaida Vasilyeva           SmolOrient                  RUS 01:01.15    +27:32  
  48. Ewa Misiaczek               Indywidualny Mazowieckie    POL 01:02.21    +28:38  
  49. Kristina Zilling            OK Sodertorn                SWE 01:03.04    +29:21  
  50. Annsofi Welander            OK Djerf                    SWE 01:04.43    +31:00  
  51. Jane Yates                  CADOC                       GBR 01:06.06    +32:23  
  52. Ute Schoenfeld              SV TU Ilmenau               GER 01:08.24    +34:41  
  53. Jaana Shved                 SRD                         EST 01:10.34    +36:51  
  54. Teija Sahlstrom             Espoon Akilles              FIN 01:12.52    +39:09  
  55. Regina Imhof                ULUS REISEWELT              SUI 01:15.16    +41:33  
  56. Jacqueline Schmid           Swiss O Tours               SUI 01:19.34    +45:51  
  57. Janka Danihelova            Hana Orienteering           CZE 01:21.17    +47:34  
  58. Evelyn Kraintz              OK Maksimir                 CRO 01:28.03    +54:20  
  59. Brigitta Josef              OLG Suhr                    SUI 02:11.39    +97:56  
  60. Natalia Burdanova           Rus veteran                 RUS 02:33.23   +119:40  
  61. Kyoko Yamada                Irumashi OLC                JPN 02:55.54   +142:11  
      Sandra Mather               South Midlands Orienteering GBR MP                  
      Irena Kurklietiene          Rudamina OK                 LTU MP                  
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
W50-2
4770m 14CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Marie Morlon                Talant Sport Orientation    FRA 00:30.50  00:30.50  
   2. Ilze Lapina                 Ziemelkurzeme OK            LAT 00:31.08     +0:18  
   3. Monica Hatlen               Snattringe SK               SWE 00:32.09     +1:19  
   4. Josefine Nordstrom          OK Triangeln                SWE 00:32.24     +1:34  
   5. Tatiana Sekhina             Velikiy Novgorod Acron      RUS 00:32.52     +2:02  
   6. Wiebke Sihver               Post SV Dresden             GER 00:34.30     +3:40  
   7. Kirsi Ilmonen               Jamsan Retki Veikot         FIN 00:35.11     +4:21  
   8. Olga Tutynina               Rus veteran                 RUS 00:35.46     +4:56  
   9. Ingrit Kala                 Estonian Orienteering Feder EST 00:37.13     +6:23  
  10. Kjersti Holt Hanssen        Maaren OK                   NOR 00:37.22     +6:32  
  11. Marjut Varpula              Espoon Suunta               FIN 00:37.55     +7:05  
  12. Elin Ilves                  OK Kape                     EST 00:39.14     +8:24  
  13. Ingmarie Aroneng            Bredareds IF                SWE 00:39.17     +8:27  
  14. Marika Ylikauppila          Hiisirasti                  FIN 00:39.47     +8:57  
  15. Svetlana Anori              Snattringe SK               RUS 00:39.57     +9:07  
  16. Maria Kvarnlof              OK Roslagen                 SWE 00:40.38     +9:48  
  17. Corinne Staeuble            ULUS REISEWELT              SUI 00:40.53    +10:03  
  18. Sybylle Boos                ULUS REISEWELT              SUI 00:41.41    +10:51  
  19. Helena Nolan                Edinburgh Southern Orientee GBR 00:42.35    +11:45  
  20. Iben Maag                   Soelleroed OK               DEN 00:43.11    +12:21  
  21. Natalja Davidenko           OK Saule                    LTU 00:43.25    +12:35  
  22. Ann Sofie Brink             Markaryds FK                SWE 00:43.33    +12:43  
  23. Dainora Samcenkiene         OSK Sakas                   LTU 00:43.49    +12:59  
  24. Piret Niglas                RSK Johvikas                EST 00:47.13    +16:23  
  25. Rita Ojala                  JOKA                        EST 00:48.30    +17:40  
  26. Larisa Andreeva             NOVMERIDIAN                 RUS 00:48.36    +17:46  
  26. Tatiana Gurina              Birobidzhan                 RUS 00:48.36    +17:46  
  28. Angelina Shmidt             Individual                  RUS 00:48.55    +18:05  
  29. Eirin Lodgaard              Byasen IL                   NOR 00:48.57    +18:07  
  30. Lea Leppik                  TA OK                       EST 00:49.26    +18:36  
  31. Lenka Cihakova              Sokol Kostelec nCl          CZE 00:50.20    +19:30  
  32. Aasa Alsio                  IF Hagen                    SWE 00:51.03    +20:13  
  33. Barbara Adenstedt           Orienteering Klosterneuburg AUT 00:51.17    +20:27  
  34. Kerttu Kanerva              Individual                  FIN 00:51.30    +20:40  
  35. Johanna Perkkalainen        Epilan Esa                  FIN 00:51.31    +20:41  
  36. Merike Paapson              OK TON                      EST 00:51.39    +20:49  
  37. Aari Talver                 Individual                  EST 00:52.41    +21:51  
  38. Elena Taratuta              Voronezh                    RUS 00:52.44    +21:54  
  39. Meeli Kerem                 SK Aasa 5                   EST 00:52.50    +22:00  
  40. Mara Ozola                  Individual                  LAT 00:53.40    +22:50  
  41. Olga Titenkova              Orion                       BLR 00:55.38    +24:48  
  42. Zane Blumberga              Alnis OK                    LAT 00:56.26    +25:36  
  43. Anne Paalanen               Rajamaen Rykmentti          FIN 00:57.03    +26:13  
  44. Teija Launis                Raisu Lumous                FIN 01:02.12    +31:22  
  45. Silvia Nolte                TSV Nusse                   GER 01:02.29    +31:39  
  46. Riitta Lehvonen             Lapin Veikot                FIN 01:06.30    +35:40  
  47. Tarja Simola                Lounais Hameen Rasti        FIN 01:12.49    +41:59  
  48. Eva Paalsson                IFK Mora OK                 SWE 01:13.08    +42:18  
  49. Inese Lacare                Silva                       LAT 01:13.33    +42:43  
  50. Helve Kansi                 OK Lehola                   EST 01:14.20    +43:30  
  51. Eva Tloustova               Hana Orienteering           CZE 01:15.16    +44:26  
  52. Charlotte Skoglund          Kils OK                     SWE 01:17.32    +46:42  
  53. Nadezhda Naumenko           Rus veteran                 RUS 01:20.43    +49:53  
  54. Claudia Wirz                Swiss O Tours               SUI 01:30.59    +60:09  
  55. Kai Niinepuu                RSK Johvikas                EST 01:32.25    +61:35  
  56. Marjut Rolig                Hauhon Sisu                 FIN 01:36.00    +65:10  
  57. Auli Kanerva                Suunta Sepot                FIN 01:50.44    +79:54  
  58. Lucy Lou                    Tibro OK                    SWE 01:53.03    +82:13  
      Martina Petrova             Individual                  CZE MP                  
      Olga Kraght                 Bay Area Orienteering Club  USA MP                  
      Brit Vivian Meling          Stavanger Orienteringsklubb NOR MP                  
      Cathrine Thorhus            Verdal OK                   NOR DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Ekaterina Titova            Black Sea OK                RUS DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
W55-1
4640m 16CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Baiba Ozola                 Mona OK                     LAT 00:31.32  00:31.32  
   2. Ulla Molin                  Attunda OK                  SWE 00:32.50     +1:18  
   3. Marje Viirmann              Harju KEK RSK               EST 00:34.12     +2:40  
   4. Nina Ljungqvist Sarparanta  Lynx                        FIN 00:35.02     +3:30  
   5. Paivi Lassila               RasTiimi                    FIN 00:35.11     +3:39  
   6. Alice Bedwell               Sugar Loaf OK               GBR 00:35.46     +4:14  
   7. Anita Wehlin                Skogspojkarnas OK           SWE 00:36.14     +4:42  
   8. Kersti Ehala                JOKA                        EST 00:36.25     +4:53  
   9. Anna Lea Rantalainen        Lahden Suunnistajat 37      FIN 00:38.12     +6:40  
  10. Tatiana Bolshunova          Voronezh                    RUS 00:39.10     +7:38  
  11. Meri Huhtanen               Tampereen Pyrinto           FIN 00:40.37     +9:05  
  12. Olga Khepina                BSE Novgorod                RUS 00:41.06     +9:34  
  13. Andrea Wyss                 OLG Nidwalden Obwalden      SUI 00:42.16    +10:44  
  14. Inta Porike                 Alnis OK                    LAT 00:43.24    +11:52  
  15. Annlouise Almqvist          IFK Mora OK                 SWE 00:44.00    +12:28  
  16. Anna Weckner Westlund       OK Tyr                      SWE 00:44.02    +12:30  
  17. Volha Harbachyk             Standart                    BLR 00:44.10    +12:38  
  18. Christine Jenzer            ULUS REISEWELT              SUI 00:44.40    +13:08  
  19. Irina Koloskova             Ramenskoye                  RUS 00:45.34    +14:02  
  20. Ellen Lembra                OK Kape                     EST 00:45.44    +14:12  
  21. Rota Snuka                  Bebri                       LAT 00:47.31    +15:59  
  22. Judita Sadecka              ATU Kosice                  SVK 00:48.39    +17:07  
  23. Caroline Mackenzie          Cleveland Orienteering Klub GBR 00:48.45    +17:13  
  24. Terhi Rajamaki              Kangasala SK                FIN 00:49.15    +17:43  
  25. Carina Johansson            Tumba Malarhojden OK        SWE 00:49.35    +18:03  
  26. Trine Marit Justad Raaen    Lierbygda Orienteringslag   NOR 00:50.32    +19:00  
  27. Liga Zarina                 Mona OK                     LAT 00:50.38    +19:06  
  28. Riitta Hakkarainen          Raja Karjalan Suunnistajat  FIN 00:51.56    +20:24  
  29. Ida Flatmo Engen            Raumar Orientering          NOR 00:52.12    +20:40  
  30. Rosmarie Rudolf             ULUS REISEWELT              SUI 00:53.41    +22:09  
  31. Svetlana Zueva              Navicom Garmin              RUS 00:53.49    +22:17  
  32. Pia Kack Fritzell           Gudhems IF                  SWE 00:54.26    +22:54  
  33. Violeta Anceriene           OK Kopa                     LTU 00:55.21    +23:49  
  34. Barbara Dresel              SC Klecken                  GER 00:55.39    +24:07  
  35. Tuulikki Salmenkyla         Helsingin Suunnistajat      FIN 00:56.01    +24:29  
  36. Sue Garr                    Parawanga Orienteers        AUS 00:57.09    +25:37  
  37. Nina Ufimtseva              Tula                        RUS 00:57.42    +26:10  
  38. Jana Gorecki                USV Jena                    GER 00:57.43    +26:11  
  39. Aashild Stuve Strandlie     Gjoe Vard OL                NOR 00:57.51    +26:19  
  40. Carola Penger               Pargas IF                   FIN 00:58.06    +26:34  
  41. Suzanne Scott               Waikato                     NZL 00:59.59    +28:27  
  42. Hana Sochorova              Individual                  CZE 01:00.25    +28:53  
  43. Anne Margrete Hammer        Ostmarka OK                 NOR 01:00.34    +29:02  
  44. Jenny Buelens               FRSO Belgium                BEL 01:03.19    +31:47  
  45. Elena Lippert               Individual                  KAZ 01:03.26    +31:54  
  46. Tarja Karkkainen            Jamsan Retki Veikot         FIN 01:03.31    +31:59  
  47. Penelope Smirthwaite        Moravian                    GBR 01:04.22    +32:50  
  48. Rima Simoliuniene           OK Dainava                  LTU 01:04.25    +32:53  
  49. Evelyn Bueschemann          CTG Koblenz                 GER 01:07.35    +36:03  
  50. Alena Lebiadzeva            BSU                         BLR 01:08.20    +36:48  
  51. Mudite Steina               Saldus OK                   LAT 01:12.28    +40:56  
  52. Marika Muur                 OK TON                      EST 01:13.33    +42:01  
  53. Natalia Cretu               CS FAURI                    MDA 01:14.21    +42:49  
  54. Paivi Pelkonen              Keski Karjalan Rasti        FIN 01:17.28    +45:56  
  55. Ulrika Haajanen             OK RASEBORG                 FIN 01:18.00    +46:28  
  56. Iva Kabrtova                OK RECO SPORT               CZE 01:24.03    +52:31  
  57. Kirsten Urhoej              OK Vinderoed 92             DEN 01:33.18    +61:46  
  58. Wai Ching Vickie Wong       Apex Action                 HKG 01:56.40    +85:08  
      Mare Kitsnik                Saku                        EST MP                  
      Svitlana Polovinko          Sever                       UKR MP                  
      Elena Osipenkova            Rus veteran                 RUS MP                  
      Olena Kozlova               OK Carnika                  UKR MP                  
      Irja Yli Eerola             Hameenlinnan Tarmo          FIN MP                  
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Mari Roots                  TA OK                       EST DNS                 
W55-2
4870m 15CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Laila Hoglund               FK Herkules                 SWE 00:33.31  00:33.31  
   2. Riina Laev                  SK Mercury                  EST 00:38.05     +4:34  
   3. Valerija Dauksiene          OK Saule                    LTU 00:38.42     +5:11  
   4. Olena Rudakova              OC MASTER                   UKR 00:38.51     +5:20  
   5. Anne Nurmi                  Angelniemen Ankkuri         FIN 00:39.40     +6:09  
   6. Natallia Denisova           Belaya Rus SOC              BLR 00:39.54     +6:23  
   7. Maria Widmark               IF Hagen                    SWE 00:40.58     +7:27  
   8. Pilvi Heli Vettik           JOKA                        EST 00:41.43     +8:12  
   9. Tamara Denysenko            Hana Orienteering           UKR 00:42.12     +8:41  
  10. Daiva Ziaukiene             Medeina OK                  LTU 00:42.33     +9:02  
  11. Odeta Turka                 TAKA TOK                    LAT 00:43.22     +9:51  
  12. Sara Snogerup Linse         Lunds OK                    SWE 00:43.50    +10:19  
  13. Varyhina Svetlana           Standart                    BLR 00:44.39    +11:08  
  14. Paivi Einonen               Lahden Suunnistajat 37      FIN 00:44.45    +11:14  
  15. Baiba Zarina                Ozons                       LAT 00:45.02    +11:31  
  16. Annette Bonde               Ballerup OK                 DEN 00:45.16    +11:45  
  17. Pirjo Ramanen               Ilomantsin Urheilijat       FIN 00:46.09    +12:38  
  18. Linda Verbraken             Belgian Orienteering Federa BEL 00:48.43    +15:12  
  19. Barbara Egger Keller        ULUS REISEWELT              SUI 00:48.55    +15:24  
  20. Tarja Jokikokko             Oulun Tarmo                 FIN 00:48.59    +15:28  
  21. Tuija Jurvakainen           Rasti Hyry                  FIN 00:50.45    +17:14  
  22. Anu Mannonen                Turun Suunnistajat          FIN 00:50.48    +17:17  
  23. Joli Wehrli                 Swiss O Tours               SUI 00:51.31    +18:00  
  24. Brigita Tamuza              Mona OK                     LAT 00:51.39    +18:08  
  25. Aase Rita Ellingsen         Wing OK                     NOR 00:53.13    +19:42  
  26. Julie Cleary                3Roc                        IRL 00:54.30    +20:59  
  27. Sonia Sipova                OK JISKRA NOVY BOR          CZE 00:56.05    +22:34  
  28. Anna Kuznetsova             VeterOK                     RUS 00:56.22    +22:51  
  29. Sari Jetsonen               OC DUBHE                    FIN 00:57.20    +23:49  
  30. Audrone Andriulioniene      OK Kopa                     LTU 00:57.25    +23:54  
  31. Ivanchilova Elena           SmolOrient                  RUS 00:57.28    +23:57  
  32. Tina Hagard                 Ravetofta OK                SWE 00:59.26    +25:55  
  33. Eeva Korhonen               Raja Karjalan Suunnistajat  FIN 00:59.28    +25:57  
  34. Elena Malkowa               Post SV Dresden             GER 01:00.17    +26:46  
  35. Ragnhild Hald               Kristiansand OK             NOR 01:01.09    +27:38  
  36. Larisa Sukhorukova          Bryansk                     RUS 01:01.14    +27:43  
  36. Kati Nemeth                 Stigmannen Karlshamns OK    SWE 01:01.14    +27:43  
  38. Olga Kuzmina                Orien Draiv                 RUS 01:01.23    +27:52  
  39. Iveta Osa                   Mona OK                     LAT 01:02.08    +28:37  
  40. Jane Lambert                Southdowns Orienteers       GBR 01:03.48    +30:17  
  41. Terttu Jalanto              Kangasala SK                FIN 01:04.37    +31:06  
  42. Eva Honkysova               Hana Orienteering           CZE 01:06.39    +33:08  
  43. Lyn Stanton                 Auckland                    NZL 01:12.04    +38:33  
  44. Julia Laverack              CADOC                       GBR 01:12.27    +38:56  
  45. Galina Malakhova            SmolOrient                  RUS 01:12.47    +39:16  
  46. Antra Gaumiga               Bebri                       LAT 01:13.16    +39:45  
  47. Andrea Schiwy               Australopers Orienteering C AUS 01:13.18    +39:47  
  48. Kirsi Junkala               Kannuksen Ura               FIN 01:14.40    +41:09  
  49. Merike Mandsoo              OK TON                      EST 01:15.29    +41:58  
  50. Ulle Raudsepp               RSK Johvikas                EST 01:16.14    +42:43  
  51. Katrin Wysujack             SSV Planeta Radebeul        GER 01:18.32    +45:01  
  52. Helen Barker                Forth Valley Orienteers     GBR 01:18.44    +45:13  
  53. Tove Evensen Mathisen       Porsgrunn OL                NOR 01:21.56    +48:25  
  54. Taina Shemeikka             HELSINGIN POLIISIVOIMAILIJA FIN 01:25.35    +52:04  
  55. Larisa Kolechkina           Rus veteran                 RUS 01:32.43    +59:12  
  56. Tiina Oras                  OK Ilves                    EST 01:34.11    +60:40  
  57. Kerstin Bjornegren          Vasby OK                    SWE 01:36.31    +63:00  
  58. Anneli Hautaniemi           Tampereen Pyrinto           FIN 01:39.42    +66:11  
      Olga Sipyagina              Kovrov                      RUS MP                  
      Anita Saevareid             Os Orienteringsklubb        NOR MP                  
      Marianne Eilertsen          Bodo og omegn IF Orienterin NOR MP                  
      Iris Hohberg                ASG Teutoburger Wald        GER DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Monika Scherrer             OLG Basel                   SUI DNS                 
      Maarit Ritakallio           Lynx                        FIN DNS                 
W55-3
4710m 14CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Airi Alnek                  OK Voru                     EST 00:36.27  00:36.27  
   2. Maritta Kymaelaeinen        Tampereen Pyrinto           FIN 00:37.01     +0:34  
   3. Anne Maarup                 Alleroed OK                 DEN 00:37.47     +1:20  
   4. Nadezhda Chumova            Novosibirsk                 RUS 00:37.54     +1:27  
   5. Velga Zalaiskalna           Mona OK                     LAT 00:40.02     +3:35  
   6. Christina Birath            Stenungsunds OK             SWE 00:40.08     +3:41  
   7. Runa Skyttersaeter          Heming orientering          NOR 00:40.47     +4:20  
   8. Heli Antikainenpauna        Pargas IF                   FIN 00:41.54     +5:27  
   9. Silvija Penkule             Saldus OK                   LAT 00:42.55     +6:28  
   9. Agrita Pilabere             Meridians OK                LAT 00:42.55     +6:28  
  11. Ingrid Kensby               OK Tyr                      SWE 00:44.18     +7:51  
  12. Gunta Dudele                Azimuts OK                  LAT 00:44.32     +8:05  
  13. Anu Jarv                    SK Aasa 5                   EST 00:45.52     +9:25  
  14. Tiina Aijala                Kangasala SK                FIN 00:47.00    +10:33  
  15. Iva Poklopova               Hana Orienteering           CZE 00:48.22    +11:55  
  16. Larisa Savinykh             Rus veteran                 RUS 00:48.29    +12:02  
  17. Paivi Paija                 Lounais Hameen Rasti        FIN 00:48.44    +12:17  
  18. Nataliia Lavrinenko         Club Ukraine                UKR 00:49.32    +13:05  
  19. Charlie Somers Cocks        Sugar Loaf OK               GBR 00:49.40    +13:13  
  20. Froy Grondahl               Lillomarka OL               NOR 00:50.18    +13:51  
  21. Adele Newall                Cornwall Orienteering Club  GBR 00:50.24    +13:57  
  22. Tuija Jarvinen              Hameenlinnan Tarmo          FIN 00:51.07    +14:40  
  23. Susanne Johansson           Fjaras aik                  SWE 00:52.20    +15:53  
  24. Oxana Oskalenko             Hana Orienteering           UKR 00:53.00    +16:33  
  25. Ieva Rozentale              Mona OK                     LAT 00:53.15    +16:48  
  26. Merja Airaksinen            Kuopion Suunnistajat        FIN 00:53.22    +16:55  
  27. Marzena Dragowski           OK Sport                    POL 00:55.20    +18:53  
  28. Arune Maumeviciene          OK Kopa                     LTU 00:55.48    +19:21  
  29. Heidi Graumann              ESV Lok Schoeneweide Berlin GER 00:56.02    +19:35  
  30. Kerstin Ohlsson             Haninge SOK                 SWE 00:56.05    +19:38  
  31. Saija Laurila               Kangasala SK                FIN 00:56.40    +20:13  
  32. Alla Ivleva                 Everest Russia LO           RUS 00:56.54    +20:27  
  33. Susanne Maibach             ULUS REISEWELT              SUI 00:57.44    +21:17  
  34. Helena Vavrusova            KOB Tretra Praha            CZE 00:58.33    +22:06  
  35. Kaija Ruotsalainen          Rasti Hyry                  FIN 00:58.47    +22:20  
  36. Anne Loever                 Stord Orientering           NOR 01:00.04    +23:37  
  37. Marion Friebe               USV Jena                    GER 01:01.10    +24:43  
  38. Randi Nicolaisen            Asker Skiklubb              NOR 01:01.30    +25:03  
  39. Marika Meister              OK Okas                     EST 01:02.52    +26:25  
  40. Ute Wiedenfeld              SSV Planeta Radebeul        GER 01:03.50    +27:23  
  41. Christina Granath           OK Sodertorn                SWE 01:05.51    +29:24  
  42. Yakubovich Svetlana         Standart                    BLR 01:08.58    +32:31  
  43. Pia Boudrie                 Vasby OK                    SWE 01:09.20    +32:53  
  44. Alena Vaitsekhovich         Standart                    BLR 01:09.58    +33:31  
  45. Riina Kink                  Kooperaator                 EST 01:11.52    +35:25  
  46. Ema Bikeliene               OK Labirintas               LTU 01:13.28    +37:01  
  47. Olga Zolnikova              Tumen                       RUS 01:15.28    +39:01  
  48. Janina Jonauskiene          Devyni OSK                  LTU 01:16.18    +39:51  
  49. Heike Girardin              OLV Zug                     SUI 01:16.27    +40:00  
  50. Arja Kallio                 Riihimaen Suunnistajat      FIN 01:16.31    +40:04  
  51. Fiona Johnston              Roxburgh Reivers            GBR 01:18.27    +42:00  
  52. Satu Leppanen               Hirvensalon Heitto          FIN 01:19.11    +42:44  
  53. Daria Lepori                Individual                  SUI 01:19.19    +42:52  
  54. Helen Rollins               Corsaorientamento Club Roma ITA 01:19.30    +43:03  
  55. Pirkko Ekdahl               Nivalan Suunnistajat        FIN 01:22.16    +45:49  
  56. Kyrychenko Iryna            OK Carnika                  UKR 01:23.07    +46:40  
  57. Diana Bridger               ORIENTACTION                CYP 01:23.53    +47:26  
  58. Larisa Rumiantseva          Rus veteran                 RUS 01:34.09    +57:42  
  59. Ingrid Ranna                Ilves OK                    EST 01:38.42    +62:15  
  60. Anna Boiko                  Black Sea OK                RUS 01:52.50    +76:23  
  61. Lea Martikainen             OK Trian                    FIN 01:54.44    +78:17  
  62. Brigitte Maget              SKV OLG Deutsch Kaltenbrunn AUT 02:03.22    +86:55  
      Torild Jorgensen            Ostmarka OK                 NOR MP                  
      Lai Kuen Candy Chui         HKOC                        HKG MP                  
      Lea Martikainen             OK Trian                    FIN DNS                 
W60-1
4080m 13CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Liubov Dutseva              Individual                  RUS 00:30.43  00:30.43  
   2. Lidia Shorokhova            Moscow                      RUS 00:34.45     +4:02  
   3. Kirsi Kihlstrom             Rasti E4                    FIN 00:35.10     +4:27  
   4. Elisabeth Fries             Umea OK                     SWE 00:37.50     +7:07  
   5. Maija Kerkola               Hameenlinnan Tarmo          FIN 00:38.15     +7:32  
   6. Pirjo Kivioja               Salon Vilpas                FIN 00:38.37     +7:54  
   7. Vitalija Ptasekiene         Devyni Labirintai           LTU 00:39.14     +8:31  
   8. Ene Sulg                    OK Orvand                   EST 00:39.34     +8:51  
   9. Bjorg Svanberg              Royken OL                   NOR 00:39.41     +8:58  
  10. Brittmarie Hellgren         OK Alvsjo Orby              SWE 00:40.01     +9:18  
  11. Anne Pelto Huikko           Hiisirasti                  FIN 00:40.03     +9:20  
  12. Gunilla Larsson             Bredareds IF                SWE 00:40.06     +9:23  
  13. Rannveig Solli              Askoy OL                    NOR 00:40.44    +10:01  
  14. Nadezda Levicheva           VERESK SPB                  RUS 00:41.07    +10:24  
  15. Sarah Howes                 Saxons Orienteering Club    GBR 00:41.35    +10:52  
  16. Kirsty Staunton             Wimborne Orienteers         GBR 00:41.56    +11:13  
  17. Susanne Luescher            OLK Argus                   SUI 00:42.02    +11:19  
  18. Olga Pozhidaeva             Azimut                      RUS 00:42.27    +11:44  
  19. Mari Louise Lundgren        Stora Tuna OK               SWE 00:42.51    +12:08  
  20. Ann Catherine Henriksson    Pargas IF                   FIN 00:43.39    +12:56  
  21. Ulle Kadak                  OK Lehola                   EST 00:43.43    +13:00  
  22. Siiri Poopuu                JOKA                        EST 00:43.48    +13:05  
  23. Natalia Deconescu           CS Orienteering Masters Hun ROU 00:44.29    +13:46  
  24. Maija Cerjaka               Kapa OK                     LAT 00:44.38    +13:55  
  25. Margrit Widmer              OLG Oberwil                 SUI 00:46.19    +15:36  
  26. Tatsiana Nikitsina          Standart                    BLR 00:46.20    +15:37  
  27. Eva Sladkova                Sokol Tehov                 CZE 00:46.34    +15:51  
  28. Diane Leakey                South London Orienteers     GBR 00:47.22    +16:39  
  29. Ruth Brodmann               ULUS REISEWELT              SUI 00:47.33    +16:50  
  30. Sviatlana Atamanovich       Turlan                      BLR 00:47.35    +16:52  
  31. Mirja Liisa Mikkolainen     Valkeakosken Haka           FIN 00:47.54    +17:11  
  32. Agnes Takacs                Szegedi Vasutas SE          HUN 00:48.33    +17:50  
  33. Ulla Soininen               Sayneisen Salpa             FIN 00:48.34    +17:51  
  34. Rita Forsstrom              OK RASEBORG                 FIN 00:48.51    +18:08  
  35. Britt Claesson              IFK Mora OK                 SWE 00:50.13    +19:30  
  36. Eva Emanuelsson             Helsingborgs SOK            SWE 00:50.15    +19:32  
  37. Eli Blomseth Helgesen       Soerreisa OL                NOR 00:50.19    +19:36  
  38. Linnea Carlsson             Skarpnacks OL               SWE 00:54.07    +23:24  
  39. Ilze Tase                   Ogre OK                     LAT 00:56.07    +25:24  
  40. Margi Freemantle            Yarra Valley Orienteering C AUS 00:57.12    +26:29  
  41. Marje Tobreluts             OK Polva Kobras             EST 00:57.28    +26:45  
  42. Maya Karovic                Hana Orienteering           SVK 00:57.44    +27:01  
  43. Kristina Hammarfalk         Ostersunds OK               SWE 00:58.52    +28:09  
  44. Hana Cabrnochova            KOB Kladno                  CZE 00:59.42    +28:59  
  45. Christine Robinson          Lakeland Orienteering Club  GBR 01:03.46    +33:03  
  46. Sarka Gabrielova            Hana Orienteering           CZE 01:04.12    +33:29  
  47. Karen Marie Kayser          Fana IL                     NOR 01:04.13    +33:30  
  48. Liudmila Iurmanova          Ramenskoye                  RUS 01:04.18    +33:35  
  49. Sirpa Kangasaho             Hiidenkiertajat             FIN 01:07.28    +36:45  
  50. Andrea Janus                SSV Planeta Radebeul        GER 01:07.29    +36:46  
  51. Valentina Shestakova        Sokol Perm                  RUS 01:07.32    +36:49  
  52. Kari Kamstrup Hovind        Raumar Orientering          NOR 01:13.35    +42:52  
  53. Eva Wildmark                FK Boken                    SWE 01:15.34    +44:51  
  54. Ellen Kuehn Jensen          Ballerup OK                 DEN 01:17.43    +47:00  
  55. Galina Suchilova            Lytkarino                   RUS 01:20.36    +49:53  
  56. Inge Bosina                 Naturfreunde Wien           AUT 01:21.55    +51:12  
  57. Marina Cherkasova           Neva                        RUS 01:22.37    +51:54  
  58. Olga Yurchenko              Ramenskoye                  RUS 01:24.21    +53:38  
  59. Roennaug Sagbakken          Loten OL                    NOR 01:24.50    +54:07  
  60. Leena Leesment              SRD                         EST 01:25.29    +54:46  
  61. Tiina Rillo                 Otepaa SK                   EST 01:29.20    +58:37  
  62. Kaija Muukkonen             Joutsenon Kullervo          FIN 01:29.23    +58:40  
  63. Yvonne Toven                Koping Kolsva OK            SWE 01:29.40    +58:57  
  64. Nermin Fenmen               ANKARA GSM                  GBR 01:42.24    +71:41  
  65. Arja Lehtolinna             Individual                  FIN 01:46.24    +75:41  
  66. Chilova Olga                Orienteering Ottawa         CAN 02:46.43   +136:00  
  67. Minako Narita               Irumashi OLC                JPN 02:57.37   +146:54  
      Bente Madsen                Tisvilde Hegn OK            DEN MP                  
      Kerstin Larsson             OK Skogshjortarna           SWE MP                  
      Jacqueline Embrey           Deeside Orienteering Club   GBR MP                  
      Marianne Ahlstrom           OK Storsjon                 SWE MP                  
      Roma Baleisiene             Devyni OSK                  LTU MP                  
      Helene Vacarisas            Individual                  NOR MP                  
      Jill Cochrane               SROC                        GBR MP                  
      Mona Lene Rasmussen         OK HTF Haderslev            DEN DNS                 
      Barbro Falck Ytter          Gjoe Vard OL                NOR DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Ewa Lewon                   UMKS Orkan Ostroda          POL DNS                 
      Irina Lomova                Rus veteran                 RUS DNS                 
      Virve Tengman               Raja Karjalan Suunnistajat  FIN DNS                 
W60-2
4150m 13CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Mette Filskov               OK Soro                     DEN 00:31.37  00:31.37  
   2. Maija Kakela                Puolangan Ryhti             FIN 00:32.26     +0:49  
   3. Kane Andersson              IFK Mora OK                 SWE 00:33.14     +1:37  
   4. Velga Busa                  Mona OK                     LAT 00:33.34     +1:57  
   5. Kaethi Kohler               OLG Dachsen                 SUI 00:34.04     +2:27  
   6. Grete S Borge Hovi          Skien OK                    NOR 00:34.53     +3:16  
   7. Kirsi Hakomaki              Helsingin Suunnistajat      FIN 00:35.21     +3:44  
   8. Tuula Lallo                 OK Trian                    FIN 00:36.47     +5:10  
   9. Merja Puromies              Espoon Suunta               FIN 00:37.25     +5:48  
  10. Birgitte Birck Frederiksen  Alleroed OK                 DEN 00:37.28     +5:51  
  11. Evalena Ericson             Sodertalje Nykvarn Orienter SWE 00:37.36     +5:59  
  12. Gudrun Wegeland             OK Nolaskogsarna            SWE 00:38.05     +6:28  
  13. Olga Pokotilo               Poliks                      RUS 00:38.07     +6:30  
  14. Tetyana Bozhko              O Club                      UKR 00:38.34     +6:57  
  15. Galina Akinina              Magadan                     RUS 00:39.51     +8:14  
  16. Regina Neukom               ULUS REISEWELT              SUI 00:40.22     +8:45  
  17. Milada Holinkova            Hana Orienteering           CZE 00:40.39     +9:02  
  18. Olga Vedina                 Ermak                       RUS 00:41.23     +9:46  
  19. Andra Jansone               Individuali                 LAT 00:42.02    +10:25  
  20. Lotta Linsefors             Lunds OK                    SWE 00:42.29    +10:52  
  21. Hannele Uusitalo            Loimaan Jankko              FIN 00:42.43    +11:06  
  22. Marjo Virtanen              Hiisirasti                  FIN 00:43.00    +11:23  
  23. Monika Ammann               OLG St. Gallen/Appenzell    SUI 00:43.25    +11:48  
  24. Mona Ordqvist               Kils OK                     SWE 00:43.45    +12:08  
  25. Marit Gustafsson            Eds SK                      SWE 00:44.10    +12:33  
  26. Ulle Poldoja                Ilves OK                    EST 00:44.30    +12:53  
  27. Viktoriia Fershalova        Rus veteran                 RUS 00:44.45    +13:08  
  28. Reet Johanson               OK Polva Kobras             EST 00:45.07    +13:30  
  29. Mirka Vlazna                Hana Orienteering           CZE 00:45.44    +14:07  
  30. Nadezhda Klopovskaia        Standart                    BLR 00:46.07    +14:30  
  31. Lena Sjostrom               Umea OK                     SWE 00:46.22    +14:45  
  32. Audrone Lupeikiene          Devyni OSK                  LTU 00:46.46    +15:09  
  33. Anne Koppel                 Saku                        EST 00:46.56    +15:19  
  34. Liubov Gerasimova           VelNovgorod                 RUS 00:46.57    +15:20  
  35. Christina Olsson            Skaneslattens OL            SWE 00:47.28    +15:51  
  36. Paeivi Raatikainen          Rasti E4                    FIN 00:47.32    +15:55  
  37. Raili Liimatainen           Hyvinkaan Rasti             FIN 00:47.33    +15:56  
  38. Helena Kajaala Ylikoski     Valkeakosken Haka           FIN 00:47.49    +16:12  
  39. Inger Lise T Skaarholen     Loten OL                    NOR 00:48.47    +17:10  
  40. Reidun Fallan Smaavik       Freidig                     NOR 00:49.48    +18:11  
  41. Eha Tolm                    OK Orvand                   EST 00:50.00    +18:23  
  42. Jen Vanreusel               hamok                       BEL 00:50.25    +18:48  
  43. Dace Stagite                Selijas Mezs OSK            LAT 00:50.47    +19:10  
  44. Maire Kure                  OK Kape                     EST 00:51.10    +19:33  
  45. Birgitte Kruger             Helsingoer SOK              DEN 00:51.16    +19:39  
  46. Iryna Konan                 Standart                    BLR 00:55.27    +23:50  
  47. Pat Moody                   Deeside Orienteering Club   GBR 00:55.40    +24:03  
  48. Eva Mezo                    PVM                         HUN 00:57.18    +25:41  
  49. Taisiia Vasileva            Snattringe SK               RUS 00:57.38    +26:01  
  50. Malgorzata Krochmal         KU AZS WAT Warszawa         POL 00:58.30    +26:53  
  51. Angela Pearson              Edmonton Overlanders Orient CAN 00:59.38    +28:01  
  52. Anita Karlsson              OK Sodertorn                SWE 00:59.47    +28:10  
  53. Elena Vadiukhina            Moscow Dinamo               RUS 01:02.04    +30:27  
  54. Nataliya Elagina            Kovrov                      RUS 01:02.07    +30:30  
  55. Viola Kaiser                OL Bad Schandau             GER 01:02.08    +30:31  
  56. Lida Michailova             Devyni Labirintai           LTU 01:02.51    +31:14  
  57. Wenche Rekkedal             Bodo og omegn IF Orienterin NOR 01:03.39    +32:02  
  58. Maggie Roach                South London Orienteers     GBR 01:05.12    +33:35  
  59. Anne Raunio                 Sauvon Urheilijat           FIN 01:14.14    +42:37  
  59. Lindsey Knox                Roxburgh Reivers            GBR 01:14.14    +42:37  
  61. Arja Saari                  Rasti Pernio                FIN 01:16.26    +44:49  
  62. Elena Evlakova              Voronezh                    RUS 01:16.53    +45:16  
  63. Elizabeth Hatley            Bayside Kangaroos Orienteer AUS 01:17.44    +46:07  
  64. Christina Wehrli Herzig     ULUS REISEWELT              SUI 01:19.42    +48:05  
  65. Edel Sofie Nilsen           Asker Skiklubb              NOR 01:24.05    +52:28  
  66. Olga Luskova                OK Chrastava                CZE 01:27.49    +56:12  
  67. Melinda Riley               South Yorkshire Orienteers  GBR 01:30.37    +59:00  
  68. Urve Kain                   OK TON                      EST 01:41.40    +70:03  
      Anne Hickling               Edinburgh Southern Orientee GBR MP                  
      Darina Polackova            Hana Orienteering           SVK MP                  
      Gunilla Nilsson             OK Tyr                      SWE MP                  
      Martina Schmidtko           USC Magdeburg               GER MP                  
      Elisabeth Johannesen        Royken OL                   NOR MP                  
      Kaisu Piirto                Jamsan Retki Veikot         FIN MP                  
      Oddny Joergensen            IK Grane Arendal Orienterin NOR DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Isobel Gannon               Wimborne Orienteers         GBR DNS                 
      Berit Selling               Harnosands OK               SWE DNS                 
      Olga Burlinova              Ramenskoye                  RUS DNS                 
      Kari Elisabeth Natvig       Nittedal Orientering        NOR DNS                 
W60-3
4090m 13CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Danute Vilkeliene           OK Levuo                    LTU 00:31.30  00:31.30  
   2. Marie Malmberg              Kvarnsvedens GoIF OK        SWE 00:32.50     +1:20  
   3. Feoktista Krivusha          Rus veteran                 RUS 00:33.21     +1:51  
   4. Carey Martin                Orienteering Taranaki       NZL 00:33.36     +2:06  
   5. Olga Danilchenkova          Moscow                      RUS 00:35.57     +4:27  
   6. Eva Rabe Magnusson          IF Hagen                    SWE 00:36.34     +5:04  
   7. Marika Kirsspuu             TA OK                       EST 00:37.14     +5:44  
   8. Tamara Fedorova             Sokol Perm                  RUS 00:38.46     +7:16  
   9. Arlette Piguet              ULUS REISEWELT              SUI 00:38.58     +7:28  
  10. Tuula Sani                  Hollolan Urheilijat 46      FIN 00:39.41     +8:11  
  11. Ada Kucharova               KOS TJ Tesla Brno           CZE 00:39.58     +8:28  
  12. Ann Warma Laas              OK Skogshjortarna           SWE 00:40.16     +8:46  
  13. Outi Montonen               Ita Hameen Rasti            FIN 00:40.17     +8:47  
  14. Alena Rosecka               UNITOP Zdar                 CZE 00:40.53     +9:23  
  15. Lisa Annersand              OK Tyr                      SWE 00:41.47    +10:17  
  16. Jannike Wahlberg            OK Kare                     SWE 00:42.09    +10:39  
  17. Veronika Lange              USC Magdeburg               GER 00:42.20    +10:50  
  18. Linda Pakuls                Wimborne Orienteers         GBR 00:42.38    +11:08  
  19. Gun Viol Lang               OK RASEBORG                 FIN 00:44.13    +12:43  
  20. Christine Patterson         Clydeside Orienteers        GBR 00:44.18    +12:48  
  21. Dace Cebule                 Ogre OK                     LAT 00:44.20    +12:50  
  22. Saima Vaerton               OK Polva Kobras             EST 00:45.04    +13:34  
  23. Magnhild Kvaal              Verdal OK                   NOR 00:45.30    +14:00  
  23. Helena Jumppanen            Pihkaniskat                 FIN 00:45.30    +14:00  
  25. Natalia Mikhonina           Rus veteran                 RUS 00:45.57    +14:27  
  26. Hisako Murakoshi            Japanese Orienteering Feder JPN 00:46.01    +14:31  
  27. Marianne Klasson            Ulricehamns OK              SWE 00:46.14    +14:44  
  28. Gea Rennel                  Harju KEK RSK               EST 00:46.17    +14:47  
  29. Olga Jakovleva              RSK Johvikas                EST 00:47.36    +16:06  
  30. Liudmila Yanshyna           Individual                  BLR 00:47.46    +16:16  
  31. Antonina Tumak              MIDIZ                       UKR 00:47.56    +16:26  
  32. Avramenko Larisa            Standart                    BLR 00:48.17    +16:47  
  33. Anne Sorum                  Indre Ostfold OK            NOR 00:48.33    +17:03  
  34. Anne Lise Andreassen        Sandefjord OK               NOR 00:49.23    +17:53  
  35. Dzintra Leja                Alnis OK                    LAT 00:49.51    +18:21  
  36. Tatiana Yaroslavtseva       Ramenskoye                  RUS 00:50.11    +18:41  
  37. Lena Larsson                Sala OK                     SWE 00:50.13    +18:43  
  38. Siren Greve                 Bergens TF                  NOR 00:50.15    +18:45  
  39. Aino Leppanen               Rasti Jyry                  FIN 00:50.49    +19:19  
  40. Marita Saari                Hiisirasti                  FIN 00:51.10    +19:40  
  41. Daniela Guglielmetti        GOLD Savosa                 SUI 00:51.42    +20:12  
  42. Lea Tusis                   JOKA                        EST 00:52.27    +20:57  
  43. Heidi Meyer Midtun          Freidig                     NOR 00:52.58    +21:28  
  44. Eva Molen                   Skarpnacks OL               SWE 00:53.07    +21:37  
  45. Tamara Kosmaceva            Kapa OK                     LAT 00:53.22    +21:52  
  46. Tatiana Tkachuk             Khabarovsk krai             RUS 00:54.51    +23:21  
  47. Jette Dina Kreiberg         OK Roskilde                 DEN 00:55.47    +24:17  
  48. Pauline Mcadam              Roxburgh Reivers            GBR 00:55.50    +24:20  
  49. Gulsina Kucherenko          Lytkarino                   RUS 00:56.24    +24:54  
  50. Gertraud Leonhardt          OC Fuerstenfeld             AUT 00:56.35    +25:05  
  51. Anita Talltjarn             Vasteras SOK                SWE 00:57.34    +26:04  
  52. Marianne Bandixen           OLG Pfaeffikon              SUI 00:58.26    +26:56  
  53. Kathy Haynes                South London Orienteers     GBR 01:01.50    +30:20  
  54. Rachel Thomas               South Midlands Orienteering GBR 01:02.09    +30:39  
  55. Raija Savolainen            Tampereen Pyrinto           FIN 01:02.11    +30:41  
  56. Hanne Frost                 Ballerup OK                 DEN 01:02.30    +31:00  
  57. Anki Teike Andersson        Forsa OK                    SWE 01:03.04    +31:34  
  58. Anneli Ojapalo              Rajamaen Rykmentti          FIN 01:03.06    +31:36  
  59. Janet Cronk                 West Anglian Orienteering C GBR 01:03.54    +32:24  
  60. Dagmar Jelinkova            Hana Orienteering           CZE 01:10.13    +38:43  
  61. Ozhegova Olga               Vladimirskaya oblast        RUS 01:10.16    +38:46  
  62. Yuk Hing Wong               Hong Kong Orienteering Club HKG 01:11.30    +40:00  
  63. Sirpa Papinsaari            Kangasala SK                FIN 01:14.50    +43:20  
  64. Bente Groendalen            Hamar OK                    NOR 01:16.08    +44:38  
  65. Valentina Dmitrieva         BSE Novgorod                RUS 01:18.36    +47:06  
  66. Arja Pulkkinen              Helsingin Suunnistajat      FIN 01:18.37    +47:07  
  67. Eva Smickova                Hana Orienteering           CZE 01:22.21    +50:51  
  68. Turid Giil                  Rond OL                     NOR 01:28.22    +56:52  
  69. Svetlana Vedernikova        Orien Draiv                 RUS 01:29.18    +57:48  
  70. Margarida Rocha             GD4C Grupo Desportivo 4 Cam POR 01:31.55    +60:25  
  71. Hannele Knaapinen           Sauvon Urheilijat           FIN 01:34.10    +62:40  
  72. Brith Mohlin                IK Stern                    SWE 01:36.48    +65:18  
  73. Kai Voolaine                OK TON                      EST 02:07.50    +96:20  
  74. Ilme Roosi                  OK Orvand                   EST 02:18.12   +106:42  
      Helene Greminger            ULUS REISEWELT              SUI MP                  
      Anne Hoy                    Edinburgh Southern Orientee GBR MP                  
      Kristina Eriksson           Dalaportens OL              SWE MP                  
      Grete Berntsen              Maaren OK                   NOR MP                  
      Joelle Theunckens           FRSO Belgium                BEL DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
W65-1
3720m 13CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Alida Abola                 Ozons                       LAT 00:29.31  00:29.31  
   2. Eva Tykesson                Ravetofta OK                SWE 00:36.31     +7:00  
   3. Ulla Engelby                OK Pan Kristianstad         SWE 00:39.46    +10:15  
   4. Inger Lindholm              Fjaras aik                  SWE 00:40.11    +10:40  
   5. Inara Gipsle                Thames Valley Orienteering  GBR 00:40.49    +11:18  
   6. Ursula Wolf                 ULUS REISEWELT              SUI 00:41.22    +11:51  
   7. Tamara Bortnovskaya         Moscow Dinamo               RUS 00:41.23    +11:52  
   8. Ingrid Strande              Skien OK                    NOR 00:42.17    +12:46  
   9. Olha Poznaieva              O Club                      UKR 00:42.28    +12:57  
  10. Irina Smirnova              Ecran SPb                   RUS 00:42.42    +13:11  
  11. Rita Wickholm               OK Trian                    FIN 00:42.46    +13:15  
  12. Raija Lappetelainen         Hyvinkaan Rasti             FIN 00:43.44    +14:13  
  13. Sidsel Storihle             Ringsaker OK                NOR 00:44.35    +15:04  
  14. Anu Saue                    Hiiumaa OK                  EST 00:46.27    +16:56  
  15. Tatiana Sokolova            Veresk                      RUS 00:47.20    +17:49  
  16. Sigita Violeta Podolinskien Devyni OSK                  LTU 00:49.04    +19:33  
  17. Horvath Magda               Tipo Tajfuto es Kornyezetve HUN 00:49.47    +20:16  
  18. Sue Key                     Melbourne Forest Racers     AUS 00:50.59    +21:28  
  19. Herdis Alvheim              Fana IL                     NOR 00:51.48    +22:17  
  20. Leili Prans                 OK Ilves                    EST 00:51.49    +22:18  
  21. Lieve Geens                 Trol                        BEL 00:52.02    +22:31  
  22. Annlou Husen                Farum OK                    DEN 00:52.26    +22:55  
  23. Violeta Dudiene             Rudamina OK                 LTU 00:52.46    +23:15  
  24. Eija Tikka                  Raja Karjalan Suunnistajat  FIN 00:53.22    +23:51  
  25. Randi Kristin Naerum        Larvik OK                   NOR 00:54.20    +24:49  
  26. Liivi Parik                 Otepaa SK                   EST 00:54.27    +24:56  
  27. Pirjo Viitala               Turun Metsankavijat         FIN 00:54.28    +24:57  
  28. Paivi Turunen               Suunta Sepot                FIN 00:57.28    +27:57  
  29. Elle M Melbye               Heming orientering          NOR 00:57.57    +28:26  
  30. Inger Johansson             OK Klyftamo                 SWE 00:58.57    +29:26  
  31. Annette Petersen            OK Roskilde                 DEN 01:00.41    +31:10  
  32. Helena Korhonen             Haninge SOK                 SWE 01:01.02    +31:31  
  33. Gittan Jonsson              Kjula IF                    SWE 01:01.06    +31:35  
  34. Margrith Hofer              OLG Breitsee                SUI 01:04.38    +35:07  
  35. Bjoerg Midttun              Bergens TF                  NOR 01:05.19    +35:48  
  36. Nadezhda Lukina             Krasnogorsk                 RUS 01:05.22    +35:51  
  37. Joanna Stewart              Auckland                    NZL 01:06.39    +37:08  
  38. Yuko Uematsu                Irumashi OLC                JPN 01:07.11    +37:40  
  39. Olga Chudakova              Lytkarino                   RUS 01:08.08    +38:37  
  40. Eeva Matilainen             Rastivarsat                 FIN 01:08.45    +39:14  
  41. Lembe Lutterus              SK Saue Tammed              EST 01:10.03    +40:32  
  42. Eva Blomstrom               IK Stern                    SWE 01:10.10    +40:39  
  43. Kaija Turku                 Helsingin Suunnistajat      FIN 01:10.29    +40:58  
  44. Kristina Wahlin             Vasteras SOK                SWE 01:10.47    +41:16  
  45. Eva Tvrdkova                OOB Turnov                  CZE 01:11.31    +42:00  
  46. Margaret Willdig            Octavian Droobers           GBR 01:12.25    +42:54  
  47. Helene Eriksdotter          Ostersunds OK               SWE 01:13.30    +43:59  
  48. Barbara Martin              Parawanga Orienteers        AUS 01:14.48    +45:17  
  49. Agneta Granstrom            SOK Aneby                   SWE 01:14.57    +45:26  
  50. Iris Karvonen               Leppavaaran Sisu            FIN 01:19.14    +49:43  
  51. Zdenka Krizova              UNITOP Zdar                 CZE 01:26.03    +56:32  
  52. Eli Kristoffersen           Verdal OK                   NOR 01:27.07    +57:36  
  53. Irena Savicova              Hana Orienteering           CZE 01:27.11    +57:40  
  54. Raija Haasto                Hirvensalon Heitto          FIN 01:29.14    +59:43  
  55. Grethe Lill Ryeng           Sturla IF                   NOR 01:29.23    +59:52  
  56. Britt Marie Pers            IK Jarl Rattvik             SWE 01:29.43    +60:12  
  57. Potapova Nina               Ulyanovskaya oblast         RUS 01:31.56    +62:25  
  58. Helene Wikner               OK Storsjon                 SWE 01:35.15    +65:44  
  59. Aleksandra Piankova         Rus veteran                 RUS 01:39.08    +69:37  
  60. Paivi Ahonen                KarkkiRasti                 FIN 01:40.14    +70:43  
  61. Alla Prosuntcova            Neva                        RUS 01:48.02    +78:31  
  62. Katrin Kriiska              RSK Johvikas                EST 01:48.05    +78:34  
  63. Marit Nilsson               Kils OK                     NOR 01:49.26    +79:55  
  64. Rita Riskusalo              Kilon Kyllikit              FIN 01:52.06    +82:35  
  65. Gisela Mueller              TV Diedenbergen 1886 eV     GER 02:09.03    +99:32  
  66. Evi Vaino                   OK Ilves                    EST 02:09.33   +100:02  
  67. Susan Hawkesteeter          Empire Orienteering Club    USA 02:11.20   +101:49  
  68. Ebba Tate                   ISR OC Modiin               ISR 02:19.22   +109:51  
  69. Tatjana Sumilo              RSK Johvikas                EST 02:56.08   +146:37  
      Leena Savonen               Hameenlinnan Suunnistajat   FIN MP                  
      Eila Rinne                  Hollolan Urheilijat 46      FIN MP                  
      Helena Heinola              Joutsenon Kullervo          FIN MP                  
      Veronica Dahlbom            Helsingborgs SOK            SWE MP                  
      Pauline Olds                Cornwall Orienteering Club  GBR MP                  
      Ivana Chromcakova           Hana Orienteering           CZE MP                  
      Eliisa Ryynanen             Pihkaniskat                 FIN DNS                 
      Lill Birkelund              Porsgrunn OL                NOR DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
W65-2
3740m 12CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Gerd Bjoerseth              Krokstadoera IL             NOR 00:35.22  00:35.22  
   2. Gabriella Axelsson          Idefjordens SK              SWE 00:35.48     +0:26  
   3. Irina Stepanova             Rus veteran                 RUS 00:36.46     +1:24  
   4. Christine Kiddier           Border Liners               GBR 00:38.09     +2:47  
   5. Margareta Johansson         Halmstad OK                 SWE 00:38.12     +2:50  
   6. Paulina Majova              KOBRA Bratislava            SVK 00:38.52     +3:30  
   7. Gerda Oeen                  Stord Orientering           NOR 00:39.38     +4:16  
   8. Egle Krasuckiene            OK Labirintas               LTU 00:40.06     +4:44  
   8. Anna Karin Johansson        Vandrarringen               SWE 00:40.06     +4:44  
  10. Hille Tasa                  SK Saue Tammed              EST 00:40.56     +5:34  
  11. Laimute Keiniene            Devyni Labirintai           LTU 00:41.01     +5:39  
  12. Maria Nordwall              OK Kolmarden                SWE 00:41.10     +5:48  
  13. Gerda Christiansen          Koege OK                    DEN 00:42.38     +7:16  
  14. Hely Salmenoja              Hirvensalon Heitto          FIN 00:43.10     +7:48  
  15. Inger Schwartz              OK Sodertorn                SWE 00:43.20     +7:58  
  16. Nadiia Serdiuk              Centurion                   UKR 00:43.30     +8:08  
  17. Siri Oekstad                Oddersjaa SSK               NOR 00:43.34     +8:12  
  18. Stina Elfving               Byasen IL                   NOR 00:43.51     +8:29  
  19. Anne Kaill                  IK Omega                    SWE 00:45.04     +9:42  
  20. Cathy Dawson                Gafanhori                   POR 00:46.18    +10:56  
  21. Jana Eremiasova             Hana Orienteering           CZE 00:47.47    +12:25  
  22. Nataliia Kostina            Black Sea OK                RUS 00:48.25    +13:03  
  23. Tuire Niemi                 Tampereen Pyrinto           FIN 00:48.51    +13:29  
  24. Maarit Juura                Kankaanpaan Suunnistajat    FIN 00:49.15    +13:53  
  25. Vladislava Zvirbule         KO OK                       LAT 00:49.25    +14:03  
  26. Kirsten Bobach              Aalborg OK                  DEN 00:50.04    +14:42  
  27. Eva Nordahl                 OK Pan Kristianstad         SWE 00:51.22    +16:00  
  28. Ene Ehrenpreis              Rakvere OK                  EST 00:51.35    +16:13  
  29. Bente Tangen Wikstroem      Ringsaker OK                NOR 00:52.33    +17:11  
  30. Eva Taraldrud               Indre Ostfold OK            NOR 00:54.22    +19:00  
  31. Kayoko Sakai                International Orienteering  JPN 00:54.47    +19:25  
  32. Irene Danielsson            Pitea IF Orienteringsklubb  SWE 00:56.19    +20:57  
  33. Kerstin Palm                Kjula IF                    SWE 00:56.38    +21:16  
  34. Anne Marie Timenes          Hadeland OL                 NOR 00:56.45    +21:23  
  35. Margit Jenei                TabaniSpa                   HUN 00:56.54    +21:32  
  36. Marika Pilt                 OK West                     EST 00:57.05    +21:43  
  37. Lily Anne Cole              Trol                        BEL 00:57.36    +22:14  
  38. Paula Gustafsson            Hameenlinnan Tarmo          FIN 00:57.43    +22:21  
  38. Robyn Pallas                Central Coast Orienteers    AUS 00:57.43    +22:21  
  40. Epp Kroon                   OK Ilves                    EST 00:59.30    +24:08  
  41. Marie Bartonova             OK JISKRA NOVY BOR          CZE 00:59.35    +24:13  
  42. Kaija Laine                 Kauhajoen Karhu             FIN 01:00.07    +24:45  
  43. Arja Heimonen               Navi senjor                 FIN 01:02.14    +26:52  
  44. Rhona Fraser                INVOC                       GBR 01:02.58    +27:36  
  45. Aila Nurminen               Suosmeren Salpa             FIN 01:03.00    +27:38  
  46. Mare Leis                   OK Ilves                    EST 01:05.47    +30:25  
  47. Anneli Bergstrom            Espoon Suunta               FIN 01:05.56    +30:34  
  48. Monica Martinsson           OK Tranan                   SWE 01:07.08    +31:46  
  49. Terttu Hintukainen          Turun Suunnistajat          FIN 01:08.08    +32:46  
  50. Marianne Graf               Swiss O Tours               SUI 01:08.33    +33:11  
  51. Anita Lindbohm              Skarpnacks OL               SWE 01:08.49    +33:27  
  52. Leybov Lapushner            Galil                       ISR 01:09.19    +33:57  
  53. Anne Soderblom              Pargas IF                   FIN 01:09.29    +34:07  
  54. Sigrid Wenzel               SSV Planeta Radebeul        GER 01:09.48    +34:26  
  55. Tatiana Barsukova           Unitex                      RUS 01:11.39    +36:17  
  56. Tatiana Tretyakova          Neva                        RUS 01:11.51    +36:29  
  56. Elena Orlova                LOSIny53                    RUS 01:11.51    +36:29  
  58. Tove Wahlgren               Sarpsborg OL                NOR 01:13.22    +38:00  
  59. Yvonne Galborgen            Eds SK                      SWE 01:19.18    +43:56  
  60. Valentina Ryzhenkova        Rus veteran                 RUS 01:21.39    +46:17  
  61. Ulla Kurvinen               Hiidenkiertajat             FIN 01:23.05    +47:43  
  62. Judith Karpinski            New England Orienteering Cl USA 01:23.55    +48:33  
  63. Elena Osokina               Moscow                      RUS 01:30.26    +55:04  
  64. Kaarina Kongas              Puolangan Ryhti             FIN 01:32.28    +57:06  
  65. Raija Malm                  Lahden Tyovaen Hiihtajat    FIN 01:34.19    +58:57  
  66. Rosie Shaw                  South Midlands Orienteering GBR 01:38.23    +63:01  
  67. Jaroslava Pachnerova        Slavia Liberec orienteering CZE 01:39.01    +63:39  
  68. Marjatta Karistonieminen    Hyvinkaan Rasti             FIN 01:47.47    +72:25  
  69. Kari H Melbye               Verdal OK                   NOR 01:48.04    +72:42  
  70. Ekaterina Koskinina         Khabarovsk krai             RUS 02:00.21    +84:59  
  71. Lenka Robotkova             Hana Orienteering           CZE 02:07.13    +91:51  
      Laila Hakkarainen           Individual                  FIN MP                  
      Fiona Wymer                 Parawanga Orienteers        AUS MP                  
      Satu Kettunen               Rastiretki                  FIN MP                  
      Eva Krzywinski              Bergens TF                  NOR DNS                 
      Kersti Ploom                RSK Johvikas                EST DNS                 
      Barbro Liljequist           Heleneholms IF              SWE DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
W65-3
3950m 13CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Margrete Jorandli           Gjoe Vard OL                NOR 00:36.30  00:36.30  
   2. Lauma Zilko                 Kapa OK                     LAT 00:38.38     +2:08  
   3. Irmeli Saari                Hirvensalon Heitto          FIN 00:39.45     +3:15  
   4. Jurate Uleviciene           Devyni Labirintai           LTU 00:40.15     +3:45  
   5. Irena Stankeviciute         OK Dainava                  LTU 00:40.50     +4:20  
   6. Kyllikki Kauppinen          Kalevan rasti               FIN 00:41.15     +4:45  
   7. Christina Hjertson          OK Linne                    SWE 00:41.16     +4:46  
   8. Erja Raiko                  Hyvinkaan Rasti             FIN 00:41.27     +4:57  
   9. Ivana Ulehlova              OK JISKRA NOVY BOR          CZE 00:41.37     +5:07  
  10. Alina Kazantseva            NOVMERIDIAN                 RUS 00:41.44     +5:14  
  11. Anne Arold                  OK Ilves                    EST 00:41.45     +5:15  
  12. Mare Niitsoo                OK TON                      EST 00:42.59     +6:29  
  13. Lis Daehli                  Loten OL                    NOR 00:43.01     +6:31  
  14. Monica Gustafsson           IK Jarl Rattvik             SWE 00:43.43     +7:13  
  15. Janice Nisbet               Edinburgh Southern Orientee GBR 00:44.32     +8:02  
  16. Gro Solnoerdal              Rudsbygd IL                 NOR 00:44.52     +8:22  
  17. Berit Hegdal                Bergens TF                  NOR 00:45.31     +9:01  
  18. Asa Stahl                   Hjarnarps GH OL             SWE 00:46.13     +9:43  
  19. Sirpa Lakanen               Raja Karjalan Suunnistajat  FIN 00:46.26     +9:56  
  20. Zaripova Tatiana            Ulyanovskaya oblast         RUS 00:46.48    +10:18  
  21. Pirkko Kalliola             Maarian Mahti               FIN 00:47.27    +10:57  
  22. Ingrid E Strom              Ronneby OK                  SWE 00:48.41    +12:11  
  23. Valentina Makovkina         Lermontov                   RUS 00:48.43    +12:13  
  24. Evgenia Kaslova             Individual                  RUS 00:48.55    +12:25  
  25. Pirjo Karvonen              Suomusjarven Sisu           FIN 00:50.15    +13:45  
  26. Tatiana Shevchenko          Rus veteran                 RUS 00:50.22    +13:52  
  27. Kirsti Laukkanen            Hameenlinnan Tarmo          FIN 00:50.26    +13:56  
  28. Lisbeth Hornell             Domnarvets GoIF             SWE 00:51.04    +14:34  
  29. Ann Harris                  South Midlands Orienteering GBR 00:52.30    +16:00  
  30. Karin Axelsson              IK Uven                     SWE 00:52.47    +16:17  
  31. Lena Soderberg              OK Skogsfalken              SWE 00:53.29    +16:59  
  32. Niina Karnit                SRD                         EST 00:53.39    +17:09  
  33. Beatrice Zurcher            Swiss O Tours               SUI 00:54.54    +18:24  
  34. Marketta Savelainen         Helsingin Suunnistajat      FIN 00:56.03    +19:33  
  35. Carol Sands                 BOK Wanderers               GBR 00:57.16    +20:46  
  36. Vaike Tomann                OK Ilves                    EST 00:57.58    +21:28  
  37. Kirsti Kattilakoski         Aron Haka                   FIN 01:00.02    +23:32  
  38. Ingrid Oehlund              Ulricehamns OK              SWE 01:00.24    +23:54  
  39. Tatiana Rogovskaia          Praleska                    BLR 01:00.41    +24:11  
  40. Natalia Nikitina            Neva                        RUS 01:00.42    +24:12  
  41. Halldis Valestrand          IL BUL Tromsoe              NOR 01:02.17    +25:47  
  42. Lena Abel                   Harnosands OK               SWE 01:03.36    +27:06  
  43. Arja Pajunen                Oriveden Ponnistus          FIN 01:04.49    +28:19  
  44. Lucia Sacilotto             ASD Unione Lombarda         ITA 01:04.52    +28:22  
  45. Tatiana Stepaniantc         Azimut                      RUS 01:05.14    +28:44  
  46. Kristina Larsson            OK Klyftamo                 SWE 01:05.45    +29:15  
  47. Helvi Petays                Pihkaniskat                 FIN 01:06.50    +30:20  
  48. Jitka Stablova              Hana Orienteering           CZE 01:06.57    +30:27  
  49. Eija Nurminen               Tampereen Pyrinto           FIN 01:08.00    +31:30  
  50. Valentina Schlee            OLV Steinberg               GER 01:08.54    +32:24  
  51. Kristin Johansson           Karlskrona SOK              FIN 01:09.24    +32:54  
  52. Valentina Vasilyeva         Lytkarino                   RUS 01:09.51    +33:21  
  53. Leena Metsamaki             Turun Suunnistajat          FIN 01:11.55    +35:25  
  54. Lisbet Hansen               FSK Orientering             DEN 01:12.14    +35:44  
  55. Bodil Klakegg               Kolbotn og Skimt            NOR 01:12.21    +35:51  
  56. Asgerd Bergman              OK Tranan                   SWE 01:13.39    +37:09  
  57. Birgit Olsen                Tisvilde Hegn OK            DEN 01:21.30    +45:00  
  58. Inger Marie Johansson       Porsgrunn OL                NOR 01:26.12    +49:42  
  59. Gun Millinger               Vasteras SOK                SWE 01:26.13    +49:43  
  60. Iva Karmazinova             Slavia Liberec orienteering CZE 01:27.16    +50:46  
  61. Inger Nergaard              Stokke IL                   NOR 01:28.09    +51:39  
  62. Inese Maulina               Saldus OK                   LAT 01:30.19    +53:49  
  63. Eha Kriks                   Rakvere OK                  EST 01:30.38    +54:08  
  64. Helena Hemstrom             Gavle OK                    SWE 01:35.31    +59:01  
  65. Else Bogstad Stordal        Tonsberg og omegn OL        NOR 01:35.36    +59:06  
  66. Elisabeth Roed              Andebu IL                   NOR 01:35.54    +59:24  
  67. Edit Kuhn                   PVM                         HUN 01:36.45    +60:15  
  68. Leslie Minarik              Bay Area Orienteering Club  USA 01:39.23    +62:53  
  69. Ingeborg Danielsson         Ostersunds OK               SWE 01:46.56    +70:26  
  70. Valentina Nistoreanu        Mentor Silva                ROU 01:48.12    +71:42  
      Kaija Purhonen              Hollolan Urheilijat 46      FIN MP                  
      Helle Rennu                 Saku                        EST MP                  
      Aime Moik                   RSK Johvikas                EST MP                  
      Helena Kamarainen           Lahden Suunnistajat 37      FIN MP                  
      Schon Hudson                Nillumbik Emus Orienteering AUS MP                  
      Elizabeth Bicevskis         Australopers Orienteering C AUS DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
W70-1
3250m 12CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Mara Plaude                 DR Krasts                   LAT 00:34.27  00:34.27  
   2. Eila Seppala                Ylistaron KilpaVeljet       FIN 00:35.44     +1:17  
   3. Anna Blomgren               Tullinge SK                 SWE 00:36.52     +2:25  
   4. Hilkka Lankia               Tampereen Pyrinto           FIN 00:39.18     +4:51  
   5. Valentina Meshcheryakova    Bilder                      RUS 00:39.32     +5:05  
   6. Yvette Zaugg                ULUS REISEWELT              SUI 00:40.20     +5:53  
   7. Britt Mari Karlsson         Vaxjo OK                    SWE 00:40.24     +5:57  
   8. Kjersti Tho                 Stabaek IF                  NOR 00:41.06     +6:39  
   9. Anne Lundmark               Jarfalla OK                 SWE 00:42.19     +7:52  
  10. Miriam Rosen                SROC                        GBR 00:47.06    +12:39  
  11. Tiiu Kaasik                 Ilves OK                    EST 00:49.53    +15:26  
  12. Sidsel Graff Iversen        Fossum IF                   NOR 00:50.34    +16:07  
  13. Bjoerg Lohne Kocbach        Bergens TF                  NOR 00:50.40    +16:13  
  14. Hellevi Haarala             Liperin Taimi Suunnistus    FIN 00:54.48    +20:21  
  15. Margaret A Gjertsen         Asker Skiklubb              NOR 00:56.59    +22:32  
  16. Karin Creutzer Blomgren     OK Tyr                      SWE 00:57.03    +22:36  
  17. Ritva Kajava                Hameenlinnan Suunnistajat   FIN 00:57.53    +23:26  
  18. Maud Nilsson                HJS Vansbro OK              SWE 00:58.08    +23:41  
  19. Sue Hands                   Wimborne Orienteers         GBR 01:00.54    +26:27  
  20. Anna Lisa Hansson           OK Pan Kristianstad         SWE 01:01.09    +26:42  
  21. Sonja Jedar                 Akers IF                    SWE 01:01.16    +26:49  
  22. Birgit Tisell               IK Stern                    SWE 01:02.00    +27:33  
  23. Reet Rohi                   OK Okas                     EST 01:04.02    +29:35  
  24. Sue Hallett                 Octavian Droobers           GBR 01:04.22    +29:55  
  25. Tatsiana Kandratsyeva       Belaya Rus SOC              BLR 01:05.36    +31:09  
  26. Aleksandra Gutina           Rus veteran                 RUS 01:06.35    +32:08  
  27. Markova Tatiana             Moscow                      RUS 01:07.20    +32:53  
  28. Seija Vigelius              Salon Viesti                FIN 01:10.36    +36:09  
  29. Jen Gale                    Derwent Valley Orienteers   GBR 01:10.50    +36:23  
  30. Anne Stenseth               Byasen IL                   NOR 01:10.59    +36:32  
  31. Kveta Kubikova              OK Lokomotiva Pardubice     CZE 01:11.09    +36:42  
  32. Vilhelmine Berzupe          Rujiena                     LAT 01:11.15    +36:48  
  33. Anne Marit Faerden          Kolbotn  Skimt OL           NOR 01:12.06    +37:39  
  34. Majbritt Bystrom            Ravetofta OK                SWE 01:13.47    +39:20  
  35. Eva Lindgren                Linkopings OK               SWE 01:15.24    +40:57  
  36. Setsuko Wakaume             Yokohama OLC                JPN 01:17.41    +43:14  
  37. Ruth Hansen                 OK Skaermen                 DEN 01:20.54    +46:27  
  38. Tuuli Kastemaa              Hirvensalon Heitto          FIN 01:21.46    +47:19  
  39. Asta Ziliene                OK Labirintas               LTU 01:25.36    +51:09  
  40. May Sofie Olsson            Forserums SOK               SWE 01:27.01    +52:34  
  41. Audny Olaug Totland         Fana IL                     NOR 01:29.21    +54:54  
  42. Tordis Rytter Jakobsen      OK Moss                     NOR 01:29.39    +55:12  
  43. Irmela Bergt                TSV Fischerhude             GER 01:30.59    +56:32  
  44. Marie Sikorova              TJ Banik Ostrava OKD        CZE 01:32.12    +57:45  
  45. Bea Rahm                    OLG Pfaeffikon              SUI 01:35.46    +61:19  
  46. Inger Landsperg             Tisvilde Hegn OK            DEN 01:40.17    +65:50  
  47. Guri Loekse                 Soerreisa OL                NOR 01:41.29    +67:02  
  48. Marja Kanerva               Rasti Jyry                  FIN 01:45.17    +70:50  
  49. Kirsti Vuorinen             Hameenlinnan Tarmo          FIN 01:46.42    +72:15  
  50. Anitha K Olsen              Kolbotn og Skimt            NOR 01:49.31    +75:04  
  51. Tomiko Unno                 Kawagoe OLC                 JPN 01:52.19    +77:52  
  52. Jan Candy                   Kulgun 225 Orienteers       AUS 01:52.39    +78:12  
  53. Gry Bruland Vraale          IF Sturla                   NOR 02:11.32    +97:05  
  54. Kateryna Radzivil           Rus veteran                 RUS 02:28.07   +113:40  
      Astri Hole                  Bergens TF                  NOR MP                  
      Anne Margrethe Kvam         Frol IL                     NOR MP                  
      Ingrid Salomonsson          Skaneslattens OL            SWE MP                  
      Kirsten Ellekilde           Helsingoer SOK              DEN MP                  
      Pyttan Asplund              OK Sodertorn                SWE MP                  
      Marit Odden                 Drangedal OL                NOR OT                  
      Pirjo Kurppa                Maarian Mahti               FIN DNS                 
      Elisabeth Rosen             Goteborg Majorna OK         SWE DNS                 
      Tuula Hautala               ONMKY                       FIN DNS                 
      Kari Strande                Ringerike OL                NOR DNS                 
      Inger Halck                 Maaren OK                   NOR DNS                 
W70-2
3290m 11CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Tamara Ovsiannikova         Rus veteran                 RUS 00:26.38  00:26.38  
   2. Kari Timenes Laugen         Imaas il                    NOR 00:33.01     +6:23  
   3. Inge Joergensen             OK Roskilde                 DEN 00:33.46     +7:08  
   4. Britt Eriksson              Sala OK                     SWE 00:33.52     +7:14  
   5. Nora Ursin                  Fossum IF                   NOR 00:37.23    +10:45  
   6. Solveig Palsson             Ockelbo OK                  SWE 00:37.28    +10:50  
   7. Margareta Lofqvist          Vasteras SOK                SWE 00:39.02    +12:24  
   8. Karin Persson               OK Tyringe                  SWE 00:39.15    +12:37  
   9. Kajsa Toften                Hjobygdens OK               SWE 00:40.49    +14:11  
  10. Tatiana Svistun             Rus veteran                 RUS 00:41.36    +14:58  
  11. Inger Kirkegaard            Tisvilde Hegn OK            DEN 00:42.02    +15:24  
  12. Dale Kireiliene             OK Takas                    LTU 00:42.58    +16:20  
  13. Brynhild Fanuelsen          Fossum IF                   NOR 00:44.03    +17:25  
  14. Liis Lille                  Harju KEK RSK               EST 00:45.34    +18:56  
  15. Valentina Kostyleva         Rus veteran                 RUS 00:46.30    +19:52  
  16. Ann Marie Rees Andersson    Enebybergs IF               SWE 00:47.43    +21:05  
  17. Inga Lisa Axenborg          Goteborg Majorna OK         SWE 00:48.57    +22:19  
  18. Juulia Salmela              Riihimaen Suunnistajat      FIN 00:49.04    +22:26  
  19. Ulla Ahonen                 Hameenlinnan Suunnistajat   FIN 00:49.20    +22:42  
  20. Paula Kamarainen            Hiidenkiertajat             FIN 00:50.01    +23:23  
  21. Raisa Ignatenko             Moscow                      RUS 00:51.15    +24:37  
  22. Lena Barkestam              IK Hakarpspojkarna          SWE 00:51.53    +25:15  
  23. Stanislava Horackova        Slavia Liberec orienteering CZE 00:51.55    +25:17  
  24. Liz Godfree                 Derwent Valley Orienteers   GBR 00:52.55    +26:17  
  25. Marja Suomalainen           Leppavaaran Sisu            FIN 00:54.16    +27:38  
  26. Liv Feiring                 Hamar OK                    NOR 00:54.19    +27:41  
  27. Katariina Peltola           MS Parma                    FIN 00:54.35    +27:57  
  28. Margaret Ellis              Greater Vancouver Orienteer CAN 00:55.16    +28:38  
  29. Ingjerd Sognnaes            Bergens TF                  NOR 00:56.22    +29:44  
  30. Inger Lindlov               OK Moss                     NOR 00:57.28    +30:50  
  31. Liisa Sundberg              Lynx                        FIN 00:57.30    +30:52  
  32. Tetiana Horbunova           O Club                      UKR 00:58.16    +31:38  
  33. Sissel Olaisen              Kolbotn og Skimt            NOR 01:01.28    +34:50  
  34. Eila Mantytorma             Hameenlinnan Tarmo          FIN 01:02.47    +36:09  
  35. Karen Merete Bjorseth       Bodo og omegn IF Orienterin NOR 01:03.47    +37:09  
  36. Monica Larsson              OK Tranan                   SWE 01:05.36    +38:58  
  37. Mare Beilmann               OK LUS                      EST 01:05.42    +39:04  
  38. Stanislava Kellnerova       OK Lokomotiva Pardubice     CZE 01:06.29    +39:51  
  39. Barbro Wahlstrom            Istrums SK                  SWE 01:08.25    +41:47  
  40. Astrid Ormberg              Fana IL                     NOR 01:10.12    +43:34  
  41. Gerd Langseth               Larvik OK                   NOR 01:13.12    +46:34  
  42. Vaira Chernisheva           Ziemelkurzeme OK            LAT 01:13.53    +47:15  
  43. Ellen Bjerva                Drangedal OL                NOR 01:14.42    +48:04  
  44. Barbro Borjeson             OK Skogshjortarna           SWE 01:18.36    +51:58  
  45. Tuula Ohramaa               Rasti Jyry                  FIN 01:20.18    +53:40  
  46. Silvija Seglina             KURMIS OK                   LAT 01:20.34    +53:56  
  47. Jean O Neill                Fingal                      IRL 01:26.03    +59:25  
  48. Birgitta Klang              Langhundra IF               SWE 01:26.31    +59:53  
  49. Ruth Muller Gianini         Swiss O Tours               SUI 01:28.07    +61:29  
  50. Gun Inger Joergensen        Porsgrunn OL                NOR 01:34.28    +67:50  
  51. Trish Carmichael            TINTO Orienteering Club     GBR 01:35.11    +68:33  
  52. Marjaana Eskola             Salon Viesti                FIN 01:37.57    +71:19  
  53. Sakae Imai                  Wanderers                   JPN 01:40.34    +73:56  
  54. Kaija Venalainen            Valkeakosken Haka           FIN 01:48.10    +81:32  
  55. Natalia Romanova            Azimut                      RUS 01:50.32    +83:54  
  56. Ilze Yeates                 Dandenong Ranges Orienteeri AUS 02:03.40    +97:02  
  57. Eivor Nydahl                Stigmannen Karlshamns OK    SWE 02:21.57   +115:19  
      Else Margrethe Bredland     SSOK                        NOR MP                  
      Astrid Gjelstad             Sandefjord OK               NOR MP                  
      Lilian Hegnet Joergensen    Aalborg OK                  DEN DNS                 
      Christine King              Bristol Orienteering Klub   GBR DNS                 
      Ildiko Rozalia Horvati      Tyrving IL                  NOR DNS                 
      Monika Cooper               South Yorkshire Orienteers  GBR DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Sona Kavecka                Hana Orienteering           SVK DNS                 
W70-3
3130m 11CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Annemarie Holmstrom         Gustavsbergs OK             SWE 00:31.13  00:31.13  
   2. Galina Vershinina           Rus veteran                 RUS 00:32.17     +1:04  
   3. Lisbeth Karlsson            Vaggeryds SOK               SWE 00:33.33     +2:20  
   4. Lotta Raberg                OK Tyr                      SWE 00:35.54     +4:41  
   5. Britt Forsell Pirozzi       Skaneslattens OL            SWE 00:36.42     +5:29  
   6. Ruth Wydenkeller            ULUS REISEWELT              SUI 00:36.56     +5:43  
   7. Ritva Mikkonen              Espoon Suunta               FIN 00:37.52     +6:39  
   8. Inger Glans                 OK Torfinn                  SWE 00:39.41     +8:28  
   9. Eeva Liisa Korkeakangas     RastiJussit                 FIN 00:40.05     +8:52  
  10. Jill Manning                Sugar Loaf OK               GBR 00:40.41     +9:28  
  11. Anne Stoor                  Kokkolan Suunnistajat       FIN 00:41.38    +10:25  
  12. Marja Liisa Ojamaa          Salon Viesti                FIN 00:41.43    +10:30  
  13. Ona Skaisgiryte             OK Labirintas               LTU 00:41.57    +10:44  
  14. Eva Alsin                   IK Ymer                     SWE 00:43.40    +12:27  
  15. Leena Ojala                 Turengin Sarastus           FIN 00:44.32    +13:19  
  16. Beatrice Malmsten           Lynx                        FIN 00:44.34    +13:21  
  17. Stanislava Kutackova        OOB TJ Lokomotiva Trutnov   CZE 00:45.22    +14:09  
  17. Leonora Makarova            KURMIS OK                   LAT 00:45.22    +14:09  
  19. Anne Jundas                 RSK Johvikas                EST 00:45.29    +14:16  
  20. Anne May                    South Wales Orienteering Cl GBR 00:45.35    +14:22  
  21. Aase Flydal                 IL BUL Tromsoe              NOR 00:45.39    +14:26  
  22. Rudite Sterna               Sigulda                     LAT 00:46.09    +14:56  
  23. Ingela Hurtig               Kvarnsvedens GoIF OK        SWE 00:49.38    +18:25  
  24. Gullevi Svensson            Ronneby OK                  SWE 00:50.09    +18:56  
  25. Valentina Piskareva         Rus veteran                 RUS 00:50.40    +19:27  
  25. Nancy Neuburger             Possum Trot Orienteering Cl USA 00:50.40    +19:27  
  27. Annchristine Borg           Frolunda OL                 SWE 00:51.56    +20:43  
  28. Renate Waser                OLK Rafzerfeld              SUI 00:52.22    +21:09  
  29. Lisa Kumlin                 Vaxjo OK                    SWE 00:52.23    +21:10  
  30. Zinaida Loika               Lytkarino                   RUS 00:53.42    +22:29  
  31. Kari Vikerhaugen            Odal ol                     NOR 00:56.35    +25:22  
  32. Darina Polonyiova           Hana Orienteering           CZE 00:57.10    +25:57  
  33. Leena Aho                   Maarian Mahti               FIN 00:59.22    +28:09  
  34. Beatrix Haenelt             TuS Luebbecke               GER 00:59.55    +28:42  
  35. Juta Virkepuu               Harju KEK RSK               EST 01:03.50    +32:37  
  36. Karin Delin                 Alfta Osa OK                SWE 01:04.54    +33:41  
  37. Christina Westman           Hudiksvalls OK              SWE 01:05.30    +34:17  
  38. Turid Nystrom               Stavanger Orienteringsklubb NOR 01:06.32    +35:19  
  39. Vera T Sjolie               Kolbotn og Skimt            NOR 01:07.32    +36:19  
  40. Signe H Heivoll             SSOK                        NOR 01:13.22    +42:09  
  41. Ellen Thisted               Soelleroed OK               DEN 01:13.50    +42:37  
  42. Jan Ellis                   Manchester and District Ori GBR 01:15.52    +44:39  
  43. Marit Kamstrup Tyldum       Rudsbygd IL                 NOR 01:16.18    +45:05  
  44. Kirsten Bakke               Gjoe Vard OL                NOR 01:17.17    +46:04  
  45. Kaie Kivila                 OK Ilves                    EST 01:19.29    +48:16  
  46. Eli Rolstad Bakken          Eiker ol                    NOR 01:20.55    +49:42  
  47. Kirsten Lovise Eggen        Fana IL                     NOR 01:20.57    +49:44  
  48. Liudmyla Kotlova            Driada                      UKR 01:22.13    +51:00  
  49. Laila Patronen Jurvanen     Hameenlinnan Tarmo          FIN 01:22.27    +51:14  
  50. Kristin Vigander            Fossum IF                   NOR 01:23.19    +52:06  
  50. Kjellaug Hodnekvam          Bergens TF                  NOR 01:23.19    +52:06  
  52. Kari Nataas                 Bergens TF                  NOR 01:23.39    +52:26  
  53. Setsuko Oba                 Sans Souci                  JPN 01:26.59    +55:46  
  54. Marilyn Edmunds             Edmonton Overlanders Orient CAN 01:27.01    +55:48  
  55. Mirja Liisa Laakso Lahteenm Hameenlinnan Tarmo          FIN 01:27.25    +56:12  
  56. Licia Kalcich               Polisportiva Besanese Asd   ITA 01:34.02    +62:49  
  57. Lidia Makarevich            Eridan                      BLR 01:35.15    +64:02  
  58. Liudmila Ovsiannikova       Saint Petersburg Granit     RUS 01:42.02    +70:49  
  59. Inge Olsen                  Helsingoer SOK              DEN 01:42.19    +71:06  
  60. Britt Solberg Straume       Drangedal OL                NOR 01:45.00    +73:47  
  61. Anne Furuholt               OL Trollelg                 NOR 01:48.01    +76:48  
  62. Marit F Vaagsnes            Kolbotn og Skimt            NOR 01:57.05    +85:52  
      Helena Luoma                Pihkaniskat                 FIN MP                  
      Margret Carlsson            OK Skogsfalken              SWE MP                  
      Kristina Johansson          Mullsjo SOK                 SWE MP                  
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
W75-1
3030m 10CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Mara Bolsteina              Alnis OK                    LAT 00:31.43  00:31.43  
   2. Torid Kvaal                 Freidig                     NOR 00:35.20     +3:37  
   3. Ingmarie Mozelius           Stora Tuna OK               SWE 00:36.00     +4:17  
   4. Ludmila Labutina            Bilder                      RUS 00:40.36     +8:53  
   5. Mariann Kjellberg           Bredareds IF                SWE 00:42.00    +10:17  
   6. Kaarina Voudinmaki          Mullsjo SOK                 SWE 00:43.54    +12:11  
   7. Ulla Lindhe                 IK Stern                    SWE 00:44.29    +12:46  
   8. Britt Rangert               IK Ymer                     SWE 00:45.28    +13:45  
   9. Bibbi Appelgren             Mariestads FK               SWE 00:46.01    +14:18  
  10. Thorunn Ovesen              Lardal OL                   NOR 00:47.03    +15:20  
  11. Ulla Hoeoek                 OK Klyftamo                 SWE 00:48.36    +16:53  
  12. Judith Goodair              East Pennine Orienteering C GBR 00:50.06    +18:23  
  13. Tuula Tulokas               Suomusjarven Sisu           FIN 00:50.32    +18:49  
  14. Ann Catrine Ahlstrom        Hjobygdens OK               SWE 00:50.47    +19:04  
  15. Ruth Rhodes                 Southdowns Orienteers       GBR 00:51.23    +19:40  
  16. Gunilla Gronblad            Harlovs IF                  SWE 00:52.06    +20:23  
  17. Synnove Dalva               Boe OL                      NOR 00:52.43    +21:00  
  18. Margareta Haraldsson        Sigtuna OK                  SWE 00:53.18    +21:35  
  19. Birgitta Karlsson           OK Orinto                   SWE 00:54.02    +22:19  
  20. Caje Jacobsson              IF Thor                     SWE 00:54.30    +22:47  
  21. Ellaida Stepanenko          O Club                      UKR 00:55.06    +23:23  
  22. Paula Kyyronen              Kouvolan Suunnistajat       FIN 00:56.11    +24:28  
  23. Pia Vikstrom                Taby OK                     SWE 00:56.13    +24:30  
  24. Pirkko Tahvanainen          Hollolan Urheilijat 46      FIN 00:56.38    +24:55  
  25. Eeva Tanska                 Espoon Suunta               FIN 00:56.48    +25:05  
  26. Inger Lise Bjordal          Oppsal Orientering          NOR 00:58.42    +26:59  
  27. Siv Andersson               Kristinehamns OK            SWE 00:59.33    +27:50  
  28. Daila Mankus                Saldus OK                   LAT 01:00.01    +28:18  
  29. Tuulikki Karvinen           Helsingin Suunnistajat      FIN 01:00.20    +28:37  
  30. Erika Lemnitzer             Kaulsdorfer OLV             GER 01:01.39    +29:56  
  31. Ilme Aint                   OK Orion                    EST 01:02.06    +30:23  
  32. Valentina Seliakhina        Ural RUS                    RUS 01:02.21    +30:38  
  33. Mila Zmekova                Hana Orienteering           CZE 01:02.44    +31:01  
  34. Lena Timner                 Umea OK                     SWE 01:04.18    +32:35  
  35. Anne Britt Nilsen           Kjelsaas IL                 NOR 01:04.33    +32:50  
  36. Inger Johanne Roehjell      Byasen IL                   NOR 01:05.00    +33:17  
  37. Ulla Sonsterod              SOK68                       SWE 01:08.21    +36:38  
  38. Aase Neregaard              Tisvilde Hegn OK            DEN 01:08.54    +37:11  
  39. Liz Porteous                Vasteras SOK                SWE 01:11.57    +40:14  
  40. Jean Baldwin                Goldseekers Orienteers      AUS 01:13.05    +41:22  
  41. Astri Rogstad               Fossum IF                   NOR 01:15.12    +43:29  
  42. Kerstin Spetz               Ulricehamns OK              SWE 01:15.29    +43:46  
  43. Maimu Tornberg              Kooperaator                 EST 01:20.10    +48:27  
  44. Elisabet Oqvist             Fredrikshofs IF Skid and OK SWE 01:20.45    +49:02  
  45. Marianne Carlsson           Skaneslattens OL            SWE 01:22.04    +50:21  
  46. Elin Dahlen                 Ringerike OL                NOR 01:23.45    +52:02  
  47. Elsbeth Haslinger           ULUS REISEWELT              SUI 01:25.45    +54:02  
  48. Penny Hemsted               Harlequins                  GBR 01:33.45    +62:02  
  49. Aase Tove Golden            Maaren OK                   NOR 01:37.46    +66:03  
  50. Eva Bergstrand              Varend GN                   SWE 01:39.24    +67:41  
  51. Nadezhda Parkhacheva        Saint Petersburg Granit     RUS 01:40.13    +68:30  
  52. Reiko Kato                  Irumashi OLC                JPN 01:43.23    +71:40  
  53. Yvonne Roos                 Attunda OK                  SWE 01:51.43    +80:00  
  54. Jytte Eltang Joergensen     FSK Orientering             DEN 02:28.02   +116:19  
      Ethel Nord                  Lindebygdens OK             SWE MP                  
      Rauni Muikku                NAVI                        FIN MP                  
      Viivi Ilves                 RSK Johvikas                EST MP                  
      Britten Persson             Finspangs SOK               SWE MP                  
      Sue Bicknell                Octavian Droobers           GBR MP                  
      Trina Cleary                3Roc                        IRL MP                  
      Else Lerche Raadal          Fana IL                     NOR MP                  
      Kristina Skoglund           Sodertalje Nykvarn Orienter SWE MP                  
      Regina Svagzdiene           OK Kopa                     LTU MP                  
      Annaliese Bonek             Naturfreunde Wien           AUT MP                  
      Siv Frolund                 Haninge SOK                 SWE DNS                 
      Vacant                                                      DNS                 
      Ann Marie Birgersson        Forserums SOK               SWE DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
W75-2
2770m 9CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Birgitta Olsson             Ronneby OK                  SWE 00:28.14  00:28.14  
   2. Sharon Crawford             Rocky Mountain Orienteering USA 00:29.21     +1:07  
   3. Carina Lindman              Finspangs SOK               SWE 00:33.46     +5:32  
   4. Eva Von Heijne              Sigtuna OK                  SWE 00:34.26     +6:12  
   5. Lotta Granholm              Linkopings OK               SWE 00:35.09     +6:55  
   6. Gunnel Svensson             IK Ymer                     SWE 00:35.34     +7:20  
   7. Katharina Mo Berge          Freidig                     NOR 00:36.10     +7:56  
   8. Ingrid Lome Hagman          Kolbotn og Skimt            NOR 00:38.09     +9:55  
   9. Lena Leandersson            Alvdalens IF OK             SWE 00:38.29    +10:15  
  10. Anneli Vilppola             Iisu                        FIN 00:39.28    +11:14  
  11. Eva Kjellman                Vandrarringen               SWE 00:39.45    +11:31  
  11. Maira Liepa                 Individual                  LAT 00:39.45    +11:31  
  13. Leena Paatero               Espoon Suunta               FIN 00:39.51    +11:37  
  14. Ilmi Nael                   OK West                     EST 00:40.09    +11:55  
  15. Paula Ketola                Loimaan Jankko              FIN 00:40.58    +12:44  
  16. Jana Hankovska              SK Praga Praha              CZE 00:41.21    +13:07  
  17. Torill Svendsen             Frosta OK                   SWE 00:41.22    +13:08  
  18. Anncharlotte Jensen         Hassleholms OK              SWE 00:42.30    +14:16  
  19. Eleanor Pyrah               Edinburgh Southern Orientee GBR 00:45.43    +17:29  
  20. Sonia Johansson             Kvarnsvedens GoIF OK        SWE 00:46.30    +18:16  
  21. Gunnel Lindeman             Helsingin Suunnistajat      FIN 00:46.39    +18:25  
  22. Turid Bratland              Fossum IF                   NOR 00:46.49    +18:35  
  23. Inga Lill Wikingsson        Stigmannen Karlshamns OK    SWE 00:47.13    +18:59  
  24. Maria Ammann                ULUS REISEWELT              SUI 00:49.48    +21:34  
  25. Kerstin Ernvid              Ulricehamns OK              SWE 00:50.44    +22:30  
  26. Margareta Lofkvist          Bjursas OK                  SWE 00:51.04    +22:50  
  27. Julija Zvirgzde             Seniors OK                  LAT 00:51.54    +23:40  
  28. Irma Bjarud                 Vasterbergslagens OL        SWE 00:53.37    +25:23  
  29. Birgit Karlsson             Mariestads FK               SWE 00:53.51    +25:37  
  30. Aud Bodil Lund              OL Trollelg                 NOR 00:56.26    +28:12  
  31. Eli Jorid Klovning          Porsgrunn OL                NOR 00:57.09    +28:55  
  32. Dianne Searle               Bendigo Orienteers          AUS 00:58.08    +29:54  
  33. Lilian Harwell              Eslovs FK                   SWE 00:58.50    +30:36  
  34. Ilona Vanaveski             OK Ilves                    EST 00:59.44    +31:30  
  35. Gertrud Asplund             Vasteras SOK                SWE 01:01.15    +33:01  
  36. Ulla Finnila Seitajoki      Rasti Jyry                  FIN 01:04.15    +36:01  
  37. Helene Cardell              Timra SOK                   SWE 01:04.30    +36:16  
  38. Berith Ivehag               Frammestads IK              SWE 01:04.42    +36:28  
  39. Gerd Berglund               Hogakers OK                 SWE 01:06.49    +38:35  
  40. Berit Lindunger             Haninge SOK                 SWE 01:07.32    +39:18  
  41. Gunnel Balck                IFK Lidingo SOK             SWE 01:09.05    +40:51  
  42. Inger Jensen                FSK Orientering             DEN 01:10.14    +42:00  
  43. Birgitt Michel              TV Jahn Wolfsburg           GER 01:11.01    +42:47  
  44. Kerstin Gunnarsson          Nassjo OK                   SWE 01:11.57    +43:43  
  45. Aud Kirkhorn                Maaren OK                   NOR 01:13.55    +45:41  
  46. Ingrid Hermansson           IK Ymer                     SWE 01:14.10    +45:56  
  47. Riitta Vuorela              Espoon Akilles              FIN 01:14.18    +46:04  
  48. Pat Hart                    Sarum                       GBR 01:14.38    +46:24  
  49. Solveig Tjernberg           Sodertalje IF               SWE 01:17.10    +48:56  
  50. Lisbeth Jensen              Individual                  DEN 01:18.10    +49:56  
  51. Ulla Nilsson                SOK Viljan                  SWE 01:18.40    +50:26  
  52. Inger Lise Solberg          Boe OL                      NOR 01:19.07    +50:53  
  53. Hjordis Ovreas              Botne SK                    NOR 01:22.11    +53:57  
  54. Larisa Pogorletskaya        Individual                  MDA 01:22.25    +54:11  
  55. Nina Rodnynskaya            Krasnogorsk                 RUS 01:25.01    +56:47  
  56. Jadvyga Karciauskiene       OK Takas                    LTU 01:27.26    +59:12  
  57. Nina Sumina                 Saint Petersburg Granit     RUS 01:31.20    +63:06  
  58. Adrienne Sowood             INVOC                       GBR 01:34.59    +66:45  
  59. Helle Jaaniste              Ilves OK                    EST 01:42.57    +74:43  
  60. Anne Lise Oefsthus          Asker Skiklubb              NOR 01:48.23    +80:09  
  61. Michiko Terao               Yokohama OLC                JPN 01:50.06    +81:52  
      Krisztina Cser              TabaniSpa                   HUN MP                  
      Anita Nordberg              OK Klyftamo                 SWE MP                  
      Henny Helgeland Reinhold    Drangedal OL                NOR MP                  
      Elvy Petersson              Sundsvalls OK               SWE MP                  
      Anne Grete Swainson         Tisvilde Hegn OK            DEN OT                  
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Asbjorg E Olsen             Individual                  NOR DNS                 
W80-1
2750m 9CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Asta Sjoeberg               Lindebygdens OK             SWE 00:30.48  00:30.48  
   2. Unni Boehlerengen           Maaren OK                   NOR 00:31.50     +1:02  
   3. Birgitta Thunell            IFK Lidingo SOK             SWE 00:33.04     +2:16  
   4. Ilze Bruce                  Saldus OK                   LAT 00:35.14     +4:26  
   5. Ilse Uus                    OK TON                      EST 00:40.44     +9:56  
   6. Velta Zjatkova              Alnis OK                    LAT 00:42.24    +11:36  
   7. Valentina Zhukova           Rus veteran                 RUS 00:45.19    +14:31  
   8. Gunvor Granath              Nynashamns OK               SWE 00:48.27    +17:39  
   9. Veronika Gubeli             ULUS REISEWELT              SUI 00:48.51    +18:03  
  10. Britt Pettersson            OK Roxen                    SWE 00:49.30    +18:42  
  11. Maire Raid                  SK Saue Tammed              EST 00:50.33    +19:45  
  12. Gunnel Borjesson            IK Uven                     SWE 00:50.49    +20:01  
  13. Hilary Pearson              COTE66                      FRA 00:51.47    +20:59  
  14. Aino Kirkkala               Suosmeren Salpa             FIN 00:52.03    +21:15  
  15. Vivianne Bylund             Rydboholms SK               SWE 00:52.49    +22:01  
  16. Unni Drage                  Haugerud IF                 NOR 00:53.08    +22:20  
  17. Anda Plukse                 Mona OK                     LAT 00:53.20    +22:32  
  18. Elli Pelkonen               Keski Karjalan Rasti        FIN 00:53.44    +22:56  
  19. Anne Catrine Persson        Mariestads FK               SWE 00:55.50    +25:02  
  20. Edda Nilsson                STOCKHOLMSPOLISENS IF OF    SWE 00:56.00    +25:12  
  21. Ingrid Grosse               USV TU Dresden              GER 00:56.02    +25:14  
  22. Aija Andersone              Seniors OK                  LAT 00:56.35    +25:47  
  23. Eila Pekkarinen             Keravan Urheilijat          FIN 00:56.41    +25:53  
  24. Gun Hansson                 Ystads OK                   SWE 00:57.09    +26:21  
  25. Laila Malmqvist             Vaxjo OK                    SWE 00:57.55    +27:07  
  26. Brigitte Burkhardt          Post SV Dresden             GER 00:59.20    +28:32  
  27. Kirsten Truelsen            Ballerup OK                 DEN 01:00.57    +30:09  
  28. Maie Abram                  OK Ilves                    EST 01:03.53    +33:05  
  29. Inga Andersson              Eslovs FK                   SWE 01:08.33    +37:45  
  30. Eva Blomkvist               OK Skogsfalken              SWE 01:10.16    +39:28  
  31. Elena Krylatykh             Moscow Dinamo               RUS 01:11.08    +40:20  
  32. Inger Daniels Oest          Korsnas IF OK               SWE 01:11.37    +40:49  
  33. Gudrun Broman               Goteborg Majorna OK         SWE 01:19.33    +48:45  
  34. Sue Birkinshaw              Manchester and District Ori GBR 01:20.06    +49:18  
  35. Kimiko Kubo                 Nerima OLC                  JPN 01:20.24    +49:36  
  36. Leena Piskonen              NAVI                        FIN 01:25.06    +54:18  
  37. Pirkko Raunemaa             Helsingin Suunnistajat      FIN 01:31.06    +60:18  
  38. Ingrid Roll                 Fana IL                     NOR 01:37.15    +66:27  
  39. Brigitte Schmiedeberg       SV Turbine Neubrandenburg   GER 01:37.33    +66:45  
  40. Urvi Sarv                   OK Orion                    EST 01:57.51    +87:03  
  41. Irene Jensen                Loup Garou                  CAN 02:09.33    +98:45  
  42. Miyoko Ishida               Aichi OLC                   JPN 02:18.14   +107:26  
      Tamara Tatarinova           Mysl Moscow                 RUS DNF                 
      Kari Sollid                 Verdal OK                   NOR DNF                 
      Barbro Hugosson             Lunds OK                    SWE MP                  
      Inger E Vamnes              Hamar OK                    NOR MP                  
      Pia Kamlan                  Individual                  USA MP                  
      Inge Gaupp                  ULUS REISEWELT              SUI MP                  
      Margaret Gregory            Manchester and District Ori GBR MP                  
      Tatiana Sheloumova          Moscow Dinamo               RUS DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
      Barbro Blom                 Frolunda OL                 SWE DNS                 
      Gudveig Jorundland          OK Sor                      NOR DNS                 
      Tirill Liby Seip            OK Skeidi                   NOR DNS                 
W85-1
1750m 6CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Bernice Antonsson           F K Friskus Varberg         SWE 00:28.57  00:28.57  
   2. Clarie Ek                   OK Pan Kristianstad         SWE 00:29.45     +0:48  
   3. Raisa Mazzarina             Seniors OK                  LAT 00:32.45     +3:48  
   4. Aasa Nilsson                VK Uvarna                   SWE 00:37.37     +8:40  
   5. Verena Harzenmoser          ULUS REISEWELT              SUI 00:39.24    +10:27  
   6. Guldborg Sovik              Il Gneist                   NOR 00:52.25    +23:28  
   7. Liliia Pokh                 OK Motor Sich               UKR 00:59.16    +30:19  
   8. Solveig Spangberg           IFK Lidingo SOK             SWE 01:07.49    +38:52  
   9. Ulla Britt Aaleberg         Attunda OK                  SWE 01:09.21    +40:24  
  10. Eileen Bedwell              Sugar Loaf OK               GBR 01:37.37    +68:40  
      Ebbalisa Flygar             Tullinge SK                 SWE MP                  
      Ursula Oxburgh              West Anglian Orienteering C GBR DNS                 
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
W90-1
1170m 4CP
Rank  Name                        Club                        Ctr Result    Behind      
   1. Ullabritta Hall             Jarla Orientering           SWE 00:21.03  00:21.03  
   2. Lena Nordahl                Orkelljunga FK              SWE 00:26.51     +5:48  
   3. Signe Nyman                 Uddevalla IS                SWE 00:27.59     +6:56  
   4. Sole Nieminen               Jamsan Retki Veikot         FIN 00:37.45    +16:42  
      Vacant                      Vacant                          DNS                 
WMOC 2019, Latvia
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2019 www.tak-soft.com 10.07.2019 15:20:26